In Kennemerland, IJmond en Meerlanden Binnen tien jaar 36.681 huizen nodig voor op vangen van bedrijfsgroei Resultaten van sociografisch onderzoek voor DOOR VIJF GEMEENTEN VOORBEREID Nieuwe school voor gehandicapte kinderen in Beverwijk b De Boer ELZER’s Huisvesting een rem op ontwikkeling bedrijven Koopavond in IJmond is afhankelijk van Haarlem Kamp met sta-caravans gastarbeiders Burgerlijke stand Beverwijk I Vergeet vader niet! Marktberichten Velsen schaft Expogé-leden op 10 mei naar Overveen Uniek handsieraad voor een vrouw uit duizenden vermakelijkheids belasting af POLITIERECHTER VOORSTEL. STICHTING WONINGBOUW HAARLEMSE INDUSTRIEËN: HERENMODE TRUITJES OVERHEMDEN PULLOVERS POLOPULLS ENZ. T PAUL VAN EWIJK DONDERDAG 6 MEI 1971 Edelsyndicaat Nederland f97,-. Voor de Toestemming (Van een onzer verslaggevers) Resultaat exklusief ontworpen voor de juweliers van het Edelsyndicaat Nederland die in de samenstelling van hun kollekties bij voor keur uw persoonlijke smaak blijven volgen. WEEKENDERS Deze gouden ring bezet met granaat wil uw elegante introduk- tie zijn voor die kleine wereld van exklusiviteit die het niet zocht in hoge prijzen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM/IJMOND In de toelichting op de herziening van het streekplan voor Zuid-Kennemerland 1970 wordt gesproken over een af- rondingsbeleid inzake de werkgelegenheid en de woningbouw in Zuid- Kennemerland. Als oplossing voor de verdere bevolkingsgroei in dit gebied wordt in deze toelichtingsnota aangegeven: overloop van een deel der bevolking naar'gebieden benoorden het Noordzeekanaal. Dat roept natuurlijk allerlei vragen op en voor de Kamer van Koophan del is dat aanleiding geweest om het sociografisch bureau De Meerlanden opdracht te geven in het rayon van de Kamer eens een inventariserend onderzoek in te stellen naar onder meer de woningbehoefte van het huidige personeel, het aantal woningzoekenden onder het bedrijfspersoneel, het woongebied van dit personeel, de mogelijkheid van overloop naar gebieden ten noorden van het Noordzeekanaal en de te verwachten toeneming van het aantdl arbeidsplaatsen in het bedrijf tot 198Ó. Inbraken Per 1 januari VELSEN Aan de openbare Duin en Denneschool aan de Denne- koplaan in IJmuiden is niet alleen een kernafdeling voor moeilijk lerende kinderen (debielen), maar ook een afdeling voor zeer moeilijk lerende kinderen (imbecielen) ver bonden. Het aantal kinderen dat deze afdelingen bezoekt is echter zo gering, dat in verband met de zeer uiteenlopende eisen welke aan dit onderwijs worden gesteld, het on mogelijk is gebleken groepen te vor men van een meer homogene samen stelling. Het Velsense college van B. en W. overweegt dan ook reeds ge ruime tijd met andere groeperingen een zelfstandige school op te richten voor zeer moeilijk lerende kinderen en wel van een dergelijke omvang, dat de beoogde differentiatie beter kan worden bereikt. Geef een taart van de ECHTE WARME BAKKER taarten vanaf 5.00 Luxe dozen bonbons in diverse prijzen ADVERTENTIE (Van onze correspondente) ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Mirktpletn/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden Laat hem de stralende voorjaarsmode ontdekken bij GETROUWD: L. Fabion en H. W. M. Welboren. T. J. Bakker en A. Beerepoot, C. P de Wit en A. M. de Winter. P. Koning en M. J. G. Vlaar. A. J. Jonker en E. C. van Leeuwen, J. C. Smit en J. M. de Graaft, R. Pinazo Perez en G. de Jong, M. H. van Aarle en T. M. M. van der Vaart. Het ijs inmiddels gebleken dat het ge meentebestuur van Beverwiik in dezelfde situatie verkeert, waarbij men hier het