Soberheid blijft parool van DS ’70 Minister Luns aan top TV en radio bevoorrecht ZWENDEL KWAM UIT DOOR VALS ADRES huren ANOF eist meer aandacht voor onderwijs Regeling harmonisatie Ontslag voor 150 man in Roermond ROYAL ALBERT Niemand gekozen op voorkeurstemmen boven pers DAARNA PROGRAMMA” „EERST EEN FORMATEUR, Fa. B. ENGELENBERG Doel straat 39 - Haarlem - Tel. 312206 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN - --1- - - - -- Morgen SER- Viertal met veel valse documenten situatie Tien miljoen valse zegels HALF MILJOEN KEER 0017 Bij kabinetsformatie duidelijk afspraak maken W apenleverancier moord Mazzili rapport over economische Parachutist „landde” op bovenleiding UTRECHT Het treinverkeer op de l(jn Breda-Roosendaal is gisteravond on geveer een uur gestremd geweest, doordat bjj parachute-springwedstrjjden ter gele genheid van het bevrijdingsfeest een para chutist op de bovenleiding van de spoor baan neerkwam. aangehouden gearresteerd 2 DONDERDAG 6 MEI 197 1 D NDP-voorzittèr: Formatie-debat ZITTEN BLIJVEN ADVERTENTIE VERFSPUIT REVOLVERS r* Papierfabriek aan Biihrmann verkocht 1 ENGELS PORSELEIN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG DS’70 wil bij de onderhandelingen met de confessio nelen en de VVD eerst gaan praten over een formateur en pas daarna over het programma waarop een ka binet van deze partijen zou moeten gaan werken. Dit verklaarde gister avond het Tweede-Kamerlid me vrouw Van Veenendaal na een ver gadering van de DS’70-fractie. De nieuwe partij houdt voorts onver minderd vast aan haar eis van sober heid. «75 OOK VOOR GESCHENKEN i i i DEN HAAG Dinsdag is op het speciale telefoonnummer „klantenservice poste rijen 0017” het 500.000ste gesprek binnengekomen sedert de start van deze dienst, op 3 februari 1969. De tweedaagse conventie wordt bijge woond door ongeveer 600 technische spe cialisten van kranten uit de hele wereld. De bijeenkomst wordt voor de eerste keer in Amsterdam, in het RAI-gebouw ge houden. C 5 I t 5 I i het van van wor- pe- —2- en rechtspositie van de vakleerkrachten bij het lager onderwijs zal eveneens die nen te worden geregeld. Vraagt folders bij de importeur: „'t HOOLHOES”lreneweg 2 BundefL.) KUNSTNIJVERHEIDSHUIS andrén Grote Houtstraat 163 - Haarlem Gen. Cronjéstraat 143 - Haarlem AMSTERDAM „Parlement en rege ring voerden in 1965 b jj wet de reclame in de televisie en radio in als een staats monopolie. Daarbjj werd de pers tevens uitgesloten van dit nieuwe communicatie middel”. Deze politieke bevoorrechting van televisie en radio siert de Nederlandse democratie in principe niet. De voorzitter van de vereniging van de Nederlandse Dagblad Pers, mr. C. J. Houwert, zei dit woensdag in Amsterdam bij de opening van de tweedaagse conventie van het INCA-Fiej-Research Institute uit Darm stadt, een internationale persorganisatie op het gebied der techniek. Huurverhoging als gevolg van huurhar- monisatie kan alleen plaatshebben voor goede oudere woningen, waarvan de huur prijs in verhouding tot de woonwaarde te laag is. Dit betekent, dat slechte en zeer slecht onderhouden woningen in het alge meen niet voor een extra-verhoging in aanmerking komen. Vaak vallen die al buiten de niet-verplichte jaarlijkse huur verhoging. Bij het vaststellen van een nieuwe huur prijs in het kader van huurharmonisatie moet rekening worden gehouden met de kosten, die de huurder heeft gemaakt voor verbetering van de woning. DEN HAAG Huurverhogingen in het kader van de huurharmonisatie kunnen voor woningen van gemeenten en woning bouwcorporaties in het algemeen niet eer ier dan 1 april 1972 worden doorgevoerd. Voor particuliere hoorwoningen waar voor de niet-verplichte jaarlijkse huurver hoging geldt, kunnen verhuurders na 1 