Uitblijven van vijandigheid winstpunt voor Washington NA BEZOEK VAN ROGERS GEEN Amerikaanse problemen KATER IN ARABISCHE LANDEN teisteren Europa Onzekere toekomst voor Uruguay Pompidou resultaten bereikt VS heffen beperkingen bij handel met China op VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken •- I Brezjnev gaat naar Frankrijk „Concorde" „Ontvoerde” Chinees terug naar zijn land Geen concrete snelverkeer Proef met nieuw in HHI Vernietiging van biologische wapens in VS vergt één jaar telegrammen Kr- i 3 ZATERDAG 8 MEI 1971 Speculaties Begrip T eleurstelling 1 ft (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET Het belangrijkste effect van minister Rogers’ reis door de Arabische wereld komt waarschijnlijk het best tot uiting in de onbezonnen hoop onder de Arabische bevolking dat er dank zij de Verenigde Staten nu toch maar spoedig voortgang in de besprekingen met Israel zal worden gemaakt. Na de koelere besprekingen in Cairo is de overmatige vrolijkheid wel wat verdwenen, maar van een kater na de dromen is geen sprake en de Verenigde Staten zijn voor de Arabische wereld niet alleen meer de vriend van Israel. (Van onze redacteur in Montevideo) MONTEVIDEO De guerrilla-organisatie in Uruguay „Tupamaros” heeft als een perfect georganiseerde beweging nogal wat weerklank gevonden in de wereld. In dit Zuidamerikaanse land denkt men er, even als in Brazilië en Argentinië, anders over. De activiteiten van de Tupa maros worden in de eerste plaats als een vorm van politieke criminali teit beschouwd. Nu is het misschien teveel gevraagd als men van de publieke opinie in de Verenigde Staten en West-Europa verwacht, dat zij belangstelling aan de dag legt voor de politieke ontwikkelingen in een van de kleinste landen van Latijns Amerika. Men mag echter niet vergeten dat de werkelijke betekenis van de Cubaanse revolutie en de overwinning van het Volksfront in Chili pas werden onderkend, nadat de omwentelingen zich hadden voltrokken. Crisis 5 Links front Machtstrijd Era J '/yvvyyvswwwviA/vwvvvvvwwwwwwwwvwvvvwvv^^ DE PRESIDENT stamt uit een ou de patriciërsfamilie, maar kan deson danks niet als een typische afgezant de resultaten de Arabische Dit is echter ook het enige wat lijkt te zijn gebeurd. Concrete resultaten in de vorm van overeenstemming over de me thoden voor het bereiken van vrede met Israel zijn er niet, terwijl er geen teke nen zijn dat nieuwe concessies van Ara bische zijde zijn gedaan. Alleen in Cairo zou zijn geprobeerd de Egyptenaren aan te zetten tot soepelheid in hun eisen hun militairen het Suez-kanaal te laten over steken wanneer Israel bereid wordt ge vonden haar troepen terug te trekken. Het is ook op het punt van de herope- ving van het Suez-kanaal dat de VS enige druk hebben uitgeoefend. De Verenigde Staten zouden voor hun poli tieke toekomst in de Arabische wereld dit als een voorlopige basis willen b- Washington wenst ook rekening te hou den met de rechten van de Arabieren, zo wordt gezegd. Hoewel op regerings- Staten enigszins zijn teruggekeerd tot resultaten van Rogers’ reis wordt ge praat hoopt men toch dat de Verenigde Staten enigszins zijn teruggekeerd op een wat minder anti-Arabische houding. enigde Staten om orde op eigen zaken te stellen gevolgen zou hebben. Het is een bemoedigend teken dat noch in Bonn, noch in Parijs besluiten zijn ge vallen voordat de ministers van de zes EEG-landen in hun raadsvergadering van vandaag het probleem en de noodzakelijke maatregelen onder ogen hebben gezien. Hoe die conferentie zal uitvallen, is moeilijk te voorspellen, doch financiële en economische experts van de EEG zijn uiterst bezorgd voor het gevaar dat één van de lidstaten zijn munt zou revalueren. Zij hopen op een gezamenlijke oplossing, waarmee zou kunnen worden voorkomen dat de toch al zo moeizaam tot stand ge komen Europese landbouwpolitiek ineen zou storten. Er staan trouwens nog meer Europese belangen op het spel, die door een eenzijdige actie van belangrijke Euro pese geldlanden danig in de knel zouden kunnen raken. De EEG beleeft op deze manier weer eens een vuurproef, die vooral een „test case” zal zijn voor de vraag of de solida riteit tussen de Europese landen sterk ge noeg is geworden om een gezamenlijk be lang te redden boven een nationaal voor