Markt- en machtsposities vrijwel niet te scheiden „Ondernemers moeten meer aan Nieuwe ervaring in pijproken personeelsplanning doen” Royal Niemeyer beschermt tegen tandbederf Symposium over tijdelijke arbeid Bij Billiton 130 ontslagen i r ONTSLAG BIJ Wegenbelasting bracht 687 NELISSEN miljoen op DRS TER HEIDE BIJ NIJVERHEID EN HANDEL: Consument Bartel jorisstraat 18 Haarlem. Niet autonoom A fweerh ouding Royal Niemeyer is ongekend aangenaam. In drie smaken 50 gr. 13.- Wat doe je als je in deze tijd van I Love Story’ en hernieuwde romantiek ook eens wat anders wilt geven - of krijgen - dan het strakke lepeltje, het geijkte vorkje? Dan kun je op zoek gaan, hier of daar of ginds, maar je kunt beter meteen naar Lamp stappen. Daar ligt Pacó. En Paco is verrukkelijk. Lieve kleine lepeltjes, geciseleerd met romantische bloemmotiefjes, miniatuur zoutlepeltjes, schattige gebakvorkjes, suikerlepeltjes, klontjes- tangen en zo voort. Klein, fijn, verzilverd, verpakt in sierdoosjes een cadeautje voor jong verloofd stel, voor dochter die op kamers woont, voor moeder omdat zij toch echt wel eens iets heel moois heeft verdiend. Cadeaus die een ’Waar heb je dat gevonden?’ ontlokken, een collectie Paco die u nauwelijks ergens anders zo compleet kunt vinden. Vraag maar naar Paco. H.enJ. Lamp Voor de 1000 dingen van het gezellige leven. DONDERDAG 13 MEI 1971 Geur en aroma zijn vacuum verpakt in een tinnetje. Opdat U het „volle bouquet" volledig proeft. Ervaar zelf, ontdek zelf.CS; o lü TT TT H.&J.Lamp Hofleverancier - (Van onze redactie economie) is ADVERTENTIE ARNHEM. De directie yan de n-v. Hollandse Metallurgische Industrie Billi ton (H.M.I.B.) in Arnhem laat 130 man af vloeien, zo is nu officieel bekend gewor den. In een op woensdag gehouden bijeen komst is in principe overeenstemming be reikt over de maatregelen die genomen zullen worden wat betreft de sociale ge volgen van de reorganisatie bij dit bedrijf. De reorganisatie is ’n gevolg van de moei lijkheden bij de grondstoffeninvoer. Hier door worden vooral de tinsmeltactiviteiten getroffen. Volgens drs. Ter Heide stelde prof. Kuin (buitengewoon hoogleraar aan de econo mische hogeschool te Rotterdam) de eco nomische ontwikkeling voor als een vrij wel autonome ontwikkeling. Maar naar zijn gevoelen zijn er in wezen alterna tieve ontwikkelingspaden. De keuze komt tot stand aan de hand van beslissingen niet voldoende is om haar terug te drin gen. De verwevenheid van de nationale economieën maakt, dat een internationa le aanpak ter bestrijding van de inflatie een absolute voorwaarde is voor het wel slagen daarvan. Volgens de heer Ter Heide is het in- flatieprobleem geen kwestie meer van loonbeheersing, maar zij vergt een ge meenschappelijke en daarmee brede aan pak van de oorzaken. Als oorzaken kun nen worden aangemerkt: een onbehagen over het feit dat essentiële beslissingen ten aanzien van het bedrijfsbeleid als fu sies en sluitingen worden genomen zon der dat men daar enige invloed op heeft. Dit onbehagen wordt dikwijls bepaald in concrete looneisen. Mejuffrouw drs. A. G. Fransen, voor zitter van de consumentenbond, zei van oordeel te zijn dat de consumenten als groep te weinig macht hebben uitgeoe fend in de jaren zestig. De consument heeft deze situatie in de hand gewerkt door een constant stijgende vraag, die daarmee aan het aanbod een bijzonder sterke machtspositie heeft gegeven. Prof. dr. C. Goedhart, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de universiteit van Amsterdam, meent dat de macht van de overheid bescheiden is wanneer zij spanningen tussen vraag en aanbod pro beert te onderdrukken, zonder die span ningen zelf weg te nemen. De macht van de overheid is zijns inziens belangrijk groter, wanneer voorschriften inzake het het institutionele kader, waarbinnen de marktpartijen opereren, in brede kringen via een democratisch besluit vormings proces worden aanvaard, zoals onderne mingsrecht en mededingingsrecht. ARNHEM. Knelpunten