VATICAANSTAD Meeschuifelen tussen tienduizenden langs ontoegankelijke heiligdommen Uit in eigen land 19 Lijst met adressen M ZATERDAG 1 MEI 1971 Erbij Forse klim Geduld Luchtfoto van Vaticaanstad met de St. Pieterskerk, het enorme plein met de colonnades, musea en paleizen der prelaten. Wie niet „decent gekleed” is, krijgt van de pauselijke garde geen toegang tot de St. Pieter. 0 Boterberg 0 De paus gezien 1 O y - vW r (Van onze correspondent Rudolf Bakker) beslissende rol zo’n leven PWWWWWWMWWifWWWVVWWWWMWWWWWWWIfWWWWWVWWWWWWIfWVMWWWWWWWWWMWWWWWWWVWWWWWWWWWVAfWWWWVWWWWWWWWWWWWV MMWIARM (Van een onzer redacteuren) ZE HEBBEN de knoop doorgehakt. Ze gaan dit jaar met vakantie zonder de kinderen. Het heeft lang geduurd voor ze tot die beslissing konden komen. Het idee om die paar weken alleen voor jezelf te hoeven zorgen, niet ’s morgens toch weer vroeg je bed uit omdat ze elkaar halfdood slaan, heeft gewonnen. „Goed, we gaan met z’n tweeën. ROME Wie het Vaticaan wil bezoeken kan het zich eenvoudig, moeiljjker en heel moeilijk maken. Maar op welke manier men ztfn energie ook aan wendt, het dient allemaal tot niets wanneer er aan het bezoek geen grondige voorbereiding is voorafgegaan. Vaticaanstad behoort zonder twijfel tot de grootste bezienswaardigheden van de wereld. Wie gaat om de „bekende plaat sen” ook met eigen ogen te zien, zal merken dat het bekende er aanzienlijk minder bekend blijkt. Zo gemakkelijk is de communicatie met het zichtbare Vaticaan nu ook weer niet. twee worden. DE VOLGENDE fase houdt in dat de portemonnee moet worden getrok ken. Voor 200 lire kan men de trap pen opklimmen naar het dak van de kerk of voor 300 lire met de lift gaan. Het is een afstand als bij de hoogste étage van de Bijenkorf en op het dak kijkt men tegen de ruggen van de apostelen aan. Er zijn winkeltjes, een bar en dames- en herentoiletten. Voor hetzelfde geld kan men ook op de koe pel klimmen. Een ruige tocht die wordt beloond met een ongelooflijk uitzicht en een nogal brutale blik in het bin nenste van Vaticaanstad. Wie vanuit de kerk ondergronds wil, kan de grot ten bezoeken waar een groot aantal De vakantieverblijven zijn overal te vinden, aan zee, in de polders en bossen. Die aan zee zijn het meest in trek. De laatste jaren maken paar den- en zeilkampen furore. Ze zijn nog duurder dan de gewone verblijven. Per week zo’n 175 gulden. inclusief kost 55 gulden per kind. Hoe kan zo’n hemelsbreed verschil ont staan? Voor mevrouw Vervoort is het allemaal vrij eenvoudig. „Ach, zegt ze, het hoeft echt niet zo duur te zijn. Ik doe het in de eerste plaats uit liefhebberij en niet uit winstbejag”. Wie de pauselijke staat betreden wil kan dat alleen doen als hij een geldige reden opgeeft. Dit geldt dan weer niet voor de Pieterskerk en de Vaticaanse musea en als het wederkerigheidsprin- cipe zou worden toegepast zou een in woner van het Vaticaan in Nederland alleen kunnen worden binnengelaten, ZOWEL VOOR de Sixtijnse kapel als voor de zogenaamde „Stanze” van Rafael is het onvermijdelijk dat men zich van tevoren in de materie ver diept. Zonder dat is de indruk alleen spectaculair op een manier waarop ook trapezewerkers dat zijn. Boven dien is de kans groot dat men er rug aan rug met zijn medebezoekers staat Op de lijst van de Kamoeerraad staan ongeveer 25 adressen die het „veilig tehuiscertificaat” hebben Om dit te bemachtigen