deel. Tevens moet de vuurproef uitwijzen of een van de stellingen die indertijd door de Franse president De Gaulle vanuit een tamelijk eenzame positie voortdurend werd verkondigd, toch niet zou moeten worden overgenomen, namelijk: dat Europa door een sterker eensgezindheid en een krach tiger houding zich zou moeten verzetten tegen de Amerikaanse invloeden op het gebied van de financiën en de economie, ondanks de overtuiging dat Europa de me dewerking en de hulp van Amerika op politiek en militair gebied nog steeds niet kan missen. De Gaulle wilde die twee din gen losgekoppeld zien, maar van Ameri kaanse zijde is begrijpelijkerwijze de ver weving van economische en politiek-de- fensieve belangen moeilijk los te laten, omdat zij een bruikbaar middel is om eigen nationale belangen te dienen. De huidige crisis is daarom vooral ook voor Washington een waarschuwing, dat het tijd wordt voor een grotere Atlantische solidariteit ook op het gebied van finan ciën en commercie. van München heeft, onder toeziend oog van de Duitse minister van Ver keer, Leber, de eerste door magneti- voeren. VVVVUVVVWVVVl/VVVVVVWVVV’/VVVVVVVVVVXArWWWWWWWWWWWWWV Nieuwe omvangrijke wapenleveranties gevoeld, zouden de gunstige stemming in wereld na Rogers’ bezoek vernietigen. de Arabische meteen weer MOW Op een proefbaan in de omgeving Naas het opheffen van de beperking of het gebruik van dollars zal ook recht streekse uitvoer naar China worden toe gestaan. Dat wordt dan voor het eerst in meer dan twintig jaar. Het ministerie van Financiën voert ook twee andere beslui ten van de president uit. Onder Ameri kaanse vlag varende schepen mogen Chi nese havens aandoen en Amerikaanse oliemaatschappijen mogen brandstoffen verkopen aan Chinese schepen met uit zondering van die schepen die varen van of naar Noord-Korea, Noord-Vietnam en Cuba. Verwacht wordt dat de Amerikaanse regering voor het einde van deze maand zal bekend maken in hoeverre zij bereid is de beperkingen te verzachten voor de handel in niet-strategische goederen met China. Het nut van Rogers’ bezoek moet ech ter vooral worden verklaard, uit het feit dat de Arabieren nu zeker hebben ge kregen wat zij verwachtten, namelijk begrip voor hun eisen ten aanzien van de teruggave van hun gebieden, die sinds ’67 door Israel worden bezet. MOSKOU (AFP en TASS). De Rus sische partijleider Leonid Brezjnev heeft een uitnodiging van president Pompidou voor een bezoek aan Frankrijk aanvaard, derhoud van een half uur dat de Franse zijde meegedeeld na afloop van het on derhoud van een halfuur dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Mau rice Schumann, ter afsluiting van zijn driedaags bezoek aan Moskou met Brezjnev had. Wie de partijleider naar Frankrijk zul len vergezellen, is niet bekend. In het communiqué dat het persbureau Tass gisteravond verspreidde, werd uitsluitend meegedeeld dat „in antwoord op een eer dere uitnodiging door de president en re gering van de Franse republiek het Rus sische bezoek aan Frankrijk in oktober of november dit jaar zal plaatsvinden.” Wanneer Brezjnev dit najaar naar Frank rijk gaat, wordt het zijn eerste bezoek aan een niet-communistisch land sinds hij in 1964 partijleider werd. gen gaat deze niet helemaal op. Allen de is een ervaren en gewiekste poli ticus die de grenzen van zijn eigen macht precies kent. schouwen omdat, wanneer het Suez-ka naal open is, de kans op successen klei ner wordt en zij minder nadrukkelijk wapens aan Israel hoeven te leveren om het machtsevenwicht te handhaven. van de oliegarchie worden bestempeld. Ook zijn grootste vijanden hebben hem nooit van corruptie beschuldigd. Niettemin: hij is, ondanks het feit dat hij 58 ministers binnen een pe riode van drie jaar heeft versleten, er niet in geslaagd het evenwicht te her stellen. Hij zegt de inflatie te hebben bedwongen, maar in werkelijkheid is het zo dat hij de lonen- en prij zen spiraal niet heeft kunnen doorbreken. De stabiliteit van de Uruguese munt een van de stokpaardjes van de president is dermate aangetast dat de officiële koers van 250 pesos (voor één dollar) op de zwarte markt door een koers van 335 pesos wordt over troffen. Deze cijfers zeggen genoeg als men bedenkt, dat in het begin van de vijftiger jaren twee pesos nog een dol lar waard waren. Afgezien