PRINS OPENT BLOEMBOLLENCENTRUM Mark 4 percent hoger GULDEN WERD 2% DUURDER Van Gelder Verzoek om extra zet PM 14 hulp aan kranten stil mensen BeuJeS ^ceNT| Bouwstaking op 90 objecten Zuidafrikaan kreegt hart over geplant Schoenfabriek ontslaat 200 Zeven mensen verbrand in Londens hotel Opvallend veel nieuwe leden bij vakbonden 1 COMMISSIE BEDRIJFSFONDS VOOR DE PERS NIEUWE CAO VOOR GRINTBAGGERAARS HET WEER I I I I I I l Loonsverhoging van 8,25 pet onmogelijk Hasj roken in de raad: 50 boete AGENDA pagina 11 Verder in de krant La msoeDKopeg/J ,/4 I I I DINSDAG 11 MEI 1971 61e JAARGANG NUMMER 159 18 Het woord is aan... Niet ruimer Personeel krijgt werk bij andere papiermachines Unischoen Waalwijk EUROCEL BON de heerlijk zachte matras TANK NU PRUSBeWUST/ Voorzitter van bouwondernemers: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Warm weer Zesde transplantatie van proj. Barnard Mi Hi IJmuider Courant HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN Etienne Rey: (Zie verder pagina 7) (Zie verder pagina 13) ADVERTENTIES 10 Luidsprekers NAAM ADRES TE Daarna kunt u mij noteren als LT Doorhalen wat niet verlangd wordt. OLGA (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De Raad van Bestuur van Gelder Papier heeft bekend gemaakt, dat na Pinksteren de produktie op de papier machine 14 niet meer zal worden hervat. Het orderpakket zal door andere papier machines binnen het concern worden over genomen. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4,5, 6, Kunst Radio en tv Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Deze krant bestaat uit zestien pagina’s 2 3 3 3 7 9 9 11 11 11 13 13 13 15 Dit is de tweede CAO die in het bouw bedrijf sinds korte tijd tot stand is ge- IN0USTRI6STR. 47 (BU VISS6RS H A V£ N) maandabonnee 6. ■ij kwartaalabonnee f 17.50 OPêN 8 - 18 u. zat.:8-ou. zoMiGesi. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. Noch de bouw noch de nationale econmie kan een reële verbete ring van 8,25 percent over twe jaar aan de bouwvakkers garanderen. Met de in Nederland beschikbare werkelijke produk- tiemogljjkheden is het uitgesloten zo’n ver betering te realiseren. Integendeel, de toch al wankele economie zou mede door inwil liging van die eisen nog verder uit het evenwicht worden gebracht. Het tekort zou dan door import uit het buitenland moeten worden opgevangen. Maar dat betekent een veel grotr tekort op onze betalings balans met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid. En het is bekend dat een terugslag in de werkgelegenheid als eerste de bouw treft. Aan nagenoeg het gehele personeel van PM 14, het vrijkomend personeel van de houtstoffabriek en de expeditie zal een andere funktie worden aangeboden bij PM 51/52, vestiging Wormer of elders in de vestiging Velsen. Met elk van de betrokkenen afzonderlijk zal dit de komende dagen worden bespro ken. KAAPSTAD (AFP) De harttransplan tatie waarmee de Zuidafrikaanse professor Barnard gistermiddag in Kaapstad begon is geslaagd. De toestand van de patiënt is bevredigend, zo is vanmorgen bekend ge maakt. WAALWIJK Unischoen Waalwijk stopt eind mei de produktie en ontslaat 200 man. Voor Unischoen N.V. in Waalwijk is de mogelijkheid voor produktie op ren dabele basis vervallen doordat Wolverine world wide inc. heeft besloten haar licen tie aan Unischoen niet te handhaven. Dit staat in een communiqué dat Unischoen maandagavond heeft gepubliceerd. De uitkering van lonen en vakantiegel den is gewaarborgd. Vakbonden, onderne mingsraad en personeel zijn ingelicht. Unischoen heeft op 30 maart j.l. sur séance van betaling gevraagd. Dat was noodzakelijk om produktie en exploitatie