Rond de losplank Gerechtshof eiste bevestiging vonnis van politierechter SEPONERINGSBELEID FEL AANGEVALLEN Langs sluizen en havens Programma PEN-centrum en Jac. Visser met pensioen Afscheid bij vletterlieden Kindermatinee op woensdag Ontwikkelingshulp Boeing-Boeing Uitgevaren visserij vaartuigen Heemskerker ontgaat half miljoen Mark Formulier te laat Dronken chauffeur achterhaald Havenberichten APA-leider Jan Dobber in hoger beroep: „Hardere acties noodzakelijk” NV Plaatwellerij huldigde zilveren personeelsleden „Nordsee” 75 jaar r I ®a 4 ZATERDAG 8 MET 19 71 IJMUIDER COURANT (Van een medewerker) r Beloften if Principieel o Onvolwassenen r IJMUIDEN De animo om het vissen naar tong in de Ierse Zee voort te zetten is bij velen danig afge nomen, zodat de kotters KW 66 en KW 218 inmiddels alweer in de thuis haven zijn teruggekeerd. Ook heb ben woensdag nog slechts drie sche pen de lege halkisten teruggevraagd, om deze naar Fleetwood door te zen den. De overige schepen wensten van deze gelegenheid geen gebruik meer te maken. r i Jubileum (Van een onzer verslaggevers) BE VERWIJK/AMSTERDAM De procureur-generaal van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. G. H. C. van Dijken, heeft vrijdagmiddag tegen de 21-jarige, voormalige student aan de Katholieke Pedagogische Academie, Jan Dobber, bevestiging van het vonnis van de Haarlemse politierechter geëist. Jan Dobber was op 10 juni 1970 door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot f 100 boete, subsidiair twintig dagen hechtenis. De Beverwijkse student was van dit vonnis in appèl gegaan bij het ge rechtshof. Volgens de procureur-generaal was Jan Dobber schuldig aan het feit, dat hij wederrechtelijk vertoefde in een gesloten lokaal van de Academie en zich niet op vordering van de waarnemend voorzitter van het schoolbestuur, de heer P. J. A. Huijsmans, had verwijderd, maar op zettelijk heeft geweigerd dit bevel op te volgen. IJMUIDEN Op 23 april was het 75 jaar geleden dat de Nordsee Deut sche Hochseefischerei in Bremer haven en Cuxhaven werd opgericht: het grootste concern in het Duitse visserijbedrijf en een der voornaam ste in West-Europa. Het bedrijf houdt zich bezig met de visvangst, de vis verwerking en de vishandel en is in het bezit van 67 trawlers, 272 vis winkels en 63 visrestaurants. Er zijn ruim 9.300 werknemers in dienst. - -1 n g r l. n r e 1. De „Gotland” NC 338. (Van een onzer verslaggeefsters) s, Deze verhalen bevestigden wel, dat de heer Visser bekend staat als een „opge ruimde” collega. it 5 n o g it n r d n d n s ■t i. n n IJMUIDEN. Bij de Velsense politie kwamen vrijdagavond om twintig minu ten over zes meldingen binnen, dat er een dronken automobilist door Zeewijk zou rijden. De politie zette onmiddellijk een achtervolging in, maar kon niet voorko men, dat de man inmiddels een zestien jarig meisje op een bromfiets aanreed. Deze aanrijding liep goed af, want de bromfietsster kon na in het Zeeweg Zie kenhuis te zijn behandeld, naar huis. De automobilist, die volgens de politie in kennelijke staat van dronkenschap ver keerde, is met zijn auto naar het hoofd bureau gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De Coöperatieve Vereni ging van Vletterlieden. gevestigd bij de Zuidersluis, heeft vrijdagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst in het IJmond-pa- viljoen afscheid genomen van de heer Jac. Visser, die de vereniging verlaat we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. In de zeventien jaren die daarna volg den hebben de vletterlieden altijd een „reusachtige medewerking” van de heer Visser ondervonden en daarvoor werd hem nu tijdens de receptie