Studio lijkt geen stap verder met „Elcker-ik Vliegende Hollander op drift op te schieten in decor om Vast werk! i Albert de Booy overleden HOOGOVENS IJMUIDEN Geen onbetwiste OPERA-ZANGER THEO BAYLÉ REGISSEUR KURT HORRES MISTE DE OVERLEDEN BOOT BIJ NEDERLANSE OPERA uitspringer in Montreux-festival T.V. vanavond Herdenking oorlog in twee films Uit het hoofd geleerde „eerlijkheid” Radio dinsdag TV maandag TV dinsdag lil 7 MAANDAG 3 MEI 1971 ft Heydrich T oneelschool HAARLEM De toneelgroep Stu dio is sinds augustus van het vorig jaar bezig aan een zelfonderzoek. De spelers proberen via allerlei metho den de basis te vinden van hun eigen individuele bestaan. Dit vinden zij nodig om zo eerlijk mogelijk tegen over of beter gezegd tussen het publiek te staan. Dat betekent: geen aangeleerde toneelfoefjes, geen tek sten waar je niet achter kan staan; kortom de naakte waarheid. Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). SCHEVENINGEN Dat Wagner geïnspireerd werd door het verhaal van „Der fliegende Hollander” kun nen wij ons nog wel voorstellen. Ten eerste heeft hij bij zijn overtocht naar Engeland, in 1839, zelf bijna schip breuk geleden en hij heeft tijdens zware stormen drie weken rondge zwalkt over de woedende baren. Ten tweede werd zijn romantische geest getroffen door de reine liefde van Senta voor de legendarische Vliegen de Hollander „de bleke kapitein” die gedoemd was ten eeuwigen dage aan het roer te staan van zijn zwarte schip met bloedrode zeilen. Dat er echter twee moderne jonge kunstenaars geestdriftig begonnen zijn dit onttakelde spookschip weer op te lappen en vaarklaar te maken is moeilijker te begrijpen. Regisseur Kurt Horres en decorontwerper Wil fried Sakowitz (beiden verbonden aan de opera in Wuppertal) hebben blijkbaar vertrouwd op de geniale scheepsbouwer Richard Wagner. Honderddertig jaar geleden heeft deze een zeewaardig schip gebouwd en daarbij liederen geschreven voor matrozen met zeebenen. Bovendien een onvergetelijke ballade gecompo neerd voor Senta, de lieftallige bruid, die bereid was mee te gaan aan boord van dat doodenge schip. «WWWWWWWWWWWWWtAi nAAAnAAflAAAAWVWWVWVV ver- HILVERSUM III van NOS-NOT: School- 10.45 ADVERTENTIE J. H. MOOLENIJZER. nteressante aangeleerde uitkwamen. Het ging 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.30 19.55 20.00 20.15 20.20 21.00 21.25 23.00 23.05 18.45 18.50 18.55 19.00 19.05 19.30 19.55 20.00 20.15 20.21 21.25 22.00 22.50 23.00 23.05 19.30 19.50 22.00 22.50 22.55 18.55 19.00 19.05 20.05 20.10 20.25 22.00 22.50 22.55 18.55 19.00 19.05 19.30 9.50 20.05 20.10 20.25 21.10 Nederland II NOS: De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NOS: Kijken naar kinderen. NCRV: Dier en vriend. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NCRV: Kaddisj voor een overlevende (spel). Hier en Nu. Memorandum van een dokter. In het Voorbijgaan. NOS: Journaal. TELEAC: EHBO (13). Nederland II l NOS: De Fabeltjeskrant. Journaal. Kunstrubriek. Radio Filharm. Orkest. Dodenherdenking Waalsdor- pervlakte. Pauze. I Journaal. I KRO: Brandpunt Special. Het wrak van een Oost-Indië- i vaarder (doe.). Paul Vlaanderen (serie). NOS: Journaal. TELEAC: En Francais (16). MIJVtflAMUWWVWtfWVWiAfWWWWVWWIAMWWIAfWMIMIAMWkAAM Nederland I NOS: De Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. VARA: Pipo op Bizarra. Coronation Street (feuill.). STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. VARA: Liedjes van Dirk Witte. Achter het Nieuws. Film. NOS: Journaal. TELEAC: Sterrekunde. Nederland I en 14.00 televisie. NOS: De Fabeltjeskrant. Journaal. AVRO: Progr. oorlogsmonu menten, kruisen en graven. NOS: Radio Filharm. Orkest. Dodenherdenking Waalsdor- pervlakte. Pauze. Journaal. AVRO: Eiken en konijnen. AVRO’s Televizier Magazine. NOS: Journaal. TELEAC: Nascholing Huis artsen (2). Nederland 1. Vanavond, met het oog op de herdenking van de tweede we reldoorlog wel toepasselijk, de verto ning van de film Hoe een Hirschberger Deens leerde van de Duitse auteur Die ter Meichsner. Het gaat in de film over de Duitse jood Wilhelm Heilmann, die tijdens de oorlog naar Denemarken weet uit te wijken en ternauwernood aan een op transportstelling naar een van de concentratiekampen weet te ontkomen. De film wordt als laatste programma onderdeel van deze VARA-avond uit gezonden. De avond begint met het fabeltje van de uil en het nieuws. Om even over ze venen zien we Pipo die met de zijnen nog steeds verblijf houdt op het eiland Bizarra. Van het ene probleem naar het andere: van Bizarra naar Coronation Street. Na het nieuws Liedjes van Dirk Witte gebracht door Jenny Arean, Wil ly Alberti, Martine Bijl en Frits Lam brechts. Ze worden begeleid door het orkest van Rudy van Houten. De regie is in handen van Ellen Blazer. Vervolgens van de liedjes van Dirk Wit te naar de actualiteiten van Brandpunt en vandaar naar Dieter Meichsners film Hoe een Hirschberger Deens leerde. In die film Josef Schaper, Günther Wille, Werner Nippen, Ursula Langrock en vele anderen. De film duurt tot elf uur. Daarna wordt alleen nog het NOS- journaal en les 10 van de Teleaccursus Sterrenkunde de ether ingezonden. decor-ontwerper en de dirigent Franz Bauer-Theussl goede en oorspronkelijke gedachten hebben gehad, maar zij hebben mij ook vaak verhinderd om van Wagner te genieten en dat lag zeker niet aan het Radio Filharmonisch Orkest. Voor de voortreffelijke sopraan Ursula Schröder-Feinen moet het nog veel hin derlijken zijn geweest om zich aan te pas sen aan de wensen van dirigent en regis seur. Het tempo van de ballade werd door Bauer-Theussl griezelig langzaam gehou den en de regisseur had haar blijkbaar de boodschap meegegeven U mag wel zin gen, maar niet bewegen De mannen Peter Lagger (Daland), Wer ner Götz (aanbidder van Senta), en Matti Juhani (stuurman) konden eigenlijk ook geen „poot verzetten” zonder toestemming van Kurt Horres desondanks hebben zij uitstekend gezongen. Wilfried Sakowitz mag wat mij betreft nooit meer terugko men. Zijn decor was om op te schieten hij had er in de letterlijke zin des woords een schiettent van gemaakt, die ongetwij feld grote indruk gemaakt zou hebben op modern denkende kermis-exploitanten. Met een vaste wand van talloze prik- lichtjes en met een grote glazen bol, waar in de beeltenis van de Vliegende Hollan der was vervat, heeft hij aangetoond, dat hij van de romantiek van deze opera niets ROTTERDAM. Op 73-jarige leeftijd is zondagavond de zanger Albert de Booy in zijn woning aan de Noordsingel in Rotterdam overleden. Hij leed aan trombose. De zanger kreeg bekendheid in de ja- ren dertig, toen hij in het Kurhaus in Scheveningen onder begeleiding van Pier re Palla liederen uit opera’s en operet tes zong. Na de oorlog trad hij dikwijls op voor radio en televisie. De laatste ja- ren zong hij veel voor bejaarden. malig” was, maar niet speciaal voor Montreux was gemaakt. Monty Python had het daardoor iets makkelijker, men kon immers kiezen uit een voorraad. Het Oostenrijkse programma was overigens bekort, en wel met enkele politieke grappen, die men blijkbaar om de gevoelens van andere deelne mers aan het festival te ontzien (om van de gevoelens van de juryleden maar te zwijgen), eruit had geknipt. Bijvoorbeeld de Spaanse danser, de camera gaat omlaag, en we zien dat de brave man aan zijn voeten geke tend is, terwijl twee guardia civils hem met het geweer in de aanslag aansporen te dansen. OM TE ZIEN HOE het kan had Studio bijvoorbeeld gisteravond naar de Toneel schuur in Haarlem kunnen gaan. Daar speelde een groepje spelers uit Parijs (The Paris Theatre Market) een stuk van de jonge Amerikaan Bob Ayres: „De