PRINSES BEATRIX OPENDE SPOR TCENTR UM PAPENDAL Krott voorkwam duel Priem-Den Hertog Koeken wil zich waar maken als kampioen Hoeben moet wijken voorHennie van Nee z Wagtmans tweede in Romandië Okker bij laatste vier Twee winnaars Nog geen indeling van een ton Wereldrecord Karen Moras Gemeente Nijmegen geeft garantie (3 ton) aan NEC Lastig duel voor Telstar a eerste divisie ijshockey halve finales Etappezege voor Ludo v. d. Linden Betty Stöve in I 11 ZATERDAG 8 MEI 1971 Belangrijk Meer troeven IS r ■mi (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) winnaars: winnaars winnaars: NIJMEGEN. De gemeente Nijmegen Is bereid de voetbalclub NEC een garantie te geven voor een lening van 300.000 gulden. Het exploitatietekort van NEC over het huidige seizoen zal ongeveer 400.000 gulden bedragen. In een voorstel aan de ge meenteraad zeggen burgemeester en wethouders van Nijmegen dat zij dit tekort verontrustend groot vinden. Het college is daarom van mening dat aan deze on gunstige situatie spoedig een einde moet komen. In 1970 garandeerde de gemeente reeds een lening van twee ton, welk geld bestemd was voor de aankoop van nieuwe spelers. Het gemeentebestuur is nu van mening dat NEC meer het accent op het scholen van jeugdvoetballers moet gaan leggen, waardoor het In de toekomst wel licht niet meer nodig zal zijn om veel geld uit te geven voor de aankoop van spelers. In dit verband denkt men aan de oprichting van een internaat voor jeugdige voet ballers. Verschillende verenigingen hebben name lijk de wens te kennen gegeven dat zij er veel voor voelen de huidige eerste divisie uit te breiden tot twaalf clubs. BUNNIK. De gisteravond te Bunnik gehouden vergadering tussen de Neder landse Ijshockey Bond en vertegenwoor digers van de Nederlandse clubs heeft in eerste instantie niet veel positiefs opge leverd. Met name de indeling van de eer ste divisie voor het komende seizoen le verde vooralsnog enkele problemen op. Voor de opening hadden prinses en prins tijdens een rond leiding kennis gemaakt met de verschillende accommodaties die Papendal rijk is. duel vervangt Eelman’s Haarlem: feite zijn etappewinst al veilig, want bij voorbaat stond vast, dat Priem en Den Hertog hem op de laatste meters niet bij zouden kunnen houden. WARSCHAU De Belg Ludo van der Linden heeft de tweede etappe van de wie lerwedstrijd voor amateurs Warschau-Ber- lijn-Praag gewonnen. Tweede werd de Ita liaan Ongarato en derde de Rus Osincef. ROME. Tom Okker heeft de halve fi nales herenenkelspel van het tennistoer nooi om de internationale kampioenschap pen van Italië, dat in Rome wordt gehou den, bereikt door een overwinning op de Zuidafrikaan Cliff Drysdale: 63 64. Ook de Australische favoriet Rod Laver kwam zover, maar hjj moest zich tegen de Ame rikaan Stan Smith heel wat meer inspan nen: 6—1 2 6 6—2. Voor de officiële opening memoreerde N.S.F.-voorzitter jhr. mr. A. Feith de in de afgelopen jaren verrichtte activiteiten, waarbij hij terug ging naar het jaar 1963, toen de N.S.F. eige naar werd van de grond. „In november '63 stonden we met een kleine groepje personen in de kaalte van Papendal. Terwijl we de vlag hesen zeiden we tegen elkaar: 1970-’71. Velen geloof den dit niet. Nu staan we weer bij de vlag. Een nieuwe fase is bereikt. We gaan nu verder met de ontwikkeling van de sport in Nederland”, aldus de heer Feith, die het prinselijk paar als herinnering zij het symbolisch een jeu de boules-spel