HAARLEMS HENK HUT: CIJFEREN jaar door allerlei oorzaken niet in gezeten PAPENDALNIEUWSTE PAREL AAN DE NSF-KRO0N „Je moet goede waar leveren en dat heeft er dit 3 I ■lil K ■gM s ïli I ZATERDAG 8 MEI 1971 Erbij NORMAAL ROL VRAAG k Sbi - - O1 j ra AS. A 3.BBB j BB f I J THEO KLEIN (links) de grote sporthal. liet logiesgebouw van Papendal, waar 120 gasten onderdak kunnen krijgen, en MAAAMMWWWMWWMMWMUMWUWlAAAMtAMAi bMWWWWUWWWMUWWWWVWtA/WWWWMWWhAAAMMMAAAAAAAAAAAMMMMWWWWWMMWMWMMWWWMVMMUVWMWWMWMUMAMW ■AAAAAAAAAAAMWVMVWWVWVMMVWWVWWWWWWWWWWWWf De vraag dringt zich bij dit alles op of het niet de hoogste tijd wordt om sie is aantrekkelijker. De jongetjes, die foto’s en handtekeningen vragen, het voetbal, de pers. Dat kunnen we niet meer missen”. tennisbanen en een atletiekaccom- modatie beschikbaar. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat er in een later stadium een zwembad aan toe gevoegd zou worden, maar door de steeds verder dalende inkomsten uit de toto, waar Papendal uit gefinan cierd wordt, heeft men daarvan af moeten zien. De zwembond heeft na deze teleurstellende mededeling van de penningmeester contact ge zocht met de KNVB om tot de bouw van een zwembad in Zeist te ko men. Op de vergadering van de NSF, eerder deze week nam mr. Krol de brief die over dit onder werp geschreven was, echter terug waardoor ook over het doorgaan Is Haarlem in staat om zijn kern groep bij eventuele degradatie bij el kaar te houden? Hut: „Dat is het be- Het is voor Haarlems algemene voorzitter Henk Hut eigen lijk wel praktisch dat hjj een groot gedeelte van zijn maat schappelijke positie als accountant kan projecteren op zjjn „tweede beroep”, de voetbalclub Haarlem. Het runnen van een betaalde voetbalvereniging bestaat namelijk voor een groot gedeelte uit „cijferen”, een bezigheid waar heel veel toe valt terug te voeren en waar tevens ook zeer veel valt uit af te lezen. Een oppervlakkige blik in zijn bescheiden vertelt Haarlems voorzitter dan, daarvoor hoeft hij echt niet naar alleen naar de stand in de competitie te kijken, dat Haarlem een slecht jaar heeft doorgemaakt. Als men alleen al het feit voor ogen houdt dat er in Haarlems laatste drie thuiswedstrij den tegen Sparta, Telstar en PSV (de bekerwedstrijd tegen ADO staat hier buiten aangezien die van tevoren nooit ge pland kon worden), 15.000 toeschouwers minder naar het ter rein aan de Jan Gijzenvaart zijn gestroomd dan aan het begin van deze competitie was verwacht en er in totaal tot nu toe maar liefst 55.000 mensen minder de weg naar Haarlem heb ben weten te vinden dan de club had moeten krijgen om uit te komen, dan is het duidelijk dat de financiële toestand van Haarlem er niet beter op is geworden en de periodieke be sprekingen met de gemeente (in casu de wethouders Spek, Van Liemt en Voskuilen die uitgerekend op de avond dat wij met de heer Hut spraken vrolijk babbelend kwamen binnenwandelen) voor een wijde uitbreiding vatbaar zjjn. toch in een andere richting zoeken. Als je echter al dat gekonkel mee maakt dan zit het je wel eens tot hier.” contractspelers zeven geblesseerd. Dat is een percentage van 25 percent. In het bedrijfsleven klaagt men steen en been over het hoge ziekteverzuim. Dat bedraagt echter nooit meer dan tien percent. Als het bedrijfsleven werd geconfronteerd met een zelfde ziektepercentage als wij hebben ge had, dan gaat ieder bedrijf ten gronde. Ten tweede heb je de factor van het van deze plannen onzekerheid blijft bestaan. Ondanks het feit dat het KNVB- centrum en Papendal nog geen zes tig kilometer van elkaar liggen, is er geen sprake van een concurren tiestrijd tussen de beide centra. Di recteur Hermans: „De samenwer king met het KNVB-centrum is uit stekend. Wij hebben onze tarieven al bij voorbaat gelijkgetrokken, zo dat concurrentie uitblijft”. Met de officiële opening van Pa pendal kwam gisteren een einde aan een periode van 11 jaar waarin men vrijwel constant met de ver wezenlijking van de plannen is be zig geweest. Nadat de leden van de Kan hij begrijpen dat er vooral in de amateursector sterke oppositie be staat tegen