BOUWVAKKERS OP MARS Publiek zorgeloos met aardgas Beraad over formatiekandidaat DS’70 GEEFT VOORKEUR AAN PROF. STEENKAMP Krant wordt mogelijk méér dan dubbeltje duurder FIFAX Gemeentelijke problemen onrustbarend Soldaat die agenten doodschoot spoorloos 11 I 1 AFVOER VERSTOPT? Frontale botsing: twee doden VVD is voor een kandidatuur- mr. Biesheuvel Scherpe grensbewaking de drogist heeft ’t! VIER GROTE STEDEN IN MEMORANDUM: Omroep meest geduchte concurrent voor dagbladpers na 19 jaar uit Eerste Kamer Mr. Cammelbeeck VOORLICHTINGSACTIE „VLAM ATTENT” f wl 1 lit 1 Ia I DINSDAG 4 MEI 1971 2 1 i HUISVROUWEN V erduhbeld N KV-voorwaarde H Spectaculair Soldaat Al verhoogd 1 Straf voor jeugdige bankovervallers Nieuwe KVP- koers bepleit Lot beslist: Ubóft als u van vis houdt NIET AANGEPAST DEN HAAG De fracties van de drie confessionele partijen beraden zich vandaag over de vorming van een regering met VVD en DS’70, welke zou moeten worden geleid door prof. P. A. J. M. Steenkamp (KVP) of door mr. B. W. Biesheuvel (ARP). Gehoopt wordt nog deze week met WD en DS’70 over één van beide kandidaten tot overeen stemming te komen. De VVD steunt de kandidatuur van mr. Biesheuvel, DS’70 wil graag prof. Steenkamp als premier. HEERLIJK... 4 GEBAKKEN VIS 1 Vis houdt fit ZEVEN MAANDEN GEEIST WEGENS VERDUISTERING Wa i ADVERTENTIE 1 (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) ADVERTENTIE 1 1 DEN HAAG. De komende kabinets periode zal beslissend zijn voor de vraag, of de steden ook in de komende tiental len jaren haar functie in en voor de Ne- rlandse samenleving zullen kunnen ver vullen. Aldus het maandag verschenen memorandum van de colleges van Burge- Rotterdam, Den Haag en Utrecht over meester en Wethouders van Amsterdam, de problematiek van deze vier gemeen ten. „De problemen van gemeentelijke zorg hebben onrustbarende vormen aan genomen”, aldus het memorandum. AMSTERDAM De rechtbank in Am sterdam heeft een 17-jarige jongen uit de hoofdstad veroordeeld tot twee jaar en zes maanden jeugdgevangenis en zijn 19- jarige vriend, eveneens uit de hoofdstad, tot zes maanden gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De jongens hebben in oktober en november twee bankovervallen gepleegd. Enkele cijfers: de abonnementsinkom- sten stegen met 15 percent, het adver- DEN HAAG Het Centraal Stembureau heeft na loting prof, dr L. M. de Rjjk (PvdA) uit Warmond gekozen verklaard tot lid van de Eerste Kamer. Bij deze loting viel mr. G. J. P. Cammel beeck uit Eindhoven af. Mr. Cammelbeeck is 19 jaar lid geweest van de Eerste Kamer. nieuws in de vorm van programma’s te onthouden, aldus het verslag. 1 1 u, Er wordt gewezen op de noodsituatie. Verder wordt erin gesteld, dat de pro blemen op het gebied van de volkshuis vesting, het verkeer en vervoer, de re creatie, het milieu en de daarmee sa menhangende sociale vraagstukken zullen leiden tot onhoudbare situaties, als zij niet als vraagstukken van nationale betekenis De koningin, die gisteren de voorzitters van de beide Kamers en de vice-voorzit- ter van de Raad van State in Huis ten Bosch ontving, heeft laten weten dat zij voor de volgende week woensdag geen fractieleiders zal consulteren en met het oog op het Kamerdebat vóór die tijd dus ook geen formateur of informateur zal aanwijzen. HARDENBERG. - Een verkeerson geluk in Hardenberg heeft maandagmid dag het leven gekost aan de 57-jarige ir. H. N. Coolman uit Steenwijk en de 28- jarige mevrouw H. R. Hoogland-van der Veen uit Coevorden. De auto waarin de slachtoffers reden werd frontaal geraakt door een truck met oplegger die bij een inhaalmanoeuvre op de linkerweghelft kwam. De bestuurder van de personen auto was op slag dood. De vrouw, die als liftster meereed, overleed na aan komst in het ziekenhuis in Hardenberg. Vooral de omroep ziet de NDP als een geduchte concurrent. De financiering van die omroep is van overheidswege ver zekerd en de omroep-organisaties dra gen geen ondernemers-risico. Zij