CAIRO ZOU BEREID ZIJN de olmen Weer Poolse leider „weggezuiverd Chileense parlement keurt nationalisatie MET ISRAEL TE PRATEN kopermijnen goed VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken k „als alternatief oorlog is” H| w onderschept paar bomen Al meer dan Met Pinksteren achtergrond geen pasjes voor de muur 100 doden in Turkije o Geen halvering troepenmacht in Europa w een VERHOEVEN W - lifc échte Politieke moorden in Guatemala graan-genever die is van verhoeven! DONDERDAG 13 MEI 1971 Erkenning Amerikaanse regering: Na aardbeving Gierek „Nieuwe ster' WARSCHAU (AFP) In de leiding van de communistische partij in Polen lijkt opnieuw een machtig man op een zijspoor te zijn ge manoeuvreerd. Nog geen half jaar na de val van partijleider Vladislav Gomoelka gaan er nu geruchten dat generaal Mieczislav Moczar, de sterke man naast Gomoelka’s opvolger Eduard Gierek, vrijwel van het politieke toneel in Polen is verdwenen. De generaal is al sinds een maand niet meer in het openbaar verschenen en al heet het dan officieel dat hij ziek is, waarnemers geloven dat Moczar alleen nog op papier de functies van hoofd van het leger en de veiligheidsdienst bezit. Het gezag hebbende Franse blad Le Monde meent zelfs te weten dat generaal Moc zar op 11 april al officieel van zijn functies is ontheven. Aan de voor avond van een bijeenkomst van het politieke bureau van 4e partij zou partijleider Gierek hem toen in het bijzijn van premier Jaorszevicz van een en ander op de hoogte hebben gebracht. Hf vt ANN01792 een na dat stedelingen op een of andere geheim zinnige manier een hunkering naar de levende natuur in zich voelen ontwaken, ook al is die levende natuur gereduceerd tot een eenzaam groepje bomen in een plantsoen, spreekt boekdelen. Het spreekt vooral boekdelen over de enorme vergis sing die sommige knappe ontleders van de menselijke mentaliteit maken, wan neer zij beweren dat een burgerij de stad krijgt die zij verdient, of tenminste, dat een stedelijke bevolking in meerderheid de moderne geest van staal en beton be zit, niets over heeft voor niet-materiële genoegens en geen oog meer heeft voor de dingen des levens die niets met auto’s en televisie-apparaten te maken hebben. Gezien de bemoeiingen van de inter nationale gemeenschap met het conflict in het Midden-Oosten, en het feit dat Is raël als militair sterkste partij uit de zesdaagse oorlog is getreden en Egyptisch grondgebied bezet houdt, kan de V.A.R. nu onmogelijk directe onderhandelingen 'n zuiver 'natuurprodukt zacht smaakvol exclusief ISTANBOEL (Rtr.). Meer dan hon derd mensen zijn omgekomen bij de aard beving die het zuidwesten van Turkije heeft getroffen. Het centrum van de be ving lag kennelijk vlakbij het bergstadje Boerdoer, ongeveer 600 kilometer ten zuid oosten van Istanboel. Daar heeft men ook de meeste slachtoffers onder de puinhopen van ingestorte gebouwen vandaan gehaald. Dit is uit officiële kring in Istanboel ver nomen. WASHINGTON (DPA) Een Ameri kaanse Sprint-raket heeft bij een oefe ning boven de Stille Oceaan voor het eerst een duikbootraket van het type Po laris onderschept. Volgens het Ameri kaanse Ministerie van Defensie heeft de raketafweer hiermee een nieuwe dimensie gekregen. Als het ooit zover komt dat een stede lijke bevolking inderdaad niet meer weet hoe een boom eruit ziet, hoe een bloem moet worden gekweekt en wat vrucht bare aarde is, dan zal dat toch in hoofd zaak te wijten zijn aan degenen die onze mooie steden bouwen, onze snelwegen aanleggen en onze aarde bedekken met beton en grint, zonder voldoende te be seffen dat mensen nog iets anders nodig hebben om te leven dan snelheid, com fort, spaarbankboekjes en doorzonkamers. Men ziet in Amsterdam en in Stock holm stadsmensen als straatvechters op treden tegen politie en