initiatief heeft genomen tot het opnemen van contacten met Velsen, Heemskerk. Castricum en Uitgeest, voor de eventuele stichting van een zelfstandige school voor zeer moeilijk lerende kinderen, op basis HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 In Velsen werden aan 496 bedrijven en quêteformulieren toegezonden en hiervan kwamen er 253 terug. In Heemskerk rea geerden van de 116 aangeschreven bedrij ven 69 en in Beverwijk 188 van de 358. De Stichting heeft een terrein voor sta caravans beschikbaar gesteld gekregen. Samen met wethouder A. Thuis van huis vesting werd een bezoek gebracht aan Willemsbeekweg J. IJmuiden-O, tel. 14640 - Canopusplein 5, Zeewijk, tel. DEN HAAG Voor de wedstrijd Enge- land-Schotland op 22 mei is de heer J. F. Dorpmans als scheidsrechter aangewezen. Hü zal worden geassisteerd door de heren voor te- HAARLEM. De Stichting Woning bouw Haarlemse Industrieën heeft het ge meentebestuur van Haarlem voorstellen gedaan voor de huisvesting van buiten landse werknemers. Als oplossing op kor te termijn wordt aangegeven het met spoed inrichten van een kamp met mo derne sta-caravans in de Waarderpolder. Als oplossing op langere termijn wordt gezien het inrichten van leegkomende bedrijfspanden in het centrum van Haar lem voor gezinnen en vrijgezellen. en J. M. Stegers, G. A S. Heimering en H. Schoemaker, C F. van Aken en C- G. T van Lieshout, H. M. van Wel en H. D. M. Kleinhoort, P. J. G. Jansen en E. C. Jong. A. Kroon en G. van den Outenaar. Van het aan te trekken personeel zal, naar verwachting, 83.4 percent een inko men hebben beneden f 15.000, gerekend naar de de huidige prijsindex. Deze cate ven, evenals die van de Emmasehool in Beverwijk. Bovendien is in Velsen een regeling voor het vervoer van deze leer lingen naar Beverwijk in voorbereiding. Door het Velsense college van B. en W. wordt de gemeenteraad in verband met het bovenstaande voorgesteld deel te ne men aan de onderwijsstlchting voor het geestelijk gehandicapte kind „Midden. Kennemerland” en met het ontwerp van de statuten in te stemmen. Dit voorstel zal op de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad in behandeling worden genomen. bedrijven in het gebied van het onderzoek is 36.6 percent woonachtig in de vesti- gingsgemeente van het bedrijf; 29.9 per cent woont binnen het gebied van onder zoek en 33.5 percent woont buiten dit ge bied. De mogelijkheid van overloop van een deel van het personeel dat werkzaam is n bedrijven bezuiden het Noordzeekanaal naar gebieden benoorden het kanaal zon der dat dit verlies van personeel met zich meebrengt, wordt gering geacht Slechts 7 percent reageert positief De te verwachten groei van het aantal arbeidsplaatsen in de bedrijven in Zuid- Kennemerland, De Meerlanden en de IJ mond tot 1980 bedraagt 41.554. De te ver wachten personeelsuitbreiding van de res ponderende bedrijven bedraagt 17.103. Het gemiddeld groeipercentage van het bedrijfspersoneel tot 1980 beloopt 26.3. De agrarische, de ambachtelijke en de winkel bedrijven hebben een lager groeipercen tage dan het gemiddelde De totale bevolkingsgroei, die het ge middelde is van de groei van het aantal arbeidsplaatsen in het gebied van onder hoek bedraagt 110.214. Dit brengt een wo ningbehoefte binnen tien jaren met zich mee van 36.681 huizen, gerekend naar een gemiddelde wonlngbezetting van 3.25. Hierbij dient nog het aantal woningzoe kenden op het moment van onderzoek te worden opgeteld en dan wordt het totaal 43.302 De terreinbehoefte is dan totaal circa 1450 hectaren. van een zo breed mogelijk samenwer kingsverband. De totale woningbehoefte van