van het racisme is een goede zaak KRISHNAMURTI VIJF DAGEN IN AMSTERDAM „Steun van wereldraad aan bestrijding Dr. Carson Blake over kerk en rassendiscriminatie Lutherse kerk en oecumene OPSPORING VERZOCHT Odijk 14 z Ds v. d. Veen Daniël de Lange en van Onderwegdienst bij Zwijndrecht en Betaald antwoord X - Y - Actie Protestant convent naar Eigen secretaris Conferenties kerk en milieuzorg „Betaald antwoord" ZATERDAG 15 MEI 1971 Erbij Van bevoogding mag geen sprake meer zqn Taak voor kerken Educatief voor kerken Identiteit verliezen Subject eigen handelen Wereldraad van Kerken aan de bestrijding van het ra cisme een goede zaak is. Er is de laatste tijd vooral van de zijde van het Hervormd Werelddiakonaat kritiek geweest omdat hier sprake zou zijn van steun aan ge welddadige acties, en omdat het werk van het diako- naat hierdoor zou worden belemmerd. Figuren als Hel der Camara, Martin Luther King en Beyers Naudé laat men vallen, heeft mej. dr. Kohlbrugge gezegd. .0 Pinkstergastendagen „NIEMAND HUNGERT wei! wir zuviel essen, sondern weil wir zu wenig denken”. Deze spreuk hangt in de werkkamer van ds. R. J. van der Veen te Amstel veen, algemeen secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, en een van de stuwende krachten van de actie „Betaald Antwoord”. Samen met de bekende publicist dr. Daniël de Lange, die ook zeer geënga geerd is in het streven van „Betaald Antwoord”, heeft hij nog eens aangegeven waarom de steun van de >4' en KEES MAAS DS. VAN DER VEEN (Van een medewerker) DANIËL DE LANGE Van Ds. Van der Veen betreurt het als tegenstanders van „Betaald Antwoord” de namen van Martin Luther King, Beyers Naudé of Helder Camara gaan hanteren. De Wereldraad heeft groepen gezien, die kernen kunnen zijn voor gemeen schapsvorming en gaat hen steunen. Het gaat er om dat de mensen zelf zoveel mogelijk geactiveerd worden. Dat de landbouw bijvoorbeeld voor de mensen zelf nut gaat af werpen; dat niet meer 94 percent van de mijnbouw ten goede komt aan machten buiten Zuidwest-Afrika. Voor de kerken ligt er een grote taak, zo stelt de werkgroep Betaald Antwoord. Activiteiten op het gebied van landrechten, investeringen die het onderdrukkende regime ten goede ko men, wapenleveranties, emigratie, toe risme. „Laat de kerken hun eigen investe ringen maar eens in het licht houden” zegt Daniel de Lange „en wat zouden ze niet veel kunnen doen op het ge bied van de grondrechten. Van ouds her heeft de kerk in vele landen grote oppervlakten grond in bezit, die aan de oorspronkelijke bevolking hebben behoord, zoals Indianen of aborigines. Het heeft iets te maken met de be kering van de tollenaar. En hoe is het hier gesteld met de gastarbeiders? Is de kerk zich bewust van wat er in Suriname gebeurt?” Het Nederlands Protestants Convent de Evangelische Maatschappij, de re dactie van het maandblad „Tenmin ste”, de Ned. Gustaaf Adolf vereni ging, de Nederlandse vereniging Het Evangelie in Spanje en de Stichting Silo-Nederland hebben een nieuwe ge meenschappelijke behuizing gevonden. Sinds 20 april 1971 luidt het adres van de secretariaten en/of .administraties enz. van deze organisaties: Jodichem- dreef 28, Odijk; tel. 03405-1870. Eigenlijk zijn we al veel te laat, zeggen de initiatiefnemers. Al dit ge praat over die 200.000 dollar voor be paalde groepen is eigenlijk tijdverspil ling. We hadden al veel verder moe ten zijn. Niet het werk vanuit het bekende vorige adres (Pr. Hendriklaan 10a, Utrecht), maar onzekere plannen van de gemeente Utrecht met dit pand brachten de wenselijkheid van verhui zen met zich mee. of hoop geeft om zich te kontinuëren (bijvoorbeeld door middel van denk beelden als reïncarnatie, of een hier namaals) moet er wel oorlog zijn en konflict tussen mijn vlag en jouw vlag, mijn land en jouw land, mijn ideologie en jouw ideologie, mijn gods dienst en jouw godsdienst enz. Als zodanig