STEEDS MEER MOGELIJKHEDEN VOOR KANKERBESTRIJDING Binnen afzienbare tijd wellicht een geneeslijke ziekte EXCLUSIEVE TRIM-METHODE Taak van leraar Nederlands extra zwaar Ook problemen voor bewakers „God houdt wel van muziek als die maar zacht is” Ziekentroost Internationale bundeling van onderzoekingen I HELGE BONSET Trage modernisering gevangeniswezen -door- j 1 MAANDAG 10 MEI 1971 8 Genezingskans Trompet en harp Grootste gevaar Op mat slapen Vragen Onmacht Miskenning Passief (Van een medewerker) UTRECHT Wat zou de taak van een leraar bij het voortgezet onderwijs, die helemaal „bij” zou willen blijven, vandaag de dag inhouden? Geschoold Jw* f VVWiAA/VVVVVVVWVWVWVVVWVWVVVVVVVVWVVVWVVWVVWVWWWW^^ beetje haar op zijn hoofd”. ftZVVVVV\/VV\A/VVVVVWVVVVVVVVl/V\/\A/VVVVVVVVVVVVVV\A/VVVVVVVVVVVVWVyWVV\jn/VVVVVVVVVVVVV\A/VVVV'VWVV i Nog steeds is de ware aard van kanker niet volledig bekend. Wèl weet men dat De oudste fietser op het kleinste fietsje dat is iets wat slechts is weg gelegd voor de heer Alfred Tabb uit Kidder monster, Engeland. Hij maakt deze miniatuur tweewielers zelf en kan er nog een aardig stukje op fietsen. Een uitstekende manier om er jong en fit bij te blijven. vorm van therapie, zoals bijvoorbeeld in het geval van polio blijkt te bestaan. Kan ker omvat vele soorten ziekten en wordt veroorzaakt door een veelheid van ver schillende oorzaken, die op evenveel ma nieren zullen moeten worden opgespoord en bestreden. Een andere zaak waartegen het Memorandum van Levende Talen de strijd aanbindt is de „miskenning van het moedertaalonderwijs”. Nederlands is vanouds al het centrale vak bij het voortgezet onderwijs, stelt Goud en zilver spelen ook een be langrijke rol in de verbeelding van kin deren over God. Zilveren en gouden borden en ook een gouden troon. En de brochure, vanwege zijn belang voor de algemene menselijke vorming en de functie van de moedertaal bij alle vakken. 1 eei sin gei ori bo va rü lat be he ga 1 i 1 I 1 oc v< b< tv w< ce de de w< m> si, w< dt ni n« d« v ti d ii t h r 1 i Erg vrolijk zijn de twee vrienden niet. Geen wonder, beiden hebben de waterpokken. Het zijn de zoon van een dierentuindirecteur in Omaha (Verenigde Staten) en een acht maanden jonge gorilla die elkaar in deze moeilijke ogenblikken wat bij staan. De zes jaar oude Caroline is het er mee eens, dat „God het laat sneeuwen, regenen en de zon laat schijnen”. Paul van 4 denkt dat God slechts weinig tijd heeft om te slapen. „En als één van de mensen verdwaald raakt terwijl hij niet oplet denk ik dat hij ze gaat opzoeken”. Paul stelde ook vast dat God van goede muziek houdt als die maar zacht is. „Boven in de hemel zijn engelen die trompet en harp spelen en God houdt van mooie zachte deuntjes, als ze maar niet hard zijn”. Aan elke inrichting is een college van toezicht, bestaande uit buitenstaanders! verbonden. Maar dit college heeft alleen een adviserende taak en pleegt zich uiterst Zeer bescheiden en realiseerbare wensen, alleen zou men t.a.v. de taakverlichting na het voorafgaande be toog toch wat meer verwachten. Niettemin vertelt P. H. S. Batelaan, voorzitter van de sectie Nederlands van Levende Talen en mede-opsteller van het Memoran dum, desgevraagd dat tot nog toe op deze eisen noch door het departement, noch door de Raad van Lera ren (die ze zou moeten overnemen) gereageerd is. Wel hebben sommige leraren individueel op sommige scho len verbeteringen bereikt inzake de groepsgrootte, met het Memorandum in de hand. Het Memorandum mondt uit in een aantal eisen: 1. De garantie dat in alle klassen op alle schooltypen een toereikend aantal uren Nederlands zal blijven. 