vol goede moed terug uit Japan WIM RUSKA GAAT IN DE AANVAL De „dertien” blijven zich verzetten tegen sanering Zoutarm dieet? Argovisie Natrinon! B. Topjudoka Godefroot de snelste in eindspurt Vuelta keusmaken isniet moeilijk BAKKERS BEHANG passage. Gen. Cronjéstraat 135, Haarlem en Herensingel 5 hoek Amsterdamstraat. EIGEN IMPORT ZELFS UIT CANADA. National favoriet in Zuid-Amerika Tom Okker weer een ronde verder Lex Schoenmaker Theo Laseroms brak sleutelbeen Koppel niet naar Fei jenoord Hassie van Wijk trainer bij AZ Van Lennep derde in training Canada tegen hockeyers duel geschorst VRIJDAG 7 MEI 1971 Weinig kosten 1*9 Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. THEO KLEIN (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE /sr ADVERTENTIE ADVERTENTIE II NATRINON* (TOGO), S. in poedcrvorm of vloeibaar HU 11»! ^jtMedefvownaVitHi^ BB 11H van NUTRlCtA_ <s: •fUWVMWUWIAA/IAAAIWVWWVWVVVVWI/WWVVWVVW%AA/WVVVV MAAAMIAMVVWMMtfVWtfWWVVWWWMWVVWWWWVVt/WVVVVVVV «MIVVVWVVVVVVVWWRWVVVVVIWVVVVVVVVVVIAAAAA tfVVVVVVVVVVVVVVVVVIMfVVVWVVVVVVIRRMMfWVWWWV ROME Tom Okker heeft donderdag tijdens het tennistoernooi om de interna tionale kampioenschappen van Italië, dat in Rome wordt gehouden, zijn party voor de derde ronde herenenkelspel tegen de Joegoslaaf Zeljko Franulovic met 5-7, 6-4, 6-1 gewonnen. Een verrassing was de uit schakeling van de Australiër Tony Roche door de Tsjech Jan Kodes: 4-6, 7-5, 6-7. In het dubbelspel was Tom Okker min der gelukkig. Met zijn partner Marty Ries- sen (VS) leed hij in de tweede ronde een verrassende nederlaag tegen de Italianen Bartoni en Toci: 3-6, 4-6. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat Wim Ruska zijn tijd in de Kodokan, het hoofdkwartier var de judobond in Tokio, zou doorbrengen. Ruska: „De sfeer daar is echter veranderd sinds Ishiro Abe (oud- trainer van Frankrijk red.) daar de leiding heeft overgenomen, Abe is een mannetje van de administratie. Het was zelfs zo erg dat hij van mij contributie ging eisen, voor ik aan de trainingen mee kon doen”. Al drie dagen na zijn aankomst in Tokio kwam hij in contact met Okano, die hem meenam naar zijn „judocommune”. Evenals Ruska is Okano, die als midden- gewicht twee maal het Japans kampioen schap alle categorieën won, niet meer te vreden met de gang van zaken in de Kodokan (Ruska: „Veel buitenlandse judo ka’s spenderen daar geld, waar ze niets aan hebben”) en de meeste universiteiten, die van oudsher de sterkste judoka’s af leveren. Ruska: „Het mentaliteitsverschil is goed te merken. Toen ik voor de eerste keer in Japan was, tijdens de Olympische Spelen van 1964, had ik geen moeite om tegenstanders te krijgen. Nu was dat wel zo. Na twee maanden ontliepen de Japan ners me op de training. Toen had ik het daar eigenlijk wei gezien”. Okano probeert bjj zijn judoka’s, die gesponsord worden door twee grote firma’s, de oude „kamikaze-instelling” weer terug te kragen. En niet zonder succes. Van zijn zes pupillen zullen er waarschijnlijk dit jaar al twee aan de wereldtitelstrijd in Ludwigshafen deelnemen. „Vooral Nino- mia, die vorig jaar nog een bezoek aan de dojo van Geesink bracht, is een gewelde naar geworden”, aldus Ruska, die naast deze halfzwaargewicht ook halfmidden- gewicht Zusawa als groot kanshebber voor een wereldkampioenschap