rekent nieuwe kostprijs de voor Langs sluizen en havens auto MEDISCHE VERZORGING MET HET WEEKEINDE FIAT 127: EEN NIEUWE MINI UIT ITALIË - NIEUWS IN HET KORT - STEWARDESSEN IN DE DOP hebben COLTRUIEN TRUITJES met korte mouw Banden caravan ook uw zorg nodig Schulschiff „Deutschland 1" VRIJDAG 30 APRIL 1971 de laatste mode F FANTASTISCHE KOLLEKTIE met lange mouw, van Bleyle. fee - I -U Iff IJMUIDEN de HEEMSKERK SANTPOORT BEVERWIJK ADVERTENTIE HERENMODE .AlVWWMMVVWWWVVVVVVWUWWiAfVIAAAMIAAIIA/VWWWWMVWVUIAAAAMIAAAAIWlAAfliM lAAAAAAAfVUUWVMMWVIAMWIMVWlAfWVVWWVVlt unie Bekijkt men de kostenbegrotingen die bijvoorbeeld zijn opgesteld voor wagens in de prijsklasse van f 6.770- f 7.500, dan blijkt dat de auto in deze klasse, wanneer er 10.000 km per jaar mee wordt gereden, gemid deld 44,9 cent per kilometer kost. Bij Peters Uitgeversmij in Deventer is een boek ver schenen, geschreven door Ulrich Schwab, over het Grand Prinxseizoen 1970. Het boek bevat uitgebreide informatie over de verschillende formule-l-wedstrijden die vorig sei zoen werden gehouden, compleet met foto’s van coureurs en wagens en met tekeningen van de verschillende circuits Voor de racefan een nuttige uitgave. Bij de KNAC is opnieuw het handboek voor autorijders verschenen: een dik vademecum, waarin op overzichtelijke wijze de meeste Europese landen worden beschreven. Com pleet met lijsten van hotels, prijzen en tips. Zowel voor als tijdens de rit uiterst handig om bij de hand te hebben. voorkom overbelasting van de aanhanger. neem op lange tochten ook een reserveband voor de caravan mee. voor reparatie van een tubeless caravanband is een handige reparatieset verkrijgbaar bij de bandenhandel. neem eventueel ook een extra binnenband mee. zorg ervoor, dat de caravan op blokken wordt gezet als deze langer dan dertig dagen ergens staat. De wie len kunnen gedemonteerd worden en opgeborgen op een koele plaats. Tenslotte heeft de ANWB voor declaratiedoeleinden ook nog een aantal vuistregels opgesteld, volgens welke de km-kostprijs kan worden berekend bij een wisselend aantal te rijden kilometers per jaar. Het opleidingsschip „Deutschland" in de haven van Bremen. Marktplein/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden Arts: A. J. Th. van Wely, Hoofdstraat 268, tel. 023-378510. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 149, Santpoort-Zuid. Voor tandarts, verloskundige, wijkver pleging en dierenarts zie onder IJmuiden. De nieuwe kostenbegrotingen zijn reeds zoals het blad Autokam pioen meldt aan de praktijk ge toetst. De reacties waren in ruime meerderheid positief. De ANWB heeft dan ook besloten de nieuwe autokostenbegrotingen algemeen in te voeren. Dit bedrag is opgebouwd uit de kos ten in twee rubrieken: de vaste kos ten en de rijkosten. Als dit veel lijkt, dan moet men bedenken dat de ANWB in deze kosten een bedrag van f 360 per jaar voor stalling ver disconteert en een bedrag van f 130 Het interieur is sober en doeltreffend, evenals de vorm geving van de nieuwe wagen, waarvan het achtereind op de bekende manier „schuin” is weggesneden. De Italiaanse mini overigens de zoveelste kleine wagen uit dit land na de 600, de 850 en de Autobianchi, heeft schijfremmen vóór en trommelremmen achter. Tot de veiligheidsvoor zieningen behoren onder meer een telescopisch stuur, en een benzinetank die achter geheel onder de carrosserie werd ingebouwd. Het is nog niet bekend wanneer de Fiat 127 naar ons land komt Evenmin staat de prijs vast, al zal deze niet al te hoog mogen liggen wil de nieuwe Fiat inderdaad met kans op succes de Britse mini’s enige concurrentie aan doen. Ervan uitgaande, dat de fabriek dit voor