NIEUW PROCES TEGEN JODEN IN LENINGRAD Tachtig jaar lid van Angela Davis-zaak moeilijk van start Soort Marshall-plan voor de Palestijnse vluchtelingen Argovisie SPD de encyclopedie die met u méégroeit! VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Tass uitzonderlijk snel met berichtgeving Verdeelde Europese belangen Verdacht van medewerking aan mislukte kaping Lancering van Mariner-9 drie dagen in Athene Nixon kondigt strijd tegen kanker aan uitgesteld Arrestaties 2 VIJFDE RECHTER GEWRAAKT ALS RAAD VAN EUROPA ZIJN ZIN KRIJGT: veroordeeld Alphenaar wegens aanranding Nederlandse vrouw Russische diplomaat vraagt asiel in Griekenland 2 dagen gratis in mei Grieken een heel jaar halve prijs (van de enkele reis) 3 WOENSDAG 12 MEI 1971 Bekentenis Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75.- KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 e k ie d n n it n n it it n n le st k n n le al BABY PIANO 2555- STRAATSBURG (ANP) De Assemblee van de Raad van Europa wil een beroep op de Europese landen doen, een gezamenlijk Middellandse- Zeebeleid en een soort „Marshall-plan” voor het Midden-Oosten op te stel len met prioriteit voor verlichting van het lot der Palestijnse vluchtelingen. Binnen het kader van de Europese gemeenschappen zouden de associatie- of handelsovereenkomsten met Middellandse-Zeelanden zo veel mogelijk moeten worden geharmoniseerd, aldus een resolutie die vandaag vrijwel zeker zal worden aangenomen. I ADVERTENTIE 51 le uit ver- r ADVERTENTIE n n ADVERTENTIE st p De energie, die zo succesvol is aange wend voor de verovering van de maan, zal nu gewijd moeten worden aan het met voorrang zoeken naar genezingsmo- gelijkheden voor kanker, aldus de Ameri kaanse president. n n n n is n e n WASHINGTON. (AFP) President Nixon heeft gisteren een „strijdprogram- ma tegen kanker” aangekondigd. Op de federale begroting zou hiervoor voorlopig een jaarlijks bedrag van 332 miljoen dol lar uitgetrokken moeten worden. een 41- 23-jarige Magee wordt beschuldigd van ontvoe ring en moord. Angela Davis, de 27-ja- rige voormalige docente in de filosofie, zou de wapens hebben geleverd voor de ontsnappingspoging. Wanneer zij hieraan schuldig wordt bevonden zal de verdach te, die zich communiste noemt, worden vervolgd omdat haar dan medeplichtig heid aan de schietpartij ten laste kan worden gelegd. Eerder had de verdediging geëist dat rechter Lindsay zich terug zou trekken omdat hij bevooroordeeld zou zijn tegen over gekleurde verdachten. Voordat de rechter zich terugtrok, besliste hij echter dat Magee niet in staat was zijn eigen ver dediging te voeren omdat hij zich te vaak schuldig had gemaakt aan emotionele uit barstingen tijdens het vooronderzoek. Vraag folder voor volledige inlichtingen. 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Koop uw 65+kaart nu! HAARLEM DEN HAAG DELFT i is n sr Ie ►g l- le ^0 deden onze abonnees een pracht-aanbod: gedurende S 112 weken een kleurig en üliW Mil B'ilBil B I informatief tijdschrift voor tiBl'BI B I s'echts 1,75 per week. I M H H'B Bl Bul Heeft u de bon uit de groene 11®I IH H lig t ol der al ingevuld? Pak die giijwj Mil Ml IBlvMll B buitenkans, schrijf in of vraag een proefnummer bij de krant Of bel 05200-15243. Zimmermann Een bij Alphenaar gekochte pia no is zijn geld waard. Wij heb ben voor u gekozen op muzi kaliteit en kwaliteit. Vijf jaar garantie. MOSKOU (Reuter, AFP en Tass) Ongebruikelijk snel heeft het Rus sische persbureau Tass gisteravond melding gemaakt van een nieuw proces in Leningrad tegen negen Russische joden. „Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat acht van de negen verdachten medeplichtigen zijn van Mark Dimsjits, Eduard Koeznetsov en andere misdadigers die in decem ber vorig jaar in Leningrad zijn veroordeeld wegens een poging tot geweld dadige kaping van een Russisch passagiersvliegtuig”, aldus Tass. De negen personen zijn beschuldigd van activiteiten tegen de Russische