tipt. STUTTGART De Westduitse voetbal international Horst Koppel zal niet voor Feyenoord gaan spelen. Hij heeft zich ver bonden aan VFB Stuttgart, de club, waar voor Koppel voor zijn driejarig dienstver band bij de Westduitse landskampioen Bo russia Mönchengladbach, uitkwam, Hier mee is aan een maandenlang durende on zekerheid een einde gekomen. Manager Guus Brox van Feijenoord had het de laatste weken al enigszins zien aankomen. Hij verklaarde donderdag: „we hebben maandag nog met Köppel gespro ken. Hij zei toen dat hij, voordat hij con tacten met ons kreeg, een overeenkomst met VFB Stuttgart had gesloten en dat het ernaar uitzag dat hij de verplichtingen te genover zijn oude club zou moeten nako men. Hij kon zich niet meer van Stuttgart losmaken. Ik geloof dat zijn vrouw in dit alles wel een rol heeft gespeeld”, zo ging de heer Brox verder, „het was van het begin af duidelijk dat zij liever niet wilde verkassen. Zoals bekend heeft Köppel ook nog een huis in Stuttgart”. Gaat Feijenoord nog stappen onderne men, om de 22-jarige Köppel toch aan zich te verbinden? Manager Brox: „Ik zou op het ogenblik niet weten wat we hieraan kunnen doen. Het is een moeilijke situa tie, die ontstaan is doordat ze ons bepaal de gegevens hebben onthouden”. Ludwichshafen en een jaar later in Mün chen kan verwachten. Hij trainde in Tenri onder andere met de huidige wereld kampioen Sasahara en de krachtpatser van de Tokiose politie Maeda. (Van onze sportredactie) HAARLEM Hassie van Wijk gaat zich het volgend seizoen met de training van AZ’67 belasten. Van Wijk, die nog geen A-licentie heeft, wordt hulptrainer onder Cor van der Hart, die de functie van manager-coach krijgt. VOETBAL. FC Köln heeft woensdag avond een wedstrijd voor de Bundesliga tegen Rotweiss Essen op eigen veld met 3-2 gewonnen. Bij de rust stonden de Es senaren nog met 1-0 voor. De Italiaan Franco Ongarato heeft de eerste etappe van de amateurwielerwed- strijd Warschau-Berlijn-Praag gewonnen. Hij legde de 108 kilometer op een circuit rond Warschau af in 2 uur, 22 minuten en 34 seconden. Tweede werd le Tsjech Alois Holik en derde de Belg Theofil Fierens. 14. 38. 58. 76. (Van onze stportredactie) ROTTERDAM. Theo Laseroms van Feijenoord zal de eerste weken niet kun nen spelen. Laseroms had vorige week een auto-ongeiuk. In eerste instantie lieten de gevolgen zich niet zo ernstig aanzien. Bij een nader onderzoek bleek hij echter een gebroken sleutelbeen te hebben opgelo pen. Met bfl one. B| ons vindt u 600 soorten wandbekleding. Ven zeer apart tot heel ge woon behang. Niet In atalenboeken, maar In het groot, opgeplakt en wel. Precies zoals het er straks uit ziet In uw kamer. Want het Is de wandbekleding die uw ka mer dat aparte geeft Kom eens kijken. U loopt er vrfl in en er vrij uit Kijken is vrij en kost niets bij: MANRESA Ook na de zevende etappe, die over 179 kilometer ging en vjjf cols telde, is de top van het algemeen klasse ment in de ronde van Spanje zonder wij zigingen gebleven. René Pijnen bleef in het bezit van de leiderstrui. De laatste berg van de rit, de Can de Massana, die tot de eerste categorie werd gerekend en op slechts zestien kilometer voor de finish in Manresa lag, gaf nauwelijks moeiljjk- henden. Wederom eindigde de rit in een massasprint, met voorin opnieuw renners als