juli trachten om met de huurders een ho gere huurprijs overeen te komen. Dit ver meldt het ministerie van Volkshuisvesting in een overzicht over de huurharmonisatie. De klantenservice, die op werkdagen van 8 tot 20 uur kosteloos telefonisch be reikbaar is, geeft alle informatie over de post, de postgiro en de rijkspostspaarbank. Ook over andere PTT-diensten worden, zo mogelijk, wel inlichtingen verstrekt. Bui ten de genoemde uren kan men zijn vragen aan een antwoordapparaat kwijt. Men wordt dan de volgende dag teruggebeld. In de loop van juni zal in Leeuwarden een bedieningspost worden gevestigd, die dan éénderde van het 0017-verkeer, dat op dit moment geheel op Rotterdam is geconcentreerd, voor zijn rekening zal nemen. De financieel-deskundigen van de drie confessionele fracties hebben opdracht over de economische situatie van ons land en de mogelijke budgettaire ruimte die er in de toekomst zal zijn voor aller lei wensen. Van belang is daarbij het rapport van de Sociaal Economische Raad, dat morgen zal verschijnen. Ook al komen de partijen in de SER (werk gevers, werknemers en Kroonleden) niet tot overeenstemmende conclusies, dan blijven die verschillende conclusies toch bijzonder interessant voor de onderhan- delingen van de vijf fractieleiders. Hij wist ongedeerd op de begane grond te komen, maar het duurde enige tijd voordat men de touwen van de parachute, die zich om de stroomdraden hadden ge slingerd. had verwijderd. Dat moest we gens de spanning van 1500 volt op de bo venleiding zeer voorzichtig gebeuren. Volgens hoofdinspecteur G. J. Toore- naar was uit het gehele onderzoek en uit de bekentenis van de 60-jarige moorde naar gebleken dat de souteneur de leve rancier moest zijn. Hij was zaterdag 17 april op vakantie gegaan, nadat hij op verzoek van de moordenaar enige wa pens had geleverd. Het ziet er naar uit, dat het „forma- tie-debat” in de Tweede-Kamér niet ge houden zal worden op dinsdag 11 mei, maar op woensdag 12 mei. De nieuwge- kozen Tweede Kamer zal dinsdag wel bijeenkomen, maar aan de orde komt dan alleen de vraag, of een formatie-debat wenselijk is. Als deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, dan zal waar schijnlijk dit debat de volgende dag wor den gehouden. In de agenda van het tweetal stonden de data reeds vast, waarop verdere be stellingen zouden worden gedaan bij de zelfde bona fide drukkerij: 14 mei: 10 miljoen Albert Heijn-zegels en 5 miljoen Spar-zegels, 12 mei: 5 miljoen Kroon- en eenzelfde aantal Centra-zegels, en eind mei: 14 miljoen gulden aan bouwvak-va- kantiezegels. Hoewel drs, Udink niet wilde zeggen welke concessies de confessionelen zullen kunnen doen aan de V.V.D. en DS’70, liet hij wel duidelijk blijken dat de C.H.U.- fractie wil dat al het mogelijke zal wor den gedaan om te komen tot een meer- derheidskabinet. „Een confessioneel min derheidskabinet is hoogst onwenselijk”, verklaarde hij. „De jongste publikaties over de bin nenlandse financieel-economische ontwik keling versterken de fractie van DS’70 in haar indruk dat zonder beperking van sommige overheidsuitgaven inflatie en prijsstijging zullen voortgaan, waardoor de sociaal zwakste groepen het eerst ge troffen zullen worden, in de económisch minder sterke gebieden werkloosheid zal optreden en op den duur, de werkgele genheid wordt bedreigd”, aldus een com muniqué van DjS’70. Dr. Drees jr. heeft van zijn fractie evenals drs. Udink van de C.H.U.