gemeentewerklie den, die als overheidsdienaren het bevel tot executie van de bomen wilden uitvoe ren. In Stockholm was het gevecht zo he vig, dat de politie de indruk kreeg dat sommige verdedigers van de bomen zelfs hun leven veil hadden. Vanwaar die ver rassende emoties? Men hoort vaak bewe ren dat stadsmensen liever een parkeer plaatsje voor hun auto dan een plantsoen hebben, maar dat blijkt dan toch niet al tijd te kloppen. Een metro is een open baar nutsbedrijf waarvan de stedeling veel gemak kan beleven. Een boom is een ding waar ogenschijnlijk niemand wat aan heeft, uitgezonderd de hondjes van de flatbewoners, maar die zijn met een lantaarnpaal even gelukkig. En toch vechten Stockholmers zich bij na dood om een groepje iepen te behou den, dat midden in het stadsgewoel staat te groeien op een plek waar het niet ge wenst is. Het gebeurt in Amsterdam, het gebeurt in Stockholm, het gebeurt zelfs in Japan waar onlangs een soort boeren opstand uitbrak toen gemeentelijke bull dozers akkers kwamen vernielen. Het feit De strijd- om het behoud en de cultive ring van de sociale ethiek in het individu kan moeilijk worden gewonnen als er ge streden wordt met oogkleppen op. Toch is die strijd het belangrijkste evenement dat in onze tijd plaatsgrijpt. Soms moet men vrezen dat die strijd al verloren is. *AZVWWWWWVWVWWA/WVVVWV\AAAAIVVVWVWVVVV\AAAAAXWVWWVVVVWWWWWWVVVWVVWVWV nMAAHAAAM/WVV\HIVVVVVVVVIAWVVVVVVVWVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXA Overigens bestaat er grote vrees dat het dodencijfer nog veel hoger zal uitkomen. Door het wegvallen van de verbindingen begonnen er gisteravond pas berichten binnen te komen dat ook het gebied van Jesilova, zo’n 50 kilometer ten westen van Boerdoer, zwaar is getroffen. Verscheidene dorpen zouden hier door de beving volle dig zijn verwoest. In Boerdoer zelf schijnen meer dan 50 grote gebouwen, waaronder vele regerings gebouwen, en zo’n 70 percent van de hui zen totaal te zijn verwoest. Over het aan tal gewonden waren nog geen volledige cijfers beschikbaar maar het is in ieder STRAATSBURG (ANP) Een verklaring van de Israëlische regering dat zij bereid is troepen uit bezette gebieden terug te trekken zou het begin kunnen zijn van een vermindering van spanning en een ontwikkeling naar vrede, aldus heeft de Egyptische minister van Staat, Esmat Abdel Meguid, gisteren in de politieke commissie van de Raad van Europa verklaard, zo is in gezaghebbende kringen in Straatsburg vernomen. De voorzitter van deze commissie, de Westduitse christen-democraat Erik Blumenfeld, ver klaarde uit hetgeen minister Meguid had gezegd de indruk te hebben ge kregen dat de Verenigde Arabische Republiek bereid zou zijn tot recht streekse onderhandelingen met Israel als het alternatief oorlog zou zijn. zenlijke recht” de minerale rijkdommen van het land, met inbegrip van koper en nitraat, te exploiteren. De maatregel heeft met name gevolgen voor de grote Amerikaanse maatschap pijen Anaconda, Kennecott en Cerro, die tot dusver met deelneming van de Chi leense staat de grote kopervoorraden van het land exploiteerden. De wanhopige worsteling om het be houd van een paar iepen in een stad lijkt immers op een achterhoedegevecht, dat alleen nog maar symbolische waarde heeft. met Israël aanknopen. Maar zou de in ternationale gemeenschap de V.A.R. dwin gen tot directe onderhandelingen, dan zou een geheel nieuwe situatie ontstaan, zo verklaarde, volgens deze kringen, minis ter Meguid. BERLIJN. (DPA) De Westberlijners kunnen met Pinksteren niet voor familie bezoek naar het oostelijk stadsdeel. Het overleg tussen Oost- en West-Berlijn over een bezoekregeling wordt pas op 30 juni voortgezet. Oost-Berlijn wil een officiële regeling op lange termijn. West-Berlijn voelt meer voor bijzondere afspraken