Elfjarige pianist won j eugdmuziekconcour s V elserhooft van Tienduizend kilo oud papier voor blindengeleidehond Expositie handwerken in Van Gelder Papier stopt produktie PM 14 Sprankelende operette De Jonge Stem” ini ■■l ft i U!T l>0!D Honderd auto’s ACTIE VAN LEERLINGEN CALVIJNSCHOOL reden te snel vormen GEVONDEN VOORWERPEN Initiatiefgroep wil werkgroepen Zeeweg Ziekenhuis viert Dag van de Verpleging Radio-uitzendingen en gecostumeerde voetbalwedstrijd bij controle Bos- en duinbrand Omleiding verkeer Licht gewond bij aanrijding 7 TIENDUIZEND OPLEIDING PM, IJMUIDER COURANT DINSDAG 11 MEI 1971 V elsen-N oord 99 V elsen-IJmuiden Tweeduizend meter begroeiing ging verloren (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De drieëntwintig leer lingen uit de vierde klasse in de dependance van de Calvijnschool aan de Eenhoornstraat in Velsen en hun onderwijzer, de heer A. de Graaf, hebben maandagmiddag, evenals de twintig leerlingen van een andere school met voldoening toegezien, hoe namens de stichting „Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds” op hun school een zojuist afgerichte „blindenhond” kon worden gepresen teerd. Deze voldoening was volkomen gerechtvaardigd, omdat door de kin deren tijdens de afgelopen maanden een actie werd ondernomen, waar mee het geld voor deze hond bij el kaar kon worden gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Na de pinksterdagen zal de produktie op de papiermachine PM 14 bij Van Gelder Papier niet worden hervat. Dit besluit is genomen tegen de achtergrond van de structurele ontwikkelingen in het concern en de gehele papierindustrie. Blijkens mededelingen van de Raad van Bestuur zal de produktie van houthoudende papieren afnemen van rond 117.000 ton naar 105.000 ton per jaar, maar door het in gebruik nemen van Papier machine 52 zal de totale produktie van de vestiging Velsen (Crown-Van Gelder en couranten) toenemen van iets minder dan 200.000 ton tot on geveer 280.000 ton per jaar. In Zee- en Duinwijk w. s z ■MM» saw ge- (Van een medewerker) ziek achter de noten. ■r 19.30 uur: uur: KEES MAAS a; Tenslotte wordt dan de heer J. Peeters als blinde instructeur ingeschakeld voor de laatste fase, waarvoor hij zich met de afgerichte hond op straat begeeft en daar bij ook nog enkele tramritten maakt. Door staat het dier dit laatste examen met goed gevolg, dan is de stichting weer in de ge legenheid een blinde met een perfect af gerichte geleidehond gelukkig te maken. V, e; DINSDAG 11 MEI De Schouw, Bleijenhoevelaan. 20 uur in leiding door drs. B. Hueting voor werk groep Leefbaar Milieu IJmond. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg, geopend 19-21.30 uur. WOENSDAG 12 MEI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- «traatweg, geopend 14.30-17.30 uur. mag schrikken van duiven en ander op vliegend gevogelte. (Van een onzer verslaggevers) van zo o, i; •1- i; (Van een medewerker) a, e; it. r; v, d, e; :y a, ri. Op deze wijze is hun ongeveer tien duizend kilogram oud papier door de han den gegaan, waarna in maart eindelijk het beoogde bedrag bij elkaar was gespaard. Inmiddels was men bij de stichting reeds met de opleiding van een hond begonnen, die tenslotte maandagmiddag met zijn blin de instructeur, de heer J. Peeters, op school aan de kinderen kon worden voor gesteld. Aan deze presentatie ging nog een korte inleiding vooraf door mevrouw mr. A. A. Groen-Korthof uit Amsterdam, secreta resse van de stichting, die de kinderen eerst hartelijk wilde bedanken voor hun „fantastische idee”. Vervolgens gaf zij een interessante uiteenzetting van de manier, waarop een geleidehond voor blinden op zijn speciale taak wordt voorbereid. Met deze instructies zijn geregeld van vier tot zes maanden gemoeid, terwijl voor de op leiding uitsluitend streng geselecteerde nonden kunnen worden toegelaten. Hierby wordt dan speciaal gelet op in telligentie, het karakter en de grootte, omdat men hiervoor nu eenmaal nimmer een tackel of een dwergpincher kan gebrui ken. Alleen het