-fractie de machtiging ge kregen om de verkennende besprekingen met de andere partijen voort te zetten. Vandaag en waarschijnlijk ook zaterdag nog zullen de vijf fractieleiders bijeen komen. De aandacht, die in de verkiezingsstrijd en in de verkiezingsprogramma’s aan het onderwijs is besteed, wordt pas geloof waardig als bij de kabinetsformatie dui delijke afspraken worden gemaakt, die tot uitdrukking komen in het regerings programma. Daarbij dienen volgens het ANOF-bestuur centraal te staan: het snel tot standbrengen van een onderwijsplan ning voor de middellange en lange ter mijn. en het beschikbaar stellen van extra-middelen in het bijzonder voor maatregelen, die gericht zijn op de exter ne democratisering. Het ANOF-bestuur is het met de drie vakcentrales eens, dat terwille van dit laatste in 1975 een extra-bedrag van 950 miljoen gulden nodig is, waarvan 650 miljoen beschikbaar moet komen voor verbetering in het kleuter- en basison- AMERSFOORT. Na een achtervol ging door vier politieauto’s heeft de po litie van Amersfoort drie mannen en een vrouw gearresteerd. Zij worden verdacht van handel op grote schaal in gestolen auto’s, kentekenbewijzen en valse pas poorten. De politie vermoedt dat zij deel uitmaken van een bende. De vier ver dachten zijn twee Duitsers van respectie velijk 25 en 29 jaar, een 36 jarige Ne derlander en zijn 21-jarige vriendin. (Vervolg van pagina 1) De miljoenenzwendel werd zondagmid dag 2 mei aan het rollen gebracht, toen bij de politie in Amstelveen een Belg naar een straat vroeg, waarin het nummer, dat hij opgaf, helemaal niet voorkwam. De Belg was bedrijfsadviseur van een Antwerpse drukkerij en wilde een klant van zijn firma, die hij reeds in België had gesproken onder de naam drs. A. Heine, in Amstelveen bezoeken, waar de man een bungalow zou hebben. Hij ver telde, dat de klant bij zijn firma een or der had geplaatst voor de levering van 100.000.000 A O-waardezegels, waarvan de eerste partij van 10.000.000 stuks dins dag in Antwerpen zou worden opgehaald. Direct werd contact opgenomen met de directie van A O die zei van niets te weten en een vaste drukker te hebben. Uit de lijst wensen valt te lezen, dat het zittenblijven in het gehele onderwijs vóór 1980 moet zijn afgeschaft. Andere wensen zijn: wette lijke regeling van een geïntegreerd kleuter- en basisonderwijs, bevordering van goed begeleide experi menten met de middenschool gericht op een onderwijsstelsel, waarin eerst op 15- a 16-jarige leeftijd een definitieve school- of beroepskeuze wordt gemaakt, de inte gratie van hoger beroepsonderwijs en we tenschappelijk onderwijs en ook het tot stand brengen van een systeem van pe riodieke her- en bijscholing als integre rend deel van een loopbaan bij het onderwijs. stemmen konden 138 zetels rechtstreeks toebedeeld worden. De 12 restzetels wa ren voor: P.v.d.A. 3, K.V.P. 3, V.V.D. 1, A.R.P. 1, C.H.U. 1, D’66 1, C.P.N. 1 en DS’70 1. De actie „Geef ons de Vijf” van de Zuidmolukkers in ons land heeft volgens de secretaris van de Kiesraad, mr. dr. W. van Ommen Kloeke, geen merkbaar resultaat gehad. In het kader van deze actie waren de kiezers opgeroepen om bij de Kamerverkiezingen wel op de kan didatenlijst van hun eigen keuze te stem men, maar dan het hokje rood te ma ken voor de naam van kandidaat num mer 5. Door het optellen van alle stem men, uitgebracht op alle nummers 5. zou dan kunnen worden nagegaan in hoever re het Nederlandse kiezerspubliek sym pathiek staat tegenover de Zuidmolukkers aldus de bedoeling van de actie. „Onze overheid heeft destijds door deze ingreep een zware verantwoordelijkheid op zich genomen, waaraan het ongaarne door ons wordt herinnerd”, aldus mr. Houwert. „Het functionele terrein waar de uitgevers zich in zullen moeten begeven, zal boven dien breder worden”. Het brengt ons in aanraking met heel andere technieken voor de verwerving, bewaring, vermenigvuldi ging en van informatie. Dit vergt een der mate grote opeenhooing van technische specialismen dat onze bedrijven, die ondanks enige concentratie