van beperkte duur, die de verantwoordelijkheid van de Grote Vier voor Berlijn niet in het Een bijzonder treffend voorbeeld levert op het ogenblik de reactie van stedelingen voor het behoud en de sanering van hun leefmilieu op. Het is bijna ongelofelijk dat in steden als Amsterdam en Stockholm volkomen onafhankelijk van elkaar inci denten kunnen plaatshebben die in aan leiding en verloop op elkaar lijken als twee druppels water. Het gaat hier om de bijna op razernij lijkende getergdheid waarmee stedelingen een groep bomen verdedigen, die de plaatselijke overheid wil omkappen in verband met metro- bouw. Een aantal amendementen, ingediend door het Huis van Afgevaardigden en overgenomen door de senaat, kan nog voor moeilijkheden zorgen. In de amen dementen wordt de samenstelling vast gesteld van het tribunaal dat zal moeten beslissen over de bedragen van de schade vergoeding die aan de getroffen onderne mingen wordt toegekend. De linkse coa litieregering wenst meer regeringsverte genwoordigers in het tribunaal en Allen de zou onlangs hebben laten dóórscheme ren dat hij het ontwerp niet zal onderte kenen als aan dat verlangen niet tegemoet wordt gekomen. moedigend. De belangstelling voor mens als natuurprodukt is tanend, evenredigheid met de stijgende belang stelling voor hem als werkkracht en po litiek element. Gespecialiseerde deskun digen besturen onze maatschappij en ver diepen zich in moderne methoden van samenleven, maar vergeten daarbij vaak zich eerst te verdiepen in de menselijke natuur en de absurde verwringingen waaraan die nu al bijna een halve eeuw blootgesteld is. Ook de grootste oppositiepartij, de christen-democratjsche partij van ex-pre- sident Eduardo kei, gaf haar steun aan het ontwerp. Het wetsontwerp moet nog door de president worden ondertekend alvorens het van kracht wordt. Minister Meguid verklaarde echter ook, zo merkten deze zegslieden op, dat als Israël het aide memoire aan Jarring van de hand wijst, „de wapens zullen spre ken”. Dit aide memoire, een antwoord op vragen van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring, en niet de verklaring van de geconfedereerde Arabische Staten de V.A.R., Syrië en Libië van Benghazi vormt het kernpunt van de Egyptische politiek, aldus minister Meguid. Terwijl de economische en politieke omstandigheden in Europa steeds op nieuw de grote verschillen tussen de na tionaliteiten illustreren, doen zich nu en dan evenementen voor die duidelijk ma ken dat de mensen in dit werelddeel toch eigenlijk ook heel veel gemeen hebben. SANTIAGO DE CHILI (Reuter). De Chileense senaat heeft gisteravond zijn goedkeuring gegeven aan een wetsont werp dat president Salvador Allende machtigt de grote kopermijnen en andere grondstoffen in het land te nationalise ren. Het Huis van Afgevaardigden ging vorige week al akkoord met dit wetsont werp, dat Allende vier maanden geleden bij het parlement indiende. Het geeft de Chileense staat het „permanente en we- Een grote groep demonstranten heeft gisteren verhinderd dat in een park in het centrum van Stockholm, de zogeheten „Kunstradgarden”een groepje olmen is gerooid. De bomen zouden moeten verdwijnen voor de aanleg van een metrostation, maar na een veldslag tussen inderhaast op getrommelde duizenden demonstran ten en de politie, die de rooiers te hulp was gekomen, konden slechts drie bomen worden geveld. Na de slag waren er onder de agenten vier en onder de betogers dertig gewonden. De demonstranten hebben de wacht in de olmen betrokken. Sommigen liggen in hangmatten, anderen zitten op zware takken. Zij hebben meege deeld te zullen volhouden tot de ge meente Stockholm terugkomt op het besluit bomen te rooien. Hoewel vooralsnog geen officiële bekendmaking van de affaire wordt verwacht, is het wel duidelijk dat