hartelijk dank ge bracht. De vletterlieden bleken hem bij zonder te waarderen en vele relaties ver rasten het echtpaar Visser met bloemen en cadeaus. De heer Clots overhandigde de heer Visser namens de vereniging een ge schenk onder couvert, nadat hij eerst nog een paar anekdotes had verteld. Een loods had de heer Visser eens gevraagd of hij ooit had gevaren. Zonder blikken of blo zen antwoordde hij bevestigend. De loods, die het antwoord niet helemaal vertrouw de, informeerde verder naar maatschappij, enzovoorts. De heer Visser begon zijn op somming met: „Vier jaar op de pont heen en weer” en dan volgden er nog een aan tal dergelijke wapenfeiten. van de Academie ademde een autoritai re sfeer en ik werd getroffen door de verhoudingen, zoals die indertijd lagen. Gesprekken met het bisdom om te inter veniëren liepen op niets uit”. President mr. Dozy ging nog even die per in op de toen gestelde wensen van de bezetters. „U wilde het one-man-one- vote systeem. Was u ook bereid met minder genoegen te nemen”. Jan Dobber: „Ons is het conflict opge drongen en we hebben er niet voor ge schroomd van dit conflict gebruik te maken”. Hierna ontspon zich een discussie tus sen de president en Jan Dobber over de interpretatie van de wet. President mr. Dozy: „U kunt toch moeilijk anders verlangen, dan dat we het Nederlands recht toepassen”. Jan Dobber: „Een rechter bezit toch de vrijheid om de wet te interpreteren. Niet strafbaar ontken ik. Er is wel een strafbaar feit gepleegd volgens de wet, maar dat is voor uw verantwoordelijkheid”. twijfeld 24 mei aan de haring jacht gaan deelnemen. OVER DEZE datum van uitvaren is een ieder het wel eens. Heel wat moeilijker ligt dit ten aanzien van de schepen, die hiervoor 15 mei naar de Ierse Zee zouden vertrekken. Van een enkele rederij was het bekend géworden dat aan deze visse rij door een bepaald aantal schepen zou worden deelgenomen, al was het dan ook slechts voor enkele dagen. Dit met de be doeling om ongeacht de resultaten direct weer aan de thuisreis te beginnen, om aldus tijdig voor het vertrek op 24 mei ge reed te kunnen zijn. ZIJ DIE NU 15 mei toch naar Ierland vertrekken, mogen niet eerder dan de 29ste aan de haringvisserij op de Noord zee deelnemen, zodat het voor de hand ligt dat de reeds genoemde animo hier voor aan het verdwijnen is. Zeker gelet op hetgeen verleden jaar is gepasseerd aan de schepen, die in plaats van naar de Noordzee naar Ierland zijn vertrokken. Zij wisten toen op de Noordzee binnen de kortst mogelijke tijd een schip vol haring te bemachtigen, waarna de reis naar Ier land een grote tegenvaller werd. première van de door Mare Camelottl geschreven comedie „Boeing Boeing” in het PEN-gebouw. Dinsdagavond spreekt dr. H. J. M. Cloes- sen over ontwikkelingshulp en daarbij zal het accent vooral worden gelegd op de in formatie. Een nieuw initiatief van het PEN-jeugd- centrum is een kinderprogramma op de woensdagmiddag. Woensdag 12 mei begint de matinee-voorstellmg met een optreden van de goochelaar Thoraldo en na de pauze volgt een sprookjes-poppenkastvoorstelling van drie kwartier. Alle kinderen vanaf vier jaar zijn met hun ouders, opa’s, oma’s, vriendjes en vriendinnetjes welkom, want er is plaats genoeg voor iedereen in de PEN-centrale. Donderdagavond 13 mei wordt er weer een openbare stafvergadering gehouden. DE HIER NU nog te vangen tong heeft zich inmiddels zo dicht bij de Engelse kust begeven dat de Nederlandse vissers hun netten niet meer kunnen uitwerpen. De territoriumgrens bedraagt hier immers voor hen twaalf mijl. De Belgen mogen nog tot zes mijl naderen, waarvoor de rechten hun al lang geleden door de En- gelsen