ziet men de actie „Be taald Antwoord” ook als een educatief proces voor de kerken. Om met Martin Luther King te spreken: „Als de kerk niet de opofferingsgezinde geest van de oudste kerk terugkrijgt, zal ze het Martin Luther King: zou achter Betaald Antwoord hebben gestaan. „Steun aan instellingen als die van Beyers Naudé gaat door”, zegt ds. Van der Veen. „Maar er is sprake van aan- „Wat er in feite aan de hand is” aldus dr De Lange, „is dat hele groe pen dreigen hun identiteit te verlie zen. Dat is het ergste dat een groep kan over komen. De Wereldraad juicht het toe als in een conflictsituatie men sen hun eigen identiteit hervinden en opbouwen. De Stichting centrum en milieuzorg en de sectie voor Soc. vragen van de Raad van kerken in Nederland gaan het vraagstuk der milieuhygiëne en milieu zorg gezamenlijk aanpakken. Om te be ginnen wordt een drietal werkconferen ties georganiseerd, dat in de eerste Daarom is gezocht naar groepen, die het geld en bloc ontvangen en de prio riteiten voor hun land hebben vast gesteld. De oude situatie van gever en ontvanger, waarbij de gever de be stemming kon bepalen, is zo opgehe ven. Op het gegeven geld wordt geen enkele controle uitgeoefend. Van binding door geven en ontvan gen (een verhouding van ongelijken) tot een samen als gelijken staan KRISHNAMURTI gaat een serie lezingen geven in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Krishnamurti werd geboren in India en op vijftienjarige leeftijd door Annie Besant naar Engeland gebracht. Men zag een „wereldleraar” in hem en bouwde een wereldomvattende organisatie rondom hem op (De Orde van de Ster), die ten doel had hem behulpzaam te zijn bij het overbrengen van zijn spiri tuele boodschap. In Krishnamurti zelf echter groeide een onafhankelijke visie, die zich niet met een ketting aan een organisatie liet vastleggen. In 1929 hief Krishnamurti de hele zaak op, deed afstand van de Messias-rol en verklaarde voor eens en altijd dat de waarheid of het leven zelf door niets en niemand kan worden georganiseerd. Geen enkele autoriteit kan je de waarheid overbrengen. Voor je uiteindelijke realisatie ben je op jezelf aangewezen. Vanaf die tijd reist Krishnamurti de wereld rond en houdt overal lezingen en discussies. stempel van echtheid verliezen worden afgeschreven als een onbelang rijke club, die niets betekent voor de twintigste eeuw.” Hij had een grote angst bemerkt bij velen uit de joodse gemeenschap voor de oecumenische beweging van chris telijke vereniging, die mogelijk kan leiden tot nieuwe christelijke overheer sing en nieuw christelijk anti-semitis- me. Volgens dr. Blake moeten de rela ties en contacten tussen christenen en joden juist uitgebreid worden. Hij be sloot zijn toespraak in de Westerkerk met de opmerking, dat er geen toe komst is voor verdeelde nationalisti sche, cultureel-arrogante, blanke ker ken. De actie „Betaald Antwoord” heeft het volgende gironummer: postgiro 75651 t.n.v. Crediet- en Effectenbank, Utrecht, t.b.v. „Betaald Antwoord”. „Het gaat om het opkomen voor de verdrukte groepen” zegt dr De Lange, „de Wereldraad heeft de consequentie getrokken.” „Maar de kerken zullen bereid moeten zijn hun vingers vuil te maken”, zegt ds. Van der Veen. „In veel landen heeft de kerk als instituut gezag. Dat betekent dat ze ook mede plichtig is als ze zwijgt. Als de kerken zich niet bekeren In de bush kom je niet meer uit met studeerkamerwijs- heid!” „In de besuursorganen van de We reldraad van Kerken zitten pacifisten en niet-pacifisten broedelijk samen. Ik kan erop wijzen dat Andy Young, De sectie voor sociale vragen van de raad van kerken meent dat ook de kerken medeverantwoordelijkheid dra gen ten aanzien van deze problematiek en hoopt, dat de verschillende kerke lijke organen dit standpunt kunnen on derschrijven. Daarbij zoekt de sectie naar wegen grotere aantallen en lagen