Mentale druk op spelers te groot: 2-0 GESPANNEN HAARLEM KNAPTE AF TEGEN NIET GROOTS NAC Telstar-nieuwe-stijl bereikte met aanvallen helemaal niets Cor van der Hart: volgende □0 m n n □Q □0 f -"1 2DI0 week opnieuw tegen Ajax MW HAD MAAR EEN KANS NODIG (0-1) OLVINK Scl ff! 13 ''M pWÈIIlE H f A Vier deelnemers met dertien goed Eredivisie Panathinaikos Geen kaartjes voor Beatles 5QID 3 u Li 9*DÖi M 0 0 o Cruyff topcsorer speelde gelijk 3 B 0| in cijfers Ir r I r J 1 13 MAANDAG 3 MEI 1971 2 Mentaal is 8 m-Wiiiw n 10 Vier aanvallers Redelijk resultaat Tevreden ExcditoMiXC. 4 11 12|OIO I i Spam-G® HwmmI 1 1 F J .1 ISw Atta «*^vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvt> l Van onze sportredactie) £F de Wit. In de overige vier duels prijkte aan Telstars zijde van het scorebord een magere nul. (Van onze sportredactie) VELSEN „Aanvallen”, had trai ner Jan Rab deze week met dikke witte letters op zijn instructiebord staan. Hij wilde daarmee benadruk ken, dat er door zijn selectie hard moest worden gewerkt aan een be langrijk onderdeel van het voetbal: de doelpunten. In vijf wedstrijden had Telstar, na een uitstekende serie duels, slechts één treffer aange tekend. Tegen Haarlem door Monne De winnende getallen in de 18e Duitse lotto zijn: 2 12 18 25 28 39. Reservegetal 6. Olympianummer 1817. Naar het Haarlemse optreden van gis teren te oordelen is het nu in de eerste plaats zaak om de ploeg gelegenheid te geven zich te herstellen van de mentale opdoffers, die gisteren in Breda tot een knock out leidden. Eelman: „We hebben de laatste tien weken enorm veel tegen vallers moeten verwerken. Het lijkt wel of alles tegen ons is, of we er per se uit moeten. De spelers zijn daar angstig door geworden. Ze voetballen onder een enorm grote psychische druk. We hadden hier tegen NAC onder normale omstandighe den toch minstens een puntje moeten pakken.” de zaken door te praten”, zei hij in een vlaag van optimisme. Wat er dan nog te veranderen (lees: te verbeteren) valt, valt echter voor hem ook steeds moeilij- ker te verklaren. VOETBAL. Het Oostduitse amateurelf- tal heeft in Dresden voor 30.000 toeschou wers de eerste kwalificatiewedstrijd voor het Olympische toernooi tegen Italië met MVV trok zich daarna (dat was in de vijftiende minuut van de tweede helft) definitief terug in de verdediging. De Amerikaan Skotarek, die Frans van Es sen alleen in de eerste helft wat moei lijkheden in de lucht opleverde, bleef als enige MVV-er op de speelhelft van Tel- Velsenaren Stanic werd nog vervan gen door De Vries had evenmin re sultaat. George Knobel was erg tevreden met het resultaat: Het was de tweede overwinning van MVV behaald in een uit wedstrijd. 12 11 12 5 2 7 7 7 7 5 5 5 5 8 3 3 5 5 4 3 47 45 43 43 42 41 31 29 28 23 22 22 22 21 20 16 13 12 66— 20 75—13 67— 21 57—24 44— 17 45— 26 37— 35 38— 32 42—59 22—45 34—47 25—37 29—42 27— 44 28— 49 21—64 20—69 19—52 (Van onze sportredactie) BREDA In Breda gebeurde gisteren waar iedereen de laatste weken voor gevreesd had; Haarlem, dat zich ondanks een reeks tegenslagen de laatste weken tenminste staande had kunnen houden, al bracht dat geen winst, knapte af. Tegen een allerminst groots, maar vooral in de eerste helft toch soepel draaiend NAC, werd de spanning voor de Haarlemmers teveel. Vrijwel alles wat fout kon gaan ging mis, met gevolg dat de Breda- naars een ongekende vrijheid genoten. Dat het bij de rust niet 3of 40 stond hadden de mannen van John