ONTSTAAN VAN KANKER NOG GROOT PROBLEEM Vakbond fel gekant tegen koopavond Staatssecretaris Grapperhaus: Collectieve uitgaven kosten handen vol geld BELASTINGDRUK ZAL MEER TOENEMEN Mariniers Damslapen wellicht voorgoed voorbij gedeserteerd Kinderen aten giftige „wonderboomzaden” i I I I I I I I I I I I I Gevreesde ziekte ter sprake op Muehlbock-symposium VEROORDEELD In het buitenland Motie van Leidens raad aan Tweede Kamer de natuur ENQUÊTE ONDER JEUGDIGE TOERISTEN: Prins Claus vraagt aandacht voor omgekomen KOPPELBAZEN Positie werknemers wordt verslechterd” SLECHTS ƒ950, 1 r DINSDAG 11 MEI 1971 2 faBBflHaHBBHHHHHflflflRBBHaHHflHBBHflBBflflBflBaHflRHBBBRHflRBHBHBHflBHHRBflBHBBBBBBBflflflBBBHHBRBflflHflHHBBflBHBBBflBBHflBBBaBBRaaHRBHHBflHHI (excl. B.T.W.) Breestraat 52 NATIONALITEIT Zwaan stagneerde treinverkeer Bij Petten naar de wal geroeid Beverwijk Tel. 0 2510 - 27741 Nederlander lag dood in Grieks hotel DEN HAAG Gezien de sterke stijging van de collectieve uitgaven, die meer groeien dan het nationale inkomen, is een toeneming van de belasting druk te verwachten. Aldus staatssecretaris Grapperhaus van Financiën in een rede tijdens een lunchbijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland. Deze toeneming van de belastingdruk zal vol gens de staatssecretaris enigermate worden afgeremd, indien het beginsel zal veld winnen, zoals dr. Grapperhaus ook verwacht, dat de burgers, die individueel belang hebben bij de collectieve overheidsuitgaven, daarvoor zoveel mogelijk de prijs moeten betalen (bijvoorbeeld parkeren op de open bare weg) en voorts dat burgers, die individueel verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor collectieve uitgaven welke de overheid moet doen, zoveel mogelijk daarin een bijdrage zullen moeten geven (bijvoorbeeld de vervuiler betaalt) Burgemeestersbenoeming bevatten, het- ADVERTENTIE DR. F. H. M. GRAPPERHAUS I Een geregelde betrekking werd 2 A I 1 ELEKTRONICA HEEFT DE TOEKOMST maar maak er no al gebruik van! was het Daarbij wordt met name de NW-vrou wenbond bedoeld, welke bond zich posi- I l NAFPLION (AP). De 69-jarige Neder landse architect Jacobus Kool uit Amster dam is maandag dood gevonden in zijn hotelkamer in een kustplaats nabij de Griekse stad Nafplion. De oorzaak van de dood van de heer Kool is onbekend. De politie heeft mee gedeeld dat lijkschouwing zal worden ver richt. v b v g e P e z t e c t c g X c c 1 1 I AMSTERDAM Uit een enquête in au gustus vorig jaar onder jeugdige toeris ten op de Dam blijkt dat het verbod om op en in de omgeving van de Dam te slapen dit verschijnsel vrijwel heeft doen beëindigen. De enquête, uitgevoerd door de „koördinatiestaf jeugdtoerisme” in samenwerking met het Bureau van Sta tistiek in Amsterdam, leidde voorts tot de conclusie dat het slapen op andere plaatsen in de open lucht door het ver bod niet werd beïnvloed: „dit slapen in de open lucht zal waarschijnlijk ook niet teniet worden gedaan door uitbreiding van de goedkope slaapaccommodatie, zodanig dat alle jonge toeristen onder gebracht zouden kunnen worden. Deze veronderstelling is gebaseerd op het (Van onze correspondent) DEN HELDER Twee mariniers zijn gisternacht met een rubberboot van de onderzeebootjager „Rotterdam”, die voor de kust van Petten ten anker lag, naar de kust gevaren. Toen zij gistermorgen bij het ochtendappèl ontbraken, nam men wel aan dat de mariniers de wal hadden be reikt, maar voor alle zekerheid werd de scheepvaart via Radio-Scheveningen ge vraagd uit te zien naar een rubberboot. Ook een helikopter en een Neptune van de Marine-luchtvaartdienst werden bij het zoeken ingeschakeld. Langs de kust werden nergens sporen van de militairen of de rubberboot gevon den. Gisteren namiddag keerde de „Rotter dam” in de haven