2. Eén wekelijks lesuur in gesplitste klassen voor le t.m. 3e MAVO/HAVO en le t.m. 4e VWO (speciaal om beter spreek- en schrijfonderwijs te kunnen geven). 3. In 4 MAVO. 4 en 5 HAVO en 5 en 6 VWO niet meer dan twintig leerlingen in de klas bij de leraar Nederlands. Door cursussen tracht het gevangenis wezen wel het type van de met een sleu telbos rammelende cipier om te bouwen tot een begeleider, maar het succes is matig. Duidelijk blijkt dat bij een mo derne opzet meer maatschappelijk ge schoolde groepsleiders nodig zijn. De mo derne opzet verlangt een andere mentali teit dan de op orde en rust gerichte in stelling waarin de bewaking centraal staat. Niet één directeur, maar een staf moet de inrichting besturen. De deskun digen moeten openstaan voor de proble matiek van de gevangene, maar voor die ook van het bewakend personeel. De mogelijkheden om kanker te genezen nemen steeds toe. In 1930 was dit nog slechts het geval met 1 op 5 gevallen, op dit ogenblik is dit 1 op de 3. Men schat dat door een beter gebruik van onze tegen woordige kennis van zaken en de ruimere toepassing van allerlei technische moge lijkheden die genezingskans zelfs dicht bij de 1 op 2 gevallen kan worden gebracht. De methode voor vroegtijdige herkenning van kanker van de baarmoeder en van borstkanker heeft al zeer goede resultaten opgeleverd. Op dit laatste gebied, het vroegtijdig herkennen van borstkanker, bracht dr. Kruisinga een nieuwtje mee uit Amerika; het onderzoek van de borst met „zachte” röntgenstralen. Dit zal eventueel bij vrouwen in bepaalde leeftijdsgroepen in ons land worden toegepast. Afgezien van de grote vooruitgang die door het vinden van virussen als oorzaak van kanker reeds werd bereikt werden al vele geneesmiddelen ontwikkeld tegen sommige soorten kanker. De genezing die hiermee bereikt wordt geldt vaak voor die soorten kanker die als snel-groeiend be kend staan. Nog niet in 100 percent, maar zeker bij vele van deze gezwellen gedu rende lange tijd, die samen 15 percent van alle menseLjke kankers omvatten. Zij ko men merendeels bij jonge mensen voor en vooral bij de kinder-leukemie zijn reeds vele genezingen bereikt. Daarbij moet ver meld worden dat de meeste van deze kinderen vroeger binnen enkele maanden stierven. leraar Nederlands resp. voor zijn literatuur-, taal vaardigheids- en grammatikaonderwijs toch wel rede lijk thuis zou moeten zijn, beginnen hoe langer hoe meer alleen voor specialisten toegankelijk te worden. Het Memorandum stelt zich al met al achter de uit spraak van oud-inspekteur Van Dis dat de leraar Ne derlands „in de onmogelijkheid verkeert zijn werk goed te verrichten”. Een enquête die kweekschooldi- rekteur Houwen enige tijd geleden organiseerde onder echtgenotes van Neerlandici, leverde een zo groot aan tal trieste verhalen van ingestorte of totaal van het gezin vervreemde huwelijkspartners op, dat een en ander wel bevestigd lijkt te worden. In de Verenigde Staten wordt kanker de ernstigste bedreiging voor de gezond heid van het Amerikaanse volk. Van alle sterfgevallen in de Verenigde Staten be rust 16 percent op kanker, die dan ook als het grootste gevaar wordt beschouwd na de hart- en vaatziekten. Ongeveer de helft van deze sterfte aan kanker treedt op vóór de 65-jarige leeftijd, kanker veroorzaakt ook meer kindersterfte onder de 15 jaar dan enige andere kinderziekte. In 1969 stierven acht maal zoveel Amerikanen aan kanker dan in de zes jaar oorlog in Viet nam, meer dan vijf maal zoveel dan door auto-ongelukken en veel meer dan de hele Amerikaanse verliezen in de tweede we reldoorlog hebben bedragen. De econo mische