ras is van geen enkel be lang, omdat het de instructeurs een zorg zal zyn of staart en oren wel aan bepaal de schoonheidsvoorschriften beantwoorden. „Wü hebben net zo lief een vuilnisbakken ras,” verklaarde mevrouw Groen. Een geaccepteerde hond gaat eerst veer tien dagen naar de dierenarts, om hier aan een uiterst strenge keuring te worden on derworpen. Daarna geeft men het dier over aan de instructeurs van de stichting, die hem dan verder voor zijn speciale en zware taak zullen opleiden. In eerste in stantie geschiedt dit alles door niet-blinde experts, voor een africhting van ongeveer zes maanden, waar talrijke oefeningen aan zijn verbonden. Zo leert men de hond bijvoorbeeld liet langzaam bestijgen van een trap en wordt hij verder vertrouwd gemaakt met zijn tuig, het verkeer en straatrumoer, terwijl hij ook niet meer (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een brand bij het open luchtzwembad de Heerenduinen verwoes te maandagmiddag omstreeks één uur een oppervlakte van tweeduizend vier kante meter bos- en duinbegroeiïng. De brandweer die met een bluseenheid uitrukte, kon de brand met voorname lijk zand bedwingen. En had Rolf Kieft geen indringend gi taarspel laten horen? De jury koos uiteindelijk voor de jeugd en voor het temperament en de zaal had er duidelijk vrede mee. Al bleek bij de uitreiking van de publieksprijs dat Rob v Hout het hier met één stem verschil van Bernhard Brackman had gewonnen. Rolf Kieft was met gering verschil derde. Voor een jeugdig bezoekertje was deze democratische gang van zaken aanleiding tot een ontdekking: „Als ik op die an der had gestemd had die gewonnen” zei hij verbaasd, voor het eerst in zijn leven de macht van één stem in een verkiezing ontdekkend. In „Velserhooft” zijn dinsdag weer de resultaten tentoongesteld van het handwerken onder deskundige lei ding door de bejaarde bewoonsters van het verzorgingstehuis. Er is dit jaar een speciale cursus in Perzisch ajourwerk gegeven en, blijkens de ge- exposeerde resultaten met veel suc ces. Een bijzondere bijdrage aan de verkooptentoonstelling leverde mej. M. S. Engelhart (op de foto links), die in vrij borduurwerk fraaie wand kleden met een reliëfwerking ver vaardigt. VELSEN. Als „De Jonge stem” een kinderoperette verzorgt kan men er al tijd zeker van zijn dat het een voorstel ling zal zijn met enige symboliek. Dit maal speelde in „Marjolijntje in sprook jesland” een bloemenkransje een belang rijke rol. Zolang de speelster van de ti telrol dit sieraad in het haar droeg kon haar niets gebeuren, maar op het mo ment dat ze zich de hoofdtooi liet ontro ven kregen de machten van het kwaad zeggenschap over haar. Gelukkig waren er nog de krachten in de natuur, in casu de konijntjes, die uit eindelijk toverheks en tovenaar te slim af waren, zodat het gebruikelijke happy end, compleet met gezamenlijke slotzang van alle medewerkenden, toch nog verwe zenlijkt werd. We willen bij de uitvoering van deze kinderoperette van Jo Mulder erop wijzen, dat er muzikaal weinig aan het toeval was overgelaten. Dirigent Edwin Wolf di rigeerde vanuit de „orkestbak” en pianist Piet Post begeleidde accuraat. Er werd Diezelfde middag rukte de brandweer ook twee keer uit naar de Industriestraat Eerst om twee uur, toen het begin van een autobrandje, ontstaan door kortslui ting in de bedrading reeds door omwo nenden geblust werd en de brandweer de zorg voor het nablussen op zich nam. La ter nogmaals tegen vijven, toen in een garage bij las- en schilderwerk een blik je met verfverdunner ontplofte. Het in de garage aanwezige personeel had voor de komst van de brandweer het vuur ge doofd. Er was praktisch geen schade. De jury kende vijf bekers toe: aan Ge rard Beemster uit Schagen (piano) voor een uitzonderlijk gevoel voor klankver houdingen, aan Gerard Bouwhuis uit Cas- tricum (piano) voor een sterke affiniteit tot dynamiek in moderne muziek, aan Bernhard Brackman, Haarlem (piano) voor het volledig in muziek denken, aan Rob van Hout, Castricum (piano) voor