Op hoog niveau onderzoek ingesteld CAMPAGNE TEGEN DRUGS Het schudden van de kaarten IN ZUID-VIETNAM Doodgeschoten betog er Ontslag Sabri wekt Algerije met TITO KONDIGT PARTIJZUIVERING AAN Tsjen Ji weer in openbaar gezien Boumedienne vergelijkt Cuba grote opschudding Sadat: „Leger steunt mij” „Pers en universiteiten moeten weer in de pas lopen” VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken JI Viervoudige moord in Turijn kwaliteits- lassers constructie- bankwerkers pijpen- monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN machine bankwerkers instrumenten monteurs elektro- monteurs kwaliteits- draaiers/ kotteraars koelmonteurs verwarmings- monteurs fitters BgH MAANDAG 3 MEI 1971 ioczi b Meningsverschillen Eenheid Oorzaak- handel in bouwstenen in dagdienst, minimum salaris 12.639.- per jaar Genoemde bruto salarissen gelden vanaf 23 jaar. Aanstelling op hoger salaris afhankelijk van vakbekwaamheid. Vakopleiding en ervaring vereist. Leeftijd tot 50 jaar. (meet- en regeltechniek) in dagdienst, minimum salaris 12.639.- per jaar; in 4-ploegendienst, minimum salaris 14.977.- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. in 2-ploegendienst, minimum salaris 14.345.- per jaar, incl. ploegendiensttoeslag. (koel- en lucht behandelingsinstallaties) in dagdienst, minimum salaris 12.072.- per jaar □LIES koof rteljorisstraat O LABIN (AFP) De Communistische Liga van Joego-Slavië moet ge zuiverd worden van „defaitistische en ongedisciplineerde elementen”, de pers moeten wij weer in de pas laten lopen en op de universiteiten moeten degenen die „leugens en laster” verspreiden worden verwijderd. Dit ver klaarde president Tito in een rede in Labin, waarin hij een overzicht gaf van de bijeenkomst die de Communistische Liga in Brioni heeft gehouden. Onjuiste berichten BLAZERS modellen 19^ „slim fit* nieuwe stoTKwaliteiten tricos en kamgarens v.a.125. Ml O Ml ADVERTENTIES ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Parijs) PRESIDENT TITO van een het zeer exclusieve kleuren en modellen Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 766 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorzien ing Hoofdkantoor 2. Telefonische inlichtingen: 02510-94000. Hoogovens IJmuiden heeft plaats voor: HONGKONG, (Reuter). De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Ji, die tijdens de culturele revolutie van 1967 werd bekritiseerd wegens „revisio nistische neigingen”, is zaterdag voor het eerst sinds 1969 in het openbaar versche nen. Een zeker deel van de Joegoslavische pers die bij draagt tot verspreiding van onjuiste berichten en laster, heeft het land „enorme schade” toegebracht. Tenslotte zei hij met nadruk, dat een deel van de jeugd zich laat beïnvloeden door „fabels en leugens.” In zijn 1 mei-boodschap aan het Alge rijnse volk heeft president Boumedienne zaterdag de toestand in zijn land verge leken met Cuba in de dagen van de Amerikaanse blokkade, nadat in dat land Fidel Castro het bewind in handen had genomen. Op de bijeenkomst in Brioni heeft, of schoon de discussie in het begin nogal „heftig” was, tenslotte de eenheid onder de communisten gezegevierd, aldus maar schalk Tito. den verdwijnen, terwijl de sterk materia listisch en pragmatisch georiënteerde uit gangspunten van P.v.d.A. en D’66 de hoofdtoon zouden gaan voeren. In zeker opzicht heeft de P.P.R. nog iets van een confessionele partij, al heeft zij door haar samengaan met de andere twee willen be wijzen dat ook een principieel christen zijn identiteit kan bewaren zonder con- fessioneel-politiek te denken. Het is waarschijnlijk toch een gewaagd experiment om opnieuw een soort „door braakpartij” te stichten, zoals de P.v.d.A. in het verleden is geweest. De kiezers zul len er de voorkeur aan blijven geven, het eigen karakter van „hun” partij