WENSENPAKKET MIDDENSTAND GAAT ZES MILJOEN KOSTEN R Electrolux Ontslagen bij Van Haagen Handelsblad Gazelle gaat naar Dieren Mensen die op fc een Privérekening bij Buitenlandse handel met 20 gegroeid Bouw gaat maandag acties verscherpen Overlegorgaan is „gepeuter” om tonnen beu I TH-personeel Delft kiest zelf werktijd „Maar 8 van de totale ruimte” Raiffeisenbank 19 Boerenleenbank Regering grijpt niet in o] Wall C Street g gemak zijn gesteldhebben X. aBtev DE BEDRIJVEN DOOR Geen algemene vrijstelling bouwvakkers Ri ZATERDAG 15 MEI 1971 ZA 10 Totaal 139 man: V( SC Lichting 1972 2900 vestigingen i\iii Het gemak van een Privérekening. Om van allerlei zorg en ongemak af te zijn. Want u moet weten, dat u daar juist minder door hoeft te lopen. Wat er betaald moet worden doen wij. Merendeels zonder dat u er "n vinger voor hoeft te verroeren, of ’n voet voor hoeft te verzetten. Om maar één voordeel te noemen. Er zitten *r nog wel wat meer aan vast. Moest u maar eens gauw over komen praten. Ook dat is gemakkelijk. We zitten immers overal in *t land vlak bij de hand. de bank voor iedereen c kos loo tijd spe kar tijc liel twi TELEURGESTELD U it gelokt VERLANGLIJST (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) stand ADVERTENTIE Maar weet n wat u nog mist? •r o u.' DEN HAAG. In 1970 is de totale buitenlandse handel van Nederland toe genomen met 20 percent. Deze toename overtrof daarmee in geringe mate de stij ging in 1969, zo heeft het ministerie van Economische Zaken bekend gemaakt. De industrie-export steeg maar 6 percent, af gezien van de olie, het aardgas en de chemie. Ni bont en c geve het zaal Brit com Uit voorbeelden als deze blijkt volgens de heer A. Buys, voorzitter van de bouw bond NVV, dat de werkgevers vaak zelf acties in de woningbouw uitlokken. Dat geldt volgens hem ook voor het aannemers bedrijf van Eijkelenburg, dat in Amers foort represaillemaatregelen heeft getroffen tegen werknemers die de afgelopen week halve dagen hebben gestaakt. Hl woer via 1 tage stadi Euro Real Koer S de toe in zijl get eta hol me av< pir D zont wor een de s side het H wli< volj A beti voh 1 4.1 (Fr va: sei 4.2 1. C n 2i G b 1 (1 n f 1 s I va da Gi vt pi re d< gr st; 1 i 1 1 1 i 01 S sl rt st Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Aircr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen. Electr Gen. Motors Goodyear T. I het feit dat er jaarlijks zo’n 5000 middel grote en detailzaken sluiten. De drie orga nisaties die nu door middel van hun overlegorgaan de positie van midden- en kleinbedrijf willen gaan verbeteren, zijn het Koninklijk Verbond van Ondernemers, het Nederlands Katholiek en het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De regering is niet van plan op een of andere wijze te bemiddelen in het bouwconflict. Volgens premier De Jong gaat de zaak op dit moment nog alleen de twee onderhandelende partijen (werkgevers en -nemers) aan. „De regering bemoeit zich er niet mee. We leven nu een maal in een situatie van de vrije loon politiek”, aldus de minister-president. De ministerraad heeft overigens wel bij zonder veel aandacht aan het probleem be steed, waarbij alle consequenties voor de bouwnijverheid, andere cao’s en de alge mene economische situatie werden bezien. De conclusies van dat beraad wilde pre mier De Jong niet meedelen. De omzet in Wall Street was 16.430.