Vast werk! V.S. willen dollar om prestige redenen niet goedkoper maken Werkloosheid daalde Door bouwstaking al 100.000 man-dagen verloren gegaan Ondanks sterk verzwakte koers door uitgaven: HOOGOVENS IJMUIDEN gemak gesteld zijn, hebben II Mensen die opk: een Privérekening bi j Raiffeisenbank IQ Boerenleenbank de bank voor iedereen Uitbreiding KNP in verband met fusie Van Gelder STAKINGSGOLF IN ITALIË Vraag naar personeel steeg Voor ambtenaren Wall Street Citroën leed bijna kwart miljard verlies 4.5 percent 9 ZATERDAG 8 MEI 1971 Gevolgen 2900 vestigingen fl.yïï Misschien denkt u: wat móet ik met die bank. Dat is nou juist de grapt U kunt *t bij ons gedaan krijgen, dat u heel wat minder móet dan nu. Zoals in *n rij gaan staan om allerlei akkefietjes te betalen. Of om de haverklap naar de voordeur lopen. Of met *n volgepropte portemonnee gaan winkelen. En nog zo wat ongemakken meer. Daarom, als u morgen weer bij ons langs komt, wip dan even binnen. Hoort u hoe gemakkelijk 't leven wordt met een Privérekening bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank vlak om de hoek. Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 5Ojaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510-94000). Tegen regels ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) De voorzitters van de drie bouwbonden, te breiden. ADVERTENTIE Co’s fabrieken N.V. te '5- X:' D loopt geregeld bij ons voorbij. 1(111 ^aar weet n wat u daardoor mist? (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Het Franse concern Automobiles Citroen heeft vorig jaar een verlies geleden van 245 miljoen gulden, al dus Citroen in Amsterdam. Santa Fé Ind. Can. Pactfle Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pae. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motor» Goodyear T. ?■-?- periode 26% 72’i, 40"J 9’4 40% 53% 32 30% 57'4 25% 48% 47 221', 23% 23’4 30% 36% 26 32’4 151% 82 120% 87% ex 32'4 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Over april van dit jaar is het aantal werkloze mannen, vooral bij de bouwvakarbeiders, de landarbei ders, losse arbeiders en het hotelperso neel teruggelopen. Aan het eind van de maand waren 37.900 mannen zonder werk (1.3 percent van de mannelijke beroeps bevolking), 8300 minder dan een maand tevoren, maar wél 5900 meer dan eind april 1970. Tegen het jaar tevoren waren er vooral onder bouwvakkers, handels- en kantoorpersoneel, metaalbewerkers en losse arbeiders meer werklozen. HAARLEM Hoe dit weekeinde de monetaire crisis wordt bezworen, moet wor den afgewacht. Maar één ding is al zeker: Amerika, de bron van de dollarstroom die hier de zaken verstoort, zal niet devalueren. De nieuwe minister van Financiën, Con nally, een democraat in de republikeinse regering-Nixon, heeft er geen twijfel over mogelijk gelaten. Hooguit zijn de Verenigde Staten bereid de dollarstroom hunnerzijds wat in te dammen door in Europa te gaan lenen. Er is verder een voorstel van Henri Reuss, een democratisch financieel deskundige uit het Congres, om de zwakke positie van de dollar te steunen door een deel van de goudvoorraad van de Verenigde Staten te verkopen. Voor het overige is ook hij van mening dat West-Duitsland en Japan hun valuta’s maar moeten laten „zweven” om de dollarstroom tot staan te brengen. Connally vindt dat beide landen, en eventueel ook andere, desnoods maar moeten revalueren, dat wil zeggen hun geldeenheid opwaarderen. 16.490.000 Jonescijfers: (—0-42), Am. Motor» Int. Har». Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M Waarom willen de VS niet devalueren? Prestige speelt hierbij ongetwijfeld een belangrijke rol. Washington heeft al laten weten dat de Amerikaanse betalingsba lanstekorten niet de eerste prioriteit heb ben in de presidentiële overwegingen. Dat klinkt hautain, maar er zit ook iets zakelijks achter. De Amerikaanse dollar, met zijn binding aan het goud, is in feite de enige internationale geldeenheid. Met dollars kan men overal terecht, zij het nu dan moeilijk in Europa. De overwaar dering van de dollar geldt niet voor alle valuta in de wereld, maar alle valuta zouden wel te maken hebben met een devaluatie van de dollar. Vandaar dat de VS zeggen: laten die landen maar revalue ren waarmee het evenwicht verstoord is. Een devaluatie van de dollar zou gro te gevolgen hebben, met name voor de ontwikkelingshulp. Om in goederen de zelfde hoeveelheid hulp te kunnen geven, zouden meer dollars, op te brengen door het Amerikaanse volk, nodig zijn. De regering-Nixon heeft het roer omge- Percentsgewijs was het aantal werk loze mannen het grootst in de provincie Friesland (2.3 percent), gevolgd door Groningen (2.2. percent) en Drente (2.1 percent). De kleinste werkloosheid lag in Utrecht (0.9 percent), Gelderland en Zuid Holland (beide 1 percent) en Noord-Hol- land (1.2 percent). In alle provincies daalde de werkloos heid. De drie noordelijke provincies kwa men ten opzichte van een maand tevoren alle nu onder de 3 percent. Relatief was ook in deze provincies de teruggang het grootst. Eind april 1971 waren 6800 m annen werkzaam op aanvullende werken of op sociale werkvoorzieningsobjecten. De to tale geregistreerde arbeidsreserve voor mannen bedroeg 44.700, die voor vrouwen 9700. De vraag naar mannen steeg in april met 600 tot een totaal van 79.600 een vraag die overigens 4800 kleiner was dan een jaar geleden. De vraag naar vrouwen was 34.400 vacatures groot. Voor mannen jonger dan 19 jaar waren er 21.600 open arbeidsplaatsen, 1500 meer dan een maand tevoren. Het aantal vacatures voor oudere mannen daalde in april met 800, tot 58.000 in totaal. Het aantal beschikbare open plaatsen nam toe in Zuid-Holland (1000), Noord-Holland (400) en in Lim burg (100). Minder vacatures vielen te registreren in Utrecht, Zeeland en Gelder land (elk 200 minder dan de maand tevo ren) en in Noord-Brabant en Overijssel (elk 100 lager dan in maart). -’-I gooid en poogt nu de economie in haar land te stimuleren door een begrotings tekort, door een expansieve economische politiek en door het laag houden van de rente. Door een inflatie dus in feite die hij in de eerste periode van zijn rege ring heeft trachten te beteugelen. De nu weer op gang gebrachte inflatie vergroot de dollarstroom naar het buitenland op nieuw. Er wachten de president het vol gend jaar verkiezingen. De economie van zijn land staat er niet rooskleurig voor. In die omstandigheden zal hij er niet voor voelen zijn binnenlandse economi sche politiek te wijzigen. Een devaluatie zou overigens de uitvoer vergroten en de invoer beperken. Maar politiek kan hij ook niet verkopen zijn buitenlandse poli tiek en met name zijn ontwikkelingshulp te besnoeien. Europa zou de VS in deze wel kunnen helpen door zelf een groter deel van zijn defensie te betalen. Er is dus van de VS geen soelaas en geen andere politiek te verwachten. Het geen inderdaad het probleem fundamen teel laat zoals het is. Rest de vraag of een eventuele revaluatie, net als die van anderhalf jaar geleden in Duitsland, na enige tijd weer wordt gevolgd door een nieuwe dollarstroom en zo vervolgens? Al is er een natuurlijk einde aan zo’n ontwikkeling. Geen prettig einde, de in flatie zal doorgaan tot de bom barst in werkloosheid enz. periode heden 6% 27% 39% 63 35% 38% 29'4 