Onder leiding van dokter Zeven Eén van vreemdste duels uit PSV niet historie overwicht in Circuit blijft m Zoutarm dieet? UEFA straft van Cup I Nederlands Van der Hart naar AZ Ajax en Real zijn terecht Europa-cupfinales gekomen Psychologische begeleiding Olympische team-leiders i r- Panathinaikos- Rode Ster: OOK SPAANSE PERS MEENT: Bierblik-ajfaire Celtic opnieuw Schots kampioen 19 VRIJDAG 30 APRIL 1971 Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. Letterlijk alle middelen, die het korps ten dienste stonden werden aangewend. Ofschoon het ver boden is door de UEFA tijdens de wedstrijd andere dan hoogst nood zakelijke berichten om te roepen, produceerden de loudspeakers de geluiden van een helse oorlogs machine. Het publiek werd te voren opgewarmd met de afschu welijkste moeilijk te controleren verhalen over de toestand in Joego-Slavië voor, tijdens en na het eerste duel. Zelfs de Olympic Airways (ja, de lucht vaartmaatschappij van Jackie’s echtgenoot Onassis) werd inge schakeld. JL w 4 J 1 xx. ft i (Van onze sportredactie) Panathinaikos de enorme kracht in de lucht van de Griekse ADVERTENTIE ADVERTENTIES Natrinon! •natrinon in poedervorm of vloeibaar /VlAA/VVWMlAAA/MU\AAAAAA/UVVWWVVVWWVWWVWVVVVVVWWVWVVIAIVMVVMVVVVVVVVVV14VV%AAAfWVWUIAA4WVWVVWWtAAAAfVWVWVWWVWVVWWVVVW^ J*MBdetworiatiioiM^ uw Min RICK NANCY De vierde etappe van Circuit des Mines, een rit over 130 van MADRID De Spaanse ochtendbladen zijn het er unaniem over eens: terecht be reikte Ajax door de zege op Atletico Ma drid de eindstrijd van de Europa-cup der lands kampioenen. Even eenstemmig zjjn zjj in hun oordeel, dat de zege van Real in het Bernabeustadion op PSV volkomen verdiend is. „Ajax is een complete ploeg”, schrijft Luis de Diego in de „Arriba”. „Atletico kwam fysiek en psychisch te kort. De beste ploeg won”. Zijn collega Luis Prados de la Plaza hoopt op een nieuw succes van Real Ma drid, zesvoudig winnaar van de Europa Cup 1, in een Europese bekerfinale. „Real dankte zijn zege voor een belangrijk deel aan het voortreffelijke werk van de tan dem Benito-Zocco. Real speelde een klasse beter dan zaterdag in de bekerwedstrijd tegen Coruna”. „Het doorweekte veld stond geen grootse wedstrijd toe”, meent Carlos Diez in Nuevo Diario, „men kan niet zeggen dat Real een bijzonder sterke wedstrijd heeft gespeeld, de dadendrang van de ploeg was echter indrukwekkend” Ajax wordt in hetzelfde blad een com plete ploeg genoemd, zonder zwakke plek ken. „Toch hebben fouten van Atletico de wedstrijd in feite beslist. Garate en Ade- lardo werden node gemist” De twee doelpuntenmakers van Panathinaikos in een omhelzing met Andoniades en aanvoerder Kamaras (rechts). (Van onze sportredactie) ATHENE De halve finale voor de Europa-cup I 1971 tussen de Griekse landskampioen Pana thinaikos en die van Joego-Slavië Rode Ster zal de geschiedenis in gaan als één van de merkwaardig ste duels in die competitie. Merk waardig vooral door de entourage: het bekrompen stadionnetje waar in het enige veld van de club uit Athene is gelegen, het fanatieke publiek en de inspanningen van het bestuur van de ontvangende club om het jonge Joegoslavische team uit zijn doen te halen. Hier onder en naast vindt u enkele momenten van die zo merkwaardige wedstrijd vastgelegd door de enige Nederlandse fotograaf ter plekke Guus de Jong uit Amsterdam. JOHN DRIESKENS ZATERDAG a.s. AANVANG 15.00 UUR HONKBALWEDSTRIJD HAARLEM NICOLS H.C.A.W. Toegangsprijzen: Volwassenen ƒ1.75 en jeugd t/m 15 jaar ƒ1.00. PIM MULIER HONKBAL