WEER ZEEGAT DICHT Prinses Armgard in Het kalme Nederland kookt over Koningin consulteert Kamervoorzitters Detmold begraven Fa. 8. ENGELENBERG Nederlander schiet twee Belgische agenten dood Zwembad in Zwarte dag voor vissers Noord-Brabant wil tweede Twee kinderen gestikt in Vuur verwoest zand duin en bos gekraakt Schiphol ’t Harde weer André van der Louw: Rechts moet kabinet formeren Brand teistert KLM-kantoor Tsaar Peterhuisje weer open AMERIKAANS WEEKBLAD NEWSWEEK: Veel publiek bij sobere plechtigheid Autobotsing: één dode en drie Turken gewond bij steekpartijen in Parijs Onderzoek naar dood patiënte gewonden lil I i MAANDAG 3 MEI 1971 2 de BW VOLTALLIG SCHEURING Verkeersongelukken in weekeinde RUPES SCHUURMACHINES VRAAGT EEN DEMONSTRATIE OUDDORP Vandaag zijn 125 schuiven neergelaten in de cais sons, waarmee zaterdag het Brou- wershavense Gat is afgesloten. Tus sen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee is nu een verbinding tot stand gebracht, waarover in het na jaar van 1972 een verkeersweg zal lopen. WA OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN V tl r:- I de zijn”, schrijft Nesweek. principiële democratische ADVERTENTIE ZAANDAM De Russische ambassa deur in Nederland, de heer V. Lavrov, heeft zaterdagmorgen het Tsaar Peter huisje in Zaandam heropend. Het is ge sloten geweest sinds september vorig jaar, toen conciërge W. J. Schol, die 50 jaar dienst deed, naar een bejaardenhuis ging. DEN HAAG. De koningin ontvangt vandaag in Huis ten Bosch in Den Haag achtereenvolgens mr. M. de Niet voor zitter van de Eerste Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Twee de Kamer, en dr. L. J. M. Beel, vice-pre sident van de Raad van State. MONSTER Een felle brand bij Mon ster tussen Den Haag en Hoek van Hol land heeft zaterdagmiddag grote schade aangebracht aan het duinlandschap. Aan vankelijk leek de brand, die omstreeks half vier ’s middags werd ontdekt, onschul dig van aard. Maar aangewakkerd door een felle oostenwind breidde de brand zich snel uit over een breedte van 800 meter. Via de duinen bereikte het vuur zelfs het strand. Ongeveer tien hectare aan duinen en land ging verloren. die daar hasjiesj hebben zitten roken, over de pornografie die te koop is, over de Dolle Mina’s die verbehoedmiddelen op straat hebben uitgedeeld, over pries ters die zijn gaan trouwen. DEN HAAG. Zaterdagavond is een 35-jarige Turk voor zyn pension aan de Hoefkade in Den Haag door een landge noot gestoken. De man werd met zeer ernstige verwondingen in de buik en aan de schouder opgenomen in het ziekenhuis. De politie heeft de vermoedelyke dader, een 43-jarige man, gearresteerd. De Rotterdamse politie heeft zaterdag avond in een pand in Rotterdam twee Turkse arbeiders in zorgwekkende toe stand aangetroffen. Zij waren het slacht offer van een steekpartij. Een 34-jarige Turk had een steekwond in zijn been, zijn 29-jarige broer had een snee in zijn buik. De dader, een neef van de slachtoffers, die 23 jaar is is vootvluchtig. De ijlings geroepen hulp mocht niet meer baten. De zandafgraving was niet afge rasterd. Ook waren er geen waarschu wingsborden, die op het gevaar attendeer den. Het gezin Beeren was naar de natuur schoonrijke groeve gegaan om er de zon dagmiddag door te brengen. kans gegeven te zien hoe nauw het zakenleven en de regering verwezen Het Tsaar Peterhuisje, eigendom van het rijk, is inmiddels gerestaureerd. Tsaar Pe ter was in 1697 in Zaandam om er het scheepstimmeren te leren. De Russen heb ben een grote verering voor deze Tsaar. De politie is niet opgetreden tegen de krakers omdat er geen enkele rechtsgrond is om te verbaliseren. Het besluit van de raad druist namelijk in tegen de zondags wet. Dat is al meerdere malen betoogd op het proefproces tegen twee krakers van het zwembad afgelopen zomer. Tegen jus titiële uitspraken in (de uitspraak in be roep tegen de twee krakers voor de Zwolse rechtbank is dinsdag 11 mei) heeft de raad de openstelling op zondag op principiële gronden geweigerd. partij vóór die tijd wil weten waaraan zij toe is. (Van onze correspondent) ROERMOND De twee oudste kinderen van de familie Beeren uit Weert elf jaar en tien jaar zijn zondagmiddag om gekomen by een instorting in een zand groeve in Haelen. De twee kinderen wer den tjjdens het spelen door het zand be dolven. In een 1 mei-bijeenkomst in Den Haag heeft P.v.d.A.