verliezen door kanker in de Ver enigde Staten bedragen jaarlijks 15 mil jard dollar, waarvan alleen al aan ge neeskundige behandeling 3 tot 5 miljard dollar. Toen in 1951 de nieuwe „Beginselenwet voor het Gevangeniswezen” werd aange nomen, was de basis voor een modern gevangeniswezen gelegd. Artikel 26 van deze wet zegt „Met handhaving van het karakter van de straf moet de executie mede dienstbaar zijn aan de résocialisa- tie van de gedetineerde”. Dat betekent dat de uitvoering van de straf ook een voorbereiding moet zijn van de terug keer in de maatschappij. Binnen de vrij heidsberoving moet de straf zinvol en activerend zijn. Bij een dergelijk thera peutisch klimaat behoort groepswerk, zin rijke, redelijk betaalde arbeid, sport, re creatie, en contacten met de buitenwe reld. Óver dit alles wordt wel veel ge schreven in de officiële stukken, maar wat er bereikt wordt is nog maar mondjesmaat. In 1964 was er reeds een optimistisch gestelde gevangenisnota. Toen werd on der andere de bouw van een moderne gevangenis in Gouda aangekondigd. Maar nu wordt er nog steeds touwgetrokken over de grondaankoop. van opstellen, brieven, verslagen enz. Het Memoran dum stelt „dat elke leerling veelvuldige oefening moet krijgen in produktieve taalvaardigheid en dat de le raar hem bij elke oefening de nodige persoonlijke be geleiding geeft.” Maar: „Op het ogenblik wordt de taak van een leraar Nederlands reeds onmogelijk als hij van alle klassen elke maand twee steloefeningen zou moeten corrigeren”. Het Memorandum beperkt zich tot deze opmerkin gen: er zouden er meer aan toe te voegen zijn, zoals dat de wetenschappelijke ontwikkelingen juist op het gebied van het Nederlands wel erg hard gaan. Analyse van literaire teksten; communicatieleer en sociale psychologie: Chomskygrammatika, gebieden waarin de (Van onze medische medewerker) HAARLEM. Steeds meer landen nemen deel aan de kruistocht tegen kanker, waartoe in 1965 het Internationaal Centrum voor Kankeronderzoek te Lyon werd gevormd. In zijn functie van voorzitter van dit centrum voerde staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga tijdens zjjn korte reis naar Amerika en Canada enkele be sprekingen in Washington en Canada. Dit laatste land was tot nu toe geen lid van het centrum, evenmin als Zweden en Japan. Lidstaten zijn Nederland, de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië, België en Australië. Voor een effectieve aanpak van het kankerprobleem is een internationale bundeling van krachten nodig in plaats van de min-of-meer door elk land verrichtte eigen onder zoekingen, die via vakliteratuur en op congressen over en weer bekend werden gemaakt. zullen wetenschap en techniek moeten sa menwerken, terwijl ook de mens zelf, het publiek, moet meehelpen. Nu kanker bin nen afzienbare tijd een geneesbare ziekte zal kunnen zijn, is vroegtijdige ontdekking ervan hiervoor een belangrijke voorwaar de. Dit kan bijvoorbeeld nu reeds door een eenvoudig, onpjjnlijk onderzoek. Met geld alleen is kanker niet te bestrijden: voor- Internationale samenwerking is de enige lichting, wegneming van de angst en ver- mogelijkheid om dit immense probleem zo- trouwen in de geneeskunde die deze kruis- danig aan te pakken dat een oplossing tocht tegen kanker voert, zijn even onmis- sneller bereikt zal worden. Meer dan ooit baar voor het welslagen ervan. Van een radicaal nieuwe aanpak, zoals deze in de nota van 1951 voor ogen stond, is bijna niets te merken. Dit komt niet door onwil bij gevangeniswezen, maar berust op onmacht voornamelijk door geldgebrek. De accommodatie van de in richtingen dateert uit de