NIXON Vietnam Deense minderheid in Noord-Duitsland heeft alle reden dik tevreden te zijn VAN DAG TOT DAG bezig met bouw nieuwe tijgerkooien Moskou nauwelijks bereid tot concessies in kwestie-Berlijn „PEILEN HOE DIEP HET WATER IS Protest van China aan Schütz wil vertegenwoordiging door Bonn Ceylonese opstandelingen is Eenmansfractie in Landdag van Sleeswijk- Holstein gesprek met Zuid-Afrika Rogers morgen op reis door Midden-Oosten Frankrijk Israels wapenschouw Domper op verwachtingen FORD-VERKOOPCENTRUM Discussie over China in VN „te vroeg” William Anderson in Congres: commentaar actuele zaken op 1 t VRIJDAG 30 APRIL 1971 3 59 Reacties Calley Verkeerscontrole Document NIET DUUR UIT? SLAKKEN ETEN? FAMILIE DINER? Nieuw gesprek Financiële steun Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 Nazisme er ADVERTENTIE ADVERTENTIE dat (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE de als FLENSBURG Berthold Bahnsen, een Deense Fries met Westduits paspoort, zetelt als éénmansfractie in de Landdag van Sleeswük-Holstein. H<j vertegenwoordigt een minderheidsgroep die in het uiterste noorden van de Bondsrepubliek strijdt voor het behoud van haar eigen cultuur en dat tot dusver met zoveel succes heeft gedaan dat ze, naar eigen oordeel, door andere Europese minderheden als een ideaal model met afgunst wordt bekeken. Te oordelen naar wat de Amerikaanse president Nixon op zijn persconferentie van heden over de Amerikaanse gezichts punten met betrekking tot China en Viet nam heeft gezegd, is zijn eerder gedane uitlating dat hij een bezoek aan China zou willen brengen wel enigszins voor barig geweest. De hoop, door de ontwikkelingen van de laatste weken gewekt, op betere be trekkingen tussen Amerika en China en een wijziging van het Amerikaanse stand punt inzake China’s lidmaatschap van de VN is eigenlijk weer de bodem ingesla gen. Waarschijnlijk zijn de „haviken” in de omgeving van de president weer danig in de weer geweest, misschien naar aan leiding van de indrukwekkende vredes- betogingen in Washington van de laatste dagen. Deze goedmoedige, rustig verlopen demonstraties hebben de regering mis schien de overtuiging gegeven dat het niet noodzakelijk is, spectaculaire initia tieven te nemen om de binnenlandse be roering te sussen. Overigens zijn bij deze vreedzame aansporing tot vrede toch nog 700 arrestaties verricht, zodat de vrijheid van demonstratie en meningsuiting niet overtuigend is gebleken. Nixon beloofde op 15 oktober een nieu we bekendmaking over troepenterugtrek kingen uit Vietnam te zullen doen en hij wees er nogmaals op dat het doel is de De jonge generatie van Israeli’s groeit op in een staat van beleg, in een milieu waarin bewapening en strategie de hoofd deugden schijnen te zijn geworden. De kans dat daardoor het toekomstige beeld van Israel een verwringing van nationale aspiraties en prestaties te zien zal geven, is niet denkbeeldig. Inmiddels is daar geen sprake meer van. Bij de Landdagverkiezingen van 25 april kreeg Bahnsen enkele tienduizenden stem men, wat echter overeen zou komen met de politieke kracht van de vaste kern, ge organiseerd in de „Sydslesvigsk Forening” en de „Foriining for nationale frashe”. On geveer 50.000 Zuidsleeswijkers en 10.000 „Nationale Friezen” (uit de kuststreek en van de eilanden) vormen die kern, die in bet Sleeswijk-Holsteinse parlement slechts vertegenwoordigd is omdat zijn SSW als heeft zijn „Dansk centralbibliothek” met 146.000 Deense boeken. Er is een fraai, uit Scandinavische bungalows gevormd, be jaardencentrum. De