ALBERT HEIJN KWEEKT EIGEN SUPER-KADER VOOR AL ZIJN WINKELZAKEN VOLGENS EEN NIEUW OPLEI- DINGSSYSTEEM I CHEMIE SCHREEUWT OM LABORA TORIUMWERKERS Dagopleiding nu mogelijk Klant stelt hoger eisen Beroepskeuze voorlichting als beroep I 17 DINSDAG 4 MEI 1971 Nieuw systeem Industrie Minimumeis Aanwinst 0 Werktijd 0 Paspoort i N I B h Chefs-in-spe plakken zegels in speciaal carrièrepaspoort WAS DE EERSTE STAP verkoper, de volgende stap is die van assistent, fWWWWWWVWWVX/WWWUWWWWWVWWUWWH •WVWVWWWWWWWWWWWMIJUWWWWMWMWtfWWWMWWWWWWWlA« wordt een dagopleiding gegeven voor personeel voor research-, ziekenhuis en controle-laboratoria. Die verande ring in opleiding voltrok zich vooral de laatste tien jaar, als gevolg van de oprichting van door het rijk gesub sidieerde scholen voor laboratorium- personeel.” DE AKADEMIE telt een dagoplei ding en een part-time-cursus. Beide duren vier jaar. Voor plaatsing dient men tenminste havo te hebben ge volgd. Het diploma geeft recht op de rijksakte nodig, om als adviseur bij het rijk of gesubsidieerde instellingen te’ mogen werken. Inmiddels had de akademie haar 47 eerste abituriënten afgeleverd. Een zelfde aantal leerlingen hoopt dit jaar de studie te beëindigen. De school heeft een dusdanige toevloed van aspirantleerlingen gekregen, dat een studentenstop moest worden, afge- kondigd. Drs. Beijers: „Er kunnen zich ook voor komend studiejaar geen adspiranten meer melden. We zijn vol”. In 1967 is een dépendance in Lim burg in gebruik genomen, waar een 30- tal ex-mijnbeambten een opleiding be gonnen. Van hen zijn nu al 27 werk zaam als beroepskeuzeadviseur. de dagcursussen betreft: voor hen die mavo hebben één jaar vooropleiding plus twee jaar voor het hbo-A. Die twee jaar is een meer praktisch ge richte opleiding, die leidt tot klinisch of chemisch analistfe). Voor het hbo-b heeft men vier jaar nodig, na melijk één jaar vooropleiding, plus nog eens een driejarige, theoretisch diepergaande, opleiding tot laborato- riumassistent, algemeen scheikundig of biochemisch. Voor hen die havo of atheneum en dergelijke hebben ver valt de vooropleiding en duurt de cur sus dus twee jaar voor hbo-a en drie jaar voor hbo-b. In sommige geval len is er aan de scholen een avond- opleiding. De vooropleiding is dan twee jaar plus drie jaar voor hbo-a en vier jaar voor hbo-b. Voor het middelbaar beroepsonderwijs heeft men een wat eenvoudiger opleiding als toe latingseis nodig. Volstaan kan dan worden met mavo-3. en bijvoorbeeld lts. „De mbo-dagschoolopleiding duurt drie jaar”, aldus dr. Teunissen, „waar van het laatste jaar zogenoemd part time, dus voor de helft op school en voor de helft als stagiair op een la boratorium van industrie, overheid of ziekenhuis”. Hoe kwam men vroeger in een la boratorium terecht? DR. TEUNISSEN ZEGT er dit van: „Vroeger vond men na mulo of hbs een funktie in laboratoria van indu strie, overheid of ziekenhuis. Men volg de daarvoor een opleiding op avond scholen omdat er nog geen dagoplei ding voor bestond. Dat is nu anders geworden. Op de laboratoriumscholen (Van een medewerker) „DE BIJZONDER SNELLE uitbrei ding, de laatste tien jaar, van de in dustrie en met name de chemische en farmaceutische industrie heeft een stijgende vraag naar laborato riumpersoneel teweeggebracht. Het gaat niet alleen om laboranten of ana listen, maar er is een sterk toenemen de vraag naar alle richtingen van mid delbaar- en hoger gekwalificeerd la boratoriumpersoneel.” Dat schrijft dr. Ph. Teunissen uit Arnhem, voorzitter van de stichting Opleiding van labo- ratoriumpersoneel Arnhem-Nijmegen, de OLAN. Dr. Teunissen vertelt dat Nederland thans ongeveer twintig scholen telt met de enige erkende dag opleiding voor laboratoriumpersoneel. EEN BELANGRIJKE taak: het ge ven van advies aan mensen die een beroep of beroepsopleiding moeten kie zen. Hoe dikwijls daarbij de verkeerde weg ingeslagen wordt, blijkt uit de cijfers: 30 pct. van de werkende be volking kiest in de loop der jaren een ander beroep, vaak nadat ze ja ren hebben getobd in een ambacht, dat hen niet bevredigde. Drs. Beijers: „Iedereen die voor een school of be roepskeuze staat, moest eerst eens gaan