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: industrie 936.06 0.28), sporen 222.60 1.11), nutsbe drijven 118.80 0.38). Bedrijfschap zeep. De ministerraad heeft in beginsel besloten om overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economische Raad, de opheffing te bevorderen van het bedrijfschap voor de zeep-, wasmid delen- en reinigingsmiddelenindustrie. Betwijfeld wordt of het lichaam de eco nomische belangen van de verschillende soorten ondernemingen tezamen kan be hartigen. De organisaties van onderne mers en werknemers zijn verder van oordeel dat een uitbreiding van het werkterrein of de bevoegdheden van het bedrijfschap geen oplossing kan bieden. Zij vonden het daarom beter om ophef fing van het bedrijfschap te verzoeken. Avondverkeer (tussen haak jes de slotkoers van gisteren): Akzo (81.80), Hoogovens (72.30), Kon. Olie 152.50 (152.30), Philips 45.90-46.10 gl (46.00), Uni lever 107.80-108 (107.90), KLM (202.50). Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand. Oil NJT Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. Het personeel ontving vrijdag minder loon, geen reiskostenvergoeding en geen vakantiezegels voor de betrokken dagen. Bovendien annuleerde Van Eijkelenburg een al veel eerder aangekondigde feestdag voor het personeel. De werknemers 60 in totaal besloten daarop tot een staking voor onbepaalde tijd op de twee Amers- Dividend gepasseerd. C. van der Giessen’s Werktuigenfabriek N.V. zal aan de op 18 juni te houden jaarvergadering voorstellen het dividend over 1970 te passeren. Over 1969 werd 14 percent uit gekeerd. De aandelen worden op de Amsterdamse beurs incourant verhan- handeld. Twentsche Kabel. Bij Twentsche Kabel is de nettowinst ruim 6 percent gedaald van 3,8 mln. tot 3,6 mln. of per aan deel 257 (v.j. 260). Zoals bekend wordt voorgesteld het dividend te ver lagen van 19 tot 18 percent en de uit kering op de oprtchtersbewijzenvan 1131,16 tot 1044,25. Ondanks hogere omzetten daalden de opbrengsten. Twentsche Kabel bezit thans een order portefeuille die het bedrijf tot bijna eind 1971 een uitstekende bezetting garan deert. Fiscale gelijkstelling van het werk van de meewerkende vrouw van de zelf standige met dat van de gehuwde vrouw in loondienst. Een staatssecretaris voor de midden stand met bevoegdheden om de belangen van midden- en kleinbedrijf tot gelding te kunnen brengen bij beleidsvoorbereiding en -uitvoering van andere departementen. Loonkostenstijging doorberekenen in prijzen, voor zover die de arbeidsproduk- tiviteit overtreft. Bij vrije loonvorming ook vsije prijsvorming. Handhaven van de verticale prijs binding. Voorzitter Perquin van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond zei gis teren tijdens een persconferentie in Den Haag dat de drie organisaties het beu zijn steeds te moeten „peuteren voor enkele tonnen” ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf. De oorzaak daarvan, aldus voorzitter De Mooy van het overlegorgaan, is dat de huidige staatssecretaris te wei nig ruimte heeft gehad voor een behoor lijk beleid. De drie organisaties hebben inmiddels gezamenlijk een brief gestuurd naar demissionair minister-president De Jong, waarin zij o.m. hun teleurstelling uitdrukken over het feit, dat de commissie- Van Veen, die zich met de coördinatie tus sen de departementen heeft beziggehouden, geen suggesties heeft gedaan voor de mid- denstands-bewindsman, zoals de organisa* ties die zich wensen. Ubbens naar Bührmann. Tussen Bühr- mann-Tetterode N.V. en M. Ubbens pa piergroothandel en enveloppenfabriek N.V. in Zutphen (250 man) is overeen stemming bereikt over een samengaan. Bührmann-Tetterode heeft het volledig uitstaand aandelenkapitaal van Ubbens verworven door middel van aandelen ruil. De ruilvoet werd bepaald in over eenstemming met de netto winstbij dra gen, zo is bekendgemaakt. Het samen gaan betekent voor Bührmann-Tette- rode een duidelijke versterking van de papierhandelsactiviteiten in de Benelux. Voor het personeel van Ubbens is de overneming niet nadelig. i Eerste oerlode heden 6% 29 39% 64% 36 38% 28% 45 89% 45% 57% 47% 78*/» 65% 37'/, 45 9% 18 22 33% 89% 52% 64% 64 De besturen van de bouwbonden hebben richtlijnen opgesteld voor de tactiek die volgende week zal worden