te blij ven onderscheiden, ook al is er tijdelijk zeer nauw samengewerkt met een geza menlijk verkiezingsprogram. Intussen maken deze ontwikkelingen wel duidelijk dat er geen sprake zal zijn van een vlotte samenwerking tot kabi netsformatie tussen DS’70 en de confes sionelen plus de V.V.D. Zowel de libera len als de confessionelen zijn huiverig om datgene te doen wat de progressieve combinatie hun al bij voorbaat voortdu rend heeft verweten, namelijk de verkie zingsprogramma’s verloochenen om tot een regeringsprogramma te komen. Drees jr. schijnt daar niet zo zwaar aan te tillen, omdat hij erop rekent dat zijn kiezers al leen al door het feit dat DS ’70 ministers zou leveren, geïmponeerd zouden raken. Het „Drees-effect” kan voorlopig wel te gen een stootje en zou bij vervroegde ver kiezingen waarschijnlijk nog flink mee werken ook. Toch staat het vrijwel vast dat Drees jr. strak -zal vasthouden aan zijn bezuinigingsparagrafen, in de eerste plaats omdat hij daarvoor ook persoon lijk met grote bewogenheid in het krijt is getreden en in de tweede plaats omdat elk volgend kabinet, hoe het ook is sa mengesteld, de inflatie als vijand num mer één tegenover zich zal vinden. Bezui niging is daarbij het gemakkelijkste mid del. Wat voor kwaad die bezuiniging aan de andere kant zal stichten, is door de andere partijen bij hoog en bij laag ge signaleerd, maar de stembuswinst van Drees heeft uitgewezen dat een groot deel van de kiezers dat kwaad voor lief wil nemen. Hoe DS ’70 met deze enorme ver antwoordelijkheid zal omspringen, kan alleen de praktijk uitwijzen. Door de demonstranten werd met benzinebommen gegooid. De politie schoot drie betogers dood. Huilende vrienden van een neergeschoten demonstrant hebben hier het lijk met Tito riep alle inwoners op tot meer waakzaamheid jegens subversie, die van uit het buitenland wordt geleid. Hij gaf verder te kennen, dat op Brioni eenstem mig is besloten „veel krachtiger jegens de publiciteitsmedia te gaan optreden”. CAIRO (AFP). Het bericht uit Cairo dat president Anwar Sadat van Egypte bij decreet vice-president Ali Sabri heeft ontslagen, heeft opschudding gewekt in alle hoofdsteden in het Midden-Oosten. De radiostations van Amman, Damascus, Beiroet en Ryad openden hun nieuwsuit zendingen ermee. Ook de Israëlische ra dio besteedde er uitvoerig aandacht aan. Hij stond met partijleider Mao Tse Toeng op een podium tijdens een vuurwerk in Peking dat ter gelegenheid van de eerste mei werd ontstoken. De zeventigjarige maarschalk werd nu evenwel door het persbureau „Nieuw China” aangeduid als „vice-voorzitter van de militaire commissie van het Cen trale Comité der communistische partij”. Tsjen Ji, die in 1958 minister van Bui tenlandse Zaken werd, staakte deze werk zaamheden twee jaar geleden. Hij werd nooit vervangen. Er is wel een waarne mend minister aangewezen. De Franse oliemaatschappijen hebben al hun personeel in Algerije ontslagen en verzocht naar Frankrijk terug te ke ren. De jongste beslissing werd aan Franse zijde gerechtvaardigd door het feit dat de Algerijnen die de oliemaat schappijen, zoals men weet, onlangs voor 51 percent hebben genationaliseerd eisen dat Frankrijk nu niettemin de sa larissen van het voltallige personeel zal blijven betalen. Van Algerijnse kant is I De leiders moeten erover waken, dat het vertrouwen dat de arbeiders schen ken, niet wordt beschaamd, zo vervolgde Tito. In een situatie die „niet goed” is, moet men geen zwakheid in de commu nistische gelederen dulden. „In onze ei gen rangen moeten de defaitisten, degenen die de toestand niet begrijpen, als zij niet de last van hun verantwoordelijkheid kun- kaanse Congres na een bezoek aan Zuid- Vietnam aan president Nixon gerappor teerd dat het gebruik van heroïne door Amerikaanse militairen epidemische