Godefroot (winnaar), Guimard (weede) en Perurena (derde). Dat inlichten gebeurt vanavond tijdens een ontmoeting met een afvaardiging van het sectiebestuur, eveneens in Utrecht. Het ziet er overigens niet naar uit dat de der tien met alternatieve plannen zullen ko men. „Er bestaat wel een mogelijkheid dat we op de vergadering van 15 mei met voorstellen komen, maar dat is op het ogenblik niet onze bedoeling”, aldus Hoo- geveen. Hij vervolgde: „Er wordt volgen de week ook niet over sanering gespro ken, althans het is geen agendapunt. Op de agenda staat wel het voorstel van AZ '67 om tot een eredivisie van 18 en eerste divisie van 20 clubs te komen. Ook daar hebben we bezwaren tegen, omdat dit inhoudt dat er wordt afgeweken van de al lang geleden vastgestelde promotie- en degradatieregeling”. De relatie tussen de voor sanering aan teruggaan naar de amateurs, misschien terug gaan naar de amateurs, misschien als gevolg van fusies drie of vier”, ver telde Hoogeveen) en het FBO-bestuur zijn er intussen niet beter op geworden. Het besluit om uit de federatie te treden is zover bekend nog steeds niet gevallen, maar de argumenten van de voorstanders van deze stap zijn wel in aantal toegeno- FRANCORCHAMPS. De Nederlandse autocoureur Van Lennep heeft met zijn co-equipier Marko (Oostenrijk) donderdag op het circuit van Francorchamps met een Porsche 917 tijdens de training voor de 1000 km-race van Francorchamps, die zon dag gehouden wordt, een tijd gemaakt van 3 minuten en 20.4 seconden. Deze ver richting werd alleen overtroffen door het duo Rodriguez (Mex)ZOliver (GB) met 3.19,2 en Siffert (Zwi)/Bel (GB) met 3.20,1. DEN HAAG. Het Canadese hockey- elftal, dat zal deelnemen aan het van 20 t.m. 23 mei in München te houden inter nationale toernooi, waarin ook Nederland uitkomt, speelt het weekeinde twee wed strijden op Klein Zwitserland in Den Haag, zaterdag 8 mei tegen een elftal van de Batavieren, zondag 9 mei tegen een Haags elftal. De Nederlandse ploegen be staan uit de volgende spelers: Van Marcke brengt zijn kopman Ro ger de Vlaeminck naar de top in het klassement van de Vierdaagse van Duinkerken. De kosten zouden volgens de judotopper tot een minimum teruggebracht kunnen worden. Ruska: „Ik heb goede contacten gelegd met een nieuwe trainingsgroep Seki Juku, die onder leiding van Okano, de oud-wereldkampioen in het midden- gewicht, probeert om de verslapping van de judoka’s op de universiteiten tegen te gaan”. Op enkele dagen na, heeft de Am sterdammer zijn tijd in de groep van Okano doorgebracht. „Een enorm zwaar leven”, aldus Ruska, „de ploeg bestaat uit zes man, die niets anders doen dan trainen. Te beginnen met anderhalf uur conditie training, ’s morgens om zes uur, met later op de dag urenlange trainingen in de dojo van de politie en de sterkste universiteiten, zoals Meji, Nichidai en Tokudai”. UTRECHT. Het wordt steeds duide lijker dat de saneringsplannen van de FBO gedoemd zijn te mislukken. Het verzet bjj de 13 tot teruggang naar het amateurvoet bal veroordeelde clubs is geenszins afge- zwakt. Gisteravond waren de bestuursleden van de dertien in Utrecht weer bij elkaar. „Wij hebben ons standpunt voor de ver gadering van de sectie betaald voetbal volgende week zaterdag bepaald”, vertelde woordvoerder Barend Hoogeveen (Gooi land). Hij