GEVECHT TEGEN VUILIGHEID IN VECHT Niet alle PvdA’ers willen volkspartij ons land te voorkomen aan Argovisie 11I ÏI\ Nederland en België integreren nooit Hot pants leidden tot Fa. B. ENGELENBERG Tijd om formateur te wijzen bleek te kort Zwevende gulden nodig om dollarstroom naar de encyclopedie die met u méégroeit! vechtpartij Er komt geen revaluatie” één vooruitstrevende Frakties komen dinsdag bijeen Socioloog drs. H J. Zaat: Man brengt vrouw 20 messteken toe Kloof tussen jonge kiezer en CHU AFSCHEID VAN KAMERLEDEN ANDRÉ VAN DER LOUW: „SOCIALISTISCH BEGINSEL KOMT NIET IN GEDRANG Groninger politie gelooft verhaal wurger niet Jongelui vierden feest van gestolen consumpties VREDESBESTAND VIJF PARTIJEN VIER GEVANGENEN ONTSNAPT MAANDAG 10 MEI 1971 CH-jongeren: VERFSPUIT INSTALLATIES OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ARNHEM Op de zaterdag in Arnhem gehouden partijdag van de Partij van de Arbeid hebben zowel partijvoorzitter A. van der Louw als de PvdA-Tweede-Kamerfractievoorzitter drs. Den Uyl een lans gebroken voor de vorming van een vooruitstrevende volkspartij. Zij gingen daarmee in tegen de kritiek, die vanuit de vergadering naar voren werd gebracht op het streven tot bundeling van vooruitstrevende Nederlanders. Deze kritiek werd met name ingegeven door de vrees, als zou het socialistisch beginsel in een dergelijke nieuwe volkspartij niet voldoende tot gelding kunnen komen. Ónmogelijk K ADVERTENTIE 1 II ADVERTENTIE Aan beide zijden van de grens is na uii uil Hi: Uit HU Mil HU I1H (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het overleg van i een maar De heer Van der Louw wees er op, dat de gevaren van het ontnemen van inspraak niet aanwezig zullen zijn, want de oprichting van een brede, vooruitstre vende volkspartij moet voortkomen uit de wil en de overtuiging van onze leden zelf. Heeft u de 160,- voordeel die uw krant u biedt met haar Argo-visie encyclopedie nog niet verdiend? Vul dan snel de bon uit de groene folder in! Pak die buitenkans, schrijf in of vraag een proefnummer bij de krant of bel 05200-15243. De man heeft zich kort na het gebeurde bij de politie gemeld. Hij is ingesloten, verdacht van poging tot moord, c.q. dood slag. Volgens de politie sneed de betonwer ker, nadat hij de woning van zijn vrouw was binnengeklommen, eerst de draad van de telefoon door, vervolgens ging hij naar de slaapkamer waar zijn vrouw lag te sla pen, pakte zijn mes en stak haar. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Volgens de Groninger politie liegt de 22-jarige student, die zoals gemeld, vorige week maandag in Gronin gen zjyn 19-jarig meisje Laurette den Hol lander wurgde, in ztfn verklaringen. De jongeman, die van Belgische afkomst is, heeft tijdens zijn eerste verhoor ver klaard dat hij zijn meisje, dat psychologie studeerde, op haar verzoek heeft gewurgd. Ze zouden zich samen van het leven heb ben willen beroven; Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 AMERSFOORT. De landelijke be stuursraad van de Christelijk-Historische Jongeren Organisatie (CHJO) heeft op een zaterdag in Amersfoort gehouden vergadering ernstige bezorgdheid uitge sproken over de voortgaande verkleining van de aanhang van de C.H.U. De be stuursraad constateert dat het afbreken van de lijn van vernieuwing en daarnaast het mikken op behoud tijdens de verkie zingscampagne geen succes heeft gehad. Rechercheurs hebben getuigen gespro ken, die nog contact hadden met het meis je vlak voor haar dood. Ze maakte volgens hen een zeer levenslustige indruk. Niets wees erop dat ze het leven niet meer aan zou kunnen. Er moeten nog verschillende getuigen worden gehoord, die Laurette den