Ds Ruitenberg: flexible centralisatie Reisnummer Cursus over druggebruik Reformatorische concentratie Raad van Kerken te Zwolle wil betaalde functionaris R.K. Volkstelling: teruggang Voorlopig centraal orgaan gereformeerde zending „Strijdkreet" E Meditatie in Foto-vakantieweek Oud-Poelgeest de Drieburg in Informatiefolder Jaarrede voorzitter predikantenbond ZATERDAG 1 MEI 1971 14 Erbij Congregationalisme Toenemende storm ten Tieners, tachtigers Verdere daling Minder priesters De figuur van de predikant in een kerkgemeenschap vraagt momenteel om flexibele centralisatie, terwijl de tendens binnen de kerkelijke groe pen zich juist nu weer meer beweegt in de richting van een nieuw soort congregationalisme, waarbij bij congregatie („gemeente” of groepering kerkleden) niet alleen aan een territorium (grondgebied), maar ook aan een sociologisch bepaalde groep en aan een actiecentrum gedacht moet worden. Tot deze conclusie kwam ds. L. H. Ruitenberg, voorzitter van de Bond van Nederlandse Predikanten, in zijn jaarrede, getiteld „Het getij en de bakens”. Ds. Ruitenberg noemde aan het begin van zijn jaarrede de verontrusting van een predikant, lid van de bond, die zich van nabij gesteld wist tegenover het vraagstuk van het verminderen van het aantal predikantsplaatsen en die twee oorzaken van die ontwikkeling zag: de secularisatie en de inflatie. en de kerk Gemengde huwelijken in Den Haag ■t DS. RUITENBERG I kanten te moeten ingaan op de uit AWAA/WWAWVWVW'AAA/WVWVVVWVVVWVWVWWVVV\AWV^ WVVVVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVU’VVVVVVVVVV' MVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVUV' Trudie De predikant die zelf betaald moet worden en tegelijk leiding heeft te geven aan de veranderingen, staat te midden van de neiging tot enerzijds congregationalisme en anderzijds effi- Wat wij heel zeker weten, aldus ds. Ruitenberg over dit laatste, internatio nale probleem, is dit: het getij ver loopt. Hoe en waarheen is niet zo dui delijk, maar te vermoeden valt, dat grotere machtconcentraties zullen pro beren datgene wat zij als oplossing zien te bereiken. En in dit gebied staat de kerk, dep redikant. Met weinig ken nis, met weinig macht. Zo is de situa tie. Nu gaat het er om als predikant, in betrekking bij de kerk, onze plaats te vinden. ciëntie met het bijbehorende bevorde ren van specialismen, dat zelf weer „apartigheden” in de hand werkt. Hij weet, aldus ds. Ruitenberg, „dat de gemeenteleden graag betalen voor wat ze kennen, en weigeren te betalen als ze bang worden voor onbekende din gen. Dit alles dringt tot krachtiger lei ding vanuit het centrale apparaat. Kan deze hele omschakelingsbeweging be taald worden? Wie de discussie over de computer in de Hervormde Kerk tegen deze achtergrond leest, begrijpt R.K. Zwolle verklaarde zich in prin cipe voor het aanstellen van een (voor lopig part-time) gehonoreerde kracht, Rond de Raad van Kerken te Zwolle zijn moeilijkheden ontstaan in verband met een dringende wens binnen de raad te komen tot het aanstellen van een betaalde hoog geschoolde functio naris, liefst een theoloog, ter begelei ding en stimulering vanuit de raad van oecumenische actie en interker kelijk handelen in en door kerken en christenen in en rondom Zwolle. Het aantal Nederlanders, dat per 1 januari 1970 in de parochies, rectoraten en vicariaten als katholiek gedoopt en geregistreerd stond, bedroeg 5.260.000. Dit betekent een stijging van het aantal doopleden van 1 percent vergeleken met 1 januari 1969. Hiermee is voor het eerst de groei der Nederlandse kerkprovincie achtergebleven bij de bevolkingstoeneming, welke een kwart percent hoger was. Aldus blijkt uit de jaarlijkse „volkstelling” van de katholieken door het katholiek sociaal kerkelijk instituut, het KASKI. De stijging in het aantal doopleden is de enige stijging, die het KASKI constateert. De andere gegevens zoals die wat be treft het aantal priesters en religieuzen, het aantal roepingen en wijdingen en de kerkelijke meelevendheid in Nederland vertonen alle een „snelle