het per soneel dat werkzaam is in de bedrijven in Zuid-Kennemerland, de Meerlanden en de IJmond bedraagt 117.812. De totale woningvoorraad in dit gebied is 138.000. Van het bedrijfspersoneel verdient 33.8 percent minder dan 12.000; 61 percent verdient minder dan 15.000. Deze cate gorie kan aan huur maximaal f 250 be steden. Het totaal aantal woningzoekenden, dat wil zeggen personen die niet over zelfstan dige woonruimte beschikken, der respon derende bedrijven bedraagt 3.843. Hiervan heeft 85.8 percent een inkomen van min der dan f 15.000 gorie mensen kaft dus een huur van maxi maal 250 betalen. Zowel doorstroming als goedkoop bouwen zal hiervoor nood zakelijk zijn. De uitbreiding van kantoorruimte die de responderende bedrijven voorzien tot 1980 oedraagt 5.9 hectare netto. Voor deze uit breiding wordt gebruik gemaakt van grond die men reeds in bezit heeft. De voorziene uitbreiding van bedrijfs ruimte van de responderende bedrijven bedraagt 68 hectare netto. Door 38 percent van die bedrijven moet hiervoor grond worden verworven. een dergelijk kamp in Enschede, opgezet door een textielfabriek. Dit bleek volle dig aan het gestelde doel te beantwoor den. De moderne sta-caravan biedt vol gens de Stichting zeer zeker, zij het voor korte tijd betere huisvestingsmogelijkhe- den dan vele pensionkamers. Calculaties wijzen uit dat in een der gelijk kamp vrijgezellen zouden kunnen worden gehuisvest tegen circa f 25 per week en gezinnen met niet meer dan twee kinderen tegen circa f 150 per maand. Een dergelijk kamp dient volgens de Stichting niet gezien te worden om nog meer buitenlanders aan te trekken, maar veel meer om een einde te maken aan de noodtoestand in verschillende pen sions. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Burgemeester en wethou ders van Haarlem hebben destijds de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Haarlem gevraagd om advies inzake het al of niet instellen van een koopavond. Dat was naar aanleiding van het feit, dat Amsterdam en Heemstede bij wijze van proef een wekelijkse koopavond wil den instellen en men in Haarlem de con currentie hiervan vreesde. Juwelier Marktplein 48 - IJmuiden - 02550-12938 Lange Nieuwstraat 413 - IJmuiden - 02550-16321 Aangesloten bij: Edelsyndicaat Nederland OVERVEEN. Opnieuw zullen op maandag 10 mei ’s middags om drie uur ex-politieke gevangenen van heinde en ver uit Nederland naar de Ere-begraaf- plaats aan de Zeeweg in Overveen ko men. Zij zullen daar voor de 26e keer hun gevallen kameraden van het verzet, die daar in de duinen begraven liggen, herdenken en bloemen op de graven leg gen. De herdenkingsrede zal dit jaar wor den uitgesproken door de burgemeester van Haarlem, mr. dr. L. de Gou, terwijl mevrouw Enny van Alff-de Leeuwe we derom verzetsgedichten zal declameren en de Muziekkapel van het Haarlems Poli tiekorps het geheel muzikaal zal omlijs ten. De Kamer van Koophandel in Haar lem gaf evenwel geen advies pro of con tra, omdat er in detailhandelskringen duidelijke controverses waren. Inmiddels werd de Kamer ook bena derd door de Heemskerkse Onderne- merscombinatie en de Beverwijkse Onder nemerscentrale, die zich op' het stand punt stellen, dat indien Haarlem mocht besluiten tot instelling van een koop avond, Heemskerk en Beverwijk die eveneens dienen te krijgen. Bij monde van de heer M. Y. G. Kuipers werd aan de Kamer meegedeeld, dat de onderne mers in Velsen dit standpunt onderschrij ven. Op 10 mei aanstaande komt dit punt wederom in bespreking tijdens de ver gadering van de Commissie voor de De tailhandel van de Haarlemse Kamer van Koophandel. GEBOREN: Ronald H. J„ z. v. J. de Ruijter en H. Wiegers, Petra H. J., d. v. J. W Hoogmoed en A. H. J. Prins, Hermina H., d. v. A. Kamps en H. H. Overbeek, Jeroen, z. v. G. T. Overdijk en N Gravemaker, Cor nelia J.. d. v. G. J. Brands en W. A. Wil lems, Machteld. d v. D. G. Waasdorp en J. Meertens, Arie J., z. v. A. G. Dibbets en A. Braaf, Verona S., d. v. B Visser en N. Raaphorst, Annemarie, d. v. H. Reijersen van Buuren en M. M. Gorter, Sylvia M. M., d. v. G. C. Martens en M. M. A. T. Groene- veld, Tanja S„ d. v. J van Amersfoort en M. H. Broekhuizen. Thomas R. H., z. v. T. Nuijen en S. J. Cappon, Eric, i v. J. Hart en H. C. de Man, Tieneke M„ d v. J. Els hout en T. Booij, Jurgen J„ z. v. T. J. Bruins en E. A. Bakker, Robin P.. z. v. J. C. van Diepen en P. J. van Leeuwen, Monique, d. v. H. D. van den Hoff en G. R. Kramer ONDERTROUWD: J. Westerveld en O. M. Wolthuis, A. Bos unie schulden toch niet voldaan zou kunnen worden, twee weken cel. Mr. Swanenburg volgde hem hierin. Met z’n tweeën hadden ze in december in Heemskerk ingebroken. Eerst maakten ze bij een stichting 256,buit, later in een schoolgebouw f 1216,De feiten .la gen vast, beide verdachten, jongens van 17 en 19 jaar uit Heemskerk bekenden ze ook. Hun ouders hadden er het meest onder geleden. Eén van de vaders had zelfs al een deel ‘van de bedragen terugbetaald. De officier van justitie verbaasde zich over de inbraken, beide knapen kwamen toch uit een behoorlijk milieu. Hij vroeg zes weken voorwaardelijk en 200,boete. Met een toezicht van de reclassering tij dens de proeftijd wilde hij, zoals een van de vaders had gevraagd, een psychiatrisch onderzoek voor één van de twee inbouwen. De raadsman, mr. Hedinga sloot zich in grote trekken bij hem aan, noemde het requisitoir bijna een pleidooi. Hij gaf als mogelijke drijfveren een infantiele instel ling en ook feit dat de jongens uit hun geboorteplaats „ontworteld” waren. Een geldboete vond hij gezien de financiële toe standen erg moeilijk. Het zou, zo argu menteerde hij voorzichtig, een aanleiding tot nieuwe inbraken kunnen zijn. Mr. Swanenburg veroordeelde de jon gens tot de gevraagde zes weken voor waardelijk en boetes van 1Ö0, OVERLEDEN: K. G. Hulsthoff. 62 jaar; J. E. Ram, 64 jaar, gehuwd geweest met W J. Noyens; J. P. M. Spanjaard, 81 jaar; A M. van der Lem, 85 jaar. gehuwd geweest met J. van der Veen; L. Blom 67 jaar; N. D. den Hoed. 88 jaar, gehuwd geweest met P. Verburg; G. Gerritsen, 68 jaar, gehuwd met A. Ver hagen; N. de Reus, 56 jaar. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Als ik sla. dan sla ik ook hard. Met m'n blote vuisten”. Een 50- jarige aannemer uit Beverwijk die giste ren wegens mishandeling voor de Haar lemse politierechter moest verschijnen, gaf ruiterlijk toe dat hij zijn opponent een behoorlijke klap had gegeven. Maar hoe en waaromdaar waren hij en de te genpartij het bepaald niet eens over. De lezing van verdachte: hij was ’s mor gens vroeg naar een garage in Beverwijk gegaan, het was januari en nog donker buiten. In de garage was een vechtpartij ontstaan tussen hem en een man die er z’n auto had staan. Verdachte: „Ik kwam voor m’n centen”. Het slachtoffer lag een week in het zie kenhuis met een kneuzing van zijn voor hoofdsbeen. en een beschadigde neuswor tel. Hij had een heleandere lezing van het gebeurde en twee andere getuigen kwamen dat bevestigen. Hij zou de garage zijn binnengegaan en had meteen daarna een klap op zijn hoofd gekregen met een hard voorwerp. „Er is geen woord geval len” zei hij. „Ja. de donderdag ervoor had ik met hem over geld gesproken.” Beide vechtende mannen waren de ga rage