niet wettelijk WIE HET ZICH gemakkeliik maakt, wandelt de Sint Pieterskerk binnen. Dat kost niets en de enige voorwaar de is dat de bezoeker decent gekleed gaat. Wat decent is maken de gardes van het Vaticaan uit, die nooit heb ben uitgeblonken door grote hoffelijk heid. In de kerk bfezoekt men natuur lijk rechts de Piëta van Michel angelo. Daarbij valt op dat het beeld zo hoog is geplaatst dat het gezicht van Jezus nauwelijks zichtbaar is. De Pie terskerk is de grootste kerk ter we reld en aan de afmetingen moet de bezoeker eerst wel even wennen. Hij ziet het beroemde barokaltaar van Bernini en het bronzen kunstwerk waar in dezelfde Bernini de preekstoel van Petrus ingesloten had. Recente experi menten met het hout van de stoel heb ben echter uitgewezen dat deze onmo gelijk uit de tijd van Petrus kan heb ben gestamd. DE VATICAANSE musea zijn al leen geopend op werkdagen van 9 tot 14 uur. Op alle kerkelijke feestdagen zijn zij dicht. De Pieterskerk is, als grote uitzondering in Italië, ook tussen de middag epen. Zondag kan men ook een bezoek aan het dak en aan de koepel brengen. Iedereen die zijn Gemiddeld kost een week vakantie per kind toch wel 125 gulden. Van der Lek: „Stel dat je twee kinderen hebt en twee weken vakantie. Alleen voor je kroost ben je dan al 500 gulden kwijt”. Een uitzondering is mevrouw H. M. E. Vervoort in Brielle: een week DE TUINEN worden begrensd door het schilderijenmuseum aan de ene en door de Vaticaanse muur aan de andere kant. Hier is ook het radiosta tion en het Casino van Pius IV waar in de pauselijke akademie der weten schappen is gevestigd. Voor een be zoek aan de tuinen kunnen m uitzon deringsgevallen ook de „dames van Bethanië” hulp bieden die hier als enigen rondleidingen mogen organise ren. Men late zich echter niet direct ontmoedigen. De lijst van aanvragen is enorm en de wachttijd is alleen te meten met Vaticaanse eeuwigheids- maatstaven. laten we zeggen in het Rijksmuseum of in de Sint Jan in Den Bosch. pausen begraven ligt en niet te verge ten koningin Christina van Zweden. DE PIETERSKERK IS gebouwd op de plaats waar in het begin van de zestiende eeuw de eerste Petrusbasi liek stond. Deze was weer verrezen op de plaats waar eens een kerkhof was, waar ook het graf van Petrus zou heb ben gelegen. Recente opgravingen heb ben veel belangwekkende dingen uit deze woeste periode aan het licht ge bracht. Deze opgravingen zijn echter voor het publiek zo goed als ontoegan kelijk. Wie overigens in de kerk zelf verzekerd wil zijn van een uitstekende gids, neemt direct bij het binnentre den van het gebouw een van de re corders ter hand, die er te huur wor den aangeboden. Links van de Pieters kerk is een van de hoofdingangen van Vaticaanstad WIE ZICH hier bij de garde ver voegt, kan toestemming krijgen enige stappen op het gebied achter de mu ren te doen als hij de wens te ken nen heeft gegeven het Camposanto Teutonico te bezoeken. Het ligt op een honderd meter van de ingang en is een Duitse nederzetting met een eigen kerk hofje waar onder andere het graf van de Nederlandse staatsman Herman Schaepman te zien is. Verder op Va ticaans territoir gaan de mogelijkhe den voor de toerist niet. ingeklemd. Wat de Sixtijnse kapel be treft, moet men er rekening mee hou den dat deze soms zonder voorafgaan de waarschuwing gesloten blijft. Er spelen zich dan achter de deuren plech