Dag debatteren verandert niets KAMER STEMT DEN UYL ALS FORMATEUR AF In Nederland wonen mensen Argovisie Emotionele reacties schaden kind meer dan 1 miljoen in krotten Aardgas geschikt als motorbrandstof Fa. B. ENGELENBERG de encyclopedie die met u méégroeit! Prof. Steenkamp Directeur Nationale Woningraad: Misverstand over vlootbezoek aan Griekenland WRAAK, PRIMITIEF ANTWOORD OP MISDAAD VEROORDEELD Straks trouwen waarschijnlijk informateur Geen uitbreiding slaapverbod in Amsterdam Hoopvolle proeven van Gronings gasbedrijf Kind omgekomen in brandend huis DEEN NU TOCH Gevangenisstraf voor „sabotage” aan legerauto’s in Dampaleis? niet mogelijk DONDERDAG 13 MEI 1971 2 DO Eerst informateur Nieuwe gegevens? A nalyse SCHOON HOGEDRUKSLANG-MANOMETERS Minister Luns: SLACHTOFFERS STRAFPROCES k OMGEVING „Afdwingmotie” OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Australische toeristen in hotel beroofd A/VVVVVVVÏA/VVUVVVVVVVVVVWVVVVVVVtAAAAA/VVÏAAA/VVWVVVVWUVVVVVVWVVV^ IVVVVWWWWVWWWVWVWVWWVVVWWWWWVVVWWVVWVWt^^ ADVERTENTIE ADVERTENTIE V Te oms' nieu tion dan ken eige Mr. Biesheuvel wekte de indruk dat een informateur over nieuwe financiële gege vens van het demissionnaire kabinet zal kunnen beschikken. Dr. Veringa omzeilde een direkt antwoord daarover met de me dedeling dat hij als Kamerlid aan het debat deelnam en niet als minister. De algemene conclusie van dit congres was dat steun in enigerlei vorm aan de slachtoffers van misdrijven of hun fami lieleden een dwingende eis is. Deze steun zou dan moeten bestaan uit bet vergoeden van de materiële schade en het begeleiden van de slachtoffers en de familieleden in I hol tre de: tot rei vil SOI hu ra: re: pli he tij ba ve di aa dt la O de den doei mei ove: ven en tiek dat lere wik lop< exp den sch F OP voc leei in vol dei leic tw< de wa vei wil boi I ru d( te w g< ir O] d< (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft het gisteren niet kunnen bren gen tot een voordracht van een kabi netsformateur. Nadat KVP, ARP, CHU, VVD en DS’70, de vijf partijen die met elkaar in bespreking zijn ge weest, niet in staat bleken gezamen lijk een formateur te presenteren, deed mr. Van Mierlo een poging steun te krijgen voor schaduwpremier Den Uyl als formateur. De Kamer ver wierp zijn voorstel met 84 tegen 51 stemmen. Het kreeg alleen steun van PvdA, D’66, PPR en de PSP. De CPN onttrok zich aan de stemming. Aardgas blijkt bovendien erg schoon te zijn. Bij analyse van de uitlaat gassen bleek, dat in tegenstelling tot benzine met aardgas als brandstof een volledige verbranding werd verkre- TIEL. Vanmorgen is een kind van anderhalf jaar omgekomen bij een brand in een woonhuis in Tiel. Buren wisten de moeder en haar andere kind in veiligheid te brengen. (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG. Het optreden van Wil lem Duys in zijn laatste aflevering van „Voor de vuist weg” heeft heel wat reac ties opgeroepen. Duys liet in zijn pro gramma een moeder aan het woord, wier 4-jarig dochtertje was aangerand. De „Voor de vuist”-reactie van Duys op dit relaas was: „Ik zou de man ter plekke hebben doodgeslagen, en na tien jaar jaar als hij uit de gevangenis komt deed ik het nog”. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Er zal geen uitbrei ding komen van het slaapverbod in Am sterdam. Dat heeft burgemeester Sam- kalden gisteravond in de Amsterdamse gemeenteraad meegedeeld. Het slaapverbod geldt op het ogenblik op de Dam en in de aangrenzende stra ten. In september vorig jaar bezorgde het instellen van het verbod Amsterdam een paar hete gevechten in de binnen stad, waarbij voor het eerst ook plunde ringen op vrij grote schaal voorkwa men. „De regering heeft de zekerheid dat haar herhaaldelijk tot uitdrukking ge brachte gevoelens met betrekking tot de terugkeer naar een democratisch bestel in Griekenland in Athene bekend zijn”. De Kamerleden Van der Stoel en Wier- da stelden op 3 mei vragen over het be- zoekprogramma van de „Van Galen” en de „Evertsen” aan Russische, Roemeense, Griekse en Turkse havens. De schepen zijn op 23 april vertrokken. Het program ma werd na het vertrek, op 29 april be kendgemaakt. Dit is gebeurd, zo zegt mi nister Luns, mede namens minister Den Toom van Defensie, omdat het diploma tiek vooroverleg met alle betrokken lan den nog niet was afgesloten. GRONINGEN. Het gebruik van aardgas als brandstof voor motor voertuigen heeft bij experimenten door het gemeentelijk gasbedrijf van Gro ningen zeer hoopgevende resultaten opgeleverd. Proeven met gewone ben zinemotoren, die speciaal op aardgas zijn afgesteld, hebben aangetoond, dat de uitlaatgassen vrij zijn van schade lijke bestanddelen en dat aardgas wel licht ook nog in andere opzichten als brandstof aantrekkelijker is dan de tra ditionele aardolieprodukten. De erva ringen met een bestelauto van het Groningse gasbedrijf, die al geruime tijd met een zelfomgebouwde aardgas motor door de stad Groningen rijdt, zijn boven verwachting gunstig. De experimenten met een dieselmotor zijn nog niet afgerond, maar ook hier zijn de eerste indrukken niet onbevre digend. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Een 21-jarige zee man uit Kopenhagen is gisteren wegens diefstal van verdovende middelen uit een apotheek in Harlingen in de nacht van 17 op 18 maart door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf. De eis luidde zes jnaanden. Twee weken geleden verkreeg de raads man de invrijheidsstelling van zijn in voorarrest zittende cliënt, omdat diens dagvaarding niet volgens artikel 6 van het Verdrag van Rome in het Deens was opgesteld. De officier hield de man toen na de zitting vast op grond van de Vreem delingenwet, bracht een Deense dagvaar ding uit, waarna de zaak twee weken later weer voorkwam de tong of andere lichaamsdelen, al naar de aard van het delict. Onder invloed van deze rationalistische richting, groeide het inzicht dat de samenleving weinig gebaat is met deze vorm van misdaadbestrijding. De afschrikwekkende werking van dit soort straffen bleek dubieus en de samen leving werd opgescheept mét een aantal geestelijk of lichamelijk verminkte men sen. De heropvoeding van de dader werd als doelstelling van de strafrechtspleging naar voren geschoven. Deze nieuwe rich ting werd gesterkt door een humanitaire stroming, die op grond van beginselen van naastenliefde en gezamenlijke ver- verantwoordelijkheid, die aandacht vroeg voor de nood van de dader. Naarmate het inzicht groeide in crimineel gedrag, kwam men tot de overtuiging dat de samenle ving niet is te verdelen in „goede” en „slechte” mensen, maar dat mensen onder bepaalde omstandigheden tot crimineel gedrag kunnen komen. Niet het elimine ren van de dader, maar het veranderen van de omstandigheden zou belangrijk zijn voor de preventie van misdaad. Zo werd een praktisch argument de dader te helpen, versterkt door een humanitair ar gument, namelijk de medemenselijkheid. DEN HAAG Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft woensdag een 21-jarige mi litair uit Amersfoort en een 23-jarige sol daat uit Den Bosch, die beiden bij de luchtmacht