aan bood. ARNHEM. „Dit Is een ideaal complex voor een ieder die de zaak van de sport ter harte gaat en die de ontwikkelingen In de sport wil b(jhouden”. Dit zei prinses Beatrix in haar toe spraak tot de 1500 genodigden die gistermiddag in de grote sporthal de officiële opening van het nationaal sportcentrum Papendal bewoonden. „Graag wil ik de Nederlandse Sport Federatie geluk wensen met dit schitterende centrum. In uw streven naar verantwoorde sportbeoefening heeft u ons land verrjjkt met een bijzonder mooi, modern complex, dat u zelf een bescheiden dienstencentrum noemt. Ik ben er van over tuigd dat Papendal zal gaan functioneren als stimulerend en inspirerend sportcentrum”, aldus prinses Beatrix, die in aan wezigheid van haar echtgenoot prins Claus, hiermee Papendal officieel opende. Prinses Beatrix roerde ook nog even de problemen aan waar mee de Nederlandse sportwereld kampt: „Dat wij ons in Ne derland over het algemeen nog te weinig bewust zijn van het elementair belang van sportbeoefening voor eigen welzijn, voor de gezondheid van onze maatschappij is een treurig feit, dat steeds weer opvalt wanneer wij horen van het gebrek aan openbare zwembaden, sportvelden, sporthallen, of het tekort aan sportaccommodaties op de meeste scholen. Daarentegen heb ik een nieuwe erkenning van de dringende noodzaak van sport en beweging kunnen bespeuren in het enthousiasme waarmee men op het ogenblik aan het trimmen is geslagen. Ik hoop dat het ook wordt volgehouden”, aldus prinses Beatrix in haar openingstoespraak in de sporthal die sinds gisteren de naam van de sportpionier en van de grote voorvechters van een na tionaal sportcentrum, wijlen Karei Lotsy, draagt. STUTTGART Betty Stöve heeft zich geplaatst voor de halve finales damesen- kelspel van het internationale tennistoer nooi, dat in Stuttgart wordt gehouden. Zij versloeg de West-Duitse Karin Selten- reich met 6-4, 6-3. De andere halve finalis- tes zijn: Isabel Fernandez (Columbia), Kat ja Ebbinghaus (W.Dld) en Elena Palmeo- va-West (Tsj.). HELSINGBORG De Australische zwemster Karen Moras heeft in Helsing borg (Zweden) het wereldrecord op de 800 meter vrjje slag doorbroken. Zjj zwom de afstand in 8.59,4. Ook het oude record (9.02,5) stond op haar naam. Deze tjjd maakte zjj op 18 juli 1970. HOCKEY. Het Poolse hockeyelftal heeft in Londen een verrassende overwinning van 1-0 behaald op Groot-Brittannië. Ne derland kwam onlangs niet verder dan 0-0 tegen de Britten. VOETBAL. Stoke City heeft in Londen de derde plaats veroverd in het toernooi om de Engelse voetbalbeker (FA-cup). Stoke City versloeg Everton met 3-2. MOTORSPORT. In de training voor de Oostenrijkse TT, die zondag in Salzburg wordt gehouden zijn de Nederlandse 50 cc motorcoureurs zeer snel geweest. Vrij dag maakte Jos Schurgers (Kreidler) de snelste tijd (1.50 minuut - gem. 136.94 km/ uur). Jan de Vries (Kreidler) was tweede NAC. hem. Voor formatie Poldervaart Peijs, De Haan, Koopman Van Duffe len, Burgers, Van Breevoort De Goe de, Van Nee, Boszhardt. Holland Sport- trainer Cor van der Hart weet nog niet of hij Mitic zal vervangen door de weer beschikbare Van Maurik. Als de van een knieblessure herstelde Van Maurik echter naast Roggeveen in de spits wordt opgesteld dan wordt het voor Haarlems achterhoede met twee van die Dames enkelspel, kwartfinales: Helga MasthoffLaura Rossouw 61 46 64, Gail ChanfreauLea Pericoli 61 62, Virginia WadeMaria Neumannova 61 