Peking over tien jaar net zo ver als VS en Sovjet-Unie CHINA’S KERNMACHT: erover TIJGER” MET SCHERPE TANDEN Toenemende kracht van raketten veelzeggend Nieuwe spanningen in Latijns-Amerika de postgiro da’s makkelijk! België wil havenschap linker Scheldeoever VAN DAG commentaar op a „PAPIEREN op achtergrond Sisco: „Kloof in Midden-Oosten is kleiner geworden” CAIRO (Reuter). De Egyptische pre sident, Anwar Sadat, heeft aan de poli tieke leiders in Cairo verslag uitgebracht over de besprekingen die hij met Ameri kaanse autoriteiten heeft gevoerd om te pogen met Israel tot overeenstemming te komen over heropening van het Suezka- naal. Hulpbisschop van Lima opgepakt Water van Marne vergiftigd Laatste nummer „Daily Sketch” girokaarten gratis, enveloppen gratis, verzenden gratis... en nog rente toe! r U bóft als u van vis houdt. ■s s 3 DINSDAG 11 MEI 1971 „Hoe ter wereld?” VOOR BEHEER INDUSTRIEGEBIED Lop Nor A llende Drijfzand GEVULDE SCHELVIS OF MAKREEL L IE L - 1 Ik l I ADVERTENTIE ADVERTENTIE FIDEL CASTRO •J 91 l t L l Het kerncentrum ligt in het westen van China, temidden van woestijnen, omslo ten door kale bergen. De buitenwereld heeft het de naam gegeven van het na burige meer: Lop Nor. De laatstgeregi- streerde proef, die daar is genomen, be trof een waterstofbom met een kracht van drie megaton. echter volgens zijn eigen woorden tot andere gedachten gebracht. het Produktschap voor Vis en Vlsprodukten, *.*’*C*4 Dat Castro daarbij in de eerste plaats Chili op het oog heeft is duide lijk. In een toespraak ter viering van de tiende verjaardag van de mislukte invasie in de Varkensbaai verklaarde hij dat het Cubaanse volk de Chile- nen „met zijn suiker en als dat nodig is ook met zijn bloed” zal bijstaan. omgezet, orgaan leen beschikt over het wetenschappelijke potentieel maar ook over het materiaal om een grote kernmacht op te bouwen. Het land delft zelf de noodzakelijke splijt stof en verwerkt die zelfs tot verrijkt ura nium, zoals is gebleken. En dat laatste heeft de veelal goedingelichte westelijke waarnemers toch wel voor verrassingen geplaatst. Het Chinese kernarsenaal wordt op het ogenblik op enkele dozijnen kernbommen van twee tot 2000 kiloton en een paar wa terstofbommen geraamd. Die zouden nu nog niet effectief tegen de VS of de Sov jet-Unie kunnen worden ingezet, omdat China nog niet over intercontinentale bal listische raketten (reikwijdte 6000-8000 mijl) beschikt. Maar ook deze voor een nucleaire (tegen)aanval essentiële „trans portmiddelen” zijn in een vergevorderd ontwikkelingsstadium. De voorspellingen van Castro zijn echter niet erg betrouwbaar. Dat is in het verleden al meermalen gebleken. Ondanks de nogal onzekere binnen landse situatie is Argentinië, evenals Brazilië, nog allerminst rijp voor een „socialistische revolutie”. Het tegen deel is eerder het geval. Het recept van Castro voor een revolutionair machtsblok in Latijns Amerika is dan ook op drijfzand gebouwd. Wat in Cuba een succes werd, is tot dusver op het Latijns-Amerikaanse continent een mislukking gebleken. De Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco (rechts) is naar Cairo teruggekeerd om opnieuw te praten over een mo gelijke heropening van het Suez- kanaal. Hij is hier in gezelschap van de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Riad. De vraag is echter of president Al lende van Chili deze solidariteitsbetui gingen op prijs stelt. In een interview dat hij kortgeleden weggaf laat hij al thans duidelijk blijken de handhaving van de betrekkingen met de Verenig de Staten op prijs te stellen. „Chili heeft”, zo zei hij, „de wereld een model geleverd van een geweldloze