Nieuwe ‘verkiezingen Hoog en droog ARP IS TEGEN voor even SER Vaak verkeerd idee over aard van de ingreep Onderzoek naar reacties op abortus Soldaat uit Ede wordt medisch behandeld Wandelen met NS Bij marine nu 18 maanden dienen Plan voor sanering van huwelijksbemiddeling 8-Daagse vakanties in eigen land PvdA IS VOOR, I Strenge eisen voor erkenning Bij arrestatie totaal uitgeput vervoer Zestig ha bos en heide verbrand Dode bij brand in Rijswijkse verffabriek 2 dagen gratis in mei Zitting parlement vandaag gesloten Twee predikanten dakloos door brand Zweeds vliegtuigje bij noodlanding vernield Taxi verlengstuk van openbaar V een heel jaar halve prijs (van de enkele reis) Echtpaar dood bij frontale botsing Minister ontvangt langharige militairen niet ZATERDAG 8 MEI 1971 2 Nog geen volkspartij Benzinetank leeggelopen H Jaarkaart f50.- voor echtparen f75 voordelig uit met NS voordelig uit met NS Taboesfeer V oorkomen Advies van Stuurgroep A - r. ADVERTENTIE 4 - «Wr—— f ADVERTENTIE erkenning als huwelijksconsulent. (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE ge- ARNHEM „Wij vinden dat de kiezers moeten uitmaken wie er in Nederland regeert. Wij zouden als minderheid alleen kunnen en willen regeren ter uitvoering van ons pro gramma. En daarvoor zou een nieuw beroep op de kiezers onvermijdelijk kunnen blijken”. Dit zei drs. Den Uyl, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, op de partijdag die vandaag in Arnhem gehouden wordt. (Van onze correspondent) ZEIST Van 42 vrouwen uit Am sterdam en omgeving, die zich ruim een jaar geleden lieten aborteren, moesten er 26 een vrij lange weg gaan voordat zij bij het team deskundigen terechtkwamen, dat uiteindelijk de abortus uitvoerde. Niet minder dan 19 van hen werden eerst naar één of meer, soms wel zeven adressen ver wezen van artsen die weigerden de ingreep te doen en weigerden te ver wijzen. Zuid-Limburg Twente Friesland Montferland Brabant Zeeland Drente v.a. f 183.- v.a. f 226.- v.a. f 255.- v.a. f 235.- v.a. f 261.- v.a. f263.- v.a. f262.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Koop uw 65+kaart nu! DEN HAAG. In naam van de konin gin heeft minister Beernink (van Binnen landse Zaken) vanmiddag de zitting van de Staten-Generaal officieel gesloten in een verenigde vergadering van de beide Kamers. Dat blijkt uit een dezer dagen bekend geworden onderzoek van het Nederland se Instituut voor Sociaal-Sexuologisch On derzoek (NISSO) in Zeist. Het betreft hier een eerste verkenning, vooruitlopend op een uitgebreider onderzoek. De door twee vrouwelijke psychologen van het NISSO verrichte verkenning geeft slechts de ervaringen en gevoelens weer rond het ontstaan van de ongewenste zwanger schap en de besluitvorming die aan de 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag op uw station de brochure betreffende meerdaagse NS-vakantie- reizen. DEN HAAG /UTRECHT. Minister Den Toom van Defensie, die maandag 10 mei het bestuur van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) zou ontvangen om dit bestuur in de ge legenheid te stellen, een petitie betref fende de haardracht aan te bieden, heeft gisteren aan de VVDM doen weten, dat deze ontvangst niet kan doorgaan, daar hem ter kennis was gekomen dat de VVDM van plan was aan de aanbieding van de petitie een voor hem niet aan vaardbare actie te verbinden. RIJSWIJK. Bij een brand, die vrij dagmiddag de verffabriek .Internatio nal” in Rijswijk (Z.H.) in de as legde, is de 45-jarige verfmenger M. Pas uit Den Haag om het leven gekomen. De brand heeft een schade