BLOESEMPRACHT IN MEI zionistisch HOUTRIBSLUIZEN GAAN VERZILTING TEGEN SUIKERPATIËNTJESTEHUIS Bosatlas haakt in op actuele problemen Wateroverlast IJsselmeerpolders wordt geloosd in IJmeer „Amsterdam is 3 dagen Twente centrum” CHJO ontsteld over verlies van stemmen voor CH MAN STEEKT STUDENT DOOD MILIEUVERVUILING IN KAART GEBRACHT Koninginnedag in Amsterdam 2 dagen gratis in mei Veel publiek bij uitvaart prinses Armgard Kind omgekomen in sportpark Dr. Drees jr. leidt DS’7O-fractie rustig verlopen Wijziging uitslag verkiezingen Eerste Kamer een heel jaar halve prijs (van de enkele reis) I ZATERDAG 1 MEI 1971 Z 2 IZWESTIA: Doorvaarthoogte Slootjes voordelig uit met NS Jaarkaart f50.- voor echtparen f75.- TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND Gerrit de Stotteraar weer eens gepakt M V,. ADVERTENTIE I reserve- ADVERTENTIE (Van onze correspondent) HILVERSUM. In het gat van de houtrib is een mozaïek gelegd van beton. De knotsen vormen een grillig patroon. Hier bouwt uitgekiend en beredeneerd „Zuiderzeewerken” een sluizencomplex. De Houtribsluizen op de plaats waar het Usselmeer wegzakt in de tussen de drie nieuwe polders geklemde trechter. Een formidabel werkstuk, althans in de ogen van hen, die free-wheelend langs de steenopslag, de waterkant en de zandstort van de houtrib trekken en er een gat in de bodem aantreffen of satan zelf er een rotte kies heeft uitgetrokken. De ingenieurs spreken beleefd en vrien delijk over de sluizen, één complex in een reeks, zoals in de Deltawerken en niet eens de grootste. (Van onze correspondent) ZWOLLE. In de afgelopen nacht is de 19-jarige student Roelof Visser in Kam pen door een 21-jarige man, die onder in vloed van sterkedrank verkeerde, doodge stoken. De dader, die na zjjn daad ont kwam, werd vanochtend vroeg door de Kamper politie in een geparkeerde auto aangetroffen. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. Een en In Ernst is vermoedelijk door kortslui ting vrijdagmiddag brand ontstaan in een uit 1714 daterende grote boerderij. Van de inventaris alsmede van de bezittingen van een aantal gasten, onder wie Turkse gast arbeiders en enkele andere buitenlanders die in de boerderij logeerden, is niets over gebleven. Vraag folder voor volledige inlichtingen. 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Koop uw 65+kaart nu! IJSBRECHTUM In IJsbrechtum b(j Sneek is donderdagavond een boerderij af gebrand. De brand is waarschijnlijk ont staan toen men bezig was met het aan brengen van een mastiekdak. Wellicht zijn er vonken overgeslagen. De schade wordt op enkele tonnen geraamd. Het duwtje van de duwvaart leverde de sluiskolken vijftig meter extra op. Er had met een 140 meter lengte per sluis kunnen worden volstaan, voldoende voor vaartuig en sleepboot, maar te kort voor vaartuig en duwboot. Het werd dus 190 meter waarmee tevens weer een fikse reserve werd verkregen voor een moge lijk nog snellere ontwikkeling van de scheepvaart, dan nu voor mogelijk wordt gehouden. Met het oog op de te verwach ten jaar-capaciteit van 13 a 14 miljoen, ontwikkelden de bouwers het plan van GOOR. Onder grote belangstelling is gisteren in Goor de uitvaartdienst ge houden van prinses Armgard, de moe der van prins Bernhard. Dit eerste mei-weekeinde zal op tal loze plaatsen in ons land de bruids tooi van de lente te bewonderen zijn. Op velden langs de Gelderse rivieren tonen aardbeiplanten, peren-, ker sen- en appelbomen hun betoveren de pracht. Deze kersenbloesem werd gefotografeerd in Brummen. Sluizen dus op de spits van het Oost- vaardersdiep, het scheepvaartkanaal tus sen noord en west en de scheiding tus sen zuidelijk Flevoland en de Marker waard. Sluizen echter, die de ontwikke ling van de scheepvaart niet in de weg mogen staan. Daarom heeft Zuiderzee werken deze toekomst ingecalculeerd in het project. In de reusachtige schutslui zen, die op de drempel van de Flevopol- ders worden gelegd, zullen schepen tot 2000 