staat. Het persbureau meldt echter niet op grond van welke artikelen van het wet boek van strafrecht de negen worden vervolgd, zodat niet duidelijk is of tegen hen de doodstraf kan worden geëist. In Parijs hebben gisteren 15 jonge jo den zich aan elkaar getekend en het kan toor van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot bezet uit protest tegen het proces in Leningrad. Na een half uur werden ze door de politie buiten gezet. SAN RAFAEL (Reuter). Bij het vooronderzoek in de zaak tegen Angela Davis heeft een vijfde rechter zich te ruggetrokken nadat een medeverdachte, Ruchee Magee, bezwaren tegen hem had ingebracht. Viermaal eerder hebben rechters ge zegd zich niet bevoegd te achten in de zaak omdat zij niet objectief zouden kun nen zijn. Angela Davis wordt ervan be schuldigd medeplichtig te zijn aan een vuurgevecht dat vorig jaar in de rechts zaal van San Rafael plaats had en waar bij een rechter en drie anderen werden gedood toen verdachten probeerden te ontsnappen. Over het eerste proces in Leningrad te gen de elf „vliegtuigkapers” berichtte Tass pas de dag voor het vonnis, hoe wel het proces toen al dagen aan de gang was. Twee van de verdachten zijn toen ter dood veroordeeld, maar het von nis is in hoger beroep gewijzigd in 15 jaar dwangarbeid. De honderdjarige Wilhelm Deffner (links) heeft gisteren uit handen van de Westduitse bondskanselier het grootkruis van verdienste ontvangen tijdens een bijeenkomst van parle mentariërs van de Duitse sociaal democratische partij (SPD). Deffner is tachtig jaar lid van de SPD ge weest. ATHENE. (AFP) In Athene zijn vier personen aangehouden die in het bezit waren van tijdbommen. In een officieel communiqué dat gisteren is uitgegeven, werd niet gezegd wanneer de arrestaties zijn verricht. ATHENE (AEP). Een diplomaat van de Russische ambassade in Athene heeft de Griekse regering politiek asiel gevraagd, zo is uit gewoonlijk goed ingelichte bron in Athene vernomen. Zij zeggen dat Butman heeft verzocht om het oproepen van drie joden uit Leningrad die zouden kunnen getuigen dat hij had geweigerd deel te nemen aan de vlieg tuigkaping. De rechtbank wees het ver zoek af, evenals de verzoeken van tweë andere verdachten. Lev Jagman verzocht een boek te mogen zien dat hij volgens de beschuldiging heeft verspreid, maar naar eigen zeggen nooit heeft gezien. Las- sal Kaminski verzocht de rechtbank er kennis van te nemen dat hij twee bont jassen, die volgens de aanklacht uit Is rael aan hem waren verzonden, nooit heeft ontvangen. Protest. Vijfentwintig joden hebben in het Londense kantoor van het Russische persbureau Tass geprotesteerd tegen het vervolgen van negen Russische joden in Leningrad. Zijn uitlatingen dat hij het gevoel had dat Israel werd gediscrimineerd en dat met twee maten werd gemeten deed het Engelse Conservatieve lagerhuislid Den nis Walker opmerken dat, zo er met twee maten wordt gemeten, dit, mede als gevolg van het optreden van zionis tische pressiegroepen, eerder in het voor deel van Israel gebeurde: indien één land zijn minderheid zou behandelen op de wijze zoals in Israel de Arabische minderheid wordt behandeld zou een golf van protest ontstaan. De manier waarop de Europese geld lenden de dollarcrisis te lijf menen te moeten gaan, ondervindt geen onverdeel de instemming en stelt vooral diegenen teleur, die hun hart verpand hebben aan het Europese eenheidsideaal. Een feit is het, dat samenwerkingsver banden als de EEG juist in tijden van crises en bij plotseling optredende kort sluitingen hun waarde moeten bewijzen. De thans ingetreden ontwikkeling duidt er niet op dat de Europese samenwerking reeds een stadium bereikt zou hebben, waarin van één Europa zou kunnen wor den gesproken, zelfs niet op het gebied van de valuta-beheersing of de handels- faciliteiten. Als het erop aankomt, is Europa nog steeds het verbrokkelde en door nationale eigenbelangen verdeelde continent. Er is weinig fantasie