veroorzaakt van ongeveer een miljoen gulden. Volgens de Rijswijkse politie is het vuur vermoe delijk ontstaan door het overspringen van een vonk in een hoeveelheid vluchtige vloeistof, die bij de fabricage van verf wordt gebruikt In de fabriek werkten der tien mensen. Vraag de folder .Wandelen met NS” aan het station. abortus voorafging bij de 42 ondervraag de vrouwen. op een meerpaal. Even later verdween het met een zachte plons in i4 het water van de Hofvijver in Den Haag. EINDHOVEN. In Best, Son, Gemert, Bakel, Helmond en aangrenzende Peel- gebieden hebben gisteren heidebranden gewoed die totaal 60 hectare bos en heide hebben vernield. Alleen al bij Gemert heeft een gebied van 40 hectare bos en hei In brand gestaan. wijs. Ook worden consulenten op deskun digheid onderzocht. De eisen die hiervoor gesteld zijn, zijn zo uitgebreid, dat de raad oordeelde, dat de meerderheid van de thans werkzame consulenten bij de 24 instellingen die zich bij de Raad van Toe zicht aanmeldden, hieraan niet voldoen. De bijscholing krijgt dan ook na septem ber, als voorwaardelijke tijdelijke erken ningen zijn toegekend, het eerst de aan dacht van de raad. Volledig verzorgd, dus inclusief hotel, maaltijden, reizen en excursies. Prijzen vanaf elk station in Nederland. VEENENDAAL. Twee aaneen ge bouwde villa’s in Veenendaal z(jn vrij dagmiddag grotendeels door brand ver woest. Zij werden bewoond door de her vormde predikant ds. A. Vroegindeweij en de gereformeerde predikant ds. Th. Ferwerda. De verkiezingsuitslag heeft naair de me ning van het bestuur aan het licht ge bracht, dat de kiezers niet voelen voor een tweepartijen-systeem of een twee- blokken-systeem. Winst is geboekt door de P.v.d.A., en daarmee door de progressieve combinatie, alsmede door DS’70. Bij de kabinetsfor matie moet blijken wie van de beide win ners aan de regeringskant en wie aan de oppositiekant terecht zal komen. Ondanks de verliezen beschikken A.R.P. C.H.U. en K.V.P. samen over 58 zetels en in het parlement vormen ze de grootste programmatische eenheid. Verwacht mag worden, aldus het A.R.P.-bestuur, dat als A.R.P., C.H.U. en K.V.P. aan een regering deelnemen, een aanzienlijk deel van hun progarmma in het regeringsbeleid terug gevonden wordt. Drs. Den Uyl constateerde dat zelden bij verkiezingen de verschuivingen zo groot zijn geweest als deze keer. Het doel, de huidige regeringscoalitie in de minderheid te brengen, is bereikt. Het verlies van K.V.P., A.R.P. Het was de bedoeling dat drie langha rige militairen, van elk krijgsmachton- derdeel één, op bezoek zouden gaan bij de minister „om ettelijke duizenden handtekeningen aan te bieden tegen het letterlijk en figuurlijk kort houden van de soldaat en diens kapsel”. De handte keningen zijn verzameld in dertig ka zernes. In de petitie, welke zou zijn meegeno men, stond onder meer dat de minister voorbijgaat aan de gevoelens van die militairen, die zich een kapsel wensen dat de gestelde normen overschrijdt. „De beperkingen passen niet in het de fensiebeleid, dat efficiënt genoemd wil worden, maar dat door die beperkingen onnodige spanningen oproept”. De mi nister zou gevraagd zijn de militairen vrij te laten in de keuze van hun haar dracht. DEN HAAG. De duur van de eerste oefening voor dienstplichtigen bij de ko ninklijke marine met uitzondering van hen, die bestemd zijn voor de opleiding tot reesrve-officier zal van 21 tot 18 maan den worden teruggebracht. Deze wijziging geldt voor degenen, die na 30 juni 1971 bij de zeemacht hun dienstplicht gaan vervullen. Voor de