op rendabele voet voort te zetten. De overplanting van een hart in het lichaam van de 45-jarige blanke Dirk van Zijl duurde ruim acht uur Het is niet be kend gemaakt wie de donor is. Zuidafri kaanse kranten menen te weten dat het hart afkomstig is van een 20-jarige kleur ling. Van Zijl, die acht maanden geleden een zware hartaanval kreeg, heeft lang op de transplantatie moeten wachten omdat er geen geschikte donor was. AMSTERDAM De Amsterdamse ex- gemeenteraadsleden Frans van Bommel en Conny Bos zijn door het gerechtshof in de hoofdstad veroordeeld tot vijftig gul den boete voor het roken van hasjiesj in de gemeenteraadsvergadering. Het arrest was een bevestiging van het vonnis van de rechtbank. België maakte zondag bekend, dat de officiële deviezenmarkt voor speculatief kapitaal gesloten zou worden en dat het aanbod van dollars naar de vrije markt wordt geleid waar de koers zijn eigen Dat zei vanmorgen voorzitter S. J. van Eij keienburg van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid (AVOB) tij dens de algemene vergadering in Eindho ven. Niet zodra had de voorzitter zijn rede uitgesproken of enkele honderden bouw vakkers demonstreerden vlak voor de ver gaderzaal. Zij boden voorzitter Van Eijke- lenburg een petitie aan waaruit bleek dat het de bouwvakkers vooral gaat om een verhoging van het vorstverlet, om meer vakantie en hogere vakantietoeslag en een werkelijke reële inkomensverbetering. Voorzitter Van Eijkelenburg zei over deze petitie dat de eisen van de bouwbon den juist een reële inkomensverbetering in de weg staan, want nu zij hun eisen hebben opgeschroefd tot driemaal 2,75= 8,25 percent, overtrekken zij de zaak zo danig dat van het realiseren van dergelijke eisen eerder een terugslag dan een voor uitgang te vrezen valt. Toen het vijf verdiepingen hoge gebouw in lichtelaaie stond sprong een vrouw uit een raam op de tweede etage, zij kwam op een ijzeren hek terecht en liep zware verwondingen op. Meer dan honderd brandweerlieden na men aan de bestrijding van het vuur deel. Ambulances reden af en aan om de slachtoffers naar ziekenhuizen te bren gen. Het 74 kamers tellende hotel onderging een uitgebreide verbouwing. Daardoor be vonden zich slechts dertig personen, gas ten en personeelsleden, in het gebouw toen de brand omstreeks middernacht uit brak. In haar verzoek aan minister Nelis- sen heeft de commissie er de nadruk op gelegd, dat bij het voortbestaan van dag- en nieuwsbladen niet alleen een eeonjmisch belang, waaronder begre pen behoud van de werkgelegenheid in het geding is, doch vooral het algemeen belang van een zo gevarieerd mogelijke voorlichting aan het Nederlandse volk. Vrouwen verstaan de kunst, be grijpend te glimlachen als zij iets niet begrijpen. oeil kan zoeken. België is het enige and van de Europese economische ge meenschap met een twevoudige dviezen- markt (de B-frank). Premier Eyskens zei voorts dat het kabinet besloten heeft tot een aantal in flatie bestrijdende maatregelen. De bij zonderheden zullen vrijdag bekend wor den gemaakt. Maandag had de Nederlandse minister van Financiën prof. Witteveen, in Brussel nog eens een ernstig beroep op zijn Bel gische en Luxemburgse collega’s gedaan om in het belang van de Benelux alsnog te besluiten de Belgische frank zwevend te maken. Minister Witteveen zei toen goede hoop te hebben dat de Belgen tot deze maatregel zouden besluiten. Staatssecretaris De Koster (Buitenland se Zaken) heeft maandag in Brussel ver klaard te hopen dat de Belgen alsnog zul len besluiten de koers van hun frank te laten zweven. Het Belgische besluit om dat tot dusverre niet te doen kan Ne derland moeilijkheden