moord op Reinard Heydrich en de gevol gen daarvan”. Heydrich was een Nazi- schurk, een koele doder van duizenden. Ayres vertelt niet alleen in een boeien de toneelvorom het verhaal van deze Heyd rich, maar richt het bovendien zo in, dat duidelijk wordt dat iedereen een Heyd rich zou kunnen zijn. Historische feiten, zoals de dodelijke bomaanslag op Heyd rich en de Duitse invasie in Polen, worden doorspekt met verzonnen situaties, zoals een duel tussen Heydrich en Himmler, de geboorte van Heydrich, zijn necrofiele liefdesleven. Bovendien zitten er vernuf tig geplaatste associaties in met vooral Amerikaanse toestanden: een Zwarte Panter-complot, een lynchpartij, een cow boyduel in een wild west saloon. Tenslot te wordt het geheel van scènes af en toe „vervreemd” met music-hall-effecten en -toespelingen. Dit nogal complexe geheel werd zon der pretenties, ontspannen, met veel ple zier en ironie gebracht. Het was duide lijk dat de groep nog maar net begonnen is aan dit stuk en dat er nog heel wat geschaafd moet worden. Maar dat is geen enkel bezwaar om van zo’n voorstelling te genieten, vele malen méér dan van de voorstelling van Studio. hen, Sacha Bulthuis, Yvonne Petit en Frederik de Groot, deden dat met „Huis Clos” van Sartre. Ze spelen het stuk al een hele tijd. Een jaar geleden heb ik het van hen gezien en zondag bij een her nieuwde kennismaking bleek dat de spe lers zeer gegroeid zijn in hun spelop vatting. Was het in het begin alleen Sacha Bulthuis die het schoolse acteren ver ach ter zich liet, nu waren ook de andere twee duidelijker bezig de eigen toneelper soonlijkheid te vinden. Er ontstond onder verantwoording van Eric Schneider een homogene en indrukwekkende voorstel ling. Peter Beerman speelde een monoloog van de Engelsman Saunders over een le raar die zijn klas de traditiegetrouwe zin des levens tracht uit te leggen en daarin faalt. Na Huis Clos een wat mager gevalletje, dat door Beerman met zorg en gevoel voor timing gedaan werd. J. HEIJER. Ik geloof dat de beide Wuppertalers zich verder vergist hebben in de mentali teit van de doodnuchtere Hollanders, die wel weten dat er al heel lang geen brui den meer bestaan, die aan het spinnewiel zitten te wachten tot de held van hun dromen ze per zeilschip af komt halen. Inderdaad heeft de muziek van Wagner ook nu nog de kracht om al die absur diteiten op te heffen, maar meer dan eens heb ik mijn ogen maar dicht gedaan en alleen naar de muziek geluisterd, omdat de regie en het decor niet om aan te zien waren Overigens was het niet zo moeilijk om in de stemming te komen voor „Der flie gende Hollander”, want de machtige klanken van de hoorns de trombones in de ouverture, brachten ons spoedig op de hoogte van Wagner’s romantische visie omtrent storm op zee, en de lieflijke to nen van de Engelse hoorn en de hobo schiepen de juiste gevoelsstemming, die .onmiskenbaar verband houdt met reine liefde en trouw tot in de dood. Ik moet toegeven dat de regisseur, de HILVERSUM I 7.00 Nw s.7.10 Het levende woord. 7.16 Op het eerste gehoor. 7.25 Horen en zien. 7.30 Nws. 7.32 Hier en nu. 8.00 Nws. 8.10 Te Deum Laudamus. 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.40 Schoolra dio. 10.00 Bijbelse verkenningen. 10.15 Hoogtepunten uit: Opera van Mozart. 11.00 Nws. 11.02 Operamuz. 11.15 Voor zieken. 11.55 Meded. 12.00 Van twaalf tot twee. 12.22 Wij van het land. 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 13.00 Raden maar 14.05 Schoolradio. 14.30 In terlokaal. 16.00 Nws. Overheidsvoorl. 17.00 Protestantisme. Ned. Antillen. 17.10 Voor kinderen. 17.15 Kinderzang- festival. 1971. 17.45 Hai!. (jeugd). 18.19 Pol. Partijen. 18.30 Nws. 18.40 Actuali teiten. 19.00 Klass, muz. 20.00' Stilte op de Dam en Wilhelmus. 20.03 Vrijheid- onvrijheid. 20.30 Dinsdagavondthea- ter. I. Komische opera van Gassmann. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Kontekst. 23.15 Sticker. 23.55 Nws. Dit alles is ongetwijfeld een nobel stre pen en de resultaten van het zelfonder zoek zouden ongetwijfeld aard en kwali- :eit van het Nederlands toneel verbeteren. Maar de vraag is of het onderzoek-zelf ;heater oplevert, dat belangwekkend ge noeg is om er publiek mee bezig te hou- len. Het proces van zelfontleding heeft na tuurlijk therapeutische .waarde voor de netrokkene, kan ook interessant zijn voor zijn directe omgeving. Zelfs een wild vreemd publiek zou men ermee kunnen ooeien. Tenslotte wordt in de meeste to neelstukken aangetoond hoe deze of gene mens in elkaar zit, dus waarom zou die mens geen toneelspeler kunnen zijn. Maar iaarvoor is wel nodig fiat de zuiverende «rvaring die de toneelspeler in het pro ces van zelfontleding ondergaat, direct zichtbaar en voelbaar aanwezig is voor het publiek. Een zoiets was zaterdagavond niet het geval bij de „eerste voorstelling” van Elcker-ik” door Studio. Wat heb ik te naken met een stel spelers, die kramp- ichtig veel eerder gemaakte en vastge- iegde improvisaties staan te herhalen? Waar blijft het „zinderende leven” waar aan ze ons publiek deelachtig willen maken? Nu wordt gezegd (en een scène in de voorstelling duidt daar op), dat de voor stelling tot stand is gekomen onder zware iruk van buitenaf. Van de kant van CRM heeft men aangedrongen op het geven van voorstellingen”, omdat daarvoor Studio juist haar subsidie krijgt Als Studio haar jnderzoek serieus neemt, had ze aan die iruk weerstand moeten bieden en des noods de consequenties moeten aanvaar- ien. Zelfonderzoek ise nuttig, noodzake lijk voor de toneelspeler, maar het is een voorbereiding, geen doel in zich. Studio geeft de indruk, dat het wél een Joel is, gezien de niet van pretenties ont blote teksten in het programmaboekje. Nota bene: zilveren woorden op paars papier; ik heb zitten snakken naar ge- KAMPEN. De operazanger Theo Baylé is vrijdag in het Sophiaziekenhuis in Zwolle op 58-jarige leeftijd overleden. Hij woonde in Kampen, waar hij leraar zang was aan de muziekschool. Het hoogtepunt van de carrière van Baylé was de periode 1951-1962 toen hi; was verbonden aan de Staatsopera in Wenen. Na terugkeer in Nederland werk te hij o.m. als leraar aan het Utrechts Conservatorium en het Muzieklyceum in Arnhem. Theo Baylé is geboren in Laren (N.H.) Hij kreeg zanglessen van Aaltje Noorde- wier-Reddingius en van de Duitse zang- pedagoog Lohmann in Wiesbaden. Hij debuteerde als oratoriumzanger in 1931 in „Die Jahreszeiten”. In 1939 maakte hij zijn debuut als operazanger in „Hoff manns vertellingen” bij de Wagnevrver- eeniging in Amsterdam. Hij was o.m. ver bonden aan de Nederlandse Opera. 9.00 Nws. 9.03 Plaatjes. 10.00 Nws. 10.03 Ekspres. 11.00 Nws. 11.03 Vrolij ke visite. 12.00 Nws. 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Becker Show. 14.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03 Mix. 17.00 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnast. 7.20 Dag met een plaatje. 8.00 Nws. 8.10 Journaal. 8.20 Dag met een plaatje. 8.30 De groenteman. 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Reportage of herh. progr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Oude muz. 10.00 Voor kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 11.30 Rondom 12. Om 11.55 Beursber. 12.30 Overheidsvoorl. voor de landbouw. 12.40 'Knipperlicht. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Den Haag Vandaag. 13.35 Spiegel van België. 14.05 Jazz uit archief. 14.30 Radio Ka- mer-orkest. 15.00 Herdenkingsdienst Lutherse Kerk Amsterdam. 15.25 ‘Or gelconcert. 15.55 Plechtigheid Natio naal Monument op de Dam. 16.30 De wereld van de opera. 17.30 Toppers van toen. 17.55 Communiqués. 18.00 Inf. de presse. 18.10 Actualités. 