dienstplichtigen, die tussen 1 april 1971 en 1 juli 1971 bij de koninklijke marine zijn opgekomen og nog zullen opkomen, wordt een aanpassingsregeling ontwor pen. Tot deze diensttijdverkorting is be sloten, teneinde het thans bestaande ver schil in diensttijdduur met betrekking tot de andere krijgsmachtdelen zoveel mo gelijk te verkleinen. De diensttijd bij de landmacht is 16 maanden. DALFSEN. Een vierpersoons za kenvliegtuig is vrijdagmiddag bij een noodlanding op een weiland bij Dalfsen onherstelbaar beschadigd. De vier in zittenden, een Zweedse tandarts en drie tandtechnici bleven ongedeerd. Het toe stel was van de Zweedse stad Malmö op weg naar Teuge. De inzittenden wa ren onderweg naar een congres over tandtechniek in Arnhem. Boven Dalfsen stopte de motor, waar schijnlijk doordat de benzinetank lekge- raakt was. Na de noodlanding, waarbij het toestel een aantal afrasteringen ver nielde en een melkkar raakte, bleek de tank geheel leeg te zijn, hoewel bij een tussenlanding op Eelde de brandstof voorraad was aangevuld. Ook het partijbestuur van de A.R.P. heeft zich beraden over de politieke situa tie na de stembus-uitslag. Het verklaart zich tegenstander van nieuwe verkiezin gen op korte termijn. Het houden van nieuwe verkiezingen zou volgens het A.R.P.-bestuur betekenen, dat de partij en hun ongenoegen uitspreken over de wijze waarop de kiezers hebben gestemd en hun opdragen het nog eens te doen, maar nu op een voor de partijen welge vallige wijze. DEN HAAG. De ministerraad heeft vrijdag zijn goedkeuring gehecht aan de publikatie van het eindrapport van de Stuurgroep Taxi- en Huurautovervoer. Daarin wordt geadviseerd om het gebruik van de taxi te stimuleren, de taxi een gro tere taak toe te kennen bij de vervoers- afwikkeling en aldus een verlengstuk te doen zijn van het openbaar vervoer. De regering heeft haar standpunt hierover nog niet bepaald. De stuurgroep, onder voorzitterschap van het P.v.d.A.-Kamerlid drs. Ed. van Thijn, had als opdracht de problematiek rond het taxi- en huurautovervoer te be studeren en maatregelen te adviseren. Op 3 februari van het vorige jaar bracht de stuurgroep een interim-rapport uit, dat inmiddels heeft geleid tot een ontwerp- wijziging van de wet autovervoer perso nen. P.v.d.A.-voorzitter André van der Louw ziet de eerste jaren P.v.d.A., D’66 en P.P.R. nog niet samengevoegd tot een progressieve volkspartij, zoals D’66 wil. „Zoiets moet op natuurlijke manier groeien”, zei hij gisteravond voor de te levisie. Wel ziet hij een groeiende sa menwerking tussen de drie progressieve partijen ontstaan, die in een jaar of vier tot acht via het tussenstation van de fe deratie kan leiden tot een progressieve volkspartij met duidelijke vernieuwende signatuur. De besturen van de drie pro gressieve partijen zullen binnenkort op verzoek van D’66 over deze zaak overleg plegen. 10 percent, hadden achteraf gevoelens van spijt of van schuld. Toch geloven de onderzoeksters dat voor een deel van de groep de abortus geen afgedane zaak is. Een derde van de groep heeft namelijk nog steeds behoefte om erover te praten, maar kan dat niet of durft het niet, omdat ze bang zijn voor kritiek of omdat ze de abortus als vol komen privé beleven. De onderzoeksters wijzen erop dat de moeilijkheden van de ze vrouwen vooral veroorzaakt worden door de taboesfeer rond dit onderwerp. Overigens is het de onderzoeksters op gevallen dat de onderzochte groep vrou wen nauwelijks afwijkt van wat in eer dere studies bekend is geworden van de Nederlandse vrouw in het algemeen. Naast onbekendheid