nog steeds van beperkte omvang zijn, slechts kunnen blijven voortbestaan door eenzelfde grote mate van samenwerking, nationaal, maar vooral internationaal, zei hij. Naar de me ning van de voorzitter van de Nederlandse Dagbladpers zal de INCA-Fiej-Research Organisation zeer spoedig een levensvoor waarde voor elke krant worden De Amstelveense politie besloot in sa menwerking met de gerechtspolitie in Antwerpen post te vatten bij de druk kerij en af te wachten of de „directeur van de coöperatieve aan- en inkoopver- eniging”, zoals de oud-aannemer zijn func tie aanduidde, zou komen opdagen. De politiemensen lieten hem rustig zijn gang gaan en alles inladen en volgden hem met vier wagens naar de Neder landse grens, omdat men hem in Neder land wilde aanhouden om uitleverings- moeilijkheden te ontlopen. Bij de Bel- gisch-Nederlandse grenspost Wuustwezel klaarde de oud-aannemer zijn drukwerk in, maar bemerkte plotseling een fuik die de Belgische rijkswacht vlak voor de grens had opgezet om, naar hem later bleek, de gezochte Nederlandse militaire schutter op te vangen. De oud-aannemer liet de werkloze, die als chauffeur bij hem in dienst was en ook van alles af wist, rechtsomkeert maken en verdween voor de volgwagens. De politie besloot toen naar Gouda te gaan, waar het bestelbusje gehuurd bleek te zijn. Men hoopte dat dé oud-aannemer vanzelf wel terug kwam. Tegen tien uur dinsdagavond kwam het busje inderdaad in Gouda aan. De inmiddels ingeschakel de Goudse politie kon echter de werkloze aanhouden, die zei van niets te weten: „Ik heb alleen wat papier opgehaald”. Enige minuten later kwam een andere wagen van het erf van het huis der chauf feur. Deze man vertelde later in het Goud se politiebureau, dat de oud-aannemer in zijn garage zat te wachten Hierna kon deze worden aangehouden. Het bestel busje bevatte echter geen enkele zegel. De samenwerkende politiefunctionaris sen moesten met hem twee keer naar België heen en weer rijden, voordat hij de juiste plaats aanwees waar de 10.000.000 zegels waren opgeslagen. Dit bleek in een voor twee maanden van een supermarkt gehuurde garage te zijn in het Belgische Brasschaat. De oud-aannemer zou met de man, in wiens garage hij in Gouda had zitten wachten, de spullen later gaan ophalen. Deze inwoner van Gouda wist van de aard der goederen echter niets af. zo zei de politie. Het aangehouden tweetal had al geoe fend met valse zegels. Zij hadden reeds enige duizenden -zegels (van eigen proef drukken) van diverse soorten ingeleverd. D_t was goed bevallen en daarom werd besloten tot grotere partijen over te gaan. De zaak kwam aan het rollen toen een inwoner van Amersfoort het viertal op een parkeerplaats van auto zag verwis selen. Hij tipte de politie, die daar ging posten. Na enkele uren keerde het gezelschap terug om de achtergelaten wagen die in de nacht van maandag op dinsdag in Amsterdam was gestolen op te halen. Zij gingen er met hoge snelheid vandoor, toen zij zagen dat deze auto inmiddels was verdwenen. De postende recher cheurs zetten toen de achtervolging in. De twee Duitsers worden in hun land gezocht wegens autodiefstallen. Uit één van de gevonden documenten bleek, dat de 25-jarige Duitser die verschillende Ne derlandse paspoorten had, in Kaapstad in de gevangenis heeft gezeten en bijna voortdurend in het buitenland vertoeft. DEN HAAG. Bij de gisteren vast gestelde officiële uitslag van de Kamer verkiezingen is gebleken, dat een aan tal kandidaten een flink aantal voor keurstemmen kreeg, maar niet genoeg om met voorkeur gekozen te worden. Minister Luns kreeg 19.234 stemmen en de K.V.P.