het subsidiëren van de be taalde clubs omdat de amateurvereni- gingen zelf al de grootste moeite heb ben om bijvoorbeeld op een essentieel punt als veldenaanleg en uitbreiding van de terreinen op steun van de over heid te kunnen rekenen? Hut: „Ja, dat kan ik mij wel voorstellen. Aan de andere kant verrichten wij, het klinkt misschien afgezaagd, op het gebied van de passieve recreatie echter een steeds belangrijker rol”. het voetbalspel tot zijn normale pro porties terug te brengen, want wat er allemaal gebeurt voordat tweeën twintig voetballers 's zondagsmiddags bereid zijn om na het eerste fluitsig naal van de man in het zwart achter een balletje aan te gaan draven is vaak onvoorstelbaar. Hut: „Als je dat vaak ziet ja, dan denk je: jezus, man, waar ben je eigenlijk mee be zig? Je zou ook kunnen denken aan een bezuiniging door je trainer en spe lers over de gehele lijn minder te gaan betalen. Je moet je dan wel rea liseren dat het onmiddellijk ten koste van de kwaliteit gaat. Als je dat top voetbal dat Nederland momenteel heeft wilt behouden dan moet je het Die rol slinkt aanzienlijk als Haar lem, een mogelijkheid waar uiteraard momenteel reëel rekening mee wordt gehouden, degradeert naar de eerste- divisie. Het is opnieuw een eenvoudig sommetje dat praeses Hut voorrekent: dat het verschil in begrote recette tussen ere- en eerste divisie (de ver koop van seizoenkaarten, de reclame, de vergoeding van de filmflitsen die de NOS betaalt, het publiek dat minder komt etc.), het respectabele bedrag van 250.000 gulden beloopt. Toch zijn er wat de eerste divisie betreft ook gradatieverschillen die bepalend voor de levensvatbaarheid van een vereniging kunnen zijn. Hut legt uit: „Je kunt de kant van GVAV opgaan of voor de SVV-zijde kiezen. In Schiedam is men gelijk weer op eerste divisieniveau overgeschakeld. Het gevolg: ze bungelen nu ergens onderaan. Bij GVAV heeft men de zaken onder leiding van een goede trainer goed aangepakt. Het gevolg: ze gaan weer naar de eredivisie. En van één zaak kun je overtuigd zijn. Nog voordat wij gedegradeerd zijn zul len wij de zaak zo proberen te regelen om zo spoedig mogelijk weer terug te keren. De eredivisie is toch geweldig. Ik ga mijzelf maar na. Er komt eens een radioman die een babbeltje wil maken met één van je spelers. Dat is niet alleen leuk voor de betrokken voetballer maar ik vind het ook aar dig. De hele entourage in de eredivi- Het is nog niet zo erg lang gele den dat Nederlandse sportlui van de ene verbazing in de andere vielen als zij in, het buitenland op een mo dern sportcomplex werden onder gebracht. Ze waren binnen de eigen grenzen, waar veilinghallen en aan verwante accommodaties als onder komen voor de zaalsporten dienden, niet veel gewend. Hoewel het alle maal nog steeds verre van ideaal is, valt de vooruitgang op dit ge bied de laatste jaren toch niet te loochenen. Nederland kreeg er tientallen specifieke sporthallen bij en wat nog meer aanspreekt, in Zeist werd door de KNVB het eer ste echte sportcentrum opgezet, een uitgebreid velden- en zalencomplex met logiesgelegeriheid voor de men sen die er oefenen. Gisteren kreeg dat KNVB-centrum er een grote broer bij, in de vorm van het Na tionaal Sport Centrum Papendal. Toen prinses Beatrix het sport centrum officieel voor geopend ver klaarde was de boreling van de Ne derlandse Sport Federatie eigen lijk al een half jaar oud. Op 23 oktober van het vorig jaar kon men reeds de eerste gasten, die dankbaar gebruik maakten van de gratis proefmaand, ontvangen. Op 27 november gevolgd door de eer ste betalende logés. Duizenden spor ters en kaderleden zorgden in die eerste maanden met hun bezoek voor een bezettingspercentage van 30 tot 40 percent. „Precies het ge middelde dat we bij de opening ge pland hadden”, aldus directeur Her mans. Onder die bezoekers bevon den zich buitenlanders uit acht ver schillende Europese landen. En die reageerden precies zoals de vaderlandse sporters tot voor kort dat over de grens deden. Her mans: „Het klinkt natuurlijk wel erg zelfbewust, maar wij hebben tot nu toe niets anders dan