tot razendsnelle daling”, zoals het pastoraal instituut voor de Nederlandse kerkprovincie, het PINK, in de begeleidende Pastorale Gids opmerkt. Nog in de eerste helft van dit jaar de her- een over wvvwwwwwwWVVVVVWVVVVWV\rtAAAAAAA/VVVVVW?VW^^ én het positieve besluit én de huiver daarvoor. Voor ons staat vast, dat, wil de kerk een functie behouden in de samenle ving van morgen, zij die beide strek kingen: centralisme en congregationa lisme moet verwerken hetgeen een grote mate van flexibiliteit vraagt. Ds. Ruitenberg bepleitte dan ook een flexibele centralisatie met integratie van het beheer en van het beleid „het ontzien van apartheidsgevoelens is een pastorale zaak met het oog op de eenheid” én het besteden van meer aandacht aan openbaarheid: „Er leeft nog te veel een regenteske sfeer in de kerken, ook in de hervorm de kerk. Wie zich de wording van het straks eindelijk te publiceren rapport „Gemeentevormen en gemeente-op- bouw” herinnert, schiet nog in de lach om de geheimzinnigdoenerij. De hoog heid van de synode scheen het te ver bieden dat dit werkstuk gewoon in openbare discussie kwam, voordat het door de synode tweemaal heengewalst was. Wij pleiten voor veel groter open heid. Waarom zou de hele kerk niet mogen deelhebben aan het wordings proces van een nota, een besluit, en zou het resultaat nu heus voldragener zijn dan bij een publikatie in fasen?” In vroeger jaren lag het geboorte cijfer onder de katholieke enkele per centen hoger dan bij de andere bevol kingsgroepen. Deze liggen nu vrijwel gelijk: in 1969 was het aantal gebore nen bij 1000 katholieken, 19,9, bij de andere bevolkingsgroepen 19,2 slechts een verschil van 0,7 promille. In zijn kanttekeningen bij deze ont wikkelingen merkt het KASKI op, dat de katholieken niet langer af wij end staan tegenover geboorteregeling en ge boorteregelende middelen. KASKI con stateert ook, dat de Nederlandse rooms katholieken toenemend op een bewus te en persoonlijke wijze op kerk en geloof ingaan en zich positiever heb ben opgesteld ten aanzien van het ge mengde huwelijk. Dit kan consequenties hebben voor de kinderdoop en toetredingen tot de r.k. kerk bij gemengde huwelijken. De ze tendens leidt er toe, dat men zijn lidmaatschap van de kerk minder laat leiden door motieven van traditie en groepsverbondenheid en toenemend dit lidmaatschap vanuit persoonlijke ge lovigheid zal beoordelen. Dit zal inhouden, aldus KASKI, dat maatschap eerder opzeggen, terwijl critische kerkleden, die in de kerk hun geloofssituatie niet weerspiegeld vinde eerder uittreden. Deze ontwikkeling leidt er volgens KASKI op langere ter mijn toe, dat de groei van het aantal kerkleden door een toenemend aantal uittredingen versterkt afgeremd zal worden. Het PINK merkt hierbij in de Pastorale Gids op, dat de Neder landse kerk lange tijd boven haar stand geleefd heeft. Vergelijkingen met de situatie in het buitenland zul len de dalingen in de r.k.-kerkprovin- cie van Nederland minder pessimis tisch doen beoordelen. Scherpe dalingen constateert het KASKI in het wekelijkse misbezoek. Telde KASKI in 1966 nog een weke lijkse deelneming van 64,4 percent in oktober 1969 was deze gedaald tot 50,8 percent, in oktober 1970 tot 47,2 percent. KASKI meent, dat de dalen de kerkgang ook dalende meelevend heid betekent, al zijn er ook andere factoren in het spel, zoals de belang stelling voor bijzondere vieringen en het feit, dat er een ander patroon van geloofsbeleving ontstaat. Volgens dit patroon neemt de deelneming aan li turgische vieringen een minder be langrijke plaats in en krijgen andere vormen van geloofsuitdrukking meer betekenis. De r.k. kerkprovincie van Nederland zal zich voor de toekomst moeten voor bereiden op minder priesters en reli gieuzen, zo concludeert het KASKI Het aantal studerenden voor de pries teropleidingen is de laatste jaren sterk teruggelopen, terwijl de uittredingen en hogere sterfte door de vergrijzing van het priesterkorps aanzienlijke da lingen teweegbrengen. Het pastorale instituut PINK geeft het advies dat de vele