ton kunnen worden geschut. De schutlengte zal niet minder dan 190 me ter bedragen en in die lengte is de duw vaart, die wat het IJsselmeer betreft, nog in de kinderschoentjes staat, geheel ver disconteerd. AMSTERDAM De 51-jarige Amster damse inbreker, beter bekend als „Gerrit de Stotteraar” is weer eens gearresteerd. Hij werd in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden op de Herengracht in de hoofdstad waar hij had ingebroken bij een groothandel in sex-films. In zijn auto, die valse kentekenplaten had. wer den vijf postzakken vol sex-films aange troffen. De Chinezen stelden de samenstellers ook voor merkwaardige problemen. De heer Bertrand: „We krijgen uit China wel veel gegevens, want zij zijn zo aar dig zelf atlassen uit te geven. Maar je kunt er niet op vertrouwen. Formosa is bijvoorbeeld altijd bij China getrokken. Wij hebben in onze Belgische uitgave Peking nog steeds als een vierkante stad staan. Dat stamt uit de tijd van de Man darijnen. Je kunt je niet voorstellen dat dit nu ook nog zo is. Daarom is iemand van ons even langs de Chinese ambassade gegaan. Maar toen zij daar zagen dat For mosa op onze kaart een andere kleur had dan China, wilden ze alles wel voor ons doen als we dat eerst maar ongedaan maakten. Toen had het geen zin meer om te praten. Maar ze bleven beleefd.” Oordeel echter niet lichtvaardig over de functie van dit keelgat van het Oost- vaardersdiep: hier komt een waterkering voor het bij storm opgezwiepte IJssel- meerwater. Hier wordt het brakke water dat opwelt uit de bodem van de droog gelegde polders en nog altijd zo zout is alsof een ondergronds adertje van Boe- kelo er bij vergissing op is aangesloten, een halt toegeroepen en hier wordt een dam in reserve gehouden als een bar rière, bij geval een springvloed, een cy cloon of welk extreem gedrag van ons klimaat ook, de Afsluitdijk zou doen be zwijken. UTRECHT. De fractie van DS’70 heeft vrpdag tijdens een vergadering in Utrecht dr. W. Drees jr. gekozen tot voorzitter. Tot vice-voorzitter werd gekozen de heer J. J. A. Berger, ex-burgemeester van Groningen. De fractie besteedde uitvoerig aandacht aan het verslag van de president van de Nederlandsche Bank en vond daarin een bevestiging van haar grote zorg om de, wat zij noemt, financieel-economische en sociale situatie in ons land. Een probleempje apart is Zuid-Afrika. „We hebben met de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag wel contact over spoorwegen en mijnbouw, maar over de apartheid moet je andere wegen bewan delen. Wjj hebben nogal wat gekregen via de BBC en van een broer van Toon Hermans”. HILVERSUM. Het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Jongeren organisatie (CHJO) heeft met ontstelte nis kennisgenomen van de voor de C.H.U. zeer ongunstige verkiezingsuitslag, waar bij zjj ruim 25 percent van haar stem men verloor. Dit heeft de CHJO vrijdag avond in een communiqué meegedeeld. Het bestuur stelt dat deze uitslag voor de CHJO geen verrassing is. Zij heeft herhaalde malen ernstig be zwaar gemaakt tegen de politieke opstel ling van lijsttrekker Udink (gezag en orde - red.) tijdens de verkiezingscam pagne en ervoor gewaarschuwd, dat men niet ongestraft plotseling een koers kan gaan varen die in strijd is met de geest van het redelijke progressieve program ma van de C.H.U., aldus het communiqué. De CHJO vindt ook de geringe aan trekkingskracht van de C.H.U. op de nieuwe kiezers opvallend. Dit kan vol gens de CHJO evenmin nauwelijks ver wondering wekken, als men bedenkt dat op de kandidatenlijst van de C.H.U. nie- nand beneden de 35 jaar op een verkies bare plaats stond en de jongeren stelsel matig van bepaalde zijde in de C.H.U. verdacht werden gemaakt. De CHJO meent dat de C.H.U. nu een duidelijke keuze zal moeten maken: of voor een politiek van behoud, of voor een politiek gericht op consequente vernieuwing. De CHJO zal zich over de thans ontstane situatie nader beraden. ZUNDERT Op koninginnedag is de 9- jarige Corné Aerts uit Zundert omgeko men toen hij in het sportpark „De Wildert” in zijn woonplaats een klap van een schom mel tegen zijn hoofd kreeg. Het ongeluk gebeurde toen het jongetje struikelde. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Voor het eerst sinds vijf jaar heeft Amsterdam weer een rus tige koninginnedag beleefd. Dam, Dam rak, Rokin en enige aangrenzende stra ten waren ai in de vroege cohtend ge sloten voor alle verkeer, waardoor een voetgangersareaal was ontstaan. Rondom het monument op de Dam waren hek ken geplaatst en de trappen ervan ston den vol bloembakken. Op het middenplein van de Dam stonden twee muziektenten, waarvan er één tot ongeveer half elf gis teravond constant in bedrijf is geweest. Midden op de avond mislukten enige po gingen van jongelui om een rel te be ginnen. Veertien mensen werden, zoals de politie het noemde, „terzijde genomen,” maar na enige tijd weer vrijgelaten. Slechts twee mannen werden vastgehou den wegens overtreden van de oppium- wet, een derde bleek kraaiepoten op zak te hebben, een vierde had een ruit in gegooid. (Van een medewerker) Er komt half mei weer een nieuwe Bosatlas, de 47ste druk. Boeiend is het dan altijd weer om te vergelijken wat er sinds de vorige druk in de wereld ver anderd is. Zo is ditmaal het kaartje, waarop het Suezkanaal met het Panama- kanaal werd vergeleken, vervallen, om dat door het Suezkanaal toch geen sche pen varen. De laatste jaren besteedt de uitgeverij Wolters-Noordhoff steeds meer aandacht aan kleine bijkaartjes over ac tuele onderwerpen, bijvoorbeeld over re creatie en milieuverontreiniging. Zo is er een kaart over de vervuiling van het Rijnmondgebied. De oppervlakte- watervervuiling is duidelijk in kaart ge bracht en ook de geluidshinder rond Schiphol komt aan bod. Op een andere kaart is precies na te gaan waar het verkeer in Nederland gewoonlijk in het honderd loopt en zelfs is er een kaartje over de Nederlandse autokerkhoven. Al leen kerkhoven met meer dan 100 auto’s kwamen in aanmerking. De Stichting Re creatie en de Wegenwacht zorgden voor de gegevens. Het kaartje ziet zwart van de stipjes. Een moderne atlas zou niet compleet zijn, als je wèl de industrie behandelt, maar niet de bijprodukten van die in- Vrijdagmiddag heeft de Canadese ontdekker van de insuline prof. dr. Charles Best, de eerste steen gelegd voor een kindertehuis voor suiker zieke patiëntjes, een uitbreiding van de inrichting „Bosch en Duin” in Zeist. Op de foto: de voorzitter van de Nederlandse vereniging voor Sui kerzieken, drs. M. Jong (links) gaf de professor na de steenlegging een zilveren troffel. Waar nog rust en ruimte is voor heerlijke tochten! Volledig verzorgd, dus Incl. logies, maaltijden en reis. om heen. Hoe verder je van het centrum komt, hoe minder belangrijk het is. Be halve als er olie gevonden wordt! Dan wordt het interessant.” DEN HAAG. Gebleken Is, dat don derdag de uitslag van de Eerste Kamer verkiezingen, met name wat de uitslag van de stemming in de provincie Zeeland betreft niet juist is geïnterpreteerd. Vast gesteld is, dat de KVP tenslotte één zetel meer heeft behaald dan aanvankelijk ge meld werd. D’66 krjjgt één zetel minder. De uitslag van de Eerste-Kamerver- kiezingen is als volgt: KVP 22 zetels (ver lies 2 zetels); PvdA 18 zetels (verlies 2 zetels); VVD 8 zetels (gelijk gebleven); ARP 7 zetels (gelijk gebleven); CHU 7 zetels (verlies 1 zetel); D’66 6 zetels{ winst 6 ketels); CPN 3 zetels (winst 2 zetels); PPR' 2 zetels (winst 1 zetel); PSP 1 zetel (verlies 2 zetels); SGP 1 zetel (winst 1 ze tel). daarmee is rekening gehouden. Er ligt op het complex een terrein. Groot genoeg om eventueel een derde sluis te bevatten, nog een tweede stroomsluis en een gemaal. De derde schutsluis zou zo geheel kunnen worden bestemd voor de duwvaart en een kolk- lengte van 200 tot 225 meter kunnen bevatten. Omstreeks 1973 moet het nieuwe pronk stuk van de vaderlandse