voor nodig om ook de waarde van de Europese solidari teit op andere gebieden, zoals de defensie, laag te schatten. Het gemak waarmee op gezette tijden gezamenlijke manoeuvres worden gehouden, is waarschijnlijk om gekeerd evenredig met de militaire coör dinatie zoals die in een crisis noodzakelijk zou zijn. Dit laatste punt is trouwens ook nog steeds een van de argumenten waar om de Verenigde Staten hun 300.000 mi litairen in Europa voornamelijk in West-Duitsland vasthouden. Deze lege ring van een zo omvangrijk expeditie- leger kost de Amerikanen schatten geld, waarbij zij slechts een kleine bijdrage van Duitsland ter compensatie ontvangen. Overigens is het bedrag dat met deze legering gemoeid is, toch maar een fractie van de kosten die de Verenigde Staten bijvoorbeeld in/ Vietnam maken, maar al les bijeen geven de Amerikanen zulke enorme bedragen aan defensiekosten uit, dat de slechte economische situatie van de Verenigde Staten daaraan voor een groot deel te wijten is. De dollarcrisis in Europa hangt nauw met de Amerikaanse inflatie samen. De sanering van de Amerikaanse uitgaven zou een zo drastische ingreep in de defen siekosten vereisen, dat zowel de oorlog in Vietnam als een aantal andere dure mi litaire ondernemingen zou moeten wor den ingekrompen. In Amerika is men thans druk bezig prioriteiten daartoe vast te stellen. De „heilige” oorlog in Vietnam zal niet op korte termijn worden beëindigd, ook al wordt daarop vooral door een aantal de mocratische senatoren sterk aangedron gen. President Nixon schermt wel voort durend met de troepenvermindering die hij heeft geschematiseerd, maar de on dernemingen van de luchtmacht in Viet nam nemen eerder toe dan dat zij door inkrimping goedkoper zouden worden. De democratische senator Mansfield is nu gekomen met het idee om de bezuini ging in de eerste plaats dan maar in Europa te zoeken, omdat de Europese landen Amerika aansporen maatregelen te nemen om de invloed van de Ameri kaanse inflatie op de Europese valuta’s te IVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVWVVVVVV«AA/VVVVV\AAAC/VUVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV*AAAA/VVVVVVV rV^/MV\AAA/XAA/\A/\AA/V\A/VVVVV\rUVV\A^V\AAn/VVVVVl/t/VVVWV\AA/VV\AAAZVX/XA/VVW\AA/XA/VVVVVVVV\AA/VV\A/Vl/VV\A De Israëlische Minister van Buitenland se Zaken Abba Eban heeft gisteren in het parlement gezegd dat de anti-Sovjet- activiteiten van Joodse Russen bestaan uit het bezitten van ansichtkaarten en fo to’s uit Israel en van Hebreeuwse ge dichten en bijbels. ATHENE (AFP). Een rechtbank in Athene heeft twee Grieken - jarige taxichauffeur en een bouwvakarbeider tot resp. 18 en 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens aanranding van een 25-jarige Neder landse toeriste in mei 1969 in een hotel aan de kust bij Athene. De vrouw die op de vlucht sloeg en op een terras sprong, is tijdens de val omge komen. De daders hebben verklaard, dat zij in dronkenschap hadden gehandeld. beperken. Als de Europeanen van de Amerikanen eisen dat zij bezuinigen, al dus Mansfield, moeten zij het er maar voor over hebben dat zij niet meer door 300.000 maar door bijvoorbeeld 150.000 Amerikaanse militairen worden be schermd. Hij wil dus de bezuiniging zoe ken in het verminderen van de troepen sterkte die indertijd als uiterste grens voor de veiligheid van Europa is vastge steld. De veiligheid van Europa is overigens, dat zal weinig twijfel overlaten, niet zon der meer af te lezen van het papiertje, waarop het aantal Amerikaanse soldaten staat vermeld. Het is een kwestie van schatting en theorie. De 300.000 Ameri kaanse soldaten met hun bijbehorende uitrusting staan niet garant voor een wa terdichte verdediging tegen een eventuele overrompeling door Oosteuropese legers. Zij zijn trouwens alleen maar bedoeld om de eerste stoot op te vangen. Als een militair deskundige in de Verenigde Sta ten verkondigt dat die eerste stoot even goed kan worden opgevangen