betalen geen belasting over winst en hoeven maar gedeeltelijk voor investeringen te reser veren. Ondanks die gunstiger omstandig heden buiten de omroep-organisaties toch hun positie nog uit door de dagbladen Gisteren hebben in Amsterdam on geveer 500 bouwvakkers gestaakt. Op de foto: Bouwvakkers tijdens hun tocht naar het gebouw van de Bal- last-Nedam Groep. een noodzaak is en dat aardgasappara- tuur regelmatig inspectie en/of vakkun dig onderhoud nodig heeft. voor gemeenten met een historische bin nenstad, een herverdeling van de subsi- dielast van de grote instellingen en onder meer een verdeling van het gemeente fonds, mede volgens maatstaven die min der direct samenhangen met het aantal inwoners. In het memorandum wordt geconsta teerd, dat noch de bestuurlijke organisa tievormen, noch de aan de gemeenten ter beschikking staande middelen aan de steeds nijpender worden problematiek zijn aangepast. Het is vooral, zo wordt ge steld, de stadsvernieuwing, die de ge meenten voor zeer grote taken en pro blemen stelt. Een werkelijke aanpak van dit probleem dreigt „op onneembare fi nanciële barrières” te stuiten, aldus het memorandum, waarin verder gezegd wordt dat de aanpak van dit probleem veel van de toegepaste apparatuur nog be trekkelijk nieuw is en de gevolgen van slecht of geen onderhoud zich daardoor nog nauwelijks hebben geopenbaard. Naarmate de tijd verstrijkt, zal de kans op defecten en ongewenste situaties ech ter groter worden. Het aantal huishoudens inclusief alleen staanden bedroeg eind 1970 naar schat ting 3.865.000. Dit betekent, dat per hon derd huishoudens inclusief alleenstaan den 107 dagbladen werden gelezen tegen 105 in 1969. In 4 percent van de gezin nen komt geen dagblad. Van de overige gezinnen, zo concludeert het NDP-ver- slag, leest 11,5 percent gemiddeld twee kranten. Volgens de SROG (Commissie Samen werkende Regionale Organen Gasvoorzie ning) zijn de technici van oordeel, dat de gas-distributiebedrijven periodiek de gasapparatuur in de woningen moeten gaan controleren. De kosten hiervan zullen aanzienlijk zijn: er zal daarvoor een spe ciaal apparaat moeten komen met hier voor opgeleide mensen. Bij sommige be drijven heeft men deze controle inmid dels al ter hand genomen. meentelijk gas- of energiebedrijf. De ac tie is getiteld „Vlam attent”, en richt zich in de eerste plaats tot de huisvrou wen. Intussen, zo wordt in het verslag ge zegd, heeft de regering toegestemd in een drastische verhoging van de spoorvracht- tarieven voor dagbladen, die de landelij ke avondbladen (al sterk getroffen door de etherreclame) het gevoeligst treft, om dat zij een groot verspreidingsgebied heb ben. De actie zal het eerste jaar worden ge voerd door middel van de verspreiding huis-aan-huis van folders. Er komt dit jaar viermaal een serie van drie folders met een begeléidende brief van het ge ilet Nederlands Katholiek Vakverbond meent dat het bijna onmogelijk zal zijn, DS ’70 of de V.V.D. in te lassen in een van de grote blokken (progressief of con fessioneel), indien althans een uitbrei ding van de collectieve voorzieningen in het regeringsprogramma moet worden opgenomen. Een uitbreiding van de gemeenschaps voorzieningen, evenals het verdwijnen van artikel 8 uit de Loonwet, is een nood zakelijke voorwaarde voor het herstel van een goede relatie tussen overheid en vakbeweging, verklaart het NKV. „De vakbeweging kan zich alleen maar verantwoordelijk voelen voor een beleid waarin de uitgangspunten van het actie program van NVV. NKV en CNV wor den opgenomen.” De Eindhovense hoogleraar, die ook lid is van de Eerste Kamer, voerde gister middag een oriënterend gesprek met K.V.P.-voorzitter mr. Van de Stee. Gis teravond kwam de partijtop van de K.V.P. bijeen om zich over zijn kandida tuur te beraden. De K.V.P.-senator hield zich gisteravond nog afzijdig, maar wees een eventuele formatie-opdracht echter niet bij voorbaat van de hand. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Wellicht worden de dag bladen per 1 juli van dit jaar duurder dan de afgesproken 10 cent per week. Dat meldt het vandaag verschenen jaar verslag van de Nederlandse Dagblad Pers, waarbij alle dagbladen behalve Cobonw en De Waarheid zijn aangeslo ten. Die extra verhoging zou nodig zijn om de verontrustende loonkostenstijgin gen en de verminderde groei van het ad- vertentie-volume te kunnen goedmaken. Het jaarverslag zegt dat het voor de dagbladen een onverteerbare zaak is dat zij op grond van de omroepreclame, waaraan zij niet mogen deelnemen, ge noodzaakt zijn de abonnementsprijzen in korte tijd drastisch te verhogen, omdat aan politieke zijde wordt geaarzeld een hoge re omroepbijdrage te gaan vragen. De kijker-luisteraar betaalt tóch het gelag van deze politiek omdat z’n krant nu een stuk duurder moet worden, aldus het jaar verslag. De politie van Knokke twijfelt niet aan de identiteit van de dader, een Neder landse soldaat. Hij had zijn papieren, een legeridentiteitsbewijs met foto in de auto laten liggen. Aanvankelijk ver spreidde de Belgische politie het bericht, dat hij een deserteur zou zijn. Dat werd tegengesproken door de Nederlandse Le- gervoorlichtingsdienst, die duidelijk maakte dat de in Ede gelegerde soldaat verlof had tot woensdag 5 mei. Hij heeft het wapen niet uit zijn leger plaats meegenomen, zo is bij een controle komen vast te staan. In de auto lagen KNOKKE (België) Aan beide zjjden van de Nederlands-Belgische grens is gis teren op grootscheepse wijze jacht ge maakt op de man, die in de nacht van zondag op maandag in Knokke twee Bel gische politiemannen doodschoot. DEN HAAG. Het Nederlandse pu bliek vindt aardgas veilig en betrouw baar en neemt daardoor een nogal zorge loze houding aan ten opzichte van deze energiebron. Het gevolg is, dat men op het gebied van het onderhoud niet of nauwelijks attent is en dit kan tot gevaar lijke situaties leiden. Het VEG-Gas-insti- tuut en de Nederlandse Gasunie hebben daarom in samenwerking met een veilig heidsinstituut in Amsterdam ’n voorlich tingscampagne opgezet, om de drie mil joen op aardgas aangesloten Nederland se gezinnen er op te attenderen, dat een goede ventilatie van de vertrekken, waar aardgasapparatuur staat opgesteld De zorgeloze houding van het publiek heeft men kunnen vaststellen bij een on derzoek onder ongeveer 10.000 Nederlan ders. De neiging om het onderhoud van de apparatuur te verwaarlozen is ook riskant omdat eerder ontoelaatbare C.O.-vorming kan optreden dan bij stadsgas. Dit blijkt bij het publiek nauwelijks be kend. Dat er nog geen nadelige gevol gen voor de volksgezondheid zijn opgetre den is vooral te danken aan het feit, dat Prof. Steenkamp heeft niet alleen voor keur bij DS ’70, maar ook bij de vakbe weging en de radicale vleugels in de con fessionele partijen. Dat maakt hem voor veel K.V.P.-ers tot een aantrekkelijke kandidaat. Hij heeft de steun van dr. Drees jr. omdat hij in zijn eigen K.V.P.- programma heeft voorgesteld de ontwik kelingshulp op 1 percent te houden en de rijksbegroting door te lichten op „dor hout”. Er ligt over deze doorlichting een rapport, dat in opdracht van de K.V.P. is opgesteld door een instituut voor on derzoek van overheidsuitgaven, waarvan dr. Drees mede-oprichter is geweest. worden onderkend en krachtig en doelma tig worden aangepakt. In het memorandum wordt aangedron gen op een maximale aandacht en maxi male inzet voor de oplossing van deze pro blemen en wordt op het nieuwe kabinet en op de nieuw gekozen Staten-Generaal een dringend beroep gedaan om de problema tiek van de grote steden nu de aanpak te geven, die zij in het belang van de Nederlandse samenleving als geheel ver dient. Als maatregelen ter beperking van de begrotingstekorten worden genoemd een herziening van de rijksbijdrageregelin- gen, die samenhangen met de stadssane ring, een drastische herziening van de rijksbijdragen in de exploitatietekorten van het openbaar vervoer, een