en legale omwenteling”. Castro heeft verder zijn hoop geves tigd op Peru en Bolivia waar de na tionalistische kolonels politieke, eco nomische en sociale structuursveran- deringen nastreven, die in de filosofie van het Castrisme alleen door revolu tionair geweld tot stand kunnen ko men. Tenslotte zijn er nog Argentinië, Brazilië en Uruguay: drie landen die zich volgens het Marxistische spraak gebruik „in de wachtkamer van de revolutie” op houden. (Van onze redacteur in Hongkong) HONGKONG Het verdrag tegen de installatie van kernwapens op de zeebodem heeft geen genade gevonden in de ogen van China. Dat al veertig landen het pact hebben ondertekend de nucleaire reuzen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie inbegrepen heeft Peking niet van de waarde ervan kunnen overtuigen. Integendeel, het verdrag bleek een gelegenheid temeer om de andere wereldmachten te verketteren. Peking noemde het akkoord een farce, omdat het uitsluitend en alleen was bedoeld om de „ato maire monopoliepositie” van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te be schermen. De Chinezen wezen er onder meer op, dat het verdrag de Ameri kanen en Russen niet verbiedt kernwapens binnen hun territoriale wateren te installeren en evenmin beperkingen oplegt aan de vaart van met atoom wapens uitgeruste oorlogsschepen. Een gedeelte van het territoir aan de westkant van de Schelde tegenover Ant werpen is al geruime tijd als industrie gebied in exploitatie. Sinds 1960 hebben zich daar verschillende chemische bedrij ven gevestigd en op het ogenblik zijn er ook energiecentrales 'in aanbouw. De nu ontsloten industrieterreinen liggen overigens binnen de grenzen van de pro vincie Antwerpen. Uitbreidingen ervan zullen automatisch op het gebied van de provincie Oost-Vlaanderen moeten wor den gezocht. Er zijn al verschillende (ook serieuze) kandidaten: Progil, Ba yer, Haltermann en Shell. De Belgische staat heeft een speciale dienst opgericht, die is belast met de aanleg van de infra structuurwerken voor de vestiging van deze bedrijven. Tot zover zijn er geen problemen. De grote vraag wordt intus sen, wie straks het beheer over dit ha vengebied zou moeten gaan voeren. Het lag voor de hand dat Antwerpen met zijn zeehavenervaring dat zou gaan doen, maar met dat denkbeeld was men ook meteen in de problemen van grenswij zigingen en alle emotionele benaderin gen van dien. Annexatieplannen van Ant werpen met betrekking tot een stuk van het grondgebied van Oost-Vlaanderen le ken al bijvoorbeeld onoverkomelijk, zo dat men naar een andere oplossing is gaan zoeken. Met het Nederlandse voor beeld voor ogen blijkt men in Brussel nu nogal geporteerd voor de oprichting van een havenschap met daarin als part ner de staat, de provincies Antwerpen en Oost-Vlaanderen en de gemeente Ant werpen en de andere in het zogenaam de Land van Waas. „We denken daarbij een zelfde con structie als in Nederland met de haven schappen Delfzijl, Vlissingen en Terneu- zen,” vertelde maandag de heer J. De- moen, adjunct-kabinetschef van het Mi nisterie van Openbare Werken aan het begin van een vijfdaagse Beneluxpers- reis, die ongeveer veertig journalisten uit de drie landen op het ogenblik ma ken langs de zeehavens in het Deltage bied. Zoals bekend is België al geruime tijd met Nederland in onderhandeling over de aanleg van een kanaal, dat de linker oever van de Schelde op Belgisch grond gebied voor de zeevaart goed toeganke lijk moet maken: het Baalhoekkanaal. Nog niet zo lang geleden begonnen met een handjevol splijtstof is China nu zo Het dagblad „Al Achram” meldde, dat de president zaterdag een belangrijke politieke rede