van de vele schandalen die het regime in diskrediet hebben ge bracht, is het dus vooral de met be drijfssluitingen en grotere werkloos heid gepaard gaande economische cri sis, die menigeen uiterst zorgelijk stemt. Dit heet Pacheco Areco er ove rigens niet van weerhouden zich op nieuw kandidaat te stellen voor de pre sidentsverkiezingen die in november De gebreken in het mechanisme wer den, met andere woorden, pas achter- of ontdekt. Daarbij staat vast dat als in Uruguay een door Cuba geïn spireerd bewind de macht zou over nemen, ook andere Latijns-Amerikaan- se landen in die richting zouden kun nen worden meegesleept. MEN KAN OP het ogenblik in Uru guay vier machtsblokken onderschei den: het regime van president Pache co Areco, de traditionele politieke par tijen, het naar Chileens voorbeeld nieuw opgerichte volksfront en de „Tupamaros.” Nu zou het onjuist zijn Pacheco Areco als een gewetenloze dictator af te schilderen. Hij is alleen een tamelijk geïsoleerde figuur, die elk gevoel voor politieke verhoudingen mist. Toen ik onlangs een van zijn trouwste aanhangers vroeg waarom Pacheco zich in de huidige, toch zo alarmerende situatie niet per radio tot het volk had gericht, antwoordde hij„Zelfs dat kan hij niet”. Ofschoon de veelheid van details in aan leiding en ontwikkeling van de huidige valuta-crisis zelfs voor experts moeilijk te overzien en te verklaren zijn, is het wel duidelijk dat de problematiek zich beweegt op het gebied van de nationale concur rentie. De competitie tussen de Europese landen onderling en tussen deze landen enerzijds en Amerika anderzijds op het gebied van de economie en de geldhandel doet nu en dan knopen ontstaan, die slechts met groot overleg te ontwarren zijn. Eind 1969 zaten de Europese financiën eveneens in zo’n knoop, die ertoe leidde dat de Duitse mark werd opgewaardeerd en de France franc moest devalueren. In de Europese Economische Gemeenschap is achteraf de klacht gehoord, dat de grote landen hun beslssing aangaande de stan daard van hun betaalmiddel zonder over leg met hun medelidstaten hebben geno men en een louter nationaal-egocentrische maatregel hebben getroffen, die op een gebrek aan solidariteit in de EEG wees. De huidige crisis is van enigszins andere aard dan die in 1969, maar ook nu hangt de oplossing af van de vraag wat de in vloedrijke geldlanden met hun valuta zul len doen. Het is echter deze keer nog meer dan voorheen een echte Europese crisis en geen specifiek Franse of Duitse aangele genheid. De grondoorzaak van de moeilijk heden is namelijk, dat Amerikaanse eco nomische moeilijkheden naar Europa drij ven op de dollarstroom. Zou het kwaad aan de wortel moeten worden aangepakt, dan zouden in de Verenigde Staten belang rijke monetaire maatregelen en econo mische ingrepen moeten plaatshebben. Aangezien Europa met de gevolgen van die Amerikaanse problemen in een moeilijk parket is komen te zitten, geldt het parool om er iets aan te doen eigenlijk meer Europa als geheel (althans voor zover de Europese landen in een samenwerkings verband opereren) dan de Europese „gro ten” afzonderlijk. Een oplossing in Euro pees verband zou niet alleen het gevaar verkleinen dat minder belangrijke landen door hun afhankelijker positie kinderen van de rekening worden, maar ook de kans vergroten dat een beroep op de Ver- WVVVVVUVWVI/VVWVXrt/WVVVVVWVVVWVVWMWVVVVVVVVVVVVVVWVVWVVMVUVVVVVWWIA/VUVWlAAAA/VVVMVVWVVWWV WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt, dat men maandag zal beginnen met de vernietiging van biolo gische en toxicologische wapens, die in Pine Bluff in Arkansas zijn opgeslagen. De vernietiging zal ongeveer een jaar vergen. In de Libanese hoofdstad Beiroet wa ren meer mogelijkheden, want volgené de uiterst linkse groeperingen lag in de ze stad hun enige kans. Er zijn wel de monstraties tegen Rogers’ bezoek ge houden, maar gevechten bleven uit. Ro gers had enkele uren vertraging en toen klopte de planning niet meer. Op het moment van Rogers’ aankomst zou al het verkeer in de war worden gestuurd. Bij het wachten op de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken echter moesten de „harde” jongens zich terug trekken vanwege de veiligheidsmaatre gelen van de Libanese politie. Van tevoren hadden de Libanese auto riteiten