67 75, Helga HöslLesley Bowrey 75 6—2. De voornaamste uitslagen zijn: heren enkelspel: AsheTaylor 63 62, Emer sonRalston 64 36 64. W' fysiek en ook in de lucht sterke spelers uitkijken geblazen. Holland Sport: Van Elleswijk Teske, Kronshorst, Van der Heide, Dorjee Roode, Van de Bol, Muller Van Maurik, Roggeveen Rood nat. RCH en EDO spelen beide uit. De Ra cing vlak naast de deur in Amsterdam tegen De Volewijckers en EDO tegen Lim- burgia. RCH heeft voor het duel met de Amsterdammers weer de beschikking over Van Leeuwen, die de aan zijn hand geblesseerde Kesselaar vervangt Ran- zijn vervangt Meijer. RCH: Bes; Croes, Van Eijden, Van Leeuwen, Van Ramse- laar; Wijers, Smit, Verschoor; Stoute, Van den Berg, en Ranzijn. Het EDO-elftal van Henk Snoeks ziet er als volgt uit: EDO: Vos; Hasert, Nijs- sen, Breeuwer, Koster; Ruiter, Van Haar lem, Kamoen; Kock, Van Polanen, Blum Herendubbelspel: Carmichael/Ruffels Ashe/Ralston 7—5 76, Laver/Emerson Stolle/Jovanovic 63 63, Gimeno/Taylor Bartoni/Toci 64 62, Newcombe/Roche Bowrey/Davidson 62 36 64. Krott: „Ik wilde niet alles op één kaart (Fedor den Hertog) zetten. Hassink mocht van mij proberen bij die twee te komen. Tenslotte was het ook belangrijk voor het ploegenklassement”. Hassink deed wat er van hem verwacht werd, sleurde de zes man los van de grote groep en jaagde net zolang tot hij zijn ploegmakker Den Hertog en Priem had achterhaald. „Och, Hassink is nog jong, hij moet nog heel wat leren”, gaf Den Hertog als zijn ironisch commentaar, nadat hij toe had moeten zien hoe sprinter Kees Koe ken, die voornamelijk door toedoen van Arie Hassink bij hem had kunnen komen, geheel volgens de verwachting in Breda de eindspurt had gewonnen. De Ermeloër moest tenslotte genoegen nemen met een derde plaats, omdat ook Kees Priem hem in de eindsprint voorgebleven was. Priems misnoegen richtte zich dit keer niet tegen Den Hertog, maar tegen diens ploegleider: „Ik vind het erg stom van Krott, dat hij Hassink in een ploeg van zes man achter ons aanstuurt. Het ging erg goed tussen Den Hertog en mij. Nu bereikte hij er alleen mee, dat er zes renners bij ons kwamen, die geen meter kop meer deden, toen ze ons eenmaal in gehaald hadden”. De woorden van de Goese timmerman werden door het koersverloop in de laat ste kilometers bevestigd. Bij het binnen rijden van Breda was hij met Den Her tog opnieuw de initiatiefnemer voor een laatste en beslissende vlucht. Van de zes renners, die kort daarvoor met Hassink aansluiting hadden gekregen, kon alleen Nederlands kampioen Kees Koeken op het laatste nippertje het wiel van Priem pak ken. Koeken, afkomstig uit het Brabant se dorpje Achtmaal, stelde daarmee in geen betoog dat de verhouding tussen Den Hertog en de even onbuigzame Priem vanaf dat moment sterk verkoelde. Gis teren leek het in de eerste etappe van de Ronde van Nederland, een 160 km lange rit van Amsterdam naar Breda, tot een reprise van dat duel te komen. Bij het binnenrijden van het Brabant se Almkerk, na 114 km. koers, demarreer de de strijdlustige Den Hertog uit een kopgroep van 40 man. Er viel een gat van enkele honderden meters, maar daar bleef het bij. Aan de kop van de groep reageerde één renner met voldoende kracht om in het spoor van de leider te kunnen komen: Kees Priem, beloftevolle amateur, die het gat, dat tussen hem en Den Hertog gaapte, in recordtempo dicht te. En toen gebeurde, wat de volgerskara- vaan niet voor mogelijk had