complexen voor sport en spel behoren tot de modernste in de Bondsrepubliek. Inmiddels is onmiskenbaar dat de kern van Denen en Friezen kleiner wordt. Het blijkt uit het dalende kiezerstal van de SSW als ik Bahnsen vraag of hij niet strijdt voor een zaak die hij, door huwelij ken, verminderde interesse van jongeren en straks het opnemen van Denemarken in de Europese Gemeenschap, wel moet verliezen, al gebeurt dat ongetwijfeld heel glorieus, gaat hij daar scherp tegenin. Wanneer Denemarken zich aansluit bij de EEG, bieden de Zuidsleeswijkse Denen en Friezen naar zijn oordeel een school voorbeeld voor het weloverwogen bescher men van de eigen cultuur als de bewaking door grenzen is weggevallen. PARIJS. (DPA) China heeft in Pa rijs geprotesteerd tegen „de ontvoering van een Chinese landbouwadviseur”, op het vliegveld Orly. Restaurant „ROYAL” KI. Houtstraat 44, Tel. 32 37 34 Restaurant „ROYAL” KI. Houtstraat 44, Tel. 32 37 34 Restaurant „ROYAL” KI. Houtstraat 44, Tel. 32 37 34 Het meest blijken de Westduitsers te schrikken van het Russische standpunt, dat de controle op de wegen tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn in han den moet worden gelegd van de DDR. De drie westelijke landen hebben voor gesteld de personencontrole tot identifi catie te beperken en het goederenverkeer in verzegelde wagens en treinen onge controleerd door de DDR te laten gaan. De Grote Vier zouden een storingvrij verkeer moeten garanderen. Tijdens de onderhandelingen heeft men de indruk ge kregen dat Moskou wel oren heeft naar zo’n regeling. Nu blijkt echter dat het erop staat de controlebevoegdheid in han den te geven van de DDR. militaire strafgevangenis in Fort Leavens- worth, maar in zijn eigen appartement. Nixon antwoordde hierop dat hij die beslissing genomen had omdat hij het ten eerste onjuist vindt om iemand gedurende die tijd, zoals in de civiele rechtspraak het geval zou zijn, zonder borgtocht in de gevangenis te houden, en voorts „de grote bezorgdheid” in het land een dergelijke Hierdoor is het mogelijk geworden dat tussen Oost- en Noordzee, in het wat ach tergebleven gebied dat men „Duitslands Blindedarm” noemt, 69 Deense scholen (in clusief gymnasium en volksuniversiteit) en 51 Deense kleuterscholen vindt. Flensburg BONN Burgemeester Schütz van West-BerRjn heeft de Grote Vier gisteren dringend gevraagd ermee akkoord te gaan dat zijn stad in het buitenland officieel wordt vertegenwoordigd door de Bondsrepubliek. In een regeringsverklaring prees Schütz voorts de regering-Brandt voor de standvastigheid waarmee zij ratificering van de verdragen met Moskou en Warschau afhankelijk stelt van het totstandkomen van een bevredigende regeling voor Berlijn. De toekomst van West-Berlijn is alleen door de band met de Bondsrepubliek verzekerd, aldus de burgemeester. Hij scheen daarmee een domper te plaat sen op recente uitlatingen van zijn eigen ministerie van Buitenlandse Zaken die in die richting wezen en op de aanbevelingen van zijn eigen commissie die onlangs bij monde van ambassadeur Henry Cabot Lodge rapporteerde dat de toelating van China tot de Verenigde Naties gewenst is, mits dit niet de zetel zal kosten van Formosa in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. En het meest tragische is wel, dat de Israëli’s in het algemeen allerminst een soldatenvolk kunnen worden genoemd. Hun talenten en aspiraties gaan een heel andere richting uit, waarbij vooral de wetenschappelijke en commerciële genia liteit van het joodse karakter grote dien sten zouden kunnen bewijzen