verbete ring van de onderwijsuitkringen een ver hoging van de voeding van het gemeen tefonds, de invoering van verfijningen De oplagestijging van de landelijke och tendbladen in 1970 wordt in het jaarver slag spectaculair genoemd. Zij bedroeg niet minder dan 8.5 percent. Eind 1969 was de oplage van de lan delijke ochtendbladen 933.742, eind 1970 1.012.285. Het is duidelijk, aldus het NDP- verslag, dat de oplagecijfers van deze bladen het sterkst worden beïnvloed door de toeneming van het aantal gezinnen, dat op meer dan één dagblad is geabon neerd. Een tweede abonnement op een regionaal blad ligt weinig voor de hand en daarom profiteren deze bladen als tota liteit vrijwel alleen van de toeneming van het aantal gezinnen. De oplage van alle landelijke bladen (ochtend- en avondbladen) steeg vorig jaar van 1.736.522 tot 1.836.586. en die van alle regionale bladen van 3.249.792 tot 3.316.663 (een stijging van 2.1 percent). De NDP heeft nog een aantal onvervul de wensen: Overneming van de papiertoeslag die de dagbladen Van Gelder betalen, en het handhaven van gereduceerde spoorvracht- tarieven. Door de NDP bepleite maatregelen om de positie te verbeteren: inschakeling bij de exploitatie van de etherreclame, faci liteiten op het gebied van de investerin gen en goedkopere telefoon- en telexta- rieven. Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabeljauw, spiering, tong... gebakken: verrukkelijkl r Koop uw gebakken visje bij j uw vishandelaar, of bak ze zelf. J Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op een ver- giet goed uitlekken. Gebruik een flinke koekepan met een stevige bodem. Wentel desge wenst de vis door de bloem en schud ze goed uit. Bak de 1 vis in hete boter, margarine of 4 olie mooi bruin. 1 Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten Wassenaarseweg 20. Den Haag. 15 MAASTRICHT. De officier van Ju stitie in Maastricht heeft maandag tegen een 30-jarige administrateur uit Roer mond, die zich in april 1969 als rayon- beheerder van een dagblad in Maastricht aan verduistering van 11.000 gulden in- cassogelden van abonnementen zou heb ben schuldig gemaakt zeven maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk, geëist. De man was na de verduistering naar Frankrijk gevlucht, waar hem in Lyon al heel gauw het restant van het bedrag was ontstolen, zoals hij ter zitting ver klaarde. Ten einde raad was hij naar Nederland teruggekeerd en had hij zich bij de politie gemeld. een aantal kogelhouders en vier granaten, jerrycans met benzine en een grote hoe veelheid inbrekersgereedschappen. De dader is oorspronkelijk afkomstig uit Curagao. Zijn ouders wonen in Am stelveen. De Belgische politie meent dat hij ook een aantal autodiefstallen in België heeft gepleegd. Als hij op Nederlands grondge bied wordt gearresteerd zal hij niet aan België worden uitgeleverd, zo deelde de Middelburgse officier van Justitie giste ren mee. De Nederlands-Belgische grens en de veren in Zeeland worden scherp gecon troleerd. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de jongeman kans gezien heeft naar Frankrijk of Duitsland te komen. Interpol is ingeschakeld bij het onderzoek. Vanmorgen werd een inbraak ontdekt in een villa in Brasschaat. De inbreker heeft er zich verzorgd en kledingstukken mee genomen. De politie neemt aan dat het de soldaat geweest is, die zich dus nog op Belgisch grondgebied zou bevinden. Er wordt intensief naar hem gezocht. tentievolume groeide met slechts 0.9 per cent en de advertentie-inkcmsten met 4,3 percent. Voor de hele bedrijfstak is de winst voor belasting, uitgedrukt in percen ten van de omzet, 3,1 percent. Belangrijkste oorzaken voor deze re sultaten: gestegen loonkosten, teruggelo pen reclamebestedingen en uitbreiding van de omroep-zendtijd. Door dit laatste liep de nationale advertentieomzet terug met 23 percent, ten opzichte van 1966 het jaar vóór invoer van de ether-recla- rne. In 1971 wordt die zendtijd weer uit gebreid en