opleveren, omdat de kans bestaat dat handelsstromen zich g n verleggen. Aannemende dat er tussen Duitsland en Nederland zich geen grote koersverschil len voordoen, kan het gebeuren dat de Belgische boeren hun landbouwexport naar Duitsland via Nederland gaan laten lopen. Nederland zou dan, om deze con currentie het hoofd te bieden, eigenlijk aan de Belgisch-Nedrlandse grens heffin gen moeten instellen, maar dat is onmoglijk omdat Nederland in het ka der van de Benelux de grenscontrole heeft opgeheven. komen, vorige week kregen de stukadoors een nieuw collectief arbeidscontract. Voor de grintbaggeraars is het een tweejarig CAO geworden waarbij 2,75 percent reële loonverbetering voor 1971 is overeenge komen en 3 percent koopkrachtverbete ring voor 1972. De prijsstijgingen zullen worden gecompenseerd aan de hand van indexclausules. Een belangrijke verbete ring voor de grintbaggeraars is dat het grondtoon (bij stilliggen) nu 30 percent is verbeterd. Wat de bouw betreft: gisteren werd ge staakt op 90 objecten waarbij 5500 men sen waren betrokken. Op 45 van deze projecten wordt voor onbepaalde tijd ge staakt. Het gaat hierbij om 3200 mensen Belangrijke nieuwe stakingsobjecten gis teren: De rijnbrug bij Doorwerth (400 man) en de sluizen bij Rilland-Bath in het Schelde-Rijnkanaal (250 man). De acties hebben tot gevolg gehad, dat Het was de zesde harttransplantatie van Barnard. De vorige dateerde van april 1969. Deze werd verrich' op mevrouw Dorothy Fisher, die vorige maand de tweede verjaardag met haar ruilhart vierde. In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant, Antwoordnummer 47 - IJmuiden (Van onze redactie economie) AMSTERDAM Nederlandse vakantiegangers naar Frankrijk, Italië en Engeland zijn de eerste dag na de koerswijzigingen ongeveer 2 percent goed koper uit geweest. De zwevende gulden steeg ongeveer 2 percent. De Duitse Mark werd gemiddeld 4 percent duurder verhandeld. De peseta was voor Nederlanders ook iets goedkoper. De prijs was nu 5,20 per 100, tegen voorheen 5,30. Duitsland was voor Nederland 1 percent duurder, Oosten rijk 3 percent en Zwitserland 5 percent. Deze cijfers kunnen met de dag veranderen. De stemming op de geldmarkten was over het algemeen ner veus en verward en hoewel op de wisselmarkten in Nederland en België niet zoals gebruikelijk een gemeenschappelijke notering tot stand kwam, zijn er toch volop zaken gedaan. De dollarhezitters hebben die eerste dag met nieuwe zwevende koersen duidelijk de kat uit de boom gekeken. Het dollaraanbod was nauwelijks de moeite waard. koersen in West-Duitsland werd de koers, van de dollar gisteren bepaald op 3,525 Duitse mark. (Van onze redactie economie) HAARLEM. In het grintbaggerbe- drijf is het niet tot een staking hoeven te komen omdat gisteren een volledig ak koord werd bereikt over een nieuwe CAO. die overigens al per 1 april had moeten ingaan. In deze CAO zijn verbeteringen tot stand gekomen waarvan de werkge vers in de bouw tot dusver niets hebben willen weten. zich bij de bonden dagelijks tweemaal zo veel nieuwe leden aanmelden als gewoon lijk. Ongeorganiseerden krijgen geen sta- kingsuitkering. Wie tijdens de staking lid wordt ontvangt vanaf de zesde dag een uitkering van 30 per dag, 5 minder dan degenen die al langer georganiseerd zijn. Bovendien moeten deze nieuwe le den een schuldbekentenis tekenen voor de stakingsuitkeringen die ze ontvangen. De ze schuld wordt hen kwijtgescholden als hun lidmaatschap een jaar heeft geduurd De heer Buys zei, dat het naarmate de acties langer duren, het steeds moei lijke? wordt om de bouwvakkers op wo- ningobjecten aan het werk te houden De bonden