tigheden af. DE TOERIST kan de Vaticaanse staat nog aan inkomsten heloen door postzegels te kopen in een van de twee postkantoren links onder de co lonnade bij de linkerhoofdingang of achter de rechterflank van de colon nade. Ook bij de ingang van het mu seum is een postkantoor. Verborgen voor de buitenstaander blijft het be drijvige leven binnen de muren van de stad zelf: de drukkerijen en uitge verij, de bercemde en beruchte win kel waar de „boterberg” sneller weg smelt dan men dacht, de administra tieve gebouwen, het warnet van hoge gangen tussen de duistere en meest al honderden jaren oude muren en torens, de „Cortile di San Damaso”, het grootste plein dat zich boven stads niveau voor het eigenlijke nauselijke paleis uitstrekt en dat bijzonder streng wordt bewaakt. Dan zijn er de zes kerken, behalve de St. Pieterskerk, de Vaticaanse bibliotheek, het sta tion, een mozaïekfabriek, een gevan genis en niet te vergeten de onverge lijkelijke Scala Regia, door Ber nini in de 17e eeuw gebouwd, waar langs de paus vanuit zijn apparte menten naar de Pieterskerk wordt gedragen. Maar wat doen we met het kroost?” Onderbrengen bij familie is uitgesloten. Opa en oma kunnen het niet meer aan. Broers en zusters hebben genoeg aan eigen kinderschaar en vrienden en vriendin nen kunnen of willen niet. Er blijken talloze mo gelijkheden te zijn om ook de kinderen een paar Het is overigens wel de vraag of zij dit jaar open zal zijn, omdat goede leidsters zo moeilijk te vinden zijn. „Ik heb meestal kweekschoolmeisjes Als een meisje tegen me zegt: „Ik kan in de fabriek werken, verdien ik zoveel”.dan zeg ik „kind, ga in die fabriek werken”. nieuwsgierigheid binnen de perken weet te houden, krijgt vanaf deze koe pel al een voortreffelijke indruk van de meest curieuze paar vierkante me ter ter wereld waar meer bloed vloei de dan men zich kan voorstellen, de klokken altijd een halve eeuw achter lopen en waar kerkkunst in het da gelijks leven zo’n beslissende rol speelt. DE VATICAANSE musea behoren tot de grootste, de rijkste en de meest chaotische ter wereld. In de zomer maanden schuifelen er zoveel bezoe kers door de gangen dat je er kunt flauwvallen zonder dat iemand er iets van merkt. De ingang tot de musea ligt een enorm eind wandelen van het Pietersplein af en de entreeprijs be draagt 500 ’’re, dat is 3,50. Offi ciële bezoekerscijfers maakt het Vati caan nooit bekend maar het moeten er honderdduizenden per jaar zijn. Van uit een zij-ingang krijgt men ook toe gang tot de Sixtijnse kapel. Dat bete kent weer een enorm eind wandelen door gangen die weinig belang wekkends bieden. In andere gedeelten van het enorme gebouw bevinden zich de rijkste verzamelingen uit de tijd der Etrusken en uit de periode van de Grieks-Romeinse beeldhouwkunst. Maar wie zich in deze materie niet heeft ingewerkt, zal daar gauw steeds harder gaan lopen. Wat de Etrusken betreft kan hij bovendien eerder het Giulia-museum en voor de antieke beeldhouwwerken het Museo Nazionale in Rome bezoeken, waar alles in min der overdonderende hoeveelheid en met aanzienlijk meer overleg is neer gezet. Wie iets van het Vaticaan wil be grijpen laat de kans niet voorbijgaan om aan een van de wekelijkse audiën ties op donderdagmorgen deel te ne men. Men kan gewoon naar binnen wandelen, maar doorgaans nemen ge middeld tienduizend mensen aan de ze audiëntie deel (in de