Eelman slechts te danken aan de on zuiver gerichte schoten van de Bredase spitsen Stanley Bish en de Pool Pogrzeba, die een handvol levensgrote kansen misten. Haarlem-doelman Jaap Poldervaart verdiende in die periode een speciale onderscheiding voor de onverschrokken wijze waarop hij zich keer op keer voor de voeten van de aanstormende NAC-aanvallers gooide. De twee doelpunten, die NAC zeker verdiende, vielen tenslotte in de tweede helft, waardoor Haar lem op vijf wedstrijden van de finish op de ongunstigste plek in de eredivisie belandde. 21 20 19 19 17 15 11 7 10 7 11 4 13 5 13 11 8 13 8 14 8 14 7 15 5 10 14 6 18 9 19 1 10 18 Na de hervatting waarin Michels die had aangekondigd na rust een speler te vervangen al na zeven minuten Blan kenburg inzette voor Keizer spartelde Holland Sport nog wel even tegen (voor namelijk via Roode en Roggeveen, eerste uitgeschakeld door Neeskens DEN HAAG. Zondagavond hadden zich al vier deelnemers met 13 goed ge meld voor de sporttoto nummer 42. In totaal hadden 603.229 deelnemers hun formulier ingezonden, die een bedrag van 1.285.066 bijeen hebben gebracht. Het prijzenbedrag is 578.279 gulden. Voor de eerste en derde prijs is beschik baar 202.398 gulden. Voor de tweede prijs 144.569 gulden en voor de extra prijs 28.914 gulden. DEN HAAG. Door het maken van een doelpunt in de wedtsrijd Holland SportAjax is Johan Cruijff aan de kop van de topscorerslijst gekomen. Hij heeft in deze competitie nu achttien keer gescoord. Het slotwoord was echter toch weer aan het met vier spitsen (Van Dijk, Mühren, Swart en Cruyff) opererende Ajax. Eindelijk maakte Teske het foutje waar Cruyff eigenlijk al de hele wed strijd op liep te wachten. Bij een diepte- pass onderschepte hij de bal maar half, waarna Cruyff (veelvuldig opkomend vanuit het middenveld) de bal kon op pikken om alleen op doelman Van Elles- wijk af te stormen. Het betekende een Met alle beschikbare mankracht in de verdediging kon Haarlem echter niet voorkomen dat Brouwers, Bish en Pogr zeba herhaaldelijk door het defensieve blok sneden. Joop Burgers voorkwam na 38 minuten dat Frans Bouwmeester zijn ploeg voor rust toch nog aan een voor sprong zou helpen door de bal van de doellijn te werken. Zeven minuten na de hervatting had Bouwmeester meer geluk. Nadat Bakker en Quaars vergeefs had den geprobeerd om Poldervaart te pas seren, schoot hij in derde instantie wel raak: 1-0. „Na dat eerste doelpunt wer den onze spelers pas wakker”, zou Eel man later verklaren. Hij typeerde het juist, want pas toen de Haarlemmers te gen een achterstand aankeken voelden ze de noodzaak om de verdedigende stellin gen te verlaten. Holland Sport-goalie Van Elleswijk wordt voor de eerste maal gepasseerd door Van Dijk. Rechts kijkt Bennie Muller bezorgd toe. Jan Rab zette het mes in zijn team. Driesen en De Vries werden zijn slacht offers. Voor in de frontlinie was er nog een speler het haasje geweest als niet De Jong een blessure had opgelopen. In Telstar-nieuwe-stijl bezette aanvoerde’' Paul van Egmond de rechtsbackplaats, was Frans van Essen in het elftal terug gekeerd in de centrale verdediging, Fred André belandde in de spits en Ronald Manders stond naast Fens en De Wit op het middenveld. Het toeval wilde, dat vorige week in Maastricht een vrijwel identieke voorbereiding te registreren viel. Weliswaar heeft trainer George Kno bel het nooit in zijn hoofd gehaald om tegen Telstar te gaan aanvallen met zijn MVV, maar hij