Zuidvietnamees bezoek D’66 nu in nieuwe senaat rnco Beraad over formatie kabinet Premier wenst Noord-Brabant verdeeld over vorstin geluk H. en J. Lamp tweede Schiphol Raad van State gaat en klager en overheidsorgaan over bezwaren horen Verlies voor KVP, PvdA, CHU, BP en PSP (fl n a 72,-j f KLACHTEN WORDEN NIET MET BRIEFJE AFGEDAAN Man steekt twee auto’s in brand Piaszuilen met reclame in Amsterdam BRANDEND WATER Kunstkoe wordt Zeeland wil betrokken zijn in overleg Brandkastkrakers stichtten brand Oud scheepswrak wordt geborgen (nog) niet verboden Politie legt hand op smokkelaars van drugs i 1 I ’n kaas voor oranje 113,- ji 179,- 2 HONORERING niet vergeten... Frico eten MM 1® toch wéér te ontdekken, dat ZESTIENHOVEN Loting isch hangkast je blommetje. eetkeuken houdt? Wat doe >j£ als vrouw, die va Zo met een meubeltje van rus hier, een grappige koffiemole Overal kijken, rondneuzen. Om da je net zo goed meteen naar Lamp had kunnen gaan. Om een echte Poolse eettafel te ontdekken, en een verschrikkelijk leuk hangkastje met schuifdeurtjes, en een stevige zitbank, en grappige stoelen en een commode met 3 grote laden. Stoer ambachtswerk. In naturel of gebeitst, van essenhout of larix. Er is ook nog een heel stoer haardbankje met echte schapenvacht. Leuk, als u even komt kijken. Voor de 1000 dingen van het gezellige leven. M ij nn T T rl.enj.L. VRIJDAG 30 APRIL 1971 ft 4' Hofleverancier -| - (Vervolg van pagina 1) De administratieve rechtspraak, die de bewindslieden van Justitie en Binnenlandse Zaken voorstellen, wil beslist niet zeggen dat men na het indienen van een klacht na lange tijd van wachten wel een briefje met een officiële beslissing thuis krijgt. In ieder geval zal de Raad van State niet alleen de klager horen, maar ook de vertegenwoordigers van het over heidsorgaan, dat de aangevallen be slissing heeft genomen. Als een bur ger beroep instelt tegen een beschik king van een lagere overheid, wordt die beschikking getoetst aan bepaal de normen. Deze zijn: va,: XS XX ADVERTENTIES 'Q ADVERTENTIES DEN HAAG Staatssecretaris Kruisin- ga van Volksgezondheid acht het niet op portuun het gebruik van de zogenoemde „kunstkoe” te verbieden. Iiy heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Van de onderzoekingen, die onder meer tijdens extra laag water bij het wrak zijn verricht, maakte de BBC in samenwer- kingmet de KRO een film. Toen is ook onder meer een ruim 220 jaar oude fles wijn uit het wrak gehaald. De film wordt op 4 mei via de televisie uitgezonden. Minister Klompé kreeg de fles wijn aangeboden. De gemeente Berkel en Rodenrijs ziet de luchthaven Zestienhoven bij Rotter dam het liefst geheel verdwijnen. Dit zal volgens B. en W. mogelijk zijn, wanneer elders een tweede nationale luchthaven wordt gebouwd. In een donderdag uitge geven nota protesteert het college fel te gen de plannen tot uitbreiding van de Rotterdamse luchthaven. of een dergelijke uitbreiding van de ad ministratieve rechtspraak voor de „gewo ne man” wel resultaat oplevert. De praktijk wijst uit, dat beroepen op de Kroon in een zeer groot aantal gevallen worden gehono reerd. ROTTERDAM Door de arrestatie van vier Rotterdammers denkt de douanere cherche in Rotterdam een begin te hebben gemaakt met het oprollen van een belang rijke internationale bende smokkelaars in verdovende middelen. Afgelopen dinsdag hield de douanere cherche in samenwerking met de Rotter damse politie de vier mannen aan in het Rotterdamse havengebied toen zij juist in het bezit waren gekomen van drie kisten met hasjiesj. De hasjiesj was met een bui tenlands schip de haven binnengebracht en onderschept door de vier