kerkleden te bereiken ter bevordering van de „milieubewustheid” van ker ken en christenen. Ook in de komende zomermaanden zullen er in het Pietermankerkje bij Zwijndrecht, gelegen aan rijksweg 16 van Rotterdam naar Dordrecht weer elke zondag korte interkerkelijke „onderweg-diensten” worden gehouden voor toeristen en anderen, die vroeg op pad zijn. De bijeenkomsten duren ongeveer twintig minuten. De liturgie is eenvou dig en omvat: een toespraak van on geveer zeven minuten van een predi kant of van een rooms-katholiek gees telijke, het zingen van enkele liederen en schriftlezingen. Na de dienst is er gelegenheid tot koffie drinken. Gezien het succes van vorig jaar zul len op de drukste zondagen, in de pe riode van 27 juni tot en met 5 septem ber twee korte diensten worden gehou den en wel om 9 uur en 9.45 uur. De diensten op de andere zondagen begin nen om half tien. Een werkgroep van vertegenwoordigers van negen plaatse lijke kerken bereidt deze diensten voor. Ook de lokale oecumenische jongeren groep is actief betrokken bij deze dien sten. VVVW<AAAAA/VVVVtAAAAAAAA/WtAAA/VVVVVVVVWlAA/V\AAAAA/VUWVVWtAAA/VVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVV\J helft van juni dit jaar in twee vor mingscentra zal worden gehouden. De conferenties zijn bestemd voor diege nen, die gezien hun functie en hun betrokkenheid in de diverse kerken, ge acht worden in het bijzonder actief te kunnen zijn, wat betreft het milieu vraagstuk. KERN VAN HET standpunt van ds. Van der Veen en Daniel de Lange is de opvatting dat er niet langer sprake mag zijn van bevoogding. Men zal de volken, die lijden onder het racisme de kans moeten geven hun eigen be leid te bepalen. De Wereldraad van Kerken is altijd tegen racisme geweest, waarbij vrede lievende oplossingen voorop werden gesteld. Sinds Uppsala heeft deze drang slachtoffers van het racisme te helpen nieuwe impulsen gekregen. In Notting Hill vond een jaar later een consultatie plaats, waar met name de gekleurde deelnemers met zeer veel kracht erop aandrongen, dat men de steun niet alleen zou zoeken in het verlenen van bijstand aan liberale blanken, maar ook in het verschaffen van middelen aan de gekleurde bevol king zelf. Dit kan inhouden dat er na eeuwen onderdrukking ook wel eens geweld als middel zal worden gekozen, maar die verantwoordelijkheid ligt bij de betrokkenen zelf. Het is niet zo dat de Wereldraad geld geeft teneinde geweld te kunnen uitoefenen. Daar deze vrijheidsbewegingen door geweld ertoe werden gedreven geweld te gebruiken, werden vele Europeanen zo geschokt en bang, dat zij de Wereld raad verweten zijn juiste christelijke rol van verzoening te hebben ver zaakt”. Want wat is er nu aan de hand, bij veel „ruimtelijke ordening”? De men sen worden van hot naar haar ge sleept. Ze worden uit familiebanden weggeslagen, ae worden radeloos en wortelloos. De tribale gemeenschappen veranderen in geheel andere samenle vingen. Een permanente toestand van „boerenopstand” zou een ramp zijn voor alle partijen”. voor dezelfde zaak. Dat is de ontwik keling, die zich heeft voorgedaan, en die volgens4ds Van der Veen het Her vormd Werelddiakonaat blijkbaar (nog) niet geheel heeft kunnen volgen. vulling. Er is geen sprake meer van louter handelen vóór de mensen, ze worden nu subject van eigen han delen.” Er is een wederzijds gewaardeerd contact ontstaan tussen de Stichting centrum milieuzorg en de sectie voor sociale vragen van de landelijke raad van kerken. De stichting, die bestaat sinds 1 april 1970, is opgericht door verontruste vrouwen, die de zorgwek kende milieuverontreiniging willen te gengaan, o.a. door voorlichting. Ver spreid over de maand april werden dat jaar in Utrecht vijf kaderdagen voor de bestaande vrouwenorganisaties georganiseerd. Later, juli/augustus 1970, vestigde de stichting in Amster dam een informatie- en documentatie- bureau