vorige eeuw, toen het cellensysteem als alleenzaligma kend werd beschouwd. Vooral in de Hui zen van Bewaring is er een snelle door stroming en wisseling van bevolking, waardoor de democratisering en indivi dualisering wordt bemoeilijkt. De eis van „inspraak” speelt niet alleen bij de ge detineerden^ maar ook bij het personeel. Want hoewel voor de „resocialisatie” deskundig personeel, een psycholoog, een sociaal ambtenaar, een bejegeningscoör- dinator, werd aangetrokken, zijn deze functionarissen stuk voor stuk onderge schikt aan de directeur van de gevan genis. Hij is oppermachtig en het hangt van zijn tact en inzicht af in hoeverre hij de overige personeelsleden in zijn beleid wil mengen. In de afgelopen vijf jaar heeft men aan getoond dat sommige vormen van kan ker bij dier-experimenten door drie soor ten virus verwekt kunnen worden. Van de 500 bekende virussen blijken 110 in staat te zijn bij hogere diersoorten kanker te verwekken. In sommige gevallen slaagde men er zelfs in om door middel van een met deze virussen vervaardigd vaccin de ontwikkeling van kanker te voorkomen. Hierbij spelen ook weer erfelijke factoren die met deze virussen samenhangen een belangrijke rol. Reeds werd van 1000 schei kundige stoffen aangetoond dat zij bij die ren kanker kunnen verwekken en onge veer 20 van deze stoffen doen dit bij de mens. In onze moderne samenleving wor den elk jaar 200.000 nieuwe gebruiksstof- fen ingevoerd en het onderzoek op hun eventuele kankerverwekkende werking vereist een omvangrijk, kostbaar apparaat. Een eerste verkenning levert al direkt het volgende op: hij moet op de hoogte zijn van ontwikkelingen in de leerstofplanning (om in zijn lessen de leerstof sa menhangend en zinvol te kunnen presenteren); idem in de psychometrie (om verantwoord te kunnen toetsen en te cijferen); idem in de sociale psychologie (om met de klas als groep om te kunnen gaan); idem in de pedagogie (om individuele leerlingen op te kunnen vangen); idem in de didaktiek van zijn vak en in de algemene didaktiek (om de leerstof zo over te kunnen dragen dat hij ook overkomt). Hij moet op de hoogte zijn van wetenschappelijke ontwikkelingen in zijn vak (om relevante leerstof over te kunnen dragen), van ontwikkelingen in het onder wijsstelsel (waar hij, zijn klassen en zijn school deel van uitmaken), van maatschappelijke en politieke ont wikkelingen (idem). Hij moet er niet alleen van op de hoogte zijn, hij moet een en ander ook nog in de praktijk brengen: 26 a 29 uur per week lesgeven, vele vergaderingen op of buiten school bijwonen, thuis korrektiewerk doen en voorbereiden. Onnodig te zeggen dat geen leraar zo’n taak geheel kan verrichten. Hoe zwaar de taak al is die hij dan wel verricht, zal de enquête naar de taak van de leraar bij het voortgezet onderwijs (door het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen en het Bureau voor Organisatie en Efficiency Vis-Penning- Malotaux te Bilthoven) binnenkort wel uitwijzen. De taak van de leraar in de moedertaal, zo sugge reert het onlangs gepubliceerde Memorandum van de Sectie Nederlands van de Vereniging van Leraren in de Levende Talen, is nog zwaarder dan die van zijn collega’s. Zo is het voor hem, in verband met de be handeling van niet-literaire teksten en met diskussies, een absolute eis dat hij op de hoogte is „van de be langrijkste artistieke, maatschappelijke en politieke ontwikkelingen”. Een ander punt vormt de correctie (Van onze juridische medewerkster) HAARLEM. Onder druk van de vak bonden heeft het Directoraat van het Ge vangeniswezen een aantal maatregelen genomen om de gespannen situatie bin nen de