STADION. GLASGOW Celtic is donderdagavond voor de zesde achtereenvolgende maal kampioen van Schotland geworden. Door een overwinning met 2-0 op Ayr United kwam Celtic in punten gelijk met Aber deen, dat is uitgespeeld. Celtics doelgemid- delde is zo superieur dat de laatste wed strijd van het programma tegen Clyde za terdag er niet meer toe doet. Celtics zesde achtereenvolgende kampioenschap is een evenaring van het record dat de club ves tigde in de jaren 1905-1910. In totaal is Celtic 23 maal kampioen van Schotland geweest tegenover rivaal Glasgow Rangers 33 maal. Dit is de welige filmster Zeta Apostolou die doelman Constanti- nou van Panathinaikos als be loning voor de finaleplaats uit nodigde voor een kennismaking met haar aantrekkelijkheden. Ajax en is geïmponeerd door het spel van Johan Cruyff. „Een slecht opgesteld muur tje stelde Keizer in staat in de achtste minuut al te scoren en daardoor de basis te leggen voor een ruime overwinning”. „Madrid: paspoort voor Athene”, staat er boven het artikel in dezelfde krant, waarin het spel van Read Madrid wordt geprezen. „In een dramatische wedstrijd werd een gevaarlijke rivaal uitgeschakeld”, zegt Ra fael Rienzi, die vooral vol lof is over de verrichtingen van aanvoerder Francesco DEN HAAG. De Europese Voetbal unie zal naar aanleiding van het „bier- blik”incident tijdens de eerste ontmoeting tussen PSV en Real Madrid geen maat regelen nemen tegen de Eindhovense club. De UEFA is van mening dat PSV geen schuld heeft aan het incident, waarbij de Ierse grensrechter Barrett een lichte her senschudding opliep. „Slecht verdedigen en twee fouten van doelman Rodri beslisten de wedstrijd”, schrijft Gerardo Garcia in het sportdag blad „AS”. Hij looft de hele ploeg van Gento. Het eerste doelpunt van Ajax had, zo staat er eveneens in „Ya” te lezen, voor komen moeten worden. Ajax kon het ini tiatief nemen. Slechts Salcedo kreeg een reële scoringskans. Atletico was niet in staat gedegen tegenaanvallen op te bou wen. De defensie, met Ovejero als sterkste speler, had teveel moeite met zijn defen sive taak. Ajax was superieur en plaatste zich op briljante wijze voor de finale in Londen”. De chef de misson voor de zomerspelen kwam tot meer opzienbarende en onge twijfeld ook kritiek oproepende uitspra ken. Bijvoorbeeld deze: „De psychologie heeft zelf nog geen duidelijk inzicht, en dus ook geen duidelijke inbreng in de be geleiding van topsporters. Er is dan ook besloten geen psycholoog of psychiater in het begeleidingsteam op te nemen. Nu wordt er via de begeleiding van de coaches en artsen een indirecte begeleiding toege past”. SCHEVENINGEN. Niet de leden, maar de begeleiders van Olympische ploe gen voor München, Sapporo en Kiel zullen psychologisch worden begeleid. Bram Leeuwenhoek, chef de mission voor Mün chen deed gisteravond tijdens de jaarlijkse ledeenvergadering van het NOC uitvoerig uit de doeken welke opdracht de onlangs aangetrokken psychiater dr. Zeven heeft gekregen, hij ging daarbij uit van zijn in middels alom bekend geworden standpunt, dat het begeleidingssteam zo veel mogelijk dient te worden ingekrompen. „De franje moet worden weggesneden en daarbij heeft de psychologische begeleider een belang rijke taak”, stelde Leeuwenhoek. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Cor van der Hart heeft met AZ’67 overeenstemming bereikt over een twee-jarig contract. De onderhandelin- gen tussen AZ en Van der Hart z(jn gis termiddag afgesloten, waarna Van der Hart morgenmiddag met de spelers van AZ een eerste oriënterende bespreking zal hebben. AZ-oefenmeester Robert Heinz is al helemaal van het toneel verdwenen. De training bij de Alkmaarders wordt nu geleid door hulp-oefenmeester Ouderland. Hoewel Van der Hart nog geen uitsluitsel kon geven over het feit wanneer hij begint, is het mogelijk dat hjj morgenmiddag on middellijk zijn taak al opneemt. Van der Hart: „Ik ben erg tevreden met het con tract van AZ. De hele constellatie in Alk maar heeft een goede indruk op mij gemaakt en ik zie echt nog wel mogelijk heden.” Een saillant detail is dat het erop leek dat Holland Sport afgelopen zondag de competitiewedstrijd tegen AZ aanvanke lijk „cadeau” wilde geven. Pas nadat en kele Holland-Sport bestuursleden bij een 3-1 achterstand in de rust een grote mond tegen Van der Hart opzetten besloot de Haagse oefenmeester tot enkele wijzigin gen in zijn team, die ook tot gevolg had den dat de Hagenaars tenminste nog met een 3-3 gelijkspel finishten. De hulp-trai- ner van Holland Sport, Maaskamp, gaat naar Slikkerveer. Zoals de zaken er nu voor staan lijkt het er toch op dat Hol land Sport gaat verdwijnen. Van der Hart staat officieel nog wel onder contract maar de verhouding tussen hem en het bestuur is zo vertroebeld dat hij alle me dewerking heeft gekregen om AZ nu al wat te gaan „helpen.” kwaaltjes voor te wenden. En dat moet worden voorkomen”. Dit standpunt past geheel in zijn aan pak van de voorbereiding van de Olym pische kandidaten. Ook gisteravond be reed hij weer zijn paradepaardje: de zelf standigheid van de deelnemers. „Ik zal er steeds op blijven hameren. De topsporters moeten leren op eigen benen te staan en niet zoals te vaak is gebeurd aan het handje van de trainer of coach naar de wedstrijden worden geleid. Zo is kort ge leden met de zwemploeg in Düsseldorf een proef genomen, alle leden van die ploeg, ook de zeer jonge zwemstertjes werden een uur voor de wedstrijd alleen gelaten om zich voor te bereiden. Die proef is ge slaagd”. Leeuwenhoek gaf nog een voor beeld van een verkeerde voorbereiding. „Bij turnwedstrijden in Nederland is het altijd bijzonder stil. En als er een potlood op de grond zou vallen, zou dat al snel verstoring van de concentratie tot gevolg hebben. Ik was bij de wereldkampioen schappen in Ljubljana waar tijdens de wedstrijden veel rumoer was. De Neder landse ploeg was daar niet tegen opge wassen”. De chef de mission voor München be perkte zich tot enkele opmerkingen over het selectiesysteem. „Indien mogelijk moe ten we de kandidaten de tijd geven zich goed voor te bereiden door een vroegtijdige selectie. In sommige takken van sport is dat helaas niet mogelijk. Met name in enkele teamsporten niet, omdat die zich via kwalificatietoernooien van de inter nationale federaties moeten plaatsen. Dat moet in vele gevallen zeer kort voor de uitzending gebeuren. Het is duidelijk dat in die gevallen de deelnemers tijdens de spelen niet in optimale vorm kunnen ste ken. Dat is jammer, maar het valt buiten onze competentie”. Bram Leeuwenhoek wilde gisteravond niet praten over het comité topsport, dat begin dit jaar nogal wat kritiek op de plan nen van het NOC spuide. „In een later stadium wil ik daar nog wel op terug komen”. NOC-voorzitter Kerdel was ook al even op de selectieprocedure ingegaan. Hij vertelde dat in enkele gevallen met de bonden, o.a. de KNZB, al overeenstemming was bereikt over de kwalificatie-eisen. Zo als bekend, worden in het najaar voor elke sport afzonderlijk die eisen bekend ge maakt. Dit geldt