45 89 47 57% 47% 78% 64% 36% 42% 9% 20 21% 34% 91’4 52% 65% 67 MAASTRICHT. De Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek NV heeft plannen om in verband met de eventuele fusie met Van Gelder onen NV haar Maas trichtse vestiging aanzienlijk uit te brei den. Dit blijkt uit een verzoek van de KNP-directie aan het gemeentebestuur van Maastricht, om te mogen beschikken over het te dempen „bassin”, een openbaar water dat voor de scheepvaart vrijwel geen betekenis meer heeft. B. en W. stel len de gemeenteraad voor op het verzoek in te gaan. markt (koopt ze op) of brengt ze in de markt (verkoopt ze). De centrale ban ken komen bij een constante dollarstroom zwaar in de dollars te zitten en die steun aankopen kunnen niet zonder bezwaar blijven doorgaan. Er moet uiteindelijk iets gebeuren. Een dollarstroom vergroot de inflatie in het land waarop de stroom gericht is. Dat is ook in ons land zo. Er moet dan iets gebeuren. Of een re valuatie, of een loslaten van de koers (zwevend maken) waarbij vraag en aan bod van dollars wel uitmaken hoe de koers zal worden. Dus geen steunaanko pen meer. Deze methode is overigens te gen de regels van het spel. Men kan ten slotte ook de invoer van dollars beper ken, verbieden. De Fransen zijn er trots op een goed controlesysteem te hebben, zij zijn dan ook tegen een revaluatie ook van de mark. De Amerikanen moeten maar devalueren, vinden zij. Uit de drie mogelijkheden moet dit weekend dus wor den gekozen. Het liefst door de EEG als geheel, maar dat is nog lang niet zeker. Nu zou inderdaad een devaluatie van de dollar de meest voor de hand liggende oplossing zijn. In 1945 waren de geldeen- heden van praktisch alle landen ten op zichte van de dollar overgewaardeerd. Dat heeft in Europa geleid tot de deva luaties van 1949. Spoedig daarna herstelde de economie van Europa zich. De op komst in de jaren vijftig van de EEG heeft de kracht van Europa belangrijk vergroot. En in feite is sindsdien de dol lar overgewaardeerd. De Europese deva luaties van 1949 zijn achteraf te fors ge weest. Het verlies zou zijn ontstaan door d« grote kostenstijgingen waarmee alle Fran se maatschappijen te kampen hebben, en door het moderniseringsprogramma dat op het ogenblik bij Citroën in uitvoering is. In het verlies is een bedrag van 206 miljoen gulden wegens afschrijving opge nomen. Voor dit jaar worden betere resultaten verwacht. Vorig jaar is de verkoop in Frankrijk en sommige andere landen aan zienlijk gestegen (Italië 200 percent, 2 CV in Nederland 75 percent). Het Citroën-concern -veronderstelt aan het eind van het jaar financieel weer in evenwicht te zijn. Slotkoerseo Eerste vorige 1 beursdag beden 26% 74% 40% 5% 40'/» 54% 32 39% >7% 25% 18% 47% 22'/» 23% 23% 30% 36% :8‘l, 32’4 150'/» 80% 120'/» 87% 31% ROME (Reuter) De hopen stinkende vuilnis stapelden zich vrijdag op in de straten van Rome tijdens de derde en laatste dag van de staking van de 25.000 man gemeentepersoneel. In Rome sterven dagelijks zo’n 70 mensen en het meren deel van hen moest thuis of in de zieken huizen blijven liggen vanwege de staking van de begrafenisondernemers. De staking van de gemeentepolitie leid de tot een grootscheepse verkeerschaos in de stad. Rond 450 man rijksverkeerspo- litie trachtte het verkeer enigszins in juiste banen te leiden. Het grondperso neel van het vliegveld Fiumicino zette een reeks wilde stakingen voor loonsver hogingen voort. Op het boekingskantoor voor de spoorwegen werd het werk voor 24 uur stilgelegd. In heel Italië staakten de werknemers in de bejaardentehuizen voor de tweede dag omdat ze hervormin gen eisen. Renault. Sinds