met methoden voor anti-conceptie, de onbereikbaarheid van de middelen en een onjuist veiligheids gevoel bij veel vrouwen, noteren de on derzoeksters bij de groep geaborteerde vrouwen de opvatting dat sex een man nenzaak is en dat de man dan ook maar voor de veiligheid moet zorgen. Ook vielen de onderzochte vrouwen in- zoverre niet uit de toon vergeleken met de Nederlandse vrouw in het algemeen, dat ze namelijk zwanger werden binnen een vaste relatie met een man, vriend of echtgenoot, voor wie ze diepe gevoe lens koesterden en met wie ze reeds ja ren samenleefden. Wanneer voor de zwangerschap een goede relatie bestond met de verwekker kwam het vaak voor dat de eerste gevoe lens omtrent de zwangerschap positief waren. De ongewenste zwangerschap werd daarom gezien als een probleem van de vrouw èn de man. Was er echter geen goede relatie, dan waren de gevoelens omtrent de zwangerschap zonder uitzon dering negatief. Het besluit tot abortus werd door de vrouw alleen genomen of met vrienden samen, maar zonder dat de verwekker erin gekend werd. Deze wist trouwens vaak niet eens dat de vrouw zwanger was. De onderzoeksters noemen het tenslot te opvallend dat na de abortus bijna alle onderzochte vrouwen betrouwbare anti conceptiemethoden gingen gebruiken. En slechts 4.8 percent liet het aan de man over al of niet condooms te gebruiken. wel nodig, zegt men bij de marechaussee omdat hij „een knap stukje werk heeft geleverd door zolang uit de handen van de politie te blijven”. Luitenant-kolonel Te Paske heeft steeds het gevoel gehad dat de soldaat zou terugkomen naar Ede. Hij kende er alle wegen en misschien beschikte hij ook wel over een adres om ergens onder te duiken. Dat zal straks bij het verhoor wel blijken en ook hoe hij aan de handgranaten en de in zijn auto gevonden munitie is gekomen. „Er zijn voldoende feiten om de man vast te houden, ook al hebben we op dit ogenblik geen enkel bewijs dat hij degene zou zijn die de twee Belgische politiemannen heeft doodgeschoten. Bij ons heerst het vermoeden dat er heel wat meer aan de hand is”, aldus de heer Te Paske. De soldaat is in januari bij de Verbin dingsdienst in Ede gekomen. Hij zou nog tot september hebben moeten dienen. Vol gens de brigadecommandant van de ma rechaussee is het Wetboek van Militair Strafrecht op hem van toepassing, zodat hij onder de jurisdictie van de militaire rechter valt. Uitlevering aan België is niet mogelijk op grond van artikel 4 van de Uitleveringswet. Bij zijn aanhouding was de soldaat ge kleed in een rood truitje en een grijze broek. Hij droeg basketbalschoenen. De marechaussee is zeer tevreden over het optreden van de militairen in de Ar thur Kool-kazerne in Ede. „Op het kazer- neterrein staan zo’n veertig gebouwen en gebouwtjes en dan is er in de donkere nacht gauw een kans dat men op elkaar gaat schieten”. Bij huiszoeking in de ou derlijke woning van de soldaat in Amstel veen Is een schetstekening van de Kool- kazerne gevonden. Wapens of munitie zijn daar niet ontdekt. De brand ontstond in de woning van de hervormde predikant, doordat de vlam in een pan sloeg die in de keuken op het vuur stond. Een dertienjarig meisje dat alleen thuis was vluchtte naar het dak en werd even later door de brandweer bevrijd. De villa van ds. Vroegindeweij liep de meeste schade op. De inventaris, waar onder een uitgebreide bibliotheek, is gro tendeels verloren gegaan door water schade. X De vrouwen die bij een aantal artsen zijn geweest vóór ze bij het team kwa men kregen vaak zeer negatieve reacties te horen. Deze liepen