erg goede reacties van de buitenlandse gasten gehad. Iedereen was tevreden. Dat blijkt wel uit het feit dat ze alle maal direct voor het volgend jaar geboekt hebben”. Het is niet zo moeilijk om zich die tevredenheid bij een bezoek aan Papendal voor te stellen. In de bosrijke omgeving van Arnhem ademt het sportcentrum een sfeer van een vakantieoord, waar het ondanks de vele zweet druppels die er vloeien, aangenaam toeven is. NSF op 21 november 1961 in prin- ciepe besloten hadden om tot de stichting van een nationaal sport centrum over te gaan, werd op 30 augustus 1966, na een lange voor bereidingsperiode, met de bouw be gonnen. In oktober van het vorig jaar was alles gereed, wat inhield dat naast de accommodatie voor direct spor tief gebruik, tevens een paviljoen voor geneeskundige begeleiding, een proefstation voor grassen en gras loze oppervlakken, een kampeerter rein en een wegennet van 4,3 kilo meter in gebruik genomen konden worden. weer. Men gaat niet meer door de regen om naar het voetbal te kijken en als de zon schijnt dan gaat men hier liever naar Zandvoort dan naar Haarlem. Als de resultaten dan niet goed zijn krijg je dan al gauw dat het aankoop beleid niet goed geweest zou zijn. Dat zie ik niet zo, maar goed, iedereen mag daarover denken zoals hij wil. Voetbal is echter iets waar iedereen over mee denkt te kunnen praten en dat ook doet. De spelregels zijn op het oog gemakkelijk. Dat is niet zo. Ze zien topvoetbal op de televisie, dus, het is logisch dat zij zich ook een mening aanmatigen over zoiets als plaatselijk voetbal. Gelukkig maar, maar er zijn zoveel zaken waar het publiek geen notie van heeft. Het ge praat in het veld, in de kleedkamers, de moeilijkheden achter de schermen langrijkste en een vraag die in ons bestuur uiteraard momenteel speelt. Je komt namelijk met een enorm ge routineerd elftal in die eerste divisie. Het gat tussen ere- en eerste divi sie is namelijk enorm groot. Als dit elftal bij elkaar kan worden gehouden dan is dat zo slecht nog niet. Ik weet haast wel zeker dat dat ook gebeurt. Vergeet niet dat spelers als Polder vaart, Wentink, De Haan, Van Duffe len, Boszhardt, Burgers en De Goede meerjarige contracten hebben gete kend”. Hoe vdelt het om, ondanks het feit dat er door iedereen keihard gewerkt wordt, de zaak als voorzitter tussen je vingers door te zien glippen. Hut: „Vreselijk rot. Het betaalde voetbal is een bedrijf waar factoren spelen, die je nergens aantreft. Op een ge geven ogenblik waren er van onze 28 Het zijn allemaal dingen waar „zakenman” Henk Hut (41 jaar) wel een gedecideerde mening over heeft. Allereerst de ver wrongen calculatie waarover Haarlems voorman opmerkt: „Aan het begin van ieder seizoen gaan wjj ons uiteraard be raden wat bepaalde wedstrijden moeten opbrengen. Dat is altijd een gok. Zeker als je bedenkt dat er bij een wedstrijd als Ajax 10.000 mensen (dat kwam ook omdat het regende) minder zjjn geweest dan wij hadden verwacht. Het is wel be grijpelijk dat die recette is teruggelopen. Iemand die bij ons overdekt wil zitten moet bij ons wel zeven guldentjes neer tellen. Dat is een heel bedrag. Zeker als moeder de vrouw be slist dat ook één van de kindertjes nog mee moet. Je vraagt dus een tamelijk stevige prijs en daar moet je iets voor bie den. De tijd dat de mensen domweg achter een voetbalclub aandraafden is voorbij. Daarom moet je die mensen, die bovendien niet in de regen willen zitten (dan blijven ze liever thuis naar „Langs de Lijn” luisteren; dat is een geweldig pro gramma dat alle wedstrijden droog in hun knusse huiskamer brengt), goede waar bieden. Dan zeg ik: akkoord, die waar heeft het dit seizoen door allerlei omstandigheden af laten weten. Dus logisch dat er minder publiek is geweest. Dat kan ik niemand kwalijk nemen. Zeker niet zoals het dit jaar is geweest: dat ze naar Haarlem komen en wat maken ze dan mee? Ellende. Haarlem dat weer eens verliest in de laatste minuut. Nou leuk”. Op een terrein van 123 ha staat het hoofdgebouw, met een restau rant voor 120 personen, een winkel en administratieruimten, centraal. Verder