door 150.000 soldaten, zal niemand het tegendeel kun nen bewijzen. Men weet immers niet hoe, waar en waarmee die eerste stoot zal wor den toegediend. Aangezien de Amerikaan se legermacht in Europa dus langzamer hand tot een symbolische is geworden, die de Amerikaans-Europese solidariteit moet demonstreren, is er weinig reden om moord en brand te schreeuwen wanneer de Amerikanen op dit punt een zeer reële bezuiniging zouden doorvoeren. Het ge vaar bestaat echter, dat daarmee in Ame rika voedsel wordt gegeven aan een her nieuwde neiging tot isolatie, die door het Vietnamese avontuur toch al danig is aan- gewakkerd. In Europa zou door een voort schrijdende verstandhouding tussen Washington en Moskou de indruk kun nen ontstaan, dat de Amerikaanse garan tie voor de Europese verdediging van minder belang wordt geacht dan de Ame rikaanse positie in Azië. De Amerikaanse druk op Moskou via een sterke Europese basispositie hangt ook samen met de nog onopgeloste politieke en geografi sche problemen in Europa. Met name de Duitsers zouden een vermindering van de Amerikaanse troepensterkte kunnen in terpreteren als een vermindering van de Amerikaanse belangstelling voor de rege ling van het Berlijnse probleem. Zij zou den kunnen vrezen dat Washington de Europese belangen opoffert aan overeen stemming met de Sovjet-Unie ten aanzien van de regeling van problemen elders op de wereld, zoals in Azië en het Midden oosten. De Duitse diplomatie vooral zal dan ook sterk ageren tegen wat senator Mans field heeft voorgesteld, en in dat licht moet ook de min of meer krampachtig aandoende Duitse poging tot oplossing van de dollarcrisis worden gezien. De ach tergrond 7an de Europese verdeeldheid over de methode waarmee de dollarcrisis moet worden bezworen, wordt er iets duidelijker door. WASHINGTON. (DPA) Het Ameri kaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA) heeft besloten de lancering van het tweede Mariner-ruimtestation van het oorspronkelijke dubbel-experi- ment bij Mars, de Mariner-9, uit te stel len. Het ruimtestation vertrekt in plaats van op 17 mei nu op zijn vroegst 20 mei. Op basis van de resolutie van de Vei ligheidsraad van november 1967 dienen de vredesbesprekingen tussen de betrok ken partijen over alle hangende proble men te worden voortgezet, aldus de re solutie. Alle betrokken landen moeten de nood zaak erkennen van een werkelijke wa penstilstand, die voor allen bindend is totdat de vredesonderhandelingen succes hebben. zonder succes een emigratievergunning voor Israel aangevraagd. Volgens Tass is het proces openbaar, en waren familie en vrienden van de ver dachten gisteren bij de eerste zitting aan wezig. Volgens joodse kringen werden echter alleen de naaste familieleden en bezitters van toegangskaartjes toegelaten. Twee van de aangehoudenen Jossif Valyrakis, zoon van een voormalig parle mentslid van de Centrumpartij, en Joan- nis Kyriakis verbleven tot voor kort in het biutenland, terwijl de andere twee Spyros Spiliopoelos en Zaharias Kara- jotas in de Griekse hoofdstad woonden. Hun is ten laste gelegd, dat zij in open bare nutsbedrijven bommen wilden plaat sen, „in opdracht van anti-Griekse avon turiers in het buitenland”. Volgens Tass hebben twee van de negen verdachten die nu terecht staan deelge nomen aan het complot voor de vlieg tuigkaping. De 18-jarige Gilja Butman zou geld hebben verstrekt aan Mark Dimsjits en vluchten hebben gemaakt met passagiersvliegtuigen om te bestu deren hoe men de cabine van de piloot kan binnendringen. Ook had hij deelge nomen aan het opstellen van het plan voor de „bandietenaanval”, die mislukte toen de 12 vliegtuigkapers, merendeels Joden, werden aangehouden op het vlieg veld Smolni bij Leningrad. Ook de 33-ja- rige Michail Korenblit speelde volgens Tass een hoofdrol in het complot. mogelijk was het onderzoek te leiden. Rechter McMurray was van pensioen te ruggeroepen nadat de plaatselijke rech ters weigerden zich