werden verleend, evenals de Ne derlanders die kennen aan de Engelse oostkust voor de haringvisserij. VRIJDAG WERD nog bekend dat de kotter KW 117 op weg zou zijn naar IJ- muiden met, behalve de eigen lading, ook de vangsten van de KW 34 en de KW 145 aan boord. Dit zou met nog meer schepen het geval zijn, zoals die van de rederij „Kennemerland”. Zij zullen onge- Fel sprong de procureur-generaal op dit „laatste woord”. „Zijn uw inzichten dan beter dan de onze?” Jan Dobber: „Ik heb nooit gesteld, dat mijn inzichten goed zijn. Maar als we onze ideeën ge- zamelijk gaan toetsen aan de algemeen geldende komen we toch tot een beter, en algemeen inzicht”. Uitspraak op vrijdag 21 mei, ’s mor gens tien uur”. De heer J. Clots bracht in herinnering, dat men in 1954 een chauffeur nodig had om de vletterlieden uit Amsterdam te ha len. „Dat moest wel een handige kerel zijn, die in allerlei situaties hulp zou we ten te bieden”, aldus de heer Clots, die nu memoreerde dat men destijds algemeen van mening was geweest, dat het dan de heer Visser, toen al een ervaren chauffeur, moest worden. DINSDAG 4 MEI heeft de heer Ph. Groen, onderhalchef bij het Staatsvissers- havenbedrijf zijn veertigjarig dienstjubi- leum gevierd, ter gelegenheid waarvan in het Cultureel Centrum een bijzonder drulc bezochte receptie werd gehouden. Hier kon door de directeur van het S.V.H.B., de heer J. Oorebeek aan de jubilaris worden meegedeeld dat hij hem namens koningin Juliana mocht onderscheiden met de ere- medalje in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hierna werd de heer Groen van alle zijden hartelijk gecomplimenteerd, onder meer namens de Zeevisgroothandelvereni- ging, de Vereniging van Schippers-eigena- ren uit Katwijk aan Zee, de Vislosregeling, diverse grote rederijen en de vishandela ren uit Volendam. Zij kwamen geen van allen met lege handen, zodat de jubilaris talrijke geschenken werden aangeboden als bloemstukken, fruitmanden, sigaren en en veloppen met inhoud. Op deze wijze werd de grote waardering tot uitdrukking ge bracht voor de manier, waarop de heer Groen dit bedrijf veertig jaar heeft ge diend. Aangekomen schepen 7-5-71: Himalaya, Ko penhagen; Chardlotte Bastiaan, Bremen; Mem- non, Hamburg; Zuiderkerk, Bremen; La Goelo, Plymouth, IJmuiden; Clio, Karlskrona; Montfer- land, Bremen; Truro, Trondheim; Ellen-Bewa, Basse Indre, IJmuiden; Frivolity, Londen; Rijn stroom, Shoreham; Baltic, Rochester, IJmuiden; Norse-Transporter, Reserve; Dintelborg, Archan gel; Kattenturm, Cont. Plat; Blatence, Londen; Helios-2, Sandersand; Helno-Brohan, Flixbo- rough; Amyntas, Hamburg; Martha Friesecke, Poole, IJmuiden; Helga-S, Bremen; Tor Mercia, Gothenburg; Eratine, Kaapstad; Litania, Skuts- knor, Zaandam; Mitras, Hamburg; Hoop, Ports mouth, IJmuiden; Uranus-B, Puttershoek; No va, Rotterdam; Doni, Londen. Vertrokken schepen 7-5-71: Wiedstein, Chris- tobal; Hermann Grave. Silloth; Laurenz, Lon donderry; Heljo, Gothenburg; Vaslui, Constanza. IJmuiden; Gretcian Legend, Stettin: Trident Amsterdam, Bilbao; St. Monika, Oskarchamn, IJmuiden; Luther, Constanz, IJmuiden; Treu- holz, Flendborough; Barken, Gothenburg: Hai- thabu, Flixborough; Dollin-G, Dublin; Steady, Sas van Gent; Gunda, Stettin; Bruni, Hamburg; Michaels, Rotterdam; Lodz, Stettin; Redthom, Antwerpen; Kiption. Whitstable; Hamnö, Fe- lixtowe; Hunnau, Flixborough; Baltique, Oslo; Aeneas, Rotterdam; Victoriasand, Hamburg; Edelgard, Dordrecht; Nobistor, Cont. Plat; Vo- line, Dagenham; Charlotte Bastiaan, Flixborough; Anaba, Rotterdam: Tibana, Rouaan; Ellenbewa, Odence, IJmuiden. Aangekomen schepen 8-5-71: Ethel