Commissie-Winsemius heeft bevoegdheden ver overschreden Prinsjesdag niet vervroegen STEEDS MINDER MANNEN ROKEN Kabinet tot nieuwe Kamer: PROVINCIALE „DIKKE DEUR" KEIP Rechtszekerheid In Venlo 900.000 In Goes veel blanco stemmen Kleuterleidsters NIPO-onderzoek in maart: willen hogere salarissen gesubsidieerde instellingen verbeteren Mr. Van Andel in kort geding: over Verolme-Riin-Schelde fusie: Fraude bij invoer van goederen uit DDR Kans op parkeren in eigen buurt Eerste hulp voor „kritiese” leraren en leerlingen kroppen sla doorgedraaid Meningen over milieuvervuiling worden gepeild Kamervragen over hogere huren van bedrijfsruimten 1 Optiek WOENSDAG li MEI 1971 2 Jeugdgemeenschap: Premier-senator In Amsterdam Voor het eerst Wacht even, we doen de brouwers geen concurrentie aan. We bedoelen dit: kent u het verschil tussen bier zonder kaas en bier mèt? D’r zit een smaak in kaas die 't hoppige van bier ’omhoog haalt’. Kaasbier is 't beste van twee werelden: een brok uit ’t vuistje, een glas in het vuistje. OK KEIP Met stemmachines DUURZAAM i mi Br gwj 1 De hoofdingang van het nieuwe pro- mr. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Dr. Meinsma maakte ook de gegevens be- Drinkt uweleens ’kaasbier’? DEN HAAG Het demissionaire kabinet heeft overwegende bezwaren tegen het voorstel tot verschuiving van Prinsjesdag van de derde dins dag in september naar de laatste dins dag in augustus. De bezwaren acht de regering zó belangrijk, dat zij de aan neming in tweede lezing van het oor spronkelijke initiatief-ontwerp ont raadt. HENGELO. „De rookgewoonten bij de Nederlandse mannen vooral de jon geren hebben zich sinds 1958 duide lijk gewijzigd. Bijna één op drie man nen rookt niet meer. Het aantal siga rettenrokers is sinds 1966 eveneens te ruggelopen.” Dit verklaarde dinsdag avond de Nederlandse rookbestrijder dr. L. Meinsma tijdens een bijeenkomst in het stadhuis in Hengelo, waar hij B. en W. nog eens de gevaren voorscho telde die er zijns inziens aan het roken van tabaksprodukten met name van sigaretten verbonden zijn. In de Eerste Kamer is de demissionaire minister-president De Jong beëdigd als Eerste-Kamerlid. Hij behoorde met de demissionaire ministers Polak (Justitie) en Witteveen (Financiën) tot de 28 nieuw leden van de Eerste Kamer. DEN HAAG. De Nederlandse justi tie heeft in zeven gevallen proces-verbaal opgemaakt naar aanleiding van fraudu leuze douane-aangiften bij de invoer van goederen uit de DDR via de Duitse Bonds republiek in Nederland. Het betreft ge vallen in 1969 en 1970. De ministers Ne- lissen van Economische Zaken en Lardi- nois van Landbouw hebben dit meege deeld op vragen van het Tweede-Kamer- lid Vredeling (P.v.d.A.). 1 1 I 1 5 1 OPTIEK 1 c s I e r ■v x f 1 1; n d ti h in- en uitvoer. In de eerste drie maanden van dit jaar is er 1 miljard meer inge voerd dan uitgevoerd, de Benelux-rela- ties niet meegerekend. Het saldo invoer was 270 miljoen groter dan in de over eenkomstige periode 1970. De invoer steeg 21% en de uitvoer 19,6%. Deze verhoudingen komen een stuk gunstiger te liggen als de Benelux-relaties wèl in aanmerking worden genomen. De bezwaren van de regering houden verband met het tijdstip van de vaststel ling door de Raad van de Europese Ge meenschappen van een jaarverslag over de economische situatie in de gemeen schap. De regering acht het voor een goe de begrotingsbehandeling van groot be lang, dat de Staten-Generaal beschikken over dat verslag. Het is zeer onwaar schijnlijk, dat bij een vervroeging van de begrotingsbehandeling de Staten-Generaal over deze informatie zouden kunnen be schikken. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. Amsterdam zal wor den verdeeld in parkeerrayons, om de be woners van de verschillende stadswijken in de gelegenheid te stellen ’s nachts hun auto kwijt te raken. Elke auto krijgt dan een vignet, waarvoor per maand 25 gul den zal moeten worden betaald. Doel van deze «regeling is in de eerste plaats buurtbewoners een kans te geven in hun eigen buurt hun auto kwijt te ra ken. Daar komt nu vooral in het centrum en bepaalde delen van oud-zuid niet veel van terecht, doordat daar veel forensen hun auto neerzetten. Het weren van lang- parkeerders is het andere oogmerk. Het is de gemeente gebleken dat bewoners - van verscheidene buurten bereid zijn parkeer- geld te betalen als zij daardoor gelegen heid hebben in eigen buurt hun auto neer te zetten. De nieuwe Kamers zijn gistermiddag voor het eerst bijeengeweest. Het nieuwbenoemde Kamerlid voor de Middenstandspartij, de heer M. P W. M. Dessing uit Amsterdam, was daarbij af wezig, want hij heeft reeds bedankt we gens interne moeilijkheden in de nieuwe partij. Zijn plaats zal worden ingenomen door de heer Jac de Jong uit Vorden. Zes ministers en vijf staatssecretaris- Grote Houtstraat 137 (naast Luxor) (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, afdeling kleu teronderwijs, is dinsdag begonnen met een landelijke actie waarin de aandacht wordt gevraagd voor de salarisproblema- tiek van deze groep. Men is van mening dat de kleuterleidsters onderbetaald wor den. In een stencil dat ook onder de ouders van schoolgaande kleuters is ver spreid, wordt erop gewezen dat een tele foniste bij de informatiedienst van de PTT na negen jaar ruim 20.000 gulden meer heeft verdiend. Ook de pensioen rechten zouden nog eens 500 gulden per jaar meer zijn. van 33 tot 25 percent, dat van de pijp rokers van 14 tot 9 percent. Bij de mannen van 35 jaar en ouder rookt 25 percent niet. Vrouwen roken het meest in de leeftijd 20 tot 44 jaar. Van de mannen, die nu geen sigaretten of shag roken (42 percent), deed bijna de helft dat vroeger wel. Van deze groep stopte één op drie in het afgelopen jaar, voornamelijk in de leeftijdsklasse van 15 tot 34 jaar. Volgens dr. Meinsma verklaarde ruim 60 percent van de mannen die met roken waren gestopt, dat zij er geen moeite mee hebben gehad van hun rookge woonten af te komen. Bij de vrouwen die met roken zijn gestopt, zijn de meesten tussen de 20 en 35 jaar. Volgens een communiqué van de lera ren is er „de laatste jaren een groeiend aantal gevallen te melden van leraren die om ideologische redenen worden ont slagen. Vaak wordt de motivering ver doezeld achter zogenoemde redelijke ar gumenten, zoals geen orde, geen goede instelling, uiterlijk enzovoort. Daarnaast komt het meer dan eens voor dat ook leerlingen wegens hun politieke opvattin gen of afwijkend gedrag van school wor den verwijderd. Voorwendsels daarbij zijn lang haar, „doet aan sex”, artikelen in de Schoolkrant, ophangen van subver sieve affiches”. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De „Kritiese Leraren Amsterdam” hebben een nooddienst op gericht om hulp te verlenen aan leraren die plotse’ing zijn ontslagen en leerlin gen die naar huis zijn estuurd. De dienst heet EHBO, eerste hulp bij ontslag. VENLO. Op de veilingen in Venlo en Grubbenvorst bij Venlo zijn dinsdag 900.000 slakroppen (kassla) doorgedraaid, omdat ze de minimumprijs van 12 cent per stuk niet konden halen. De gehele dag is sla in volgestampte vrachtauto’s van de veilingterreinen afgevoerd om vernietigd te worden. De Nederlandse kassla heeft de afgelo pen dagen door het warme weer veel ge leden. Ze komt vaak in slechte toestand op de Duitse groothandelsmarkten. Deze worden thans ook overvoerd door sla van eigen koude grond. De prijs van de kassla was de laatste dagen in Noord-Limburg al belangrijk geslonken. vinciehuis in ’s-Hertogenbosch is gis teren voorzien van een omvangrijk metalen kunstwerk, dat nu al de naam „dikke deur” heeft gekregen. DEN HAAG. Op korte termijn zal de onlangs opgerichte „Raad voor milieudefensie” als eerste activiteit een opinie-onderzoek houden onder het Nederlandse publiek. Via advertenties zal om reacties worden gevraagd over het werk en hoe thans de bestrijding van de milieuverontreiniging door over heid en diverse instellingen worden