-voorzitter André van der Louw gezegd dat rechts een kabinet moet formeren, want rechts heeft de meerderheid en dat schept verplichtin gen. Bij rechts rekent hij de drie con fessionele partijen, de V.V.D. en DS’70. Maar Nederland, gaat de journalist voort, blijft een land waarvan het kenmerk is, dat de mensen hun problemen kun nen oplossen. En het besluit met het aanhalen van de woorden van een Amerikaans schrijver: „Ik geloof dat, als het einde van de wereld zou komen, ik naar Nederland zou gaan, niet omdat alles daar later gebeurt, maar omdat de Nederlanders heel best een manier zouden kunnen hebben ontwikkeld om dat allemaal te voorkomen.” PARIJS, (AFP). In Parijs is in de nacht van zondag op maandag een groot deel van het kantoor van de KLM aan de Avenue de l’Opéra door brand verwoest. Voorts werden de bureaus van andere in het pand gevestigde maatschappijen geheel of gedeeltelijk vernield. Er zijn geen slachtoffers. Vermoed wordt, dat de brand door kortsluiting in het KLM-gebouw is veroorzaakt. De Russische ambassadeur Lavrov heropent het Tsaar Peterhuisje. CUYK. Bij een frontale autobotsing tussen Cuyk en Haps zijn zondagmiddag drie Joegoslavische arbeiders uit Cuyk en een inwoner uit Vianen zeer ernstig ge wond. (Van onze correspondent) ZWOLLE Het zwembad „De Hokse- berg” in ’t Harde is tegelyk met het begin van het zwemseizoen dit jaar zondagmid dag door een groep zwemlustigen gekraakt. Wellicht is dit de aanzet van een nieuwe „kraakzomer”. Vorig jaar werd het bad in totaal vijftien keer op zondagen in bezit genomen door zwemmers. Het ziet er naar uit dat ook dit jaar elke zondag tegen het zwemverbod op zondag van het gemeen tebestuur van Doornspyk geageerd zal worden door toch te gaan zwemmen. Er wordt dan melding gemaakt over sta kingen, waaronder die in de haven van Rotterdam waar de „maoïsten” achter zouden hebben gezeten, over de kabou ters in de Amsterdamse gemeenteraad Maar plotseling is dit allemaal veran derd. De maatschappij is gaan overko ken, en er zijn meer spanningen bloot gelegd dan iemand had kunnen ver wachten, schrijft het blad. Een felle bosbrand heeft zaterdag bij Ossendrecht 25 a 30 hectare bosachtig ter rein aangetast. Vier brandweerkorpsen be streden het vuur dat moeilijk te blussen was, doordat er vrij veel wind was. DEN HELDER. Op verzoek van directie van het gemeenteziekenhuis Park zicht in Den Helder wordt een justitieel onderzoek ingesteld naar de dood van een patiënte van het ziekenhuis, de 60-jarige mevr. M. Lafleur-Stok uit Den Helder. Zy is op 1 mei ’s nachts om vijf uur uit bed gevallen en heeft toen zeer ernstig letsel aan de nekwervel opgelopen. Ten gevolge hiervan is zy zondag overleden. Uit het voorlopige onderzoek is geble ken dat de vrouw waarschijnlijk in een min of meer vooroverzittende houding in slaap is gevallen, hierbij het evenwicht heeft verloren en uit bed is gevallen. kanten heeft. Heel wat mensen in het ge bied zijn bij hun broodwinning afhankelijk van een open verbinding met de zee. Ge probeerd wordt deze gedupeerden via scha devergoeding of andere maatregelen zo goed mogelijk tegemoet te komen. „Een zwarte dag voor de Zeeuwse vis serij” noemde de heer A. L. S. Lockerfeer, voorzitter van de Vereniging tot Bevorde ring der Zeeuwse Visserijbelangen te Zie- rikzee, de afsluiting. „Rijkswaterstaat heeft de afsluiting keurig op tijd laten verlopen, maar van uitkeringen aan de vissers in het kader van de Delta-schadewet is nog hele maal niets terecht gekomen. Geen enkele visser, die door de afsluiting in zijn bedrijf werd getroffen, heeft een uitkering ont vangen. Niemand weet nog waaraan hij zich te houden heeft. De Delta-schadewet is allang klaar, maar de uitvoeringsbeslui ten zitten nog in de portefeuille”, aldus de heer Lockerfeer. Van de