-kandidaat J. B. M. Meijer uit Schoorl 10.780 stemmen, waarvan ruim 10.000 in de kieskring Den Helder. Marecl van Dam, VARA’s Ombudsman kreeg 9.399 stemmen. Mevrouw Van So- meren-Downer, voorzitster van de V.V.D behaalde 16.960 stemmen, ds. F. Mallan, nummer 10 op de S.G.P.-lijst kreeg 12.720 voorkeurstemmen. Jac. Huijsen. de jon gerenkandidaat van de C.H.U. die op een onevrkiesbare plaats stond, verwierf 3.767 stemmen. De oud-hoofdcommissaris van politie in Den Haag, de heer J H. A. K. Gual- therie van WeezeL kandidaat op de lijst van Nederlands Appèl, kreeg in de stad Den Haag 167 stemmen. Volgens de officiële uitslag van het Centraal Stembureau zijn totaal 6.318.152 stemmen uitgebracht. Daar 150 Kamer zetels te verdelen waren, werd de kiesde ler vastgesteld op 42.121 1/75. De zetelverdeling is conform die volgens de voorlopige uitslag. Aan de hand van de op elke lijst uitgebrachte DS’70 zal zelf niet komen met een naam van de in haar ogen meest ge wenste formateur. „Wij stellen ook niet dat mensen bij voorbaat niet accepta bel zijn”, verklaarde mevrouw Van Vee nendaal. Duidelijk is dat DS’70 weinig voelt voor het aanwijzen van een infor mateur, omdat zij dat als tijdverspilling beschouwt. De C.H.U. daarentegen wil bij de ver kennende besprekingen evenals A.R.P en K.V.P. wel eerst uitgebreid spre ken over de programma’s en pas daar na over de kandidaat-formateur. „Het urgentieprogram van de confessionele partijen moet een belangrijk uitgangs punt van de besprekingen zijn”, zei drs Udink gistermiddag. Maar ook de C.H.U- fractie meent dat er heel veel pleit voor een spoedig aanwijzen van de kabinets formateur, vooral door de jongste finan ciële ontwikkelingen in ons land. „Aan de andere kant moeten we erkennen dat de financieel-economische situatie zo in gewikkeld is dat nauwelijks te verwach ten is dat in de paar gesprekken die we met elkaar zullen hebben, al een oplos sing kan worden gevonden”, aldus drs. Udink. Als de huurder instemt met een verho ging is voor het doorvoeren daarvan de goedkeuring van de minister nodig. Als de huurder niet akkoord gaat kan de ver huurder het oordeel van de huuradvies commissie vragen. Ook dan is nog goed keuring van de minister vereist. Het bedrag van de verhoging mag per jaar niet groter zijn dan het gemiddelde bedrag van de jaarlijkse huurverhoging voor de nog gesubsidieerde woningen. Aan huurders die als gevolg van huur harmonisatie meer dan 1/6 of 1/7 van hun belastbaar jaarinkomen aan huur zullen moeten betalen, kan van rijkswege een individuele huursubsidie worden gegeven. Het ministerie wijst er met nadruk op dat er geen sprake is van een op 1 juli in gaande algemene extra-huurverhoging. Ook is het niet zo dat de huren van oude huizen opgetrokken zullen (kunnen) wor den tot die van de nieuwbouw. Voor het kleuteronderwijs wordt een klassegrootte gewenst volgens de 35- schaal en voor het basisonderwijs invoe ring van de derde fase van de leerlingen- schaalverlaging. Het beleidsplan dient ge richt te worden op een klassegrootte van maximaal 24 leerlingen tot 8 jaar en van 30 voor de oudere, waarnaast extra voor zieningen nodig zijn voor scholen met veel leerlingen uit sociaal-zwakke milieus De schoolleiding zal beter dienen te func tioneren. Het ANOF-bestuur vindt verder, dat het lager beroepsonderwijs en het mavo integraal vierjarig moeten worden. Voor het lager economisch en administratief onderwijs dient dit reeds per 1 augustus te gebeuren. Bevordering wordt verlangd van experimenten met streekcentra voor de integratie van vormingswerk en be roepsbegeleidend onderwijs. Uiteindelijk moet volledig dagonderwijs voor alle achttien jarigen mogelijk zijn. Voor wie in 1975 voor het achttiende jaar het volledig dagonderwijs heeft be ëindigd zal gedeeltelijke onderwijsplichl moeten worden ingevoerd volgens hei schema: 15-jarigen - 3 dagen