Novozhilov: we tot wereldtop kunnen horen voor Wembley Nationale ronde voor Russen eerste Olympische selectie PUSKAS Piet van der Kuil door bestuur Velsen op non-actief gezet Delta Lloyd 3 MOEDERDAG DOETIEKS kampioen Pijnen pakte leiderstrui EDO-KLEUREN IN Ajax kreeg 30.000 kaarten Dertien clubs weer bijeen „AJAX FAVORIET „Zeker 40.000 Grieken naar Londen" weer terug „Ook bij profs zouden HAARLEM-SHIRT TEGEN MIJN AMATEURS” 8 tflQ J i Ji Ronde van Spanje Van der Hart Dit seizoen geen licentie voor lOl Dqu 'S ïo p I |0 Q a 30 ooDpaoi UIDD HDD ft ff 40.000 Grieken 1 Semiprofs i 11 IJ® ft lis c.ajm 6|gjg „MANIS” „BONGO” 4 <x 'o »-s.v.v. g WOENSDAG 5 MEI 1971 IF Begeleiders >ci2®annr»r- EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK KvanVEELEN MARKIEZDm/ZONNESCHERMEN.. TOtUUlKEM/LUXAFLCX JALOUZIEEN Wind „BONGO” Voor zeer jonge moeders tot altijd jonge oma's vele honderden kado's voor persoonlijk of huishoudelijk gebruik 4. 5. 1. 2. 6. 3. WI/WWWWW V/WWMWWWWW MWWWkaAAflAAfWMVVVWVI/IAAAA/WWWVWWWWWMWUVMWWWWWVV ADVERTENTIE ADVERTENTIE i* -i4> Het bestuur van Ajax voert nu onder- handelingen met de Engelse bond om kaar ten in consignatie te ontvangen, daar men denkt, dat de belangstelling aanzienlijk groter is en deze 30.000 ontoereikend zul len zijn. De zitplaatsen in het Wembley- stadion kosten variërend van 20 tot 60 gul den, waarbij dan nog administratiekosten komen. De prijzen van de staanplaatsen zijn circa tien gulden. DEN HAAG. Aan oefenmeester Cor van der Hart van Holland Sport zal ge durende dit seizoen geen licentie worden verstrekt voor het trainen en/of coachen van AZ’67. Dit besluit is in de sectie be taald voetbal van de KNVB genomen om het sportief verloop van de competitie in de eredivisie niet in gevaar te brengen. EDO tal terugkeren naar de ama teurs van de KNVB, terwijl Haar lem op de huidige wijze zal blijven deelnemen aan het betaalde voet bal. De structuur van Haarlem zal geen wijziging ondergaan. Er zal door de nieuwe combinatie worden ge- De trainer van het Griekse Panathinai- kos wil wel weten dat de Griekse regering geheel achter zijn club staat. Trouwens achter alle voetbalelftallen in Grieken land. Er worden veel faciliteiten gegeven. Ook veel geld. „Helaas”, zucht Puskas „is er nog een grote achterstand in velden. Ik speeld in rode broek en een shirt waarin ook de clubkleuren van EDO zijn verwerkt. De wedstrijden worden gespeeld op het Haarlem-terrein. GELDROP De Amsterdamse volley balclub Delta Lloyd-AMVJ heeft gister avond voor de derde achtereenvolgende maal de nationale titel veroverd. In de voorlaatste competitiewedstrijd zegevierden de pupillen van Jaap Korsloot in Geldrop met 3-0 over EVV-Geldrop. De setstanden waren 15-7 15-13 15-12. Eminent-Blokkeer, dat vier punten achter is, kan Delta Lloyd- AMVJ niet meer achterhalen. ZANDVOORT Thorbeckestraat t/o Hotel Bouwes HAARLEM Barteljorisstraat 30 1 2 1 3 1 1 3 1 2 3 1 3 1 werkt. De sfeer was goed, de resulta ten waren niet slecht, kortom het was een fijne tijd". De tototips van Piet van der Kuil luiden: HaarlemHoland Sport FC Utrecht—NAC FeijepoordPSV Go AheadFC Twente NECSparta ADOTelstar DWS—Voler.dam VeendamBlauw Wit Helmond SportVitesse De GraafschapHVC CambuurGVAV HDVS—PEC EindhovenGooiland