wilde dat standpunt echter nog niet aan de openbaarheid prijsgeven. „We willen niet in de voetsporen van de FBO treden door onze plannen aan de pers be kend te maken voordat de betrokkenen zijn ingelicht”. Voor het Nederlandse contingent verliep de etappe maar gedeeltelijk succesvol. Pij nen (zevende), Dolman (achtste), Schepers (negende) en Zoetemelk (dertiende) konden zich goed in de voorste gelederen hand haven, terwijl ook Tabak (25e) in dezelfde tijd als Godefroot, die voor de vierde Belgische etappezege zorgden, eindigde. De overige Nederlandse renners kwamen echter met behoorlijke achterstand bin nen. Zevende etappe: 1. Godefroot (Belg.) de 179 km in 5.13.19 (met bonificatie 5.12.59), 2. Guimard (Fra.) z.t. (met bonificatie 5.13.09), 3. Perurena (Spa.) z.t. (met bonifi catie 5.13.15), 4. Gomez Lucas (Spa.) z.t., 5. Lasa (Spa.) z.t., 6. Martos (Spa.) z.t., 7. Pij nen z.t., 8. Dolman z.t., 9. Schepers z.t., 10. Cuevas Spa.) z.t., 13. Zoetemelk z.t., 19. Poulidor (Fra.) z.t., 25. Tabak z.t., 61. Via- nen 5.17.50, 65 Karstens z.t., 72. Prinsen 5.19.39, 81. Van Katwijk 5.24.34, 82 Stee- vens z.t., 85. Krekels z.t., 91. Benjamins 5.34.13, 92. Rentmeester z.t. Heeft u al ingetekend op de encyclopedie in wekelijkse afleveringen die u als abonnee van onze krant is aangeboden? U pakt die buitenkans toch zeker? Gebruik de bon uit de groene folder of vraag een gratis proefnummer aan bij onze krant of bel 05200-15243. de encyclopedie die met u méégroeit! De Italiaan Romano Tumellero heeft de tweede etappe van de ronde van Romanië, een rit over 205 km van Estavayer naar Porrentruy gewonnen. Hij noteerde over het traject een tijd van 5.08.07. De Belg Patrick Sercu werd tweede met drie se conden achterstand, 3. Motta (It.) z.t., 4. Gimondi (It.) z.t., 41. Wagtmans 5.09.28. Het algemeen klassement luidt: 1. Sercu 1.20.08, 2. Tumullero op 17 sec. 3. Bitossi (It.) op 20 sec. 4. exaequo het peleton, met Rini Wagtmans op 50 seconden. De Belg Roger de Vlaeminck heeft de derde etappe van de vierdaagse van Duin kerken gewonnen, een rit van Kamerik naar Saint Quentin. Zijn landgenoot Van Marcke eindigde als tweede. De Vlaeminck nam de leiding in de algemene rangschik king over van de Fransman Grosskost. De Gazelle-renners Kisner, Van Midden en Frijters staakten de strijd. Algemeen klas sement: 1. De Vlaeminck 9.51.01, 2. Van Marcke 9.51.36, 3. Delisle (Fr.) 9.52.38, 4. Leblanc (Fr.) 9.52.55, 5. Verbeeck (Belg.) 9.52.57, 9. Harry Jansen 9.53.08, 40. Van Leeuwen 9.59.14, 42. Bravenboer 9.59.19, 50. Van der Vleuten 10.03.57, 61. Gerrits 10.04.16, 63. Hoekstra 10.04.18. SAO PAOLO. De Uruguese kam- pioensploeg Nacional is sinds zondagavond de grote favoriet voor het toernooi om de Coppa Libertador, de Zuidamerikaanse voetbalbeker. Mede door twee doelpunten van international Luis Artime won Nacio nal zondagavond in Sao Paolo met 3-0 van de Braziliaanse vertegenwoordiger Palmeiras. In zijn halve-finalegroep heeft Nacional nu 3 punten uit 2 wedstrijden en de thuiswedstrijden tegen Palmeiras en Universitario de Lima (Peru) nog te goed. Volgens traditie ontmoet de houder van de coppa libertador de winnaar van de Europese voetbalbeker (wellicht Ajax) voor landskampioenen in een uit- en een thuiswedstrijd om de officieuze wereld beker. Wim Ruska op het