Schriftelijke examens gisteren voortgezet Maxi speaker. Gewiekste vragen bij havo-Engels steunen elkaar IN DE IJMUIDER VISHAL Rommelmarkt op Marktplein Werkgevers in bouw vanSSvoor SW sinas 2efles w rlas Tientallen doden Klop-Klopkomt! JONGEN NA AANRIJDING OVERLEDEN Ten bate van drumband bij busongeluk in Zuid-Afrik a „Voorwaarts I I H B 9 DONDERDAG 13 MEI 1971 Lts Havo Leao Mavo-3 Q ZWAARDEMAKER de jam voor mannen GEVITALISEERD MET MEER PUUR SAP f FLES ZONDER KUCHTEN bhir? H •7 ADVERTENTIE WWVVWVWWWWVVVVVVVVVVVVVVVVVVWWAAAAAfVWWWVVVVVWWWW)AAAZ^^ 1 vwwvwajwwvwvwvvvvwwvvvwwwvwwvwvvvvvwvv^ ADVERTENTIE i Stel uw verjaardag (Van een onzer verslaggeefsters) Het Duits voor mavo-3 gistermiddag ademde eenzelfde gemoedelijke sfeer als bij de kandidaten van de vierjarige mavo. „So dressiert man Schaferhunde” Schon von weitem horten wir mehr- ’s Middags om half twee verzorgt de drumband met het majorettenpeloton een show op het Marktplein. landelijke leao-examen: het aanzien van de school verbeteren kon da. zijns inziens geen kwaad. Het redden en bergen van de slachtof fers werd bemoeilijkt door de overstro mingen in het gebied, waar de laatste tijd een zware regenval is geweest. Je weet niet wat je hoort Graetz stopt maxispeakers In portable radio’s. Dat geeft een sound waar je koud van wordt. Te gek hoor. Van die kleine radio’s met zo’n groot geluid. Vind je nergens anders dan bij Graetz. En alle stations komen even subliem door. Als je b.v. alleen Veronica het einde vindt, druk je even op de popknop. Dat is alles. Kom es horen en bekijk gelijk de meesterlijke modellen. Vanaf 39,75 kun je terecht bij de erkende Graetz handelaar. Scheveningen In Scheveningen werden donderdagmor gen aangevoerd: 300 kisten schelvis, 360 kl. k. schelvis, 10 wijting, 30 kl. k. wijting, 200 gul, 120 koolvis, 10 kl. k. haring, 100 kl. k. makreel, 70 schol, 30 varia, 1000 kg tong. Besommingen Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 41 37.500, UK 1 15.980, 245 2.650, SCH 28 2.800, TH 37 5.040, UK 47 2.340, 138 23.400, IJM 23 630, WR 137 830, WD 6 4.640, 9 1.233, 15 1.180, 19 930, 25 4.120, 44 1.010, 46 1.480, 75 1.250, 115 1.730. Spanvissers: N££A1T VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel stimmiges Hundegebell”, zo luiden de titel en de eerste zin van het eerste stukje En de „Schwere Wörter” wor den in gedachten al weer door velen doorgebladerd. Hundegebell, ja ja, je zult mij niet meer pakken. Vijfentwintig vragen peilden ook hier naar het begrip van de tekst. Het eerste stuk was recht toe recht aan vertellend en heel doorzichtig. Het tweede bevatte een brok ironie, waar door het wellicht voor een aantal leer lingen wat minder toegankelijk was. De leao-examinandi hadden het gis teren niet zo druk. In de ochtend maakten zij een opgave Engels, die wel veel werk gaf, maar die de leer lingen zelf best te doen vonden. De tekst, gevolgd door 27 vragen, handel de over de carrière van Mahalia Jack- son. Voor het examen machineschrij- ven-kantoorpraktijk kregen de leao’ers niet minder dan 3 uur de tijd, maar daarin moest dan ook heel wat gebeu ren: het uitwerken van een concept tekst, een Amerikaanse brief, een re kening, een overzicht van een serie kaarten’iften (welke leerling weet wat dat zijn?), een aanvraag om uit betaling van 3000 van een beleg- gingsrekening en een klantenkaart. Een leraar vond dat er nogal wat ge vraagd werd van zijn leerlingen, maar gezien tegen de bedoeling van het (Van onze redactie economie) AMSTERDAM/UTRECHT. De werkge vers in de bouw zijn niet van plan te buigen voor de stakers. Sinds gisteren hebben zij hun gelederen strakker geslo ten, door een onderlinge