ioartsm f En zeker voor mensen die in nauw contact staan met, zoals hij opgewekt zegt, „het roemruchte Ajax”. Voor Ferenc Puskas is Ajax voor hon derd procent favoriet maar hij voegt er diplomatiek aan toe: „Natuurlijk beginnen we met een fifty-fifty kans. Je kan nooit weten. Panathinaikos zal er een fijne wed strijd van maken. Mijn jongens voetbal len met het hart. Daarom wonnen we van sterkere teams. Everton was sterker dan wij. Rode Ster eveneens. Maar omdat we met het hart voetbalden bleven we over eind”. heb te weinig ruimte om te trainen zoals ik graag wil. Desondanks oefenen we elke middag. Dat kan vanwege de faciliteiten”, zegt h(j lachend. „In Griekenland zijn we feitelijk amateurs. Geen fullprofs. Noem mjjn spelers semiprofs. Ze krijgen een mooie premie als ze een Europa cup-duel winnen en ze krijgen heel wat als ze de bokaal zelf mee naar Athene nemen”. HAARLEM Haarlem en EDO hebben momenteel volledige overeen stemming bereikt op basis van de vol gende zes punten. De afdeling betaald voetbal van EDO wordt ingevoegd in de af deling betaald voetbal van Haar lem. DEN HAAG Van de door Ajax aange vraagde 45.000 toegangskaarten voor de Europa cup-flnale op 2 juni In het Wembleystadion te Londen, heeft de Engel se voetbalbond er 30.000 toegewezen. Bij dat laatste team na een in Belgrado op gelopen achterstand van niet minder dan 4-1. „Er komen zeker 40.000 Grieken naar Wembley”, zegt Puskas een beetje trots. „20.000 uit eigen land en de rest uit heel West-Europa. Die Grieken zullen voor een enorm kabaal zorgen en voor aanmoedi gingen. Panathinaikos heeft heel veel te danken aan zijn publiek”. Puskas wil ook wel het een en ander kwijt over zijn spelers. Over de 32-jarige Camaris. Hij is de oudste van de ploeg en wil weg. „De rest blijft”, zegt Puskas. Maar hij voegt er meteen aan toe „in Grieken land is het heel moeilijk voor aanvulling te zorgen. Uit de achttien eerste divisie- clubs (er komen er niet minder dan negen uit Athene) mogen geen spelers worden overgenomen. Alleen uit de tweede divi- sieteams mag men proberen talenten over te hevelen. Buitenlandse spelers zijn he lemaal taboe in Griekenland. Misschien”, oppert Puskas optimistisch „worden de of ficials die dat uitmaken wat milder na de Europa cup-successen van Panathinaikos”. En over de 27-jarige goalgetter Antonia- des: „Het is geen talent als Cruyff. Maar hij maakt wel veel goals. Tien om precies te zijn in deze Europa cup-serie. Daarmee is hij topscorer”. En over aanvoerder Do- masos: „Dat is wel een groot voetballer. Mijn 29-jarige captain is van uitzonder lijke klasse”. Ferenc Puskas rad Duits sprekend heeft Ajax niet meer gezien sedert de Europa Cup-finale van twee jaar geleden in Madrid tegen A. C. Milan. „Toen maakte Ajax veel fouten” zegt Pus kas, „nu waarschijnlijk niet meer, als ik de kranten moet geloven. Maar ik wil zelf zien, zelf oordelen. Daarom ga ik naar Sparta-Ajax en misschien naar nog wel een paar competitiewedstrijden. Ik hecht grote waarde aan eigen oordeel. Niet wat anderen ervan zeggen. Ik moet de tactiek bepalen voor mijn club, ik moet zien waar de zwakheden zitten van elke tegenstan der apart. Daarom ben ik hier en omdat ik Nederland zo’n fijn land vind.” Vindt hij het niet vervelend om op deze