Hollander voor de tragedie hebben ont moet. Woensdag wordt er in Brussel op hoog niveau over maatregelen tegen verstoring van de landbouwmarkt gesproken. De verwachting is dat die verstoring niet ernstig zal worden en kan worden bijge stuurd, zonder al te grote brokken. Mi nister Lardinois heeft dit weekeinde al gezegd zich te kunnen voorstellen dat heffingen of restituties aan de gren zen duidelijke nadelen voor de boeren zullen worden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Witteveen heeft tijdens de persconferentie in Den Haag meegedeeld dat de beslissing tot een zwevende koers van de gulden is geno men na een kabinetsberaad, dat zondag namiddag omstreeks half vijf is begon nen en ruim anderhalf uur had geduurd. Het zou onverstandig geweest zijn om de gulden niet met de D-Mark te laten zwe ven. Was dat niet gebeurd, dan had de enorme dollarstroom zich op Nederland gericht, met fatale inflatoire gevolgen. Niettemin zijn de individuele maatrege len van dit moment niet voldoende om een herhaling van de crisis in de toekomst te voorkomen. Daartoe zal in EEG-ver- band gecoördineerd moeten worden op getreden. Meegedeeld werd nog, dat de P.v.d.A. op het eind deze maand te Helsinki te houden congres van de Socialistische In ternationale voorstellen zal doen betref- fede de invoering van een onmiddellijk vredesbestand in Vietnam en de totstand koming van een gezamenlijke uitspraak wil bewerkstelligen betreffende de vrije keuze van de Vietnamezen voor de eigen toekomst. Naar het oordeel van het par tijbestuur zal de Socialistische Internatio nale de Verenigde Staten moeten verzoe ken om een einde te maken aan de inter ventie in Vietnam en om tevens een da tum te noemen voor de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen als bijdra ge aan het vredesoverleg in Parijs. DEN HAAG De Haagse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op het Noorderstrand bij Scheveningen 29 jon gens en meisjes tussen 16 en 24 jaar aan gehouden, die bij een kampvuur uit een strandtent gestolen bier, wjjn, koeken en ham zaten te consumeren. ZEELAND Zondagavond zijn uit het penitiaire kamp De Corridor in Zeeland in z Noord-Brabant vier mannen ontvlucht. Het zijn twee 20-jarige inwoners uit Breda, een 21-jarige jongeman uit Zwanenburg én een 19-jarige jongeman uit Deventer. De heren Van der Louw en Den Uyl noemden die vrees ongegrond. De PvdA- voorzitter merkte op, dat „natuurlek de socialistische inspiraties als maatschappij visie ook in de vooruitstrevende volkspartij erkend moeten worden”. „Ons socialis tisch beginsel zal niet worden aangetast door deze ontwikkeling naar grotere polari satie”, aldus de heer Van der Louw. De partijvoorzitter, die meedeelde dat het vraag stuk van de vorming van een progressieve volkspartij vandaag in het partijbestuur aan de orde zal worden gesteld, merkte nog op dat er geen vrees voor behoeft te bestaan, als zou het samenwerkingsproces van bovenaf worden opgelegd. „Er zal geen koers van bovenaf worden voorgeschreven”. Honderden scholieren uit Weesp heb ben zaterdag de Vecht tussen Muiden en Nichtevecht schoon gemaakt. On der meer werd een enorme hoeveel heid drijvend vuil verwijderd. Na af loop werd de schone Vecht aan de burgemeesters van Weesp, Muiden en Nichtevecht overgedragen, die op hun beurt de rivier overdroegen aan de koningin. Op de foto: een groep jongens reinigt met lange stokken het vuile water. Dat advies betekent namelijk een pas op de plaats met de overheidsuitgaven. De vakbeweging wil de belastingdruk echter iets meer opvoeren om ruimte te scheppen voor nieuwe gemeenschapsvoor zieningen. De indruk bestaat dat de meer derheid in de drie