zomer twin tigduizend) en dan ziet men niet veel. Beter is het op de donderdag voor de daarop volgende woensdagaudiëntie kaarten aan te vragen bij het Neder landse College in Rome (telefoon 573923) of bij de Foyer Unitas, (de Nederlandse orde voor de dames van Bethanië die zich hoofdzakelijk bezig houden met het voorlichten van niet katholieken over het Vaticaan, tele foon 565951). Wie zich de moeite ge troost, deze dienst aan een van beide instellingen te vragen is ervan verze kerd op een van de voorste rijen bij de audiëntie te zitten. Bovendien krijgt men dan een uiterst instructieve ex plicatie van het gebeuren vooraf (de dames van Betanië leiden ook rond in de Vaticaanse musea en in kerken en basilieken in Rome buiten het Vati caan) WIE ER genoegen mee neemt, de paus ter grootte van een vlieg te zien kan zondagmorgen om twaalf uur naar het angelus op het Pietersplein gaan. Bij deze gelegenheid treedt de paus voor ongeveer vijf minuten aan het raam van zijn werkkamer en spreekt hij de menigte toe via een microfooninstallatie. Op deze toe spraak en een gebed volgt de zegen. De paus is dan zichtbaar op de bo venste etage van het paleis dat rechts boven de colonnade uittorent. HET IS NIET naast de deur, maar als u in de buurt bent toch wel lollig om te zien: het Doesburgse mosterd- fabriekje. Vorige week ging het voor het publiek open en blijft dat tot eind november. Alle werkdagen en zater dagmiddag. In het fabriekje kunt u zien hoe het mosterdzaadje gekneusd wordt tussen grote molenstenen, hoe vroeger keulse potten werden afge sloten met geprepareerde varkens blaas, en nog veel meer De fabriek staat aan de Boekholtstraat. Groepen moeten eerst even een afspraak ma ken. Dat kan op nummer 08334-2230. NIET NIEUW, maar toch altijd weer attractief is de traditionele Alk- maarse kaasmarkt. Als altijd gaan ook nu weer de dragers gekleed in historisch gilde-uniform. De eerste werd inmiddels al op het Waagplein gehouden. Tot eind september worden de markten elke vrijdag herhaald, ’s Morgens van tien tot twaalf. Bent u door de kaasdragers weer hélemaal dol geworden op klederdrachten, dan kunt u tot en met 31 oktober terecht op de Klederdrachtententoonstelling in het Arnhemse Openluchtmuseum. GISTEREN ZIJN de wadlooptoch- ten weer begonnen. Dat kan elke dag, tot eind september, vertelde ons de heer Dijkstra in het Groningse Pieter- buren. Hij is de man van de Stichting Dorpsbelangen en woont Hoofdstraat 118. Het is het beste dat u voordat u de wadden gaat bewandelen hem even belt: 05952-345. ’s-HERTOGENBOSCH wil dit jaar zijn gasten extra verwennen. De deelnemers aan speciale weekend-ar- rangementen (je hebt ze in de Bra bantse hoofstad van 44 tot 69 gulden) worden bij de VVV verwend met een op de Meierij gemaakt mandje met daarin een lading heerlijkheden. Re gent het op uw Bossche uitstapje, dan hebt u tenminste nog wat te snoepen. Niet eetbaar in het mandje zijn een nagelvijltje, klompjes, een kaars en een kunststenen kikker. HAAST U, nu kan het nog, bloesem kijken. Er wordt nogal wat gekapt in de fruitbomenwereld, maar op het moment is er toch nog heel wat bloe sem te zien. De VW in Tiel (die vier routes voor u heeft, telefoon 03440- 6441) zei ons dat vandaag 1 mei de bloesem van penen-, pruimen- en kersebomen op z’n mooist is. Dat blijft het een paar dagen. De appelbloesem bloeit de tiende mei. PREFEREERT