Verdeeldheid in Amerikaans Congres over hoorzittingen Kort geding van Verolme Lange reis door ruimte begint deze week Amerikaanse Mariners gaan Mars in kaart brengen VVV’s: Veel toeristen, maar geen topdrukte Keukenhof op tegen staat Oudstrijders: „Gruweldaden in Vietnam” zijn mooist u DANSEN DANSEN „SCHRÖDER” Noodlot van de momentopname Brouwershavense AGENDA Verder in de krant HET WEER gat vandaag dicht Rogers ijvert op rondreis VANDAAG IN ERBIJ: Zes journalisten in Cambodja vrijgelaten voor openen Suez-kanaal Spaanse arbeiders mogen vergaderen Mg Wtw ROZIJNENBOLLEN v.d.Vooren bakt ze i ZATERDAG 1 MEI 1971 61e JAARGANG NUMMER 151 HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN Het woord is aan... Op 11 mei Arsenal vrij van het verleden Gerard Cox: er kan nog lang niet genoeg Arrestaties Wonen met een budget Kindervakantiehuizen „Oorlogsheld” safe maar prijzig zou Met meer dan 20 mensen ADVERTENTIES pagina 8 klup Pinokkio klup Free Out 20 Autobedrijf KONING N.V. Schraal Wij gierig? We zijn guller dan u denkt Curacao gokt op massatoerist uit V.S. 2 3 3 4 7 8 8 8 9 9 10 11 GAAT U VERHUIZEN NAAR HET BUITENLAND Fa. HARTOG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning „Israels vrede” nieuwe uitdaging zijn Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur BERENDSEN N.V. IJmuider Courant van Uiteraard, iedere zondagavond van 8-11 uur Luidsprekers KAAMSINGEL 16 HAARLEM officia) dealei Verwachting van het K.N.M.1. tot zon dagavond hiwwvvwwwififwvwvvvvinnfuvvvwwvwiiwiiiniwiiiivwwvuww Uit het binnenland Buitenlands nieuws Achtergrond Kerkdiensten Plaatselijk nieuws 4, 5, Feuilleton Beeldverhalen W eerrapport Kunst Radio en tv Economisch nieuws Sport Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s waarin opgenomen Erbij Bloemstraat Showroom Anatole France: De tijd vergeeft bereidwilliger dan de mensen. Voor ’h ECHTE dansavond naar dans centrum Tel Tel 15141* 110 01 De betogers, die het gebouw twee uur lang omsingeld hadden en probeerden het personeel tegen te houden, protesteerden tegen de oorlog in Vietnam. De actie is bedoeld als een voorspel voor een grotere demonstratie volgende week. Dan wil men naar verscheidene belang rijke regeringsgebouwen marcheren en het verkeer naar de stad blokkeren om het re geren onmogelijk te maken. Er zullen dan 7.300 man van de Nationale Garde op de been zijn. Vraagt dan vrijblijvend inlichtingen bij Spaarne 53, Haarlem, tel. 321314 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland PNOM PENH (Reuter) Zes journalis ten, onder wie de in Nieuw-Zeeland ge boren Kate Webb en de Japanner Tos- jiitsji Soezoeki, zjjn vandaag door de Noordvietnamezen en de Vietcong vrijge laten. De andere vier zijn Cambodjanen. Zij verdwenen op 7 april na een onverwachte Noordvietnamese aanval op een Cambod- jaans batalon ten zuidwesten van Pnom Penh. José A. Hidalgo jr., een kadet van het trainingscorps van reserve-officieren aan de universiteit van Houston, werd met een aantal anderen onderscheiden voor zijn bijzonder goede militaire voorkomen. Maar het was zijn ongeluk, dat de camera juist klikte op het moment, dat hij halverwege een dril-oefening was. (Van onze medewerker ruimtevaart) HOUSTON. Twee onbemande ruimtevaartuigen starten 8 en 17 mei van Kaap Kennedy voor een vlucht van circa zes maanden naar onze buur- planeet Mars. Zij zullen niet slechts, zoals hun voorgangers, „even” een vluchtig bezoek aan de omgeving van de „rode planeet” brengen, maar in een baan om dit hemellichaam worden gebracht om er tenminste drie maanden waarnemingen te verrichten en foto’s te maken. Noch de