confessionele fracties de vakbeweging op dit punt steunt. De V.V.D. en DS ’70 willen echter de belas tingdruk niet verder opvoeren, maar het geld voor nieuwe gemeenschapsvoorzie ningen uit bezuinigingen elders op de rijksbegroting halen. de lidstaten thans een fundamenteel over schot op de betalingsbalans heeft. Frank rijk wilde niet van een zwevende koers weten, omdat men daar meer heil ziet in een aanpassing van de goudprijs en eigen lijk van mening is dat de dollar omlaag had gemoeten, omdat de V.S. de crisis hebben veroorzaakt. Italië heeft laten we ten dat de lire niet door een dollarstroom onder druk staat. Zowel Frankrijk als Italië hebben vrij stabiele betalingsbalan sen. „Vlaanderen lijdt aan een wijdvertakt minderwaardigheidsgevoel, dat zich laat verklaren uit zijn eeuwenlange onder drukking, uit zijn gescheidenheid van de Nederlandse cultuurtaal en uit de onbe hoorlijke interesseloosheid van Nederland voor de Vlaamse emancipatiestrijd.” Daar komt volgens de heer Zaat nog bij de nog- ROOSENDAAL. Ondanks alle in spanningen zullen Nederland en België het nooit volledig eens worden over een verdergaande integratie. De grens zal tus sen de twee landen blijven, omdat die beide zo dierbaar is. Deze opvatting heeft drs. H. J. Zaat, socioloog bij het provinciaal opbouworgaan Noord-Bra bant, zaterdagmiddag in een verhande ling voor leden van het Algemeen Neder lands Verbond in Roosendaal naar voren gebracht. „Letterkundigen, taalkundigen en ook wel historici ontkennen of bagatel liseren het bestaan van de grens, maar zij gaan daarbij te lichtvaardig om met de sociologische realiteiten”, aldus de so cioloog. Van de groep werden er 25 omstreeks half vijf aangehouden. Zij waren na een bezoek aan een sociëteit in Den Haag naar het strand gegaan. Vijf van deze 25 zijn in verzekering gesteld: twee wegens bezit van een kleine hoeveelheid hasjiesj, de anderen omdat ze ervan verdacht wor den de inbraak in de strandtent te hebben gepleegd. Bij deze groep van 25, bijna allen afkomstig uit Den Haag, bevond zich ook een 19-jarige jongen die uit een te huis was weggelopen. Van een 20-jarige Italiaan wordt nog nagegaan of hij legaal IAMSTERDAM Het uitlenen van 2 hot pants is in Amsterdam aanleiding 2 geweest tot een vechtpartij. De juiste I; achtergrond is de politie overigens nog I; niet bekend. In de Paul Scholtenstraat in de tuinstad Slotermeer liepen zon- |l dagavond een 21-jarige jongeman en 5 een 24-jarige uitvoerder steekwonden op tjjdens een aanval die zeven mannen op hen deden nabij en in een woning. De zeven aanvallers kwamen in twee auto’s, waarvan één met een Belgisch |l nummerbord, bij het huis voorrijden. |l Zij openden de aanval door een vuil- |l nisemmer door de ruit van de huisdeur I; te gooien. Bij het hierna volgende ge- I; vecht werd ook een autokrik als wapen 2 gebruikt. I; Beide slachtoffers moesten in I; ziekenhuis worden verbonden, Ikonden naar huis terugkeren. fvwwvwwwwwwwirwwvwwwwww De EEG-ministerraad heeft na meer dan 20 uur vergaderen zondag een resolutie aangenomen, waarin staat dat een pari- teitswijziging voor de EEG-koersen niet te rechtvaardigen is. In de resolutie wordt niettemin begrip uitgesproken voor tijde lijk zwevende koersen in die landen, waar de dollarcrisis en de daarmee verband houdende speculatie tot een buitenspori ge toevloed van kapitaal heeft geleid. Daarbij werd met name op West-Duits- land en Nederland gedoeld en in mindere mate ook op België. Zwitserland hoort niet tot de EEG, maar naar dit land was eveneens een enorme dollarstroom ont staan. vijf partijen en wordt in staat geacht die verschillen te overbruggen. Hij kan op die manier de weg vrijmaken voor mr. B. W. Biesheuvel als formateur van een vijfpartijenkabinet. Ook K.V.P.