grote pianistische beheersing en aan Rolf Kieft, Alkmaar (gitaar) voor grote muzi kale en technische beheersing en het tot spanningsvol leven brengen van de mu- Graaf begon met eens bij de stichting te informeren hoeveel geld hiervoor moest worden verzameld. Dit bleek gelukkig nogal mee te vallen, omdat men voor de opleiding van een dergelijke hond met ongeveer vijfhonderd gulden kan volstaan. Dit was dus geen onoverkomelijk be zwaar, zodat de kinderen besloten overal oude kranten en tijdschriften te gaan op halen, met welke opbrengst het genoemde bedrag bij elkaar moest worden gebracht. Maandenlang hebben zij zich hiermee in tensief beziggehouden, waarbij de opge haalde kranten telkens op school werden gewogen en vervolgens naar een hande laar gebracht. VELSEN Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: twee sleuteltjes aan ring, da mestasje met portemonnee, sleutels in etui, tas met lamp en gevarendriehoek, kinder fiets, kleding in zak, kinderring, ceintuur met gesp van broekpak, kinderwagen, jongens jack, tas met inhoud, linker kin derschoen, bankbiljet, doos met vissaus, damesportemonnee met inhoud, twee bad mintonrackets, stalen ketting, hoofddoek, bedrag aan geld, kinderportemonnee met geld en pasfoto’s, boodschappentas met badgoed en handdoek, vijf sleutels in etui, muntbiljet, drie sleutels aan ring, gym- pakje, babyschoentje, paar kinderschoe nen, Lipssleutel aan ring, portemonnee met foto’s, boodschappentas, ring met vier sleutels, autoped, handdoek met zwem broek, damespolshorloge, damestas met toilettasje en twee luiers, medaille, weeg- schaalbak, paar oorbellen, muiltje, porte monnee met inhoud, kentekenplaat 26-48 RR. VELSEN. Tijdens een dinsdag houden controle op Rijksweg 9 werden honderd automobilisten betrapt op te snel rijden. De politie controleerde van half elf tot een uur ’s middags het ver keer dat vanaf Haarlem naar de tunnel reed ter hoogte van het viaduct, waar niet harder dan zeventig kilometer gere den mag worden. Het is allemaal omstreeks oktober van het vorige jaar begonnen, toen tijdens een les over dit onderwerp door een der leer lingen het idee werd geopperd om op de een of andere manier het bedrag bijeen te brengen, waarmee de opleiding van een geleidehond voor blinden kon worden be kostigd. Deze suggestie sloeg onmiddellijk bij zijn klasgenoten aan, zodat de heer De De blinde instructeur, de heer J. Pee ters, beantwoordt vragen van belang stellende leerlingen. fris gezongen en verdienstelijk gespeeld. Veel waardering zouden we vooral ook willen uiten voor het voortreffelijke de- corwerk. De bergwereld waar heks en to venaar met hun vazellen en gevangenen hun leven sleten was sterk van werking. Ook letterlijk heeft het, gezien de tijd die nodig was voor de decorwisseling tijdens de middagvoorstelling, die wij bijwoon den, beslist sterk in elkaar ezeten. De Jonge Stem heeft met deze operette weer veel eer ingelegd. Het instituut van de kinderoperette blijkt telkens opnieuw springlevend. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Gedurende de nationa le Dag van de Verpleging zal morgen in het Zeeweg Ziekenhuis een non-stop uit zending van de IJmondse ziekenomroep radio RUZ plaats vinden. Aan het centrale thema van deze dag „De man in de verpleging” zal in diver se interviews met personeelsleden aan dacht worden geschonken, terwijl ook in formatie verschaft wordt over de in het najaar te openen nieuwbouw van het zie kenhuis. Patiënten kunnen muziek naar hun keuze beluisteren door verzoekjes in te dienen. Verder krijgen alle patiënten op deze verplegingsdag een corsage aangeboden en is het menu extra verzorgd. ’s Avonds organiseert de personeels vereniging van het Zeeweg Ziekenhuis in het sportpark Stehoonenberg een gekostu meerde voetbalwedstrijd, die voor ieder een toegankelijk is. De aanvang is zeven uur en de entréegelden 1,50 per per soon) komen ten goede aan de Nierstich ting. BEVERWIJK. Een elfjarige jonge man uit Haarlem stal de show op de slot- avond van het „Jeugd