al laten weten dat iedereen met een wapen kort voor of tijdens het be zoek van de minister gesignaleerd zon der waarschuwing zou worden doodge schoten. Omdat de Russiche adviezen niet voldoende betrouwbaar bleken is er onder de uiterst linkse groeperingen nu sprake van teleurstelling en dat lijkt op een andere manier de Amerikaanse po litiek ten goede te komen. VVVVVVVVVVVVVWVXAAA/VVVVVWVWVWVWVWVWVVWWWVWVVVWWW^^ Achter deze sterk veranderde stem ming in de Araoïscne wereld kan wor den verondersteld dat voor de Ameri kaanse politiek het doel voor een groot deel is bereikt met Rogers reis. Het wordt nog versterkt door net prestige verlies dat de Russiche diplomatie te zelfdertijd heeft geleden. De beschuldi ging over het stoken van Rogers in net Midden-Uosten is er niet de enige uiting van, maar ook het uitblijven van vijandigneid tijdens Kogers aanwezig heid. Zowel in Jordanië als Libanon waren op „advies” van Moskou protestdemon straties gepland waaroij geweid door de .Palestijnse commando’s was ingecalcu leerd. In Jordanië was de veiligheidsdienst enkele dagen voor de aankomst van Ko gers nog eens begonnen met het uitkam men van Amman op wapens, terwijl daar elke kans op het zaaien van onrust bij Rogers aanwezigheid volledig werd bedwongen door de grote aantallen mi litairen. Sergni en de kandidaat voor het vi- ce-presidentschap genieten weliswaar groot persoonlijk aanzien, maar zou den in geval van een linkse overwin- wing waarschijnlijk spoedig plaats moeten maken voor figuren, die zich nu nog achter de schermen ophouden. Dat zou dan misschien het begin kun nen betekenen van een chaotische machtsstrijd, want anders dan in Chili staat in Uruguay geen scha- duwregering klaar om de leegte op te vullen. Van de chaos zouden slechts de Tupamaros kunnen profiteren. Zij hebben steeds verklaard uitslui tend heil te zien in geweld, omdat de „revolutie van het stembiljet” in hun ogen slechts een hersenschim is. Zo hebben de „Tupamaros” vorige maand na de economische deskundige Uli ses Pereira Reverbel en de Britse di plomaat Jackson ook de 52-jarige financier Ricardo Ferres-Vater ont voerd. Verder heeft de guerrillabe weging dreigbrieven gezonden naar al le parlementsleden die niet afwijzend staan tegenover het door de regering ingediende wetsontwerp dat een effec tiever bestrijding van de terreur be oogt. In dit wetsontwerp wordt voor gesteld de meerderjarigheid voor het strafrecht tot 16-jarige leeftijd terug te brengen en de minimumstraf voor subversieve activiteiten tot twintig jaar te verhogen. Of het parlement nog voor de ver kiezingen een wet van deze strekking zal aannemen, is overigens twijfelach tig. De dreigbrieven hebben echter wel tot gevolg gehad dat de regering pers en radio opnieuw heeft verboden om met uitzondering van officiële medede lingen nog iets over de Tupamaros te melden. Vrijgelaten. De Westduitse industrieel Jean von Verger die in Bolivia was ontvoerd is in Bolivia vrijgelaten. De 6-jarige Von Verger was dinsdag in de omgeving van zijn huis ontvoerd. Losprijs. De rijke Italiaanse industrieel Arturo Sutter, wiens 13-jarige dochter Milena donderdagavond werd ontvoerd heeft van de ontvoerders vernomen dat het meisje zal worden losgelaten tegen betaling van 280.000 gulden. van dit jaar worden gehouden. Om herkozen te worden is een grondwets wijziging noodzakelijk die alleen door gevoerd kan worden als meer dan de helft van de kiezers er mee instemt. De kans dat die meerderheid er komt wordt echter zo klein geacht dat men zich afvraagt wat Pacheco nu eigen lijk nastreeft. DE TRADITIONELE partijen de gematigde „Colerados” en „Blancos” die het staatkundige leven zo lang hebben beheerst, erkennen nu dat zij het vertrouwen van het volk hebben verspeeld. Dat geldt niet voor het linkse front. De vroeger zo versplin terde linkse groeperingen met inbe grip van de christen-democraten, heb ben elkaar gevonden in een nieuwe concentratie, die ondanks een nogal vage opstelling, grote populariteit ge niet. Toen de leiders van de tegen het „imperialisme” gerichte concentratie zich voor het eerst presenteerden, hadden zich meer dan honderdduizend mensen voor het stadhuis van Monte video verzameld. Een dergelijke me nigte krijgt men in dit land gewoon lijk slechts op de been als er