dienen, wegens het onklaar maken van militaire voertuigen veroor deeld tot veertien weken militaire deten tie. De advocaat-fiscaal had vier maanden gevorderd. De krijgsraad in Den Bosch had hen in eerste aanleg veroordeeld tot twee maan den. De twee soldaten moesten begin februari in het luchtmachtkamp Zeist blijven, om dat zij licht arrest hadden. Ontevreden over hun verblijf in het kamp dronken zij ’s avonds in de kantine van het kamp elk 25 a 30 glazen bier. Toen zij onder veel lawaai tegen middernacht naar hun kamer gingen, maande een korporaal hen rustig te zijn. Zij gingen echter naar buiten en uit baldadigdheid wierpen zij zand en bla deren in het koelsysteem van een mili taire autobus en in de benzinetank van een vrachtwagen op het parkeerterrein. Bij de behandeling hadden zij gesteld dat het niet hun bedoeling was geweest sabo tage te plegen. Ook de advocaat-fiscaal zag in hun daad geen politieke sabotage. Drs. Den Uyl verklaarde bereid te zijn een minderheidsregering te vormen op voorwaarde dat hij vanuit andere par tijen steun voor de verwezenlijking van zijn programma zal krijgen. Op die voor- EEN DERGELIJKE impulsieve wraak- reactie hebben wij, als we heel diep in ons hart kijken, allemaal. De één sterker dan de ander. Er zijn een aantal factoren die deze eerste reactie op een gruwelijke daad beïnvloeden, zodat wij in tweede instantie als wij enige afstand hebben genomen andere overwegingen laten meespelen. De mate waarin dit gebeurt, hangt weer af van factoren als in hoe verre wij bij het gebeuren betrokken zijn geweest, de tijdsduur en de kennis van zaken. Door een dergelijke schok worden wij opeens geconfronteerd met een hoe veelheid emoties waar ook onze sociale welvaartsstaat onvoldoende raad mee weet. Het laagje cultureel vernis blijft zeer dun op dit terrein waar allerlei ge voelens van angst en wraak gaan mee spelen. Het „oog om oog, tand om tand” blijkt gevoelsmatig dichterbij te liggen dan wij als lid van een samenleving die doortrokken is van christelijke en zede lijke waarden, wel zouden willen toe geven. NA DE FRANSE revolutie heeft het rationalisme een belangrijke andere rich ting gegeven aan deze primitieve reactie op misdaad, zoals het afhakken van de handen van een dief, het afsnijden van Er werden in het debat uiteraard van verschillende kanten pogingen gedaan de verkiezingsuitslag te analyseren. Mr. Van Mierlo zag er een duidelijke uitspraak in over de confessionele partijvorming. Vol gens hem hebben de kiezers de afspraken van de vooruitstrevende partijen gehono reerd. Deze ontwikkeling dient constitu tioneel te worden gekanaliseerd en be vorderd. Dr. Drees jr. meende echter dat de burgers allerminst gefrustreerd zijn geraakt door wisselende kabinetten in één en dezelfde regeringsperiode, maar veel meer door de inflatie, de woning nood, het ruimtelijk beleid, de vele auto’s op de wegen, de toeloop van buitenlandse arbeiders en een te royaal gevoerd uit gavenbeleid. DE MISDAAD VEROORZAAKT im mers een conflict in de maatschappij, de dader wordt eruit gelicht maar alle an deren blijven in de problematiek steken. Hierdoor wordt miskend dat het gaat om een samenspel van mensen en reacties. Het gaat niet aan één partij, de dader, eruit te lichten en de overigen te laten modderen. Daar het in zekere zin ieder een aangaat, zal ook gezamenlijk een op lossing gezocht moeten worden. Uit deze benadering is de conflictoplossing als functie van het strafproces naar voren gekomen. (Dus naast het kanaliseren van de wraakgevoelens en de gedragsbeïn