aangepakt. Uit de antwoorden kunnen nieuwe acties worden voorbereid. Pa rallel aan deze opiniepeiling staat een initiatief van wetenschapsmensen die de ernst van de milieuzaak binnen hun vakgebied beseffen en daarom met ge lijkgestemden het onderzoek en de verspreiding van resultaten willen be vorderen. Voorts stelt men dat een toekomstig kleuterleidster na de mavo nog een op leiding van drie jaar moet volgen. In die jaren van studie heeft een vriendin al een nettobedrag van 15.450 verdiend. Er worden nog meer vergelijkingen ge troffen. Zo is het maximumsalaris van kleuterleidsters en verpleegsters bijvoor beeld gelijk, maar de verpleegster bereikt dit al na acht dienstjaren, de kleuter leidster pas op haar 43ste jaar. Met de waardering voor de vorming van de jonge mensen in een uiterst belangrijke fase van zijn bestaan, zitten we nog in de middeleeuwen, aldus het stencil. De intrekking van toegekende en reeds gedeeltelijk uitgegeven subsidies aan het Nederlandse Komitee voor Internationaal Jongerenwerk (voor het in maart gehou den dekolonisatiecongres) heeft bij vele gesubsidieerde instellingen ongerustheid en gevoelens van onzekerheid opgewor pen, aldus de verklaring. De onzekerheid is niet weggenomen door verklaringen van premier De Jong en minister Klom- pé, dat geen subsidie wordt geweigerd wanneer meningen ter discussie worden gesteld, die afwijken van de regerings- opvattingen dan wel het gevoerde rege ringsbeleid diskwalificeren. Zonder over de bewuste subsidie-intrekking een defi nitief oordeel uit te spreken is het gevoel blijven bestaan dat de overheid zich ge rechtigd acht subsidies in te trekken zon der enig overleg met de betrokkenen, al dus de verklaring. Er worden een drietal tussentijdse maatregelen voorgesteld: instelling van een door de rijksoverheid erkende beroèps- commissie, die zonodig kan beschikken over een eigen bescheiden bureau, een be knopt helder geformuleerde voorlichtings brochure over de gedragscode waaraan subsidie-ontvanger en subsidieverstrek- ker zich behoren te houden: overleg tus sen de rijksoverheid en het gesubsidieer de particulier initiatief om de genoemde voorstellen snel te realiseren. De raad is de Nederlandse afdeling van de Amerikaanse organisatie ;l ;l „Friends of the earth”, die op het ter- <1 5 rein van de strijd tegen de milieu- 5 verontreiniging al veel baanbrekend werk heeft gedaan. Ook in Engeland, I 2 Frankrijk, Zwitserland en Zweden be staan soortgelijke organisaties. Deze l| I; Nederlandse milieubeschermingsorga- l| I nisatie tracht de versnippering die ;l zich de laatste jaren heeft voorgedaan s 5 in de strijd tegen lucht-, bodem- en waterverontreiniging tegen te gaan, s De raad wil in de activiteit van de 5 2 langzamerhand talloze actiegroepen en 5 I] organisties, die bij de strijd tegen de milieuverontreiniging zijn betrokken, 5 bemiddelen en zo nodig coördineren. -VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVWWWWWW In het belang van de nog lopende on derzoeken en de justitiële behandeling van de processen-verbaal kunnen de mi nisters nog geen bijzonderheden over deze vermoedelijke fraudes verschaffen. De officiële invoer van goederen uit de DDR via de bondsrepubliek in Nederland is in de jaren 1969 en 1970 zeer beperkt van om vang geweest, namelijk voor nog geen ƒ200.000. DEN HAAG. Er is geen aanleiding tot twijfel over de juistheid van de stem busuitslag zoals deze is vastgesteld door het Centraal Stembureau. Dit is de me ning van de commissie voor onderzoek van de geloofsbrieven uit de Tweede Ka mer. De commissie vindt wel dat een on derzoek nodig is naar het blanco stemmen in Goes. In deze gemeente waren in de meeste stembureaus stemmachines opge- eteld. Volgens de uitslag werd een uitzon derlijk hoog aantal blanco stemmen, ge middeld ongeveer vier percent, uitge bracht. De commissie vraagt zich ook af of het aantal stembureaus hier en daar niet moet worden beperkt. Er waren veel bu reaus waar