sluizen- en burg- genbouwers, dat 40 miljoen gulden kost, gereed zijn. Het slachtoffer, dat in Arnhem studeer de maar wiens ouders in Kampen wonen, liep om half één vannacht in het centrum van deze stad met enige vrienden. Toen zij zich beraadden over de vraag of ze naar huis zouden gaan dan wel nog een café bezoeken, mengde een onbekende man zich in het gesprek. „U moet zich er niet mee bemoeien,” zei Roelof Visser. De man trok daarop een dolkmes en stak de student in de borst. Het slachtoffer was op slag dood. Bij zijn arrestatie droeg de dader het mes nog bij zich. De heer Bertrand is een actief verza melaar van buitenlandse atlassen: „Het valt me altijd op dat in die atlassen Ne derland overdekt is met slootjes. Ze we ten kennelijk niet wat ze ermee aan moe ten en tekenen daarom alle poldersloten maar in. Ook heb ik eens een atlas gezien waar een Nederlandse kistenfabriek als een stad op stond. Zelf hebben we onge veer net zoiets gehad met Ford Flandria in Brazilië. Dat hadden we als stad in getekend. Maar het bleek alleen maar een plantage te zijn. Zo wilde de hoofdcarto graaf van Marokko dat Sidi Ifni op de kaart bij Marokko werd gevoegd. Maar dat was toen nog twee jaar te vroeg.” Na afloop van de dienst om 12 uur werd het stoffelijk overschot naar buiten ge- dragen, gevolgd door de geestelijkheid en de familie, die even later in de pas torie de condoleances in ontvangst nam. Daarna werd de lijkkist per auto over gebracht naar het Duitse Detmold, waar prinses Armgard in het familiegraf zal worden begraven, onder begeleiding van de eerste stalmeester van de koningin, kolonel W. K. F. Bischoff van Heems- kerkck. De plechtige uitvaartdienst, die voorts werd bij gewoond door minister-president De Jong, prins Aschwin, de broer van prins Bernhard en zijn echtgenote, het gehele koninklijke gezin met uitzondering van prins Carel Hugo, en kardinaal Al- frink, werd gecelebreerd door de jezuïet pater B. Bot, de zielzorger van de over leden prinses. Hij werd daarbij geassi steerd door zijn collega G. van Voorst tot Voorst en de pastoor van de parochie A. Bouwman. X /I Q van elk I IX station Vertrek dagelijks t/m 13 mei 1971. Met al deze waterbouwkundige werken zijn we er nog niet. De schutsluizen, de stroomsluis en de tussenliggende terrei nen zullen worden overbrugd voor een verkeersverbinding tussen Oostelijk Fle voland en de Markerwaard. Over de schutsluizen zal een beweegbare brug worden gelegd om een onbeperkte door vaarthoogte mogelijk te maken. De nor male binnenvaart zal de brug, zonder dat deze hoeft te worden geopend, passeren. Voor kustvaarders, bokken en jachten met vaste masten zal de brug echter wèl aan de „kant” moeten gaan. De schutsluizen liggen aan de zijde van de Oostelijke Flevopolder, niet ver van het steeds dichterbij komende Lelystad. Een groeiende stad met steeds intensie ver verkeer zowel te land als te water. Ook de vaart op het noorden zal ongetwij feld toenemen en al zijn de Houtribslui zen gebouwd op de toekomst, er moet toch rekening worden gehouden met nog meer verkeer, met nog meer schepen dan nu worden voorzien voor de jaren in de buurt van de eeuwwisseling. En ook dustrie”, zegt de geograaf R. J. M. J. Bertrand, die de redactie voert over de Bosatlas. Voor de technische afwikkeling zorgt de heer A. Bos, hoofd van de carto grafische afdeling van Wolters-Noord hoff. De uiteindelijke supervisie over de Bosatlas heeft de Amsterdamse hoogle raar prof. F. J. Ormeling. De heer Bertrand moet altijd veel moeite doen om buitenlandse gegevens voor zijn atlas te vergaren. „Er komen bijvoorbeeld nieuwe spoorlijnen bij en nieuwe stuwmeren. We proberen dat bij te houden via boeken en atlassen uit an dere landen. Verder hebben we een knip- seldienst. De grootste moeilijkheid zit in de grenzen. Er waren moeilijkheden met de Egyptische grens. Je kijkt in hun at las en dan zie je dat zij Israel bij Jor danië hebben getrokken. Op een andere kaart