uiteraard niet voor de schaats ploegen. „Er zal binnenkort contact zijn tussen het NOC en de begeleiders van de ploegen om tot een voorbereidingspro gramma voor Sapporo te komen. We ho pen dan ook van de KNSB een opgave van de voorlopige kernploeg te krijgen”, aldus Kees Kerdel. Al deze plannen van het NOC-bestuur kregen de instemming van de bonden. Er werd zelfs geen enkele op- of aanmerking gemaakt. Kerdels smeek bede om reacties was vergeefs. Ook tij dens de rondvraag zwegen de afgevaar digden in alle talen. Misschien had er eerder op deze gezapige bijeenkomst wel een discussie kunnen ont staan over het door de NOC ontvangen afschrift van de brief aan de NSF van de stichting maatschappelijke begeleiding. Daarin verweet de stichting de bonden min of meer, dat de open weg naar het bureau van de stichting door niemand was gevonden. Er werd ook gesteld, dat de stichting was gebleken, dat niet alle aan- Terwijl de ploeg van Panathinaikos wijselijk binnen de muren van de kleedkamer wenste te blijven zagen de inmiddels al aangetreden spelers van Rode Ster vlak voor de wedstrijd een wentelwiek het stadion naderen. De helikopter joeg het rode stof van het veld op een zodanig effectieve wijze op dat de voetballers van Rode Ster han den te kort kwamen om hun ogen uit te wissen. Zodat een koppel robuuste Griekse schonen in mini-hot pants, dat uitsteeg en het nog geen minuut later gescoorde eerste doelpunt grotendeels aan hun gezichtsveld onttrokken werden. HOCKEY. De achterspeler Marinus Dijkerman van HGC is toegevoegd aan de seleetiegroep, waaruit het Nederlandse hockeyelftal wordt samengesteld. het km Commercy naar Nancy is gewonnen door de Oostenrijker Hummenberger. De Nederlander Matthijs de Koning bleef eerste in het klassement. De uitslag was: 1. Hummenberger (Oos tenrijk) 2.56.31 (met bon. 2.56.10); 2. Mat thijs de Koning (Ned.) (met bon. 2.56.16), 3. Gerrit Kneteman (Ned.) z.t., 4. Renon (Fr.) z.t., 5. Arie Hassink (Ned.) z.t., 16. Gerard Kamper (Ned.) 3.01.06, 21. ex ae quo: Jan Hordijk, Tan Zuidweg en Piet Kleine allen eveneens in 3.01.06. Algemeen klassement: 1. De Koning (Ned.) 9.26.31, 2. Hassink (Ned.) 9.28.17, 3. Kneteman (Ned.) 9.28.23, 4. Hummenber ger (O.) 9.28.41, 5. Boulard (Fr.) 9.29.11, 12. Hordijk (Ned.) 9.33.46,17. Kamper (Ned.) 9.34.23, 18. Zuidweg (Ned.) z.t., 22. Kleine (Ned.) z.t. Ploegenklassement: 1. Amstel, 2. Gitane, 3. Oostenrijk. In de ronde van België voor amateurs was er gisteren een rustdag. Miguel Garcia Baro is in het dagblad „Ya” van mening dat de uitslag van de ontmoeting Real-PSV de enig juiste is. „Real heeft het in de tweede helft moeilijk gehad. In de verdediging speelden Zocco, Benito en Zuzunequi zeer sterk’ Trainer Ferenc Puskas van de Griekse Europa-cupfinalist Panathinaikos was vreselijk blij na de drie-nul zege van zijn ploeg op het Joegoslavische Rode Ster. Hij werd door iedereen die hem te pakken kon krijgen met graagte gekust. Duidelijk komt op deze foto van het tweede doelpunt van spits Andoniadis tot uitdrukking. Bram Leeuwenhoek bleek ook enige angst te hebben voor de directe vorm van psychologische begeleiding. „Een psycho loog of psychiater in het team zou de deel nemers de behoefte kunnen kweken Ww 1 wezige middelen om tot een goede maat schappelijke begeleiding te komen, werden uitgebuit. De NOC-voorzitter verzocht de vergadering niet over deze brief te spre ken, omdat die maandag tijdens de NSF- vergadering aan de orde zou komen. X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19