gehouden: Priem koos de wijste partij en bouwde in eendrachtige samenwerking met Den Her tog aan de voorsprong. „Daar kun je aan zien, dat dit twee echte, grote cou reurs zijn”, zou Piet Liebregts, ploeglei der van Acifit, het merkenteam waar Priem toe behoort, later aan de eind streep opmerken. „Het zijn bepaald geen vrienden, maar als ze samen voorop zitten, dan telt toch alleen de wedstrijd”. Liebregts kon alleen maar hopen dat de goede verstandhouding tot op de streep zou voortduren, want in een achtervol gend groepje van zes man (Luppers, Jan sen, Hassink, Van Stralen, Legierse en de latere etappewinnaar Koeken), dat voorbij Dussen (119 km) was ontstaan, had hij geen vertegenwoordiger, terwijl Herman Krott, ploegleider van Amstel, in Hassink wel een tweede man achter Den Hertog kon pousseren. Aad Duyker (Beverwijk), een van de favorieten voor de eindzege, werd ge dwongen om de grote kopgroep in de be slissende fase wegens een lekke band, los te laten. Klaas Balk (Badhoevedorp) be hoorde wel tot de veertig vluchters. Op 30 km. van de streep ondernam hij zelfs een eenzame poging om Den Hertog en zijn ploegje te achterhalen, echter zon der succes. DEN HAAG De sporttoto van het af gelopen weekeinde is gewonnen door twee deelnemers, die elk ruim honderdduizend gulden kunnen Incasseren. De sporttoto van 25 april, waarvan in verband met koninginnedag de sluitingsdatum was ver zet, heeft niet minder dan 34 winnaars opgeleverd. Elk van hen ontvangt bruto 6558,80. De cijfers zijn: sporttoto 41 (25 april): aantal deelnemers 658.516, bruto inleg 1.415.885,40, prijzenbedrag 637.148,43. Eerste prijs 223.001,95, 34 winnaars: elk ontvangt bruto 6558,80. Tweede prijs 159.287,11, 767 elk ontvangt f 207,60. Derde prijs f 223.001,95, 6799 elk ontvangt 32. Extra prijs f 31.857,42, 3160 elk ontvangt f 10. Sporttoto 42 (2 mei): aantal deelnemers 603.701, bruto inleg 1.285.056,90, prijzen bedrag f 578.275,60. Eerste prijs f 202.396,46, 2 winnaars: elk ontvangt bruto f 101.198. Tweede prijs f 144.568,90, 138 winnaars: elk ontvangt bruto 1047,60. Derde prijs f 202.396,46. 2876 winnaars: elk ontvangt f 70. Extra prijs 28.913,79, 434 winnaars: elk ontvangt 66. (Van onze sportredactie) BREDA. Het is nog maar net een maand geleden, dat Kees Priem en Fe dor den Hertog elkaar in de klassieke Omloop van de Baronie op leven en dood bestreden. De geroutineerde coureur uit Ermelo had op die vierde april een van die dagen waarop hem alles schijnt te luk ken. Niet minder dan elf keer sprong hij weg. Steeds weer was het vergeefs. Bij die wilde achtervolgingen op de Gelderse coureur speelde één man een beslissende rol: Kees Priem. De jonge Zeeuw slaagde bij die gelegenheid in zoverre, dat ten slotte niet Den Hertog, maar Van Kat wijk met de eer ging strijken. Het hoeft Met een eerste plaats in deze etappe hoopt de 22-jarige Kees Koeken, kopman van het zwakke Victoria-team, een einde te maken aan een onbevredigende perio de van 9 maanden, waarin hij zich als Nederlands kampioen (hij veroverde de amateurtitel in juli in Helmond) niet waar heeft kunnen maken. „Deze ronde is daarom erg belangrijk voor me”, aldus een leeggereden Koeken direct na de fi nish. „Ik heb me dan ook speciaal in Bel gië op deze koers voorbereid”. De Brabander zal vandaag als eerste in de Oranje leiderstrui starten, wat te gelijkertijd inhoudt, dat hij als lokaas voor de concurrentie zal dienen. Na de etappe van gisteren, waarin