vloeding). Begin van dit jaar is er door belangstellenden uit de sfeer van de straf rechtspleging, gecongresseerd over de po sitie van de slachtoffers van misdrijven. HET TOTAAL AANTAL zedendelicten deze categorie is dus veel ruimer dan aanranding van minderjarigen lijkt ge zien de gegevens van de criminele statis tiek 1967 enigszins af te nemen. Ontucht met bewustelozen, of minderjarigen kwam van 66 per miljoen inwoners in 1964 op 53 per miljoen inwoners in 1967. Aan de andere kant nam de categorie „dood door schuld” met meer dan 30 per cent toe. Op één miljoen inwoners was het aantal slachtoffers in 1694 tien en in 1967 gemiddeld vijftien. Deze stijging zal te wijten zijn aan een toeneming van het gemotoriseerde verkeer. Het aantal men sen dat op grond van het plegen van een delict ter beschikking van de regering is gesteld om te worden verpleegd, bedraagt ongeveer 600. Van het totaal in 1967 ge pleegde aantal seksuele misdrijven (1367) komt 1,5 percent voor rekening van deze categorie. AMSTERDAM. In een hotelkamer aan de Oudezijds Voorburgwal in de Amsterdamse binnenstad hebben vier mannen, vermoedelijk een Italiaan, een Fransman, een Indonesiër en een Portu gees, twee Australische toeristen in hun hotelkamer beroofd onder bedreiging van een pistool en messen. De Australiërs werden bewogen tot af gifte van twee gouden horloges (samen een waarde van ongeveer 1500 gulden), een koffer met kleding en twee geldsbe dragen van respectievelijk 640 gulden en ongeveer 200 dollar. In tegenstelling tot de confessionele woordvoerders, die de kiezers geen „her examen” willen laten doen (Biesheuvel) of hun „huiswerk” willen laten overma ken (Udink) vond mr. Geertsema nieuwe verkiezingen als laatste redmiddel ver antwoord. Er openbaarde zich ook een verschil van inzicht tussen A.R.P. en V.V.D. over de verdere procedure bij de kabinetsformatie. Mr. Biesheuvel vond dat men de zaak nu maar verder hele maal aan de koningin moet verlaten, maar mr. Geertsema wilde het rapport van de informateur straks publiceren en daarover opnieuw debatteren. Ook drs. Aarden (P.P.R.) pleitte daarvoor. waarde diende ook mr. Van Mierlo zijn motie in. Het beleid van een progressief minderheidskabinet zal volgens hem niet onder alle omstandigheden ondertekend behoeven te worden, maar wel een loyale kans moeten krijgen. Dat werd door mr. Biesheuvel, die vond dat drs. Den Uyl zichzelf op sterk water heeft gezet, van de hand gewezen. De antirevolutionaire fractieleider sprak van een „afdwingmo- tie” en vond het niet redelijk steun te vragen voor 4een regeringsprogramma waaraan niets meer is te veranderen. Volgens mr. Geertsema leek dat pro gramma trouwens funest voor het land, Dr. Drees jr. vond het onjuist „er een programma door te rammen” dat slechts de steun heeft van éénderde van de kie zers. AMSTERDAM. Twee Amster damse K.V.P.-raadsleden willen een onderzoek naar de mogelijkheid om de diverse zalen en kamers van het paleis op de Dam te gebruiken als trouwgelegenheid. Hiermee zou, aldus de raadsleden, tegemoet worden ge komen aan de wens van de koningin het paleis een levendiger functie te geven. Bij het door B. en W. in te stellen onderzoek zouden de meest uit eenlopende groepen uit de burgerij moeten worden betrokken om „te voorkomen dat een establishmentsfeer ontstaat”, De raadsleden mevr. Aerts-de Vries en mr. Van der Eyden,. menen dat een eventueel gebruik voor trouwge legenheden geen afbreuk doet of wij ziging brengt in de bestemming van het paleis. B. en W. hebben inmiddels toegezegd met een pre-advies