ogen heeft, zal de Fiat 127 tussen de zes en zeven mille moeten gaan kosten. Ook de banden van een caravan hebben verzorging nodig. Het komt nog te vaak voor, dat door nonchalance op dit punt een caravancombinatie strandt in het buitenland. Als de caravan achter de wagen gaat en beladen wordt, zal men een aantal punten in het oog moeten houden: natuurlijk moet de spanning van de caravanbanden correct zijn. Deze spanning is afgestemd op het gewicht van de caravan onder normale belasting. Overleg een eventuele verhoging van de bandenspanning eerst even met de handelaar. De begrotingen voor de verschil lende prijsklassen zijn verkrijgbaar bij de ANWB. Als u dus prijs stelt op een dergelijke calculatie, zult u niet meer kunnen volstaan met het opgeven van het merk en het type wagen, maar u zult de begroting moeten aanvragen voor de prijs klasse waarin uw wagen valt. Er zijn landen die er de voorkeur aan geven koopvaardij bemanningen op te lei den met behulp van een varend zeilschip. In ons land wordt dit gepropageerd door de op 5 oktober 1938 opgerichte Nationa le Vereeniging „Het Zeilend Schoolschip” waarvan de naam enkele jaren geleden is gewijzigd in „Het Zeilend Zeeschip”. Als doel wordt gesteld: het bevorderen van de opleiding van personeel of aan staand personeel van zeeschepen voor de praktijk der zeevaart aan boord van spe ciaal hiervoor uitgeruste zeegaande zeil schepen en voorts alles, wat daarmede direct of indirect in de ruimste zin ver band houdt; voorts het vertrouwd ma ken met varen als bemanningslid op de genoemde zeegaande zeilschepen van de daarvoor in aanmerking komende jonge ren in het algemeen. haven. In 1948 kreeg de Deutsche Schulschiff-Verein het schip terug, die het liet verslepen naar Bremen, waar het lig plaats kreeg in de Europahaven en van maart 1949 tot april 1952 dienst heeft gedaan als jeugdherberg. Na eerst nog als opleidingsschip voor scheepsjongens te hebben dienst gedaan, werd de Deutschland in 1956 onder be heer gebracht van de Zeevaartschool in Bremen. Het schip biedt plaats aan 114 leerlin gen en voor de opleiding zorgen drie of ficieren, twee bootslieden en één kapitein als schoolleider. Fiat heeft in Italië een nieuwe mini gelanceerd: Fiat 127. De kleine Fiat, met de vier cilinder 903 cc motor dwars voorin, heeft volgens de fabriek voldoende ruimte voor passagiers en bagage. De Italiaanse fabriek heeft dit model op straat gebracht om tegemoet te komen aan de wensen van een groot aantal kopers, waarbij voor de con structie van de „127” een dankbaar gebruik werd gemaakt van de technische oplossingen die al eerder voor de „128” werden gevonden. Artsen: van zaterdagmorgen 10 uur tot zondag 24 uur A. J. G. Warmenbol, Maas straat 15, tel. 16388; H. Bel, Venusstraat 5, tel. 15675; J. van Nieuwkerk, Röntgen straal 1, tel. 14953. Apotheek: Apotheek Kuijlman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 14204. (30 april tot 8 uur Apotheek Ledeboer, Kennemer- laan 80, tel. 14229). Verloskundige: Voor verloskundige hulp wende men zich tot de eigen verloskun dige. Bij geen gehoor belle men 008 (boodschappendienst) om te vernemen wie de dienst waarneemt. Wijkverpleging Het Wit-Gele Kruis: Voor dienst in het weekeinde bellen 02550-15645. Wijkverpleging Het Groene Kruis. Zuster C. Nap, Hofdijklaan 10, Driehuis, tel. 02550-16195; zuster E. Meijer, Scheiberg- laan 134, IJmuiden, tel. 02550-15005. Tandartsen: voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk, H. M. Chr. Geurs Marquet- telaan 8, Heemskerk, tel. 02510-32408. Dieernarts: de dienst voor zieke huis dieren wordt waargenomen door de die renarts H. J. Nederhorst, Raamsingel 