steunregeling in het leven te roepen. Er komen aanvullen de regelingen, waarbij plaatselijke aan nemers gezamenlijk front maken. Deze regeling staat, aldus ir. Prins, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, naast de Onderlinge Werkgevers Garan tieverlening, waarbij veel grote bedrijven zijn aangesloten. Op die manier kunnen we het lang volhouden, vindt ir. Prins. Algemeen bestaat de indruk dat het con flict zich heeft verscherpt na de uursta- kingsactie van gisteren. Volgens de sta kingsleiders van de bouwbonden heeft 95 percent van de grote werken stilgele gen. Bij de kleinere objecten was de animo geringer. De werkgevers hebben hun twijfel uit gesproken over de opgave van de sta- kingsleiding. Volgens hen is de uursta- kingsactie een minder groot succes ge worden, dan de bonden voorgeven. Lang niet alle bouwvakkers zouden het met de acties eens zijn, ook al niet omdat de werkgevers vasthouden aan de richtlij nen, die per rondschrijven zijn verspreid en waarin staat dat stakers, of aan hen die werkwillig zijn maar door de staking worden getroffen, niets zal worden be taald. Op vier Amsterdamse objecten worden de arbeiders thans met uitsluiting gedreigd. Een uitvoerder van Euram in Breda heeft ook al gedreigd alle arbei ders te ontslaan als ze niet ophouden met staken. Bij De Kondor zijn vandaag Scheiding. In Or-Erkenschwick in de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfa- len heeft gisteren een 27-jarige man zijn 20-jarige ex-vrouw en haar vader op straat doodgeschoten, nadat enige uren daarvoor zijn huwelijk was ontbonden. De man is voortvluchtig. Ook de t theorie)-groep van de lts-en wordt deze week geëxamineerd, voor de eerste keer gebeurt dit lande lijk op dezelfde wijze. Maandag werd met Engels begonnen; een tekst over een jongen die ontvoerd wordt en in een kasteel terechtkomt moest deels vertaald en deels op vragen verklaard worden Het was vrij eenvoudig werk. Maandag ook wiskunde. De school had kunnen kiezen tussen moderne wis kunde en de oude vertrouwde. Dins dag werd aan een kleine veertig lts-en opnieuw Engels geëxamineerd nu vol gens het multiple-choice-systeem. De opgave was gelijk aan die van mavo-3 Bedoel’ng daarvan is te zien of de t-leerling feitelijk hetzelfde peil haalt als de mavo 3-leerling nu beiden kun nen doorstromen naar bet middelbaar technisch onderwijs. De proef kan niet in het nadeel van de t-leerling uitval len, want de school mag het beste punt van de twee examens aantekenen op zijn lijst. Het ziet ernaar uit dat dat het punt van het oude examen gaat worden voor veel leerlingen, want de multiple-choice-opgave werd als veel te pittig beoordeeld door hun le raren. Gisteren dan waren natuurkun- de-mechanica en Nederlands-tekstver- klaring aan de beurt. Het eerste vak werd bijzonder gevarieerd geëxami neerd; de kandidaten mochten zelfs kiezen uit een aantal opgaven. De Ne derlandse tekst liet een Marokkaanse gastarbeider, ene Moestafa, aan het woord. De leerlingen mochten daarna zeggen (onder andere) waarom Neder land „best iets extra’s voor de gast arbeiders mag doen”. Een zeer zinnige wijze van examineren voor een lts, zo oordeelde een leraar daarover. White Hall from Europe of the speech last week in which Peter Shore seemed to be descrediting the common market. 