de laatste renners pas 42 minuten na de winnaar over de eindstreep kwamen, zal hij zich daarbij voornamelijk kunnen concentre ren op een betrekkelijk kleine groep „vanouds” bekende Nederlandse cou reurs, die gisteren in zijn buurt wisten te blijven. Het buitenlandse contingent in de ronde, bestaande uit negen teams, heeft zich gisteren al op de eerste dag in een ondergeschikte rol laten dringen. Bij de beslissende slag op de Lekdijk (kort daarvoor waren de Engelsman Wil ly Moore, Henry Sengers en Jo de Boer bij een valpartij gewond geraakt: Moore moet drie maanden in het gips met een ruggewervelcompressie en De Boer liep een schouderkwetsuur op) waarbij de eer ste groep van veertig renners ontstond, konden slechts zes buitenlanders meeko men. Telstar-trainer Rab heeft veertien spe lers ter beschikking waaruit morgen het elftal wordt geformeerd dat in het Zui- derpark in Den Haag tegen ADO aan treedt. Onzekerheden zijn nog De Wit van wiens voet een foto is gemaakt en Bond die terug is gekomen van een her- haliing in militaire dienst. Bij ADO wordt de geschorste Lex Schoenmaker vervangen door Kiela of Berg. Voor het overige wijkt Jezek’s formatie niat af van het elf tal dat zondag in Volendam met 2-3 won. ADO: Thie; Van de Burch, De Zoete, Mansveld, Korevaar; Advocaat, Van Vliet, Berg (Kiela); Pas, Couperus, He- stad. JAC A De meest onfortuinlijke renner van de achtste etappe van de ronde van Spanje was ongetwijfeld de Spanjaard Ramon Saez. Gedurende 152 kilometer reed Saez alleen in een eenzame vluchtpo ging, waarbij hij op een gegeven moment een voorsprong bezat van meer dan tien minuten ep in de gele trui reed. In de be klimming van de Col de Monrepos (eerste categorie) haalde de Fransman Georges Chappe de Spanjaard, die zijn krachten langzaam voelde wegglijden, echter in en op vijf kilometer voor de eindstreep slokte het grote peloton Saez, die na 27 kilometer was ontsnapt, op. Even later moest ook Chappe zich gewonnen geven. Zoals zo vaak in deze saaie ronde draaide het toen weer uit op een massasprint in Jaca. Toe valligerwijs werd de uitslag Identiek aan de vorige dag met de Belg Godefroot als winnaar, voor Guimard en Perurena. Vijf Nederlanders eindigden bij de eerste tien en René Pijnen die zijn leiderspositie al verloren waande aan Saez, bleef voorlopig nog heerser. Achtste etappe: 1. Godefroot (Belg) de 211 km in 5 uur 31 min. en 5 sec. (met bon. 5.30.45), 2. Guimard (Fr.) z.t. (met bon. 5.30.55), 3. Perurena (Sp.) z.t. (met bon. 5.31.01), 4. Cuevas (Sp.) z.t., 5. Lasa (Sp.) z.t., 6. Karstens z.t., 7. Krekels z.t., 8. Pij nen z.t, 9. Steevens z.t., 10. Dolman z.t., 18. Vianen z.t., 19. Prinsen z.t., 34. Zoetemelk z.t., 76. Van Katwijk 5.36.29, 88. Rentmees ter 5.37.37, 95. Benjamins 5.43.31. Algemeen klassement: 1. Pijnen 36.10.46, 2. Guimard op 41 seconden, 3. Castello (Sp) op 51 sec., 4. Godefroot op 1.02, 5. Perurena op 1.13 6. Lasa op 1.35, 7. Zoetemelk z.t., 8. Linares (Sp.) op 1.37, 9. Bracke (Belg.) op 1.39, 10. Ocana (Sp.) z.t. 11. Dolman op 1.43, 30. Tabak op 2.00, 38. Schepers op 2.11, 57. Vianen op 6.15, 58. Karstens op 6.19, 64. Prinsen op 8.24, 69. Krekels op 13.11, 70. Steevens op 16.56, 72. Van Katwijk op 18.43, 88. Rentmeester op 29.37, 94. Benja mins op 48.50. De Italiaan Marcello Beergamo heeft de derde etappe van de ronde van Romandië, een rit over 200 km van Porrentruy naar Fribourg, gewonnen. Hij liet een tijd no teren van 