Everard, Belfast; Fairply-2, Rotterdam; Nassauborg, Kar- stad, Zaandam; Zaanastroom, Felixtowe; Al- bert-V, Felixtowe, Buitenhuizen. De procureur-generaal mr. Van Dij ken wilde in zijn requisitoir niet ingaan op de achtergronden van de bezetting. „Daar is tot in den treure over geschre ven en gesproken. Waarom ik verdachte Dobber hier heb laten komen is vanwe ge het feit, dat ik de zaak principieel wil laten bekijken, zonder dat de zaak t roe bel kan worden gemaakt”. Hij meende, Marjan KW 130, Jacoba Catharina KW 132, Arend Cornells KW 205. MK. Maartje IJM 8. Noordzee IJM 3, Poolster UM 11, Eben Haezer IJM 23, Maarten Cornelia IJM 44, Ada KW 29, Limanda KW 33, Herman KW 35, Rudi Robert KW 66, Jeannette KW 93, Arendje KW 98, Karla EUen KW 106, Alie KW 109, Rlanne KW 110, Wilma KW 113, Maarten Senior KW 125, Kla- zina Maryke KW 127, Cornelia KW 174, Elly KW 187, Hans KW 189, Margaretha Christina KW 190, Deo Volente KW 191. Vrouw Prijna KW 193, Geertruida KW 211, Agatha KW 214, Carry Anita KW 218, Jacob Senior KW 226, Dieuwina WR 45, Bastiaan WR 61. Dinsdag 4 mei Hektrawler Rijnmond II KW 43, MT. Ora et Labora KW 51, Peteronella VL 131, MK. Alie KW 109, Solea KW 180, Valk KW 185, Janneke KW 209, En Avant KW 210, Mar- lena KW 212, Jana KW 213, Arie Jacob KW 221. Woensdag 5 met Hektrawler Hendrika Jo hanna KW 81, Annie Hillina KW 170, MT. Delft IJM 37, Voorwaarts VL 142, Liesje en Rutger VL 153, ML. Marjan KW 130, MK. Noordzee IJM 3, Maartje IJM 8, Eben Haezer IJM 23, Alie KW 109, Dirkje KW 178, (Van onze correspondent) HEEMSKERK. De blinde telefonist- portier J. de Pagter van het St. Jozefzie- kenhuis in Heemskerk heeft de hoofd prijs in de Duitse Lotto gemist door een ongelukkige samenloop van omstandighe den: vertraging in de postverzending naar Duitsland. Hem ontgaat daardoor een half miljoen Duitse Mark. De heer De Pagter speelde met 18 an deren in de Duitse Lotto. Op 28 april ver zond hij aangetekend een ingevuld formu lier naar het Lottobureau in Emmerik, waar het echter pas op maandag 3 mei aankwam. De uiterste termijn van in zending was zaterdag 1 mei. Aan de hand van de poststempels kon worden nagegaan dat de aangetekende brief eerst naar Hoorn is gestuurd. Vandaar is hij doorgezonden naar Emmerik, maar koninginnedag en het feit dat er op zaterdag 1 mei, de Dag van de Arbeid, in Duitsland geen post wordt bezorgd, deden de brief pas op dag 3 mei op het Lottobureau arriveren. De heer De Pagter had ditmaal zijn rijtje eigenhandig ingevuld, waardoor het halve miljoen hem alleen zou zijn toege vallen. IJMUIDEN. De bekende Groep 1850 uit Den Haag treedt vanavond, zaterdag 8 mei, op in het PEN-centrum aan de Ka naalstraat, waar zich in de vooravond de IJmuidense formatie Summerbush pre senteert. Het weekend-popprogramma wordt zondagavond voortgezet door „Am sterdam”, de groep die bekendheid kreeg via de single „Lucy, Lucy”, die ook in Frankrijk en Amerika is uitgebracht. Maandagavond geeft „Advendo” de voor- Drs. J. Vroemen, adjunct-hoofdredac- teur van de Nieuwe Linie, mede-bezet- ter en mede-bestuurslid van de Alterna tieve Pedagogische Academie, trad als getuige op voor Jan Dobber. De noodsituatie, waarin de studenten door het autoritaire optreden van het schoolbestuur kwamen te verkeren is voor hem aanleiding geweest de zijde van de bezetters te kiezen. „De leerlin gen wilden een brokje inspraak. Het be stuur was in toenemende mate incompe tent en het maatschappelijk instituut, de Academie, draaide niet goed. Ik heb duidelijk willen maken waarom het ging, maar in besprekingen met vicaris Stiger van het bisdom liet men in het midden wie het recht had om in te grij pen. Dr. H. Millikowski, socioloog en