uit gerold, vertelde een getuige die van zijn garage aan de overkant op het gebeurde afkwam. En een zwager van het slachtoffer kwam vertellen hoe hij ver dachte van de ander had moeten afpluk ken. De aannemer bleef ontkennen dat hij met iets anders dan zijn vuisten zou heb ben geslagen. Hij haalde er ook nog een fietspomp bij die zijn slachtoffer boven zijn hoofd zou hebben gezwaaid. Demon stratief deed hij het voor. Het maakte wei nig indruk, de getuigen verklaarden dat het slachtoffer inderdaad iedere morgen met een fietspomp naar de garage liep maar dat hij die ónmogelijk als wapen gebruikt kon hebben. En wat betreft het gesprek in de garage: de bewoner van het huis ernaast de zwager had geen woord gehoord, terwijl hij normaal al een sleutel in het slot hoort. De officier van justitie achtte de mis handeling bewezen en ook de opzet. „Er is geen twijfel meer aan dat hij iets in de zin had.” Hij vroeg twee weken en de po litierechter vonniste conform. Een 41-jarige man uit Beverwijk stond terecht omdat hij sieraden aan het faillis sement van zijn zaak onttrokken had. De curator kwam vertellen dat hij wel de gelijk de man erop had gewezen dat hij de’e zaken niet te gelde mocht maken. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de vrouw van verdachte de motor achter de handeling was geweest: ..Ik heb het idee geopperd” zei ze. ..en samen hebben we ze toen verkocht En ik zou het weer doen Er was geen andere weg meer, het wee kend kwam eraan en er was geen cent meer in huis voor eten.” „Er zijn toch an dere wegen zei de politierechter. De officier begreep de omstandigheden wel. eiste omdat een geldboete door al de (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN In het kader van een her ziening van het gemeentelijk belastingge bied hebben B. en W. aan de raadsleden voorgesteld - ingaande het belastingjaar 1971/1972 op de hoofdsom van de personele belasting 225 opcenten op te heffen; - ingaande het belastingjaar 1972 op de hoofdsom van de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen 60 opcenten te heffen en voor de ongebouwde eigen dommen 30 opcenten; - ingaande Ljanuari 1972 de vermakelijk heidsbelasting af te schaffen. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 5 mei aan de groenteveiling Kennemerland waren: andijvie 130-140; prei 22-54; radijs 27-46: rabarber 32-57; sla 16-38: spinazie 25-96; tomaten 160- 185; raapstelen 32-38; uien 11-18; breek- peen 8-15. De noteringen aan de bloemenveiling ’t Centrum op woensdag 5 mei waren als volgt. Bloemen: allium (per stuk) 30; ama ryllis (per stuk) 20-48; anjer (per stuk) 20- 48; trosanjer 190-265; anemoon 65-100; anthurium 130-240; chrysant (jaarrond) 220-330; duizendschoon 90-150; fresia 100- 220 (Fantasy 280-410 Apollo 210-345); ger- bera 22-48; iris 120-180-265 (Proff. 270): lelie per tak 85-105 (Enchament); lelie per kelk 8-16 (Royal Gold 34-50); margriet 80- 140; narcis (koude grond) 26-48; orchidee 25-370; ranonkel 50-110: roos per stuk (Bac. 50-80, Dr. Verhagen 40-52); babyroos (Gar- nette 22-31), Zorina 26-35. Carol 18-28); tulp 120-210 (gesneden 35-65). Planten: achmea 650-1100; anthurium 220-960; aza lea 150-240: amaryllis 95-120; begonia 60- 70; begonia rex 45-65; bellaperona 150; brommelia 220-320; calceoloria 22-80; cine raria 45-90; coleus 22-60; cyclamen 120- 210; ficus 70-200; gloxinia 105-250; gera nium 75-200: hedera 35-80; hertshoorn 120- 340; hortensia 500-720; nephrolepis 320- 500; potchrysant 75-95; st. Paulia 95-150; vresia 340-500; gemengde planten 60-200. Het rayon van de Kamer omvat de ge meenten