overtuigde zijn pupillen wel van de noodzaak anders te voetbal len dan tegen Volendam. Voor slechts vierduizend bezoekers verloren de Maas trichtenaren met 0-1 van het team van Hans Croon. Tegen MVV moest het, zo wilde Rab, Telstar anders vergaan. En in ieder ge val moest tegen de Maastrichtenaren met een geheel andere instelling gevoet bald worden dan in de wedstrijd tegen NEC. In Nijmegen hadden Velsenaren zich vorige week laten overbluffen en de nederlaag zonder al te grote tegenzin ge slikt. De stand aan de kop is: 1. Cruyff (Ajax) 18; 2. Groenendijk (FC Utrecht) en Van Dijk (Ajax) 17; 4. Kindvall (Feijenoord) en Jeuring (FC Twente) 16; 6. Geels (Go Ahead) 15; 7. Van der Kuijlen (PSV), Kowalik (Sparta) en De- De prestaties van de mede-degradatie- kandidaten AZ ’67 (gelijk tegen DWS) en Excelsior (gewonnen van NEC) maakten de positie er niet beter op. Temeer daar Haarlem in de komende weken geen eenvoudig programma te wachten staat. Thuis krijgen Wentink c.s. nog Holland Sport en FC Utrecht op bezoek, terwijl voor de uitwedstrijden maar liefst Ajax, Feijenoord en AZ ’67 op de lijst prijken. De Haarlemse afvaardiging in Breda realiseerde zich terdege dat de nederlaag tegen NAC weleens verstrekkende gevol gen zou kunnen hebben. Het is overbo dig te melden dat de stemming verre van fleurig was. „Ik weet het niet meer. Ik geef er geen dubbeltje meer voor”, sprak een teleurgestelde Gerrie de Goede. Hij vertolkte daarmee waarschijnlijk de ge voelens van de hele ploeg. Trainer John Eelman liet zich na de teleurstellende wedstrijd niet zo door de sentimenten meeslepen. „We hebben weer een week lang de tijd om ons voor te bereiden en De Goede illustreerde die verandering al snel met een gevaarlijke kopbal, die ausputzer Graaumans op het laatste nip pertje van de doellijn kon halen. Even kon Haarlem, voor de 4500 toeschouwers, de spanning terugbrengen, maar voordat de minimale Haarlemse aanhang echt hoop kon koesteren velde Arie Delmotte het definitieve vonnis: 2-0. Voordat het zover was had de onzeker leidende scheids rechter Pijper, die te veel toeliet en daar door onvermijdelijke moeilijkheden uit lokte, Piet Hoeben een officiële waar schuwing gegeven wegens een overtre ding tegen Bakker. Om verdere moeilijk heden te voorkomen verving Eelman hem kort daarop door De Wolf. Een kwartier voor het einde offerde hij verdedigende middenvelder Van Duf felen op voor Huyg. Canjels antwoord was de vervanging van Bouwmeester door Van den Driesch. Het bracht echter geen ingrijpende wijziging in het spel meer teweeg Dat gold ook vcor de strafschop die Jan van Gorp acht minuten voor het einde door een overtreding van Wen tink tegen Brouwers miste. Om in Velsen met een redelijk resul taat uit de bus te komen was Knobel ge noodzaakt te verdedigen. Een zelfde makkelijke taktiek (je hoeft de tegen stander maar te laten beuken op een ver sterkte verdediging en je tracht ondertus sen via een counter te profiteren van de ruimte die je tegenstander achter open laat) paste Rab in Maastricht toe. De Roosendaalse trainer van MW had twee van zijn sterkste spelers in Maas tricht achtergelaten. Brokamp had vocht in zijn knie en Herben had een enkelbles sure. Terwijl zijn spits Mraz al weken uit vorm is sinds hij in oktober een virus ziekte opliep. Geheel volgens Knobel’s plannen ver liep de wedstrijd in het sportpark Schoe nenberg niet. Telstar schiep zich vele kansen. MVV kreeg daarentegen maar één mogelijkheid