zal houden op een massa bijeenkomst in de stad Damanhoer, waar hij irrigatiewerken in gebruik zal stellen. De Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Joseph Sisco, die eergisteren overleg met president Sadat heeft gevoerd heeft op doorreis in Lon den verklaard, dat er nog geen directe vooruitzichten zijn voor een interim-re- geling, die leiden zal tot heropening van het Suezkanaal, omdat er nog verscheidene werkelijke moeilijkheden moeten worden opgelost. Sisco voegde daar aan toe, dat de kloof tussen de partijen in het Midden-Oosten kleiner is geworden. LIMA (AFP). Op last van het Pe ruaanse ministerie van Binnenlandse Za ken is monseigneur Luis Bambaren, hulp bisschop van Lima, aangehouden. Hij wordt beschuldigd van agitatie. De hulpbisschop heeft zijn goedkeuring gege ven aan de bezetting van land door ar me mensen. Bij de incidenten waarmee dat gepaard ging, zijn een dode en tien tallen gewonden gevallen. Volgens Amerikaanse experts zal Chi na zo tussen 1973 en 1975 over intercon tinentale kernraketten kunnen beschikken Daarnaast bestaat natuurlijk de moge lijkheid van andere nucleaire systemen, bijvoorbeeld met kernbommen uitgeruste duikboten, te vergelijken met de Ameri kaanse „Polaris”. (Nog een aanwijzing voor de groeiende raket-capaciteiten zijn de twee lanceringen van kunstmanen) China heeft steeds beklemtoond, dat het nooit als eerste naar de kernwapens zal grijpen, maar die alleen zal inzetten als het met gelijke middelen wordt aangeval len. China’s kernmacht dient in eerste instan tie defensieve doeleinden, wordt gezegd. Niettemin blijft het de vraag hoe China met zijn kernmacht zal manoevreren als het gaat om het afdwingen van politieke besluiten of wanneer de Amerikanen „tac tische” kernwapens in Vietnam zouden ge bruiken om Hanoi eindelijk op de knieën te krijgen. Een nog steeds herhaaldelijk gepubli ceerde uitspraak van Mao Tse-Toeng uit 1946 is: „De (Amerikaanse) kernbom is een papieren tijger die de Amerikaanse imperialisten gebruiken om mensen schrik aan te jagen. Hij lijkt verschrikkelijk, Wrijf de schoongemaakte vis - na deze ook aan de buikzijde te hebben opengesneden en ontdaan van de graat - in met wat zout.Vul vervolgens de vis met 75 gram doperwten (welke 5 minuten zijn voorgekookt) schijfjes tomaat en wat peterselie. Sla de vis dicht en omwikkel deze met stevig garen. Smelt 40 gram boter in een pan of vuurvaste schotel.Voeg een scheutje erwtenkooknat toe en iaat hierin de vis ±15 minuten gaar stoven. Halverwege de vis voorzichtig keren. Roerfijn- gesneden peterselie door de verkregen saus. yjs houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaarof bij a J11t /s 1A>1,4/ Wassenaareeweg 20. Den Haag. 28 ver dat het waarschijnlijk over een jaar of tien op het zelfde niveau als de VS en de Sovjet-Unie zal staan wat die kern macht betreft. Daarbij gaat het niet al leen om de kernbommen, maar ook de „transportmiddelen”, die van even' groot belang zijn als de projectielen zelf. De prijs die het daarvoor moet betalen zou een 1.5 miljard dollar per jaar bedragen een uitermate zware post op de begro ting. De eerste kernbom werd tot ontploffing gebracht in oktober 1964, als klap op de vuurpijl na de val van Kroetsjtsjev daags tevoren. De Franse sinoloog Ro bert Guillain schreef daar later over: „Hoe ter wereld, zei een landgenoot eni ge tijd voordien, zouden ze die bom in elkaar moeten zetten, die Chinezen, wan neer ze voor hun transporten in de grote bedrijven nog pas aan de ezelwagen toe zijn? Maar dan kent men het nieuwe China met zijn bijzonder vermogen tot geheimhouding, zijn soms verbluffende tegenstrijdheden en zijn