ter bevordering van het doel van de stichting: een grote „milieu bewustheid” bji het Nederlandse volk tot stand brengen. Dr. Blake ging in zijn rede verder in op het prbleem van de rassendiscri minatie en de rol van de kerk hierbij. Hij was van mening dat wellicht het meest ongelukkige moment uit de vroeg-christelijke historie was het ge heel verdwijnen van het christendom in de eerste eeuw uit Palestina. Het eigenlijk al oeroude thema, dat Krishnamurti steeds weer onder woor den tracht te brengen, is een psyscho- logische revolutie die ieder mens in zichzelf op gang kan brengen. Krishnamurti heeft geen filosofie, geen nieuwe religie met dogma’s leer stellingen. Ook kan men hem niet plaatsen in de sfeer van een esote rische sekte, waarin men okkultisme bedrijft. Hij is in geen enkel hokie te plaatsen en niet te toetsen aan wes terse of oosterse tradities. Het crucia le probleem dat Krishnamurti voor legt, is de gekonditioneerdheid van de perceptie van de werkelijkheid. De zin tuigen zitten potdicht en missen wer kelijke sensitiviteit. Het leven zit muur vast in systemen, in ideologieën, in een week-end religie, in sociale kon- venties, in een imaginaire maatschap pelijke ladder of in de zoveelste taal- oplossing, die je aanhangt om met je eigen leven in het reine te komen. De mens heeft de energie om zich zelf van binnenuit te revolutioniseren, dat is een ieder moment afsterven van deze konditionering, waardoor mensen elkaar in het harnas jagen en niet spontaan en fris kunnen staan. Dit af sterven is psychologisch gezien het liefdevol slopen van je eigen identi teit, die historisch is bepaald en be grensd. Krishnamurti begint daar waar ethiek eindigt, althans qua idee of illusie. Hij ziet geen kollektieve oplossing voor de wereldproblemen. Zolang de mens in zichzelf verdeeld is, zich vast klampt aan alles wat zijn ego opblaast Oorlog is de bloedige projektie van een alledaags en routine-achtig leven tje waaraan we allen deel hebben. Zo lang we vertrouwen op militaire appa raten die voortkomen uit angst en heb zucht en die de vrede moeten garan deren, zal er geen vrede zijn. Er is in feite maar één oorlog en dat is de oor log in de mens zelf. Om daar los van te komen staan, is een revolutie nodig in al de dimensies van het bewustzijn. Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk organiseert op zijn jongerencormingscentrum „De Drie- burg” gedurende de Pinksterdagen (29- 30-31 mei) de gastendagen voor jonge mensen van 20-35 jaar, gehuwd of on gehuwd. Tijdens deze dagen zullen de vor- mingsstaf en de deelnemers op de crea tieve toer gaan, waarbij de inhoud na der bepaald zal worden door de deel nemers. De kosten bedragen 25 (Eventueel nog bijkomende materiaalkosten). Voor opgave en nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot het jongeren vormingscentrum De Drieburg, postbus 112, Driebergen, telefoon 03438-3193. AMSTERDAM. Onder het motto „het falen en het succes van de kerk als gemeenschap” heeft dr. E. C. Blake, secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, tijdens een dienst in de Amsterdamse Westerkerk de mislukking van de kerk toegeschre ven aan het feit, dat mannen en vrou wen van verschillende culturen, ras sen, ideologiën en nationaliteiten vaak net zo gescheiden van elkaar schijnen te zijn in de kerk als buiten deze kerk, in de wereld. Volgens dr. Blake zien velen de veelzijdige oecumenische be weging als iets dat de mensen in de kerk eerder verdeelt, dan verenigt. Sinds september van het vorig jaar zijn de Europese kerken, zo zei dr. Blake, „dieper ingegaan op de contro verse over de acties van de Wereld raad van Kerken in haar programma om racisme te bestrijden. In verband hiermee is uit een speciaal fonds 200.000 dollar gegeven aan negentien organisaties op het gebied van de ras- onderdrukkingsbestrijding. Sommige zijn revolutionaire