aan het gehele Midden-Oosten en de rest van de wereld. Ceylonese leger. De opstandelingen worden uit hun schuilplaatsen in de bossen overgebracht naar een ge vangenis in Colombo. De aanwezigheid van de Bondsrepubliek in West-Berlijn willen (zo blijkt uit het document van Amerikanen, Britten en Fransen) ook de westelijke geallieerden beperken. Officiële zittingen van het Westduitse parlement en ambtelijke handelingen van de bondspresident en de bondskanselier zouden moeten vervallen. Andere activi teiten, waaronder vergaderingen van par lementscommissies zouden echter mogen worden gehandhaafd en in zekere zin de tussen Bonn en West-Berlijn ontstane band bevestigen. Moskou wil ook daar van niets weten. Het met de praktijk overeenkomende westelijke voorstel om West-Berlijn in het buitenland door Bonn te laten vertegen woordigen, stuit op een gecompliceerd Russisch concept. Tegenover de DDR zou de Westberlijnse regering zichzelf moe ten representeren. Wat consulaire betrek kingen betreft zou elders in de wereld de Bondsrepubliek kunnen worden inge- De eerste reacties in de Verenigde Staten op Nixons persconferentie waren gelaten. Een van de commentatoren zei dat de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord- Vietnam blijkbaar steeds meer de inzet worden van Nixons plannen om de oorlog te beëindigen. In het algemeen had men het gevoel dat de president ook nu weer ongevoelig is ge bleken voor wat er werkelijk onder het Amerikaanse volk leeft. beslissing rechtvaardigt. Nixon wees daarbij op dat zijn beslissing erin geslaagd zou zijn om de gemoederen in de VS over de uitkomst van het Calley-proces te kal meren. De politie wenst eerst vast te stellen of Tsjang naar huis terug wil, in Frank rijk wil blijven of naar een land van eigen keuze wil vertrekken. schakeld terwijl de vertegenwoordiging voor politiek en veiligheid in handen van de Grote Vier zou moeten blijven. enige partij niet tenminste vijf percent van de stemmen behoeft te verwerven (het be halen van de kiesdeler is voldoende). Berthold Bahnsen vermijdt zorgvuldig zich te mengen in de grote politiek van de SPD en CDU. Hij bewaakt de culturele en sociale belangen van zijn noordelijke kie zers, die door bond en deelstaat met en kele miljoenen extra per jaar worden ge spekt. De Deense staat zorgt echter voor zijn 50.000 volksgenoten in de Bondsrepu bliek met een financiële ondersteuning van ongeveer twintig, miljoen jaarlijks. Het moet zonder meer tragisch worden genoemd, dat de 23ste verjaardag van Israels onafhankelijkheid een demonstra tie van militaire kracht te zien moest geven die buiten alle proporties was in vergelijking met de grootte en het inwo nertal van Israel. Het land heeft zich tot de tanden be wapend, zoals dat heet, en moet wel alle mogelijkheden hebben aangewend om zich zo van top tot teen te hebben kun nen militariseren. Het ligt voor de hand dat deze buitensporige vorm van bewa pening de potentie van het land te boven gaat, zodat andere zeer belangrijke en dure maatschappelijke voorzieningen ach terwege blijven of gebrekkiger dan nodig was worden uitgevoerd. Het is misschien indrukwekkend wan neer te land, ter zee en in de lucht de vaste wil om zich te verdedigen op een dergelijke wijze kan worden gedemon streerd, maar tegelijkertijd dringt zich de bedroevende gewaarwording op dat Israel door deze inspanningen onmogelijk taken kan vervullen, die het zich natie heeft gesteld. Men moet tot de conclusie komen Israeli’s in het algemeen allerminst een prestaties in staat zou zijn, wanneer