met de zaak te be moeien omdat zij zich te nauw betrok ken voelden met de doodgeschoten rech ter Harold Haley. De schietpartij volgde op een ontvoeringspoging in dezelfde rechtszaal waar nu het vooronderzoek plaats vindt. In het vuurgevecht werd Magee gewond. Twee andere gevangenen en een medeplichtige werden gedood. De NASA hoopt voor die tijd achter de oorzaak te zijn gekomen van het misluk ken van het Mars-schot met de Mariner-8, die zaterdag uit de koers raakte en op aarde terugviel. Het bureau wil verder nog enkele koerswijzigingen aanbrengen, omdat de Mariner-9 zoveel mogelijk op drachten die oorspronkelijk door zijn ver ongelukte voorganger zouden worden vervuld, moet overnemen. De negen verdachten werkten voor hun arrestatie in technische en weten schappelijk functies in fabrieken en in stellingen in Leningrad. Twee van hen zijn arts, aldus Tass. Allen worden be schuldigd van het opstellen en versprei den van materiaal dat het maatschappe lijk en staatssysteem van de Sovjet-Unie belastert en het smokkelen van lasterlij ke informaties naar het buitenland door middel van buitenlanders die de Sovjet- Unie bezochten als toerist in het kader van culturele uitwisselingen en dergelij ke, aldus Tass. De verdachten zouden voor deze vijan dige daden aanzienlijke bedragen het buitenland hebben ontvangen. In het bijzonder noemt Tass de Britse finna „Dinerman and Co”, die kostbare pak ketjes zou hebben gestuurd. De verdach ten zouden in een staatsinstelling in Kis- jinev, in Moldavië, een kopieermachine hebben gestolen en die ten behoeve van hun „misdadige doeleinden” naar Lenin grad hebben gestuurd. Volgens betrouw bare kringen zal in deze stad op 19 mei ook een proces beginnen tegen negen jo den. Twee Labourleden van het Britse La gerhuis, William Molloy en Frank Judd, en de Noorse socialiste mevrouw Liv Aassen, hebben een amendement inge diend dat de resolutie ook de noodzaak van terugtrekking der Israëlische troe pen uit bezette zonder lidwoord ge bieden, in overeenstemming met de reso lutie van de Veiligheidsraad, moet wor den vermeld. Niet alleen de staat Israel en zijn recht binnen veilige en erkende grenzen te leven moeten worden erkend, maar ook de noodzaak de politieke problemen van de Palestijnse bevolking op te lossen, en haar volledige deelname in een het gehe le gebied omvattende vreedzame en de mocratische regeling te verzekeren. Al le landen hebben recht op vrije door vaart door het Suezkanaal en de Golf van Akaba, aldus de resolutie. De resolutie kwam in behandeling na dat de Egyptische minister van Staat, Esmat Abdel Meguid, had verklaard dat een akkoord over heropening van het Suezkanaal slechts een onderdeel kan zijn van een volledige terugtrekking der Israëlische troepen uit alle bezette gebie den, en de Israëlische waarnemer bij de Assemblee, Ishar Harari, het overleg van de grote vier over het Midden-Oosten zonder Israel, Jordanië of Egypte op de Volgens Tass heeft een van de hoofd verdachten, Butman, een volledige be kentenis afgelegd waaruit blijkt dat de Israëlische regering bij het complot is betrokken. „De klandestiene groep heeft gebruik gemaakt van ontmoetingen met buitenlandse toeristen om in contact te komen met Israëlische regeringskringen en met hen de misdadige acties te coör dineren”, zo zou Butman hebben klaard. De meeste verdachten hebben Maandag wraakte Magee, die vijf tien jaar van zijn léven hij is eenen dertig in de San Quentin-gevangenis heeft doorgebracht en daar uitgebreid rechten heeft gestudeerd, rechter Alan Lindsay. De rechte!1 zei hierop geen keu ze te hebben alhoewel de wraking sloeg op zijn intellectuele integriteit. Zijn voor ganger rechter John McMurray verliet op 1*7 maart het vooronderzoek nadat Magee via een wettelijke manoeuvre had bewerkstelligd dat het hem juridisch niet hoogte te stellen had gehekeld als een nieuwe vorm van kolonialisme. was

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3