Ideologische opvatting van Honecker: In Pakistan 600.000 doden Als alles verandert Le Monde en over hun oplagecijfers Griekenland [W^^'modJ Rennie Davis moet bijzonder hoge borgsom betalen DE BONDSREPUBLIEK” “'Basten „Voer voor juntalogen” in „DDR AFGRENDELEN VAN VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken „Figaro” bakkeleien i Militairen in Washington achtergrond een heel jaar halve prijs (van de enkele reis) 2 dagen gratis in mei Mogelijk zorgen over toekomst Amerikaans Hof laat doodstraf bestaan MOEDERDAG: KREIERDAG te® WOENSDAG 5 MEI 1971 binnenhuis architectuur V erdubbeld r Hard gelag Nieuw facet meubelen gordijnen tapijten Jaarkaart f50.- voor echtparen f75. Kantoor en werkplaats ji LE1DSEVAARTWEG 97 - HEEMSTEDE - Tel. 28 70 65; privé 24 14 92 ;l In VS wachten 644 ter- doodveroordeelden lillilltil liiiiiii lilllBïilI lil l l (Van onze redacteur in Parijs) fVVVVVVWVWVWWVVVVVVWVWVV\AA/WVWWW¥WVWWVVVWVWW\AA/V^ ADVERTENTIE STYLIANOS PATAKOS Grote Houtstraat 26-30 - Haarlem WWWVWWV«fW1 IfltWI Kil r 1 t i t Alle artikelen van Kreier uit Zwitserland zijn Moederdag- geschenkjes. U kunt kiezen uit 500 verschil lende zuiver zijden shawls in 18 kleuren, vanaf ƒ14.50 Een vrijblijvend bezoekje is echt de moeite waard. i I i 1 A/WlAA/WVVUVWVIfWVWUVIAMWWIAAIIfVVWWWVIAIVWVWVWVIMWIAIVWIfWIAAfWlAAflAfVWIfMVVVVVVVlA/VVVlAA/WVUVWVVlA/ DIT ALLES moet vooral voor Patta- kos, die toch eigenlijk letterlijk het „gezicht” van dit regime is, een hard gelag zijn geweest. De gang van NU HEEFT zich In deze hele pro blematiek opnieuw „voer voor junta- logen” gemengd: wat was er aan de hand met de opperbevelhebber van de strijdkrachten, Odysseus Anghelis? LONDEN (AFP) Premier Heath van Engeland heeft in het Britse Lagerhuia meegedeeld dat er volgens de gegevens waarover zijn regering beschikt, op het ogenblik 600.000 slachtoffers in Oost-Paki- stan zjjn als gevolg van het conflict tussen Oost- en West-Pakistan. Bedolven. In een mijn te Bochum in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfa- len zijn zes mijnwerkers bedolven on der gesteente doordat een gang boven hen over een lengte van 35 meter in stortte. Vraag folder voor volledige inlichtingen. 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Koop uw 65+kaart nu! ADVERTENTIE VWVVVVVVVWVVWWVWVVVVVWVVWWVVWWVVWVWWVWWWWWWWWAï Dit jaar heeft hij het laten afweten bij de 150ste verjaardag van de uit roeping van de vrijheidsoorlog op 25 maart, bij de viering van orthodox Pasen in de nacht van 17 op 18 april beide malen was zijn komst wèl aangekondigd en bij de 21ste april. Dit laatste feest vierde hij in Thessa loniki met de leiding van het derde leger, dat Noord-Griekenland beheerst en het was deze viering die van de Griekse televisie en radio verreweg de meeste aandacht kreeg. Terwijl in Athene de belangstelling van het pu bliek als gewoonlijk miniem was, waren in Griekenlands tweede stad juichende mensenmassa’s op de been. (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL De viering van de vierde verjaardag van de militaire staatsgreep in Griekenland heeft enkele bizarre facetten vertoond, waar de juntalogen nog steeds handenvol werk aan hebben. De officiële her denking geschiedde net als vorige jaren met een „Te deum” in de Atheense kathedraal. Daar verschenen „vice-koning” Zoitakis, vice- premier Pattakos en een aantal andere kopstukken. De avond tevoren was er op het plein vóór de kerk nog een bom ontploft, die vele etalage ruiten had vernield. Een andere ontplofte dichtbij het ministerie van Pattakos. De linnen artikelen, zoals cock- tailhanddoeken, placemats e.d. en