18.25 Disques légers. 19.15 Klankbeeld. 19.57 Inlei ding herdenking op de Dam. 20.00 Stil te op de Dam. 20.02 Wilhelmus. 20.04 Radiophilharm. orkest. 20.30 Lichte muz. 20.40 Vanavond. 22.30 Nws. 22.38 Meded. 22.43 Journaal. 22.55 Zin-tuig. 23.55 Nws. volgens het programma om het volgende: „allemaal bezig verant woording af te leggen aan diezelfde Elcker-ik, die we allemaal zijn.” Dat „ver- mtwoording afleggen” komt uit de mora liteit „Elckerly”. Daarin moet de middel eeuwse doorsnee-mens verantwoording ean God afleggen en wel, omdat de Dood aadert. Bij Studio’s Elcker-ik is God ech ter een vreemd mannetje, dat drollig langs en om de andere spelers heendartelt, zon der er iets mee te maken te krijgen. Heel symbolisch natuurlijk. Als men er de over bodigheid van God mee had willen aan tonen, had men het mannetje beter kun nen weglaten. Wat Studio wél weg liet was de Dood en dat begrijp ik niet. Want ie Dood is met het leven het enige uiter ste, dat de mens van vandaag de dag in eder geval wel is overgebleven. Bij Studio daalt Elckerlyc niet af in het ’raf, maar gaan de Elcker-ikjes over in ;en soort paradijselijke toestand: een ron- ledans rond een zeskantige kooi, bedekt net spiegels (al weer symbolisch, weet je wel: het publiek en de spelers zien zichzelf als in een kooi). De kooi wordt echter plotseling van binnenuit verlicht. En dan den we „God” in die kooi zitten, bezig fraaie lapjes stof te verschikken. Rondom wurmen de spelers zich uit hun dagelijkse plunje om plotseling gekleed te zijn in schitterend beschilderde en geappli- queerde (pasteltinten) kostuums: T-shirts voor de heren en tricot-maxi’s voor de da mes. De mooiste kostuums ooit op Neder lands toneel getoond. Als apotheose zeg gen de spelers tenslotte in duister gehuld, mige kwasi-poëtische teksten, die kenne lijk door een soort schrijver geschreven djn en vervolgens uit het hoofd geleerd. Studio lijkt op deze manier geen stap verder te zijn gekomen. Mensen, die het werk bij Studio in de afgelopen maanden regelmatig gevolgd hebben en ook de spelers zelf zeggen dat de mentaliteit veranderd is ten goede. Maar de Nieuw Verworven Eerlijkheid heb ik zaterdag avond niet kunnen constateren. Maar goed, ik neem aan dat ze er is (een eerste voorstelling is zeker bij dit soort werk geen graadmeter), maar dan nog is ze slechts een beginpunt. Van daaruit zou den een schrijver, een regisseur, een ideeënman met de groep kunnen gaan werken. Tot nu toe hebben de acteurs van Studio aan zichzelf gewerkt en daar een (te) groot aantal regisseurs versleten Voorzover mij bekend, heeft zich geen schrijver over Studio ontfermd. Op die manier kan geen organische geheel groei en dat borg staat voor zinnig en boeiend theater. Nederland 2. Na het Fabeltje en het nieuws weer Kijken naar Kinderen met de arts-kinderanalyticus Sjef Teuns. Daarna vraagt Tanja Koen aandacht voor Dier en Mens. Ze vertelt over de wildparken en over de particuliere die rentuinen die met grote financiële pro blemen te kampen hebben. De NCRV brengt na het nieuws van acht uur de TV film „Kaddisj voor een overlevende” op het scherm, een film over concen- tratie-slachtoffers die eerder werd uit gezonden op 4 mei 1969. Het betreft een produktie van Radio Bremen. Na deze aangrijpende film (opnamen ervoor wer den o.m. in Nederland gemaakt) van Karl Fruchtmanne, actualiteiten NCRV’s Hier en Nu-team. Om tien uur Memorandum van een dokter. Aan TV zendtijd is er na het Memorandum van een dokter nog een slordige 40 minuten over. Ze worden op gemaakt aan In het voorbijgaan van Ds. Bert Hoorn, het laatste nieuws en de herhaling van de les over botbreu ken van de Teleac-cursus EHBO. Hubert Hofman als de kapitein en Ursula Schröder-Feinen als Senta. begrepen heeft. Wat de costuums betreft had hij de boot helemaal gemist en dat is