van Den Helder terug. Omstreeks half vijf werd een officier aan boord opgebeld door één der mariniers, die om geld vroeg. De zoekaktie is toen op het land gecon centreerd, maar de mannen zijn nog niet gevonden. Zij zouden gisteren in de om geving van Voorschoten zijn gezien. Op de autoweg Roergebied-Hannover nabij Kamen in de Westduitse deelstaat Noord-Rijn-Westfalen is de Nederlandse vrachtwagenchauffeur J. van Santen uit Otterlo om het leven gekomen. Het kankerprobleem komt morgen ter sprake tijdens het Muehlblock sympo sium dat in de Amsterdamse RAI zal worden gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de 65 jaar geworden prof, dr. O. F. E. Muehlblock van het Neder lands kanker instituut Antoni van Leeu wenhoekhuis. Prof. Muehlblock is bijzon risten die gedurende een deel van de middag of avond op of rond de Dam aanwezig waren. Op dezelfde wijze wer den op 24, 25 en 26 augustus damzitters geënquêtteerd, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat het slaap- verbod 24 augustus was ingegaan. De verhouding jongens-meisjes was bij beide enquêtes gelijk namelijk ongeveer 75 jongens en 25 percent meisjes, voor het overgrote deel jonger dan 23 jaar. De meesten waren tussen de 17 en 21 jaar oud. Wat de nationaliteit betreft waren de Duitsers het sterkst vertegen woordigd met ongeveer 30 percent, ge- de kans bestaat dat meer kinderen de ri cinuszaden hebben opgegeten in plaats van te hebben geplant, raadt „Volksgezond heid” ouders van kinderen, die plotseling diarrhee hebben, mogelijk veroorzaakt door het eten van deze zaadjes met klem aan, een dokter te waarschuwen. Van ricinus-zaden wordt de zogenoemde „wonderolie” gemaakt, een sterk laxe rend middel. In de zakjes die onder kin deren zijn verspreid, zaten meestal drie van deze zaden, aldus dr. A. N. P. van Heijst, hoofd van het nationaal vergifti- gingsinformatiecentrum in Bilthoven, dat een onderdeel is van het Rijksinsti- tuut voor de Volksgezondheid. Deze in stantie heeft de oorzaak van de stoornis sen in de ingewanden van de kinderen kunnen achterhalen. Prof. Muehlbock heeft zijn internatio nale faam vooral te danken aan zijn on derzoek naar borstkanker bij muizen, waarvan hij heeft vastgesteld dat dit door virussen wordt veroorzaakt (het mammatumor virus - MTV). Hij heeft en kele jaren geleden het idee gelanceerd, dat alle muizen dit MTC bevatten, het geen onlangs door zijn leerlingen is be vestigd. feit dat „geld” voor velen toch geen reden blijkt om niet binnen te slapen, hoe goedkoop de overnachting ook is. UTRECHT. Door de instelling van de koopavond verslechtert de positie van de werknemers in de winkelbedrijven, zonder dat die werknemers daar enige zeggenschap in hebben. Om die reden, zo heeft maandag de bedrijfsgroep detail handel van de algemene bond Mercurius, aangesloten bij het NVV, vastgesteld, wil de bedrijfsgroep over deze gang van za ken zqn felle verontwaardiging uitspre ken. Het bestuur van de bedrijfsgroep wordt opgedragen een onderzoek in te stellen hoe het winkelpersoneel de koop avond ervaart en tevens moet het bestuur alle in aanmerking komende instellingen en organisaties stimuleren de koopavond te veroordelen. Belastingverhoging zal prijsverhogend werken, zo meent dr. Grapperhaus. Dit geldt voor verhoging van de directe be lastingen zowel als voor verhoging van de indirecte belastingen. „Voor zover men collectieve uitgaven zou willen dekken door verhoging van de directe belastin gen (lees belastingen op winst en inko men) dient men zich te realiseren dat de door de wetgever bij deze belastingen niet bedoelde, maar effectief in feite wel optredende afwenteling prijsverhogend werkt. Voor zover men daarentegen de collectieve uitgaven door verhoging van indirecte belastingen (lees kostprijsverho- gende belastingen) zou willen dekken, ontstaat eveneens prijsverhoging. Indien looncompensatie moet worden gegeven om het even of het is voor de verhoging van directe belastingen dan wel voor in directe belastingen, dan is daarmee de inflatiespiraal in volle werking.” Daarnaast heeft de sfeer van het samen buitenzitten en slapen een zekere aan trekkingskracht. Desalniettemin wordt de voorlichting over de goedkope slaap mogelijkheden nuttig geacht, om de overnachtingsalternatieven in Amster dam voor de jeugdige toerist uit te brei den. Bovendien is in de zomer 1970 ge bleken dat de goedkope zomeraccom- modatie wel degelijk in een behoefte voorziet, gezien het feit dat er zeer druk gebruik van is gemaakt. De enquête werd uitgevoerd op 7 en 8 au gustus onder zoveel mogelijk jonge toe- AMSTERDAM Prins Claus heeft maandagmiddag in het Hilton Hotel in Amsterdam de veertig commissies geïn stalleerd ter voorbereiding van de interna tionale tuinbouwtentoonstelling „Floriade ’72”, die van 30 maart tot en met 1 okto ber volgend jaar in de hoofdstad wordt gehouden. In zqn reden sprak de prins de hoop uit dat de Floriade een bijdrage zal kunnen leveren aan de verandering van mentaliteit ten opzichte van de natuur. De prins had ernstige kritiek op de non chalance waarmee in het algemeen met de natuur wordt omgesprongen. „Wat wij moeten bereiken”, aldus de prins, „is te komen van een op minachting, onverstand of simpele stommiteit gebaseerde arrogan tie jegens de natuur tot een houding van meer eerbied jegens iets waar ons hele bestaan van afhangt”. De Floriade wordt gehouden op een ge bied van 70 ha. aan de zuidkant van Am sterdam. Het terrein wordt begrensd door de Amstel tot bij de grens van Amstel veen, en loopt over de Europaboulevard, langs de RAI tot en met het Beatrixpark. De 12.000 vierkante meter van de RAI- Amstelhal is in de expositieruimte inbe grepen. Daar zullen elf binnententoonstel- lingen worden gehouden. UTRECHT. Tussen Gouda en Woer den is maandagavond om kwart voor ze ven een zwaan tegen de stroomafnemer van de sneltrein RotterdamUtrecht gevlogen. De trein moest ruim een uur op het baanvak blijven staan tot de zwaar beschadigde stroomafnemer gerepareerd. De zwaan kwam om leven. AMSTERDAM. Een van de grootste problemen van het kankervraagstuk is nog steeds de manier waarop deze ziek te bij de mens ontstaat. Bij dieren is vastgesteld dat virussen kanker kunnen veroorzaken. Tot nog toe is, op enkele uitzonderingen na, het niet gelukt deeltjes aan te tonen die verwant zijn aan virus sen en kankerverwekkend voor de mens zijn. Er zijn echter wel aanwijzingen dat bijvoorbeeld het Epstein-barr virus in verband moet worden gebracht met het burkitt-syndroom (een klieraandoening) en onlangs is in moedermelk een virus achtig deeltje gevonden dat sterke over eenkomsten vertoont met virussen die bij muizen borstkanker veroorzaken. Hij kwam met zijn verhuiswagen in botsing met een met 36.000 liter benzine geladen tankwagen. Na de botsing explo deerde de benzinetank en enkele secon den later stonden de beide auto’s in brand. De chauffeur van de tankwagen kon zich nog redden maar de Nederland se chauffeur kwam in de vlammen om. De brandweren van verschillende steden uit de omgeving bestreden het vuur. Het verkeer moest over een secundaire weg worden omgeleid. In het Noordfranse Maubeuge is de 31-jarige chauffeur R. de Lange uit Zwijndrecht van een met 22 ton kranten papier geladen vrachtauto in een zieken huis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Hij was in een bocht met zijn wagen omgeslagen. der hoogleraar in de experimentele geron tologie aan de Amsterdamse universiteit. Op dit symposium zal in het bijzonder aandacht worden besteed aan de