Russen, noch de Amerikanen hebben tot dusver kunstmanen in banen om andere hemellichamen gebracht dan de aarde en de maan. t 1 joen kilometers in plaats van 56 miljoen) maar dat maakt weinig uit voor de eisen, die voor een dergelijke vlucht aan mensen en materiaal moeten worden ge steld. Bepalend is, dat op Venus om standigheden heersen, die de mens met zijn techniek nog niet aan kan: zeer hoge atmosferische druk en temperaturen van honderden graden. Zelfs onbemande Rus sische „Sondes” zijn daaronder bezwe ken. DAT WIL NIET zeggen dat Mars een paradijs is, integendeel. Maar de koude, temperatuurschommelingen en atmosfeer Vanaf vanavond, iedere zaterdagavond 8-11 uur Bjj het ministerie van Justitie en het hoofdkwartier van het federale bureau van onderzoek in Washington zjjn tweehonderd demonstranten gearresteerd. De overvaller, Dwight Johnson, bezat de „Medal of Honor”, die hem was verleend omdat hij in Vietnam bij een gevecht zeven Noordvietnamese militairen had uitgescha keld. Vietnam-veteraan Johnson stond al geruime tijd onder psychiatrische behan deling. Ngoejen Thanh Li, woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie bij het vre desoverleg in Parijs, heeft gisteren de ver klaring verworpen die president Nixon donderdagavond op een persconferentie heeft afgelegd. Hij noemde deze verklaring een nieuw bewijs voor Nixons „oorlogs- ophitserij, koppigheid en verraderlijkheid.” President Nixon, aldus Ngoejen Thanh Li, herhaalt alleen maar de belachelijke voorwaarden die hij al vele malen heeft gesteld, om geen einde te hoeven maken aan de Amerikaanse aanvalsoorlog en geen Ook de vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam en het tot stand komen van een regeling door onderhandelingen in Zuidoost-Azië is vol gens hem moeiljjker gemaakt. De democratische afgevaardigde uit’ New York William Ryan reageerde hier orimid- dellijk op met de opmerking dat de zit tingen zijn gehouden „uit een gevoel van verantwoordelijkheid voor ons zelf, onze kiezers en de natie.” Op de zittingen hebben oudstrijders uit Vietnam uitvoerige verklaringen afgelegd over gruweldaden die door Amerikaanse militairen zijn begaan. Een van hen be schreef de moord op ongeveer dertig Viet namese burgers, die twee ja ar geleden door Amerikaanse infanteristen zou zijn gepleegd in een dorp in de provincie Kwang Ngai. sloten en dan is het woord aan de bag geraars, die beide sluitgaten zullen af werken met een laag zand. De ervaringen, die bij het Brouwersha vense Gat zijn opgedaan, moeten weer dienen voor de volgende afsluiting die van de Oosterschelde, welke in 1978 een feit moet zijn. De wijze, waarop dit zal gebeuren, vormt thans nog een punt van studie. MADRID (Reuter en DPA) Het Spaanse kabinet heeft gisteren bjj decreet vergaderingen van Spaanse arbeiders in fabrieken, ter bespreking van arbeids- kwesties, met enige beperkingen toege staan. Tot dusver was voor elke vergade ring van meer dan twintig personen toe stemming van de politie vereist. Het nieuwe decreet zegt dat arbeiders- vergaderingen ter kennis moeten worden gebracht van de plaatselijke vakbondslei der, die het recht heeft de vergadering bij te wonen en te verzekeren dat „de wet wordt geëerbiedigd”. De r.