Woningbouw ontzien BOUWSTAKING IN TAL VAN Bedrijfswinst STEDEN Hoogovens IJmuiden is flink gedaald Vanmiddag grote Vietnam-betoging in VS Tienduizend militairen in Washington op de heen IJmuidenaar Russen tapten telefoons in Londen af RES VEL verongelukt 'Sb ARAL SUPER kilometers besparing COMMANDEUR N.V. Beverwijk - IJmuiden Castricum g ij|M AGENDA HET WEER 1 I I 4 I I I I I I I l SLAGER Jongen berooft bejaarde vrouw „VS willen totale regeling van conflict in Midden-Oosten” J '4 ^DRAKA Verder in de krant ES- y - f 61e Het woord is aan... IJmuiden Op Comminicatieweg ZANDBERGEN Volgens „Daily Mirror”: pagina 9 Geheime papieren KEURSLAGER T wijf el Zonnig KEURSLAGERIJ R E S ALLE VLUG-KLAAR ARTIKELEN 5 halen 4 betalen PLEIN 1945-53 IJmuiden. - Tel. 11016 E. Koning KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 „Mag ik even naar het toilet?” Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Sigarenfabriek dicht, 38 ontslagen Minister Rogers: k <30 r! fe I H A MAANDAG 3 MEI 1971 JAARGANG NUMMER 152 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN André Maurois: reparatie tot half mei buiten bedrijf. 1.25 UURSUGH 1.98 1.85 ADVERTENTIES 10 NAAM ADRES TE Daarna kunt u mij noteren als Doorhalen wat niet verlangd wordt. Luidsprekers Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Verwachting van het K.N.M.L oot dins dagavond Verder heeft een onderzoek uitgewezen, dat de auto technisch in orde was en dat er geen sprake was van alcoholmisbruik. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN. In het eerste kwartaal 1971 is by Hoogovens de bedryfswinst voor IJmuiden flink terug gelopen: 55 mln. tegen in het overeenkomstige kwar taal vorig jaar 78,7 mln. Voor winstuit kering aan het personeel (gekoppeld aan deze bedryfswinst) kan op basis hiervan beschikbaar komen 4,7 mln. tegen vorig jaar 6,7 mln., op basis van de cyfers van dit eerste kwartaal. (Van onze redactie economie) UTRECHT Opnieuw is vandaag in verscheidene steden gestaakt door werknemers in de bouwnijverheid. Evenals vorige week donderdag de eerste dag dat de bouwvakkers ge hoor gaven aan de oproep van de drie bouwbonden om prikacties en korte stakingen te houden is ook van daag de woningbouw nog zoveel mo gelijk ontzien. Met uitzondering van Heiloo, waar veertig mensen het werk aan een complex luxe heren huizen neerlegden, beperkten de ac ties zich verder tot kantoren, banken, bejaardencentra en andere grote ge bouwen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4, Kunst Radio en tv Weerrapport Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Sport (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een ongeveer veertien jarige jongen heeft zondagavond een 84- jarige vrouw in haar flat aan de Berlage- laan tegen de grond geslagen. Hij pakte haar portemonnaie af, waarin maar ƒ2,50 zat, en ging er vandoor. De vrouw liep ontvellingen aan het hoofd op. Dinsdagaanbiedingen Hamburgers of Biefburgers 4 halen - 3 betalen 500 gram doorr. varkenslappen Woensdagaanbieding 500 gram gehakt Donderdagaanbieding 3 schnitzels2.75 De verdere cijfers van het bedrijf IJmui den: omzet 426,6 mln. (444,4 mln.), kosten 371,6 mln. (365,7 mln). Uit de officiële, nu verschenen kwar taalcijfers blijkt, dat de netto-winst voor het hele concern in het eerste kwartaal 1971 is teruggelopen tot 23,6 miljoen, een daling ten opzichte van het overeenkom stig kwartaal van 1970 met 37,7%. De voorlopige cijfers werden al bekend tij dens de aandeelhoudersvergadering. De geconsolideerde omzet daalde door lagere afzetcijfers met 6,3%. De In het tweede half jaar van 1970 al merkbare daling van de winstmarge (bedrijfswinst