praten met een deskundige. Te vaak blijkt dat men een vol strekt vertekend beeld heeft van het beroep dat men heeft gekozen”. Men kan terecht bij de bijzondere bureaus voor beroepskeuze, de gewes telijke arbeidsbureaus en de schoolde canen. Bovendien kan iedereen zich tot ons instituut wenden. Wij zullen ze helpen”. WAT DE VOOROPLEIDING be treft: minimumeis is toch wel mavo, met de geschikte studiepakketten als scheikunde, natuurkunde, wiskunde en biologie. Duur van de opleiding, wat HET BEGRIP SUPERMARKT wijkt overigens nogal af van het interna tionale begrip. In Nederland mag een zaak al supermarkt heten als er naast de gangbare kruidenierswaren ook verse groenten, vlees en fruit ver kocht worden, vertelt mejuffrouw Wil lemsen. Volgens internationale begrip pen echter moet een supermarkt mi nimaal 400 vierkante meter verkoop oppervlakte hebben. waarvoor een voortgezette eerste op leiding nodig is, daarna volgt de op leiding tot eerste assistent. Dat ge beurt allemaal nog onder werktijd in het filiaal. De opleiding tot chef Van een afdeling is een tweeweekse cen trale opleiding in Garderen op de Ve- luwe. In het tot internaat ingerichte hotel Speulderbos worden daar temid den van de Veluwse bossen nieuwe AH-chefs klaargestoomd. Wil men het nog een stapje verder brengen dan heeft men in het algemeen een mavo- diploma of een diploma van een de- tailhandelsschooi of handelsavondschool nodig. De chefs volgen dan om be drijfsleider van een supermarkt te worden een achtweekse cursus en lopen stages in andere filialen. Zij, die kassière willen worden ontvangen de eerste tien weken meer opleiding dan de verkopers. In de tweede en derde werkweek volgen zij een volle dige kassièrecursus die gehouden wordt van maandag tot en met don derdag eveneens op zes verschillende plaatsen in ons land. De overige da gen van de week helpt de leerling in het filiaal. In de vierde werkweek be gint de kassière haar eigenlijke func tie in het filiaal waarna weer een vaardigheidsproef volgt (zes maal per jaar) op een centraal punt in Neder land. De proef duurt een halve dag en een klantenjury beoordeelt in hoe verre men als klant graag bij de kassière zal willen afrekenen. Is de uitslag van de proef voldoende dan wordt een diploma kassière uitgereikt. Het nieuwe opleidingssysteem van Al bert Heijn is evenals alle andere op leidingen bij dit concern opgesteld in nauwe samenwerking met het Insti tuut Voor Individueel Onderwijs (IVIO). Het is een doordacht systeem dat uniformiteit brengt in de oplei dingen van de over het hele land ver spreide filialen. De opleiding die dus direct bij indiensttreding begint duurt eigenlijk altijd door, waardoor promo tiekansen constant aanwezig blijven en er tegelijkertijd meer efficiëncy in de filialen komt. NIET ALLEEN DE VRAAG naar chemisch laboratoriumpersoneel is sterk toegenomen, ook is er meer be hoefte gekomen aan medisch labora toriumpersoneel. Gevolg alweer van d>e snelle ontwikkelingen in de medi sche wetenschap, uitbreiding van zie kenhuizen en dergelijke. „Bij de labo ratoriumscholen valt het accent op dagonderwijs, maar voorzover nood zakelijk kan echter ook avondonder wijs worden gegeven. De laborato- riumschool werkt zowel in het kader van het hoger beroepsonderwijs als het middelbaar beroepsonderwijs. In het kader van het hbo worden leerlingen opgeleid, die straks in research- of ont wikkelingswerk een min of meer zelf standige funktie zullen vervullen. Bin nen het mbo zullen de studerenden worden opgeleid die een grote bedre venheid in het uitvoeren van analysen hebben en die de daarbij behorende vaktaal goed verstaan. Voor de stude rende jeugd van middelbare scholen, havo, mavo en der gelijke, is de mo gelijkheid open om door het volgen van deze opleiding straks een funktie te gaan vervullen in een researchlabo- ratorium of in een laboratorium van een ziekenhuis”, aldus dr. Teunissen. ren kon men gerichte opleidingen voor chemische of medische laboratoria uit sluitend volgen via avondcursussen, schriftelijke cursussen of bedrijfson- derwijs. OVERIGENS BLIJVEN dergelijke opleidingen naast de laboratoriumscho len natuurlijk voortbestaan, omdat ze