en Muziekcon cours in Beverwijk. Bernhard Brackman, die zich tijdens dit concours ook al een uitstekend cellist heeft getoond, attaqueer de de toetsen als een routinier. „Petit caprice” van Lachaume werd een spran kelende affaire en daarna ging de fina list zich concentreren. In tegenstelling tot wat wij elk toernooi weer van de mees te deelnemers zien, nam hij de tijd zich te bezinnen op wat er ging komen. Zijn „Zambra” van Turina werd dan ook een feest van felle contrasten, van dreunende ritmen en smachtende cantilenen. Een enorme prestatie voor een elfjarige. Dat de jury toch nog een uur nodig had voor de beslissing kwam door de gro te concurrentie. Want Rob van Hout mocht het Rondo Cappricioso van Men delssohn dan iets vlakker spelen dan in de voorronde, de inleiding was nu tech nisch beter en als geheel kon men hier toch spreken van een vlekkeloze presta tie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In verband met herstra- tingswerkzaamheden zal het deel van de Frans Naereboutstraat, dat is gelegen tussen het Velserduinplein en de Piet Heinstraat in IJmuiden, van heden af tot en met woensdag 26 mei voor alle ver keer worden afgesloten. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De Initiatiefgroep Zee- en Duinwijk belegt op dinsdag 18 mei in de Zeewijkschool een vergadering tijdens welke men werkgroepen voor de volgende taken wil samenstellen: organisatie ruimte; contacten met verenigingen en instellin gen die ook werkzaam zijn of willen zijn in de wijk; inrichting woonomgeving, dit mede naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek door het Provinciaal Opbouworgaan. Zelf denkt de Initiatief groep aan zandbakken, prullemanden, zit banken, duinrecreatie, kindertuinen, ge luidshinder, etc.; de instelling van een huurderscomité of een huurdersverenigin^ en een werkgroep voor het buurthuiswerk. Tevens zal tijdens deze vergadering ge probeerd worden iets verder te komen in zake de eigen organisatievorm. Speciaal degenen die in één van de werkgroepen mee zouden willen werken, zijn uiteraard bijzonder hartelijk welkom voor de dinsdag 18 mei te houden verga dering. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT-NOORD Op de krui sing Hoofdstraat-Wüstelaan vond dinsdag middag een aanrijding plaats tussen een kleine vrachtauto en een bromfiets. De be stuurder van de vrachtauto, een 26-jarige Haarlemse ambtenaar, zou volgens het politierapport geen voorrang verleend heb ben aan de bromfietser, een 20-jarige la- boratoriumassistent uit Haarlem. De as sistent liep na de aanrijding enige schaaf wonden aan gezicht en handen op, maar kon na behandeling door de Ongevallen dienst weer naar huis vertrekken. Dit alles is ook het geval geweest met de in de Calvijnschool gepresenteerde hond, die door de leerlingen met veel vol doening werd bekeken. De heer Peeters moest hierbij nog verschillende vragen van geïnteresseerde kinderen beantwoor den, waarbij door hen onder meer werd meegedeeld dat de naam van de nieuwe baas van deze hond niet bekend zal wor den gemaakt. Dit om ongewenste belang stelling te voorkomen, wanneer zij even tueel op straat zouden worden ontmoet. Nadat de heer De Graaf het door de leerlingen bijeengebrachte bedrag aan me vrouw Groen had overhandigd, die het uiteraard dankbaar accepteerde, kon het lesrooster op school weer worden voort gezet. delingen van Van Gelder Papier, nodig zijn dat er nog werknemers worden aan getrokken voor functies die voor het grootste deel in de inpaksector Crown- van Gelder liggen. De mogelijkheden in Wormer worden belang geacht om een ieder in een gelijkwaardig mogelijke functie te kunnen plaatsen. Hierover wordt con tact onderhouden met de vakbonden en de zogenoemde Kern. Het stoppen van de PM 14 en het in bedrijf nemen van de PM 52 zullen ui teraard in verschillende afdelingen wij zigingen in het werkpakket teweeg bren gen. Al deze veranderingen zullen in en kele maanden na de stopzetting van de PM 14 hun beslag moeten krijgen, te meer, omdat het