mede- bezetter, woonachtig in Leiden en docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden meen de, dat op de Academie tekort werd ge daan aan de menselijke waardigheid. „De leerlingen werden behandeld als on volwassenen. De studenten poogden te komen tot een vorm van onderwijs, wel ke in de huidige tijd paste. De structuur Vrijdag 12 maart MT. Sakina Martine KW 32, Antje KW 49, Dirk Maria KW 80, MK. Aqua- rius KW 173* Maandag 15 maart MK. Gelrla IJM 18, Deo Volente H KW 11, Rose Marie KW 34, Mare Li berum KW 117, Anna Lydia KW 145, Helena KW 164, Pieter Jacob KW 195, Willem Senior KW 197. Anna Hendrika KW 215, Marco WR 32, Tiny WR 3. Zaterdag 24 april Bets en Gerda VL 112. Maandag 26 april MT. Brittenburg KW 121, MK. Dageraad IJM 4. Dinsdag 27 april MT. Francina KW 153. Woensdag 28 april Hektrawler Willy KW 141, Vooraan VL 115. Donderdag 29 april MT. Haarlem IJM 9, Hektrawler Rijnmond III KW 44. Zaterdag 1 mei Hektrawler Rijnmond I KW 15, Elisabet Christina KW 41, MT. Jan Maria KW 171. Maandag 3 mei Hektrawler Rijnmond IV KW 85, MT. Protinus IJM 154, Jacob KW 55, Albatros KW 87, Marian KW 149, Soli Deo Gloria KW 152, Voorbode VL 103, ML. Dolfijn IJM 55, Sola Gratia KW 52, Sursum Corda KW 124, Jan Dobber, die tijdens het requisitoir van de procureur-generaal, ijverig aan tekeningen had gemaakt, trad in het spoor van zijn verdediger. Hangend over het verdachtenhekje zei hij: ,,De bezet ting was een eerste aanzet voor acties op andere kweekscholen. De acties zijn gesmoord door vage beloften van „Den Haag”, dat, nu het rustig is in het on derwijs, de beloften niet uitvoert. Minis ter Veringa en staatssecretaris Gros heide zijn verantwoordelijk geweest voor de actie in Beverwijk. Ook het be stuur, want straks wordt het lager on derwijs verpest door incompetente on derwijzers, die de academies afleveren. Als u, president, zegt dat de bezetting toch niet veel heeft uitgehaald, heeft u gelijk. Dankzij de inkapselingsprocedure is de actie in Beverwijk nu folklore ge worden en zullen we in de toekomst een hardere lijn moeten volgen om het on derwijs te vernieuwen”. De Haarlemse politierechter behandel de vorig jaar de zaken van acht bezet ters van de Beverwijkse Academie. Het Openbaar Ministerie besloot de overige 100 zaken te seponeren. Dit seponerings- beleid maakte vrijdagmiddag in de broeierige rechtszaal, die slechts door een handjevol mede-Academie-bezetters was bezet, een belangrijk onderdeel uit van het pleidooi van de verdediger van J. Dobber, mr. H. Kater. De advocaat verheelde niet de politi ci, die ten tijde van de bezetting in de Academie waren te vinden, een veeg uit de pan te geven. „Ze laten het afweten nu het seponeringsbeleid van het Open baar Ministerie een politieke beslissing lijkt te zijn”. Getuige a décharge, drs. J. Vroemen ging nog een stapje verder: „Het Ge rechtshof is in wezen incompetent om deze zaak te berechten, laat staan te be oordelen. We moeten het conflict oplos sen in en met de instituten, die hiervoor staan”. De heren achter de tafel fronsten hun wenkbrauwen, maar weigerden op de uitspraken in te gaan. De procureur- generaal nam wel iets op in zijn requi sitoir, waarover Jan Dobber zich zicht baar boos maakte. Mr. Van Dijken zei namelijk: „De rechter te Haarlem heeft deze zaak niet al te ernstig opgevat en eiste dan ook, waarbij met alle omstan digheden rekening werd gehouden, 100 boete. Ik ben het hiermee eens”. Jan Dobber vertelde waarom hij in hoger beroep ging; „De ondemocrati sche gang van zaken bij de processen te Haarlem, het feit, dat hij hoopte bij het Gerechtshof wél een eerlijke recht spraak aan te treffen, het niet op