in Nederland komen meer voort uit marktverhoudingen dan uit machtsverhoudingen. Die stelling heeft prof. Kuin vanmorgen geponeerd in de algemene vergadering van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Arnhem. Beide zijn volgens NVV-voorzit, ter drs. Ter Heide moeilijk of niet te scheiden: machtsposities in het econo misch proces zijn in hoofdzaak direct of indirect gebaseerd op marktverhoudin gen. Marktverhoudingen kunnen leiden tot onaanvaardbare machtsposities, voor het beschermen van de zwakkere partij is dikwijls de inzet van niet-economische macht (politieke macht) noodzakelijk. In de zestiger jaren heeft de belang rijkste herverdeling zich evenwel voltrok ken van economisch-actieven naar eco- nomisch-niet-actieven, met andere woor den naar groepen die noch over een markt-, noch over een politieke machts positie beschikten. Het aandeel van over drachten en sociale uitkeringen in het na tionaal inkomen steeg van 11,6 percent in 1960 tot 18,4 percent in 1970. Het symposium, dat door een groot uit zendbureau (Randstad) was georgani seerd, werd geopend door minister Rool- vink van Sociale Zaken en Volksgezond heid. DEN HAAG. Ondernemers zouden meer aan personeelsplanning moeten doen dan thans veelal het geval is. De ze vermaning heeft woensdag par. A. B. Raven, directeur arbeidsverhoudingen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid uitgesproken op een symposium over „de functie die tijdelij ke arbeid vervult in het produktieproces” Een deel van de vraag naar tijdelijke arbeidskrachten, betoogde mr. Raven, is toe te schrijven aan conjunctureel be paalde „pieken”, een deel echter ook aan de bestaande personeelsschaarste. De omschakeling zal enige consequenties hebben voor het personeel van de beton- industrie Nelissen en van enkele bedrijfs onderdelen van Nelissen aannemingsbe drijf. Alle uitstaande aandelen van Holding Maatschappij J. P. A. Nelissen groep n.v. zijn momenteel in handel van Amstelland Concernbeheer n.v. in Arnhem, die deze verkreeg gedeeltelijk door betaling in con tanten, en gedeeltelijk door aandelenruil. De bedoeling is de vermogensstructuur van de Nelissen-groep en daarmee van haar dochters aanzienlijk te versterken. Drs. J. de Vries,, president-directeur Verenigde Bederijven Brederode Utrecht, meent dat de consument nog altijd de belangrijkste economische beslissingen neemt. Hij veroordeelde de huidige ten dens om naar de politieke macht te grij pen, om economische belangen veilig te stellen. Volgens drs. De Vries perkt de Nederlandse wetgeving de economische machtstendenties redelijk in. De markt zorgt er wel voor, zo zei hij, dat de re latieve machtposities van de ondernemer van tijdelijke aard zijn. Mevrouw dr. H. Verwey-Jonker, kroon- lid van de SER en voorzitster van de commissie arbeidspositie vrouwen en meisjes meent, dat veel jongeren tijdelij ke arbeid zoeken uit een afweerhouding tegen de prestatiemaatschappij. Voor vrouwen, zo zei zij verder o.a., telt de statusoverweging minder mee, omdat ge huwde vrouwen hun status toch meestal aan het beroep van hun echtgenoot ont lenen. Bovendien is de statusladder van vrouwenberoepen anders dan die van mannen. Mevrouw Verwey zag hieraan een groot nadeel verbonden: voor de emancipatie is het nodig, dat vrouwen in hoog gewaardeerde beroepen binnentre den. Oud-minister Veldkamp, die de discus sies leidde, zei de uitzendbureau’s als VENRAY. Bij J. P. A. Nelissen beton- industrie moet 40 man afvloeien. Er wordt momenteel een reorganisatie doorgevoerd, die ten doel heeft de orderpositie om te buigen naar een meer seriematige pro- duktie. Met Neduco Industriële Woning bouw n-.v. in Helden-Beringen is overeen stemming bereikt over een uitbreiding en ombouw van Nelissen, zodat laatstge noemde naast de huidige spanbetonpro- duktie ook geschikt zal zijn voor de fa- brikage van woningbouwelementen, aldus een communiqué. in de beschouwing van prof. Kuin is ge daan. Van belang