tevens de pannelappen, cocktailschortjes, zijn allemaal weer verrassend leuk. WASHINGTON. (Reuter en AFP) De anti-oorlogsdemonstraties in Washing ton begonnen gisteravond te verlopen. De militaire autoriteiten hebben een begin gemaakt met het terugtrekken van de tienduizend militairen die maandag naar de hoofdstad waren overgebracht. De mi litairen zijn geconsigneerd in de voorste den van Washington. De handhaving van de orde is nu overge laten aan de vijfduizend man van de gemeentepolitie. Gisteren hebben zich in de stad weinig incidenten voorgedaan. Tijdens het spitsuur verliep het verkeer vlot. De organisator van de mars, Rennie Davis, wordt vastgehouden op beschuldi ging van „het belemmeren van overheids ambtenaren in de uitoefening van hun functie”. Van hem wordt een borgtocht van bijna 100.000 gulden geëist voor voor lopige invrijheidstelling. De meeste van de ongeveer zesduizend vrijgelaten jongeren hebben gisteren met zesduizend anderen opnieuw geprobeerd enkele pleinen en straten in het centrum van de Amerikaanse hoofdstad te blokke ren in hun protestcampagne tegen de oorlog. Daarbij zijn opnieuw honderden betogers opgepakt. PARIJS Met een woordkeus die men eerder op de rommelmarkt of in een poli tieke meeting, dan in de kringen van krantendirecteuren zou verwachten, hebben de twee aanzienlijkste Parijse dagbladen „Le Monde" en „Le Figaro” zich sinds enige dagen in een vinnige strijd geworpen. Deloyale concurrentie, demagogie, cynisme en onverantwoordelijkheid zijn zo een paar van de vriendelijkheden die de respec tieve directeuren elkaar al naar de hoofden hebben geslingerd. Het Nederlands Architecten Genoot schap heeft dezer dagen een adres aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer gezonden, waarin op ombuiging van het huisvestingsbeleid wordt aangedrongen. Inspraak van degenen, die zullen moeten wonen in de huizen die door de overheid worden gesubsidieerd, wordt daarin als een voorwaarde gesteld. Dit adres is wellicht op een gunstig tijdstip uitgebracht. In politieke kringen heeft men ontdekt dat men in allerlei opzicht op de oude manier niet meer kan doorgaan. Deze ontdekking kan misschien ook op de woningbouw in toepassing worden gebracht. „Le Monde” heeft vanaf 1961 in tien jaar tijds zijn oplage tot ruim 360.000 exemplaren verdubbeld. Sedert 1968 zit er echter weinig beweging meer in de oplagecijfers, terwijl de „Figaro” in 1970 het halve miljoen overschreed. De aanval werd door de directeur van „Le Monde”, Jacques Fauvet, geopend, die in zijn krant enige tijd geleden „Le Figaro” als afschrikwekkend voorbeeld stelde van een krant die langs kunstma- krant wekenlang voor niets ontvangt, le garantie dat een toerist, die een later tot de vaste lezerskring zal toetre den. Het antwoord van de „Figaro”-direc- rteur luidde, dat die vakantiekranten in werkelijkheid voor de halve prijs door de hotels worden betaald en dat „Le Monde” de zon blijkbaar moeilijk in het water kon zien schijnen, nu zijn voor naamste rivaal „steeds sterker wordt” Het decreet geeft hem de verplich ting, „de nationale belangen tegen elk gevaar te beschermen” dus ook tegen gevaren van binnenuit. Artikel 130 van de Grondwet plaatst bovendien de strijdkrachten als geheel boven het eigenlijke staatsgezag: zij „dienen de natie” en zweren trouw aan „het land, de nationale idealen en tradities” en dus niet aan de regering, zelfs niet aan Papadopoulos. PAPADOPOULOS, de eigenlijke dictator, hééft iets tegen de plechtig heden in deze kathedraal. Niet alleen vanwege de bommen die er in de buurt ontploffen. Voor de zevende maal in middels is hjj