Huizen van Bewaring in het wes ten enigszins te verlichten. Bepaalde ca tegorieën gestraften zullen hun straf in het oosten des lands moeten uitzitten. Dat is een verschuiving van de proble matiek, omdat ook in het oosten een te kort aan deskundig personeel in de gevan genissen en Huizen van Bewaring be staat. Ook daar heerst er onvrede bij het personeel. In de laatste justitiebegro ting wordt het personeelsverloop zorg wekkend genoemd. Het werk is deprime rend, vergt veel avonddiensten en de ho norering is niet indrukwekkend. Daar komt bij dat ouder personeel nieuwe ont wikkelingen moeilijk kan volgen. De men selijker benadering van gedetineerden eist een intensieve begeleiding van de bewakers. kanker bij de mens soms veroorzaakt wordt door bepaalde chemische stoffen, sommige soorten stralen (zoals röntgen stralen) en zeer waarschijnlijk ook door virussen. Maar de werkelijke wijze waar op deze „oorzaken” kanker tot ontwikke ling brengen of hierbij van invloed zijn, is nog steeds onbekend. Ook is er nog wei nig bekend over de natuurlijke weerstand tegen kanker, waardoor deze ziekte bij de ene mens wèl bij de andere niet optreedt. Dit geldt weer in het bijzonder voor het ontstaan van bepaalde soorten kanker door virussen. Welke virussen dit precies zijn, hoe zij worden overgebracht en hoe zij werken vormen nog evenzoveel vraagstuk ken. Dat de oorzaak van kanker één enkel voudige zou zijn die één soort kanker ver oorzaakt en dat er één enkelvoudige vorm van onvatbaarheid tegen kanker zou op treden is even onwaarschijnlijk als één passief op te stellen. In vele inrichtingen bestaan er communicatiestoornissen tus sen deze functionarissen onderling en de directeur. De ambtelijke rang garandeert lang niet altijd de grootste geschiktheid voor deze functie. Bovendien voelen de bewakers zich steeds meer in de steek gelaten. De gedetineerden krijgen allerlei deskundige aandacht, maar de bewakers moeten maar zien hoe zij uit hun pro blemen komen. En deze mag men niet onderschatten. Tenslotte weten de gevan genen dat de periode in de gevangenis een aflopende zaak is, maar de bewakers hebben in zekere zin „levenslang”. Zij blijven in de sfeer van de inrichting. Door recente maatschappelijke ontwikkelingen komt Nederlands nog centraler te staan: enerzijds de externe demokratisering die meer aandacht voor bestrijding en opheffing van taalachterstanden vraagt, anderzijds de „informatiestroom”: luisteren, spreken, schrijven en lezen worden in onze ingewikkelde maatschappij steeds belangrijken En juist nu dreigt de toestand te verslechteren voor het Nederlands, stelt de brochure: er zijn nieuwe uren tabellen in bespreking op het overleg met het depar tement in Lochem, waarbij leerlingen in bepaalde leer jaren nog maar drie uur Nederlands per week zouden krijgen! Ten tweede krijgt de leraar Nederlands steeds meer te maken met maximaal grote groepen (omdat Nederlands geen keuzevak is, maar voor iedereen ver plicht), wat hem het lesgeven niet gemakkelijker maakt De leerlingen uit taalarme milieus worden van deze gang van zaken in de eerste plaats de dupe, aldus het Memorandum. hij heeft een douche als bij ons in de badkamer en als hij die aanzet dan regent het over”, aldus Catherina (ze ven jaar oud). Billy gaf' deze dagindeling van het goddelijke opperwezen: „Hij helpt de mensen de gehele dag en maakt ze be ter en als het donker is gaat hij op een mat liggen slapen. Hij draagt een lang wit kleed”. Susan vijf jaren oud gaf aan de wol ken de schuld dat je God niet kunt zien. Susan is er ook van overtuigd dat God geen baard zou willen hebben en dat hij zich