rapporen en aanbevelingen van het pastorale concilie met wat bekwa mer spoed teruggehaald moeten wor den uit de rust van de verslagboeken. Het Leger werkt in vele lande zoals hier op een zondagsschool Mexico. Op 21 en 22 mei vindt onder het thema „Tieners, tachtigers en de kerk” in het Evert Kupersoord te Amersfoort de 43e voorjaarsconferen- tie plaats van de hervormde landelij ke Generale diakonale raad Aan deze conferentie werken onder andere mede drs. J. Matse, weten schappelijk medewerker bij het Paedo- logisch Instituut te Amsterdam en een panel o.l.v. drs. A. D. W Tilanus, lid van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal. Een ■mlledig programma en alle ver dere inlichting zijn te verkrijgen bij de Generale diakonale raad, afdeling pu bliciteit en voorlichting. Maliesingel 26, Utrecht. Van 3 tot 10 juli organiseert de werkgroep audiovisuele media van het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk op het jongeren vormingscentrum „De Drieburg” te Driebergen, voor de achtste keer, de jaarlijkse foto-vakantieweek voor jon geren vanaf 15 jaar. Tijdens deze vakantieweek worden de deelnemers onder deskundige lei ding vertrouwd gemaakt met de ei gen mogelijkheden op het gebied van de fotografie. Op het programma staat onder an dere: leer je eigen camera kennen, er op uit met de camera., kunst- en portretfotografie, avondfotografie, een ontmoeting met een foto-jouma- list, een fotospeurtocht, zelf ontwik kelen en vergroten en het voorberei den en inrichten van een tentoonstel ling van eigen werk. Een volledig uitgeruste donkere ka mer staat de gehele week ter be schikking van de deelnemende jonge nen. Het aantal deelnemers aan deze fo to-vakantieweek is beperkt. Spoedige opgave is daarom dringend gewenst. De kosten voor deelname aan deze week bedragen 10C (inclusief verblijfkos ten). Nadere inlichtingen en opgaven LCGJ werkgroep audio-visuele me dia, postbus 99, Driebergen, telefoon 03438-6341. probleem liggen bij het toenemen van de geesteshouding, die zo sterk de na druk legt op de plaatselijk zelfstan digheid met voorbijzien aan de kerk in haar geheel: „Het congregationalis me schijnt voor de komende periode”, zowel in de presbyteriaanse als ook in de katholieke kerken, „de hoofdstrek king te zijn”. En die strekking gaat in tegen de strekking elders tot fusies, concentraties en machtsblokken, die haar oorzaak vindt in het verlangen om de veranderingen te beheersen en de gevolgen op te vangen, ook in de kerken. Bondsvoorzitter Ruitenberg ging in op een boek van de Amerikaan Jeffrey K. Hadden over „De toenemende storm in de kerken”, met als ondertitel „De groter wordende kloof tussen geeste lijken en leken”. Er is een viervoudi ge crisis van de predikant en de kerk in deze tijd: 1. Het groeiend besef onder de predi- Er komt meer eenheid in de gere formeerde zending. Hoewel alle plan nen voor de herstrukturering nog niet helemaal uitgewerkt zijn, hebben de twee landelijke organen, de Raad van Samenwerking en de Generale Depu- taten voor de Zending besloten, om sa men uit hun gelederen een Voorlopig Centraal Orgaan te vormen. De beide oude organen blijven nog wel bestaan, maar in zeer beperkte vorm. Beide organen staan zes leden af en het Vrouwenzendingsthuisfront wordt vertegenwoordigd door één be stuurslid. Dit voorlopig Centraal Or gaan zal alle gezamenlijke zendings zaken behandelen. De gedecimeerde Raad van Samen werking zal zich in het bijzonder be zig houden met zaken die betrekking hebben op Midden-Java. De overblij vende leden van het generaal depu- taatschap behartigen de belangen van het theologisch onderwijs overzee. De eerste vergadering van het nieu we orgaan wordt in mei gehouden. De Raad van Samenwerking heeft in zijn oude vorm voor het laatst op 2 april en het generale deputaatschap op 15 april vergaderd. Het besluit om het nieuwe orgaan te vormen is zowel door de raad als door het deputaatschap unaniem genomen. De Raad van Samenwerking benoem de in het nieuwe centrale orgaan ds. Joh. P. Boer, ds. G. de