het niet aan handen en voeten gebonden zou zijn door de gevaarlijke situatie waarin het zich bevindt een situatie die het land verplicht iedere bespaarde cent aan andere maatschappelijke en economische bewapening te besteden, terwijl zoveel projecten onaangeroerd blijven. Het zou kunnen zijn dat de vijanden van Israel deze gevaren, eerder cultureel dan politiek, bewust blijven aanblazen om de Israëlische geest aan te tasten en deze natie te verhinderen, de betekenis te krijgen die zij had willen hebben in de evolutie van het Midden-Oosten. Een latente oorlogstoestand, gepaard gaande met ogenschijnlijke crises die weer tanen, en dat alles generaties lang inwerkend op de Israëlische samenleving zou het effect kunnen krijgen van een tenslotte toch verloren oorlog zonder veldslagen, zonder grijpbare mogelijkheden tot ver dediging. Zo illustreert een wapenschouw van indrukwekkende kracht eigenlijk Israels zwakste zijde. vvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvxa/vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv fVVVVVVVVVV\AAAAZVVUVV\AZ«/VVV«AfVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\/VVVVVVV^ Ook Ghana wil Deze Chinees, de 33-jarige Tsjang Sji Joeng, heeft volgens onbevestigde berich ten in Algerije bij de ontwikkelingshulp gewerkt. Hij zou zich in het Westen wil len vestigen. Landgenoten zouden dat echter willen verhinderen. Zij zouden hem een verdovend middel hebben toege diend en wilden hem op een vliegtuig naar Sjanghai zetten. De Chinees is naar een extra beveiligd ziekenhuis overge bracht, waar hij gisteren nog niet ver hoord kon worden. Na een gevecht op het eiland Ceylon zijn enkele leden van de opstandige „Che Guevara”-beweging gevangen genomen door militairen van het totale terugtrekking van Amerikaanse troepen. Maar deze zal niet eerder wor den voltooid dan nadat de laatste krijgs gevangene uit Noordvietnamese handen zal zijn vrijgekomen. Politici en waarnemers in Washington die het oneens zijn met de regeringspoli- -tiek inzake Vietnam en een onmiddellijke beëindiging van de oorlog wensen, heb ben er herhaaldelijk op aangedrongen dat Nixon de datum voor de volledige ontrui ming van Vietnam zou vaststellen, omdat zij ervan overtuigd zijn dat daarop Ame rikaanse krijgsgevangenen zullen worden losgelaten. De hoop dat Nixon daartoe zou overgaan, is opnieuw ijdel gebleken. Hij heeft herhaald dat hij in de eerste plaats een belofte van Hanoi wil hebben dienaangaande, waarmee de kwestie op nieuw in een vicieuze cirkel is geraakt. Over de gruwelijke moordpartijen in Vietnam, die de laatste tijd aan het licht zijn gekomen, heeft Nixon zich niet wil len uitlaten. Formeel volkomen terecht, omdat deze zaken bij de rechter thuis horen. Maar men had verwacht dat Nixon althans iets van afkeuring zou laten blij ken. Ook daarin werd de buitenwereld teleurgesteld, terwijl de onthulling van de moorden op Vietnamese vrouwen en kinderen juist een van de aanleidingen tot de anti-oorlogsdemonstraties van de laatste tijd is geweest. De verklaring volgde op een reeks ge beurtenissen die de slepende Berltfn-ge- sprekken van de Verenigde Staten, En geland, Frankrijk en de Sovjet-Unie deze week in het politieke nieuws weer eens op de voorgrond plaatsten. In Bonn lekten details uit burgers spreekt nog Deens) zich echter niet. Stimulerend voor het behoud van een eigen identiteit werkte kort na het zuidwaarts verschuiven van de Deens- Duitse grens het hen vijandig gezinde na zisme. ANKARA (AP) Minister Rogers, die in Turkije als waarnemer een vergadering