rol van het genetisch apparaat van de cel bij de vermenigvuldiging van virussen en de overdracht van virussen van oudere op jongere organismen. Onderzoekers menen dat met name de virussen die bij de kat leukemie geven, niet alleen aan die soort gebonden zijn. Men meent bewijzen te hebben gevonden dat deze deeltjes in staat zijn menselijke cellen te ontrege len en zo een tumor te doen groeien. De opsporing van deze uiterst kleine deel tjes is een langdurige zaak geweest. Het heeft bijna 20 jaar geduurd voordat de onderzoekers in staat waren biochemi sche en immunologische bewijzen te vin den dat virussen althans bij dieren kan ker veroorzaakten. Ook de volgende stap het aantonen van kankerverwekkende virussen bij de mens kan alleen ge beuren door zeer verfijnde apparatuur, hetgeen het tot een project van lange duur zal maken. volgd door de Amerikanen met bijna 10 percent bij de eerste en bijna 20 per cent bij de tweede enquête, vervolgens de Nederlanders met ongeveer 17 per cent bij de eerste en 7 percent bij de tweede, de Fransen met ruim 10 percent bij de beide enquêtes, de Italianen met 6 en 10 percent, de Engelsen met onge veer 5 percent evenals de Zwitsers. Ruim de helft van de ondervraagden gaf op te studeren of een school te bezoe ken. door zo’n 20 percent ingevuld terwijl ruim 10 percent een zwervend bestaan leidde. De piek van de geschatte ver blijfsduur in Amsterdam lag voor de meeste nationaliteiten tussen één en twee weken. De bond heeft zijn onderhandelaars op gedragen vast te houden aan de vak- bondseisen en wijst verder „de verant woordelijkheid voor een duidelijk te laag loonpeil en voor een loonontwikkeling, die de achterstand ten opzichte van ande re groepen nog vergroot, volstrekt af”. Staalproduktie E.E.G. In april is er in de zes landen van de EEG 8.648.000 ton staal gemaakt, in april van het vorige jaar was dat er 9.474.000. De april- produktie Nederland: 385.000 ton. Over het inflatievraagstuk zei de staats secretaris, dat dit in wezen een vraag stuk is van het democratisch besluitvor mingsproces in onze maatschappij. Ken nelijk slagen wij er in de westerse we reld niet in het verlangen naar meer in dividuele welvaart in overeenstemming te brengen met het verlangen naar gro tere collectieve uitgaven. Dat die beide verlangens niet voldoende op elkaar wor den afgestemd, heeft inflatie tot gevolg. Wat de harmonisatie van de BTW-ta- rieven in EEG-verband betreft heeft staatssecretaris Grapperhaus de indruk, dat men hierbij denkt aan een differentia tie, die leidt tot twee tarieven, een al gemeen tarief en een verlaagd tarief, waarbij het verlaagde tarief de helft zou moeten bedragen van het algemeen ta rief. Overigens gaan de gedachten niet zover dat die tarieven in de lidstaten strikt gelijk moeten zijn. De ontwikkeling in Europees verband zal op zich al mede brengen, dat de Ne derlandse tarieven van de accijnzen aan zienlijk omhoog zullen gaan, ook al zal er voor de Nederlandse regering wel enige speelruimte blijven bestaan. De tendens dat de collectieve uitgaven sneller groeien dan het nationale inkomen zou tot een verdere stijging van de o.b.- tarieven kunnen leiden. Deze stijgig zal echter alleen mogen plaatsvinden indien geen doorwenteling plaatsvindt, met an- De allernieuwste elektronische tel- en reken machine voor een prijs, ver onder de duizend gulden. Handig formaat: 9% x 22 x 26 cm. Gewicht 2 kg De machine biedt veel: optellen, aftrekken, verme nigvuldigen. doorvermenigvuldigen (axbxcxd-e) verzamelgeheugen. positief en negatief vermenig vuldigen. konstante faktor Onmiddellijke uitkomst geen wachttijd meer. Een machine, de naam ORGAPLAN waardig! Calculeert U eens. hoe snel U deze machine terug verdient! tief heeft uitgelaten over de invoering