Ruiter, ds. S. S. van Dijk, ds. H. Willems, ds. P. van Strien en de heer J. A. Burg- graaff. Generale Deputaten benoemden ds. G. van Andel, mr. R. Terpstra, drs. P. J. Merkelijn, mevrouw A. van der Beek-Wigboldus, mr. H. J. Wijnmalen, de heer P. A. Vonk en de heer W. J. Dercksen. Het Vrouwenzendingsthuis front wordt vertegenwoordigd door mevrouw A. Hollander-Kruyswijk. De Generale Deputaten voor de zen ding hebben zich er ook mee bezig gehouden dat zending nog zo weinig functioneert in de theologische oplei ding. Prof. A. Honig uit Kampen klaag de dat de missiologie nog zo weinig in het onderwijs is geïntegreerd Voor het eerst is in Alphen aan den Rijn een „zendingsouderling” beves tigd. Op de vergadering kwam ook dé gedachte naar voren om een zendings- diaken aan te stellen. Zo zou de zen ding beter kunnen functioneren op de kerkeraad. Regelmatig kreeg het moderamen van de centrale kerkeraad van de her vormde gemeente in Den Haag verzoe ken van wijkkerkeraden om toestem ming gereformeerde predikanten de gelegenheid te geven tot het bevesti gen en inzegenen van (kerkelijk ge mengde) huwelijken in hervormde diensten. Het moderamen antwoordde steeds weer, dat dit kerkordelijk niet mogelijk is, maar bracht de zaak mede in verband met de toenemende weerstand tegen le als formeel juist maar pastoraal ongewenst geachte houding eind januari in de centrale kerkeraad. Deze sprak zich uit voor het geven van toestemming en tevens voor het kennisgeven daarvan aan her vormde en gereformeerde „meerdere vergaderingen.” Het breed moderamen van de her vormde synode liet de Haagse centra le kerkeraad daarop weten bezwaren te hebben tegen dit eigenmachtig han delen, dat licht tot (kerkordelijke) wanorde zou kunnen leiden. Daarbij komt, dat de hervormde synode met de gereformeerde kerken in gesprek is over het mogelijk maken van inter kerkelijke samenwerking van gemeen ten inclusief de kerkordelijke bevoegd heid tot bediening van woord en sa cramenten, de dienst der gebeden en inzegening van huwelijken door predi kanten van de ene kerk in diensten van de andere kerk. Daarom werd de Haagse kerkeraad verzocht zijn be sluit ongedaan te maken. De centrale kerkeraad heeft dezer dagen hervormde en gereformeerde „hogerhand” bericht bij het aanvanke lijke besluit te blijven. Daartoe is met op twee na algemene stemmen beslo ten. De kerkeraad wil namelijk de pas torale verantwoordelijkheid tegenover huwenden zwaarder laten wegen dan kerkordelijke bezwaren en is niet zo beducht voor wanordelijkheden, die uit de bewuste beslissing zouden kunnen voortvloeien. de fakkel moeten overdragen. De jeugd van vandaag haalt daar de schouders over op en is van mening dat er geen fakkel meer is om over te dragen. Toch is dat niet zo. Wat is namelijk het geval? De ouderen dur ven hun idealen niet meer aan de jeugd toe te vertrouwen. En welke idealen dan wel? Idealen betreffende Vietnam of Afrika? Het is immers zo, dat de jonge ge neratie de oude generatie niet meer „pruimt” om het nu maar eens po pulair uit te drukken. Dat is altijd zo geweest, óók in vroeger tijden, want de jeugd heeft het altijd beter gewe ten. Tenminste, dat denken ze. Er zijn vele kreten in deze tijd. Kre ten als „peace” en „love” en „kri tisch”. Goed dat zijn alle drie kreten, maar het gaat om daden. Het gaat om aanpakken, doen, doorzetten en volhouden. En wat het demonstreren betreft, in welke vorm dan ook, de beste demonstratie is nog altijd: la ten zien hoe het dan wel moet en hoe dat inderdaad lukt”. Aldus Jan Filius in de Strijdkreet. BEP ANDREAS In 1970 heeft Kerk en Wereld in Driebergen een nieuwe afdeling opge richt onder de naam Kerkelijk servi ceteam. Een afdeling die aldus een zojuist verschenen informatiefolder „service zil verlenen aan ieder die op zoek en op weg is naar de beste vor men voor de christelijke gemeente in deze tijd. Service in de vorm van ad vies en van begeleiding: service in de vorm van meedoen en van meeden ken”. In weinig woorden geeft de folder een zo luidelijk mogelijk antwoord op de vragen: voor