28. From the first sentence we learn that a. concern has been expressed in Europe about the speech; b. Concern has been expressed in White Hall about the speech; c. The contents of the speech are only slowly becoming known in White Hall; d. The reactions from Europe to the speech are not clearly understood in White Hall. De open deur, dat keuzevragen de intelligentie testen en geen taalbegrip is al zo dikwijls ingetrapt dat hij een draaideur lijkt. Voor het goede ant woord moet men de taal wel degelijk goe'd verstaan. Maar deze techniek test niet brede taalvaardigheid; of liever, slechts een aspect daarvan, namelijk het goed kunnen lezen of zoals de Duitsers het noemen het Lesever- stehen. En noem dat nu maar geen belangrijke vaardigheid. nog even Uit IJMUIDEN Zaterdag 15 mei wordt op het Marktplein een rommelmarkt ge houden die om tien uur begint en waar een bonte verzameling van voorwerpen te koop zal worden aangeboden. De opbrengst is bestemd voor de drumband „Voor waarts”, die zich in nieuwe uniformen gaat steken. Bedrijven of particulieren die nog iets op te ruimen hebben, kunnen dit melden via de telefoonnummers 10056 of 14969. De goederen worden dan afgehaald. Voor het aanschaffen van nieuwe uni formen heeft de drumband een bedrag nodig van ruim zeveneneenhalf duizend gulden. Dit moet geheel bijeen worden ge bracht via allerlei akties. Dat vraagt veel inspanning van bestuur en leden. Een ge- IJMUIDEN. In IJmuiden zijn donder dagmorgen door 27 vaartuigen aangevoerd 4591 kisten vis, 1532 kleine kisten, 150 stuks kabeljauw, 16.000 kg tong. De verdeling van de kisten was als volgt: 115 schelvis, 1363 kl. k. schelvis, 26 wijting. 72 kl. k. wijting, 685 gul, 2460 koolvis, 660 makreel, 53 kl. k. makreel, 44 kl. k. haring, 355 schol, 90 haai en 55 varia. Prijzen Per 1 kg: tarbot 827—780, gr. tong 429— 392, gr. m. tong 586562, kl. m. tong 771 737, tong 1 804742, tong 2 703—686, zalm 950—603. Per 125 kg: gr. kabeljauw 138132, m. kabeljauw 13098, m. koolvis zwart 6961, gr. koolvis wit 150, gr. leng 6862. Per 10 stuks: gr. kabeljauw 140, m. ka beljauw 11498. Per 50 kg: gr. schelvis 2522, gr. m. schelvis 3022, kl. m. schelvis 3123, schelvis 1 37—20, wijting 63—33, schar 35— 12.50, Jul 1 78—70, gul 2 50—41, gul 3 41— 25, gr. schol 88—75, schol 173—60, schol 2 7563, schol 3 54—38, tarbot 383—159, griet 19583, koolvis 1 zwart 3026, koolvis 2 zwart 2925, koolvis 1 wit 48, haai 32 24, rode poon 120150, haring 35.60 20.80, makreel 40.4014.80, horsmakreel 76.50, bot 76, kl. leng 33, ham 158. HOOFDDORP De 9-jarige A. J Kooistra uit Hoofddorp is woensdagmid dag om het leven gekomen. Hij verleende met zijn fiets volgens de politie geen voor rang aan een vrachtauto en werd over reden. Havo kreeg in die ochtenduren drie volle uren voor zes wiskunde-opgaven die binnen het geijkte kader vielen. De havo-leerling met wiskunde in zijn pakket is op de hier gepresenteerde problemen goed getraind. Hier volgt, als voorbeeld, de stereo-opgave voor hen die het nog eens willen proberen: Van een regelmatige vierzijdige pi ramide T.ABCD is AB =8 AT =9. Het midden van de ribbe AD is punt P en het midden van de ribbe CT is het punt Q. De diagonalen van het grond vlak snijden elkaar in punt R. a. Construeer in een stereometrische figuur van de piramide het snij punt S van de lijn RT en het vlak BPQ. b. Bereken de inhoud van het vier- vlak BD QT. c. Bereken de afstand van de lijnen RT en BQ. De havo op de woensdagmiddag ten slotte bracht Engels. Vijf anonieme stukjes, afnemend in lengte met bij behorende keuzevragen. Wie de tekst en vragen goed vergelijkt is het dui delijk, dat men de gewiekstheid waar mee de vragen werden opgesteld moet bewonderen. Ik citeer als voorbeeld het begin van stukje drie en een serie daarbij horende keuzevragen. Troubled echos are still reaching drie objecten stilgelegd. De arbeider» hebben dat gedaan, omdat 150 werkne mers zijn uitgesloten. De arbeiders zijn van plan nog meer objecten van De Kon dor in hun represailles te betrekken. De