vrijdagmorgen houden ar beiders van de Renaultfabrleken het hoofdbedrijf in de Parijse voorstad Bil- lancourt bezet. De drie betrokken vak bonden hadden tot de bezettingsactie opgeroepen als antwoord op het drei gement van de directie alle fabrieken in Frankrijk te sluiten als de staking bij de bedrijven in Le Havre en Flims wordt voortgezet. Fusie. N.V. W. A. Hoek’s machine- en zuurstoffabriek te Schiedam (producent van gassen, voornamelijk zuurstof m flessen) gaat volledig samenwerken met G. L. Loos en Co’s fabrieken N.V. te Amsterdam. Dividend Audet. N.V. Adet (Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschrif ten) te Nijmegen, heeft naar aanleiding van de behaalde resultaten, welke voor- al door de economische ontwikkeling in het laatste kwartaal nadelig werden be- invloed, besloten over het boekjaar 1970 een dividend van 6 pet. voor te stellen, waarvan reeds als interim 4 pet. in het najaar 1970 beschikbaar werd gesteld. (Over 1969 werd in totaal 10 pet. divi dend uitgekeerd). 936.97 (—1.69). (—0.38). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag: AKZO 84.20 84.20), Hoog ovens (71.20) Kon. Olie 152.80—153.00 (153.00), Philips 46.00 gb—46.20 45.80). Unilever 107.30—108.00 (107.50). KLM (211.00). de heren A. Buys, L. Brouwer en J. Ha zes, zijn over het verloop van de acties tot nu toe bijzonder tevreden. Op rond 150 objecten werd één of meer dagen ge staakt en aanzienlijk produktieverlies ont stond door het vele discussiëren over het loonconflict, het vergaderen en het voeren van modelacties. Nieuwe stakingen werden vrijdag ge- meld uit IJmuiden (zes heistellingen bij spuisluizenbouw), Dordrecht (kantoorge bouw), Rotterdam (kantoorgebouw rijks verkeersinspectie, kantoor Shell-chemie), Leidschendam (winkelcentrum), Den Haag (katholieke mts, kantoorgebouw GAK en zoekenfondskantoor), Rotterdam (viaduct Klein Polderplein), Rijswijk (nieuwbouw CRM, woningbouw en kantoo Delta Lloyd), Rotterdam (medische facul teit). Terneuzen (fabrieksbouw), Tilburg (premiewoningen), en Enschede (bejaar dencentrum, bouw revalidatiecentrum en Technische Hogeschool, waar een uur wordt gewerkt en daarna tien minuten „gerust”). De acties van de vakbonden leidden voorzover bekend tot nu toe tot één ont slag en wel in Leidschendam bij de bouw van een winkelcentrum door aannemer Intervam. Een werknemer, die overwerk weigerde werd donderdag ontslagen. Zijn collega’s hebben volgens de vakbonden be sloten de staking daarom tot vrijdag uit Slotitoersep Eerste vorige beursdaa 351% 27% 39'/» 63% 35'4 38'/» 29% 45 89% 46'/» 57'/» 47 78 exd 6' 36% 12'/» 9% O% 21'/, 34% 92 52% 66% 66'4 Bij dit alles speelt een rol dat er in ternationaal afspraken zijn om op de vrije markt de koers van de dollar met te veel te laten dalen of «rijgen. Gebeurt dat, dan neemt de centrale bank van het land waar het gebeurt dollars uit de DEN HAAG. Volgens een globale schatting van de drie bouwbonden zijn van vorige week donderdag tot gisteren rond 100.000 mandagen in de bouw door stakingen, model- en andere acties ver loren gegaan. Dat betekent een produktie verlies in de bouw van veertien a vijf tien percent. De democratische senator Symington heeft in deze discussie de spijker op de kop geslagen met de constatering dat de hernieuwde druk op de dollar te wijten is aan de grote uitgaven van de Ameri kaanse regering voor militaire en ande re overheidsprogramma’s in het buiten land. De discussie in de VS over de mo netaire crisis (in Europa) is overigens maar heel lauw. Men maakt zich in de VS niet erg druk over deze zaak, de re gering niet, het publiek niet, en bijvoor beeld ook Wall Street