vor men heeft aangenomen. Volgens het Amerikaanse blad „US News and World Report” zijn Amerikaan se functionarissen ervan overtuigd dat hoge Zuidvietnamese regeringsambtena ren bij de heroïnehandel betrokken zijn. Op grond van de rapporten van de Ame rikaanse functionarissen die bij het onder zoek zijn betrokken, zijn de Amerikaan se ambassadeur Ellsworth Bunker en de Amerikaanse opperbevelhebber in Zuid- tegenover het grotendeels Franse per soneel te kennen gegeven dat het in dienst van Algerije het werk gewoon voort zal kunnen blijven zetten. Het is niet zeer waarschijnlijk dat het aantal Fransen dat op dit aanbod in zou willen gaan overdreven groot zal zijn. Tengevolge van de Franse tegenmaatre gelen wordt de economische situatie in Algerije elke dag bedenkelijker en groeit het leger werkelozen dat toch al uit an derhalf miljoen mensen bestond ziender ogen aan. De politieke waarnemers zijn het er over eens, dat de verwijdering van „de man van Moskou” de kansen op succes van het komende bezoek van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, aan Cairo ten goede zal komen. Het ziet ernaar uit, dat Sadat deze eer ste politieke crisis sinds hij de op 28 sep tember vorig jaar overleden Nasser is opgevolgd, te boven is gekomen. De crisis tussen het gematigde staatshoofd en de „ultra’s” in de Arabische Socialistische Unie de enige politieke partij in Egyp te kwam in het midden van de vorige week aan het licht, toen de bekrachtiging van het akkoord tot vorming van een fe deratie van Egypte, Syrië en Libië in Cairo op moeilijkheden stuitte. Tegen standers van deze overeenkomst, onder leiding van Ali Sabri, vonden dat Egypte bij een federatie niets te winnen zou heb ben, maar juist afhankelijk zou worden van zijn partners. Nadat enige nog on bekende wijzigingen in het federatie- statuut waren aangebracht, gingen de lei ders van de Arabische Socialistische Unie vorige week na veel praten met het plan akkoord, waarna het parlement in Cairo het met algemene stemmen bekrachtigde. blad „Al Achram” het regeringsbeleid verdedigt, noemde Sadat onomwonden „intellectuele terroristen die de vrijheid van meningsuiting om hals willen bren gen.” Over de federatie merkte hij op, dat dit een plan is dat wijlen president Nasser al heeft opgevat. Sadat liet doorschemeren dat hij wel eens de grondwet zodanig zou kunnen laten wijzigen dat de Arabische Socialistische Unie haar uitzonderingspo sitie zou verliezen. Tenslotte gaf hij te verstaan, dat het leger volkomen aan zijn kant staat. De 50-jarige Ali Sabri heeft als piloot deelgenomen aan de oorlog tegen Israel in 1948. Na de machtsovername van Nas ser in 1952 werd hij lid van de Raad van de Revolutie. Als vertrouweling van Nas ser werd hij in 1953 directeur van het ka binet voor politieke aangelegenheden. In 1954 ging Sabri naar de V.S. om met de Amerikaanse autoriteiten eventuele fi nanciering van de Aswan-dam te bespre ken. Vietnam, generaal Creighton Abrams, al tweemaal met president Ngoejen van Thieu over deze kwestie gaan praten. Volgens het artikel gebruikt ongeveer de helft van de Amerikaanse militairen in Vietnam verdovende middelen. Voor 10 tot 25 percent van hen zou dat heroïne zijn. „Hoewel op het ogenblik nog niet vol doende bewijzen tegen bepaalde personen I aanwezig zijn, is het voor de opsporings- I ambtenaren volkomen duidelijk dat de zeer wijdvertakte organisatie die de han- I del in verdovende middelen in het bij zonder die in heroïne intussen heeft I gekregen, zonder het stilzwijgende dulden I zo niet de actieve steun van hooggeplaat ste leden van de Zuidvietamese rege ring niet mogelijk zou zijn”, aldus het Amerikaanse blad. Een F-105 jachtbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren, 130 milometer diep in Noordvietnamees gebied een installatie