van „Sorry, ik kan het niet doen en ook geen ander”, tot „Het is moord, dat mag u niet doen.” Opvallend is, aldus de onderzoeksters, dat de laatste reactie (moord) de vrou wen niet van gedachten heeft doen veran deren, eerder het tegendeel. De reactie van de vrouwen was zoiets als „man, je begrijpt er niets van” Hoewel het Amsterdamse vrouwen en een Amsterdams abortusteam betrof, blijkt dat slechts 16 van de 42 vrouwen van het bestaan van het team wisten. De helft van de onderzochte vrouwen zag erg tegen de ingreep op, was er zelfs bang voor. De angst gold meelstal de ope ratie zelf. De meeste vrouwen hadden dan ook een verkeerd idee van wat de opera tie inhield. Achteraf zou echter driekwart van de vrouwen, als ze weer in dezelfde si tuatie kwamen, dezelfde oplossing kiezen. Ook de psychische reactie bleek mee te vallen. Heel weinig vrouwen, iets van MIERLO. Het echtpaar Van de Wa- terlaat uit Helmond, beiden 27 jaar, is vrijdagavond bij een verkeersongeluk in Mierlo om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een perso nenauto een andere wagen wilde inha len en daarbij frontaal tegen de tege moetkomende auto van het echtpaar Van de Waterlaat botste. Het echtpaar was op slag dood. De bestuurder van de andere wagen werd zeer ernstig wond. (Van onze correspondent) EDE. De soldaat, die ervan ver dacht wordt in België twee politieagenten te hebben doodgeschoten en die in de nacht van donderdag op vrijdag op een kazerne-terrein in Ede is gearresteerd, ondergaat thans ergens in Nederland een medische behandeling. De justitie vindt het beter niet de plaats bekend te ma ken waar hij zich bevindt. Dit heeft vrij dagmiddag luitenant-kolonel H. J. te Pas ke van de Koninklijke Marechaussee me degedeeld. Na zijn arrestatie bleek dat de soldaat volkomen uitgeput was. Hij zou nogal wat bloed hebben verloren omdat een ou de wond aan een van zijn armen was opengegaan. Enkele minuten na de aanhouding is hij door een militaire arts onderzocht. „Hij heeft geen shock gehad, maar was wel erg down”, aldus luitenant-kolonel Te Paske. „We hebben een bijzonder respect voor ’s mans gezondheid. Daarom begin nen pas over een paar dagen de ver horen. We willen de zaak niet forceren”. Er zijn bijzondere voorzorgsmaatrege len genomen om te voorkomen dat de soldaat er weer vandoor gaat. Dat is ook Voor 1972 gaan de premies al 1 percent omhoog, cijferde Kroonlid prof. v. d. Beid (directeur van het Centraal Plan Bureau) de vergadering voor. In de visie De Pous stijgen de overheidsuitgaven in ieder ge val meer dan het planbureau had voor zien. Volgens de prognose zou de belas tingdruk in de komende vier jaar maar met 1 percent stijgen. De vakbeweging wil 2,5 percent belastingstijging in dezelfde periode. De zienswijzen van werkgevers en werknemers kwamen in cijfers uitgedrukt respectievelijk neer op 4.5 percent belas ting- en premiedrukverzwaring totaal in vier jaar en 5,5 percent. De Kroonleden waren het met de werkgevers eens. Bij al deze cijfers is de wiebeltax niet in aan merking genomen. Voorzitter De Pous heeft met zijn toe naderingspoging willen voorkomen dat er bij al te sterke stijging van de overheids uitgaven afwenteling komt in de vorm van prijsstijgingen en nominale inkomensgroei. Prof. Zijlstra liet tijdens de vergadering nogmaals een ernstige waarschuwing tegen overbesteding horen. De vakbeweging maakte bij monde van NKV-voorzitter Mertens en CNV-voorzitter Lanser duide lijk, dat de werknemers een persoonlijk offer over hebben voor uitbreiding van de gemeenschapsvoorzieningen. Verder