mannen, die op de hoogte waren van de komst van de hasj. De waarde van de hasjiesj die de politie mannen in de auto van het viertal vond, bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. ROTTERDAM. Een nog onbekende man heeft vanmorgen vroeg twee auto’s van de Rotterdamse politie een per sonenauto en een bestelwagen in brand gestoken. De personenauto brandde geheel uit en de bestelwagen werd ernstig be schadigd. De wagens stonden op het par keerterrein achter het hoofdbureau van politie in het centrum van de stad. 9, V.V.D. 10, P.S.P. 0, C.P.N. 4, P.P.R. 0, SGP 4 De zetelverdeling in de staten van Zuid Holland is: KV.P. 12, P.v.d.A. 25, C.H.U. 8, A.R.P. 9, V.V.D. 12, P.S.P. 1, C.P.N 3, P.P.R. 1, D’66 8, S.G.P. 4. AMSTERDAM. De Amsterdamse poli tie heeft donderdag een 24-jarige verkoper gearresteerd, die samen met een ander brand had veroorzaakt toen hij bezig was de brandkast van de Nationale Volksbank aan het Westeinde open te branden. De man werd gepakt toen hij in zijn auto wilde vluchten De brandweer bluste het vuur. De man, die samen met de verkoper de kraak zette, is nog op vrije voeten. DEN HAAG. De Britse regering heeft de claim van Nederland op het eigen domsrecht van de in 1749 bij Hastings (Engeland) gestrande Oost-Indiëvaarder „Amsterdam” erkend. Een technische commissie van Engelse en Nederlandse deskundigen gaat thans de bergings- mogeljjkheden bestuderen. Begin 1969 werd bij graafwerkzaamheden voor de kust bij Hastings de aandacht gevestigd op het wrak. Op initiatief van minister Klompé werd een interdeparte mentale werkgroep scheepsarcheologie gevormd, die zich beraadde op de juri dische en financiële problemen van een eventuele claim op het eigendomsrecht van het schip. Het resultaat was dat het verantwoord was verdere stappen te ondernemen, waarop Nederland de claim indiende. De uitslag van de senaatsverkiezingen wordt maandag definitief vastgesteld door het Centraal Stembureau. Door drie par tijen, P.v.d.A. C.P.N. en S.G.P. moet nog geloot worden om twee zetels. Daardoor bestaat de kans dat de P.v.d.A., die thans op 19 zetels komt, de C.P.N. op 3 zetels en de S.G.P. die momenteel niet in de senaat is vertegenwoordigd, op 1 zetel. Een groot aantal senatoren is herkozen. Nieuwe leden van de Eerste Kamer zijn onder meer: Bij de K.V.P.: minister-president De Jong, Tweede-Kamerlid drs Schmelzer en K.V.P.-voorzitter A. van der Stee. Bij de P.v.d.A.: het Tweede-Kamerlid drs. Nederhorst. Bij de V.V.D.: minister Witteveen en minister Polak. Bij de A.R.P.: Tweede-Kamerlid prof. I. A. Diepenhorst. De nieuwe fractie van D’66 bestaat uit: A. Martini, H. J. Rang, W. Draijer, me vrouw Wassen-Van Schaveren, D. Eisma J. A. Nagtegaal en N. F. I. Schwarz. DEN HAAG. De 75 zetels in de Eerste Kamer zijn, als gevolg van de Eerste-Kamerverkiezingen van gisteren voorlopig als volgt over de partijen ver deeld: K.V.P. 21 (verlies 3); P.v.d.A 18 (verlies 2); C.H.U. 7 (verlies 1); V.V.D. 8 (gelijk); A.R.P. 7 (gelijk); Boeren partij O (verlies 3); P.S.P. 3 (verlies 2); C.P.N. 3 (winst 2); P.P.R. 2 (winst 1); D’66 7 (winst 7); S.G.P. 1 (winst 1). Het resultaat van de uitslag is een ge volg van de uitslag van de Statenver kiezingen van vorig jaar. De Provincia le Staten kiezen de 75 leden van de Eerste Kamer. Normaal treedt om de drie jaar de helft van de senaat af. In verband met de aanhangig gemaakte wij zigingen van de grondwet treedt thans de gehele Eerste Kamer af. De partijen die vorig jaar bij de Statenverkiezingen aan de winnende hand waren, hebben daarvan geprofiteerd bij deze Eerste-Ka merverkiezingen. Bij de stemmingen in de elf Provincia le Staten hebben