u bolgewassen? Dan maar naar Limmen, waar nog tot ze- ke half mei aan de Dusseldorperweg tulpen te zien zijn, die tot de 17e en 18de staat zijn teruggekweekt. De naam van al dat moois in Limmen; Hortus Bolborum. VANDAAG TUFTE hij weer, de stoomtram HoornMedemblik. Het stomen is een initiatief van de Tram- weg-Stachting, die de lijn in 1968 in stelde. Tot eind augustus kunt u re gelmatig passagier zijn op deae histo rische lijn. Elke zondag van 27 juni tot en daarna elke zondag van 27 juni tot en met 15 augustus; elke zaterdag van 29 mei tot en met 28 augustus en elke woensdag van 16 juni tot en met 25 augustus. Zaterdag 8 mei is er een extra tochtje, en ook op Hemelvaarts dag en Tweede Pinksterdag. WILT U MEER weten over Britse spoortreinen, sporen in Engeland en bent u geïnteresseerd in toeristische bijzonderheden? Reis dan naar het Rotterdamse Centraal Station waar van 4 tot en met 7 mei een reizende tentoonstelling van de Britse Spoor wegen te zien is. De naam „Come and see Britain by rail”. WAAR de kampeerraad inlichtingen over kan geven, is over de vakantie verblijven die van de raad het predi kaat „Veilig tehuis” hebben gekre gen. De heer Van der Lek van de Kam peerraad: „De vakantieverblijven zijn voor de ouders een uitkomst, maar ik zeg erbij, beslist niet zalig makend. Want ze zijn bijna alle erg duur. Moeders die het vaak het hardst nodig hebber, kunnen daarom vaak hun kinderen niet kwijt”. De „veilige tehuizen” zijn voor het overgrote deel ingesteld op de lagere- schooljeugd of jonger, vanaf vijf jaar. Toch zijn er ook adressen waar ba by’s gebracht kunnen worden. In Val kenburg en Noordwijk aan Zee bij voorbeeld zijn kinderhotels, waar ook voor die hele kleintjes speciale voor zieningen bestaan. Deze hotels heb ben bovendien het voordeel dat zoon of dochter er ook voor een of nachten geplaatst kunnen Maar voor een dagje en een nachtje kost dat 18 gulden per kind. verplicht moeten de vakantie- plaatsen aan vele voorwaarden vol doen. Van der Lek: „We kijken wat voor leiding er is, hoe de accommodatie is en wat ze de kinderen bieden”. Over de leiding is hij over het algemeen goed te spreken. „De mensen die er mee beginnen, hebben meestal al in de opvoedkundige sfeer gezeten of zitten dat nog. Verpleegsters en le raarsgezinnen bijvoorbeeld. Voordat ze als „veilig tehuis” er kend kunnen worden, moeten ze een jaar zelfstandig draaien. Via adver tenties kunnen zij hun huis of kamp aantrekkelijk maken. En noewel de Kampeerraad de adressen regelmatig bezoekt, raadt men de ouders altijd aan „eerst zelf te gaan kijken”. Eventuele klachten worden altijd onderzocht. fijne weken te bezorgen. Overal in Nederland worden tijdens de grote vakantie en incidenteel ook in paas- en herfstvakantie kampen gehouden, waaraan ze kunnen deelnemen. Er zijn kinder hotels, kinderpensions en tentenkampen. De meeste van deze kindervakantieverblijven vallen onder toezicht van de Nederlandse Kampeerraad, die samen met het Nationaal Bureau voor Toe risme een adressenlijst uitgeeft, waarin alle ge- gegevens over ligging, duur en kosten te vinden zijn. De lijst is bij alle VW-kantoren op te vragen. De Kindervakantieverblijven moeten niet verward worden met kindervakantiekolonies. In deze laatste kunnen alleen kinderen terecht op medische of sociale indicatie. js 1 te

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19