in een grote behoefte voorzien. Op deze wijze kan men opleidingen vol gen voor medisch of chemisch analist, laboratoriumassistent, fysisch laborant radiologisch laborant biotechnisch la borant, fotolaborant, chemisch labo rant, enzovoort. Verder bestaan er uiteraard gespecialiseerde richtingen, zoals bijvoorbeeld voor organisch bio chemisch of micro-biologisch labora toriumpersoneel. ER ZIJN IN NEDERLAND tal van supermarkten. Om een paar van de „reuzen” te noemen: Albert Heijn, Simon de Wit, de Co-op, A O, Cen tra, Spar, Vivo, Végé, Superunie, Zie zo, Jac. Hermans Prijsslag, Kijkgrijp, enzovoort. In al die supermarkten werken uiteraard duizenden personeels leden die al of niet geschoold de pro- dukten aan de man of vrouw moeten brengen. Daarbij in het oog houdend dat supermarktpersoneel een dienen de taak heeft. Het valt immers onder de verzorgende beroepen. DE KLANT STELT steeds hogere eisen en met die eisen moet de oplei ding van supermarktpersoneel gelijke tred houden. Wie een baan kiest in een supermarkt zal er dan ook rekening mee moeten houden dat scholing voor deze baan noodzakelijk is. Bij de meeste supermarkten ontvangen nieu we personeelsleden een bedrijfsoplei ding. Men kan als jong maatje zo uit de schoolbanken beginnen als verko per en gaandeweg verder op klim men. Voor filiaal-chef, bedrijfsleider of hoe die taak in diverse supermark ten ook wordt aangeduid is tegenwoor dig echter een opleiding uitsluitend op lagere schoolniveau niet meer vol doende. In de meeste gevallen wordt minimaal mavo gevraagd. VOORZITTER van de vereniging is de heer J. C. de Rijcke uit Den Dol- der, eigenaar van een grote super markt en secretaris is de heer E. J. M. Trautwein uit het Gelderse Rozen- daal, die tevens de hoofdredactie van het orgaan voert. bevinden zich zogenaamde merkwij zers met eenvoudige lesstof. Op deze wijze worden de nieuwelingen al spoe dig geconfronteerd met een compleet plan voor hun toekomst bij het be drijf. Dat neemt natuurlijk veel onze kerheid weg. Men weet vantevoren dat zo’n eerste opleiding vier maan den duurt. Het kan zelfs korter. Aan het einde van het eerste opleidings plan stellen chef en bedrijfsleider een eindwaardering op en bekijkt men waar de nieuweling nog wat moet worden bijgeschaafd. Er volgt een vaardigheidsproef en voldoet men aan de eisen dan volgt het diploma eerste opleiding. OP DE DAG VAN indiensttreding volgt een introduktie op alle afdelin gen. De afdelingschef van de nieu weling treedt op als mentor en is voor de opleiding verantwoordelijk. De nieuweling krijgt een opleidingspas- poort waarin de vorderingen tot aan de functie van chef toe worden bij gehouden en af getekend. Voor elke volbrachte „mijlpaal” wordt een zegel tje in het paspoort geplakt. In de eers te vier dagen wordt stage gelopen op iedere afdeling. Zodoende leert men in enkele dagen wat de anderen in het filiaal doen waarbij het uiteraard om de grote lijn en niet om details gaat. Dan volgt op de vrijdag van de eers te werkweek een studiedag. Dat ge beurt voor de diverse filialen op zes plaatsen in Nederland. Hier komen de nieuwelingen bij elkaar en worden de arbeidsvoorwaarden, het samen werken, de basisprincipes van het con cern, de opleidingsmogelijkheden en de communicatie besproken. In de tweede week gaat men na uitgebrei de „opvang” praktisch werken en tijdens de werktijd studeren onder lei ding van de mentor. In het studiepak ket dat de nieuweling heeft gekregen DE „ACADEMIE voor school- en beroepsvoorlichting” is gehuisvest in een kapitaal pand aan de Tiïburgse Sint Josephstraat. Maar die royale huisvesting is niet de reden van de tevredenheid van directeur drs. W. E. H. Beijers. Die moet wel worden ge zocht in het rapport van prof. dr. S. Wiegersma aan de staatssecretaris van Onderwijs, waarin het volgende voorkomt: „Ik wil gaarne als mijn me ning kenbaar maken dat het niveau van het onderwijs geheel voldoet aan de verwachtingen die bij de oprichting van dit schooltype werden gekoesterd”. DIE VERWACHTINGEN waren, toen de academie 1 september 1967 haar deuren opende hoog gespannen. Het was het eerste en enige opleidings instituut in Nederland voor