voor het lanceren van luchtdoelraketten aangevallen. Het was de 32ste zogenoemde „eschermende reactie-aanval” op een Noordvietnamees doel dit jaar. Het Amerikaanse opperbevel heeft gisteren melding gemaakt van het verlies van nog twee helikopters van het leger in het A Sjau-dal. Het totaal aantal Ame rikaanse vliegtuigen van alle typen dat in de Indochinese oorlog verloren is ge gaan, komt hiermee volgens de officiële Amerikaanse cijfers op 7.752. Beide helikopters werden neergehaald door Noordvietnamees luchtdoelartillerie. Het radiostation van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam heeft op dracht gekregen alle uitzendingen te sta ken van het lied over luitenant Calley. Hiertoe is besloten in het belang van de goede betrekkingen tussen de VS en Vietnam”. Calley, beschuldigd van moord op Viet namese burgers bij het plaatsje My Lai, in 1968, werd onlangs tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. „Ik verzet me er tegen dat men op on ze universiteiten docenten duldt die te gen ons stelsel ageren, die onze leiders belasteren, die in één woord buitenlandse belangen en niet de belangen van ons land dienen,” aldus Tito. (Van onze redacteur in Rome) ROME. In de Italiaanse stad Turijn zijn dit weekend vier mannen vermoord. Zij zaten rustig te praten voor een café toen zich een vijfde bij hen voegde. Deze trok plotseling een revolver en begon te schieten. Drie van de vier eerst-aanwe- zigen vielen dood neer. De vierde scheen gewond. De moordenaar liep terug naar zijn auto, maar toen hij omkeek en zag dat zijn vierde slachtoffer het café wilde binnengaan, kennelijk om de politie te bellen, draaide hij zich om en loste op nieuw drie schoten, waarop ook de vier de man dood neerviel. De moordenaar nam uit de bagageruimte van zijn auto een geweer, legde dit naast zich neer en reed weg. Drie uur later werd hij gearresteerd. Het blijkt dat alle vijf ‘de betrokkenen Calabrezen zijn en dat hun geschil te maken heeft met „Mafia”-activiteiten. De moordenaar, een zekere Manti, maakte grote winsten door de handel in seleniet. Het seleniet-gesteente komt veel voor in Calabrië. Hij kocht het in grote hoeveelheden om het te verkopen aan bouwondernemers, omdat seleniet bijzon der wordt gewaardeerd bij het bouwen van huizen. Het is een materiaal dat op den duur bijzonder hard wordt. De andere vier mannen waren blijk baar van plan ook in seleniet te gaan handelen. Dit is de oorzaak geweest van I een typische Mfia-moord. Het feit dat zoveel Zuiditalianen zich In het noor den hebben gevestigd maakt overigens dat de Mafia zich steeds meer over geheel Italië begint te verspreiden. SAIGON (DPA, AFP, Reuter en AP) In Zuid-Vietnam zijn in twee maanden meer dan vijfhonderd per sonen gearresteerd die verdovende middelen gebruikten of er handel in dreven. In een officiële Zuidvietna mese verklaring wordt gezegd dat een grote hoeveelheid verdovende middelen is buitgemaakt. Een hoge Amerikaanse functonaris zal binnenkort in Zuid-Vietnam een onder zoek naar het drug-gebruik instellen. Eer der hebben twee leden van het Ameri- Maar ook voordat de staatshoofden van Egypte, Syrië en Libië op 17 april in Benghazi de federatie-overeenkomst te kenden, waren er in Cairo politieke me ningsverschillen. Deze betroffen het beleid ten aanzien van het conflict met Israel en in het bij zonder de houding tegenover de bemidde lende rol van de V.S. Terwijl de regering een verzoenende houding tegenover Washington aannam, verschenen in de Egyptische pers artikelen tegen de V.S. In een lange rede ter gelegenheid de eerste mei liet president Sadat ernstige waarschuwing horen aan adres van „die personen en groepen die het volk onder voogdij willen stellen.” Degenen die al enige weken een cam pagne voeren tegen de gezaghebbende journalist Heykal, die