totaal 120 bedrij ven zullen er 50 moeten verdwijnen. De vissers menen dat de schade niet al leen in geld uitgedrukt kan worden. De menselijke kant wordt helemaal vergeten. De Zeeuwse visserij ageert nu reeds te gen de afsluiting van de Oosterschelde. Gaat die door dan is de ramp voor de Zeeuwse visserij volledig, aldus de heer Lockerfeer. Hij deelde mee dat de studie groep Oosterschelde dooi' minister Bakker ontvangen zal worden. Hierbij zal worden aangedrongen op een hernieuwd onderzoek en op een alternatief plan voor een open Oosterschelde. Denk niet, aldus de schrijver, dat Neder land een rampengebied is geworden. Het onderwijs is uitstekend, de medi sche verzorging behoort tot de beste ter wereld en armoede bestaat er nagenoeg niet. De misdaad kan worden verwaarloosd. „Nederland, kortom, is een land van paradoxen.” SCHIJNDEL. De 53-jarige mevrouw B. van de Steen-van Tartwijk uit Schijndel is zaterdagavond in een ziekenhuis in Boxtel overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 28 maart. De vrouw moeder van zes kinderen zat naast haar man in de auto toen deze met een andere personenwagen in bot sing kwam op een kruising onder Box tel. Volgens hem heeft rechts de meerder heid mede te danken aan degenen, die in wezen voor een progressieve politiek zijn, maar die zich nog niet van de con fessionele partijen hebben af gekeerd. DETMOLD Begeleid door haar beide zoons, prins Bernhard en prins Aschwin, door koningin Juliana en haar kinderen is prinses Armgard zaterdag in het Duitse plaatsje Detmold ten grave gedragen. De ter aardebestelling werd voorafgegaan door een sobere rouwplechtigheid in de kleine donkere slotkapel in de voormalige hoofd stad van het vroegere vorstendom Lippe. Enkele honderden belangstellenden, ook uit Nederland, waren naar het familiegraf even buiten de stad gekomen, waar het stoffelijk overschot van prinses Armgard samen met dat van haar in 1934 overleden echtgenoot in één graf werd geplaatst. Het blad vindt het een bezwaar dat er te veel politieke partijen zijn, die kan- diaten stellen, en dat zelfs de koplopers te ver af staan van het eigenlijk tref fen van beslissingen. De voltallige koninklijke familie met uit zondering van prins Carel Hugo, wegens ziekte, was zaterdagmorgen per vliegtuig en vervolgens per helikopter naar Detmold gevlogen. In de kapel van het ruim vier eeuwen oude slot, dat eigendom is van de vorst Armin zur Lippe, een rechtstreekse neef van prins Bernhard, stonden naast elkaar de kisten opgesteld met de stoffelijke over schotten van prinses Armgard en haar echtgenoot prins Bernhard zur Lippe. De prins werd 37 jaar geleden begraven in NEW YORK (AP) Het Amerikaanse tijdschrift NEWSWEEK wijdt een ar tikel van twee pagina’s aan Nederland onder de kop „Het kalme Nederland kookt over”. Het is geschreven door Bruce van Voorst, die ook een gesprek heeft gehad met prins Bernhard. De wereld krijgt nu een nieuw gezicht op Nederland „dat eens het kalme en evenwichtige land was, dat nooit be dreigd scheen te zijn door de rampen waardoor grotere buurlanden waren getroffen”. WOUW. De 62-jarige mevrouw C. de Pyper-Vromans uit Roosendaal is zon dagavond bij een verkeersongeluk in Wouw om het leven gekomen. De vrouw was één van de vier inzittenden van een personenauto, die met grote snelheid achterop een optrekkende vrachtwagencombinatie reed. Zij was op slag dood. De andere drie inzittenden werden ernstig gewond. AMSTERDAM. In het Wilhelminagast- huis in Amsterdam is zondagmiddag de 18-jarige Hans Jelles uit de hoofdstad overleden aan de hoofdverwondingen, die hij had opgelopen na een val met zijn bromfiets op koninginnedag. De jongeman moest plotseling krachtig remmen. Hierdoor slipte hij en viel op de grond. De Nederlanders zijn begonnen „achter de dingen” te kijken. Iemand die de Nederlandse politiek bestudeert had tot de journalist gezegd: „Een ding dat de mensen hebben ontdekt is, dat zij voor de kostbare evenwichtigheid heb ben moeten betalen met een belangrijk verlies aan principiële democratische rechten.” Zaterdagmiddag hebben