manier met Velsen uit elkaar te moeten gaan. „Ergens wel ja. Tenslot te heb je drie jaar met die jongens ge- (Van onze sportredactie) HAARLEM Afgevaardigden van de dertien door de FBO voor sanering aange wezen clubs komen morgenavond in Utrecht bij elkaar om opnieuw hun stand punt te bepalen. Dit in verband met het feit dat men het volstrekt niet eens is met de FBO-versie van het gesprek dat vier vertegenwoordigers van de veroordeelden zaterdag 24 april met de federatie en de sectie betaald voetbal van de KNVB in Zeist hadden. WUOögNHA'^NSTRMTZT UMUlOn M5S0- MOTORSPORT. De oostduitser Paul Friedrichs heeft te Sittendorf de grote prijs van Oostenrijk motorcross in de 500cc-klasse, tellend voor het wereldkam pioenschap, gewonnen. Friedrichs, die in zijn carrière driemaal beslag legde op het wereldkampioenschap, zegevierde in beide manches. Het was de tweede wed strijd voor de wereldtitel in dit seizoen. In de eerste de grote prijs van Italië viel Friedrichs wegens motorpech uit. Het ÉDO-bestuur is gerechtigd om drie personen aan te wijzen die deel zullen gaan uitmaken van het bestuur. Eén persoon zal zitting nemen in het dagelijkse algemene bestuur, terwijl de twee anderen zullen worden opgenomen in het bestuur van de afdeling betaald voetbal. De leden van EDO genieten reduc tie met betrekking tot de aankoop van seizoenkaarten en onoverdekte staanplaatsen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ferenc Puskas is terug in Amsterdam. De 44-jarige ex- Hongaar, sinds negen maanden trai ner van de Griekse kampieensclub Panathinaikos, is na zyn Real Ma- drid-periode ook weer terug in het Europese topvoetbalnieuws. Gekleed in een beige-groen pak, bruine trui en bruine schoenen, de nog zwarte haren achterover gekamd, kwam hij gisteren met een vliegtuig van de Olympic Airways op Schiphol aan om vanavond getuige te zijn van de Nederlandse cupfinale in het Feijen- oordstadion: AjaxSparta. Ferenc Puskas is helemaal niets veranderd, sedert hij die thrilling final in Am sterdam tegen Benfica speelde. Hij is als trainer-nu even praatgraag als de ster-voetballer van toen. Ferenc Pus kas wil wel het een en ander kwijt over zijn Panathinaikos. Natuurlijk niet alles want bepaalde dingen zijn taboe voor alles wat Nederland is. Vodjanikov hun sporen op de nationale selecties verdienden. Juist met het oog op de Olympische Spelen in München besloot de Russische wielerbond dit jaar voor de eerste maal gehoor te geven aan de uitnodiging van Olympia om naar Nederland te komen. Novozhilov: „Onze sterkste wegploeg be reidt zich momenteel voor op de Vredes- koers. Wij vonden de Ronde van Neder land daarnaast uitermate geschikt voor de rijders die op de Olympische Spelen in onze ploegen moeten rijden. We waren daarom erg blij met de uitnodiging van de Nederlanders, temeer daar het ren- nersveld en het parcours voor ons aan trekkelijk genoeg zijn om de reis te ma ken. Bovendien krijgen wij hier de gele genheid om te kijken of er naast de Ne derlandse vedetten die wij al kennen mis schien nieuwe jongens naar voren komen waar wij in de toekomst rekening mee moeten gaan houden.” Eén van die Nederlandse troeven, Fe dor den Hertog, die als zoon van een Rus sische moeder de taal behoorlijk spreekt, heeft