in percen ten van de omzet) zette zich in het eerste kwartaal van 1971 voort als gevolg van de verder gestegen salariskosten, de staging van enige grondstoffen- en energieprijzen en de lagere produktie. De opbrengstprij zen van de door Hoogovens afgeleverde produkten lagen op vrijwel hetzelfde ni veau als in het vierde kwartaal 1970. De geconsolideerde winstmarge kwam als ge volg hiervan uit op 12,4%. Zowel de produktie van ruw ijzer als van ruw staal vertoonde enige daling ten opzichte van het vierde kwartaal 1970. Oorzaak: de grootste hoogoven is wegens 2 3 3 5 7 7 9 9 11 11 Zie bijlage OLGA gecoördineerd vanuit het landelijk actie centrum, dat de drie bouwbonden van het NKV, CNV en NW hebben ingericht in het gebouw van de katholieke bouwbond in Utrecht. Tot nu toe hebben de bouwvakorgani- saties gehoor gegeven aan de oproep van het landelijk werkverband huisvestings nood om te voorkomen dat door het CAO- conflict woningbouwprojecten vertraagd worden. Een woordvoerder van het lan delijk actiecentrum verklaarde vanmor gen, dat „overigens wel het hele Neder landse volk belang heeft bij een goede bouw-CAO. Er komen steeds minder leer lingen bij het leerlingenstelsel van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf”, al dus de woordvoerder. „Als het zo ver der gaat, zijn er straks helemaal geen bouwvakkers meer en kunnen er geen huizen meer gebouwd worden”. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In de Ameri kaanse hoofdstad stonden vanmorgen meer dan tienduizend militairen ge reed om eventueel in te grijpen tegen Vietnam-demonstranten. De betogers die vandaag de belangrijk ste aanvoerwegen naar Washington wilden bezetten om zo regerings functionarissen te beletten aan het werk te gaan, werden gisteren overi gens van hun slaap beroofd. Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Hier en daar nachtvorst i met minimumtemperaturen van 5 graden aan zee tot omstreeks 2 graden in het binnenland. Maximumtemperaturen morgen van 14 graden in het waddenge bied tot ongeveer 18 graden elders in het land. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De „Daily Mirror,” ont hult vandaag dat de Britse veiligheids dienst heeft ontdekt dat de Russen tele foons van topfunktionarissen van het Britse ministerie van Defensie hebben af getapt. De Russische ambassade slaagde erin de geheime telefoonnummers van veel hooggeplaatste Britse ambtenaren te be machtigen. In bepaalde omstandigheden moeten deze ambtenaren vanuit hun wo ningen met elkaar overleg plegen over geheime informatie. Sinds de Russische penetratie is ont dekt, is een Russiche diplomaat van hoge rang haastig naar Moskou teruggekeerd. Hij was één van de zestien „tweede sec retarissen,” die opdracht hadden een dos sier samen te stellen over eerste- en twee derangs funktionarissen bij het Britse mi nisterie van Defensie. Zijn doel was een lijst van geheime privé-telefoonnummers in handen te krijgen. De Britse veiligheidsdienst vond uit dat de Russen uiterst gevoelige tranSistor-af- luisterapparaten gebruikten. De telefoon gesprekken werden op de Russische am bassade op de band vastgelegd. Inmid dels hebben veel topambtenaren van De fensie andere telefoonnummers gekregen. Eerder was ontdekt dat een Russische funktionaris grote sommen geld aanbood aan jonge werknemers bij het ministerie van Defensie. Op die manier hoopten de Russen informatie te krijgen over de ho ge ambtenaren bij het ministerie. De ontdekking van de Russiche spiona- ge-activiteiten betekent een verscherping van de diplomatieke koude oorlog tussen Londen en Moskou. In de Russische hoofdstad werd vorige week een tweede