van de CENTO, de centrale Verdragsorga- nisatie, bijwoont begint morgen aan zjjn reis naar het Midden-Oosten. Hij gaat eerst naar Saoedi-Arabië en vervolgens naar Jordanië, Libanon, Egyp te en Israel. Het bezoek aan die vijf landen zal in totaal een week duren. De Deense minderheid, die zich politiek niet opdringt en dankbaar en uiterst net jes van twee wallen weet te eten, leidt dan ook een goed bestaan. Ze drukt vooral haar stempel op het enkele kilometers van de grens gelegen Flensburg, centrum van rum- en klarecultuur. Daar verschijnt de „Flensburg Avis” (waarin opgenomen de „Aabenraa Avis” en de „Vestslesvigs Ti- dende”), daar ontmoet men herr Müller niet vaker dan herr Petersen of herr Han sen en daar bevindt zich bovendien het hoofdkwartier van de SSW, het Zuidslees wijkse verbond van kiezers, door Bahnsen in de Landdag vertegenwoordigd. Het gaat om een erfenis van het Bis- marckse Pruisen, dat ruim een eeuw ge leden, samen met Oostenrijk, de Denen versloeg en als buit het hertogdom Slees wijk bemachtigde. Een kans om „Heim ins (Scandinavische) Reich” te keren benutte in 1920 bij een volksstemming slechts Sleeswijks noorden. In het zuiden waren inmiddels de Duitse „Immigranten” getals matig de sterksten. Aangepast aan het Duitse leven hebben de Denen (een kwart van de 97.000 Flens- Vervolg van. pagina 1) WASHINGTON President Nixon zei op zijn persconferentie over de recente ontwikkelingen tus sen China en de Verenigde Staten dat nu het ijs gebroken is, aldus meldt onze redacteur in Washington. De Amerikaanse regering zou gaan peilen hoe diep het water is met andere woorden, of er werkelijk be langstelling in Peking is voor een normalisatie van de betrekkingen met de Verenigde Staten. Nixon wees er op dat het niet realistisch is om te speculeren over mogelyke onderhan delingen tussen Peking en het regime van generaal Tsjang-Kai Sjek op Formosa. President Nixon werd door de pers ook ondervraagd over zijn beslissing om luite nant William Calley (die Nixon per onge luk tot twee keer „kapitein” Calley noem de) zijn wachttijd tot het hoger beroep van zijn vonnis niet te laten uitzitten in de Vandaag heeft opnieuw een gesprek plaats tussen de staatssecretarissen Bahr (West-) en Kohl (Oost-Duitsland). Vol gens het Russische voorstel zouden bei den een toekomstige verkeersregeling kunnen bespreken. Bonn en West-Berlijn hebben echter tot dusver op het standpunt gestaan dat serieuze onderhandelingen afhankelijk zijn van een opdracht der Grote Vier. Daar van zal voorlopig geen sprake zijn, want de ambassadeurs van die landen zijn van plan een royale zomerpauze in acht te nemen. Het feit dat twee instanties van de Verenigde Naties deze week plotseling hebben af gezien van deelneming aan ver gaderingen in West-Berlijn, heeft in Bonn een vermoeden doen ontstaan dat de Sovjet-Unie inmiddels ook, en niet zon der succes, actief is binnen de organi satie van de VN. Als een bewijs dat Moskou Bonn inder daad niet aanvaardt als de officiële ver tegenwoordiger van West-Berlijn ziet men de bezwaren om de Westduitse ambas sade in de Russische hoofdstad contact te laten opnemen met een daar gear resteerde Westberlijnse reisleider. werkdocumenten die tijdens het Berlijn- overleg op tafel zijn gekomen. Zij be vestigen de geruchten dat de bereidheid van Moskou om concessies te doen uiterst gering is. Na de oorlog was de band met de Zuid sleeswijkse „Heimat” nog altijd het sterkst, maar de aantrekkingskracht van het rij kere noordelijke buurland was toch zo groot dat de politieke