proberen deze „actiedrift” te ka naliseren via de landelijke staking van een uur, die morgen wordt gehouden, maar verschillende ’eden hebben al laten blij ken dat. ze die oplossing aan de „ma gere” kant vinden. Bij het beoordelen van aanvragen van dag- en nieuwsbladen voor toepassing van een bijzondere financieringsrege- ling dienen, aldus de commissie in haar verzoek, de gestelde criteria i n niet te enge zin te worden opgevat. Er za] van moeten worden uitgegaan, dat ten aan zien van de verwachtingen omtrent de rentabiliteit van de gehele bedrijfstak en daarmee van individuele ondernemin gen door passende maatregelen een al gemene structurele verbetering van de exploitatieve situatie van de bedrijfstak zal worden bereikt. LONDEN (Reuter en afp). Een felle brand in het Hills-hotel in de Londense ijk Kensington heeft vannacht van zeker zeven mensen het leven geëist. Veertien personen werden gewond. Men zoekt nog naar enkele vermisten. De frank zal geen grotere marge ten opzichte van de pariteit van de Ameri kaanse dollar krijgen. Dit heeft het Bel gische kabinet vanochtend vroeg na een vergadering van negen uur besloten. Premier Gaston Eyskens deelde van ochtend om 5 uur op een persconferentie mee, dat de jongste ontwikkelingen in de internationale monetaire situatie voor de regering geen aanleiding zijn de afgelo pen zondag gtroffen maatregelen te wij zigen. Verwachting van het K.N.M.l. rot woens dagavond Droog, zonnig en vrij warm weer met maximumtemperatu ren omstreeks 23 graden. Van nacht minimumtemperaturen van ongeveer 10 graden. Zwak ke tot matige wind uit oostelijke richtingen. In een vlaggend Hillegom is van morgen het nieuwe bloembollencen trum officieel door prins Bernhard geopend. Na speeches door voorzitter drs. A. L. J. Coenen van de Konink lijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en directeur- generaal J. W. Wellen van de land bouw- en voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw en Visserij, in een schitterend met bolbloemen versierde oude beurszaal van Tres long, onthulde de prins bij de hoofd ingang van het nieuwe complex het wapen van de Koninklijke. Hij deed dat door het wegtrekken van de Nederlandse driekleur. Terwijl een gecombineerde band van de Hille- gomse Harmoniekapel en Crescendo musiceerde viel uit de lucht een Nederlandse vlag van hyacintebloe- men op het bordes. DEN HAAG De onlangs geïnstal leerde commissie „bedrijfsfonds voor de pers” heeft minister Nelissen van Eco nomische Zaken verzocht, nog voor de de commissie zich uitgesproken heeft over de wenselijkheid van het instellen van een bedrijfsfonds voor de pers, met een bijzondere financieringsmaatregel dagbladondernemingen, die in onover komelijke moeilijkheden geraken, te helpen. Het verzoek vond zijn grond in de over het algemeen weinig gunstige economische situatie van het dagblad bedrijf. De Amsterdamse effectenbeurs rea geerde somber op de zwevende gulden. Over het algemeen is men van mening dat het toch op een revaluatie zal uit draaien met alle gevolgen van dien voor de export. Voor de toerist verandert er voorlopig weinig. De banken zijn bereid een rede lijke hoeveelheid valuta in iedere gewen ste andere valuta om te zetten, zij het dat de omwisseling gebeurt binnen een voor die banken veilige marge. De Al gemene Bank Nederland en de Midden- standsbank kochten gisteren bijvoorbeeld dollars voor ƒ3,45 en verkochten voor 3,60. Marken werden voor 0,99 cent ge kocht en verkocht voor 1,05. Andere banken en grenswisselkantoren volgen de zelfde taktiek. Bij de officiële vaststelling van de :.W W 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1