secretaris van de Engelse ambassade, de 34-jarige David Miller, als repressaille voor het uitwijzen van een Rus, uit de Sovjet-Unie gezet. Onder de liberalen en „duiven” in het Congres en in het land is grote twijfel gerezen aan de doeltreffendheid van de voorgenomen acties. Verschillende Congres-leden hebben ge probeerd de organisatoren te overreden hun plannen te wijzigen, omdat hun ac ties te niet zouden doen wat de recente demonstraties van de anti-oorlogsvetera- nen en de massale betogingen van ver leden week aan goodwill hebben bereikt. Deze groep liberalen vreest dat verdere demonstraties die militanter van aard zijn, een tegenovergesteld effect zullen hebben op die Congres-leden die nu, zij het nog steeds aarzelend, bereid zijn om mee te werken aan resoluties die een spoedig einde van de oorlog beogen. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST De 24-jarige Jan E. Molijn uit IJmuiden is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur met zijn auto dodeiyk verongelukt op de Commu- nicatieweg ter hoogte van het nieuwe woonwagencentrum. Uit de gevonden sporen heeft de groep Uitgeest van de rijkspolitie kunnen aflei den, dat de IJmuidenaar, komende uit de richting Heemskerk, de flauwe bocht naar rechts niet heeft opgemerkt en recht door is gereden. Hierbij botste hij tegen een lichtmast. De bestuurder heeft bij de botsing ernstig hoofdletsel opgelopen en overleed ter plaatse. De jongen was binnengekomen via de voordeur, waaruit een touwtje hing. Toen hij binnen was, liep hij de bejaarde tegen het lijf. Deze vroeg hij of hij even naar het toilet mocht. De vrouw vond dat goed, maar in plaats van door te lopen, gaf de jongen haar een klap. Sarde matras 1 keta"eC°^te 1 vaneen zachte^ AMMAN (Reuter en AFP). „De VS willen een totale regeling van het Israe- lisch-Arabische conflict, die ook geldt voor Jeruzalem. Geen enkele voorlopige regeling voor het Suez-kanaal kan een vervanging zijn voor een definitieve op lossing”. Dit zei de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken William Ro gers dit weekeinde bij zijn aankomst in de Jordaanse hoofdstad Amman. Rogers, die vanmiddag in de Libanese hoofdstad Beiroet werd verwacht, gaat morgenmiddag naar Egypte. Hij zal daar twee dagen blijven langer dan in elk geval van de andere Arabische landen tijdens zijn rondreis door het Midden-Oos ten. In Cairo zal de Amerikaanse minis ter twee ontmoetingen hebben met zijn Egyptische collega van Buitenlandse Za ken, Riad. Kort voor zijn vertrek naar Israel zal ook een bijeenkomst met pre sident Sadat worden belegd. Het Israëlische kabinet bereidde giste ren op een wekelijke vergadering het be zoek van Rogers voor. Volgens de Israë lische vice-premier Allon wil Egypte het Suez-kanaal blijven blokkeren. De Egyptische president, S'adat, heeft verklaard, dat hij de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken met open geest zal ontmoeten, maar dat hij niet zal toestaan, dat Israëlische troepen op Egyp tisch gebied blijven. NIEUWE PEKELA. De sigarenfa briek Champ-Clark-Lugano in Nieuwe- Pekela heeft aan de 38 werknemers ont slag aangezegd, omdat zij de produktie wil staken. In Nijmegen legden de bouwvakkers het werk neer bij een bejaarden- en cul tureel centrum. In totaal werkten hier 120 man niet. In Assen werd de bouw van een officiershotel stil gelegd. In Alk maar staakten de bouwers van twee ban ken. (Hoge Huis en Amro-bank). In Bre da waar ook donderdag niet aan een Hema-vestiging werd gebouwd, staakten vandaag opnieuw 57 mensen. In Eindho ven lagen twee bouwprojecten van Phi lips stil. In Haarlem werd gestaakt bij de bouw van het bejaardencentrum