-fractielei- der dr. G. H. Veringa wordt echter nog als kandidaat voor het informateurschap genoemd. De informateur zal waarschijnlijk eerst P.v.d.A.-fractieleider Den Uyl als aan voerder van de grootste partij en winnaar van de verkiezingen formeel polsen over een opdracht. Drs. Den Uyl zei zaterdag op een P.v.d.A.-partijdag in Arnhem in beginsel bereid te zijn een minderheids regering te vormen. Hij liet echter weten dat een dergelijke minderheidsregering onmiddellijk nieuwe verkiezingen zou uitschrijven. Confessionele partijen voe len daarvoor echter bijzonder weinig. Zij willen een krachtige regering met een duidelijke meerderheid in het parlement die de huidige economische en financiële problemen te lijf kan gaan. Zij zien die mogelijkheid op dit moment alleen maar in samenwerking met V.V.D. en DS ’70. UTRECHT Een 34-jarige betonwer ker uit Utrecht heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn 25-jarige vrouw, van wie hij gescheiden leefde, ongeveer twintig messteken in gezicht, hals en ar men toegebracht. De vrouw is ernstig ge wond, maar buiten levensgevaar opge nomen in een Utrechts ziekenhuis. Het ziet ernaar uit dat met de vorming van een vijf-partijenkabinet echter nog wel enige weken zal zijn gemoeid. De in formateur staat voor de taak de vijf par tijen tot een akkoord te bewegen dat ook de instemming van de vakbeweging krijgt wil men de inflatie althans te lijf gaan. Om die instemming te verwerven, zal hij moeten afwijken van het meerderheids- advies van de SER, voorgesteld door drs. De Pous en geamendeerd door prof. Zijl- stra en gesteund door werkgevers en Kroonleden om de verhoging van de be lasting- en premiedruk in de komende vier jaar tot 5 percent te beperken. De vijf fractieleiders kwamen zaterdag morgen voor de derde maal voor een kort af rondend gesprek bijeen, waarna de con fessionele fractievoorzitters hun fracties inlichtten. De fracties komen dinsdag morgen opnieuw bijeen om hun opstel ling in het komende Kamerdebat te be spreken. De fractie van de V.V.D. verga dert vandaag. Het afgelopen weekeinde is er nog druk informeel contact geweest. De Tweede Kamer zal dinsdagmiddag, na haar beëaiging, eerst spreken over de vraag of er al dan niet een debat over de kabinetsformatie moet komen. Hoewel er geen formateur voorhanden is, zullen de confessionele fracties zich daartegen waarschijnlijk niet verzetten. Met name de K.V.P -fractie, die de mogelijkheid van een dergelijk debat zelf bij motie- Kolfschoten heeft geïntroduceerd, wil een bespreking van de situatie niet uit de weg gaan Aangenomen wordt dat de Kamer de koningin zal vrijlaten in de aanwijzing van een informateur. De confessionele fracties zullen zeer waarschijnlijk hier voor de Eindhovense hoogleraar prof. dr. P. Steenkamp, lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P., naar voren schuiven. Prof. Steenkamp is goed op de hoogte van de programmatische verschillen tussen de DEN HAAG. In de afgelopen vier jaar heeft de Tweede Kamer 945 wetsvoor stellen behandeld. Er werden 24 initia tiefvoorstellen ingediend en behandeld, hetgeen een record betekent Vanuit de Kamer werden 4400 mondelinge en schrifteljjke vragen gesteld. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zei dit zaterdagmiddag tijdens een korte bijeenkomst van de Tweede Kamer tot de 53 Kamerleden die straks geen deel meer zullen uitmaken van het nieuwe parlement. Bij deze 53 zijn vijf fractievoorzitters, te weten drs. Schmelzer (KVP), mr. Kro nenburg (Eenmansfractie), die respectie velijk de grootste en de kleinste fractie voorzaten, ir. Van Dis (SGP), de heer Goedhart (groep-Goedhart) en de heer Harmsen (groep-Harmsen). Het oudste Kamerlid tot op heden, ir. Van Dis, maakte wel geteld 11.929 dagen deel uit van de Tweede Kamer. Drie van de vertrekkende leden maakten nog deel uit van de voorlopige Staten-Generaal: freule Wittewaal van Stoetwegen (CHU), de heer Goedhart en drs. Nederhorst P.v.d.A.). Mr. Van Thiel deelde drs. Nederhorst mee dat koningin Juliana hem heeft benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. *>e bijbehorende versierselen werden de onderscheidene ter zitting overhandigd. De samenwerking van P.v.d.A. met D’66 en P.P.R. heeft volgens hem geleid tot goede resultaten en zulks is, naar de het oordeel van de heer Den Uyl, een aanwijzing op die weg voort te gaan. Drs. Den Uyl herhaalde zijn eerder ge dane uitspraak, dat onderhandelingen met de confessionele partijen „zonder meer” zijn uitgesloten. Hij noemde deze partijen op dit ogenblik de gevangenen van de V.V.D. en van DS’70. 1830 het groepsleven, het cultuurpatroon zeer verschillend uitgegroeid en sterk uit eenlopend Mentaliteit, waarden, idolen en verhoudingen van de een zijn dan ook voor de ander niet aanvaardbaar en op punten van enig belang doet de een de ander geen concessies. „Dit bewust ge wild antagonisme is de enig toelaatbare conclusie uit de sociologische situatie”, zei drs. Zaat. Er moeten maatregelen komen, waar door de tekorten op de betalingsbalansen kunnen worden teruggebracht. Er is ook overleg nodig om de V.S. ertoe te bewe gen met drastische maatregelen een éind te maken aan de export van sterk in waarde verminderde dollars, die in Euro pa belegging zoeken. Dat is het hoofdpro bleem en de enige oorzaak van de onrust barende geldstromen naar Europa. Vóór 1 juli van dit jaar zullen de EEG- landen gezamenlijk een koers moeten hebben uitgezet, om zich tegen overtollig kapitaal te wapenen. Want op den duur passen zwevende koersen niet in het marktbeleid. Een gezamenlijk beleid was tot heden nog niet mogelijk, omdat de EEG-landen nog niet zover zijn, dat ze een geharmoniseerde monetaire politiek kunnen voeren. Er is nog geen gemeen schappelijk instrumentarium. De crisis werkt daarop nu als het ware als aanja ger. De toestand vraagt gewoon om snelle beslissingen. Zoals de zaken nu staan, kent een land als Frankrijk een strenge deviezenbeperking, terwijl Bonn een vol strekte vrijheid kent. De EEG-regeringen zijn vastbesloten de vaste koersen te handhaven omdat de huidige situatie en de waarschijnlijke toe komstige ontwikkeling van de betalings balansen (in- en uitvoer) geen opwaar dering noodzakelijk maken. Dit betekent dat noch de gulden noch de D-mark zul len revalueren, zo is de strekking van de resolutie. Minister Witteveen herhaalt: „Er komt géén revaluatie.” De EEG-mi nisterraad stelde aan de hand van een economische analyse vast, dat geen van De verwachting is dat Engeland het bankdisconto zal verlagen om te voorko men dat het pond onder druk komt te staan, nu de dollarstroom, waartegen de Europese maatregelen zijn, zich wel op andere landen zal gaan concentreren. In de Bondsrepubliek zal overigens niet met een zwevende koers worden volstaan. Ten behoeve van de binnenlandse econo mie zullen er restrictieve begrotingsmaat regelen komen, wordt het toenemen van de belastingontvangsten^ geblokkeerd en zijn spoedig discoritomaatregelen te ver wachten. De Westduitse boeren zullen vol ledig schadeloos worden gesteld, heeft Bonn toegezegd. Als de koersschommelin gen boven de 2,5 percent zouden uitgaan, zou de EEG moeten compenseren, zo is de opvatting van de Westduitse regering. Op de partijdag keerde drs. Den Uyl zich tegen