van de koopavond. „Waar blijft nou die solidariteit binnen het NVV”, zo liet een lid van de bedrijfsgroep detailhandel zich uit. In de vergadering van de bedrijfsgroep, maandag in Utrecht, zijn verder voorstel len aanvaard om de werknemers die op een koopavond moeten werken, betere compensatie in geld of in vrije tijd te geven, waarbij de voorkeur uitgaat naar compensatie in vrije tijd. Een beetje moe deloos werd geconstateerd: „De enige af weer tegen het instandhouden van de koopavond is, deze avond voor de winke liers zo duur mogelijk te maken”. De NVV-bond Mercurius (handel-, bank- en verzekeringswezen en vrije be roepen) constateert dat de werknemers in de arbeidsintensieve bedrijfstakken wat betreft hun arbeidsvoorwaarden tot „tweede rangs-burgers” dreigen te wor den gedegradeerd. Vooral in de handels- sectoren dreigt dit gevaar met name in de detailhandel, aldus de bond. Al jaar en dag worden in de detailhan del lonen betaald die ver achter liggen bij die in andere sectoren. „Uit het feit dat het minimumloon in een aantal ge vallen leidde tot een kleine verbetering van loonstructuur en -niveau blijkt wel hoe beroerd de situatie was. En nog altijd wordt zelfs de minimum loonverplichting ontdoken” zo stelt Mercurius. tiatief is de TNO-werkgroep experimen tele gerontologie voortgevloeid. Op het symposium zal de Amerikaan se vinoloog dr. R. J. Huebner, verbon den aan het „National Cancer Institu te”, zijn revolutionaire theorie omtrent het ontstaan van sommige tumoren ver klaren. Hij neemt aan dat kankerverwek kende virussen erfelijk worden overge- dragen. De Amsterdamse hoogleraar toonde zich niet al te optimistisch over de direc te gevolgen van het aantonen van kan kerverwekkende virussen bij de mens. Wanneer dit inderdaad gebeurt, zal de ontwikkeling van neutraliserende antistof fen nog een groot werk zijn dat veel fun damenteel werk zal vereisen. Ondanks grote buitenlandse projecten dient Nederland zeker zijn eigen inspan ning op het gebied van kankeronderzoek voort te zetten, aldus de scheidende hoog leraar. Hij meent dat de nationale pres taties internationaal erkend worden en daarom een Nederlandse bijdrage ge rechtvaardigd blijft. Hoewel dit vraagstuk primair op natio naal niveau zal moeten worden aange pakt bestaat hier toch de noodzaak tot in ternationale coördinatie en dus overleg. Hierdoor kan worden voorkomen dat in nationaal verband wordt besloten tot re gelingen die te zeer afwijken van de si tuatie in de nabuurlanden, hetgeen tot in dividuele ontduiking op grote schaal van de gemaakte afspraken zou kunnen leiden. De economische politierechter, mr. J. Eldes, legde de man. die niet op de zit ting was. een geldboete op van 10.000 gulden en twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf op. De onderne mer, die in februari en maart van dit jaar ongeveer 27 mensen had uitge- leend, zou aan zijn malversaties een brutobedrag van 9674 per week heb ben overgehouden. De tweede koppelbaas, een 51-jarige directeur van een las- en constructiebe drijf uit Rotterdam, werd door mr El ders veroordeeld tot een geldboete van 5000 gulden en twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De verdachte stond terecht, omdat hij begin februari ongeveer 20 arbeidskrachten te werk had gesteld. Verdachte zou hieraan een nettobedrag van ongeveer 2000 per week hebben verdiend. Door beide kop pelbazen was wel belasting afgedragen. (Van onze correspondent) LEIDEN. De Leidse raad aanvaardde in meerderheid op de liberale wethou ders na stemde de V.V.D.