niet verschenen op een daar gevierde nationale hoogtijdag. Verder de beroemde Kreier batistzakdoekjes, vanaf 2.75 De regering in Bonn heeft op de felle, maar niet onverwachte taal van Honec ker kort gereageerd. Ulbricht’s opvolger aan de top van de S.E.D. moet weten dat van ratificering der verdragen zon der een bevredigende regeling voor Ber lijn geen sprake kan zijn, aldus woord voerder Ahler. Anders dan vorige jaren vaardigde deze geen eigen dagorder ter gelegen heid van de 21ste april uit. Hij ver scheen ook niet bij de vieringen, noch in Athene, noch in Thessaloniki. Wil de hij geen partijkiezen in de diskre- pantie Papadopoulos-Zoitakis? Offi cieel werd meegedeeld dat hij ziek was, maar twee kranten brachten die zelfde dag een foto waarbij men hem ziet bij een bruiloft in de omgeving van Athene. Anghelis, die eens het vertrouwen genoot van Papadopoulos en een be langrijke rol speelde bij het neerslaan van de „koninklijke tegencoup” in de cember 1967, heeft vorige maand een uitvoerig „werkbezoek” aan de Ver enigde Staten gebracht. In het militai re apparaat van de NAVO beschikt hij over uitstekende relaties. Leest men zorgvuldig de Grondwet die het regime in 1968 liet aannemen en voor al ook het „decreet 58” uit datzelfde jaar, waarin de positie van het opper commando wordt vastgelegd, dan blijkt dat de opperbevelhebber van het leger eigenlijk nog de enige is die enig tegenwicht kan bieden tegen de machtscumulatie van Papadopoulos (behalve premier ook minister van Defensie en Buitenlandse Zaken). protocollaire voorrang die deze gene raal bij plechtigheden nog altijd krijgt in de paasnacht is hij het die als eerste zijn kaars ontsteekt aan het „nieuwe licht” dat de aartsbisschop heeft gebracht niet meer van dicht bij kunnen verdragen. zaken zou de hypothese kunnen beves tigen, dat Papadopoulos bezig is zich voor de buitenwereld te „dekolonelli- seren”. Hij zou al weken in contact staan met een aantal afgevaardigden uit het oude parlement vijf namen worden genoemd uit de oude rechtse partij ERE, één uit de Centrumpar tij (de vorig jaar deemoedig uit het buitenland teruggekomen Vardinoian- nis, die minister van Voorlichting was onder Papandreou) en één uit de ge lederen van de in 1965 uit het Cen trum weggelopen „verraders” van Pa pandreou. Deze figuren uit de politieke wereld, eens afgeschilderd als „corrupt” en „voorgoed uitgeschakeld”, zouden nu moeten opdraven om een door Papa dopoulos uit te roepen politieke be weging meer aanzien te verschaffen, hetzij als medestanders, hetzij als „loyale oppositie”, dat schijnt van la ter zorg te zijn. De man die namens „de oude junta” bij uitstek bezwaren heeft tegen een dergelijk initiatief zou vice-koning Zoitakis zijn, gewoonlijk, en waar schijnlijk ten onrechte, beschouwd als een louter ornament van dit regime. Papadopoulos van zijn kant zou de In het algemeen is op de verschuiving in Oost-Berlijn nogal gelaten gereageerd in de Bondsrepubliek. In verschillende perscommentaren komt slechts een feit als nogal mysterieus naar voren: waar om trad Walter Ulbricht af kort voordat het grote partijcongres van de S.E.D. in juni hem de gelegenheid zou bieden in een grote show en massaal toegejuicht, de partijleiding over te dragen? Is de bijna 78-jarige zo zwak dat zijn artsen hem moesten adviseren ook die an derhalve maand niet meer uit te dienen? Beide kranten richten zich sociaal, in tellectueel of sociologisch gezien tot een overeenkomstig publiek. Le Monde is een avondblad, terwijl Le Figaro ’s och tends verschijnt. „Le Figaro” stelde zich altijd duidelijk achter de regering op. „Le Monde” daarentegen maakt zich bij voorkeur tot tolk van de links liberale oppositie. Ondanks hun prestige in binnen- en ook in buitenland en hun toch nog altijd aanzienlijke oplagen mag uit de felheid van hun woordenstrijd wel worden ge concludeerd dat ook „Le Monde” en „Le Figaro” hun toekomst lang niet zonder zorgen tegemoet zien. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Erich Honecker, die Walter Ulbricht als partjjchef heeft af gelost, heeft Bonn onmiddellijk laten weten hoe hij de verhoudingen tussen DDR en Bondsrepubliek beoordeelt. Noodzakeljjk voor zijn land is „een vol ledige afgrendeling van de imperialistische Bondsrepubliek”. Het zou zeer in strjjd met de realiteiten zijn als men op de een of andere manier bij zondere betrekkingen tussen beide Duitslanden wil construeren, aldus de nieuwe eerste secretaris van de Oostduitse Communistische Partij. HONECKER eist van Bonn dat de ver dragen met Moskou en Warschau snel zullen worden geratificeerd en keert zich tegen een samenhang met het treffen van een regeling voor de kwestle-BerlIjn. Voor de gehele Europese problematiek inclusief het voorbereiden van een vei- ligheidsconferentie, zou in parallellopen- de ontwikkelingen een oplossing moeten worden gevonden. Het zou onjuist zijn op de regeling van de ene kwestie te wachten voordat tot een andere kan worden over gegaan. De Oostduitse leider beriep zich bij de ze verklaringen op het standpunt van de Sovjet-Unie. Zijn uitspraken deed hij trou wens als rapporteur van het Centrale Par tij comité over het ongeveer een maand geleden beëindigde partijcongres in de Sovjet-Unie. Zij werden gisteren volledig gepubliceerd in het partijblad „Neues Deutschland” dat voorts, evenals de an dere Oostduitse kranten, met grote kop pen de verschuiving aan de top bekend maakte. Sprekend over ideologische kwesties noemde Honecker de discussie met revi sionisme en nationalisme, van welke aard ook, een basisopdracht voor alle communistische partijen. De ervaringen in Tsjecho-Slowakije zouden duidelijk hebben aangetoond hoe noodzakelijk waakzaamheid tegenover agitatie van het imperialisme is. tige weg zijn oplagecijfers verhoogde om zo zijn advertentiekolommen duur der te kunnen verkopen. Vooral in het zomerseizoen deelt „Le Figaro”, zo ont hult Le Monde, tienduizenden gratis exemplaren in de hotels der badplaat sen en andere vakantieoorden uit. Gra tis verspreiding leidt tot onderwaarde ring, zo legde de directeur van „Le Monde” uit, want er bestaat geen enke- WASHINGTON, (AFP). Een nieuw arrest van het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof zou wel eens de terechtstelling van een aantal terdoodveroordeeiden kun nen bespoedigen. Het Hof heeft namelijk de gratieverzoe ken verworpen van Dennis McGautha en James Crampton, die beiden wegens moord met voorbedachten rade ter dood zijn ver oordeeld. Het arrest van het Hof erkent het recht van een jury in haar rapport zich uit te ■preken of een verdachte de doodstraf of levenslang dient te krijgen. De achtereenvolgende beroepen van McGautha en Crampton hebben ertoe ge leid dat in de afgelopen vier jaar in de Verenigde Staten geen enkel doodvonnis is voltrokken. In de dodencellen in de ge vangenissen in 33 Amerikaanse staten zit ten nog 644 mannen en zeven vrouwen op de uitvoering van hun vonnis te wachten. Onder hen zijn onder meer Sirhan Sirhan, de moordenaar van Robert Kennedy en Charles Manson met zijn drie vrouwelijke volgelingen. Zo zag de Amerikaanse hoofdstad Washington er gisteren 's morgens vroeg uit: veel militairen in de straten en helikopters in de lucht. Voor de demonstranten