Automobilisten nemen recht in eigen hand WASHINGTON LEEK OP BELEGERDE VESTE Ulbricht blijft lid van driemanschap VS geven B-52 aanvallen op Noord-Laos toe Schandaal rond Duits bejaardenteh u is Nederlander in Parijs vermoord Nieuwe strijd op Ceylon achtergrond kJ ijr voorstel zal Zeventien doden in drie maanden in Italië ®8tai Betoging tegen VS in Beiroet Kings moordenaar bijna ontsnapt Nixon hoopt dat Hanoi Zweeds Aanklacht tegen bisschoppen conferentie aanvaarden da’s makkelijk! DINSDAG 4 MEI 1971 Kano „Generaal” Bij aankomst van Rogers KONINGINNE- en BEVRIJDINGSDAG- PENNING Krijgsgevangenen naar kampen in Zweden (Van onze redacteur in Bonn) BONN In het forse gebouw aan de Berlijnse Werderschenmarkt, waar eens Hitlers minister van Financiën huisde, vergadert iedere dins dag de politieke top van de D.D.R.: het Politburo van de Socialistische Eenheidspartij van Duitsland. Daar moet de afgelopen weken, onder leiding van Walter Ulbricht, de overdracht van de hoogste macht in de Oostduitse communistische partij zijn voorbereid. „Monsters” Advertentie Tegen ontslag T acticus ADVERTENTIE het het e ,99 Automobilisten, geïrriteerd door de op stoppingen en de „langharigen”, namen het recht in eigen hand en raakten slaags met de demonstranten. Politle-auto’s door kruisten de stad en schoten traangasgra naten af vanuit de auto-ramen. Hij nam Gindorf niet alleen in dienst, maar leverde bovendien het kapitaal voor de aankoop van de villa. Door een op 1500 mark vastgestelde huurprijs niet te beta len (de huur voor andere apartementen be droeg 750 per maand) zou de gepensioneer de marine-officier het uitgegeven geld te rugkrijgen. Heye overleed echter vrij spoe dig. Bij het onderzoek is gebleken dat Gin dorf in 1969 al eens uit een soortgelijke functie werd ontslagen wegens ontrouw, diefstal en bedrog. Hij had nog geen jaar dienst gedaan, maar in die periode stierven 52 bewoners van het huis waar hij toen werkte. Na zijn ontslag zijn geruchten, die daaromtrent de ronde waren gaan doen, snel verstomd. Er werd van Gindorf ver der geen notitie genoten. Hij kon dan ook zonder meer op kosten van Helmut Heye aan een nieuw avontuur beginnen. recht: voorlopig is geen verandering van de Oostberlijnse politiek te ver wachten. Maar op langere duur kan toch ook de zo tactisch uitgevoerde overgave van de macht, die typerend is voor Walter Ulbricht, gevaren in houden. De voor zijde Is voorzien van 1 robijntje, 1 briljant en 1 saffier. De achter zijde van deze fees telijke penning toont het Paleis Soest- dijk met daarboven de Neder landse vlag, fraai gelakt In rood, wit en blauw. Ook de standaard van onze jarige Koningin Is Oranje- Blauw gelakt. woordigen, was er alle grond voor de steeds weer opduikende geruchten over het naderende aftreden van de „sterke man”. Het Politbureau heeft de geleidelijke overname van de macht voorbereid en ter goedkeuring voorgelegd aan het Centrale Comité. Erich Honecker, die gisteravond door een CDU-politicus in Bonn een „compromisloze scherpslij per” werd genoemd, zal de leiding van het partij-apparaat overnemen, zoals algemeen was verwacht. Ongetwijfeld zal dit ook inhouden dat hij Walter Ulbricht opvolgt aan de top van het Politbureau. Het ge heim over de volledige aflossing is echter vrijwel zeker binnen de muren van het gebouw aan de Werderschen- markt gebleven. De Amerikaanse kinderarts en strij der voor het beëindigen van de oor log in Vietnam Benjamin Spock (rechts) die gisteren in Washington was gearresteerd, is op borgtocht vrijgelaten. Onder de zevenduizend arrestanten blijken zich allerlei soor ten mensen te bevinden, zoals een luitenant van het leger, een school meisje, een aantal zakenlieden, een politieman die vrij van dienst was, enige medische studenten, een arts en twee verpleegsters. Een man die ver klaarde psychiater te zijn meldde de politie dat zich onder de arrestanten zes jongeren bevonden die door hem worden behandeld wegens geeste lijke gestoordheid. Bij hen bevonden zich twee oppassers. De acht mensen