eerzucht slecht. De waarheid die scherp dient te worden ingezien is juist dat het land van de ezels- wagens, het land van het goederenver voer per fietsriksja’s de bom wilde heb ben en dat is gelukt”. Midden in mei 1965 ontplofte de tweede bom, de derde al in mei 1966. Zorgvuldig buiten het tumult van de culturele revo lutie gehouden ontwikkelde het kernbom- project zich gestadig verder. Intussen zijn al een tiental proef-explosies verricht, waarvan drie met termonucleaire bom men. Het resultaat, in de vorm van pad- destoelwolken, van het noeste werk van Chinese kernfysici, die voor een belang rijk deel in het westen en de Sovjet-Unie zijn opgeleid. De „vader” van de Chine se kernbom, porfessor Tjien San-Tjiang, bijvoorbeeld is opgeleid in Frankrijk, on der meer door het echtpaar Curie. Een andere atoomgeleerde, professor Wang Kan-Tsjang komt voort uit de „Russische school”. Behalve het aantal en de groeiende kracht van de kernbommen is veelzeg gend dat een aantal is gelanceerd met middelbare-afstandsraketten. Ook de „transportvloot” wordt uitgebreid en ge perfectioneerd. Evenals bij vroegere gelegenheden zijn de VS en de Sovjet-Unie er ook nu weer van beschuldigd de wereld in invloedssfe ren te willen opdelen. Daarbij heeft Pe king met name (Zuidoost-)Azië op het oog, waar zijn natuurlijke belangen lig gen, maar waar het ook voortdurend stuit op de Amerikaanse en in toe nemende mate Russische aanwezigheid. In Chinese propaganda-terminologie heet het dat de VS en de Sovjet-Unie Peking een kernoorlog willen opdringen. Om op een dergelijke nucleire agressie voorbereid te zijn heeft China een eigen atoommacht ontwikkeld. „De historische ervaring met de klassenstrijd leert ons dat als het Amerikaanse imperialisme luidkeels over „vrede” jubelt, het in feite verdere voorbereidingen treft voor uit breiding van de bewapening en oorlog”. Aldus een commentaar uit 1969 op Nixons inaugurale rede. „Waarvoor is geapplaudiseerd door de Russische revi sionistische kliek van renegaten”. maar is het in werkelijkheid niet. Na tuurlijk, de kernbom is een wapen voor massale vernietiging, maar de uitslag van een oorlog wordt bepaald door de mensen, niet door een of twee nieuwe types wapens”. Maar nu China zelf deze „papieren tij ger” heeft getemd, lijkt deze tekst toch wel dringend aan herziening toe te zijn. Al was het alleen maar met het oog op de „scherpe tanden van het dier”. PARIJS (AFP en Reuter). De Fran se rivier de Marne is vergiftigd door een fabriek in de buurt van Parijs. Een sluis wachter sloeg alarm nadat hij veel dode vissen had zien drijven. De drinkwater voorziening uit de rivier is gestaakt. Er wordt voorlopig met tankwagens water aangevoerd. Van de Zwitserse oevers van het meer van Lugano mag niet meer in het meer worden gezwommen. Op sommige plaat sen wordt de vervuiling van het water als volkomen ontoelaatbaar geacht. Vorig jaar deden zich bij baders huidaandoe ningen voor. Er komt een zuiveringsin stallatie voor het rioolwater dat in het meer wordt geloosd. Deze installatie zal in 1980 gereed zijn. LONDEN (AP). Het oudste Britse geïllustreerde dagblad, The Daily Sketch, heeft vandaag zijn laatste nummer uit gebracht. Het blad gaat na 81 jaar ver dwijnen. De laatste editie van het blad was een herdruk van de krant die in 1890 voor het eerst verscheen als de Daily Graphic. De „Sketch” bereikte in de jaren vijf tig een oplaag van 1,3 miljoen exempla ren. Eens temeer een bevestiging van de westelijke vermoedens, dat China niet al- (Van onze redacteur in Montevideo) MONTEVIDEO De spanningen in Latijns Amerika groeien naar een nieuw hoogtepunt. Niet alleen omdat Fidel Castro