hoogtepunt van zijn carrière. In de finale om het wereldkampioenschap zwaargewicht in Salt Like City slaat hij een aanval van de Japanner Noboyoki Meajima af. In de voorlaatste minuut zou Ruska zijn tegenstander met een vol punt verslaan. llli i«: :iu aanloop naar een Olympische gouden me daille moet dienen. „Het is voor mij erg nuttig geweest”, kon een vermoeide, doch tevreden judovedette bij zijn aankomst melden,” een trainingsperiode van zo’n twee, drie maanden in Japan is nog altijd een goede voorbereiding voor de Euro peanen.” Een zeer diplomatiek: „Als het NOC voor de komende Olympische Spelen werkelijk een goede beurt wil maken, dan zou het volgend jaar de kandidaten voor de Spelen naar Japan moeten sturen.” Over de resultaten is de Amsterdammer niet ontevreden. De eerste weken zet hij zijn Japanse opponenten echter tijdelijk uit zijn hoofd om zich voor te bereiden op de Europese kampioenschappen in Zwe den, waar hij onder andere de in topvorm verkerende Rus Onashvili tegenover zich krijgt. Ruska, die in Japan door de af wijkende eetgewoonte zeven kilo verloor (van 112 naar 105), heeft mede door zijn Japanse ervaringen zijn zelfvertrouwen herwonnen. „Waarom zou ik niet alles pakken”, reageert hij op het idee van Geesink om hem in Gotenburg in slechts één klasse in te schrijven, „ik doe overal aan mee: het team, zwaargewicht en alle categorieën. Slaag ik de eerste dag niet, dan heb ik altijd nog een tweede kans”. men. Niet alleen bestaan er bezwaren te gen de door FBO-directeur Hans van der Vlugt gemaakte notulen van de twee we ken geleden gehouden bijeenkomst in Zeist, maar men is ook verstoord over het feit, dat ondanks herhaald verzoek de no tulen van de saneringsvergadering in Arn hem op 20 maart nog niet zijn ontvangen. „Om een of andere duistere reden worden die achtergehouden, terwijl ze in Zeist bij de bespreking al op tafel lagen”, be sloot Gooiland-bestuurslid Hoogeveen. Voor de judobond bleef Wim Ruska de man die, zeker tot de Olympische Spelen van München, als paradepaard kan die nen. Daarom vond de Amsterdamse zwaar gewicht een willig oor bij het bonds- bestuur, toen hij zijn nood klaagde over het gebrek aan trainingsmogelijkheden. De oud-wereldkampioen zag veel heil in een trainingskamp in Japan, waar hij tevens de tegenstanders voor de wereldkampioen schappen (in augustus) kon bestuderen. De benodigde tien mille kwam op tafel, waar door een verblijf van maanden in Japan, de bakermat van de judosport, mogelijk werd. Woensdagavond, slechts twee weken voor de Europese kampioenschappen in Goten burg, kwam er op Schiphol een einde aan Ruska’s Aziatische avontuur, dat als eerste Met de Seki Juku-groep nam Ruska twee weken lang deel aan de centrale trainingen in de Tenri-universiteit, waar de nationale coach Matsumoto de scepter zwaait. Daar kon hij constateren dat de Japanners zeker in de drie lichtste gewichten de eerste jaren nog onaantastbaar zullen blijven. „In het halfzwaargewicht heb ik me altijd blind gestaard op Peter Snijders, maar als ik nu weer hoor dat hij zich hier door Dirk Eveleens heeft lat<jn pakken, dan weet ik nog niet of we ook in dat gewicht nog wel voldoende tegenstand kunnen bie den”, aldus Wim Ruska. Zelf heeft hij aan den lijve kunnen ondervinden wat hij in DEN HAAG. De ADO-speler Lex