niet altijd de leden van eenendezelfde fractie gestemd op de kan didaten van hun partij. Uit een vergelij king van de uitgebrachte stemmen met het resultaat van de stemmingen blijkt dat in sommige gevallen op een andere partij dan de eigen gestemd is. Dit is het ge volg geweest van tussen partijen gemaak te afspraken. In de provincia Noord-Holland werden de stemmen als volgt uitgebracht: K.V.P Van het aantal bezwaarschriften die bjj de kroon zijn ingediend en waarvoor door de Raad van State wordt geadviseerd, is tot nu toe ongeveer 50 percent gehonoreerd. Ook bezwaarschriften ingediend tegen vaststelling van bestemmingsplannen wor den veel gehonoreerd, waardoor een ge meentelijk bestemmingsplan alsnog moet worden herzien. DEN HAAG Nu de toespraak van mi nister-president De Jong ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana, die andere jaren voorafging aan het défilé, voor radio en televisie werd uitgezonden, niet doorgaat, heeft de premier de vorstin telegrafisch gelukgewenst. Het telegram luidt: „Nu uw persoonlijke droevige omstandigheden met zich brengen dat ik Uwe Majesteit niet op de gebruike lijke manier via radio en televisie kan ge lukwensen, is het mij een behoefte dat thans langs telegrafische weg te doen. Ik spreek de wens uit dat Uwe Majesteit nog lange jaren in goede gezondheid, omringd door uw echtgenoot, kinderen en kleinkin deren, onze vorstin zult blijven. God zegene U.” Het voorstel van de minister van Justitie tie en Binnenlandse Zaken is in ieder ge val een behoorlijke uitbreiding van de in spraak van de burger. Het wetsvoorstel berust op het advies van de commissie- Wiarda. Ter illustratie enkele punten over deze betere rechtsbescherming. De burger kan bijvoorbeeld in beroep gaan tegen een wei gering van B. en W. om een woonruimte- vergunning te verlenen, een bevel van de burgemeester tot inbewaringstelling krach tens de Krankzinnigenwet, intrekken van een vergunning van de commissaris der Koningin voor een vergadering in de open lucht, weigering van een vergunning voor kansspelen, enzovoorts. De kunstkoe is een homogenisator, weermede uit melkpoeder, water en plant aardig vet verschillende produkten zoal» vla, pappen, op koffiemelk en op con- sumptiemelk gelijkende waar kunnen wor den bereid en een groot aantal van deze apparaten is in gebruik op schepen, in ziekenhuizen, in bejaardentehuizen en in horecabedrijven. Het gebruik van de kunstkoe is, naar de mening van de staatssecretaris, alleen vei lig bij het opvolgen van de gebruiksaan wijzing. Gezien de gesignaleerde vermoe dens van het verband tussen het gebruik van homogenisatoren en voedselvergifti gingen zal door de keuringsdiensten van waren speciale aandacht worden geschon ken. i Een en ander geschiedt in het kader I I I van het saneringsplan voor de hoofd- I Istedelijke urinoirs, waarmee vorig jaar I Ieen begin is gemaakt. De ondergrondse 1 1en halfondergrondse waterplaatsen I I; zijn inmiddels gesloten. Een aantal bo- vengrondse zal de komende jaren wor- |l ;l den verwijderd. Van de circa 175 uri- I; noirs zullen er dan nog 125 over zijn. I; I Hieronder bevinden zich de befaamde 1 ;l enkele en dubbele „krullen”, waarvan I; Ide oudere typen de eerste dateren i uit 1880 bouwkundig tot de histo- i| |i rische monumenten behoren. AA/VVWVWVWVWVWWVVWVVWVWtA/WVVVVVVVVVVVVVWVt I teruggetrokken. „Wij hebben een goed getraind leger van meer dan een miljoen man”, zei hij, „en daar naast nog vier miljoen burgers, die wij wapens hebben gegeven om zich te verweren”, „Toch blijft het naar zijn mening een groot probleem hoe de vermindering der Amerikaanse troepen tot stand gebracht kan wor den zonder daarmee de communisten te veel in de kaart te spelen”. te laten bouwen in een gebied in de buurt van het Westbrabantse stadje Steen bergen. Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zeeland hebben donderdag hun te leurstelling uitgesproken over het feit, dat ze niet betrokken zijn geweest bij de studies door Noord-Brabant over de ves tiging van een vliegveld bij Steenbergen. Officieel hebben GS van Zeeland het rap port van de werkgroep Noord-Brabant en het voorstel van GS van Noord-Bra bant zelfs niet ontvangen. Het Brabantse rapport doorkruist het rapport van de commissie-Polak, waarin lokaties voor een luchthaven werden aangewezen maar waarin geen duidelijke voorkeur voor een van deze lokaties wordt uitgesproken. De Zuidvietnamese minister van Buitenlandse Zaken Tran van Lam heeft tijdens zijn rondreis door enkele Europese landen een bezoek gebracht aan minister Luns van Buitenlandse Zaken. De Zuidvietnamese bewinds man sprak bij zijn aankomst op Schiphol er zijn vertrouwen over uit dat Zuid-Vietnam zichzelf zal kun nen verdedigen als de Amerikaanse troepen geleidelijk zullen worden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Na het weekeinde zul len de grote politieke partijen met onder linge besprekingen beginnen over de si tuatie na de verkiezingen van woensdag. Alle grote Kamerfracties hebben giste ren in het Tweede Kamergebouw hun in terne problemen besproken. Bovendien is ook nog het alternatieve kabinet van drs. Den Uyl bijeen geweest, dat reeds on middellijk een standpunt heeft ingenomen over de komende kabinetsformatie. DEN BOSCH. De Provinciale Staten van Noord-Brabant zijn zeer verdeeld over het al dan niet vestigen van een tweede nationale luchthaven in Brabant. Tijdens een vergadering gisteren over dit onderwerp is men niet verder gekomen dan een behandeling in eerste instantie. Zaterdag komt men opnieuw bijeen. De gedeputeerde mr. G. Ph. Brokx wees de Statenleden op de mogelijkheid om bij de bouw van een vliegveld reeds van het begin af rekening te houden met de milieuhygiëne en de luchtverontreiniging. Gedeputeerde Staten hadden aan de Provinciale Staten gevraagd te worden gemachtigd tot het laten uitvoeren van de noodzakelijke studies, waarbij de streek en de gemeenten in West-Brabant zouden worden betrokken. Men heeft een plan een commissie van deskundigen in te stel len, die bepaalde aspecten op milieuhygië nisch gebied en de planologische proble men onder de loep neemt terwijl GS aan alle instanties, die met de planning en de bouw van een tweede Schiphol te ma ken hebben, willen proberen een adequa te inspraak van de provincie Noord-Bra bant bij alle door de regering te nemen beslissingen mogelijk te maken. Het is de bedoeling van GS om de luchthaven I 14, P.v.d.A. 22, C.H.U. 3, V.V.D. 13, A.R.P. 6, Boerenpartij 1, P.S.P. 5, C.P.N. 5, P.P.R. 0, D’66 10. De zetelverdeling in de Provinciale Staten van Noord-Holland is: K.V.P. 14, P.v.dA. 21, C.H.U. 4, V.V.D. 13, A.R.P. 5, Boerenpartij 1, P.S.P. 2, C.P.N. 8, P.P.R. 2, D’66 9. In de provincie Noord-Holland werden de stemmen als volgt uitgebracht: K.V.P. 13, P.v.dA. 25, D’66 9, C.H.U. 9, A.R.P. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Een grote rookontwikkeling en een metershoge vlammenzee waren donderdagavond in de wjjde omtrek van Capelle aan de IJssel te zien door een brand in een sloot langs Rijksweg 36, waarin door een vatenhandel afgewerkte olie was geloosd. De vuurzee was vermoedeljjk ontstaan doordat in de omgeving van de sloot afval werd ver brand. Ook de honderden meters verder- liggende spoordijk vatte vlam. De brandweer had het vuur snel in bedwang De burgemeester van Capelle aan de IJssel heeft een onderzoek gelast in ver band met het lozen van olie en andere chemicaliën in de sloot. va De beschikking strjjdt met een algemeen bindend voorschrift. De overheid heeft bij het geven van de beschikking haar bevoegdheid kennelijk tot een ander doel gebruikt dan waartoe die bevoegdheid is gegeven. De beschikking is in strjjd met een in het algemeen rechtsbewustzijn levend beginsel van behoorlijk bestuur. Wordt een beroepschrift bij de Raad van State ontvangen, dan gaat dit beroepschrift in eerste instantie ter beoordeling terug naar de instantie waarover in het bezwaar schrift wordt geklaagd. Men wordt daar in de gelegenheid gesteld de eerst genomen beslissing al dan niet te herzien. Vereiste zal echter zijn, dat deze instantie de belang hebbende moet horen. Voelt de belangheb bende zich dan nog in zijn belangen ge schaad, dan zal hij weer een bezwaarschrift kunnen indienen bij de Raad van State. Deze gang van zaken heeft men gekozen om de Raad van State niet te zwaar te be lasten. Deze procedure geldt echter niet voor bezwaren tegen beschikkingen van de centrale overheid. Hiervoor kan men de normale proceduregang volgen, dat wil zeg gen een beroep instellen op de Kroon. Normaal brengt de Raad van State een geheim advies uit aan de Kroon in de vorm van een ontwerp koninklijk besluit. Dit wordt voor beroepen op beschikkingen van de lagere overheid nu anders: de Raad van State krijgt zelfstandig beslissingsbevoegd heid. Er is nu ook een mogelijkheid geschapen, dat de Kroon bij gegrondverklaring van een beroep, een schadeloosstelling kan toe kennen. Nu is de vraag gerechtvaardigd, AMSTERDAM. In het Amster damse straatbeeld zal binnen enkele maanden een nieuw type urinoir ver schijnen waarbij rekening is gehouden met de bezwaren die het publiek heeft tegen de duidelijk opvallende uitvoe ring van het ogenblik. Het wordt een reclamezuil met „piasaccommodatie”, waarvan de tuinstad Osdorp de pri meur krijgt. De combinaties van uri noir en reclamezuil zullen worden ge plaatst in de buitenwijken van de oudere stad en in de nieuwe stads wijken. ■F -- - Na de vergadering deelde drs. Den Uyl mee dat de drie progressieve partijen het juister vinden als de grootste minderheids- combinatie de drie confessionele partij en of de drie confessionele partijen met de V.V.D. belast wordt met de formatie- ©pdracht. In de K.V.P.-fractie zijn er echter stem men opgegaan die willen dat de win naar van de verkiezingen, dus drs. Den Uyl, een nieuw kabinet zou moeten for meren. Bovendien kwamen in de K.V.P.- fractie-vergadering nogal wat bezwaren faaar voren over een samenwerking met ®S’7O. Maar minister Veringa, de nieuwe ■tctieleider van de K.V.P., zei weinig te joelen om in de oppositie te gaan. J)e V.V.D.-fractie, die opnieuw mr. (W-rtsema als fractieleider koos, voelt het meest voor een nieuwe regeringscom- binatie van K.V.P., C.H.U., A.R.P., V.V.D. en DS’70. Gisteren zou zelfs reeds een voorlopige zetelverdeling opgesteld zijn voor een kabinet dat op deze vijf partijen zou moeten steunen. De V.V.D. wil zelf drie zetels in het toe komstige kabinet bezetten en vindt dat de A.R.P. en C.H.U. er beide twee zouden moeten krijgen en DS’70 één. De overige zetels (5 of 6) zouden dan moeten worden ingenomen door de K.V.P.. Waarschijnlijk zal ook de positie van de Kamer-voorzitter in discussie worden gebracht, nu de P.v.d.A. de grootste par tij in de Tweede Kamer is geworden. Mr. M. Vrolijk, de voormalige minister van CRM, wordt al als kandidaat voor het voorzitterschap genoemd.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2