is daarbij onder ande re de traditionele plaats in de inkomens- hierachie en de marktpositie, al of niet versterkt door bundeling van aanbod. Ter illustratie: de theoretische markt positie van de ongeschoolden is aanzien lijk versterkt door vermindering van het aanbod. Niettemin is deze categorie er niet in geslaagd dit tot uiting te bren gen in een relatieve verbetering ten op zichte van andere inkomenstrekkers. De positie van boeren en middenstanders is lange tijd door traditie bepaald, maar de ze positie hebben zij prijs moeten geven door een slechter worden marktpositie. Directeuren van ondernemingen, en de hogere inkomenstrekkers onder de zelf standigen (artsen, specialisten, notaris sen, enz.) bezitten een combinatie van gunstige marktpositie en een traditioneel hoog inkomen. Het onderscheid zelfstan- dige-loontrekkende is daarbij niet steeds van belang. Een belangrijk verband tussen inkomen en machtspositie wordt voorts gevormd door de regionale factor. De regionale concentratie in het westen verschaft de daar gevestigde (markt)-partijen een sterke inkomens- en machtspositie, waar door inzet van politieke macht nodig wordt om tot een beter evenwicht te ge raken. Verschil tussen de arbeidsmarkt en bij voorbeeld de woningmarkt en de markt voor consumptiegoederen is, dat partijen periodiek duidelijk in een onderhande- lingssituati.e als countervailing powers te genover elkaar staan. Het opsporen van de relatie tussen macht en inkomen vergt volgens drs. Ter Heide een verdergaande specificering dan een structureel verschijnsel van groeien de betekenis te zien, in ons land en el ders. Zodra volledige werkgelegenheid is bereikt, ontstaat behoefte aan tijdelijke arbeid. Dr. Veldkamp vond, dat de ver lening van bemiddeling bij tijdelijke ar beid aan vrije ondernemingen kan wor den overgelaten, waarbij hij dan natuur lijk wel denkt aan de bona fide uitzend bureaus. Mala fide bedrijven zijn volgens de definitie van dr. Veldkamp die bedrij ven, die de arbeidsmarkt verstoren, d.w.z. arbeidskrachten aan de arbeids markt onttrekken en tegen een zekere vergoeding weer beschikbaar stellen. Er is dus wel een noodzaak van ordening on der de uitzendinstellingen. Het voordeel van het bestaan van bona fide uitzend bureaus is, dat nu arbeidskracht beschik baar komt, die anders niet beschikbaar was. Dr. Veldkamp vond, dat de vakbe weging zich bij het uitzendwezen betrok ken moeten achten. Het oordeel van de vakbeweging over het uitzendwezen vindt dr. Veldkamp te ongenuanceerd. Renault-staking. De loonbesprekingen tus sen direktie en arbeiders van de Franse, genationaliseerde Renaultfabrieken, die door een staking en daarna een uitslui ting^ sinds twee weken grotendeels ge sloten moesten worden, zijn gisteren af gebroken. Een datum voor een nieuwe ontmoeting tussen direktie en vakcentra les is niet vastgesteld. De direktie is niet bereid de lonen van de laagstbetaalde arbeiders te verhogen en ze weigert eveneens de rest van het personeel schadeloos te stellen dat ongeveer een week geleden naar huis werd gestuurd. Prof. dr. W. Aibeda, voormalig secre taris van het Christelijk Nationaal Vak verbond, thans hoogleraar te Rotterdam, ziet het uitzendbureau een reële functie vervullen voor zover het tijdelijk be schikbare arbeid mobiliseert ten behoeve van tijdelijke vraag naar arbeid. Er zijn volgens prof. Aibeda aanwijzingen, dat de behoefte aan tijdelijk beschikbare ar beid groeit. Zowel de krapte op de ar beidsmarkt, de technologische ontwikke ling als de groei van de dienstensector speelt daarbij een rol. Prof. Aibeda merkte ook op, dat de deelneming van de totale bevolking in de beroepsbevolking nog steeds afneemt en thans rond 36 percent bedraagt. ,.."J I--I I’ 1 DEN HAAG. In 1966 was de op brengst van de motorrijtuigenbelasting f 382 miljoen (hoofdsom 297 miljoen en opcenten 85 miljoen), maar in 1970 was deze gestegen tot 678 miljoen 432 mil joen en ƒ246 miljoen). De opbrengst van de