de lonen gaan naar verwach ting opnieuw sterk stijgen Vandaar dat het jaarverslag niet optimistisch is in zijn vooruitzichten. van voorziening in de financiële lasten van de stadsverniewing één van de meest urgente taken van het nieuwe kabinet zal moeten zijn. Uit het memorandum blijkt onder meer, dat de daling van het inwonertal gedurende de laatste vier jaren heeft be dragen in Amsterdam 46.033, in Rotter dam 44.927 en in Den Haag 48.545 perso nen. In de nota wordt het een paradoxaal verschijnsel genoemd, dat als gevolg van deze daling de inkomsten van de desbe treffende gemeenten elk jaar opnieuw re latief afnemen, terwijl de taken waar voor de gemeenten gesteld worden, juist groter worden. Deze afneming wordt be cijferd op rond drie miljoen gulden bij een daling van 10.000 inwoners. De kerngroep van het Democratisch Centrum Nederland vindt het noodzake- Mocht prof. Steenkamp niet beschik baar zijn, dan zal de K.V.P. de kandida tuur van mr. Biesheuvel steunen. Het blijft ook mogelijk dat prof. Steenkamp zal worden gevraagd een kabinet te vor men waarvan mr. Biesheuvel de leiding krijgt. De K.V.P.-senator heeft namelijk een goed inzicht in de programma’s van de diverse partijen. Verwacht werd gisteravond dat V.V.D. en DS ‘70 nog vandaag een uitnodiging voor een oriënterend gesprek over de aanwijzing van een kabinetsformateur zouden ontvangen. Het aantal gezinnen en alleenstaanden in ons land, dat gemiddeld twee kranten leest, is in het afgelopen jaar 1970 ge stegen van rond 360.000 tot rond 425.000. Ondanks een abonnementsprijsverho ging per 1 juli vorig jaar van tien cent per week was de toename van het totale oplagecijfer van de Nederlandse dagbla den in 1970 4,2 percent te weten een stij ging van 3.986.589 tot 4.153.249. De stijging in 1970 was aanzienlijk groter dan de gemiddelde stijging in de tien daaraan voorafgaande jaren. De oplage, aldus het jaarverslag, steeg zelfs tweemaal zo snel als het aantal huishoudens. Dit wordt „een verheugende ontwikkeling” genoemd die „bewijst hoe onmisbaar het dagblad voor de Nederlander is.” Volgens de lezing van de Belgische justitie troffen de twee agenten op een parkeerterrein een auto aan die als ge stolen was opgegeven. Er zat een jonge man achter het stuur. Eén der agenten ging naast hem zitten en maakte met boeien zijn rechterhand vast aan de lin kerhand van de jongeman. De andere agent vroeg intussen per walkie-talkie versterking. Spoedig verschenen nog twee agenten. Toen zij op de auto afkwamen greep de jongeman met zijn vrije hand een machinepistool en loste een salvo schoten. Twee agenten werden dodelijk getrof fen, de beide anderen liepen ernstige ver wondingen op. De dader schoot vervolgens de hand boeien kapot en vluchtte naar de ingang van het natuurreservaat. Daar stond de parkwachter. Hij was gewekt door de schoten en had zijn karabijn gepakt. Hij dwong de jongeman, wiens machinepis tool leeggeschoten was, naar binnen te gaan. Daar belde zijn vrouw de politie op. Voordat deze kwam zag de jongeman kans te ontsnappen en in het natuurre servaat te verdwijnen. De volgende mor gen bleek een kilometer van de plaats van de schietpartij een auto te zijn ge stolen uit de openstaande garage van een boerderij. Om vier uur ’s morgens werd deze wagen nabij Antwerpen aangetrof fen. lijk dat de K.V.P.-partijraad zich bezint op de resultaten van de politieke koers van de K.V.P. sinds 1967 en in de gelegen heid wordt gesteld een nieuwe koers uit te stippelen. De kerngroep zegt dat de K.V.P. niet meer wordt geïnspireerd door een krach tig geloof in eigen grondslag, functie en toekomst en dat van het huidige confes sionele samenwerkingsverband geen en kele wervingskracht meer uitgaat. De kerngroep ziet alleen nog toekomst in een samenwerking van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. in een nieuwe algemeen-chris- telijke volkspartij van vooruitstrevende signatuur.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2