een be langrijke voetbalwedstrijd wordt ge speeld. Om alle mogelijke beschuldi gingen over communistische invloed, bij voorbaat de kop in te drukken, heeft het linkse front generaal Liber Sergni, de vroegere garnizoenscom mandant van Montevideo, als kandi daat ovor het presidentschap naar voren geschoven. Een van de meest promi nente artsen van de hoofdstad is kan didaat voor het vice-presidentschap. HET IS VERLEIDELIJK een verge lijking te maken tussen Uruguay en Chili, maar zoals zovele vergelijkin- President Pompidou mag zich het eerste staatshoofd ter wereld noe men dat met een snelheid van twee maal die van het geluid heeft ge vlogen. Hij maakte gistermiddag een vlucht in het Franse prototype van het Frans-Britse supersonische verkeers vliegtuig Concorde. Boven de Atlantische Oceaan gaf Pompidou via de met de Franse om roep verbonden radio zijn indrukken weer. Hij zei dat in het vliegtuig van de hoge snelheid weinig te merken was. „Ik heb vertrouwen in de toe komst van de „Concorde" en ik zal alles doen deze toekomst te helpen verwezenlijken"aldus Pompidou. Het Britse prototype van de „Con corde" moest gisteravond de reis van Toulouse in Frankrijk naar Engeland afbreken omdat na het opstijgen de kleppen van het landingsgestel zich niet wilden sluiten. Testpiïoot Trub- shaw besloot terug te keren naar Toulouse, waar het vliegtuig nog een half uur rondcirkelde om vervolgens veilig te landen. Egypte zou hebben besloten om het evenwicht te herstellen tussen de Ame rikaanse en Russische invloed. Vooral na het terugzetten van vice-president Ali Sabri zou de mogelijkheid van eco nomische samenwerking met de rege ring in Washington groot zijn, temeer omdat Rogers bij zijn besprekingen eco nomische hulp aan Egypte zou hebben aangeboden. Hoewel het nadrukkelijk terugkeren naar de neutraliteitsfilosofie van Nasser op het eerste gezicht geen groot voor deel voor de Amerikaanse politiek bete kent, lijkt dat in werkelijkheid wel het geval. De Russiche diplomatie immers zou zich spoedig meester in Cairo heb ben gewaand. PARIJS (Reuter). Tsjang Sji Joeng, die vorige week tijdens een gevecht met Chinese diplomaten op het vliegveld Orly door de Franse politie werd ontzet, is gis teren naar zijn land teruggekeerd. Hij heeft een week in een ziekenhuis in Pa rijs gelegen om van de gevolgen van het incident te herstellen. De 31-jarige Sji Joeng zou onder in vloed van verdovende middelen zijn ge- weest toen een aantal Chinese functiona rissen hem in de Franse hoofdstad op een vliegtuig naar Sjanghai probeerden te zét ten. Sji Joeng zou op de Franse ambassade in Algiers politiek asiel hebben gevraagd. Hij werkte als technisch adviseur in Al gerije. Zijn aanvraag zou Chinese func tionarissen ter ore zijn gekomen, zij be sloten hun landgenoot via Parijs onder ge leide naar China te repatriëren. Op het vliegveld Orly bemerkte de politie dat hij kennelijk verdoofd was. Zij zou later spo ren van injecties hebben aangetroffen. Toen de politie de man uit het vliegtuig haalde, stuitte dit op heftig verzet van het Chinese gezelschap. De Chinezen bestormden het politiebu reau op de luchthaven om hun landge noot te ontzetten, maar zij werden door de politie weggejaagd. China diende later een protest in waarin van „ontvoering” door de Franse autoriteiten werd gespro ken. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken maakte echter bekend dat de Chinees vrij was te gaan of te blijven. Sji Joeng heeft tegenover Franse func tionarissen verklaard dat hij van zijn asiel aanvraag afziet en naar China wil terug keren. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft gisteren alle beperkingen die er bestaan voor het gebruik van dollars bij de handel met China opgeheven. Dit is de eerste stap van de Amerikaanse regering na de ver klaring van president Nixon op 14 april. De Amerikaanse president had toen ge zegd de betrekkingen met China te wil len verbeteren. KM -z-, 1 sche velden geleide trein ter wereld een snelheid van 100 km per uur be reikt. De bedoeling is in de tachtiger jaren de snelheid tot 500 km op te aan Israel, zo wordt Bij het projecteren van van Rogers’ bezoek aan wereld op de toekomst zijn er nog al wat speculaties. Bijvoorbeeld, dat ''M A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3