laten roepen om een aantal getuigen voor de zaak te Haarlem, en het verbod voor een aantal verdachten om de rechtszaal te betreden. Op een vraag van president mr. F. B. Dozy, zei Jan Dobber, dat de aanwezigheid in het lokaal van de Aca demie niet onrechtmatig was. „We wa ren solidair met de bezetters en het be stuur had geen bevoegdheid om ons te laten verwijderen. Het was mede onze school. De school is geen bezit van de Vereniging tot Bevordering van Katho liek Bijzonder Onderwijs, maar van de Nederlandse bevolking, van de studen ten en docenten”. President Dozy: „Het aantal bezet ters was toch gering, vijftig maar”. Jan Dobber: „Wil dat zeggen, dat al degenen, die zich buiten het gebouw be vonden, tegen de bezetters waren”. President Dozy: „Wat kon er met de bezetting gewonnen worden”? Jan Dobber: „Het zou niet principieel geweest zijn als we het gebouw verlaten hadden”. Het bestuur had niet het recht om ons te laten verwijderen. De docenten, die indertijd het bestuur hadden gekozen, meenden, dat het faalde in het beleid en dat het diende te verdwijnen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Met een massale huldiging, een receptie en een uitstekend verzorgde feestelijke bijeenkomst in „De Schouw” heeft de Plaatwellerij vrijdag 14 zilveren jubilarissen gehuldigd. De festiviteiten namen een aanvang om half vier ’s middags in de kantine van het bedrijf aan de Wijkermeerweg. Hier wa ren alle jubilarissen mét hun familiele den bijeen en werden zij om beurten toe gesproken door de directeur de heer G. Hiemstra en de heer J. W. Meier, secre taris van de Ondernemingsraad. Het be trof dertien mannen en een dame, te we ten mejuffrouw C. Schuijt en de heren G. H. v. d. Berg, J. Bier, J. Broek, E. Daniels, J. Dragstra, P. J. de Koster, L. Kwaak, Th. J. Mooy, J. P. Ramakers, A. Schager, P. A. Spek, P. Th. Wester en W. F. Wouters. Daarbij werd duidelijk gesteld, dat de jubilarissen, die nog niet precies de 25 jaar vol hebben gemaakt, maar er dit jaar wel aan toe komen, tenminste verplicht zijn, die kwart eeuw Plaatwerkerij vol te maken. Alle toespraken te noemen, zou te ver voeren, doch voor de jubilaresse willen wij een uitzondering maken. De heren Hiemstra en Meier hadden er om geloot, wie haar zou toespreken. Het werd de heer Meier, die er in zijn toespraak aan herinnerde hoe hij in de loop der jaren op velerlei terrein met haar heeft samen gewerkt. „Je kon haar voor alles raad plegen, altijd was zij op pad voor het be drijf, ook „rot-klussies’’ moest zij op knappen, maar steeds was zij het die de Plaatwellerij een bepaald cachet wist te geven. In de afgelopen 25 jaar heeft zij een enorme zware taak verricht, waar voor haar alle dank toekomt” aldus deze spreker, die zijn woorden aan het adres van de jubilaresse vergezeld deed gaan van een fraai bloemstuk. Hierna ontvingen allen een zilveren leg penning en het vererend getuigschrift. In aansluiting daarop had de receptie voor het personeel plaats. Vervolgens ging men massaal met de afdelingschefs en elke ju bilaris met zijn familie en twee genodigde echtparen naar „De Schouw”, waar de aperitief reeds stond te wachten. Hier werd een koude lunch gebruikt, waarna men in de grote feestzaal nog uren bij een bleef, op te tonen van een goede band en luisterend ook naar leuk cabaret. dat de rechtsgeldigheid van het bestuur niet kon worden aangevochten. „Er zijn dingen gebeurd, die volgens de statuten niet juist waren, maar wanneer na vele jaren van medewerking de studenten en docenten plotseling het bestuur wegens incompetentie weg willen hebben lijkt me dat toch een onmogelijke zaak. Zelfs als zou de verdachte gelijk hebben