-fractie tegen een motie van PAK, K.V.P. en DS’70, waarin de Tweede Kamer wordt gevraagd binnen het kader van de huidige wetge ving de mogelijkheid tot overleg en in spraak bij burgemeesterbenoemingen uit te breiden. Daarmee kwam tegen middernacht een einde aan de drukke installatiedag van de nieuwe burgemeester, dr. Vis, waarop in de middaguren bijna éénderde van de raad afwezig bleef, ’s Avonds, toen onder voorzitterschap van dr. Vis werd gespro ken over de benoemingsprocedure, was de raad op de C.P.N. na bijna voltallig. Van de zijde van de in het PAK sa menwerkende fracties, waarbij D’66 zich scherper opstelde dan de P.v.d.A., maar ook van K.V.P. en DS’70 werd kritiek geleverd op de voor Leiden gevolgde pro cedure. Daarbij zijn naar de mening van de sprekers zowel het door de raad voor gestelde profiel als de door de commissa ris der koningin gemaakte voordracht door de minister van Binnenlandse Zaken en het kabinet genegeerd. Alleen de V.V.D. en de protestants-christelijke frac tie stemden in met de benoeming. Leidens nieuwe burgemeester kwam in het debat niet in moeilijkheden, ener zijds doordat de raad veelal met succes probeerde de persoon van dr.Vis buiten beschouwing te laten en anderzijds door zijn strakke leiding. dere woorden: indien bij de overgrote meerderheid van de Nederlandse bevol king de bereidheid aanwezig is om een offer te brengen voor een verdere rela tieve groei van de collectieve en sociale uitgaven. Men kan volgens de staatssec retaris betwijfelen of deze bereidheid op dit moment in voldoende mate aanwezig is. Deze problematiek hangt nauw samen met de vraag of de bestaande inkomens verdeling als de meest juiste ervaren wordt. Uit een oogpunt van inflatiebestrij- ding lijkt het dr. Grapperhaus daarom belangrijk dat over het probleem van een zo rechtvaardig mogelijke inkomensverde ling overeenstemming wordt bereikt tus sen de verschillende sociale groepen. Vaak komt het virus pas heel laat in het leven van de muis vrij, maar dit kan echter worden vervroegd door bestraling of door het toedienen van kankerverwek kende stoffen. 4 In dit verband was een zeer belangrijke ontdekking dat muizen- stammen die geen virulent virus bevat ten, toch op hoge leeftijd tumoren kun nen krijgen. Dit was een argument te meer om verband te leggen tussen ouder dom en kanker. Prof. Muehlbock heeft in 1960 van de gezondheidsorganisatie TNO een subsidie gekregen om experimenteel gerontologisch werk te doen. Uit zijn ini- ROTTERDAM. De economische po litierechter in Rotterdam heeft maan dag twee koppelbazen veroordeeld om dat zij arbeidskrachten hadden uitge leend zonder in het bezit te zijn van de benodigde vergunning. Een van de koppelbazen, een 26-jari- ge ondernemer uit Rotterdam, werd door de officier van Justitie, mr. P Bos, ook schuldig geacht aan valsheid inge- schrifte. Om moeilijkheden te voorko men had le ondernemer een bedrijf in Krimpen aan de IJssel, aan welk bedrijf hij mensen uitleende, een arbeidscon tract laten opstellen in plaats van dit zelf te doen. Hierdoor was volgens mr. Bos, op papier een soort onderaanne ming gecreëerd. „Men zij gewaar schuwd met dit soort grappen”, aldus de officier, die beloofde streng tegen dergelijke overtreders te zullen optre den. DEN HAAG. Enige kinderen zijn met ingewandstoornissen in een zieken huis opgenomen, nadat zij ricinus-zaden hadden opgegeten, die zij ter gelegenheid van moederdag hebben gekregen van het levensmiddelenbedrijf „De Spar.” Gedurende de laatste week verspreidde dit bedrijf de zaden als „Spar wonder boom.” Zij zaten in een zakje met het opschrift „Veel liefs voor moeder” en waren bedoeld om moeder op moederdag te verrassen. Het staatstoezicht op de Volksgezond heid wijst er op dat het opeten van reeds een enkel zaadje van deze „wonderboom” ernstige ziekteverschijnselen kan veroor zaken. v Tot nu toe zijn twee kinderen in een ziekenhuis in Zaandam opgenomen. Daar

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2