met het al lang tevoren aangekondigde bezoek aan Chili in het vooruitzicht heeft ge weigerd de betrekkingen met de Verenigde Staten en de OAS (Organi satie van Amerikaanse Staten) te normaliseren, maar ook omdat Castro nu openlijk heeft aangeboden de „revolutionaire volken” met gewapende hulp terzijde te staan. De Latijns Amerikaanse landen zijn het er over eens dat de handelsrela- ties met de Verenigde Staten nauwer moeten worden aangehaald, maar stuiten in hun streven naar hechtere banden steeds op de stereotiepe reac tie van Washington dat het Ameri kaanse Congres de regering ze wei nig ruimte tcftstaat. Het is dan ook veelbetekenend dat op de jongste OAS-bijeenkomst de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van het „rechtse” Uruguay, Mora-Lange, en diens collega van het „linkse” Chili, Clodomiro Aldemeyda, eenstemmig verklaarden dat slechts door „een igenfeenschappelijke Latijns-Ameri kaanse politiek” en een herziening van het OAS-verdrag een „werkelijke dialoog” met Washington kan worden aangegaan. Want dat de OAS faalt wordt door niemand bestreden. Klei nere conflicten kunnen nog wel wor den bijgelegd, maar de belangrijke voorstellen zoals het Boliviaanse plan tot beperking van de wapen- aankopen worden steevast naar commissies verwezen. Fidel Castro spreekt zichzelf ogen schijnlijk tegen als hij tegelijkertijd zegt dat de OAS moet verdwijnen en dat de organisatie „de imperialisten en hun aanhangers moet uitstoten” voordat de terugkeer van Cuba als lid kan worden overwogen. Het gaat er niettemin steeds meer op lijken dat Castro er op uit is La tijns Amerika te splitsen in een „im perialistisch” en een „revolutionair” blok. Dat verklaart waarom hij uit „revolutionaire solidariteit” de voor zichtige toenaderingspogingen van president Nixon afwijst en ook wei nig belangstelling toont voor de plan nen om Cuba met enig eerbetoon op nieuw binnen de OAS te loodse. Castro gaat nog verder. Hij be schouwt het als zijn „heilige plicht” de „hulpkreten van de revolutionaire volken” te beantwoorden met het zenden van deskundigen en zelfs sol daten. Dat is een duidelijke koers verandering in de Cubaanse politiek. Zelfs in zijn slotrede op de eerste conferentie van de Latijns-Ameri kaanse solidariteitsorganisatie (OLAS? in 1967 had Castro elke rechtstreekse gewapende inmenging van de hand ge wezen. „De revolutionaire storm, die door Latijns Amerika raast” heeft hem (Van onze correspondent) ANTWERPEN. Het ziet er naar uit dat België voor het beheer van het toe komstige zeehavenindustriegebied (uit eindelijk 7.000 hectare) op de linkeroever van de Schelde bij Antwerpen een ha venschap zal oprichten. Zo’n samen werkingsorgaan van de staat, de provin cies en de meest betrokken gemeenten zou dan de oplossing zijn om de nogal gevoelige problematiek van grenswijzi gingen tussen de provincies Oost-Vlaan deren en Antwerpen volledig te omzei len. Op de Brusselse departementen wordt zo’n havenschap op het ogenblik voorbereid. met een opmaken van de inventaris én het uitkiezen van gecentraliseerde vuil stortplaatsen, veel minder dan de thans bestaande 1500. De grote vuilstortplaatsen, die in land- schapheuvels moeten worden moeten onder beheer van een worden gesteld waarin de overheid sa menwerkt met lichamen als de Grontmij, de VAM en de Nederlandse Heidemaat schappij. De grote steden zullen buiten de centrale stortplaatsen geen vuilnisbel ten meer mogen aanhouden, maar moeten hun vuil verzamelen in grote bunkers aan de rand van de woonkernen, van waar uit het op bepaalde tijden naar de cen trale plaatsen wordt vervoerd. Een beperkte oprichting van vuilver- brandingsbedrijven