Haar- lem-Noord en in Zaandam staakten 150 mensen, die aan het hoofdkantoor van Al bert Heijn werken. In De Uithof, het nieuwe universiteitscomplex in Utrecht, werden vandaag langzaam-aan-akties ge houden bij verschillende projecten. De wegenbouw voert ook acties. Op welke projecten was tegen de middag nog niet bekend. De eerste dag van zijn rondreis door het Midden-Oosten verbleef de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers gisteren in Saoedi-Arabië. Op het vliegveld van Ryad werd hij begroet door de Saoedi-Arabische minister van Buitenlandse Zaken Omar Sakkaf. In IJmuiden hebben de 100 bouwvak kers aan het woningbouwproject Zeewijk besloten de prik-actie van donderdag niet voort te zetten. Er wordt met de directie onderhandeld over uitbetaling van de ac tiedag. Zoals bekend streven de bouwbon den er naar de stakingen op woning bouwprojecten tot het uiterste te beper ken, al kunnen zij spontane acties niet verbieden. Afgelopen donderdag is er niet gestaakt bij het sluizencomplex in IJmui den, zoals het Algemeen Nederlandsch Persbureau officieel had bericht. Bouw- bondsfunctionaris Pot noemde deze sta king van 60 heiers het belangrijkste pro ject van die dag. Vanmorgen deelde men vanuit het stakingshoofdkwartier in Utrecht mee niet te weten hoe men aan dat bericht is gekomen. De acties, die be doeld zijn om de CAO-eisen van de werk nemers meer kracht bij te zetten, worden De ernst waarmee de acties van de ongeveer 30.000 demonstranten door de burgerij werd afgewacht bleek uit het besluit van ouders om hun kinderen, die door de linies van de demonstranten heen moeten om hun scholen te bereiken, van daag thuis te houden. Typerend was ook de besluiteloosheid van een functionaris van het ministerie van Defensie, die voor het weekeinde een aantal „zeer geheime” documenten naar huis had meegenomen. Hij was bang dat deze papieren bij een eventuele blokkade in handen zouden kunnen vallen van de betogers. Rennie Davis, de organisator van de acties, noemde het besluit om de vergun ning voor het kampement in te trekken „een provocatie van Nixon”. Hij is van mening dat de demonstraten er niet van weerhouden kunnen worden om hun al lange tijd voorbereide plannen ten uit voer te brengen. 4$ maandabonnee ƒ6.— -M- kwartaalabonnee f 17 50 De betogers die in een park kampeer den werden 's morgens vroeg door politie agenten gewekt. Ze moesten, nog zicht baar vermoeid van een rock-concert de avond tevoren, het park ontruimen. De politie-actie werd ondernomen op grond van het feit dat de demonstranten „overmatig verdovende middelen ge bruikten”. De eigenlijke reden heeft meer te maken gehad met de weinig aanlokke lijke mogelijkheid van een belangrijke confrontatie tussen de overheid en de demonstranten. Om zoveel mogelijk demonstraten uit te schakelen, werd een ongewoon hoge borgtocht vastgesteld van 1800 gulden voor de bijna 250 demonstraten die giste ren bij het ontruimen van hun kampe ment werden gearresteerd. Amerikaanse parachutisten zijn gisteravond uit Fort Bragg overge vlogen naar Washington. Ze zullen worden ingeschakeld om de plannen van de anti-Vietnambetogers te ver ijdelen. In totaal staan zeker tien duizend Amerikaanse militairen ge reed om eventueel in de Amerikaan se hoofdstad in te grijpen. De be woners van Washington zijn van morgen twee uur vroeger dan ge woonlijk opgestaan om op tijd op hun werk aan te komen. I B O N ,n open enve'°PPe zonder postzegel opsturen naar D w l’ IJmuider Courant. Antwoordnummer 47 - IJmuiden. Probeer Absolute macht ontketent dt slechtste instincten in de mens. - -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1