Voor vrede Weinig hoop op tussen-regeling Suez-kanaal Vietnam MOEILIJK BEZOEK VOOR ROGERS AAN ISRAEL Thant wil top van kemmogendheden Houphouet-Boigny was vroeg nationalist Onlusten in I Brooklyn VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Ruimtevaart en bewapening FBI VS lanceren spionage satelliet in VERHOEVEN s SCHERPE VEROORDELING VAN OORLOG IN INDO-CHINA Cholera onder de Oostpakistaanse Beschuit met aardbeien i lekker met lekker. DONDERDAG 6 MEI 1971 Geen voorwaarde Bar Lev-linie Waarborg Communisten Medestanders Sociaal bewogen F k vraag ket uw slijter (Van onze redacteur fn Abidjan) ABIDJAN „Onze president is niet alleen belangrijk voor Afrika, maar voor de hele wereld. Hij is niet voor niets wel eens als serieus kandidaat genoemd voor de post van secretaris-generaal van de Ver enigde Naties”. Deze woorden, uitgesproken door een in Abidjan ge accrediteerde diplomaat hebben meer betekenis dan men op het eerste gezicht zou verwachten. Want de 65-jarige Felix Houphouet-Boigny speelt al meer dan dertig jaar een belangrijke rol in het Afrikaanse politieke leven. u proeft het franse esprit 1 VERHOEVEN’S VIEUX I K ADVERTENTIE Toe^taartje. ADVERTENTIE HOUPHOUET-BOIGNY i na- ■TJ ANNO 1792 Het is Israëlische regeringskringen dui delijk, dat het uiterst moeilijk zal zijn Rogers te winnen voor het Israëlische standpunt in al zijn geledingen. De kunstmaan komt in de plaats van een voorganger van hetzelfde type, die in november vorig jaar was gelanceerd, maar niet in de gewenste baan terecht was geko men. De „ruimtespion” moet in een baan op bijna 36.000 kilometer hoogte vlak bij de evenaar boven de aarde komen te „hangen”. Zich stellend op de basis van het docu ment, dat ongeveer twee weken geleden aan Barbour werd overhandigd en waar in Israels eisen bondig werden opgesomd, verlangt Jeruzalem, dat president Nixon zich in het openbaar uitdrukkelijk soli dair zal verklaren met het Israëlische standpunt, dat na een partiële terugtrek king van de Israëlische troepen aan het Suezkanaal (de afstand wordt hier voor lopig nog in het midden gelaten) geen Afrikaanse politieke figuur land. nisterie van Buitenlandse Zaken in Wash ington deelt men deze zienswijze niet en naar het schijnt hebben de Amerikanen dit Cairo laten weten. KAAP KENNEDY (AFP) De Ameri kaanse luchtmacht heeft een splonage- kunstmaan gelanceerd, die volgens zegs lieden voorzien is van instrumenten die het lanceren van raketten in de Sovjet unie en China kunnen waarnemen. Het uitbreken van de oorlog luidde een nieuwe periode voor Afrika in. De Duitse troepen onder veldmaarschalk Rommel stootten ver naar het zuiden van het zwarte continent door. En daardoor werden de Afrikaanse kolo niën voor het eerst in hun geschiede nis meer dan louter wingewesten. Braz zaville werd hoofdkwartier van gene raal De Gaulle en Abidjan fungeerde als een belangrijke haven voor de uit voer van ruwe grondstoffen. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Hoe meer het be zoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers aan Israel naderde des te meer betwijfel de men hier of het werkelijk mogelijk zou blijken een interimregeling met betrekking tot het Suezkanaal te be reiken. In de afgelopen weken heeft in Israel een koortsachtige diploma tieke activiteit geheerst, die erop ge richt was Washington nader tot het Israëlische standpunt te brengen. Want minister Abba Eban mag het op zijn jongste persconferentie in Jeruzalem dan al hebben laten voorkomen alsof er van ernstige meningsverschillen met de Verenigde Staten geen sprake is, de in druk, die men krijgt als men de Israe- lisch-Amerikaanse relaties van het ogen blik op de keeper beschouwt, is heel an ders. NEW YORK (Reuter). Honderden jonge negers en Portoricanen zijn in de afgelopen nacht brandstichtend en plun derend door de krottenwijk Brownsville in Brooklyn getrokken. Met flessen en stenen bekogelden ztf de oproerpolitie die de wijk binnentrok nadat acht hui zen in brand waren gestoken en enkele tientallen winkels geplunderd. verdere gebieden zullen worden ontruimd voordat een formele en gedetailleerde vredesovereenkomst is getekend. Naar het schijnt is Washington bereid aan deze Israëlische wens te voldoen. Men verzet zich daarentegen tegen de Israëli sche eis, dat Cairo zich voor alles bereid zal verklaren de vijandelijkheden voor onbepaalde duur te staken. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken is van oordeel, dat de politieke posi tie, waarin Sadat verkeert, hem niet toe staat een dergelijke verplichting aan te gaan. Bovendien vindt men in Washing ton, dat de mogelijkheid voor Egypte het Suezkanaal te heropenen en zijn verwoes te steden langs de waterweg te herbou wen de beste waarborg is, dat Cairo de wapens voortaan zal laten rusten. Houphouet-Boigny is een sociaal be wogen mens. Na enige tijd als arts werkzaam te zijn geweest, kwam hij tot de conclusie dat hij weliswaar als dokter nuttig werk kon doen, maar dat hij daardoor het lot van zijn landgenoten nog niet kon verbeteren. Hij besloot op eigen kosten een zie- „In die jaren heb ik hem enkele malen ontmoet”, vertelde een Afri kaanse politicus. „Ik was onder de in druk van zijn sociale bewogenheid, maar realiseerde mij dat hij zijn tijd ver voor was. Hij wilde het Franse kolonialisme bestrijden, zijn volk be vrijden van dwang en onderdrukking. Maar hij zag niet in dat dat in die tijd vrijwel onmogelijk was”. Tenslotte is men het in Washington ook niet eens met het standpunt van Tel Aviv inzake vrije doorgang door het kanaal zo dra dit voor de internationale scheep vaart zal zijn vrijgemaakt. De Verenigde Staten zijn er in beginsel voor, dat Is raëlische schepen geen hindernissen in de weg worden gelegd, maar achten het on nodig dit voor een tussentijdse regeling als voorwaarde te stellen. Volgens de V.S. dient dit punt pas aan de orde te komen als een definitief vredesverdrag ter dis cussie wordt gesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Israel, Walworth Barbour, heeft de laatste we ken druk met minister-presidente Golda Meir en minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban besprekingen gevoerd en bij die gelegenheid is van Israëlische kant al het mogelijke gedaan om te voorkomen, dat Rogers zich de illusie zou maken, dat aan de Israëlisch® beginselen wel te tor nen zou vallen. Vrouwenmoordenaar. Een 34-jarige man uit Frankfort heeft bekend vier vrou wen te hebben vermoord. Hij werd ge arresteerd nadat iemand hem het lijk van een jonge prostituee ergens langs de autoweg Frankfort-Keulen had zien neergooien. V, Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt .q Als toetje of zomaar tussendoor. jL Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien l is een lekkere zomergewoontel Maar zijn naam reikte tot ver over de grenzen. In 1946 stichtte hij melijk de R.D.A. (Rassemblement De- mocratique Africain), die als voor naamste doel had het bestrijden van het kolonialisme in geheel Frans-spre- Houphouet-Boigny had om tactische redenen direct na de oorlog contacten gelegd met de Franse Communistische Partij. Deze politiek liet hij echter in ’50 varen, omdat hij zich bewust was van te grote kritiek op dit beleid. In plaats daarvan zocht hij steeds meer toenadering via de RDA bij de Franse buurlanden met het oogmerk gezamenlijk de onafhankelijkheid te veroveren. Dat lukte met de onafhan kelijkheid van Mali in 1960. De eerste stap naar zelfstandigheid was gezet. Om het proces te versnellen werd een entente aangegaan tussen Ivoorkust, Dahomey, Niger en Boven-Volta. Om dat hij inzag dat zelfstandigheid ook economische onafhankelijkheid in houdt, vormde hij de UAM, de Union Africain et Malagache, een economi sche unie van de twaalf Frans spre kende gebieden in Afrika. De president van Ivoorkust wordt gekenmerkt door zijn uitgesproken pragmatisme. Dat bleek ook uit zijn economisch inzicht in de naoorlogse ja ren. Ivoorkust beschikt nauwelijks over delfstoffen. Maar