zal overigens noodza kelijk blijven, omdat niet alle afval zich voor verwerking in heuvels leent. Op die manier zal men in de toekomst het steeds nijpender wordend vraagstuk van het vuil de baas kunnen blijven. De aanpak van deze methode vereist veel voorberei dend werk, dat op het ogenblik in volle gang is. De Grontmij, de VAM en de Nederlandse Heidemaatschappij zijn be zig contacten met Nederlandse gemeenten te leggen om te komen tot een gecentra liseerde werkwijze. Tot dusver heeft men eigenlijk te wei nig aandacht aan de gevolgen van vuil- storting besteed, waardoor de 1500 vuil nisbelten konden ontstaan op plaatsen waar zij niet alleen uit het oogpunt van landschapsschoon maar vooral door hun invloed op de kwaliteit van bodem en water volkomen ongewenst waren. Men heeft gemerkt dat vele waterstromen en sloten in de wijde omtrek van vuilnis belten door de afwatering van deze afval hopen zijn bedorven. Aangezien de ge meenten die hun vuil op de oude manier stortten in nagenoeg geen enkel geval de moeite hebben genomen door deskundi gen te laten vaststellen of de plaats van de belt geschikt was, kan men stellen dat de meerderheid van de vuilnisbelten zo snel mogelijk zal moeten verdwijnen, willen zij niet een toenemend gevaar voor de volksgezondheid en een onaanvaard bare factor van milieubederf vormen. Er zijn in Nederland momenteel onge veer 1500 vuilnisbelten, merendeels in de buurt van grote steden, waar het stads vuil op de ouderwetse manier wordt op gehoopt. Nu en dan gaat het vuil broeien en breekt er brand uit op deze verzamel plaatsen van afval, waardoor een deel ervan wordt omgezet in as, althans voor zover het vuil brandbaar is. De vuilnis belten zijn uiteraard poelen van bederf en rotting, die een kwalijke invloed uit oefenen op de atmosfeer en op de kwali teit van het grondwater in de wijde omtrek. Deze manier van vuilstorting kan onmo gelijk worden gehandhaafd. Bestudering van het probleem heeft deskundigen tot de overtuiging gebracht dat vuilverbran ding om allerlei redenen geen goede op lossing zal kunnen brengen. De hoeveel heden zijn te groot en de luchtverontrei niging door andere oorzaken is in ons land al zo groot dat het onverantwoord zou zijn, een permanente toevoer van verbrandingsgas uit vuilverbrandingsbe- drijven daar aan toe te voegen. Men is tot de slotsom gekomen dat het begraven van stadsvuil op den duur de beste oplossing zal bieden, waarbij men echter, zorgvuldig te werk zal moeten gaan volgens uitgekiende methoden, die moeten verhinderen dat het begraven vuil op enigerlei wijze de bodem ver ziekt en het grondwater aantast. Het begraven zal moeten gebeuren door afdekking van de verspreide vuilbergen met zand, waardoor heuvels in het land- schap ontstaan die op den duur door be groeiing een sierende werking zullen kunnen hebben. Landschapsarchitecten zullen in samenwerking met water- en bodemdeskundigen een plan moeten uit werken om de aanleg van deze heuvels zoveel mogelijk te coördineren met alle eisen dié aan het uiterlijk en de kwaliteit van het landschap moeten worden gesteld. Het spreekt vanzelf dat de thans aan wezig zijnde 1500 vuilstortplaatsen niet alle in aanmerking komen om ter plaatse te worden omgezet in begroeide heuvels. Meestal bevinden de vuilnisbelten zich juist op plaatsen waar zij veel kwaad aanrichten. Men zal dus moeten beginnen ’Vv'^v'^VVVVV\A/\AAAZVVAZ\AA/WVVVVVVVVVVVVVVVlA/VVVVVV\A/VV\AA/VVVVVVVVVVV\AAAAAAfVVVVVl/VVVV\AA/VVVVM •VVVtA/VVVVVVUVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVUVWVVVVVVVVVVVVVWVWVVVVVVVVWVVVXA 1 k v -Qi K

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3