wekelijks in het Tito onderstreepte, dat men van woor den tot daden zal overgaan. Hij zei, dat de vijanden van Joego-Slavië, dit land de laatste tijd onder „ongelooflijke druk” hebben gezet. Zij proberen voor hun on dermijnende activiteit bepaalde verdraai ingen te gebruiken. In het buitenland huilt men „krokodilletranen” over de moeilijk heden in Joego-Slavië, maar in werkelijk heid is het om het internationale aanzien te ondergraven. Deze onheilsprofeten zul len zich belachelijk gemaakt zien, want als de decentralisatie van de federale structuren zal zijn uitgevoerd, zal de po sitie van Joego-Slavië solider zijn dan ooit. „Er is in het land geen volk, geen nationale groepering, geen republiek, die buiten onze gemeenschap zou willen staan.” In Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, is op 1 mei door on geveer drieduizend arbeiders en stu denten betoogd tegen de „uitbuiting door Amerikaanse imperialisten”, een vlag bedekt. Voor zover de verschijnselen en uit spraken zich laten analyseren, wijst de politieke ontwikkeling in ons land na de onthullende verkiezingsuitslag van 28 april in de richting van een minderheids kabinet, eerder dan naar een compromis tussen de confessionelen, de V.V.D en DS ’70. De grote moeilijkheid aan de kant van de confessionele partijen ligt in het feit dat vooruitstrevende elementen in deze partijen groot bezwaar hebben tegen een aanvaarding van de eisen die de partij van Drees jr. zou stellen aan het rege- ringsprogram. Deze progressieve elemen ten hebben blijkbaar grotere invloed ge kregen en zien een kans om de partij waarvan zij deel uitmaken, in een nieuwe richting te doen zwenken, zodat de pro gressieve combinatie van D’66, P.v.d.A. en P.P.R. bij volgende verkiezingen (die wel eens sneller zouden kunnen komen dan de formele termijn toelaat) minder bezwaar zou koesteren tegen een coalitie met de confessionele combinatie. Deze ontwikkeling zet, althans gezien van het standpunt der confessionelen, de V.V.D. en DS ’70 buiten spel. Een ander verschijnsel, te constateren binnen de rangen van de progressieve coalitie van Den Uyl, wijst erop dat men daar zint op een progressieve volkspartij, een volledige samensmelting dus van de drie deelhebbende partijen. Men wil al thans met de bestudering van een moge lijkheid daartoe een spoedig begin ma ken. Daarbij rekent men blijkbaar niet op een zwenking van de confessionele partijen in progressiever richting, maar op een massale afval van progressieve elementen dezer confessionele partijen. Een tweede factor waarmee men rekening houdt, is de keuze van de jongste kiezers, die na de verlaging van de kiesgerechtig de leeftijd ongetwijfeld in groten getale bij een van de drie linkse groepen en bij de nog linkser P.S.P. terecht zullen ko men. Het is de vraag of alle kiezers die op een van de drie progressieve partijen hebben gestemd, enthousiast zullen zijn over een eventueel plan tot stichting van één grote partij van het linkse midden. Het is met name voor de P.P.R. uiteraard gevaarlijk, omdat haar radicaal-christe- lijke beginselen in zo’n concentratie zou- PARIJS. Na de eigen weigering nog langer Algerijnse olie te kopen en de oproep aan andere westerse landen dat voorbeeld te volgen, heeft Frankrijk zaterdag een nieuwe stap in de steeds slechter wordende betrekkingen met Al gerije ondernomen. nen dragen, heengaan,” zo riep de pre sident onder applaus van de toehoorders uit. Degenen die verantwoordelijk zijn voor de economie en de financiën en niet de besluiten van de Communistische Liga uitvoeren, zullen niet alleen uit de partij worden gestoten, ze zullen ook hun baan kunnen verliezen. Er zullen wijzigingen worden aangebracht in het bestuur en met name in de federale regering.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3