veel liever scheert. Alle kinderen zijn het er over eens dat God de mensen probeert te hel pen goed te zijn „en hij doet aller lei dingen zoals bloemen, gras en bo men laten groeien, maar hij laat niet het onkruid groeien dat gaat vanzelf”. Het kankervraagstuk omvat een veelheid van ingewikkelde, ver-uiteenlopende fa cetten, bij een deel waarvan in de afgelo pen twintig jaar al zulk een enorme voor uitgang werd geboekt, dat het onderzoek zich in der eerste plaats hierop moet rich ten. De voornaamste hiervan zijn: het op sporen en herkennen van de scheikundige fysische en andere „milieu”-invloeden die (mede) kanker veroorzaken, zoals lucht verontreiniging, andere produkten welke van de industrie afkomstig zijn, stralingen en voedingsbestanddelen. In de tweede plaats werd bij enkele soorten kanker aan een virus reeds een belangrijke rol toe gekend, zodat in deze richting intensief verder moet worden gezocht naar de soor ten virus, hoe zij worden overgebracht en naar hun werking. In de eerste plaats komt dan de biologie van cellen en gezwel len in al haar onderdelen, waaronder hun erfelijkheid, voeding, groei en andere bio logische aspecten. Dan volgt de immunolo gie ten aanzien van kanker en de thera peutische mogelijkheden die zij biedt, di rekt gevolgd door de epidemiologie, het voorkomen van kanker met betrekking tot de geografische, sociale, economische, voedings- en beroepsinvloeden en de con stitutionele verschillen. Het voorkomen van kanker door beter gebruik te maken van de reeds bestaande kennis en verdere bestudering van preven tieve maatregelen en mogelijkheden dan het herkennen van kanker en de daarvoor in aanmerking komende technische en biologische hulpmiddelen volgen direkt daarna op deze lijst. Daarna komen (zeker niet als onbelangrijke punten) de verschil lende ter beschikking staande therapeu tische mogelijkheden van kanker, waar onder de chemische stoffen die nu reeds worden toegepast en die steeds verder kunnen worden uitgebreid; de stralings- therapie, die door de ontwikkeling van nieuwe en betere technieken en appara ten zeer veelbelovende mogelijkheden omvat, en de chirurgische behandeling die tot steeds betere resultaten leidt. Daarmee samenhangend is de revalidatie van behandelde kankerpatiënten en hun terugkeer in het gewone leven van groot belang. Het combineren van therapeuti sche mogelijkheden: de chirurgische, radio therapeutische, chemo-therapeutische en immuno-therapeutische completeert deze uitvoerige verlanglijst. LONDEN (AP). God woont in de lucht. Hjj scheert zich, douchet, is dui zend jaar oud en draagt gouden pan toffels. Dat geloven Britse kinderen tussen de vier en zeven jaar. In het blad „Daily Sketch” staan gesprekken met verscheidene kinderen over hun ideeën van het opperwezen. „Hij is duizend jaar oud”, zo zei Nan, die zes jaar is. „Hij heeft prach tige gouden pantoffels met een randje bont en hij beslist wanneer wij gebo ren worden”. De evenoude Alexandra was er niet zo zeker van. „Hij is veel ouder om dat hij er altijd is geweest en wat hij vooral doet is proberen om alle men sen in de hemel te helpen”. Nan denkt, dat alle mensen die ster ven naar de hemel gaan. „Soms wordt het daar wel druk”. Alexandra was het niet met haar eens. „Het kan daar niet vol worden omdat het er groter is dan heel Bromley (een Londense voorstad) en hij heeft daar een kamer voor elk van ons”. De 6-jarige Billy denkt, dat God wel dertig jaar oud is, maar Jane die ze ven jaar is houdt het op ongeveer 106 „met een lange baard en nog een a 4- 4 o kon?’ Vt z'trxTZI i- MOS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 8