spra ken zij over een investeringsrem. De heer Lanser kreeg géén steun voor zijn voorstel eerst weer met de achterban te overleggen alvorens een vakbewegingsbeslissing te nemen. Werkgeverswoordvoerder Bakke nist gaf te kennen dat nóg meer belasting stijging de ondernemingsresultaten nog verder zal schaden, waarvan winsterosie het gevolg kan zijn. Naar zijn mening zal, al denkt de vakbeweging daar dan anders over, de afwenteling gewoon doorgaan. DEN HAAG. De Raad van Toezicht op de dienstverlening voor Huwelijkscon- tacten van de Nederlandse Gezinsraad heeft een erkenningenstelsel gereed voor uitvoering van de beoogde sanering van het commercieel bedrijven van huwe lijksbemiddeling. De bedoeling is, dat uit eindelijk de dienstverlening op dit ter- ren niet meer door zakenlieden met wat algemene vorming wordt beoefend, maar door gespecialiseerde sociale werkers met een zakelijke inslag. Er zijn in ons land meer dan honderd instellingen die zich met huwelijksbemid deling bezighouden, waarvan meer dan de helft een zeer kort bestaan leidt. Van de overige ongeveer 50 instellingen met een duurzamer karakter zijn er 24 over gebleven, die bij de raad erkenning heb ben aangevraagd. De raad is van oordeel, dat door de sa nering er voor veel potentiële klanten van de huwelijksbemiddelingsbureaus drempels zullen worden opgeheven en dat er meer vertrouwen zal ontstaan. Naar schatting van de raad wordt per jaar door de in ons land werkzame be drijven voor huwelijkscontacten geza menlijk een omzet van zes tot acht mil joen gulden bereikt. De wijze van dienst verlening van een groot aantal bureaus op commerciële grondslag heeft de laat ste jaren geleid tot uitermate kritische publikaties. Uit de erkenningsvoorwaarden blijkt, dat het doel van de instellingen moet be staan uit „het bieden van mogelijkheden tot onderlinge kennismaking aan meer derjarige ongehuwden van verschillend geslacht, gericht op hun wens tot een wettig huwelijk te komen.” Voor bemid deling van een minderjarige moet de Raad van Toezicht toestemming verlenen. De raad vindt het aanvaardbaar, als ne vendoel ook een analoge dienstverlening te bieden voor ongehuwde meerderjari gen, die een andere duurzame relatie met iemand van het andere geslacht wensen, waarbij gedacht is aan concubinaat. De methode van dienstverlening moet door de raad zijn goedgekeurd. Bij de voorwaarden horen ook de eisen voor erkenning als huwelijksconsulent. Deze dient Nederlander te zijn of het recht te hebben van vestiging en beroeps uitoefening in ons land, een goede repu tatie te genieten en een algemene vor ming te hebben van het niveau van vijf jaar voortgezet algemeen vormend onder- p Met wat gesnater legde een tamelijk onnadenkende eend vrijdagmiddag een l ei precies boven ZZ^ZZZ^ZZZZ/Z ZZZZZZZZZ Z Z ZZ ZZ Z en C.H.U. betekent volgens hem dat het be leid van die partijen steeds minder kie zers aanspreekt. De P.v.d.A. won voor het eerst sinds 1956 aanzienlijk in aanhang on. der de katholieke werknemers en aan merkelijk onder de jonge kiezers. Andere factoren daarbij waren zijns inziens het vernieuwingsproces dat de P.v.d.A. heeft doorgemaakt en de samenwerking met P.P.R. en D’66. Hij herhaalde, dat de P.v.d.A. niet zal meewerken aan combi naties en een beleid, waarover de kiezer niet vooraf heeft kunnen beslissen en con stateerde, dat een eerste verantwoorde lijkheid nu ligt bij de confessionele par tijen. die verplicht zijn hun program, dat zij de kiezers hebben voorgehouden, waar te maken.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2