over het voorstel te zullen komen. De vijf partijen weigerden hun steun aan de kandidatuur van drs. Den Uyl, omdat zij vonden dat er vóór alles moet worden gestreefd naar de vorming van een meerderheidsregering, die de huidige financieel-economische problematiek te lijf kan gaan en die de sociale onrust krachtig tegemoet kan treden. Zij kregen daarbij de steun van de S.G.P., het G.P.V., de Middenstandspartij en de Boe renpartij. De onduidelijke politieke situatie en de grote programmatische verschillen ma ken het volgens de confessionele woord voerders nodig dat er eerst een infor mateur komt die deze verschillen kan overbruggen. Volgens drs. Udink (C.H.U.) hebben de terreinverkenningen met V.V.D. en DS’70 nog onvoldoende duide lijkheid gebracht en getuigt het van „pru dentie,” de weg van een informateur op te gaan. Dr. Veringa zei dat er nog geen redelijke mate van zekerheid is dat het overleg positief zal eindigen. De confessionele partijen haalden zich de hoon van de progressieve groepering op de hals. Drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo hielden hun voor dat zij met een „onbegrijpelijke lichtzinnigheid” op de oude procedure zijn teruggevallen, hoe wel het idee van het voordragen van een formateur door de Tweede Kamer nota bene door henzelf was opgeworpen! (Mo- tie-Kolfschoten) geven, is ook nu nog in volle gang (zo worden wel de kleine behuizing, slechte huwelijken als oorzaken van kindermis handeling genoemd). Zonder te ontken nen dat deze benadering nuttig is, dreigt een andere groep, met name de slacht offers van een misdrijf en zij die hier di rect of indirect verder bij betrokken zijn, in de vergetelheid te raken. Het is vooral de verdienste van de Rotterdamse crimi noloog mr. G. P. Hoefnagels geweest dat op deze categorie „anderen dan daders” de aandacht is gevestigd. WEL BENADRUKTEN de verschillen de inleiders van deze conferentie dat juist bjj zedeiykheidsdelicten met minderjarige slachtoffers, het kind de grootste schade wordt aangedaan door impulsieve reacties van de omgeving. De gebeurtenis zelf heeft in de meeste gevallen voor het slachtoffertje een schokkend en traumatiserend effect. Dit wordt echter in hevige mate versterkt door de emotionele reacties van de omge ving. Matiging in dat opzicht zou dus reeds een belangrijke beperking van de immateriële schade met zich brengen. stateerde „markante verschillen” tussen het confessionele urgentieprogramma en dat van DS’70 met name op het gebied van de ontwikkelingshulp en de landbouw structuurpolitiek, waarvan dr. Drees zei dat er miljarden aan zijn verspild. Ook de kritiek van dr. Drees jr. op het ka- binet-De Jong vormt volgens mr. Biesheu vel een moeilijkheid. hun geestelijke nood. Dit laatste aspect vond geen nadere uitwerking in concrete voorstellen. Eén der belangrijkste vraagstukken is nog hoe voertuigen die op aardgas rijden, hun brandstof het best kunnen meevoeren: in vloeibare vorm of als gecomprimmeerd gas. Het plan om met aardgas proeven te nemen rees bij dr. ir. W. J. Kem pen, directeur van het gemeentelijk gasbedrijf van Groningen, toen hij vo rig jaar een bezoek bracht aan de Verenigde Staten. Daar ontdekte hij hoe men experimenteerde met motor voertuigen op aardgas. Uit die Ame rikaanse experimenten was al duide lijk, dat wanneer een motor op aard gas loopt, de uitlaatgassen schoon zijn, de levensduur van de motor toe neemt en de noodzaak om olie te ver versen en bougies te verwisselen aan zienlijk wordt beperkt. In San Diego rijden al stadsbussen op aardgas. De gemeente Groningen overweegt, als de experimenten zich verder goed blij ven ontwikkelen, om eventueel ook in Groningen de stadsbussen op aardgas te laten rijden. DEN HAAG. Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op vragen van twee P.v.d.A.-Kamerleden meegedeeld dat de informele bezoeken van de fregatten „Van Galen” en „Evert sen” aan Griekenland in dat land geen aanleiding kan geven tot misverstand aangaande de oriëntatie van het Neder landse buitenlandse beleid. NAAST DE FUNCTIE van het straf proces de wraakgevoelens op te vangen door de berechting in handen te leggen van een objectieve instantie, ontstond de functie, ter beveiliging van de maatschap pij, de dader te „behandelen”. Dit wordt de gedragsbeïnvloeding genoemd. Door deze opvatting is de dader sterk in het voetlicht gekomen. Het opsporen van de maatschappelijke omstandigheden die aanleiding tot crimineel gedrag kunnen HOOGEVEEN. In Nederland wonen nu meer dan één miljoen mensen in krot ten. Deze situatie zal blijven bestaan zo lang de bouwkosten in verhouding tot het prijspeil met meer dan het dubbele per jaar stijgen. Alleen al dit jaar zullen volgens mr. Van den Hoff de kosten waar schijnlijk stijgen met één percent of meer per maand. Structuurverbeteringen met uitzicht op reële en substantiële kosten besparingen in de woningbouw moeten daarom de hoogste prioriteit hebben. Aldus mr. C. M. van den Hoff, direc teur van de Nationale Woningraad giste ren in Hoogeveen, waar ir. A. Peters, directeur bouwnijverheid van de centrale directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, twee modelwoningwet- woningen opende met een blijvend flexi bele indeling. „De organisatiestructuur van de bouw nijverheid is zo achterlijk en zo fossiel dat deze bouwnijverheid gewoon niet in staat is om het produkt te leveren waar aan we anno 1971 in omvang, prijs en kwaliteit behoefte hebben. Dit heeft ons tot de conclusie gebracht dat structuur verbeteringen met een uitzicht op reële en substantiële kostenbesparingen in de woningbouw de hoogste prioriteit moeten hebben. Bij een bewust beleid onder meer door een indeling van opdrachten acht ik kostenbesparingen van meer dan 20 percent mogelijk”, aldus mr. Van der Hoff. In de model-woningwetwoning zijn door verplaatsbare wanden zeven varia ties van indeling mogelijk. De bouwver eniging Hoogeveen bouwt hiervan een complex van 142 woningen in plan-Kra- keel en de huur inclusief verwarming komt op circa 250 gulden per maand. Het plan kent twee basistypen en is gerealiseerd met medewerking van het architectenbureau J. Martini uit Gronin gen en de Nationale Woningraad. Mr. Van den Hoff nam in zijn toe spraak ook stelling tegen de voorlichting in Nederland over de experimentele woonvormen. Hij zei: „In overigens op zich goed te begrijpen enthousiasme worden vooral uit architectenkringen die zich be zighouden met het vraagstuk van nieuwe woon- en leefvormen, de vondsten van de tekentafel via de moderne communicatie middelen als dè oplossing voor stadsver nieuwing of ontwikkeling van nieuwe wij ken aangeprezen. Vaak echter lijkt de voorlichting die men over nieuwe experi mentele projecten krijgt meer op de agres sieve verkoopmethoden uit de reclame”, aldus mr. Van den Hoff. Hij vervolgde: „Zo lang ons produktie- apparaat echter geen revolutionair-nieu- we produkten kan leveren dan alleen te gen onaanvaardbaar hoge prijzen, is dit niet veel meer dan volksverlakkerij. Het verkopen van stenen voor brood”. De kabinetsformatie is daardoor weer teruggevallen op de oude procedure, waarbij