ge had en zou het bestuur onvoldoende in zicht hebben gehad in de wensen en be hoefte van de studenten, dan nog ligt er het feit, dat er veel vernieuwingen zijn doorgevoerd”. Zich richtend tot Jan Dobber stelde hij zich de vraag: „Er moet toch begrip zijn, dat niet iedereen de ideeën van de alternatieven wil en kan aanhan gen?” De verdediger, mr. H. Kater, zag de acties op de Academie als een twee de katholieke emancipatie. „De boel gaat mis bij verenigingen en instituten, die gelden uit de belastingpot gaan ge bruiken zonder doelmatige democrati sche controle. De „notabelen” van Be verwijk waren het niet eens met het image en het beleid van de school”, zo zei de heer Kater, „en de burgemeester wilde de bezetters niet laten opdraaien voor fouten, op de academie gemaakt. Vandaar, dat de bezetting een week kon duren”. intrede had gedaan. Het bedrijf van de „Nordsee” is begonnen in Nordenham. Wat de foto van de week betreft, is de keus gevallen op de Gotland NC.338 om dat dit een van de eerste schepen is ge weest waarmee men na de Tweede We reldoorlog is begonnen. Dit schip was aan het begin van de jaren veertig op stapel gezet op een van de hellingen van A. G. Weser, Werk Seebeck in Bremer haven onder bouwnummer 660. In de cember 1941 had de tewaterlating plaats. Het schip was in mei 1942 gereed maar niet als stoomtrawler. De Kriegsmarine had er beslag op gelegd en het vaartuig kwam in de vaart als Vorpostenschiff V415. Daarna werd het Wetter Beobach- tungs Schiff WBS 10 en later wederom als Vorpostenschiff V 1310; tegen het ein de van de oorlog werd het de V 814. Enkele jaren na de oorlog kon het schip als stoomtrawler in de vaart worden ge bracht als Gotland NC 338 onder de vlag van de „Nordsee” met Cuxhaven als thuishaven. Het schip had een bruto in houd van 491 bruto reg. ton bij een leng te van 50,56 m., breedte van 8,43 m en een holte van 4,18 m. De voortstuwingsinstallatie bestond uit 1 kolengestookte Schotse ketel en een 3 cil triple expansie machine met lage druk turbine, vermogen 850 pk. De Gotland werd in 1960 van de vloot afgevoerd wegens verkoop voor de sloop. Toen na de oorlog weer nieuwbouw mo gelijk was, werden in de jaren 1948-1951 stoomtrawlers gebouwd van het zoge noemde Kontrollratstype, 12 eenheden werden het eigendom van de „Nordsee”. Dit waren schepen die niet groter moch ten zijn dan 400 bruto reg. ton; 48 m. lang over alles en met een machinever- mogen van 600-750 pk. Tegen het einde van de jaren twintig werden enkele rederijen aan de „Nord see” toegevoegd onder andere de Cuxha- vener Hochseefischerei; drie schepen de Margarete, Cuxhaven en Bürgermeister Burchard, kregen respectievelijk de naam Nahe, Saaie en Lahn. Dit drietal werd een jaar later gekocht door een Umui- dense rederij en we hebben deze sche pen gekend als Eveline IJM. 115, Sil- vain IJM. 116 en Prinses Beatrix IJM 117 Gedurende de jaren 1950-1960 werden tientallen trawlers voor de „Nordsee” gebouwd. De Gemeinwirtschaftliche Hoch seefischerei die „Nordsee” kwam in 1957 met de Heinrich Meins als eerste hek trawler. De Berlin BX 673 van de „Nord see” was de eerste hektrawler. in Bre merhaven en dit schip kwam in 1960 in bedrijf; van de „Nordsee” in Cuxhaven was de in 1961 gebouwde München NC 452 de eerste. Dit schip van 941 bruto reg. ton was de eerste hektrawler die verongelukte en deze ramp voltrok zich op 25 juni 1963 bij Faeringehavn aan de westkust van Groen land, waarbij 26 bemanningsleden omkwa men en 15 konden worden gered. ARIE VAN DER VEER De maatschappij is opgericht op 23 april 1896 toen de stoomtrawler pas zijn t

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5