wie en wanneer staat het Kerkelijk serviceteam klaar wel ke hulp Fan het team verlenen, wat zijn de bedoelingen van het team en wat kosten de diensten? Vooral voor pastores, kerkeraden, kerkbesturen, kerkvoogdijen en ande re groeperingen die worden geconfron teerd met de vraag ,.wai is de beste vorm voor onze gemeente in deze tijd? kan het nuttig zijn het Kerkelijk ser viceteam te kennen Een exemplaar van de 'nformattefolder kan gratis worden tangevraegd bij Kerkelijk ser viceteam, De Horst 1, Driebergen, tel. 03438-2241. de plaatselijke gereformeerde kerk was aanvankelijk tegen, maar Ver klaarde zich later eveneens in princi pe vóór (de financiële consequenties moeten nog nader worden bezien). Binnen de centrale kerkeraad van de hervormde gemeente te Zwolle was er geen meerderheid voor het verlan gen van de raad van kerken. De her vormde kerkeraad heeft het principië le (de noozaak van een centrale fi guur) niet willen scheiden van het fi nanciële (het jaarlijks benodigde geld, geschat op ongeveer achtduizend gul den) en besloot geen medewerking te verlenen aan de aanstelling van een (ten dele) betaalde kracht. Een min der gunstige financiële toestand en overbelasting van de beschikbare her vormde predikanten hebben hierbij meegesproken. De Zwolse raad van kerken in de huidige vorm werd op 31 maart 1968 in een bijeenkomst in de hervormde Grote Kerk opgericht door de plaatse lijke doopsgezinde, hervormde, luther se en waals-hervormde gemeente, ge reformeerde en de r.k. kerk en remon strantse kring. Als gastleden traden de baptisten en de vrije evangelische gemeente, de chr. geref. en de vrije kath. kerk en het Leger des Heils toe. Het werk vanuit de raad nam steeds meer toe; er zijn nu een vijftiental commissies en werkgroepen op ver schillend gebied (evangelisatie, vredes- week, gastarbeiders, week der gebe den, diakonaat enz. enz.) Ruim een half jaar geleden bedankte de secre taresse van de raad, een huisvrouw, die tenslotte omstreeks drie uur per dag voor de raad in touw was. De raad besomde, dat het bijhou den van de huidige werkzaamheden tijdelijk onder andere waargenomen door een hervormde AKV-afgevaardig- de driekwart van een volledige dag taak betekent. De Zwolse raad heeft wat betreft de aanstelling van een centrale functio naris een voorbeeld aan de Amers- foortse raad van kerken, die in de per soon van de hervormde ds. J. Schip per uit Zwolle een gesalarieerde half time kracht aantrok. De drie „kleine lidkerken” (doopsgezind, luthers en re monstrant) in de Zwolse raad stelden zich, hoewel daarom niet direct ge vraagd, eveneens achter het voorne men. Gezien het afwijkende standpunt van de hervormde centrale kerkeraad heeft het dagelijks bestuur van de raad van kerken nu zijn functie neergelegd. Hier bij is gesteld, dat „het gaat om de visie, die men heeft op het werk van de raad, of het werk al dan niet be snoeid dient te worden, en of het meer een overleg dan wel een overleg- én-werkcollege dient te zijn in op dracht van de kerken. De nieuwe voorzitter van de stich ting, prof. Troost, lanceerde een plan betreffende de oprichting van een derde opleidingsschool voor de gere formeerde kerken, waarvan de pre dikanten opgeleid moeten worden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aan de theologische hogeschool in Kampen. Bij de verontrusten is er volgens hem geen vertrouwen meer in de twee eerste instellingen voor hoger onderwijs, want er vindt geen ombuiging plaats in het beleid. Daar om zou er een derde theologische op leiding moeten komen, die ten dele de verontrusting zou kunnen wegne men. In de discussie wees prof. Troost de suggesties, dat men gebruik zou kun nen maken van de theologische hoge school van de Christelijke Gerefor meerde Kerken in Apeldoorn of van de rijksuniversiteit in Utrecht af, om dat bij deze opleidingen toch een an dere kerkelijke situatie en een andere geestelijke ligging heerst. daging van de bestaande mentaliteit, maar het kerklid zoekt geen uitda ging maar „comfort”, dat wil zeg gen troost, zekerheid. 