Haarlem, Velsen, Heemskerk, Beverwijk, Bennebroek. Bloemendaal, Haarlemmerliede c.a., Haarlemmermeer, Heemstede Zandvoort, Bennebroek en Aalsmeer. Alle bedrijven met tien of meer werkne mers zijn bij het onderzoek betrokken via een enquête en 43.2 percent heeft de vragenlijst ingevuld retour gezonden. Uit de verwerking van de op deze wijze beschikbaar gekomen gegevens van 1875 responnerende bedrijven een vakterm voor de bedrijven die op de enquête heb ben gereageerd heeft het sociografisch bureau de volgende resultaten samenge vat. Deze eerste contacten hebben geleid tot het instéllen van een werkgroep, bestaan de uit vertegenwoordigers van deze ge meenten en een aantal schoolverenigin gen, met als doelstelling de oprichting van een dergelijke school verder voor te be reiden. Men heeft deze besprekingen reeds kunnen afsluiten met het opstellen van een nota voor de stichting van een school voor imbecielen in Beverwijk en met het ontwerpen van statuten voor de ze stichting i.o. In deze nota komt de werkgroep tot dc conclusie dat bij samenwerking van alle schoolbesturen en belangengroeperingen de mogelijkheid aanwezig is om binnen het territoir van deze vijf gemeenten een school voor zeer moeilijk lerende kinde ren op te richten, waar voldoende leer lingen aanwezig zijn om een verantwoor de differentiatie te kunnen bereiken. Voorts is men van mening dat het be heer van de nieuw op te richten school moet worden opgedragen aan een stich ting, waar de thans in de werkirroen ver tegenwoordigde groeperingen in zullen participeren. Met betrekking tot de huisvesting van de school doet zich de gelukkige omstan digheid voor dat in Beverwijk in de loop van 1972 de Zeewijkschool aan de Romer- kerkweg beschikbaar komt, waarvan het gebouw zich na het treffen van enige bouwkundige voorzieningen, uitstekend voor dit doel zal lenen. Tot zolang zal men hier dan over een deel van een voormalige basisschool kunnen beschik ken, hetgeen is gewenst, omdat de stich ting reeds in het schooljaar 1971-’72 met haar taak een aanvang denkt te nemen. Dit bétekent voor Velsen dat de afde ling aan de Duin en Denneschool zeer moeilijk lerende kinderen Een benadering van het aantal woning zoekenden onder het totale bedrijfsperso neel in het onderzoekgebied komt op 6.621. Op de vraag naar de gewenste huur- klasse door deze woningzoekenden ant woordt 80 percent, dat zij een woning wen sen in de huurklassen beneden de 200 (42.6 percent in de huurklasse 100150 en 38.6 percent in de huurklasse 150 f 200) Van het personeel dat werkzaam is in de Op de kapitaalmarkt blijkt geld voor aankoop van caravans beschikbaar te zijn. De Stichting ziet graag gemeente lijke garantie bij deze aankoop, maar nodig is dit niet omdat zo’n kamp renda bel geëxploiteerd kan worden. Peregrinus heeft al medewerking toegezegd voor so ciale begeleiding. Voor dé vestiging van het kamp is toe stemming van de gemeente nodig. Aan gezien het terrein voorlopig niet bebouwd zal worden door de eigenaar en de ge meente aan vestiging voórwaarden kan verbinden lijkt dit punt wel op te lossen, meent de Stichting. Op de langere ter mijn wordt gedacht aan panden van be drijven die naar cle Waarderpolder ver huizen. De Stichting heeft het oog op pan den die voor een half miljoen te koop zijn. Het ook wel geopperde denkbeeld om leegstaande „kraakpanden” in te richten voor buitenlandse werknemers komt de Stichting niet voor als een oplossing. Het idee deze Werknemersgroep „op een koopje” te kunnen huisvesten dient vol gens de Stichting te worden losgelaten. Willemsbeekweg IJmuiden-O, 12006.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7