slechts enkele honderden stemmers kwamen. Er gaat veel man kracht verloren door een groot aantal stembureau-leden de gehele dag zitting te laten houden voor een klein aantal kie zers. Voor de eisers stelde mr. Van Andel, dat de commissie-Winsemius haar be voegdheden verre heeft overschreden door geen deskundigen in te schakelen, die de waarde van de bedrijven van Verolme, die in de fusie worden ingé bracht, zouden vaststellen. Integendeel, de commissie is, aldus mr. Van Andel, zelf waardebepalend opgetreden, onder meer door zich uit te spreken over de intrinsieke waarde van beide bedrijven. De heer Verolme en Verolme Trust wil len, dat de fusie wordt opgeschort tot de bevoegde rechter ten gronde heeft be slist, of partijen aan het voorstel van de commissie-Winsemius zijn gebonden, dan wel redelijkerwijze gebonden kunnen wor den gehouden. Zij bestrijden dit, omdat zij vinden dat dit voorstel naar inhoud en wijze van totstandkoming in strijd is met het recht. Met name verzetten de eisers zich tegen de grondslagen van de waardebepaling, die zijn toegepast voor de bedrijven van Verolme. Voor de gedaagde staat zette mr. W. Drooglever Fortuijn uiteen, dat indertijd de staat bereid was aan Verolme steun te verlenen, mits een duurzame oplossing zou worden bereikt. Los van de commis sie-Winsemius werd een commissie van drie experts benoemd, die werd belast met de waardebepaling. Naar zijn me ning ligt het belang van de eisers uit sluitend in de waarde van de aandelen van Verolme-Beheer. Hun actie zou dus alleen zin hebben, als die aandelen bij een fusie minder waard zouden worden dan zij zouden zijn zonder integratie. Als de president van de Haagse rechtbank zou ingaan op de eis om de tenuitvoer legging van het advies van de commissie op te schorten, zou dat volgens mr. Drooglever Fortuijn betekenen, dat de fusie van de baan is. Een verder proces zou zeker twee jaar duren. De commissie- Winsemius meent, dat een fusie met te rugwerkende kracht tot één januari 1971 de beste oplossing is. kend van een in maart gehouden NIPO- onderzoek. Uit dit onderzoek is komen vast te staan dat thans 31 percent van de mannen van 15 jaar en ouder niet rookt (59 percent van de vrouwen). Uit een in 1966 door het NIPO gehou den soortgelijk onderzoek bleek, dat het aantal mannelijke (15 jaar en ouder) niet-rokers 19 percent bedroeg en het aantal niet-rokende vrouwen in dezelf de leeftijdsgroep 60 percent. Uit een vergelijking van beide onderzoe kingen heeft dr. Meinsma geconclu deerd, dat het percentage mannen (15 jaar en ouder), dat sigaretten of shag rookt, in 1966 nog 67 percent was, maar thans 58 percent. Het percentage siga renrokers daalde in dezelfde periode De klacht, dat de commissie-Winsemius zich zou hebben begeven op het terrein van de deskundigen, noemde hij louter formeel. Mr. De Groot bestreed ook de stelling van de heer Verolme, dat de fu sie niet meer nodig is, omdat het doel van het convenant bereikt zou zijn. Mr. Boerema pleitte voor Rijn-Schelde nv. „Voor Rijn-Schelde is het wel jam mer,” zei hij, „om na te hulp te zijn gesneld nu besprongen te worden met een kort geding. Rijn-Schelde is van plan het voorstel van de commissie-Winsemius uit te voeren, onverschillig of het nu een bin dend advies is of niet. De raadsman van van Rijn-Schelde zei met nadruk: „Het kan ook zonder de heer Verolme.” Replicerend voor de heer Verolme en de stichting Verolme-Trust gingen mr. Van Niekerken en mr. Van Andel nog nader in op de eerder omstreden grond slagen voor de waardebepaling van de Verolme-bedrijven. Daarbij is naar hun mening geen rekening gehouden met de rentabiliteitswaarde. De president zal dinsdat 25 mei uitspraak doen. Andere nieuwe gezichten in de senaat: de oud-fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, de oud-fractievoorzitter van de S.G.P. in de Tweede Kamer, ir. Van Dis, en de oud- Tweede Kamerleden Maenen (K.V.P.) Nederhorst (P.v.d.A.), Diepenhorst (A.R.P.) en K.V.P.