-k. vakbonden in Spanje hebben in een boodschap ter gelegenheid van de eer ste mei ervoor gepleit, dat in de nieuwe wet ter regeling van arbeidsconflicten het stakingsrecht wordt verankerd. De rege ring wordt verweten, dat zij bij de opstel ling van het wetsontwerp geen rekening heeft gehouden met de verlangens van de arbeiders en met de uitspraken van de Spaanse bisschoppenconferentie. Dit kort geding gaat over de vraag of de tenuitvoerlegging van het voorstel van de commissie-Winsemius door de presi dent zal worden opgeschort tot de bevoeg de rechter heeft beslist of partijen aan het voorstel van de commissie zijn gebon den, dan wel redelijkerwijze gebonden kunnen worden gehouden. Dit laatste wordt namelijk door de heer Verolme en de stichting Verolme Trust betwist. Het voorstel is, zo zegt de heer Verol me in een vrijdag door hem verstrekte mededeling, volgens beide genoemde par tijen bij het convenant naar inhoud en wijze van totstandkoming in strijd met het recht. 34, IJmaiden. Vechtstraat 2, tijdslimiet te hoeven vaststellen voor de terugtrekking van alle Amerikaanse strijd krachten uit Zuid-Vietnam. Nixon verklaarde dat een „overijlde terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam tot een buitengewoon gevaar lijke toestand in het gebied van de Stille Oceaan zou leiden en de kans op een niéuwe oorlog zou vergroten.” RIDDERKERK. Op 11 mei zal voor de president van de rechtbank te Den Haag het kort geding dienen, dat scheeps bouwer C. Verolme en de Stichting Verolme Trust aanhangig hebben ge maakt tegen de staat der Nederlanden, Rijn-Schelde, Verolme Beheermaatschap pij NV en Verolme Verenigde Scheeps werven NV. Een 23-jarige Amerikaanse Vietnam- veteraan, die in november 1968 op het Witte Huis door president Johnson met de hoogste Amerikaanse medaille Voor held haftig gedrag werd onderscheiden, is gis teren in Detroit bij een roofoverval op een winkelier door deze tijdens een hevig vuurgevecht doodgeschoten. WASHINGTON, (Reuter, AP en DPA). „Opzettelijke ondermijning van de Amerikaanse strüdkrachten”. Zo omschreef de Amerikaanse repu blikeinse afgevaardigdeitvan de staat New Hampshire, Louis Wyman de zo juist geëindigde niet officiële hoorzittingen over het optreden van de Ame rikaanse troepen in Vietnam De hoorzittingen waren georganiseerd door leden van het Congres die een andere mening over de oorlog er op na hou den dan Wyman. De Republikein stelde dat de zittingen de reputatie van de VS zowel in Amerika zelf als in het buitenland een geduchte knauw hebben gegeven. DEN HAAG. Vanmiddag omstreeks kwart over één zou in het Brouwersga- vense Gat de laatste caisson worden ge plaatst, waarmee de dichting van deze zeearm tussen Goeree en Schouwen een feit zou zijn. Het Brouwershavense Gat, een zeearm ter breedte van 6,2 km. is niet alleen ge dicht met caissons, maar ook met beton blokken. In 1963 zijn de werkzaamheden voor deze sluiting reeds begonnen. In 1972 hoopt men met de afwerking van de sluiting gereed te zijn. Het door gaande verkeer zal in het najaar van dat jaar van de rijbanen over de dam ge bruik kunnen maken. De totale kosten van deze sluiting bedyragen 280 tot 300 miljoen gulden. De sluiting moet evenwel nog worden „afgewerkt”. Pas maandag 3 mei zullen De bloembedden zijn op zijn mooist en de bezoeker is voor het rood, wit, geel en blauw niet meer aangewezen op de kassen. Opvallend is het vlak bij de ingang van de hof gelegen bed met blauwe druifjes, dat in zijn pracht wat weg heeft van een pad naar de hemel. De Keukenhof verwacht voor dit weekeinde een groot aantal bezoekers. Een voorproefje had men hier gisteren al toen velen de vrije Koninginnedag gebruikten om een bezoek te brengen aan de bloementuin. De aanloop naar Bollenstreek en Noordzeekust zal dit. week einde ongetwijfeld weer groot zijn. De verwachtingen zijn dat veel van onze Oosterburen hun traditionele vrije 1 mei zullen gebruiken om óf een bezoek te brengen aan de kust óf er wat langer te blijven. Maar