gevolgd bij de acties in de bouw. Deze richtlijnen gaan naar de twaalf regionale actiecentra. Be sloten is, de actie met ingang van maandag te verscherpen. De verscherping van de actie zal zowel tot uitdrukking komen in een intensivering van de prikacties als in een uitbreiding van de stakingen voor onbepaalde tijd. Het is niet uitgesloten, dat de landelijke werkonderbreking van een uur volgende week wordt herhaald. De bonden blijven proberen, de woning bouw zoveel mogelijk te ontzien. Naarmate de actie langer duurt wordt dat steeds moeilijker. In de Rotterdamse nieuwbouw wijk Omoord is vrijdagmiddag bijvoorbeeld spontaan een staking voor onbepaalde tijd uitgebroken. Ongeveer 300 werknemers op vijf woningbouwobjecten van verschillende aannemers legden het werk neer, nadat ze via de radionieuwsdienst hadden gehoord dat de voorzitter van de samenwerkende Rotterdamse patroonsverenigingen op een persconferentie heeft gezegd dat de bouw vakker in het Rijnmondgebied een spoedig einde van de staking waarschijnlijk zullen toejuichen. foortse projecten van Van Eijkelenburg, een verzorgingsflat en een school. Bij de bonden heeft men de indruk, dat de raad van bestuur bouwbedrijf (de centrale werk geversorganisatie) landelijke richtlijnen heeft uitgevaardigd voor maatregelen tegen werknemers die halve dagen staken. Slotkoersen vorige i Oeursdap 6% 28 40 64% 35% 38% 28% 44% 90 45% 56% 47 78% 66 37% 44% 9% 18 21% 34% 90% 52% 66% 64% Slotkoersen Eerste vorige :_2 heursdag heden 26% 72% 40% 5% 40% 55% 33% 38% 57% 25% 47% 46% 23% 23% 24% 29% 36% 26 33% 146 81% 121% 86% 32 Hatema-Texoprint. Hatema-Texoprint ziet ondanks winstdaling de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het bestuur is van mening, dat de omvang van de groep momenteel bevredigend mag worden ge noemd. Toch vindt men, dat verdere schaalvergroting in de toekomst voor delen zal brengen. De totale omzet steeg van 206,9 mln. tot 269 mln. De be drijfswinst daalde van 12,7 mln. tot 8,9 mln. en de winst na vennootschaps belasting van 7,5 mln. tot 5,2 mln. Bij Hatema-Texoprint wordt momenteel een een reorganisatie doorgevoerd die ten doel heeft de rentabiliteit van het be drijf te verbeteren. Het personeelsbe stand van de groep nam in 1970 af van 4831 tot 4501 man. Belangrijkste wensen: Invoering van een bodemvoorziening voor het risico van arbeidsongeschiktheid (hoogste prioriteit voor de zelfstandigen). Dit betekent voor deze groep een premie van 1,5 pet oplopend tot 4 pet in een volks- veerzekering. Vereenvoudiging van de uitvoering sociale verzekeringen, waardoor de premie druk kan worden verlaagd. Afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind (besparing), maar kinder bijslag voor allen vanaf het tweede kind. Uitbreiding van het AWBZ-verstrek- kingenpakket met ziekenhuisopname en specialistenhulp, opdat ook zelfstandigen zich zonder uitsluiting van risico’s en zon der selectie kunnen verzekeren. Het eigen risico zou ten hoogste een paar weken moeten gelden. Nu valt men pas na 1 jaar onder de AWBZ. Tussentijds kan het gezin van een zelfstandige voor onbetaalbare las ten komen bij uitsluiting. Optrekken van de AOW tot het mini mumloon (algemene wens werknemers en zelfstandigen). Belastingfaciliteiten voor zelfstandi gen, volgens aanbevelingen in het rapport- Van Soest. De zelfstandige moet nu zelf alle sociale lasten dragen, moet bovendien van zijn winst leven en houdt dan te weinig over voor investeringen en een oudedag-voorziening. Meer consulenten voor de voorlich ting. Er zijn er nu 20. Dat wordt te weinig gevonden. De landbouw kent er een veel voud van. DEN HAAG. Ook de drie organisaties voor het midden- en kleinbedrijf willen de kabinets(in)formateur een pakket van wen sen voorleggen. Dat pakket zal, volgens grove becijferingen, 600 miljoen