2. Groeiende onzkerheid ten aanzien van geloofswaarheden. De openlijk uitgesproken twijfelingen doen het kerkbezoek verminderen. 3. De gezagscrisis, waarbij financiën direct betrokken zijn. Als de kerk geen gezag heeft, geven de leken minder geld. 4. Identiteitsverlies van de pastor. Hier doet, aldus Hadden, zich het verschijnsel voor, dat de pastor, die geneigd is de uitdaging aan te ne men dus: acties, demonstraties de gemeenteleden niet mee krijgt. Vandaar dat de „bureau”-predikan- ten (wij zouden zeggen: algemene dienders) meer vrijheid hebben dan de gewone gemeentepastor. Ook studentenpastores zijn radicaler. Gevolg: gewone gemeenteleden ont trekken zich aan financiële ver plichtingen. Ds. Ruitenberg zag het moeilijke zullen de leerkrachten van vormde scholen in Amsterdam driedaagse voorlichtingscursus het gebruik van drugs door jongeren gaan volgen. De directie van de Jellinekkliniek in Amsterdam heeft in nauw overleg met het bestuur van de stichting Hervorm de Scholen een éénmalige cursus van drie dagen ontworpen, waarop school artsen en leraren zich over het drug gebruik op scholen kunnen oriënteren. Het is de bedoeling dat iedere school, die met het drugprobleem kampt, ten minste twee leerkrachten afvaardigt. De Jellinekkliniek aan de Keizers gracht heeft voor deze cursus, die waarschijnlijk model zal staan voor dergelijke cursussen op landelijk ni veau, overheidssubsidie ontvangen. Bij de stichting Hervormde Scholen te Am sterdam zijn 48 scholen (6 Mavo, 23 lagere, 2 LOM, 1 schippers- en 16 kleu terscholen) aangesloten. Er zijn onge veer 450 leraren aan verbonden. Van de „Strijdkreet” het officieel orgaan van het Leger des Heils, is het zo genoemde „reisnummer” in kleur verschenen. Tekst en samenstel ling zijn van Envoy Jan Filius. die er in is geslaagd van dit speciale num mer iets boeiends en leesbaars te ma ken. De samensteller is er van uitge gaan dat het leven een reis is en ook dat mens zijn „onderweg zijn” bete kent. De gehele levensreis van de mens, van de wieg tot het graf, staat in het blad beschreven, terwijl er ook gewag in wordt gemaakt van het werk van het Leger des Heils in vele landen van de wereld. Toepasselijke en zeer indringende foto’s verduidelijken de tekst. Een fragment uit de inhoud: „Kijk, elk kind is een kind van God; ons kind” is niet van ons. Daar komt het op neer. En dat bepaalt tevens heel sterk de taak en de plaats van de ouders. Wilhelm Busch heeft eens gezegd: „Vater werden ist nicht schwer, Vater sein dagegen sehr”. Dat wil zoveel zeggen als ouders heb ben een verdraaid moeilijk vak geko zen. Want kinderen opvoeden, óók en misschien juist in de maatschappij van vandaag is een bijzonder moei lijke taak. Is het kind eenmaal vol wassen, dan moet het op eigen benen de reis vervolgen, aanvankelijk nog geholpen door de ouders. Vroeger sprak men vol idealisme over de jeugd, de groep aan wie wij Er moeten in de gereformeerde kerken mogelijkheden komen voor het stichten van noodgemeenten in plaatsen, waar geen perspectief is voor een confessionele gereformeerde prediking. Dat heeft prof. dr. A Troost in Utrecht gezegd op een ver gadering van de pas opgerichte Re formatorische Concentratie. Deze stichting is een fusie van twee verontruste organisaties in de gere formeerde kerken, namelijk de Pers vereniging Waarheid en Eenheid en de Vereniging van Verontrusten, Schrift en Getuigenis. Het Vormingscentrum Oud-Poel geest te Oegstgeest (bij Leiden) or ganiseert drie meditatie-weekends op 8-9 mei, 29-30 mei en 19-20 juni. Thema’s: „Wat wil het OOSTEN ons „geven”? „Vanuit de EENHEID tus sen OOST WEST”, en: „Wat heeft het WESTEN ons geleerd?” Medewerkenden: Stefan Lubienski, Bruno Mertens, B. v.d. Meer pater Romaeus van Leuven, Hans Wesse ling, René Kres, Kwee Swan_Liat, Ton Alberts. Cursusleiding: Lindeboom en Theo de Bont. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door het Vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest (tel. 01710- 50382). ■3

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14