zich opgeworpen als de vaste be geleider van de Russen. Sinds maandag trainen ze gezamenlijk per dag zo’n 160 ki lometer. De Russen leggen daarmee de laatste hand aan hun trainingsschema voor de Nederlandse ronde. Vorige week is de ploeg (de renners wonen duizen den kilometers van elkaar, waardoor geen regelmatige centrale training moge lijk is. Iedereen oefende tot aan het trai ningskamp voor zichzelf) in Moskou bij een geweest om samen te trainen. „Dat is onze vaste gewoonte voor een belang rijke wedstrijd. De jongens kunnen dan vrij nemen van hun werk. Alle zes de renners die hier zijn hebben een vaste baan of studeren. Voor de tijd dat ze van huis zijn wordt hun salaris gewoon doorbetaald,” aldus de chef d’équipe. De Russische wielerploeg voor Olym pia’ s ronde door Nederland met „gids” Fedor den Hertog (in Russisch tenue). V.l.n.r. Shuhov, Lihachev, Dmitrnk, Den Hertog, Vodianikov, Michaïlov, Sitnik. Staande coach No- vogilov en assistent-coach Petrov. (Van onze sportredactie) HAARLEM-IJMOND De sedert drie seizoenen succesvolle relatie Vel- sen-Piet van der Kuil lijkt een defini tief einde beschoren. Enkele weken geleden heeft het bestuur van de IJ- mond tweede-klasser (die nog alle kans heeft om het kampioenschap in de wacht te slepen) Van der Kuil op non-actief gesteld omdat men het maar moeilijk kon verkroppen dat hij achter de rug van het bestuur contact had gehad, met, inmiddels, tweede-klasser Stormvogels omdat hij wel geporteerd was voor het oefenmeesterschap bij de IJmuidense vereniging. Het is een af faire waarover Velsen-secretaris De Jong bedenkt: „Wij hebben de heer Van der Kuil per 30 april ontslag aan gezegd. Het is jammer omdat het een uitstekende vakman is van wiens kun de wij in het bestuur alemaal wel overtuigd zijn. Van der Kuil is echter voor ons onaanvaardbaar geworden. Als hij tegen ons loopt te zeuren om een meerjarig contract en wij zijn in onderhandeling met hem om dat con tract ook te verlengen en je wordt dan opgebeld dat hij achter je rug contact heeft gehad met Stormvogels dan zeg gen wij: voor ons hoeft het niet meer”. Van der Kuil ontkent niet dat hij met Stormvogels heeft gepraat. Hij stelt: „Mag ik na drie jaar eens rustig uitkijken naar een andere vereniging?” Hij ontkent wel dat hij bij Stormvogels al getekend zou hebben. „Dan zou ik contractbreuk plegen aangezien ik on mogelijk bij twee verenigingen tege lijk onder contract kan staan”. Velsen vertrouwt de zaak echter niet erg en het heeft deze ook aanhangig gemaakt bij de KNVB. Hierover bedenkt Van der Kuil weer: „Ik wacht maar rustig af wat er gebeurt. Ik kan mij wel enigszins voorstellen dat Velsen gepi keerd is over het feit dat ik met Stormvogels in contact ben getreden, maar helemaal reëel vind ik het niet”. Dat Stormvogels in dit stadium een reële potentiële uitwijkmogelijkheid voor Van der Kuil is lijdt geen twijfel, aangezien de IJmuidense vereniging wordt getraind door de hulpoefen- meester, aangezien hoofdtrainer Wou- terse van het toneel is verdwenen. Wouterse die vorig jaar een interes sante aanbieding van Sparta, om on der Kessler als hulptrainer te komen leren en werken, van de hand wees heeft het dit seizoen bij de IJmuide- naren in de verste verte niet kunnen waarmaken. Stormvogels