-voorzitter mr. Van der Stee. De herbenoemde voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. De Niet, heette met na me de fracties van D’66 en Staatkundig Gereformeerde Partij, die voor het eerst deel uitmaken van de senaat, welkom. Hij waarschuwde de nieuwe leden „dat de Eerste Kamer niet moet trachten, de Tweede Kamer vliegen af te vangen.” De Eerste Kamer zal voor het eerst op 25 mei in plenaire zitting bijeenkomen. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Schaefer (P.v.d.A.) heeft dinsdagmiddag met zijn fractiegenoot Lems minister Po lak van Justitie op de golf van door eige naren van bedrijfsruimten voorgestelde huurverhogingen gewezen. „Is de bewindsman niet van oordeel dat de door de wetgever beoogde be scherming van huurders van bedrijfs ruimten door deze massale actie wordt genegeerd, omdat het de kantonrechter onmogelijk wordt gemaakt de voorgestel de huurverhoging te toetsen aan de huur prijs van vergelijkbare bedrijfsruimten?” aldus vraagstellers. Zij zijn van oordeel dat alsnog op korte termijn de huurders dienen te worden ingelicht, bijvoorbeeld in de vorm van advertenties, omtrent hun mogelijkheden van verweer op grond van de nieuwe wettelijke regeling. AMSTERDAM. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap (NJG) en tien an dere gesubsidieerde instellingen hebben een verklaring uitgegeven waarin zjj plei ten voor een verbetering van de rechts zekerheid van gesubsidieerde instellingen. Aan het komende kabinet wordt gevraagd maatregelen te nemen en aandacht te be steden aan de wetgevende arbeid voor dit soort werk. De verklaring is onder meer gezonden aan de ministeries van CRM, Buitenlandse Zaken en Justitie, alsmede aan de Tweede-Kamerfracties der politieke partijen. In zulke gevallen, ook wanneer op grond van zo’n argument de tijdelijke aan stelling van een leraar dreigt niet te wor den verlengd, biedt de EHBO van de Kritiese Leraren morele en zo mogelijk financiële hulp, bemiddeling, iuridische bijstand en zal zo nodig actie voeren. DEN HAAG. De tenuitvoerlegging van het voorstel van de commissie Win- semius tot integratie van de Verolme Verenigde Scheepswerven NV en het Rijn-Scheldeconcern moet worden opge schort, zo eisten dinsdag de heer C. Verolme en de Stichting Verolme Trust in een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slote- maker. De gedaagden in dit kort geding waren de Staat, Rijn-Schelde, Verolme Be heermaatschappij NV en Verolme Vere nigde Scheepswerven NV. sen uit het demissionaire kabinet-De Jong namen hun nieuwverworven Kamerzetel in. Dat waren de ministers Udink, Bak ker, Roolvink, Veringa, Nelissen en Luns en de staatssecretarissen Kruisinga, Grosheide, Van Son, Van Veen en De Kos ter. Alle Kamerleden legden de voorge schreven eden of beloften af met uitzon dering van het nieuwe Kamerlid mr. dr. B. de Gaay Fortman (P.P.R.), die thans in Zambia verblijft. Het voorstel tot vervroeging van Prins jesdag, waartoe wijziging van de Grond wet noodzakelijk is, is dinsdag bij de Tweede Kamer ingediend om in tweede instantie te worden behandeld. Andere voorstellen tot verandering in de Grond wet betreffen de reeds eerder behandel de en door de Kamers nog in oude sa menstelling aangenomen voorstellen inza ke de vrijheid van onderwijs, het lid maatschap van het Koninklijk Huis, de verlaging van de kiesgerechtigde leef tijd, de geldelijke voorzieningen ten be hoeve van de leden en de gewezen leden van de Staten-Generaal en hun nabestaan den en de uitkeringen aan en de belas tingvrijdom voor de leden van het Ko ninklijk Huis. Ook mr. G. de Groot die pleitte voor Verolme Beheermaatschappij en voor Verolme Verenigde Scheepswerven tegen de door de president-commissaris van deze beide nv’s ingestelde eis leg de de nadruk op de bedoeling van het covenant, namelijk een duurzame oplos sing te krijgen voor de moeilijkheden, waarin het Verolmeconcern verkeerde.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2