natuurlijk wel kwalijk als dat schip „Der fliegende Hollander” heet. Met enige goe de wil kon men Daland wel aanzien dat hij een ruwe, bonkige zee-kaptein moest voorstellen, maar zijn matrozen zagen eruit als zeeverkenners uit de Pyreneeën De (vliegende) Hollander had een keurig zwart pak aan en was blijkbaar aan land gegaan om Senta te ontmoeten en tevens te solliciteren bij de Amro-bank in Slie- drecht. Erik de jagersman, leek weggelo pen uit een boutique in de Jordaan en de arme Senta had een kostschooljurk aan. die haar nauwelijks de kans gaf om adem te halen. Toch, ondanks al deze negatieve kan ten van deze voorstelling kan ik U met een gerust hart aanraden, deze opera te gaan zien, want Wagner is niet klein te krijgen. Voorstellingen in Amsterdam op: 5, 7, 9, 10, 12 en 13 mei. De „Nederlandse bezet ting” met Mizzi van der Lanz, Pieter van den Berg en Ber+ Bijnen zingt op 5, 9 en 12 mei in Amsterdam op de andere data zingen de solisten die in de recensie genoemd zijn. stencilde vodjes, waaruit je de nieuw ver worven, naakte eenvoud zou kunnen proe ven. Die naakte eenvoud heb ik evenmin runnen bespeuren in de verschillende scènes waaruit Elcker-ik was opgebouwd. De vorm waarin ze gegoten waren, de ,mise en scène” van mijn part beloofde veel meer dan er in zat: op zich weinig zelfbekentenissen die er als teksten van iemand anders BRUSSEL 12.00 Nws. Meded., SOS-ber. 12.08 Tuinbouwkroniek. 12.15 Muz 12.55 Bui- tenl. persoverzicht. 13.00 Nws., toneel agenda. 13.20 Dansmuz. 14.00 Nws. 14.05 Schoolradio. 15.00 Nws. 16.00 Nws., beursber. 16.05 Verzoekprogr. o 17.00 Nws., meded. 17.15 Voor oudere luis teraars. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.03 Veerzoekplaten. 18.28 Paardesport- uitslagen. 18.30 Verkeersinformatie. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. 19.00 Nws., actualiteiten. 19.40 Intermezzo. 19.45 Praatje. 19.55 Intermezzo. 20.00 Platen. 22.00 Nws. De Zeven Kunsten. 22.20 Jazzplaten. 23.00 Nws. 23.05 Ge wijde muz. 23.40 Nws. (Van onze RTV-redactie) MONTREUX. Tot en met zater dag zijn in Montreux 12 van de 28 programma’s vertoond, waarvan er 9 als kansloos mogen worden beschouwd voor een van de prijswinnende rozen. Die negen zijn de inzendingen van Ita lië, Roemenië, Denemarken, België, Joegoslavië, Oost-Duitsland, Noorwe gen. Turkije en BAC-New York. De drie kanshebbers zijn tot nu toe de BBC met Monty Python’s Vliegende Circus (u welbekend, behalve dan deze in zending, want we lopen een seizoen achter) en verrassenderwijs de Flip Wilson show van NBC-New York en de Oostenrijkse inzending. Flip Wilson is een neger-comedien, die volgens het beproefde schema van een leuke meneer met een paar leuke vrienden en vriendinnen, die door een camera met af en toe en hulpcamera zo goed mogelijk in beeld worden ge houden, een personalityshow maakt. De kans dat dit programma een prijs krijgt is niet al te groot, omdat het in eerste instantie een tekstschrij- versshow is en pas in de tweede plaats een televisieshow. Het publiek heeft met zo’n onderscheid weinig te schaf ten, natuurlijk, want lachen is lachen, maar een televisiefestival is geneigd de eisen net iets hoger te stellen, voor al als er op telegenieke wijze toch even hard gelachen kan worden als om deze Flip Wilson. Dat bleek heel goed te kunnen, zo wel bij Monty Python, als bij Lo- dynski’s Vlooienmarkt Compagnie, die elektronische grapjes combineer den met wat Wim Kan „komische hu mor” noemt. Het voornaamste schil tussen beide programma’s was, dat Monty Python was samenge steld uit een aantal afleveringen, ter wijl het Oostenrijkse programma „ein- ■nnolicr” uroc mo-or -nicui arvami.Q.ol xrnnr IN DE TONEELSCHOOL hebben de eind-examenkandidaten enkele proeven van bekwaamheid afgelegd. Drie van

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7