lijkt daarom momenteel zeer verlegen om een prak tische vakman (Van der Kuil) dan een, weliswaar theoretisch aardig onder legde, Wouterse. Van der Kuil (42 in terlands) wacht maar rustig af: „Ik heb mij nog nooit zorgen gemaakt over voetbal. Ik ben nu 38 jaar en sta voor mijn examen voor mijn B-licentie dus ik heb alle tijd om rustig de kat uit de boom te kijken". De coureurs die de Russen naar Ne derland zonden zijn echter niet voorbe stemd om later tot de „groten” onder de wegrenners te gaan behoren. Novozhi lov: „De zes renners die deze ronde rij den zijn gespecialiseerd in het teamwork. Het is de bedoeling dat uit deze ploeg het kwartet wordt geformeerd dat Rus land volgend jaar op de Olympische Spe len zal vertegenwoordigen in de 100 kilo meter tijdrit” Hoewel de rijders in leef tijd variëren van 20 tot 23 jaar, zijn er verschillende die reeds een imponerende prestatielijst hebben opgebouwd. Nicolay Sytnik, Boris Shukov en Valeri Likhachev maakten vorig jaar deel uit van de ploeg die het wereldkampioenschap op de 100 kilometer tijdrijden veroverde, terwijl Ni- colaj Dmitruk, Wladimir Mikhailov en (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Het is natuur lijk ondenkbaar. Maar aangenomen dat onze renners deel zouden nemen aan profwedstrijden, dan ben ik er van overtuigd dat zij tot de wereld top door konden dringen”, aldus Serge Novozhilov, chef d’équipe van de Russische wielerploeg die vrijdag in Olympia’s Ronde van Nederland zal starten. Hij wil nog niet direct beweren dat er in Rusland een aantal „Merckxen” rond zouden lopen. „Want”, voegt hij er aan toe, „dat is een man van uitzonderlijke klasse, een persoonlijkheid waarin alle ster ke punten vertegenwoordigd zijn. Daarom is hij in Rusland ook erg populair. Maar als ik bedenk dat de tegenstanders die Kapitanov op de Olympische Spelen in Rome ver sloeg, allemaal goede profs geworden zijn, dan mag ik toch aannemen dat hij dat ook gekund zou hebben”. Met ploegleider Vladimir Petrov heeft Novozhilov, tevens vice-voorzitter van de Russische wielerbond, de ver antwoording voor de zes man sterke equipe in Olympia’s Ronde. SALOU René Pijnen, tot nu toe een van de meest strijdlustigs te renners in de betrekkelijk matte 26e Ronde van Spanje, heeft gisteren in de vijfde etappe de lei derstrui heroverd, die hfj maandag aan Domingo Perurena was kwijtgeraakt. Pijnen won de razende rit van Benisacem naar Salou (172 km) door sneller te sprin ten dan zijn twee medevluchters Paran- teau en Castello. Op het volmaakt vlakke parcours maakte Pijnen een gemiddelde van 45,697 km per uur. Uitslag: 1. Pijnen (Ned) 172 kilometer van Benisacem naar Salou in 3 uur 45 minuten en 50 seconden (met tij dsvergoe ding 3.45,20), 2. Paranteau (Fra) 3.45,50 (met tijdsvergoeding 3.45,0), 3. Castello (Spa) 3.45,50 (met tijdsvergoeding 3.45,46), 4. Godefroot (Bel) 3.46,51, 5. Krekels (Ned), 6. Karstens (Ned), 7. Guimard (Fra), 8. Muddeman (WD), 9. Loysch (Belg), 10. Gomez Lucas (Spa), 14. Van Katwijk (Ned), 18. Schepers (Ned), 25. Vianen (Ned), 33. Dolman (Ned), 35. Benjamins (Ned), 43. Rentmeester (Ned), 67. Zoetemelk (Ned), 81. Tabak (Ned), 87. Prinsen (Ned) allen de zelfde tijd als Godefroot 3.46,51. 