de natuur is rijk en de landbouw vruchtbaar. Houphouet- Boigny begreep dat door het ontwik kelen van de agrarische sector hij zijn land een economische basis kon geven. Door voorlichting, overheidssteun, or ganisatie en subsidies heeft hij er voor gezorgd dat Ivoorkust op dit moment voor een groot deel kan drijven op de agrarische export. Vandaar dat zijn land één van de welvarendste staten is van Afrika. „Hij is erg verlegen van aard,” be kende een vriend van Felix Houphouet- Boigny. „En als je hem thuis mee maakt, kim je je nauwelijks voorstel- De belangrijkste bijdrage tot de veilig heid ligt echter niet in de winst van dit ene kwartier, maar in het feit dat men twee dingen met grote zekerheid kan con stateren: ten eerste dat er inderdaad een lancering met bewuste boosaardige opzet plaatsheeft en ten tweede, uit welk land die aanval stamt. Dat zijn twee uiterst belangrijke waar nemingen, die het grote gevaar van ver gissingen bij eventuele calamiteiten na genoeg uitsluiten. Voordien zou het na melijk mogelijk zijn dat een enorme ont ploffing in de V.S. zelf ten onrechte als een vijandelijke raketaanval zou worden beschouwd, met het gevolg dat de onmid dellijke reactie van een tegenaanval vol komen zonder aanleiding een wereldoor log zou ontketenen. Bovendien was het zo, dat een raket aanval uit China ten onrechte als een aanval uit de Sovjet-Unie zou kunnen worden aangezien, met alle verkeerde reacties vandien. Zo beschouwd geeft de spionagesatel- liet een grotere veiligheid aan de Ameri kanen plus een grotere beveiliging van de wereld tegen oorlogsgevaar. Ruimte vaart niet in dienst van de bewapening? Alle medailles hebben twee zijden. Bij de huidige stand van zaken is het al bijna onmogelijk geworden, om niet elke nieu we vinding op het gebied van de tech niek van welke techniek ook aan de militaire strategie dienstbaar te maken. De ene keer gebeurt het om verhoging van de aanvalskra'cht, de andere keer uit veiligheidsoverwegingen. Het ene lokt on afwendbaar het andere uit. De weg terug is nergens te bespeuren. Maar elke weg heeft ergens een einde. Misschien maakt de ruimtevaart tenslotte de bewapening overbodig. legd. Direct na het beëindigen van de oorlog besloot Houphouet-Boigny na melijk een lokale politieke partij te vormen onder de naam Democrati sche Partij van Ivoorkust (PDCI). De PDCI vond veel weerklank en toen na een incident begin '46 de Fransen een massabetoging met geweld uiteen sloegen, was het Houphouet-Boigny die zich samen met zijn partijgenoten ont popte als de grote Afrikaanse leider. Nadat de PDCI in het Franse par lement was vertegenwoordigd (uiter aard door Houphouet-Boigny) begon men met een hervormingsprogramma. Het koloniale bestuur stak daar een stokje voor, maar voorzitter Felix schendbaarheid de gevangenis, maar besefte toen wel dat hij uit de gratie van Parijs was. strekken. „Ik geloof stellig dat een bij eenkomst van de staatshoofden, rege ringsleiders of ministers van Buiten landse Zaken een belangrijke uitwerking zou hebben op pijnlijk onopgeloste kwes ties als het conflict in Indo-China”, al dus Oe Thant. De Verenigde Naties en hij stonden klaar „om zo’n conferentie een nieuwe bladzijde te helpen opslaan in de geschiedenis van de mensheid”. Op school was hij dan ook de bes te leerling en al zijn onderwijzers roemden hem voor zijn ijver en intel ligentie. „Hij heeft het geheugen van een computer”, vertelde een van zijn secretarissen. „Onlangs deed hij een gast versteld staan door diens vijftien minuten durende officiële verklaring een half uur later letterlijk te citeren. Zonder één fout”. Na zijn middelbare school ging Fe lix in Dakar, Senegal, medicijnen stu deren. Opnieuw oogstte hij bij zijn leermeesters lof. Enkele jaren daar na vestigde hij zich als eerste Afri kaanse arts in Ivoorkust CHICAGO (Reuter /AFP) VN-se- cretaris Oe Thant heeft gisteren in een toespraak in Chicago een beroep gedaan op de vijf nucleaire mogendheden (de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China Engeland en Frankrijk), „profijt te trek ken van de huidige dooi in de interna tionale situatie” door een topconferen tie te houden in Genève. Over Indo-China verklaarde Thant het nog te betreuren dat het conflict zich ondanks de twee jaar geleden be gonnen vredesbesprekingen in Parijs „als een olievlek heeft uitgebreid”. Ter wijl de Verenigde Naties en de volkeren der lidstaten zich steeds meer bekom meren om de ecologie en de milieube scherming” zien wij machteloos toe bij de systematische vernietiging in Indo- China, niet alleen van onschuldige man nen, vrouwen en kinderen, maar ook, in sommige gevallen, van al het dierlijk en plantaardig leven en van de overblijfse len van enkele der briljantste bescha vingen die Azië ooit heeft gekend”. De brandweer moest zich een weg door barricaden vechten om de vuurhaarden te bereiken. Op een gegeven moment schoten de agenten hun revolvers in de lucht af om zich een groep jongeren van het lijf te houden. Omstreeks drie uur in de nacht was de politie de toestand meester. Er waren toen 22 arrestaties verricht. Verscheidene politiemannen raakten bij de straatgevechten gewond. De onlusten waren uitgebroken na een betoging van de Newyorkse „Zwarte Coa litie” die protesteert tegen de besnoeiing van de staatsuitgaven voor gezondheids- en welzijnszorg. Coalitieleiders zeiden gisteravond dat ze niets te maken had den met de ongeregeldheden die later uit braken. Gewapend met een vredesvlag „loopt” dit kleine Amerikaanse meis je mee in de mars naar het Kapitool die gisteren in Washington werd ge houden. Opnieuw werd door de demonstranten geprotesteerd tegen de oorlog in Vietnam. Een ander geschilpunt is de beveiliging van de Bar-Lev-Iinie na een Israëlische gedeeltelijke ontruiming. Israel staat erop, dat een kleine troepen macht achterblijft om te beletten, dat Egyptische of Russische strijdkrachten het kanaal oversteken. Washington meent dat het de voorkeur verdient, dat Israel zijn fortificaties op de oostelijke oever vernietigt en dat de Egyptenaren zal wor den toegestaan het kanaal over te steken en in de nu door Israel bezette strook een kleine troepenmacht te stationeren, wier operaties zich zouden moeten beperken tot politiediensten. Wat de voortzetting van het Jarring- beraad betreft, is Israel bereid maximale medewerking te verlenen. Het verzet zich evenwel tegen de opvatting, dat het aan gaan van een tussentijdse regeling met betrekking tot het kanaal in het kader van Jarrings mandaat valt. De missie van Oe Thants „speciale vertegenwoordiger” is een uitvloeisel van de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967, die niet voorziet in halve oplossingen, maar duidelijk het sluiten van een duur zame en hechte vrede beoogt. Op het mi- HOUPHOUET-BOIGNY die on langs pleitte voor een dialoog met Zuid-Afrika stamt uit een rijke Afri kaanse familie. Jeugdvrienden weten zich te herinneren dat hij altijd de beste in alles was. Zijn vader, een plaatselijk stamhoofd, stimuleerde zijn zoon voortdurend en hield hem voor dat hij hem later als „chief” moest opvolgen. Hij betreurde ook dat men ondanks zijn herhaalde oproepen „bepaalde ele mentaire rechten zoals de mogelijk- hei voor humanitaire organisaties om krij gevangenen te bezoeken heeft geweigerd”. En Oe Thant besloot met de woorden: „Ik kan geen verontschul diging vinden voor het gebruik van som mige afschuwelijke technieken die mil joenen onschuldigen tot invaliden of vluchtelingen maken. Vanwege dit feit is de oorlog in Indo-China de onmense lijkste in de hele geschiedenis. Houphouet-Boigny zag zijn kans en begon zijn medestanders te organise ren. Spoedig werd hij de voornaamste in zijn Thant wees erop dat hij zo’n voorstel al in 1964 had gedaan, eri dat ook de Russische partijleider Breznjev kortge leden op het 24e partijcongres in Mos kou een dergelijke conferentie had be pleit. Het dringendste onderwerp kon nucleaire ontwapening zijn, maar het lag voor de