of het drukker dan anders zal worden betwijfelen de VW’s van Zandvoort, Noordwijk en Haarlem. In de drie plaatsen was algemeen de tendens: Flink druk, goed bezet, een behoorlijke aanloop, maar niet overmatig. Of de drukte in de loop van het weekeinde nog zou komen was voor alle drie kantoren nog een open vraag, maar moeilijk heden met bijvoorbeeld accomodatie worden niet verwacht. De Mariner-experimenten, die onder meer een volledige kartering van Mars beogen, maken deel uit van de voorbe reiding van een bemande vlucht naar de planeet. Door bezuinigingen bij de NASA zal deze pas in het begin van de jaren tachtig kunnen worden ondernomen, in plaats van tijdens het huidige decennium, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. MARS IS na de maan de meest logi sche plaats voor het zetten van mense lijke voetstappen na de maan. Weliswaar komt Venus onder gunstige omstandig heden iets dichter bij de aarde (40 mil- Beide klups bieden een „mix” van standaard, pop en Zuidamerikaans. Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine EDISONSTRAAT 4 IJMUIDEN M.L. Tectyleerstation zijn er „beter” dan op de maan, waar de Amerikanen het tot dusver al vrij aardig hebben kunnen uithouden. Wij weten al vrij veel over Mars. De je schuiven van alle caissons worden ge- planeet draait rondjes om de zon: een- - - - maal per 687 dagen tegen 365 dagen voor de aarde. De gemiddelde afstand tot de zon bedraagt 228 miljoen km, die van de aarde 149,5 miljoen. Door de grotere af stand ontvangt Mars veel minder zonne warmte, en ook de samenstelling van de zeer ijle atmosfeer (85 percent stikstof, 14 percent koolzuur, enige edelgassen en sporen van zuurstof en waterdamp) maakt dat het op Mars aanzienlijk kou der is dan op aarde. De planeet heeft een diameter van 6787 km, tegenover de aar de 12.756. De zwaartekracht bedraagt er ongeveer 38 percent van die op aarde. (Zie verder pagina 3) Droog en in het algemeen zon nig weer. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 4 graden, maximumtemperaturen morgen omstreeks 12 graden. fVVWVVWWVVVWVVVVVVVVWVWVVVVVWWVVVVWVVVWWVWVWVmAAftAA/VWVVWVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWV ANKARA (Reuter) Een Egyptisch- Israëlisch akkoord over de heropening van het Suezkanaal kan het gevaar van nieuwe vijandelijkheden in het Midden oosten verminderen. Dit heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, gisteren verklaard op de openingsbijeenkomst van de Centrale- Verdragsorganisatie (CENVO) in Ankara. Hij zei dat hij op zijn reis door dit ge bied, die vandaag is begonnen, zal ijveren voor deze heropening „op basis van de po sitieve factoren die aan het werk zijn”. De CENVO omvat Engeland, Turkije, Iran, Pakistan en de VS. Met het oog op het besluit van Engeland om dit jaar zijn speciale verdragsbanden met de Arabische sjeikdommen aan de Perzische Golf te beëindigen, zou Washing ton Iran en de sjeikdommen aanmoedigen tot nauwe samenwerking. „Wij zullen ook blijven ijveren voor een spoedige regeling van territoriale kwesties op een dusdanige wijze dat de vrede en stabiliteit behouden blijven”, aldus Rogers. (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Ofschoon in de bollenstreek het koppen van tulpen in volle gang is, valt dit weekend nog veel moois te zien. Wel vindt men nu weinig aaneengesloten velden. De Keu kenhof heeft dit weekeinde mede dankzij de vele zon en het goede weer een sprookjesachtig aanzien gekregen. De narcis sen, hyacinten, tulpen en tulipa’s geven de hof een fleurig en veelkleurig gezicht. A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1