94. Stee- vens (Ned) 3.50,21. Algemeen klassement: 1. Pijnen (Ned) 21 uur 58 min. 18 sec., 2. Castello (Spa) op 46 sec., 3. Paranteau (Fra) op 1 min. 2 sec., 4. Guimard (Fra) op 1.11, 5. Perrurena (Spa) op 1.16, 6. Lasa (Spa) op 1.30, 7. Linares (Spa) op 1.32, 8. Bracke (Bel). 9. Ocona (Spa) op 1.34, 10. Saez (Spa) op 1.35, 11. Dolman, 12. Zoetemelk (beiden Ned) op 1.38, 13. Vianen (Ned), 21. Karstens (Ned) op 1.43, 29. Krekels op 1.51, 40. Tabak op 1.55, 47. Van Katwijk, 48. Prinsen op 1.59, 56. Sche pers, 57. Rentmeester op 2.06, 84. Steevens op 5.36, 91. Benjamins op 15.25. Algemeen ploegenklassement: Bic eerste in 65.58,08, Mars-Flandria zevende op 1.57 en Goudsmit-Hoff negende op 2.19, De Ronde van Nederland is voor de Russen van bijzonder belang. Mocht één van de zes winnen, dan kan hij vrijwel zeker zijn van een plaats in de Olympi sche selectie. Want met de Nederlandse omloop luidt de wielerbond de definitie ve voorbereidende fase voor de Olympi sche Spelen in. Na Olympia’s ronde vol gen nog twee belangrijke selecties voor dat de Olympische afvaardiging definitief wordt samengesteld: de Spartakiade, de nationale titelstrijd op alle sportonderde len, die elk voor- Olympisch jaar wordt gehouden, en de Ronde van Rusland, een etappewedstrijd van rond de twintig da gen door het Europese gedeelte van Rus land. Door de enorme uitgestrektheid van de Sovjet-Unie staan de organisatoren in de nationale wielerbond bij de selecties voor problemen, die in Nederland ondenkbaar zijn. Zo moet er steeds rekening worden gehouden met de verschillende weertypen in het land. In Siberië kan er bijvoor beeld alleen in augustus behoorlijk op de weg gefietst worden. Om de doorstroming van de talentvolle jeugd desondanks zo veel mogelijk te bevorderen, hebben de onder bonden in de verschillende Sovjetre publieken een grote mate van zelfstandig heid. Zij leiden de renners op en zorgen ervoor dat de sterksten de kans krijgen om zich in de nationale ploegen van het overkoepelende comité te rijden. Zo kan het voorkomen dat er in de ploeg voor Olympia’s Ronde renners zit ten uit West-Rusland (Minsk), het zuide lijke Georgië en Siberië (Omsk). Tijdens hun trainingsritten hebben zij de laatste dagen voor het eerst kennis kunnen ma ken met het vlakke Nederland en de bij behorende windvlagen. De ervaring heeft geleerd dat de buitenlandse renners in de nationale ronde vooral moeilijkheden krij gen in de ritten met een straffe bries op kop. Novozhilov maakt zich daar voorlopig niet zo druk om: „We weten natuurlijk dat wij hier rekening moeten houden met de wind, maar dat is voor ons zeker niet de hoofdzaak. Belangrijker is het dat wij de kracht van onze tegenstanders leren kennen. Vooral de Nederlandse amateurs staan bij ons hoog aangeschreven. Dat is dan ook de voornaamste reden geweest dat wij hier gekomen zijn.” Fedor den Hertog heeft zijn Russische tegenstanders de laatste dagen al wat vergelijkingsmateriaal gegeven. „Aan de manier waarop hij tijdens de training wegsprong hebben we al ongeveer kunnen zien waar we vanaf vrijdag rekening mee moeten gaan houden,” aldus Novozhilov. THEO KLEIN. •Twsnt» MAC. ti-Sport (Van onze sportredactie) AMSTERDAM W inkelcentrum Gelderlandpl. W. v. Weldammerl. 25

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23