niet. De Amerikaanse uitgaven in het bui tenland vormen de kern van de zaak. Sinds de oorlog heeft Amerika grote be dragen buiten het eigen land en ten bate van anderen uitgegeven. Denken wij maar aan de Marshall-hulp, waardoor West-Europa mede weer op de kluiten is geholpen. De Amerikanen geven enorme bedragen uit voor ontwikkelingshulp, zij importeren veel en zij voeren een kost bare oorlog in Vietnam. In het verlengde van de militaire inspanningen ligt de gi gantische bedragen vergende ontwikke ling van de ruimtevaart. Een ontwikke ling die overigens ook economische voor delen biedt omdat „nevenprodukten” wor den ontdekt en ontwikkeld die voor ci viele doeleinden van grote betekenis blij ken te zijn. Dit alles kost èn in het bui tenland èn in de VS zelf zulke grote be dragen, dat de geldstroom enorm moet worden vergroot. En dat gaat nu al de cennia lang zo. De geldstroom stijgt in de VS veel meer dan de produktie. Dat betekent een grote inflatie. De politiek van de VS leidt dus tot een dollarstroom naar het bui tenland in directe en dus doelbewuste zin. Maar ook indirect is een dollarstroom naar het buitenland op gang gekomen. De hoge rentestand in Europa heeft Ameri kaanse beleggers er toe gebracht dollars in Europa te beleggen. Bovendien trach ten beleggers zich in te dekken tegen ri sico’s en trachten zij eventueel winst te behalen uit mogelijke veranderingen m de wisselkoersen. Zij zoeken dus een land op waarvan de geldeenheid sterk is. niet of veel minder te lijden heeft van de infla tie. Dat is met Duitsland het geval, al is ook daar de inflatie niet mis. Hetzelf de geldt voor ons land en in nog sterkere mate voor Japan. Wanneer nu geruchten opduiken dat een land vanwege die dollarstroom misschien zal gaan revalueren, dat is zijn wissel koers ten opzichte van de dollar duur der maken, dan versterkt dat uiteraard de stroom. Dat is deze week gebeurd door de oproep van het economisch in stituut in Duitsland. Er valt winst te be halen. De speculanten treden nog meer in het strijdperk. Zo n revaluatie trekt namelijk de verhoudingen weer wat recht de dollar is in mindere mate of in het geheel niet meer overgewaardeerd ten opzichte van de mark of de gulden of de ven. De geldstroom houdt op en gaat zelfs weer in omgekeerde richting, al behoeft dat niet abrupt te gaan. DEN HAAG. Zoals donderdag in de vergadering van het centraal georgani seerd overleg in ambtenarenzaken was afgesproken, heeft staatssecretaris Van Veen in het vrijdag gehouden kabinetsbe raad de mogelijkheid ter sprake gebracht de verhoging van de ambtenarensalaris sen per 1 juli a.s. nog enigszins naar boven bij te stellen. Besloten is, deze verhoging, die zoals bekend bij wijze van voorschot zal wor den uitbetaald, vast te stellen op 4,5 per cent en niet op 4 percent, waarbij het kabinet ervan uitgaat, dat vóór 1 januari 1972 dan geen verdere bijstelling zal plaatsvinden. Enraf-Nonius. Door een onderhandse plaatsing van 1,15 mln. nominaal aan delen Enraf-Nonius is AKZO voor 20 pet aandeelhouder geworden van de Delftse onderneming. Door deze deel name heeft AKZO een even groot be lang in Enraf-Nonius verkregen als de DSM. Eveneens is 20 pct. van de aan delen in de gezamenlijke handen van Delta-Lloyd, Nationale Nederlanden en de pensioenfondsen KLM. Uitgaande van de huidige koers van Enraf-Nonius op de incourante markt (460 pet.), zal met deze transactie voor AKZO een bedrag van ongeveer 5,mnl. zijn gemoeid. De omzet in Wall Street was gisteren 16.490.000 aandelen. Dow Jonescijfers: industrie sporen 225.34 nutsbedrijven 118.39 j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9