kosten. Dat is niet meer dan 8 pet van de totale lasten stijging voor sociale premies en belastin gen, die de meerderheid van de Sociaal- Economische Raad in de periode 1972-1975 wil. Die stijgingen zouden niet meer dan 5 pet totaal mogen bedragen: 3 pet voor de sociale premies en 2 pet voor de belas tingen. De middenstand meent dat die eisen zeer bescheiden zjjn, tegenover het belang dat de 250.000 bedrijven vertegenwoordigen voor de werkgelegenheid: 1.1 miljoen werk nemers. In de industrie werken thans 1,4 mln mensen. Het bestand groeit daar niet meer, vanwege de toenemende mechani satie. In het midden- en kleinbedrijf groeit de werkgelegenheid nog steeds, ondanks (Van onze correspondent) APELDOORN. De n.v. Gazelle Rij- wielfabrieken gaat de hele produktie van rijwielen concentreren in Dieren. De Apeldoornse vestiging waar de merken Juncker, Lokomotief en Simplex worden gefabriceerd wordt daarom naar Dieren verplaatst. Dit gebeurt geleidelijk aan. Midden juli zal de overplaatsing groten deels haar beslag hebben gekregen. President-directeur R. Robert heeft gis teren de 97 personeelsleden die in Apel doorn werken van het besluit op de hoog te gesteld. De beslissing is zowel econo misch gewenst als noodzakelijk voor de verdere bloei van de onderneming en voor alle daarbij betrokkenen. Van de werknemers in de Apeldoornse vestiging zullen alleen degenen die toch al bijna aan hun pensioen toe zijn, de lang durig zieken en de turken (12 in getal), voor wie het contract afloopt, afvallen. Er is verder ruimschoots plaats in Die ren en de heer Robert gaf nog te kennen dat er gependeld zal kunnen worden met een busje voor dé tijd dat er geen woon ruimte in Dieren is voor de betrokken werknemers. Voor degenen die geen over plaatsing willen, zal er in Apeldoorn vol doende werkgelegenheid blijken te zijn. Omdat er in het afgelopen jaar van een tweemaal zo grote prijsstijging sprake was, betekende dat naar hoeveelheid ge meten de handelsgroei wat minder groot was dan een jaar daarvoor (14 tegen 16 percent). Dit verschil komt geheel voor rekening van een minder sterke zij het nog altijd aanzienlijke toeneming van het exportvolume. De waarde van de in voer steeg van 39.670 miljoen in 1969 tot 48.630 mjn. in 1970. De uitvoer nam toe van 35.990 mln. tot 42.840 mln. Een sterkere stijging van het invoervolume dan van het uitvoervolume, gepaard gaan de met een ruilvoetverslechtering van 3 percent leidde volgens het ministerie tot een recordtoeneming van het invoersaldo met 2,2 miljard. Het percentage van de invoer dat door de uitvoer werd gedekt vermindere van 90,5 in 1969 tot 88 in 1970. Deze achter uitgang voltrok zich geheel in de sector industrie. De landbouw en de voedings middelensector gaf zelfs enige stijging van het exportoverschot te zien, hetgeen vooral betrekking had op boter en vlees. De prijsstijging bij in- en uitvoer, die in 1969 is ingezet heeft zich in het af gelopen jaar in versterkte mate gecon tinueerd. De invoerprijzen liepen met 6 percent op, de uitvoerprijzen met 4 per cent. Overigens is het stijgingstempo in d loop van 1970 duidelijk afgenomen, on danks een plotselinge forse prijsverho ging van aardolie. Vooral voor boter en vliegtuigen viel het stijgend invorprijs- peil op. HAARLEM Het metaalconstructiebe drijf F. v. Haagen N.V. in Breda is vrijdag failliet verklaard. Hierdoor zullen alle per soneelsleden, een kleine 70, die bij het be drijf werkzaam waren, ontslagen worden. Tijdens een speciale bijeenkomst werd dit vrijdagmiddag aan het personeel bekend gemaakt. Er is geen afvloeiingsregeling getroffen. Wel zal de opzegtermijn in acht worden genomen. Bovendien zal men de vakantie dagen vergoeden en vakantietoeslagen over de afgelopen periode normaal uitkeren. Met vertegenwoordigers van de metaalbe- werkersbond „St. Eloy” heeft men hierover enkele besprekingen gehad. Volgens de heer Jansen, directeur van het arbeidsbureau in Breda, zal het voor de ontslagen werknemers geen probleem opleveren om opnieuw aan het werk te komen. Het bureau had gisteren (vrijdag) ruim 300 vacatures voor de ontslagenen. Maandag zal men de betrokken werkne mers inschrijven. Het nu uitgesproken faillissement is overigens bepaald niet onverwachts ge komen. Al geruime tijd kampte het con structiebedrijf met grote financiële moei lijkheden. Er was dan ook enige tijd ge leden uitstel van betaling gevraagd. De directie van F. van Haagen N.V. heeft nog wel getracht het naderende fail lissement te ontlopen. Met vier mogelijke fusiekandidaten heeft men rond de tafel gezeten. De onderhandelingen liepen steeds op niets uit. De vakbonden hebben via het landelijk contactorgaan handelsreizigers (LCH) la ten weten dat ze ontstemd zijn over de wijze waarop de directie van de Electrolux verkoopmaatschappij (huishoudelijke ap paraten) in Diemen de vakbonden heeft meegedeeld dat de afdeling direkte ver koop aan particulieren per 1 juli wordt opgeheven. Door deze beslissing worden. 47 handelsreizigers ontslagen. Het enige wat de vakbonden kregen was een brief, gedateerd op 10 mei, waarin alleen maar het feit van de sluiting en het ontslag werd medegedeeld, aldus de heer H. Ve- ning, secretaris van het LCH. Omdat door het wegvallen van enkele drukorders (o.m. voor het dagblad Trouw) het huidige personeelsbestand van het Al gemeen Handelsblad N.V. in Amsterdam niet meer met het nu aanwezige orderpak- ket in overeenstemming is, meent de di rectie dat het personeelsbestand moet worden aangepast. Als gevolg hiervan zal in eerste instantie voor 11 personen uit verschillende afdelingen een ontslagver- gunning worden aangevraagd en per 1 oktober nogmaals voor een vergelijkbaar aantal werknemers. Dit blijkt uit een vrij dagmiddag door de directie van het Han delsblad uitgegeven communiqué. Na de samenvoeging van de redacties van Alge meen Handelsblad en Nieuwe Rotterdamse Courant worden de nieuw ontstane kran ten Handelsblad-NRC en NRC-Handels- blad gedrukt in het Rotterdamse bedrijf van de Nederlandse Dagblad Unie N.V. DELFT. De bijna 500 man personeel van het administratieve hoofdkantoor van de Delftse technische hogeschool mag met ingang van maandag zijn eigen werktijd bepalen. Binnen zekere grenzen kunnen zij het tijdstip van aanvang en beëindi ging van het werk zelf uitzoeken. Het aan tal gewerkte uren mogen zij zelf invullen. De centrale personeelsdienst van de TH deelde mee, het volste vertrouwen in het personeel te hebben, en geen knoeierij te verwachten. Om te voorkomen dat een afdeling midden op de dag zonder perso neel komt te zitten, zijn bloktijden inge voerd, waarbinnen iedereen aanwezig moet zijn. De nieuwe regeling, die in overleg met de personeelscommissie tot stand kwam, geldt voor het hele jaar. DEN HAAG. Minister Den Toom van Defensie heeft vrijdag meegedeeld dat er voor de bouwvakkers van de lich ting 1972 geen algemene vrijstelling voor de militaire dienst komt. In antwoord op vragen van het Twee- de-Kamerlid Cornelisse (K.V.P.) zegt de minister dat deze beslissing samenhangt met het tekort van ongeveer 10.000 dienst plichtigen voor de lichting 1971. Dit te kort moet worden opgevangen door een „vooruitgreep” op de lichting 1972. De dienstplichtigen van de lichting 1972 zullen in incidentele bijzondere ge vallen vrijstelling van dienst krijgen. Bij de beoordeling van die gevallen zal bij bouwvakkers „zoveel mogelijk” rekening worden gehouden met het belang van de woningbouw. U loopt af en toe bij ons binnen. periode 26% 71% 40% 5% 41 54% 33% 38% 57% 25% 47% 46% 23% 23% 24% 29% 36% 25% 33% 145% 81% 120% 85% 32

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10