5 uur 6 min. en 51 sec, De Ne derlander Rini Wagtmans werd tweede in dezelfde tijd. Sercu heeft de leiding in het algemeen klassement voor Tumelero. Wagtmans is 42ste. Zijn achterstand op Sercu bedraagt 58 seconden. De Belgische wielrennen Willy van Mal- deghem heeft de vierde etappe en een tijdrit van 10 km van de vierdaagse van Duinkerken gewonnen. Hij legde de 150 kilometer tussen Saint-Quentin en Valen ciennes af in 3 uur 29 min. en 23 sec. Twee de werd de Fransman Briend en derde de Belg Eyers. In de tijdrit werd Van Mal- deghem gevolgd door Grosskost en Hoban. Door deze ritoverwinningen heeft Van Maldeghem de eerste plaats in het alge meen klassement overgenomen van Roger de Vlaeminck. Alg. klassement: 1. Van Maldeghem 13.22.38, 2. Roger de Vlaeminck 1.23.05, 3. Briend 13.23.11, 4. Grosskost (Fr.) 13.23.27, 5. Tschan (Wdl.) 13.23.29. HAARLEM/IJMOND. Haarlem krijgt morgen in de thuiswedstrijd tegen Holland Sport één van zijn laatste kansen om zijn ere-divisieschap te pro longeren. Hoeben moest buiten het elftal worden gelaten omdat hjj geschorst is voor één wedstrijd wegens zjjn optreden in het tegen NAC. Hennie van Nee het overige telt geen wijzigingen. Wentink, Dit zou dan vooral de sportieve en fi nanciële kant ten goede komen. Op dit moment namelijk is het zo dat de strijd om de bovenste twee plaatsen reeds een uitgemaakte zaak is. De positie van TYSC Trappers en Smoke Eaters is onaantast baar. Wanneer nu de genoemde eerste divisie wordt uitgebreid, dan krijgt de competitie een geheel ander verloop. Met name de strijd om de derde plaats wordt interessant. Aangezien omtrent deze materie gister avond geen besluit kon worden gevormd, wordt binnen afzienbare tijd een nieuwe vergadering uitgeschreven waarbij het hoofdbestuur van de Nederlandse Ijs hockey Bond met vertegenwoordigers van de Nijmeegse ijshockeyclub, Am stel Tigers, Utrechtse ijshockeyclub TYSC Trappers en Den Bosch om de tafel gaan zitten. Het is de bedoeling dat er drie ijs- hockey-gewesten in het leven geroepen zullen worden. Deze gewesten zullen dan een training van jeugdspelers gaan ver zorgen, waarbij ernaar gestreefd wordt om deze jongens (16, 17 en 18 jaar) op een dusdanig peil te brengen, dat zij over drie jaar het Nederlandse ijshockey inter- Eerste etappe: 1. Koeken (Ned.-Victo- ria) 3.37.54 (met bonificatie 3.37.39); 2. Priem (Ned.-Aci) (z.t.) met bon. 3.37.44); 3. Den Hertog (Ned.-Amstel) z.t. (met bon. 3.37.49); 4. Luppers (Ned.-Peugeot-BP) 3.38.21; 5. Jansen (Ned-VW-Autopon) z.t.; 6. v. d. Donk (Ned.-Aci) 3.38.26; 7. Brues- sing (Ned.-Aci) z.t.; 8. Poppe (Ned.-Ca- ballero) z.t.; 9. Aling (Ned.-Ketting) z.t.; 10. Schür (Ned.-Militairen) z.t.; 11. Van Stralen (Ned.-Cab.) 3.38.33; 12. Bertou (Ned.-Felix-Bonzo) z.t.; 13. Hassink (Ned- Amstel) z.t.; 14. v. d. Laar (Ned.-Jan van Erp) z.t.; 15. Legierse (Ned.-Mars-Flan- dria) z.t.; 16. Van der Loo (Ned.-Cab.) z.t.; 17. De Koning (Ned.-Amstel) z.t.; 18. Groen (Ned. Cab.) 3.39.57; 19. Stander (Ned.-Aci) 3.40.09; 20. Fons van Katwijk (Ned.-Maf) z.t.; 29. Balk (Ned. Ketting) z.t.; 60. Pen- nings (Ned.-Cab.) 3.47.12; 64. Duyker (Ned.- Tr. Noble) z.t.; 73. Schuiten (Mil.) 3.50.40. Ploegenklassement: 1. Acifit 10.54,46; 2. Amstel 10.55,00; 3. Caballero 10.55,32; 4. Jan van Erp 10.58,51; 5. Ketting 11.03,18. '•'‘Xvwww xy - THEO KLEIN. (Derbi) 1.54.3. klassement meer aanzien kunnen geven.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11