in de komende jaren noodzakelijk zal zijn om met de PM 18 en 21 tegen minimale kosten en een zo hoog mogelijk rendement te produceren, om veranderingen in het produktiepak- ket en de lange-termijnplannen voor de gehele vestiging Velsen weloverwogen uit te voeren. De PM 14, die nu wordt stopgezet, da teert uit 1909. Het was de eerste machi ne bij Van Gelder Papier met een snel- heidsregulatie vanuit de cilinderpartij. De machine heeft in een 61-jarige dienst tijd ongeveer 750.000 ton papier geprodu ceerd. Het orderpakket, voornamelijk be staande uit 40- en 52-grams couranten papier, speciale en houthoudende papie ren, kan worden verdeeld over andere papiermachines in Velsen en elders in het concern. Het grote aantal werknemers dat no dig is om de PM 51 /52 vóór 1 septem ber a.s. te bemannen, heeft er volgens de directie toe bijgedragen om het be sluit tot het stoppen van de PM 14 nu te nemen. Het ligt in de bedoeling, in de komen de drie maanden het vrijkomende per soneel onder te brengen in functies bij Crown-van Gelder, enkele functies in Wormer en Velsen. Dit onderbrengen was en is volgens de directie een om vangrijke procedure, omdat het geheel moet worden aangepast aan functies die in Velsen en Wormer vacant zijn. Het zal desondanks, blijkens de mede- De heer A. de Graaf, onderwijzer bij de Calvijnschool, overhandigt de secretaresse van de stichting het door zijn leerlingen bijeengebrachte be drag. Eremedailles kregen Hendrik Jan Brethouwer, Beverwijk (hobo) voor een mooie toon, die grote liefde voor het in strument verraadt, Jan Pieter van Eyke- lenborg en Eric den Outer, IJmuiden (blok en dwarsfluit) voor stijlvolle ver tolking van barokmuziek. Nico Korver. Alkmaar (piano) voor een talent voor sub tiele klankbouwsels, Nettie Rumping, Be verwijk (hobo) voor goede beheersing van het instrument en Yvonne Scherzel en Ineke Schuringa, Amsterdam (fluit en gitaar) voor een lyrische en muzikale prestatie in een ongewone combinatie. KEES MAAS DINSDAG 11 MEI Openbare bibliotheek en leeszaal, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19 tot 21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, ingang Spaarnestraat, 19 tot 20 uur: spreekuur Medisch Maatschapplijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Manly Sport, les en training boksen in gymzaal Moerberg-Comité-school aan de Kerkstraat in IJmuiden-West, van uur af. „Velserduin”, Velserduinweg, 20 clubavond smalfilmclub „Velsen”. PEN-centrale, Kanaalstraat, 20.30 dr. H. J. M. Claessen spreekt over „Ont wikkelingshulp”; Zaal 10, 20 uur: praat - wikkelingshulp”Zaal 10, 20 uur: praat- avond „De Vogelvrienden”. WOENSDAG 12 MEI Jeugdcentrum IJmuiden, in PEN-cen trale, Kanaalstraat, 15 uur: kinderpro gramma met Thoraldo. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Santpoort-N„ Spaarnberg, Wüste- laan 79, van 14.30 uur tot 17.730 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-N., 14.30 tot 17.30 uur; jeugd- en tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg, 14.30-17.30 en 19-21 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: ontspanningsgymnastiek voor dames, be- jaardensoos, kinderclubs. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden: 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen, 8 tot 9.30 uur schoolzwemmen, 9.30 tot 10.45 uur dameszwemmen, 10.45 tot 11.15 uur zwem lessen dames, 11.20 tot 13 uur schoolzwem men, 13 tot 14 uur gereserveerd, 14 tot 15.15 uur gemengd zwemmen, 16.15 tot 16.45, 16.45 tot 17.15 en 17.15 tot 17.45 uur zwemlessen, 18 tot 19.30 uur zwemver. R.K. Velsen, 19.30 tot 21.30 uur Zwemver. V.Z.V., 21.30 tot 22.30 uur gemengd zwem men. Openluchtbad Heerenduinen, Heeren- duinweg, IJmuiden-O., open van 10 u. tot een half uur voor zonsondergang. IJmuider Harmonie, 20 uur orkestrepe titie in Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstr. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19 tot 22.30 uur badmintonvereniging Velsen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7