waren gegrepen toen zij een eindje waren gaan lopen, als onderdeel van hun terapeutische behandeling. BEIROET (Reuter en AFP). Tien duizenden Palestijnen en Libanezen heb ben gistern in Beiroet betoogd tegen het bezoek aan Libanon van de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers. Bij aankomst van Rogers verdrongen de betogers die Libanese en Palestijnse vlaggen meevoerden, zich in de hoofdstra ten van de stad. Zij riepen „Weg met de Amerikaanse minister en koning Hoes sein van Jordanië en: „Libanon wil geen tweede Jordanië worden.” PARIJS, (AP) De Parijse recher che stelt al bijna een week een onder zoek in naar de moord op de Nederland se ingenieur Willem Nieuwveld, wiens lijk vorige week dinsdag uit het kanaal van de Ourcq in Parjjs is gehaald. De heer Nieuwveld, die electrotechnicus was bjj een Amerikaans bedrijf in electronica, waarvoor hij de overal in Europa geplaat ste installaties controleerde, was vorige week maandagmiddag uit zjjn woonplaats Brussel in Parijs aangekomen. Toen hij dinsdag niet op zijn afspra ken verscheen en ook daarna wegbleef, stelde de politie op last van de directie van het Amerikaanse bedrijf een onder zoek in. De politie vermoedt dat het een geval van roofmoord is. Vast staat dat de heer Nieuwveld op brute wijze is mishandeld. Een kilometer van de plaats waar zijn lijk werd aangetroffen, vond de politie bloedsporen van het slachtoffer. Ook op drie andere plaatsen werden bloedspo ren waargenomen. Dit zou er volgens de politie op kunnen wijzen dat het reeds deerlijk toegetakelde slachtoffer tot drie maal toe heeft getracht de wallekant te bereiken maar dat zijn moordenaars, die hem volgden, telkens weer door klappen op het hoofd van de kant af hielden. MET KUNSTIG GELAKTE VLAGGEN, GEZET MET 3 ECHTE EDELSTEENTJES EN GESLAGEN IN 21.6 KAR. GOUD. NASHVILLE (AP) James Earl Ray, de man die tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op dominee Martin Luther King, is uit zijn cel in de staats-gevangenis van Tennessee in Brushy Mountain ontsnapt. Ver kwam hij niet, want Ray werd al gegrepen toen hij naar een geschikte plaats uitkeek om over de gevangenismuur te klimmen. De verkeers-verwarring werd opgevoerd door talrijke oproepen voor de brandweer en de hoofdstedelijke ambulance-diensten een „valse alarms”-taktiek van de de monstranten. demonstraties tegen de oorlog hadden aangepakt. Nixon riep op om de komen de acties op dezelfde manier te bestrij den. Drie leden van het Huis van Afgevaar digden, niet helemaal afkerig van publi citeit, ondernamen hun reis naar het Ka- pitool niet in hun auto’s maar in een kano over de Potomac-rivier om eventuele ver keersopstoppingen te ontlopen. Maar zij kwamen twee uur later aan dan de be doeling was op een steiger tegenover het Congres-gebouw. Het Witte Huis was ook onderhevig aan een speciale bewaking: politie te paard zette de noord-zijde af, hoewel president Nixon pas in de avond zou terugkeren uit Californië. Het aantal arrestanten overtrof de bij na 700 die er in Washington gearresteerd werden tijdens de stads-rellen na de moord op dominee Martin Luther King in 1968. Ongeveer 4000 militairen werden in de vroege morgen in Washington gesta tioneerd, met een extra 6000 man in re serve buiten de stad. De duizenden ar restanten, eerst ondergebracht op ’t voet balveld naast het Kennedy sport stadion, werden later in de dag overgebracht naar Fort Myers in Virginia. De universiteiten, die in de nacht van zondag op maandag gastvrijheid hadden verleend aan de demonstranten die van hun kampement waren verjaagd door een razzia in de vroege morgen-uren van de politie, weigerden gisteren verder faci liteiten te verlenen aan de betogers. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De Italiaanse Bond voor Echtscheiding heeft een aanklacht inge diend tegen de Italiaanse bisschoppencon ferentie. De aanklacht is gedaan omdat vele bisschoppen toestaan en zelfs bevor deren dat pastoors propaganda maken bij de gelovigen om hun handtekening te zetten onder de lijsten die circuleren, om te komen tot een referendum voor af schaffing van de kortgeleden ingevoerde wet op echtscheiding. Volgens de bond maken de bisschoppen en pastoors zich daarbij schuldig aan schending van het concordaat. In het con cordaat staat uitdrukkelijk dat de geeste lijkheid zich niet mag mengen in de Ita liaanse politiek. Het gaat er hier om een door de meerderheid van het parlement goedgekeurde wet ongedaan te maken. Met andere woorden een zuiver politieke kwestie. Het Italiaanse volk, maar vooral de vele tienduizenden die jarenlang werden gehoond en vervolgd en buiten de wet gesteld omdat zij gescheiden leefden van hun vroegere echtgenoten en een nieuwe verbintenis hadden aangegaan, staan ach ter ons, zegt het bestuur van de bond. Men zal niet alleen een aanklacht indie nen tegen de bisschoppenconferentie, maar tegelijkertijd een actie beginnen om het concordaat tussen de Italiaanse repu bliek en het Vaticaan op te zeggen. ■Ill» 1'1 ADVERTENTIE WILLI STOPH. voorzitter van de ministerraad. Alleen al door het feit dat hij als korporaal diende in Hitlers Wehrmacht verschilt zijn achtergrond van die van Honceker. Stoph bouwde in de DDR de „Volksarmee” op. Na Grotewohl werd hij voorzitter van leuk, dat de postgiro al uw regelmatige betalingen gratis kan regelen, zoals abonnementen, huur; gas, licht. Tegen elf uur in de morgen was het verkeer weer genormaliseerd. Minister van Justitie, John Mitchell, zei: „De stad is open. De wegen zijn schoongeveegd. De regering functioneert”. Zijn verklaring deed denken aan het rapport van een generaal na afloop van een beslissende veldslag. President Nixon had om vijf uur ’s mor gens een boodschap uit doen gaan aan de politiemacht van Washington (Nixon is in zijn retraite-verblijf in San Cle mente in Californië), hij sprak daarin zijn bewondering uit voor de manier waarop de agenten in de afgelopen dagen de Senator Hugh Scott, de leider van de republikeinse minderheid in de Senaat, noemde de demonstranten „kleine mon sters” die het lef hadden om vuilnis in de straten te verbranden. Scott hoopte dat de rechters hen er niet met 10 dollar borg tocht vanaf zouden laten komen. Se nator Mike Mansfield, de leider van de democratische meerderheid in de Senaat zei: „Deze groep van demonstranten pro beert een verandering in de regering aan te brengen door de regering af te breken”. Ook de commentaren van niet-betrokke- nen waren niet onverdeeld gunstig. Deze varieerden van „een oprechte maar ver keerd geïnspireerde actie” tot „het werk van bandieten”. De meest gehoorde reac tie was dat de actie te niet heeft gedaan wat in de afgelopen week door de Viet- nam-oorlogsveteranen was bereikt. Via Honecker en Stoph had Ulbricht in het Politbureau zijn greep zowel op de partij als op de regering. Er is geen twijfel aan dat de positie van Ulbricht persoonlijk de afgelopen ja- ren niet serieus omstreden is geweest. De tacticus, die bekwaam laverend in de communistische gemeenschap de Duitse boeren- en arbeidersstaat op bouwde en afgrendelde van het weste lijke Duitsland, groeide uit tot het ver eerde symbool van die staat, althans in partijkring. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Zeventien sterfgevallen in een drie maanden geleden geopend bejaarden tehuis ztfn voor de officier van justitie in Wiesbaden aanleiding geweest een situatie te onderzoeken, die in bepaalde opzichten doet denken aan de gebeurtenissen in de Willem Arntzshoeve (Den Dolder). Het te huis werd geleid door een 29-jarige vroege re ziekenverzorger en een 27-jarige toneel speler. De verdenking bestaat dat verschillende bejaarden door het ingeven van te grote hoeveelheden kalmeringsmiddelen om het leven zijn gekomen. Bij het onderzoek van drie lijken werd in één geval inderdaad sporen van een in het huis gebruikt middel ((Truxal) aangetroffen, in een tweede vond men sporen van met een stomp voorwerp toegediende slagen. Dit zou een bewijs kun nen zijn voor de bewering van een voor malige verpleegster uit de villa, dat zieken