de gedachte als zou de winst van de P.v.d.A. bij deze verkiezingen be perkt zijn gebleven. Hij zei die opvatting met nadruk te willen tegenspreken en stelde, dat „wat gebeurd is, een klein mirakel is en blijft”. al heterogene houding van de Vlamingen tegenover Nederland: enerzijds kritiek op de superioriteitsgevoelens, de eigengereid heid, de gewiekstheid, de oppervlakkig heid en de gierigheid van de „Hollan ders” anderzijds de bijna ziekelijke ver ering voor alles wat in Nederland ge beurt of verondersteld wordt te gebeu ren. DEN HAAG. Het overleg van de fractieleiders van K.V.P., A.R.P., C.H.U. met die van V.V.D. en DS ’70 heeft niet geleid tot een gemeenschappelijke voor dracht van een kabinetsformateur. De tijd is te kort gebleken om tot dergelijke con clusies te komen. Het ziet er nu naar uit dat de koningin na de bijeenkomst van de nieuwe Tweede Kamer, zal worden geadviseerd een informateur te benoemen die de politieke terreinverkenning moet voortzetten. Zij ontvangt dan de fractie leiders op Huis ten Bosch. Het enige dat de spreker als positief voor toenadering kon zien, was de taal als eerste en belangrijkste expressie van een persoonlijkheid en tevens de eerste voedingsbodem voor een zelfwaardecom- plex van die persoonlijkheid. „Mensen die de taal gemeen hebben, hebben funda menteel iets met elkaar gelijk”, aldus drs. Zaat. Partij-voorzitter Van der Louw keerde zich tegen de opvatting van het vroegere Tweede-Kamerlid Scheps, als zou de pro gressieve samenwerking een gevolg zijn van de nood van D’66 en van de doods nood van de P.P.R. De heer Scheps ont vouwde kritiek op die samenwerking, welke kritiek werd weerlegd door de he ren Den Uyl en Van der Louw. Het voorstel om te komen tot de oprichting van een instituut, waarvan de taak zal worden de vooruitstrevende volkspartij tot stand te brengen, werd in het bijzon der door de heer Scheps bestreden. Hij, en anderen, zeiden niets te voelen voor een delegatie van de eigen bevoegdheden van de leden, voor het verstrekken van volmachten aan het op te richten insti tuut. Het is de taak van het nieuwe partijbestuur om zelf daaraan vorm te geven, aldus de heer Scheps. Gezien de uitslag van de verkiezingen is volgens de bestuursraad een duidelijke kloof te constateren tussen de jonge kie zer en de C.H.U. De bestuursraad meent dat de C.H.U. nu ondubbelzinnig en con sequent moet kiezen voor een politiek van vernieuwing. Dit zou moeten blijken, zo meent de bestuursraad, uit het beleid van de fracties van de C.H.U. en de beman ning van de besturen. „Van de C.H.U. dienen initiatieven uit te gaan tot spoedige omvorming van K.V.P., C.H.U. en A.R.P. tot één christe lijke volkspartij van vooruitstrevende sig natuur.” Over de kabinetsformatie is de be stuursraad van oordeel dat het gemeen schappelijk urgentieprogram de kern moet worden van het nieuwe regeringspro- gram De afwijzende houding van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. veroordeelt de bestuurs raad van de CHJO krachtig, daar deze drie partijen volgens de raad hiermee de parlementaire dmocratie in gevaar bren gen. De voorzitter van de CHJO zal op korte termijn een gesprek aanvragen met de voorzitter van de C.H.U over de poli tieke opstelling van de unie ittl I1H Uil t>U in Nederland verblijft. Korte tijd na de aanhouding van de groep werden nog vier anderen op het strand aangehouden, die ook bij het kampvuurfeest waren geweest. Drie van hen werden na verhoor heengezonden, de I vierde, een 19-jarige jongen uit Den Haag, werd in verzekering gesteld wegens het in bezit hebben van drie staafjes hasjiesj. WW X. W 'X.’,W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2