te scoren. Het werd een doelpunt. De uitgekookte Jo Bonfrère on derschepte een passje van Manders, dat bedoeld was voor Paul v. Egmond. Bon frère startte daarna een solo, die een vijf tiental meters buiten het strafschopge bied begon en die eindigde nadat Man ders en Van Essen lichtvoetig waren ge passeerd door de Maastrichtenaar met een droog hard schot. ATHENE. Panathinaikos, de tegen stander van Ajax in de finale voor de Europese beker voor landskampioenen, heeft zondag voor de competitie te Pi- reaus met 2-2 gelijk gespeeld tegen Eth- nikos. In de competitie leidt AEK, op de tweede plaats gevolgd door Panionis en als derde door Heraklis. Panathinai kos, dat tot de finale op Wembley tegen Ajax aanvankelijk geen competitiewed strijden meer wilde spelen, heeft daar van de Griekse bond geen toestemming voor gekregen. Haarlem had echter, in tegenstelling tot AZ en Excelsior, de pech in NAC een tegenstander te treffen die in theorie zelf nog voor degradatie in aanmerking zou kunnen komen. Voor Leo Canjels, die ten koste van alles wil voorkomen dat hij een ontredderde ploeg achter zou moeten laten, woog dat extra zwaar. Hij haalde, toen zijn laatste belangrijke karwei ge klaard was, opgelucht adem. „Wat we vandaag allemaal hebben laten zien was misschien niet zo erg mooi. Maar we zijn nu tenminste veilig en de jongens hebben weer wat centen verdiend. Vol gende keer proberen we het weer wat mooier te doen”, aldus de demissionaire oefenmeester, wiens verrichtingen vanaf de tribune door zijn opvolger Ben Peeters werden gadegeslagen. De Bredase oefenmeester („Ik weet nog niet definitief waar ik volgend sei zoen heen zal gaan”) mocht dat niet hele maal tevreden zijn over het spel van zijn team, het was altijd nog een klasse be ter dan de Haarlemse bijdrage. John Eel man was de enige die de moed had om in de aanval te gaan. Maar bij het beginsig- naal van scheidsrechter Pijper, moest hij zich beperken tot aanwijzingen vanaf de kant, terwijl zijn elf pupillen zich van af de eerste minuut over het veld bewo gen in een krampachtige poging in ieder geval een Bredaas doelpunt te voorko men. De opdracht van Eelman om met vier man in de aanval te gaan werd op slag vergeten. kon gistermiddag zelf nog eens ten over vloede constateren dat Ajax ook in de nationale competitie momenteel zo op permachtig is dat zelfs wanneer het zich niet forceert er tegen elftallen van het kaliber Holland Sport en ook AZ’67 met de regelmaat van een klok toch wel doel punten worden geproduceerd. Dat er vooral aan de eerste twee doelpunten die de Amsterdammers maakten twee funda mentele Haagse verdedigingsfouten ten grondslag lagen kon toch het feit niet verhelen dat de Hagenaars zich in deze uiterst tamme wedstrijd ijverig maar te vergeefs leeg zwoegden. Zeker nadat Van Dijk na een klein half uur de eerste Haagse verdedigingsblunder, Van der Heide en Teske liepen elkaar in de weg waarna de Ajax-spits met de bal door kon lopen, goed uitbuitte. Toen dezelfde speler nog voor rust uit een corner van Suurbier met een kopstoot 2-0 aanteken de was het gebeurd. De Hagenaar gaat trouwens drukke dagen tegemoet. Zaterdagmiddag zal hij weer afreizen naar Alkmaar om een tac tische bespreking met zijn nieuwe pu pillen te houden over de te volgen stra tegie tegen Ajax. Of het veel Uit zal halen is uiterst dubieus want Van der Hart Eelman: „Het is geen ogenblik mijn bedoeling geweest om hier op een gelijk spel te gaan spelen. Er moest gewonnen worden. Daarom zette ik van begin af aan vier man in de spits.” Van dat plan kwam weinig terecht. Haarlem werd door de vaak goed opgezette aanvallen van de Bredanaars, met Van Dongen on der de lat en zonder de geblesseerde Schrijvers en Vissers, op de eigen helft teruggedrongen. Slechts bij hoge uitzon dering kwam er daardoor van de vier potentiële Haarlemse aanvallers, Van Breevoort, Hoeben, De Goede en Bosz- hardt, meer dan één tegelijk als echte spits in actie. 