is er een sporthal van 80 meter lang en 24 meter breed, die door verplaatsbare wanden in drie kleinere ruimten verdeeld kan worden, met onder meer de moge lijkheid om vanuit het plafond met televisiecamera’s de bewegingen op de vloer te registreren. De 120 gas ten worden ondergebracht in een apart gebouw met slaapkamers voor vier personen. Voor de buitensporten zijn er vijf grasvelden, een verhard, en een halfverhard terrein, vier in bestuurskamers. Je kunt ze niet over alles inlichten. Daarom zijn wij gelukkig met die ledenraad van acht tien mensen. Die krijgt zoveel moge lijk informatie van ons toegespeeld om die verder uit te dragen. Die leden raad besliste op een gegeven ogenblik dat Thompson weg moest. Een vrese lijke beslissing voor mij, omdat ik het moest uitvoeren. Achteraf hadden zij natuurlijk gelijk. Het ging niet langer meer, maar op zo’n moment bedenk je je toch wel even. Je ontslaat ten slotte een werknemer. Een man ook, die uit hoofde van zijn functie een schaap met vijf poten moet zijn”. De narigheid is echter dat deze fac tor in het steeds veelomvattender en geldverslindender voetbalbedrtff steeds zwaarder gaat wegen. Daarom heeft Haarlem goede hoop dat de maecenas, die gemeente heet en die met het ren teloze voorschot van 200.000 gulden die de vereniging heeft gekregen de enige schuldeiser is, ook dit keer weer be reid is om een modus te vinden om de passieve recratie in Haarlem in de vorm van de voetbalsport zo veel mo gelijk te ondersteunen. Hut: „Daar dienen ook die periodie ke besprekingen voor die wij met de gemeente hebben. Het gaat er ons om haar zoveel mogelijk informatie te verschaffen, ondermeer door inzage in onze boeken, zodat die gemeente goed beseft met welke specifieke problemen wij worstelen. De ellende is echter dat ook die gemeente niets concreets kan toezeggen. Anderzijds is er in de zes jaar dat wij met die gemeente samen werken al zeer veel tot stand gekomen. Over die gemeente en laat dat asje blieft niet onvermeld niets dan lof. Daar zijn wij sterk van afhankelijk. Daar is het hele betaalde voetbal a priori sterk van afhankelijk. Daar moet het in de toekomst toch naar toe. Als ik zie dat een gemeente Deventer een exploitatiekort van viereneenhalve ton van Go Ahead (dus niet eens voor de aankopen van spelers) dekt dan vind ik die twee ton schuld die wij hebben niet veel, hoewel je Deventer toch niet helemaal met Haarlem kunt vergelijken. Daar speelt, net als in Enschede bij Twente, ook de industrie een grote rol. In die steden ligt het ook iets eenvoudiger omdat er geen concurren tie is. In Haarlem ligt dat allemaal minder simpel. Vergeet niet dat wij het hele seizoen gelijk thuis hebben ben gespeeld met Ajax. Als Ajax een topwedstrijd speelt dan zijn er toch zeer veel Haarlemmers die naar Am sterdam trekken. Anderzijds als die fusie met EDO helemaal rond is dan komen wij als onderhandelaar tegen over die gemeente weer iets sterker te staan. Dan weet die gemeente dat er wat Haarlem betreft maar één be taalde club is”. Dat zijn echter incidentele momen ten, want om te stellen dat Hut er genoeg van heeft gaat toch wel te ver. Hij maakt veel aardige dingen mee die het attractief genoeg maken om door te gaan. Bijvoorbeeld de fanmail, waarover Hut bedenkt: „De meeste brieven die aan Haarlem zijn gericht komen op de één of andere manier toch wel bij mij terecht. Het gaat meestal om vaantjes, ook wel om adviezen, maar echt woedende brieven, zoals die mevrouw Van der Spek naar jullie krant stuurde, krijg ik zelden. Ik heb wel eens een vreemd briefje gehad uit Den Haag van een mijnheer die schreef naar aanleiding van het feit dat wij tegen ADO speel den. Hij liet weten: ik woon al jaren in Den Haag waar ik ook naar ADO ga kijken. De club speelt zus en zo en als u daar nou die tactiek tegen over stelt dan heeft u wel een kans je. Het was waarschijnlijk een Hol land Sport-supporter”. MARC SERNé k ii riiilltll? 9#* IP»*1 I ri' L i »n:u i -ii.i I HI. I I l-rV SF’ .-.iiiiW-rtamaaw i i ii imillLIUIUUjate g ögiligg ït.'i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19