Schoenmaker, die in de wedstrijd tegen Volendam zondag uit het veld werd ge zonden wegens natrappen, is voor een wedstrijd geschorst, plus een wedstrijd voorwaardelijk. Bovendien kreeg Schoen maker een boete van 150. Zondag tegen Telstar zal Schoenmaker dus niet van de partij zijn. - Aüatrinonl VOETBAL. De Nederlander Lau van Ravens zal de eerste wedstrijd voor de finale der Runners up tussen Juventus en Leeds United leiden. Deze wedstrijd wordt gespeeld op 26 mei te Turijn. HOCKEY. Het op toemee zijnde Britse militaire hockeyelftal heeft in de leger plaats Oirschot met 1-0 verloren van de Nederlandse wapenbroeders. Het enige doelpunt viel in de 28ste minuut van de eerste helft toen Herman Westendorp (Tilburg) van tien meter afstand de niet al te betrouwbare doelman Wallis pas seerde. PAARDESPORT. Het Venezolaanse paard Canonero 2 heeft in Louisville de Kentucky Derbu gewonnen. Het paard Jim French werd tweede en Bold Reason derde. Canonero 2 stond bij de wedden schappen op 20 tegen 1. Algemeen klassement: 1. Pijnen 30.39.41, 2. Guimard op 51 sec., 3. Castello (Spa.) z.t., 4. Perurena op 1.17, 5; Godefroot op 1.22, 6. Lasa op 1.35, 7. Zoetemelk z.t., 8. Linares (Spa.) op 1.37, 9. Bracke (Belg.) op 1.39, 10. Ocana (Spa.) z.t., 11. Dolman op 1.43, Poulidor op 1.45, 30. Tabak op 2.00, Schepers op 2.11, 57. Vianen op 6.15, Karstens op 6.19, 65. Prinsen op 8.24, Krekels op 13.11, 77. Van Katwijk op 13.19, 82 Steevens op 16.56, 88. Rentmeester op 23.05, 93. Benjamins op 36.24. Bergklassement: 1. Balague (Spa.) 43 pnt. 2. Zoetemelk 41. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Als geen ander hebben de verantwoordelijke heren van de Budo Bond Nederland (de voormalige NJJB) in het verleden ondervonden hoe belangrijk het is een grote vedette in de gelederen te hebben. Het voorbeeld van Anton Geesink, die het judo in ons land met xjjn prestaties tot ongekende hoogte meesleepte, is overbekend. Na het afscheid van de Utrechter, in 1967, had de NJJB nog niet te klagen, want in hetzelfde jaar nestelde Wim Ruska zich als opvolger van Geesink aan de wereldtop. Het hoogtepunt van de Amsterdammer in Salt Lake City, waar hjj zijn wereldtitel behaalde, werd echter onverwacht kort daarop gevolgd door de deceptie van Mexico, waar hij zijn zwaargewicht-kam- pioenschap verloor, en Oost-Berlijn, waar hij in twee categorieën van de eerste plaats in Europa werd gestoten. Ondanks deze harde klappen be hielden de judo-organisatie en de huidige coach Anton Geesink het ver trouwen in de Amsterdamse kolos. Immers, zowel in Mexico als in Oost- Berlijn had hij het nog tot een tweede plaats kunnen brengen, waarmee hjj zich ondanks het verlies van zjjn kampioenschappen de meest succesvolle Nederlandse judoka kon blijven noemen. Batavieren: A. Brederode (HHIJC), K. Weerstra (HHIJC), H. Kersemakers (Schaerweijde), Chris Mijnarends (Am sterdam), T. Toebosch (Venlo), P. Brauck- man (Venlo), H. van Rooyen (Hilversum), Tippy de Lanoy Meijer (BMHC), Kick Thole (Laren), G. Overdijking (SCHC) en Arie de Keizer (Breda). Den Haag: P. Donker (HGC), W. Brasem (TOGO), P. Elffers (HGC), R. Horst (HHIJC), E. Koopman (HDM), A. Voskamp - Hulshoff (HDM), E. Buma (HHIJC), S Smulders (HHIJC) en R. We ber (HGC) HU Mil HH

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23