sleepboten met een gezamenlijke trekkracht van 10.700 pk. de laatste caisson op zijn plaats in de rij gezet, ten aanschouwen van enkele duizen den officials en toeschouwers. Het leek' allemaal als vanzelf te gaan, maar minister Bakker, aan bool'd van een salonboot, zei dat het alles geenszins zo vanzelfsprekend is. De zee is nog altijd onberekenbaar, ook al worden haar grillen in een computer verwerkt. Het Nederlandse economische stelsel, zo nauwkeurig opgezet, wordt door scheu ring bedreigd. Nederland, eens het „schone” land, heeft thans zijn eigen grote vervuilingsproblemen. Maar ner gens is de opschudding in de traditio nele Nederlandse samenleving meer kenbaar geweest dan in de kerk, voor namelijk in de Nederlandse ultra-pro- gressieve katholieke kerk. Prins Bernhard, die de begrafenis be schouwde als een zuivere familieaangele genheid, had graag gewild, dat de gang van prinses Armgard naar haar laatste rustplaats zonder publiek zou zijn verlo pen. In tegenstelling tot deze wens waren enkele honderden mensen naar het slot in Detmold, waar de rouwdienst werd ge houden, en naar het vorstelijk mausoleum gekomen. Verscheidene Nederlanders had den de lange reis naar Detmold gemaakt, om de prinses, die twintig jaar in Neder land heeft gewoond, op haar laatste tocht te begeleiden. De minister noemde deze afsluiting de generale repetitie voor het slottafereel van de Deltawerken: de afsluiting van de Oos terschelde in 1978. Maar niet iedereen was feestelijk ge stemd door deze afsluiting van de Gre- velingen. Tussen de sleepboten, vletten, meetvaartuigen en salonboten voer zater dagmiddag een Bruinisser mosselkotter, met de vlag halfstok en op het dek een bord met een protest: „Aan deze prestatie kleeft de smet van een onvoltooide Delta wet”. Minister Bakker reageerde daar op met te zeggen dat een ingreep van beslis sende betekenis natuurlijk ook pijnlijke DEN BOSCH Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben zich zaterdag ak koord verklaard met het ontwerp-besluit van Gedeputeerde Staten om te trachten de tweede nationale luchthaven naar West- Noord-Brabant te halen. De stemverhou ding was 47 stemmen vóór en 15 tegen. Tegen stemden het PAK (de PvdA, de PPR en D’66) en de Boerenpartij. Vóór waren de KVP, de VVD, de ARP en de CHU. Provinciale Staten hebben bepaald dat aan de uit te geven toestemming tot ves tiging de voorwaarde moet worden ver bonden dat aan de bezwaren van geluids hinder en andere bezwaren van milieu hygiënische aard in voldoende mate zal worden tegemoetgekomen. Zij vinden dat hierover onvoldoende inzicht bestaat. Een rapport van deskundigen zal duidelijkheid moeten brengen, x Volgens prins Bernhard, die veel begrip zei te tonen ten aanzien van de opstan ding der jeugd, zou het werkelijke ge vaar liggen in een „overdreven conser vatieve terugslag” die al merkbaar wordt. Het publiek reageert ongunstig op dingen als sabotage van legermate- rieel. De reactie is speurbaar in de kerk waar veel mensen de buik vol hebben van de extremisten”. Sleepboten met een vermogen van ruim 10.000 paardekracht hebben zaterdagmiddag de laatste caisson in het sluitgat van het Brouwershavense Gat getrokken. De enigen die er niet blij mee zijn, de vissers, lieten dat merken door met een scheepje met een protestbord rond te varen. HILVARENBEEK. De 35-jarige verpleeg ster A. J. A. Rademakers uit Tilburg is zaterdagmiddag in een Tilburgs zieken huis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk zaterdagmorgen in Hilvarenbeek. Zij werd zaterdagmorgen met haar personenauto voor het leeuwenpark aangereden door een haar tegemoetkomende vrachtauto, die plot seling moest remmen. De achterwielen van de vrachtwagen blokkeerden, waar door de wagen op de linker weghelft kwam. De auto van de verpleegster schoot onder de vrachtwagen. BAARN Een verkeersongeluk in Baarn heeft in de nacht van zondag op maan dag het leven gekost aan de 25-jarige C. Ch. M. Schrijvers uit Soest. De heer Schrijvers is vermoedelijk door te hoge snelheid met zijn auto uit een bocht ge vlogen en tegen een boom gebotst. DEN BOSCH De 5-jarige Ferdinand Koort uit Den Bosch is zondagavond in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk omgekomen. Hij stak bij het spelen plot seling de weg over en werd door een auto aangereden. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Toen een krant eens een lijst publiceer de van de 200 grootste zakenlieden „opende dit een groot aantal ogen, want zelden was de Nederlanders de IJLST De 5-jarige Marnix Overwijk uit IJlst is zondagavond overleden na een verkeersongeval. Hij liep donderdag on verwacht de weg over en werd aangere den door een bromfiets. Schouwen-Duiveland Goeree- Overflakkee zijn nu door een 800 meter lange dam verbonden. (Luchtfoto Dick Lemcke) (Van onze correspondent) BRUSSEL. Twee politieagenten van de Belgische badplaats Knokke zijn in de afgelopen nacht doodgeschoten en twee anderen ernstig gewond bij een schiet partij waarbij een Nederlander betrok ken is geweest. Tijdens een controle op een parkeer terrein bij het natuurreservaat „Het Zwin” even ten noordoosten van Knokke en vlak bij de grens met Zeeuws-Vlaan- deren, ontdekten twee agenten een auto die enige tijd geleden in Nederland als gestolen was gesignaleerd. De inzittende jongeman weigerde zijn identiteitspapie ren te laten zien. Nadat twee andere agen ten ter versterking naderbij waren geko men opende hij plotseling het vuur uit een automatisch wapen. Twee agenten werden op slag gedood. De twee anderen werden ernstig maar niet levensgevaar lijk gewond. In de verwarring wist de dader, een 22-jarige op Curasao geboren Nederlan der, die wegens desertie wordt gezocht te ontkomen. In de auto werd een aan tal vuurwapens gevonden. een plaatselijke kerk. De kist werd vrij dag overgebracht naar de slotkapel. De rouwplechtigheid werd geleid door de Duitse dominee Von Hauwaerd en de Ne derlandse jezuïet pater B. Bot De 85-jarige tante van prins Bernhard vorstin Anna zur Lippe, die nu nog het statige slot in het hart van Detmold be woont, vergezelde de koninklijke familie en enkele Duitse familieleden naar het mausoleum enkele kilometers buiten de stad. Achter het neo-gothische front van deze in de bergen uitgehouwen grafkelder zijn in de afgelopen eeuwen vele graven en gravinnen van het geslacht Lippe bij gezet. Wegens plaatsgebrek is voor prinses Armgard en haar echtgenoot in de tuin voor het mausoleum een graf gedolven. Personeel van paleis Het Loo verzorgde de begrafenis. De uitvaart duurde kort, er werd niet gesproken. In Amersfoort zijn 25 progressieve le den van K.V.P. en A.R.P. bijeen geweest Zij zullen zich niet tegen samengaan met de VVD en DS’70 verzetten mits er geen grote concessies aan dr. Drees jr. en mr. Geertsema worden gedaan. De groep zou het liefst met de scha- duwregering van drs. Den Uyl in zee gaan, maar Den Uyl houdt de deur dicht. Zijn opvatting is dat de confessionele partij en maar vóór de verkiezingen partij had den moeten kiezen. Prof. Steenkamp, wiens programma door dr. Drees jr. is gekarakteriseerd als een aanvaardbare basis voor overleg (dr. Drees jr. heeft prof. Steenkamp zelfs al als mogelijke kandidaat-premier voor gedragen) heeft zijn mede-radicalen voor gehouden dat de weigering om met V.V.D en DS’70 in zee te gaan alleen maar uit loopt op nieuwe verkiezingen, waarvan de progressieve concentratie de vruch ten plukt. Morgen zullen de fracties van de con fessionele partijen zich opnieuw op de politieke situatie beraden. Aangenomen wordt dat zij V.V.D. en DS’70 voor een oriënterend gesprek zul len uitnodigen. Dr. Drees jr. heeft zich al tot een dergelijk gesprek bereid ver klaard Het is echter nog de vraag of de V.V.D. daarop direct zal ingaan. Toen de confessionelen de onderhandelingen vóór de verkiezingen afbraken, zei mr Geertsema dat er na de verkiezingen slechts met hem via de kabinetsforma teur te praten zou zijn. Die formateur wordt echter pas 11 mei door de Twee de Kamer voorgedragen. De heer De Koster, plaatsvervangend fractieleider van de V.V.D. heeft echter gezegd dat zijn i t-'-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2