hand dat de beperkingen zich ook tot andere kwesties zouden uit- De techniek schrijdt voort, gelijkelijk de veiligheid zowel als de onveiligheid van het mensdom bevorderend. Werkver schaffend, welvaartbrengend, gevaren scheppend en gevaren neutraliserend ont wikkelt de techniek zich als een weldoe ner en een monster in één en dezelfde gedaante. Daarmee wil slechts gezegd zijn dat eenzijdige verwerping van de technische vooruitgang even ondoelmatig zou zijn als de eenzijdige aanvaarding ervan, en dat een nuttige menselijke reactie uit maatschappelijk oogpunt alleen maar kan bestaan in een zo eendrachtig mogelijke poging tot beheersing van de techniek en haar gevolgen, met medewerking van alle belangengroepen. Een prachtig voorbeeld levert ons de nieuwste toepassing van de ontwikkeling op het gebied van de ruimtevaart in de Verenigde Staten, namelijk de lancering van een spionagesatelliet die zodanig is gericht dat hij op een vast punt boven de evenaar het oog kan houden op even tuele raketlanceringen uit de Sovjet-Unie en China. Vaak hoort men beweren en dat ge beurt met de beste bedoelingen dat het bij verdrag verboden zou moeten zijn, de ruimtevaart aan militaire doeleinden on dergeschikt te maken. In het algemeen lijkt dat acceptabel, vooral uit het oog punt van degenen die de bewapenings wedloop willen beëindigd zien en de si tuatie van de „balans der verschrikking” zouden willen zien omgezet in een even wicht van vertrouwen. Afgezien nog van de vraag hoe in de menselijke samenleving vrede en vertrou wen zouden kunnen worden gehandhaafd indien niet een machtsmiddel tot handha ving van de bereikte orde aanwezig zou zijn, lijkt de praktische verwezenlijking van een internationale rechtsorde bij de huidige competitie der naties op econo misch en politiek gebied nagenoeg onmo gelijk. Maar, de ruimtevaart in dienst van de bewapening dat lijkt een Idee waarvan de haren overeind gaan staan. Spionage- satellieten, atoombomsatellieten, kunst manen die elkander overtreffen in la ding en bereik: dat alles opent perspectie ven waarvan men alleen maar kan ver wachten dat zij zullen eindigen in één grote, wereldvemietigende klap. Men kan echter ook iets nuchterder re deneren. De thans gelanceerde satelliet stelt de Amerikanen in staat betrouwbare waarnemingen te doen inzake de her komst van lange-afstandsraketten die eventueel in de richting van het Ameri kaanse of Europese vasteland worden ge lanceerd. Het losbreken van een verras singsaanval met raketten kan op deze nieuwe manier een kwartier eerder wor den opgemerkt dan voordien. Zou het Amerikaanse continent doel van de aan val zijn, dan hebben de autoriteiten een half uur respijt vóór het inslaan van de raketten. Voordien was hun slechts een kwartier gegeven. Ieder kwartier is mee genomen. «vvvvvvvwwwwwwwwwwwwwwwvwww vwwwvwwwwwwwwwwwwvwwwwwv* p WWWWWWWWWWW SJILLONG, (Reuter). Onder de 15.000 Oostpakistaanse vluchtelingen in het In diase gebied Maghalaja is cholera uitge broken. Tot dusver zijn zeven mensen aan de ziekte bezweken, zo hebben de Indiase autoriteiten bekendgemaakt. geweld terug en riep zijn aanhangers op tot demonstraties en stakingen. Pa rijs greep in en ontsloeg alle Afrikaan se ambtenaren die een band hadden met de PDCI. Houphouet-Boigny ont liep dankzij zijn parlementaire on- Deze beweging had zoveel succes, dat vele huidige nationalistische stro mingen in dit deel van de wereld hun oorsprong hebben in de RDA. Maar in feite werd de basis voor die Afrikaan se nationalisme een jaar eerder ge ons werelddeel inneemt. Maar achter die verlegenheid schuilt een oprecht mens. Als hij iets zegt, dan meent hij het ook. Zowel tegenover vrienden als tegenover zakelijke relaties is hij al tijd eerlijk geweest.” boortedorp Yamousoekro, 150 kilome ter ten noorden van Abidjan, verrees binnen enkele maanden een hospitaal waar arme patiënten met hun ver wanten gratis genezing en onderdak vonden.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3