29 28 29 29 29 29 29 29 29 29 28 29 29 29 29 29 29 29 aanstaande zondag: AZ HaarlemHolland Holland SportAjax 0-3, NACHaar lem 2-0, PSV—FC Utrecht 4-1, FC TwenteFeijenoord 1-2, Excelsior NEC 2-1, Telstar—MVV 0-1 Volendam ADO 2-3, DWS—AZ ’67 0-0, Sparta— Go Ahead 1-2. Stand: Feijenoord Ajax PSV ADO FC Twente Sparta Go Ahead NEC FC Utrecht DWS NAC MVV Telstar Volendam Holl. Sport Excelsior AZ ’67 Haarlem Programma ’67Ajax, HaarlemHolland Sport, FC UtrechtNAC, FeijenoordPSV, Go AheadFC Twente, NECSparta, MW Excelsior, ADOTelstar, DWSVo lendam. door Hulshoff) maar veel haalde het al lemaal niet uit. Michels later: „Omdat het allemaal nog al erg eenvoudig ging, krijg je toch een verslapping van de concen tratie. Omdat Holland Sport bereid was om zo af en toe door te gaan kreeg je derhalve toch nog gevaarlijke moment jes.” Dit sloeg dan vooral op de slotfase toen Holland Sport alles in het werk stel de om tenslotte een practisch uitverkocht Houtrust tenminste één doelpunt aan te bieden. Het was bijna gelukt omdat Stuy, die bij een Haagse inzet de bal uit han den liet vallen, te gehaast handelde waarna er een chaotische situatie voor het Ajax-doel ontstond die werd beëin digd met een afzwaaier van de Joego slaaf Mitic. André kopt rakelings naast, al is hij doelman Körver al wel voorbij. DEN HAAG. „Rinus gefeliciteerd en tot volgende week”. Met deze collegiale groet aan het adres van Ajax-trainer Michels accentueerde Cor van der Hart na afloop van Holland SportAjax (0-3) nog eens in wat voor merkwaardige posi tie hij momenteel verkeert. Hoewel Van der Hart nog steeds in Den Haag bivak keert vertoeven zijn gedachten reeds in Alkmaar bij AZ, dat volgende week tegen Ajax voetbalt. Van der Hart moet de schijn echter nog even ophouden en zal daarom volgende week ook de leiding van de Haagse ploeg in handen nemen als die tegen Haarlem voetbalt. Er is Holland Sport voor die wedstrijd zelfs een extra-premie in het vooruitzicht ge steld bij een eventueel sucees, want er is Van der Hart alles aan gelegen dat Haarlem geen punt meer vergaart. LONDEN. De Beatles behoren tot 2 de beroemdste inwoners van Liver- pool, maar dat betekent niet dat zij speciale rechten hebben als Liverpool 8 mei in het Wembley stadion in de 2 ;l Cup Final uitkomt tegen Arsenal. Del; ;i Beatles Ringo Starr en George Har- |l rison hadden 14 kaartjes gevraagd. 5 Hun aanvraag werd afgewezen en hun |l werd meegedeeld dat zij zoals de an- 5 dere mensen gewoon op hun beurt',' Imoeten wachten. 1; Secretaris Peter Robinson van Li- I; Iverpool zei „Wij waarderen wat de I Beatles voor de stad gedaan hebben. I; Maar zij kunnen niet beschouwd wor- I; ;l den als supporters van de ploeg. Erl; zijn duizenden mensen die iedere ;l week komen kijken en die geen c 5 kaartje kunnen krijgen”. ;l De kaartjes worden op de zwarte ji markt verkocht tot 10 pond, of tien 1maal de normale prijs. ''..J. J. fc Wi en

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13