28, Haarlem, tel. 023-315301. Volgens de ANWB hebben uitvoe rige analyses geleerd, dat de ver schillen in kilometer-kostprijs voor auto’s in bijna dezelfde prijsklasse to klein zijn, dat deze in een voor- calculatie kunnen worden ver waarloosd. Dit hangt samen met eert wijziging in het gebruikspatroon van de auto. Tot voor enkele jaren was het gebruikelijk dat een eigenaar van een auto, jaren bleef doorrijden totdat zich ernstige slijtageverschijn- selen aan de auto gingen voordoen. Tegenwoordig gaat men er meer en meer toe over de wagen na enkele jaren gebruik (twee of drie jaar) in te ruilen voor een nieuw exemplaar. Uiteraard heeft deze gebruikswijze gevolgen voor de calculatie die men pleegt te maken. Anders dan voor heen kan men er thans bijvoorbeeld niet meer vanuit gaan, dat de af- schrijvings- en reparatiekosten kun nen gelden voor de totale gebruiks duur van de auto. De nieuwe kosten begrotingen maken het dan ook mo gelijk een kilometerprijs te vinden, voor die gevallen waarin de auto eerder wordt vervangen. wagen voornamelijk in de open lucht staat en men de gewoonte heeft de auto zelf te wassen, kunnen deze bedragen dus van het totaal worden afgetrokken. Naarmate men per jaar meer kilometers rijdt, zal uiteraard de kilometer-kostprijs teruglopen. Rijdt men met een auto in eerder genoemde prijsklasse 20.000 km per jaar, dan komt de kostprijs per km neer op 26,7 cent. Rijdt men per jaar 30.000 km, dan zal volgens de ANWB-voorcalcula- tie, die kostprijs per km 21 cent be dragen. Artsen. Voor de groep artsen Fierstra, Lange, Plantinga, Reddingius, De Ruit- ter, Rolink, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling wordt de dienst waargenomen van zaterdagmorgen 10 uur tot zo dagmorgen 9 uur door K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 23450. Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 u ur tot Neerlands chartermaatschappijen be reiden zich voor op de seizoendrukte. Om de passagiers op de vele vluchten naar de zon, die voor de komende maanden op het programma staan, optimaal te kunnen verwennen, wor den groepen jonge meisjes, in een tempo dat bij vliegtuigen hoort, om getoverd tot stewardess. Op een ver der verlaten platform op het oude Schiphol ontdekte onze fotograaf 65 jonge bloemen in de buik van een Transavia-Caravelle. Een „droge" voorbereiding voor straks. Riek Brou wer ens, ex-KLM-stewardess en ex- chef stewardess bij Schreiner Airways, die de opleiding van de nieuwelingen bij Transavia in handen heeft: „Dit is onze eerste groep van 65 meisjes Er volgt nog een kleinere”. De meisjes nu nog in „burger" zijn voor het seizoen aangenomen. Een aantal van hen kan daarna een vaste aanstelling krijgen. tingen van autokosten uitbrengt, heeft het systeem waaruit deze be grotingen ontstaan, gewijzigd. In de nieuwste autokostenbegroting van deze bond is men niet meer, zoals vroeger, uitgegaan van het merk en het type auto, maar van de prijs klasse waarin de auto kan worden geplaatst. zondagavond 24 uur door M. A. de Rui ter, Dr. Schuitstraat 44, Beverwijk, tel. 23553. Voor de groep artsen Guldemond S'waab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijlmans wordt waargenomen op zaterdag en zondag door J. G. Zeijlmans, Hoogdor- perweg 48, Heemskerk, tel. 30666. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Voor zaterdag-, zondag-, avond-, en nachtdienst in de periode van vrijdag 30 april 17.30 uur tot vrij dag 7 mei 17.30 uur: apotheek Van der Kolk, Zeestraat 27, Beverwijk, tel. 23820. Vanaf 30 april 17.30 uur tot maandag 3 mei 8 uur wordt tevens dienst ge daan door de Heemskerkse apotheek, Kerkweg 11, Heemskerk, tel. 33550. Dierenarts. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consulatiebu- reau voor Alcoholisme. Spreekuur iede re vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid Moensplein 10, Beverwijk. De Fiat 127 haalt een top van circa 140 km per uur. Onder de motorkap is een 903 cc machine verborgen, die een vermogen geeft van 47 din-pk. De compressieverhou- ding is 9 1. Trouwens op vele punten blijkt de „127” in zeker opzicht af te stammen van de Fiat 128. De interieurlengte is van beide modellen gelijk, terwijl de breedte van het interieur in de „127” slechts een paar centimeter minder is, dan van de „128”. Opmerkelijk detail: hoewel de nieuwe Fiat een kleinere indruk maakt, is de kofferruimte groter dan die van de Fiat 128. Overigens zijn deze uitkomsten natuurlijk niet absoluut geldend voor iedere autogebruiker. Bij de post benzine bijvoorbeeld is de ANWB uitgegaan, voor alle wagens binnen een bepaalde prijsklasse, van super van 67,5 cent per liter. Ge bruikt uw wagen, mede afhankelijk van uw rijstijl, meer of minder ben zine, dan zal dit natuurlijk tot uiting behoren te komen in de calculatie die u voor de wagen opmaakt. De uitkomst kan dan afwijken van die van de ANWB. Artsen. Van zaterdagmorgen 10 uurt ot zondagmorgen 9 uur: J. C. A. Bakker, Bachstraat 7, Heemskerk, tel. 32484; van zondagmorgen 9 uur tot zondag avond 24 uur: J. M. Hazenberg, G. van Assendelftstraat 25b, Heemskerk, tel. 32476. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoedge vallen de eigen huisarts waarschuwen. Apotheek. Zie Beverwijk. Apotheek. Zie IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst zuster Beers, Diepenbrockstraat 102, Heemskerk, tel. 32644. Wat dit laatste betreft heeft Engeland de 3-mast topzeilschoeners Sir Winston Churchill en Malcolm Miller in de vaart waar zelfs ook meisjes mee kunnen va ren. De zoeven genoemde Nederlandse vereniging beijvert zich al jaren op dit gebied maar het is nog steeds niet gelukt een dergelijk schip uit te rusten. West-Duitsland heeft in 1958 een nieuw zeilend schoolschip in de vaart ge bracht, de bark Gorch Fock; het tweede schip van die naam, dat op 17 december 1958 in dienst werd gesteld na te zijn ge bouwd door de werf Blohm Voss in Hamburg. Dit schip heeft een waterver- plaatsing van 1760 ton, is 89,30 lang over alles, heeft een zeiloppervlak van 1952 vierkante meter en is uitgerust met een dieselmotor van 800 PK. Maar Duitsland heeft bovendien een sta tionair schoolschip dat gelegen is in de haven van Bremen en toebehoort aan de Deutsche Schulschiff Verein, „Seemans- schule Bremen”, welk schip we hier op de foto zien. Dit zeilschip kwam in 1927 gereed bij de werf van J. C. Tecklenborg in Bre merhaven en meet 1257 bruto reg. ton. De lengte over alles bedraagt 86,20 m. de breedte 11,90 m, de holte 6,30 m en de diepgang 5,00 m. Het schip, dat geen hulpmotor heeft, bezit drie masten, waar van de grote mast een lengte heeft van 52 m. De eerste grote reis dateert van sep tember 1927 tot februari 1928 en ging naar Zuid-Amerika. Tot 1939 werden regelma tig zomerreizen gemaakt naar de Oost zee en gedurende de wintermaanden naar Noord-, Middel- en Zuid-Amerika en naar Zuid-Afrika. Kort voor het uit breken van de tweede wereldoorlog keer de het schip terug. Voor zover mogelijk kon het in de oorlogsjaren in de vaart blijven en wel voornamelijk in de Oost zee. Het schip kreeg in de winter van 1944-1945 ligplaats in Lübeck, waar het tot het einde van de oorlog dienst deed als hospitaalschip. Daarna werd het woon schip voor de Duitse mijnendienst in Cux- De ANWB, die regelmatig begro- ■U*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9