benzineaccyns bedroeg in 1966 nog 891 miljoen, maar was het vorig jaar toegeno men tot 1476 miljoen. Dit heeft de minis ter van Financiën, Witteveen, mede na mens de ministers van verkeer en water staat en van binnenlandse zaken geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Rossum (SGP). Volgens de bewindsman kan niet worden meegedeeld, welk deel van deze opbreng sten aan dé verschillende verkeersvoor- zieningen ten goede zijn gekomen, omdat de opbrengsten van de motorenrijtuigen- belasting en de bënzine-accijns algemene dekkingsmiddelen zijn en niet in het bij zonder bestemd zijn voor de financiering van verkeersvoorzieningen. Minister Wit teveen kon wel meedelen dat voor de aan leg en verbetering van rijkswegen in 1966 342 miljoen werd uitgegeven. In 1968 was dit bedrag opgelopen tot 539 miljoen en in 1970 werd volgens een schatting f 669 miljoen hiervoor uitgegeven. Mr. Raven vroeg zich af of de uitzend kracht als „nomade” moest worden aan gemerkt of juist als een sociaal en eco nomisch mobiele werkkracht. De eerste betiteling is een depreciatie, de tweede eerder een appreciatie. Er is dringend behoefte aan meer inzicht in deze ma terie. Voorts sprak hij de vrees uit, dat de uitzendkracht bij het ouder worden zich in toenemende mate moeilijk zal kunnen handhaven. Hij is immers voor het bedrijf dat hem of haar inleent in wezen een buitenstaander en tijdelijk hulpje voor onvoorziene omstandigheden, waaraan hoge eisen worden gesteld van aanpassingsvermogen enz. Een ander vraagpunt is of bij uitlening van een verruiming van het arbeidsaan bod sprake is of van substitutie. Ten aanzien van gehuwde vrouwen die tijde lijk hun arbeidskracht ter beschikking willen stellen is wel een extra aanbod via uitzendbureaus waar te nemen. Een overheidsbeleid is jiiet goed moge lijk zonder eigen activiteit van het be drijfsleven, t.w. van de individuele on dernemers maar ook van de werkgevers- en werknemersorganisaties. Waardevolle initiatieven zijn genomen. Er wordt een stringent vergunningenbeleid gevoerd waarbij van belang is of het om perso neelsbehoeften van tijdelijke aard han delt en daarin voorzien wordt door per sonen die slechts zich tijdelijk, als ar beidskracht beschikbaar stellen. van individu en staats-organisaties en de ze beslissingen zijn weer afhankelijk van het richtsnoer dat voor het handelen wordt gehanteerd. Toegespitst op de vakbeweging macht ondermeer gericht op het beïn vloeden van de verdeling van het tot stand gekomen inkomen. De verschuiving ten gunste van de factor arbeid heeft op zichzelf niet noodzakelijk een verschui ving in de personele verdeling tot ge volg, omdat loontrekkende niet gelijk staat met hoger betaalde, aldus de NVV- voorzitter. Aanzienlijke stijging van het loonpeil in de jaren’60 (loonsom per werknemer 160 percent) moet mede worden gezien tegen de achtergrond van het lage prijspeil in de jaren '60 (loonsom per werknemer 160 bedrijfsleven hoge winsten maakte. Deze winsten zijn geleidelijk kleiner geworden. Drs. Tér Heide meent, dat een uitslui tend nationale aanpak van de inflatie ADVERTENTIE ADVERTENTIE De heer K. Lewin, hoofdinspecteur-di- recteur van de arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, was eveneens van mening, dat er nog wel wat ontbreekt aan de per soneelsplanning der bedrijven. De factor arbeid, zei hij, is veelal nog een sluitpost bij het ondernemersbeleid. Hij zag in het verschijnsel van de uitzending van ar beidskrachten een soort zwarte markt in arbeid. Het uitzendwezen komt immers tot bloei bij een krappe arbeidsmarkt, al dus de heer Lewin, die van mening is, dat de uitzendingen van tijdelijke ar beidskrachten eigenlijk tot de taak van de arfteidsbureaus behoort. „De arbeids bureaus hebben in dit opzicht de boot ge mist”. U kunt zich grate abonneren op het-Pijprokers Magazine' n Briefkaartje naarPostbus41. N. Groningen is voldoende. FHISH BUK 8?»

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17