Kondor heeft gisteravond tijdens een spoedconferentie in Amsterdam gezegd met personeel en vakbonden over her vatting van het werk te willen praten. Als de hele ploeg weer aan het werk gaat, aldus directeur ir. Delgorge, wil De Kondor ook de niet gewerkte dagen be talen. De Kondor maakte het personeel tot „onbezoldigde werknemers”, toen de betonijzervlechters ermee ophielden. Vol gens de directie zou er toen voor de rest „geen werk meer” geweest zijn. De loon- betaling is daarbij „door overmacht op geschort”, aldus de directie. Zij zegt de arbeiders nu de hand te willen toeste ken. De Kondor heeft in Nederland 15 projecten met in totaal 600 man perso neel. Per dag wordt thans tenminste voor vijf mille schade geleden. NKV-secretaris Spit heeft de bouwbon den inmiddels laten weten dat zij bij hun acties voor „een goede CAO” de volledige steun van de vakcentrales hebben. Het gaat om rechtvaardige arbeidsvoorwaar den. Om een eind te maken aan de na tionale schande die woningnood heet, zijn goede vaklieden met een goede beloning nodig, aldus de NKV-secretaris. Ook NW-vice-voorzitter De Boon zegde steun van de vakcentrales toe tijdens een de monstratie in Zaandam. Hij verzette zich tegen het dreigement van werkgevers, die buitenlandse krachten naar huis willen sturen omdat ze solidair zijn met de Ne derlandse arbeiders. „Wij zullen niet aanvaarden dat ze op de trein worden gezet”, aldus de heer De Boon. Vandaag is ook het grote Nijmeegse woningbouwproject in de nieuwe wijk Dukenburg stil gelegd. Er zijn nu in to taal 107 stakingsobjecten, waarbij 6000 man zijn betrokken. Gisteren hebben naar schatting 10.000 man niet gewerkt. Vandaag is het werk aan de nieuwe vierbaansweg Tilburg-Breda voor onbe paalde tijd stil gelegd. Het betreft hier een project van Reef Oldenzaal N.V. van circa f 30 miljoen, waarop veel overwerk wordt verricht. Bij de staking zijn ongeveer vijf tig werknemers betrokken. DURBAN (AFP) Bjj de Zuidafri- kaanse stad Durban zijn gisteren 44 negers om het leven gekomen toen hun bus in een buiten zjjn oevers getreden rivier stortte. Slechts 16 van de 60 inzittenden wisten zich te redden. (Van een medewerker) HAARLEM. De natuurkunde-op- gave waarmee de mavo-4-leerlingen de derde dag van hun schriftelijk examen mochten beginnen, was be paald niet verrassend of moeilijk. De vijf problemen vertegenwoordigden keurig de verschillende deelgebieden! De middag was bestemd voor Duits. Mavo-4 kreeg twee lange stukken ter lezing met de bijbehorende keuzevra gen. Voor het eerst deze week werd de herkomst van de stukken vermeld: een kleine dankbaar aanvaarde hoffe lijkheid. Het eerste stuk: „Kein Kind ist werklich wasserscheu”, was een vrien delijke bladzijde liefelijk proza. Zo ongeveer tussen „Ouders van nu” en dr. Spock in. Hoe het kind eerst spe lenderwijs moet leren dat het water zijn vriend is. En niet dat rauwe ge doe van een-twee-hup-de-plomp-in. „Vor allem kommt er darauf an, der Nachwuchs mit liebevoller Geduld an die erste Erfahrungen mit dem kühlen Nass heranzuführen. Je selbstver- standlicher, um so besser”. Het tweede stuk „Sag mir, wie du parkst?” voerde de kandidaten naar München en het parkeerprobleem al daar. Er wordt vooral gefronst naar de duisterlingen, die bij het parkeren blikschade om zich heen zaaien en dan snel anoniem verdwijnen. En, zo zegt het stuk, pas dan vooral op voor de dure auto’s! „Manchmal sind die Leute die einen teueren Wagen fahren, doch viel billiger als man glauben möchte”. Zie zo, die zit. ADVERTENTIE stoot in de goede richting geven. 208 1.030, 196 en 234 5.120. mvnoHk M hmjjü:;;: J

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9