hen, die later een beroep als school- of beroeps keuzeadviseur zouden gaan uitoefenen. Daarvoor geschiedde de scholing van deze functionarissen via part-time on derwijs. Dat voldeed niet: de opleiding was zuiver theoretisch en er studeer den te weinig leerlingen af. Het kwam voor dat begonnen werd met een 60 studenten maar dat na drie jaar slechts 20 van hen de eindstreep haalden. Ons land heeft een enorme behoefte aan deskundige adviseurs, maar zo werden de tekorten ieder jaar groter. Daarom besloot het ministerie van Sociale Zaken samen met het Centraal Comité samenwerking beroepskeuze voorlichting een dagopleiding te over wegen. Anno 1967 bleek Onderwijs ech ter nog niet bereid zo’n instituut te subsidiëren. Maar toen vond men het provinciaal bestuur van Noord-Brabant bereid, voorlopig de subsidiëring op zich te nemen, mits de akademie zich in die provincie zou vestigen. Zo kwam het kapitale pand in Tilburg ter beschikking. Het jaar daarop kwam ook het ministerie van Onderwijs over de brug. DE KOMST van de dagscholen voor laboratoriumpersoneel betekende een belangrijke aanwinst voor het on derwijs. Voordat de dagscholen er wa- „GELUKKIG ZIJN DIE scholen nog niet gezuild. Ze worden allemaal door het rijk, het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, gesubsidieerd. De meeste van die scholen vindt men in het westen van ons land, maar ook in Venlo of Den Bosch, Utrecht, Deven ter, Hengelo, Groningen en Leeuwar den, om er maar een paar op te noe men. Het zijn allemaal streekscholen die een uitgebreid gebied bestrijken.” De stichting OLAN heeft een zoge noemde „laboratoriumschool” ge sticht in Arnhem en Nijmegen, die eind augustus dit jaar open gaat. (Van een onzer verslaggevers) NEDERLAND TELT ruim 2.500 supermarkten. Tegen het einde van dit jaar zullen het er ruim 3.000 zjjn, want elk jaar komen er zo’n 600 a 700 nieuwe supermark ten bij. Op 1 januari 1970 waren er op de kop af 2.394 supermarkten. Dat vertelt mej. Willemsen van de Vereniging van Zelfbedieningsbe- d rij ven waarvan het secretariaat is gevestigd in Arnhem. „De meeste nieuwe supermarkten zijn vroe gere zelfbedieningszaken die op supermarktsysteem zijn overge schakeld”, zegt mej. Willemsen. De vereniging, die werd opgericht in de tijd dat er nog geen supermark ten in Nederland bestonden, werkt samen met de uitgeverij Eurosell n.v., die het officiële orgaan van de vereniging „Zelfbediening en Supermarkt” uitgeeft. EEN VAN DE BEDRIJVEN waar de opleidingen goed zijn georganiseerd is bijvoorbeeld Albert Heijn. Dit bedrijf is op 15 maart van dit jaar begonnen met een geheel nieuw systeem van opleidingen, waarvan het „hoofd-cur- suswezen” de heer K. Romp, ons des gevraagd het een en ander vertelde. „Het bedrijf telt 12.000 werknemers van wie er zo’n 8.000 in filialen zijn geplaatst. Aangezien e r bij Albert Heijn elk jaar ten minste 20 super markten bij komen is de opleiding van groot belang. Daarom beginnen wij er al mee tijdens de sollicitatie. Er is daarvoor een heel nieuw sy steem opgezet want per jaar komen zo’n 4.000 werknemers van ons bedrijf met de opleiding in aanraking. Aan het hoofd van elke A.H.-supermarkt staat een filiaalchef die wij super- marktbedrijfsleider noemen. De chefs van de diverse afdelingen (kruide nierswaren, slagerij, groenten en fruit, drogisterij, huishoudelijke ar tikelen, textiel, delicatessen en kas sa) zijn aan hem verantwoording ver schuldigd. Op alle afdelingen, behal ve kassa, begint men als verkoper en men kan via assistent en eerste assistent opklimmen tot afdelingchef en later zelfs tot bedrijfsleider. Ieder een die bij ons in dienst treedt, ook een personeelschef of een werknemer uit de administratieve sector bijvoor beeld begint bij ons in de filialen om te leren werken met de klanten. De sollicitant(e) krijgt een boekje mee over zijn of haar taakaanduiding, zo dat hij of zij weet wat er van hem of haar wordt verwacht”, aldus de heer Romp. Supermarkt-kassières hebben een druk en verantwoordelijk beroep. Vroeger werd je zomaar achter een kassa gezet, nu krij gen nieuwelingen een grondige opleiding. w’

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17