per week. 16-jarig en - 2 dagen en 17-jarigen één dag per week. Ook zal een beleidsplan moeten worden opgesteld, dat leidt naar een twee-graden- systeem voor de bevoegdheden in het Een kijkje op de tentoonstelling van de International Newspaper and Colour Association in de Amster damse RAI. Op de foto een machine die pakken kranten bundelt, er een touwtje omheen doet en het pakket van een adres voorziet. DEN HAAG. Het bestuur van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Fe deratie (ANOF) heeft de leden van de nieuw gekozen Tweede Kamer en de eventuele kabinetsformateur een verkla ring gestuurd. De ANOF oordeelt, dat in de komende kabinetsperiode het On derwijs veel aandacht behoort te hebben. In het verleden zijn, aldus de ANOF, bij kabinetsformaties in onvoldoende mate bindende afspraken gemaakt voor ver betering van het primaire en secundaire onderwijs. (Van onze correspondent) ROERMOND. De n.v. Papierfabriek Roermond dochteronderneming van het Finse concern Enzo-Gutzeit gaat in verband met een aanpassing van de produktie aan de afzetmogelijkheden 150 werknemers ontslaan. Tegelijkertijd maak te de Roermondse onderneming woensdag bekend dat de Bührmann-Tetterode-divi- sie in Amsterdam het volledig uitstaand aandyelenkapitaai van Enzo-Gutzeit heeft overgenomen. Bührmann-Tetterode in Amsterdam heeft met verschillende golf-kartonfabrie- ken in Nederland en in het buitenland langlopende leveringscontracten voor pa pier voor kartonfabricage gesloten en heeft daarvoor ook de Roermondse pa pierfabriek overgenomen. Het ligt wel in de bedoeling later een voor deze produk tie gespecialiseerde papiermachine in be drijf te stellen in de Roermondse fabriek, maar in afwachting daarvan zal het pro- duktieniveau moeten worden afgestemd op de huidige afzetmogelijkheden. Van de in totaal 250 arbeidsplaatsen in de Roermondse fabriek kunnen er daardoor maar 100 worden behouden. Met werkne mersorganisaties is overeenstemming be reikt over de afvloeiingsregelingen. Voor Bührmann-Tetterode was dat een voor waarde voor de overname. De fusie-com- missie van de Sociaal-Economische Raad is over de ontwikkeling ingelicht. voortgezet onderwijs een weektaak van uitgevoerd dienen te worden. Wat de salaris- en rechtspositie betreft verlangt het ANOF-bestuur, dat de sala rissen yan de jonge kleuterleidsters on middellijk worden verbeterd. De salaris sen van kleuterleidsters en onderwijzers dienen voorts te worden herwaardeerd. Als gevolg van het salarisakkoord van 1968 moet ook snel de salariëring van directeuren en leraren aan zogenoemde derdegraadsscholen worden verbeterd. Bovendien moeten alle leraren in voortgezet onderwijs eenw eektaak dezelfde om vang krijgen. Taken oudere onderwijsgevenden kunnen den verlicht met mogeliikheid van sionering voordat men 65 is. De salaris- derwijs en 300 miljoen voor maatregelen voor de werkende jongeren. In de verklaring van de ANOF staat voorts, dat bij de planning uitgegaan dient te worden van wensen die in vele gevallen geheel en in andere voor een belangrijk deel worden vervuld in de ko mende kabinetsperiode. Deze wensen be treffen: veranderingen in het onderwijs, het kleuter- en basisonderwijs, het bui tengewoon onderwijs, het voortgezet on derwijs, de salaris- en rechtspositie en de personeelsvoorziening. AMSTERDAM. De Amsterdamse moordbrigade heeft dinsdagavond op Schiphol een 29-jarige souteneur uit Am sterdam gearresteerd, die ervan wordt verdacht de wapens geleverd te hebben voor de moord op de Italiaanse restau- tanthouder Romano Mazzili in de nacht van 18 op 19 april in Amsterdam-Zuid. De man keerde terug van een veertien daagse vakantie op de Canarische eilan den.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2