de „afgang” van generaal Moczar al meer dan een maand geleden is be gonnen. De leider van de partizanen is op 9 april voor de laatste keer in het openbaar gezien. Hij bevond zich toen met andere autoriteiten op het vliegveld van Warschau om partij leider Gierek en zijn delegatie te ver welkomen die terugkeerden van het 24ste partijcongres in Moskou. Sinds dien is de naam van de generaal vol ledig uit de officiële publikaties ver dwenen. In de tweede helft van april vernam men in onofficiële kringen in de Poolse hoofdstad dat de 58-jarige generaal ernstig ziek was (volgens de één getroffen door een hartaanval, volgens de ander door een hersen bloeding) en dat hij was opgenomen in de kliniek van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Warschau. Generaal Moczar zou momenteel van zijn ziekte herstellende zijn, maar ook hier lopen de meningen uit een: volgens sommigen zal hij spoe dig weer in het openbaar verschijnen GUATEMALA (Reuter). Op ver schillende plaatsen in Guatemala zijn gisteren de acht lijken van vermoorde mannen gevonden. Maandag maakte de politie al de ontdekking van elf lijken, kennelijk slachtoffers van politieke wraaknemingen, bekend. Twee van de lichamen vertonen sporen van folte ringen. Vier lijken waren doorzeefd met kogels. De Polaris werd van een proefschip ge lanceerd, de Sprint van de basis Kwaja- lein. en volgens anderen kan het nog ver scheidene maanden duren voor hij weer geheel genezen zal zijn. Men kan natuurlijk zo’n rel in Stock holm rangschikken onder de reeks on fatsoenlijke inbreuken op orde en gezag, zoals die de laatste jaren voortdurend plaatshebben. Van veel rellen wordt nooit de achtergrond onderzocht, laat staan de oorzaak weggenomen. Men kan ook pro beren er een les uit te trekken en overleg te plegen over de manier waarop over heid en particulier initiatief tegemoet kunnen komen aan de duidelijke behoefte aan een goed levensmilieu. Wat dat be treft, zijn de ervaringen echter niet be de in Op het gebied van de mode, de religie, de generatieconflicten en de tal van an dere maatschappelijke voedingsbodems doen zich verschijnselen voor die een merkwaardige overeenkomst vertonen over alle grenzen heen. Daaruit blijkt een verrassende eenvormigheid van denken en reageren, die ten aanzien van de poli tiek en de economie de verdenking wekt dat zij de naties eigenlijk kunstmatig iso leren, terwijl de maatschappelijke ont- wikkelingsvormen vrijwel synchroon ver lopen en zelfs incidenteel tot identieke explosies leiden, waarin een uniform denk- en reactiepatroon valt te onder scheiden. Een van de sterkste argumenten waarop politieke waarnemers in War schau hun mening over Moczar base ren is de steeds grotere publiciteit die wordt gegeven aan de „nieuwe ster” van de partij, de 44-jarige Stanislav Kania, die op 16 april nog werd opge nomen in het secretariaat van het centrale comité. Deze Kania zou vol gens sommigen al de verantwoorde lijkheid over de veiligheidsdienst zijn toevertrouwd terwijl partijleider Gie rek persoonlijk de controle over het leger zou hebben genomen. Op 23 april nam Kania, aan de zijde van Gierek, deel aan een bijeenkomst van werknemers van het ministerie van Volksgezondheid. Op 6 mei ver scheen hij samen met zijn partijlei der op een vergadering van de lei dende figuren van de veiligheids dienst en enkele dagen later zag Le Monde ziet in de „zuivering” van Moczar een duidelijke overwin ning voor Gierek. Het blad schrijft dat de partijleider al lange tijd wei nig sympathie voor de generaal heeft gekoesterd. Zo stelde Moczar in 1964 als onder-minister van Binnenlandse Zaken voor in het apparaat van de geheime politie een orgaan op te ne men dat belast was met het toezicht op de partij. Het plan, dat geïnspi reerd leek te zijn door de ideeën van