partij 33 percent van de stemmen kreeg. Het was de tijd, waarin mannen als Bahnsen ook werden gesteund door de zogenaamde „Spekde- nen”. WASHINGTON, (AFP en AP). Het Amerikaanse democratische congreslid, William Anderson heeft verklaard, dat de Amerikaanse belastingbetalers het groot ste deel van de rekening betalen voor de bouw van nieuwe isolatiecellen in de be ruchte Zuidvietnamese Con Son gevange nis. „Waarom herbouwen de Verenigde Sta ten in hemelsnaam de tijgerkooien voor de politieke gevangenen van Zuid-Viet- nam?”, vroeg hij in het Huis van Afge vaardigden. „Het is hoegenaamd niet in ons belang de regering in Saigon te steunen. Het is nog minder ons belang voor die regering nieuwe politeke gevangenissen te bou wen”. Anderson verklaarde verder dat het con tractenbureau van de Zuidvietnamese marine op 7 januari een order heeft uit gegeven voor een contract ter waarde van 1,4 miljoen gulden voor de bouw vam drie nieuwe blokken isolatiecellen in Con Son. Anderson is één van de congres-leden die verleden jaar na een reis door Zuid- Vietnam de ellendige toestanden op de ge- vangenis-eilanden heeft beschreven. De Zuidvietnamese regering heeft in middels „om speciale redenen” de uitwij zing gelast van Don Luce, de Amerikaan se pacifist die het bestaan van de zoge naamde „tijgerkooien” ontdekte. Don Lu ce zal tegen negen mei naar Washington vertrekken waar hij op uitnodiging zijn er varingen zal uiteenzetten voor de Senaats commissie van Buitenlandse Zaken. In een open brief aan „zijn vrienden” in de VS heeft Don Luce geprotesteerd tegen het feit dat „zijn landgenoten deel nemen aan het martelen van andere men selijke wezens” en tegen „de verdierlij- kig die door de Amerikaanse autoritei ten is aangemoedigd en waaraan zij in Zuid-Vietnam zelf hebben deelgenomen”. Niemand kent exacte cijfers over het aantal politieke gevangenen in Vietnam, maar er zijn zeker honderdduizend Som- menige schattingen gaan zelfs tot 400.000. LONDEN. (AFP) Premier Boesia van Ghana heeft zich uitgesproken voor een gesprek met Zuid-Afrika. Hij ver klaarde gisteravond in een vraaggesprek voor de Britse televisie het aanbod van premier Vorster voor een gesprek te wil len aanvaarden. Volgens de Ghanese premier is een dia loog het enige middel om een matiging van de apartheidspolitiek te bewerkstel ligen en de instelling van een multi raciale gemeenschap in Zuid-Afrika voor te bereiden. Op een vraag of hij niet gelooft dat premier Vorster probeert de Afrikaanse landen te verdelen antwoordde Boesia: „Misschien, maar het is aan ons of wij ons laten verdelen. Het is geen reden om niet te proberen tot een dialoog te komen.” President Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust is eveneens voorstander een Nixon zei dat hij een discussie van de toelating van China tot de Verenigde Naties op dit ogenblik „te vroeg” acht, en dat daarover mettertijd een beslissing ge nomen zal worden. Hij kondigde wel aan dat binnenkort opnieuw een verlichting van de restricties op het contakt tussen de V.S. en China bekend zal worden gemaakt. (Van onze redacteur in Bonn) Ivoorkust is eveneens voorstander van een gesprek met Zuid-Afrika. Hij zei woensdag in Abidjan een dergelijke dia loog „een van de bestanddelen van de vrede in Afrika” te beschouwen. De pre sident toonde zich bereid Zuid-Afrika te bezoeken, omdat het onderhouden van contacten kan bijdragen tot uitholling van de apartheid, iets wat naar zijn mening met geweld nooit bereikt kan worden. van de

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3