tegen de oorlog in Vietnam een te grote overmacht. Nu de Nederlandse politiek zodanig in de war geraakt is dat men op het gebied van de kabinetsformatie élles kan ver wachten, is de kans aanwezig om aan een komende regering en komen doet ze, in welke vorm dan ook eisen te stellen die duidelijk in het belang van iedereen zijn en niets met politieke programma’s te maken hebben. Het is immers toch on mogelijk dat een van de keurige en boeiende partijprogramma’s die in de ver kiezingsstrijd zo uitbundig zijn aangepre- zen, onverkort en compleet in uitvoering komt. Als er dan zowel wat de keuze der toe komstige ministers betreft als wat de hun toe te schuiven portefeuilles aangaat, op «en enorme manier zal moeten worden geïmproviseerd, kan het misschien geen kwaad om meteen maar eens te probe ren geheel nieuwe en politiek onbelaste punten in het komende regeringspro gramma op te nemen. Een van die punten heeft te maken met de woningbouw, maar betreft niet direct het aantal te bouwen woningen of de ver houding tussen woningwetwoningen en particuliere bouw. Het heeft betrekking op het woonmilieu, de vorm waarin ge bouwd wordt, de uitgangspunten waar mee gebouwd wordt en de kwaliteit van de leefruimte die men van plan is te gaan inrichten. Gesteld dat het woningbouwbeleid door de nieuwe regering als een prioriteit wordt aangepakt en dat is toch iets waarmee een regeringsprogramma zal «taan of vallen dan is de tijd rijp om de nieuwe regering tegelijkertijd tot een ombuiging van het volkshuisvestingsbe leid te bewegen, opdat wordt opgehouden met optrekken van woonkazernes die over vijfentwintig jaar een schandvlek van de maatschappij zullen vormen. Die «oort fantasieloze, enge, uniforme beton blokken staat er in de buitenwijken van alle Nederlandse steden en dorpen nu voldoende. Het is tijd dat de woningbouw zich gaat hervormen tot een eigentijdse stijl, die de bouwende generatie van van daag niet een gegrond verwijt van de vol gende generatie zal bezorgen. Ook de woningbouw maakt deel uit van de zorg voor het milieu. De plaats waar het gezin gehuisvest is, waar de kinderen spelen, waar da ouders deelne men aan het maatschappelijk verkeer en waar de samenleving in de kleinst moge lijke groepsvorming van de families zich voorziet van de nodige menselijke con tacten, die plaats is een factor van maat schappelijke karaktervorming in optima forma. Als men die plaats zorgeloos en fantasieloos ommuurt en daarbij alleen in de elementaire eisen van „een dak boven het hoofd” voorziet, legt men de grond slag van een toekomstige samenleving waarin de agressie en het egoïsme zich sterk zullen doen gelden. De huidige dringende nood tot het optrekken van woningen geeft misschien niet zoveel speelruimte aan degenen, die architecto nisch en woningbouwtechnisch iets beters én iets rianters zouden willen stichten dan de levenloze hoogbouwwijken, maar aan de andere kant zijn bewijzen gele verd dat er voor hetzelfde of slechts wei nig meer geld heel wat beters van te maken is. Men moet daarbij eens de mensen aan het woord laten, die er deskundig en verantwoord over kunnen praten. Dat zijn in de eerste plaats de architecten, een groep experts die allerminst tevreden is over hetgeen er tot dusver tot stand is gebracht. Het is niet te verwonderen dat zij naar andere wegen zoeken en zich inspannen om de middelen te vinden, die het ook in deze tijd van geldnood en huizengebrek mogelijk maken om de mensen een leefmilieu te bezorgen dat functioneler is ten aanzien van de pri maire eisen en behoeften. 1 i®|i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3