Beria in het Kremlin, werd door het politburo verworpen dankzij met na me de oppositie van Edward Gierek, in die tijd eerste secretaris van de partij in Silezië. In 1968 leidden gene raal Moczar en zijn partizanen het offensief tegen de Revisionisten, de Zionisten en andere vijanden van de partij. In Silezië weigerde Gierek echter zich met deze bemoeizucht van de centrale macht in te laten. In januari van dit jaar, kort Erkenning van Israël, aldus de Egyp tische minister, is een politieke daad, zo als Amerikaanse erkenning van de Chi nese Volksrepubliek zou zijn. Maar de V.A.R. ontkent uiteraard niet het bestaan van Israël, getuige onder andere het feit dat zjj op Cyprus een wapenstilstands- overeenkomst heeft gesloten. Meguid waarschuwde, aldus gezagheb bende kringen in Straatsburg, dat indien het westen rekent op Israël als verde diger van de democratie en schild tegen het communisme in het Midden-Oosten, vrede onmogelijk is: wanneer ideologische overwegingen een rol gaan spelen in het conflict is een oplossing uitgesloten. In antwoord op een vraag of de Rus- siche deskundigen na beëindiging van het conflict zouden worden teruggetrok ken, zoals de Engelse troepen de kanaal zone hebben geëvacueerd, verklaarde Me- quid dat een vergelijking onmogelijk is. Egypte had de hulp van Russische ex perts ingeroepen om zich tegen Israëli sche aanvallen op doelen diep in Egyp te te kunnen verdedigen: vóór de wa penstilstand konden dank zij Russische hulp vijftien Israëlische vliegtuigen wor den neergeschoten. „Als eenmaal vrede is gesloten, waar om zouden de Russische deskundigen dan blijven’,’ aldus minister Meguid, die hier aan toevoegde dat hun hulp het Egypte mogelijk had gemaakt een achterstand van tien jaar te overbruggen. MEICZISLAV MOCZAR e de val van Gomoelka, kwam het duo GierekMoczar opnieuw tegenover elkaar te staan. Er was een nieuwe staking uitgebroken in Szczecin en generaal Moczar, verantwoordelijk voor de veiligheid in het land, vond dat de socialistische staat in gevaar was en stelde een gecombineerde ac tie voor van grondtroepen en mari niers om de onwillige arbeiders weer op het rechte pad te zetten. Maar hoe wel er al een verklaring was opge steld om de bevolking op de nood zaak van een gewapende interventie te wijzen, werd het plan op het laat ste moment door Gierek getorpe deerd. Hij besloot naar Szczecin te gaan en daar met de arbeiders een praatje te houden. De eerste secre taris kwam van zijn „Poolse tour” terug als overwinnaar, aldus Le Mon de. men hem in Katowice bij de feeste lijkheden ter herdenking van de 50ste verjaardag van de opstand in Silezië. Het is vrijwel zeker, zo meent men, dat Moczar reeds voor zijn ziekte een groot deel van zijn invloed had verlo ren. Zijn populariteit van onverzoen lijke nationalist, gekleurd met gevoe lens van anti-semitisme, nam de laat ste jaren meer af naarmate de onder de oude generatie wijdverbreide par tizanengeest terrein moest prijsge ven aan de opkomst van jonge diplo maten met een na-oorlogse opleiding. Bovendien hebben de door Moczar uitgedragen nationalistische ideeën altijd een zeker wantrouwen in Mós kou gevonden, hetgeen een verklei ning betekende van zijn kansen rol op het eerste plan te spelen. WASHINGTON. (DPA) Met grote nadruk heeft de Amerikaanse regering zich gisteren tegen een wetsontwerp van de Democratische senator Mike Mansfield gekeerd om het aantal Amerikaanse sol daten in Europa te verminderen van 300.000 tot 150.000. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat dit ern stige en verstrekkende gevolgen voor de Amerikaanse buitenlandse politiek zou hebben. Amerika wil zijn troepen in Europa pas verminderen als de Russen hetzelfde doen. t.-S ;''4 W .*.4 L>. Mbb.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3