geven ze de toestand van vóór 1948. Ze weten zelf vaak niet hoe de situatie precies is.” „Ik ben in Cairo geweest. We wilden graag voor die mensen atlassen gaan uit geven. Het moet daar mooi maar goed koop zijn. Ze zagen dat wij een kaartje hebben over de politieke situatie rond Israel. Ik heb ze uitgelegd dat wij ons aan de bestaande toestand houden en dat er in Nederland nogal wat sympathie voor Israel is. Dat viel natuurlijk niet zo erg goed. „We nemen alleen die gegevens _die voor Nederland van belang zijn. klein grensverschil tussen Paraguay Bolivië doet er niet zoveel toe. De hoofd stad is belangrijk, plus wat plaatsen er- MOSKOU (AFP). „Amsterdam is één van de voornaamste zionistische cen tra in West-Europa geworden”. Dit wordt gezegd in het zondagsbijvoegsel van het Russische regeringsblad „Izwestia”. Het blad schrijft dat er zich in Am sterdam ten minste 20 zionistische orga nisaties gevestigd hebben Hun leden „la ten oproepen uitgaan om de versterking van de Israëlische militaire macht te be vorderen” en „voeren een felle a-nti- Russische campagne”. „De zionisten”, aldus het blad, „zijn in Nederland begonnen met de vorming van gewapende groepen naar het voorbeeld van de joodse defensieliga in de V.S. In het bijvoegsel wordt dan herinnerd aan de ontploffing voor het gebouw van de Russische handelsvertegenwoordiging in Amsterdam en gezegd dat deze terreur daad „mogelijk is gemaakt door de wel willendheid van de officiële autoriteiten” De kleine kerk had plaatsen te kort voor de mensen uit de omgeving van het kasteel Warmelo in het enkele kilo meters verderop gelegen Diepenheim, die in de afgelopen twintig jaar gehecht wa ren geraakt aan de oude prinses. Velen konden niet in de kerk worden toegela ten. Zij bleven achter op het zonovergo ten kerkplein, waar de plechtigheid via luidsprekers te volgen was. twee kolken. En deze kunnen nog worden uitgebreid. Al het teveel aan water van de IJssel meerpolders zal geloosd worden in het IJmeer. Via deze vergaarbak zal het wa ter naar Amsterdam en het Noordzee- kanaal worden gevoerd om via de sluizen van IJmuiden de Noordzee te bereiken. Het lijkt wel een heel erg lange weg om het water kwijt te raken, maar het moet. Het zoutgehalte van het IJssel meer zal met het oog op de drinkwater voorziening, zo laag mogelijk gehouden moeten worden. De ingenieurs van Zuiderzeewerken zijn niet voor één gat te vangen. Dat moge blijken uit het feit dat zij zelfs rekening houden met het grote verschil in zoutge halte tussen het Oostvaardersdiep het toekomstige kanaal tussen Zuidelijk Fle voland en de Markerwaard en het IJsselmeer. De sluizen hebben behalve het zout en de scheepjes nog een derde belangrijke functie: regulerend optreden bij waterbe- zwaar. Wanneer de lozingscapaciteit van het Noordzeekanaal tekort schiet moeten wij allen het water op een andere plaats kwijt. Een situatie, welke vrijwel uitslui tend in de winter voorkomt. En in die periode kan bij het zo genoemd „groot waterbezwaar”, het water zonder enig bezwaar via de houtribsluizen in het IJsselmeer worden geloosd, omdat dan de zoutbelasting wat minder groot is. Bij „groot waterbezwaar” kunnen de miljoenen kubieke meters dit gat passe ren om het IJsselmeer wat verder op te vullen en omgekeerd, mocht er een ver versing van het IJmeer nodig zijn, dan kan het IJsselmeerwater door de stroom sluis worden binnen gelaten. Het maximale waterbezwaar van de IJsselmeerboezem kan ongeveer 40 mil joen kubieke meter per etmaal bedragen, hetgeen neerkomt op 450 kubieke meter per seconde. Deze hoeveelheid moet met een klein verval door de sluis kunnen worden afgevoerd. „Als we er helemaal niet meer uitko men vragen we aan Buitenlandse Zaken wat precies de officiële houding van de Nederlandse regering is. Bij de grens kwestie in Suriname zijn we trouwens gezwicht en hebben we een omstreden gebied aan Suriname gegeven.” tb.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2