de koningin de politieke leiders consulteert alvorens een formateur of in formateur aan te wijzen. Het staatshoofd maakte met die consultaties vandaag reeds een begin. De vijf partijen zullen, zo bleek uit hun bijdragen aan het Ka merdebat, adviseren een informateur te benoemen die de mogelijkheid van de vorming van een vijfpartijen-kabinet ver der onderzoekt. Algemeen wordt aangeno men dat prof. Steenkamp met een der gelijke opdracht zal worden belast. Dat prof. Steenkamp geen eenvoudige opdracht wacht, bewezen de bijdragen aan het debat. K.V.P.-fractieleider dr. Veringa vond dat zijn partij zich in het regeringsprogramma zal moeten kunnen herkennen. Dr. Drees jr. eiste kritische bezinning op de overheidsuitgaven om ruimte te maken voor beter onder wijs, meer woningen en hogere AOW-uit- keringen. Mr. Biesheuvel (A.R.P.) con- Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 Een uitbreiding van het verbod zou een wijziging in de Algemene Politie verordening nodig maken. Burgemees ter Samkalden vindt dat niet nodig. Mocht aan een verruiming later toch behoefte ontstaan dan kan men er met tertijd toch nog over beslissen. Overigens heeft men de indruk in Am sterdam dat het aantal hippies dat de hoofdstad dit jaar zal bezoeken, aan zienlijk kleiner zal zijn. De Dam wordt op het ogenblik nog lang niet door grote menigten jongelui bevolkt. Het Nationa le Monument is ook nog gemakkelijk be reikbaar. De indruk bestaat dat de stroom jeugdige toeristen een weinig wordt afgewend naar Kopenhagen. Daar probeert men in allerijl voorzieningen te treffen om de groeiende stroom jonge ren op te-vangen. Burgemeester Samkalden gaf enige cijfers over de toeneming van de crimi naliteit die eind vorig jaar reden waren om het slaapverbod op en rondom de Dam uit te vaardigen. Het aantal dief stallen uit winkels en uit auto’s steeg vorig jaar in de Amsterdamse binnen stad tot 5374 gevallen tegenover 2274 ge vallen in de overeenkomstige periode (mei tot en met september) van het jaar 1969. In diezelfde periode nam het aantal gevallen van mishandeling en be dreiging met geweld toe van 57 tot 114. Het Damdetachement van de Amster damse politie maakte vorig jaar op en rondom de Dam 54 arrestaties wegens het in bezit hebben van narcotica. gen. Bij benzinemotoren komt in de uitlaatgassen een aanzienlijke hoe veelheid koolmonoxyde voor. Deze va rieert op het ogenblik mits de mo toren redelijk zijn afgesteld van drie tot zeven percent. Bij aardgas als motorbrandstof bleef de hoeveel heid koolmonoxyde minder dan 0,1 percent te zijn (dit is nog minder dan het koolmonoxyde in de rook van een sigaret). Andere schadelijke be standdelen in de uitlaatgassen, zoals aldehyden of onvolledig verbrande pro dukten, wenden bij aardgas als brand stof evenmin aangetoond. De uitlaat gassen bestaan dan uitsluitend uit stikstof, waterdamp en koolzuur. Men gaat nu proberen hoe aardgas vloeibaar kan worden gemaakt. In hoeverre aardgas als autobrandstof opgang zal gaan maken hangt nog van verschillende vraagstukken af, zoals het kostenvraagstuk, de verhouding tussen aardgas- en benzineprijs en dergelijke. Het ministerie van Econo mische Zaken is in het Groningse ex periment bijzonder geïnteresseerd. Heeft u al ingetekend op de encyclopedie in wekelijkse afleveringen die u als abonnee van onze krant is aangeboden? U pakt die buitenkans toch zeker? Gebruik de bon uit de groene folder of vraag een gratis proefnummer aan bij onze krant of bel 05200-15243. vZz>z,z>

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2