geslagen en aan het bed vastgebonden zouden zijn. Onafhankelijk van de resultaten van het onderzoek houdt de gebeurtenis politici in de Bondsrepubliek bezig. Door tekortko mingen in de wetgeving is het mogelijk dat „lompenhandelaren oude mensen gaan verplegen”, aldus een minister van de deel staat Hessen. In dit geval was de leider van het tehuis Gerhard Gindorf, weliswaar niet zonder ervaring naar inmiddels is ge bleken maar hij opereerde gebroederlijk met zijn homofiele jongere vriend Joachim Stange en bovendien met de hulp van on geschoold personeel. Verder zou hij nogal uithuizig zijn geweest en 's nachts vaak dronken zijn binnengekomen. Gindorf kreeg de kans om het tehuis „Villa Rheingold” in Mittelheim (Hessen), te openen van vice-admiraal Helmut Heye, die per advertentie een verpleger had ge zocht. Niettemin is het veelzeggend dat het laatste nationale opinie-onderzoek dat gis teren bekend werd gemaakt aantoont dat een overtuigende meerderheid van de Amerikanen (te weten 42 tegen 39 per cent) zich geheel tegen de oorlog heeft gekeerd. De uitslag van dit opinie-onder zoek geeft op geen enkel punt steun aan het door president Nixon gevolgde beleid in Indo-China. Voor de hand ligt dat Walter Ul bricht zich als voorzitter van de staats raad zal laten opvolgen door Willi Stoph. Voor het zover is heeft hij ech ter, omdat (zoals hijzelf heeft gezegd) „tegen de jaren helaas nog geen kruid is gewassen”, een situatie geschapen die geheel nieuw is in de korte ge schiedenis van de door Ulbricht be heerste DDR. In zekere zin ontstaat een driemanschap met Walter Ulbricht als het nog altijd heel belangrijke symbool van de staat, Honecker als partijchef en Stoph als leider van de regering. Erich Honecker is tot dusver inder daad de scherpslijper geweest, de plei ter voor een zo hecht mogelijke af grendeling van het kapitalistische Wes ten en daarom ook de criticus van elke Oosteuropese compromispolitiek. Honecker, voor Moskou vermoedelijk geen gemakkelijke opvolger van Ul bricht, moet zijn houding en wellicht zelfs zijn band met Russische partij leider Breznjev gesterkt zien door het recente congres van de Russische Communistische Partij. Zo op het oog staat Honecker qua mentaliteit en politieke opvattingen ver van de tweede kroonprins, Willy Stoph, de veel rustiger en populaire regeringsleider die in de praktijk heeft bewezen te willen streven naar een samenleving met West-Duitsland. dentiële woordvoerder vandaag in Saigon bekendgemaakt. Volgens hem willigde president Thieu daarmee een verzoek van Zuidvietnamese boeddhisten in. Eerder deze maand echter riep de ver enigde boeddhistische kerk in brieven aan de Noord- en Zuidvietnamese leiders, VN- secretaris-generaal Oe Thant en de dele gatieleiders bij de Parijse vredesconferen tie op tot een bestand voor onbepaalde tijd, ingaand op Boeddha’s geboortedag. De kerk drong ook aan op de terugtrek king van alle buitenlandse troepen en de vrijlating van alle gevangenen. In het vijftien man sterke Politbu reau, door Walter Ulbricht onbetwist bestuurd, zijn de afgelopen jaren twee persoonlijkheden als „kroonprinsen” naar voren gekomen: Walter Ulbricht is echter bijna 78 jaar. Hij leidde de vergaderingen van het Politbureau, regeerde als eerste secretaris in het Centrale Comité van de SED, dat tussen de grote partijda gen praktisch als het parlement van de DDR fungeert (veel méér dan het officiële parlement, de Volkskammer), is dus voorzitter van de staatsraad en bovendien van de nationale veilig heidsraad. Omdat hij al enkele jaren slechts een paar uur per dag werkte en zich bij buitenlandse reizen her- (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De politie macht van Washington, bijgestaan door honderden van elders aange voerde militaire troepen, hadden gis teren al om zes uur de belangrijkste aanvoer-knooppunten bezet. Daar door kregen de betogers tegen de oor log in Vietnam geen gelegenheid om hun posten in te nemen voor het be gin van de forensen-stormloop op de stad. Wel slaagden de demonstranten erin op verscheidene andere punten het verkeer enkele uren op te hou den. Wegen werden afgezet met vuilnisvaten, houten barricades, over de weg gespannen touwen, van hun plaats gebroken brievenbussen, en dwars over de rijbaan geplaatste auto’s. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren voor het eerst in het openbaar toegegeven dat er B-52 bom menwerpers worden gebruikt in Noord- Laos, het dichtstbevolkte gebied van dit Zuidoost-Aziatische koninkrijk. Onderminister van Buitenlandse Zaken John Erwin gaf dit toe op een bijeen komst van de Commissie voor Buiten landse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat. Hij verstrekte evenwel geen cij fers. Plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken William Sullivan, die ambassadeur in Laos is geweest, ver klaarde dat de bommenwerpers „tactische en geen strategische” opdrachten uitvoe ren. Irwin en Sullivan werden onder vraagd in verband met de toenemende te genstelling in het Congres over de Ame rikaanse bombardementen in de Vlakte der Kruiken en andere gebieden in het noorden van Laos. Zuid-Vietnam zal op 9 mei bij de vie ring van Boeddha’s geboortedag een be stand in acht nemen, zo heeft een presi- ERICH HONECKER, afkomstig uit Saarland en de partij met hart en ziel toegedaan sinds hij op tien jarige leeftijd naar de jonge pio niers werd gestuurd. Een man die, nadat de Russische troepen hem uit het nazikamp hadden be vrijd, de grote communistische jeugdorganisatie FDJ opbouwde. In het partij-apparaat klom hij op tot tweede secretaris van het Cen trale Comité, achter Walter Ul bricht. Het leger, dat niet is opgetreden tij dens de amnestietermijn van vier dagen, die vandaag afloopt, kwam „snel en doel treffend in actie”, aldus een officiële woordvoerder. Honderden opstandelingen hebben zich inmiddels overgegeven. SAN CLEMENTE (DPA e, AFP). President Nixon heeft er gisteren bij Noord-Vietnam op aangedrongen het Zweedse voorstel te aanvaarden, waarbij de Zweedse regering schepen en haar grondgebied ter beschikking stelt voor de internering van krijgsgevangenen van beide partijen in de Vietnamese oorlog. De president zei met grote voldoening kennis te hebben genomen van persbe richten over het Zweedse voorstel. Nixon hoopt „dat Hanoi van dit humanitaire aanbod gebruik zal maken.” Noord-Vietnam heeft vrede afhankelijk gesteld van een definitieve datum voor de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. vriendschappeli j ke het kapitalistische Speculeren heeft echter weinig zin, omdat nog slechts Ulbrichts eerste zet bekend is. COLOMBO. (Reuter) Linkse opstan delingen op het Aziatische eiland Ceylon hebben eergisteren in noordelijke distric ten van het land opnieuw postkantoren, politiebureaus, winkels en openbare ge bouwen aangevallen. Dit is maandag be kendgemaakt. Niemand weet hoe lang hij staatsbureau zal blijven aanvoeren en ook kan slechts worden gegist of hij in de toekomst wellicht een zeker evenwicht in de collectieve leiding zal weten te brengen door via een opvol- Alle penningen zijn genummerd en voorzien van een garantle-verzeke- ringsbewijs. A. 1000 ex. 7 gr 0 22,8 mm A 124,— B. 500 ex. 12%gr 0 28 mm A 175,— C. 100 ex. 30 gr 0 38 mm A 375,— D. 50 ex. 60 gr 0 38 mm A 675,— Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Levering vóór Moederdag Te bestellen bij banken, juweliers en rechtstreeks bij ons nieuwe hoofd kantoor haaldelijk door een van zijn beide kroonprinsen of door minister van Buitenlandse Zaken Otto Winzer (een persoonlijke vriend) liet vertegen- de ministerraad, premier. Bekend werd hij, ook in het Westen, als gesprekspartner van Willy Brandt in Erfurt en Kassei. DEN HAAG Lange Poten 5A - Tel. 070Ji4.69.24» Een gouden penning, een waardevol en historisch bezit. ger van Stoph als regeringsleider het triumviraat een permanent karakter te geven, dat hij nu „door de jaren gedwongen” vormt. Ongetwijfeld was gisteravond de eerste Westduitse regeringsreactie te-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3