vrijheids bewegingen in Zuid-Afrika, die probe ren de ondrukkende regering van de blanke minderhied omver te werpen. Krishnamurti spreekt in het RAI-con- gres-centrum Amsterdam op zaterdag 22 mei om 11 uur, zondag 23 mei om 11 uur, maandag 24 mei om 19.30 uur, en dinsdag 25 mei om 19.30 uur. Een diskussie met jongeren wordt gehouden op woensdag 26 mei van 17- 18.30 uur. Toegang vrij, simultaan ver taling in het Nederlands. De genoemde conferenties zijn opge zet in samenwerking met de staf van de vormingscentra Oud Poelgeest te Oegstgeest en Den Alerdinck te Heino. De data zijn: 1 en 2 juni en 3 en 4 juni op De Vuurslag te Joppe en op 15 en 16 juni op Oud Poelgeest. assistent van King en nu tweede man in de beweging, een van de zeventien bestuursleden is van het programma ter bestrijding van het racisme”. Ook Abernathy en Dom Helder Camara hebben zich ten gunste van het pro gramma uitgesproken. De voorlichting van mej. Kohlbrugge is dus mislei dend. „Een tientje in een busje is zo ge makkelijk”, heeft mej. Kohlbrugge over de actie gezegd (zie Erbij van 27 maart). Een goedkoop argument, oordeelt ds. Van der Veen, als men weet dat de Wereldraad met deze actie is begonnen op een tijdstip dat men er zó moeilijk voor stond, dat er men sen moesten worden ontslagen. De tweehonderdduizend dollars zijn uit zeer spaarzame reserves verstrekt.” In verband met de landelijk en inter nationaal toenemende werkzaamheden heeft de werkgroep X - Y Nederland besloten tot het aanstellen van een vas te functionaris voor het eigen secreta riaat. Als zodanig is benoemd ds. H. van Andel hervormd predikant voor buitengewone werkzaamheden. De actie X - Y is gericht op het indi vidueel in percentage uit eigen inko men aanvullen van wat de regering onder de maat blijft in het bijdragen van gelden voor ontwikkelingssamen werking, berekend naar het noodzake lijk geacht percentage van het natio naal inkomen. De actie, aanvankelijk vooral sterk gestimuleerd vanuit de kring van Sjaloom, wordt steeds be kender en heeft nu in ons land ruim 7.500 deelnemers. Het vragen om ma teriaal en begeleiding van plaatselijke acties neemt toe, evenals de internatio nale verbindingen en taken. Aan X - Y Nederland is gevraagd voorlopig het internationaal secretariaat op zich te nemen om te komen tot een samen bundeling op internationaal vlak. Ds. H. van Andel (41) is secertaris Gooi en Eemland van de AMVJ ge weest, was vier jaar secretaris van de landelijke Oecumenische jeugdraad en sinds eind 1964 te Genève secreta ris van een internationaal chr. pro gramma voor jeugduitwisseling. Het afgelopen jaar fungeerde hij als secre taris voor oecumenische personeelsuit- wisseling bij de Wereldraad van Ker ken. (Adres: Secretariaat X - Y, Blankenburgstraat 6, Den Haag; telef. 070-32 58 50). De rooms-katholieke kerk zal zeker positief reageren op de plannen die de evangelische lutherse kerk heeft inzake de commune. Dit heeft prof, dr. J. F. Lescrauwaet, hoogleraar aan de r.k. theologische hogeschool in Tilburg, gezegd op de generale ker kelijke vergadering van de evangeli sch lutherse kerk in Amsterdam. Vol gens de hoogleraar zal er ook in de toekomst plaats moeten zijn voor ver schillende typen kerken. De lutherse kerk had bij peilingen' in de verschillende gemeenten uitge sproken dat de synode van deze kerk verder moet gaan op de reeds ge volgde weg, door initiatieven te ne men tot een gesprek met de besturen van andere kerken en door open te staan voor initiatieven die deze mo gelijk nemen. Op de generale vergadering waren drie vertegenwoordigers van andere kerken aanwezig om hun mening te geven over de oecumene. Behalve prof. Lescrauwaet namen aan een fo rum deel dr. W. Nijenhuis, weten schappelijk hoofdmedewerker van de universiteit van Amsterdam, en dr. H. B. Weijland, gereformeerd predi kant te Arnhem. Op initiatief van de afdelingen in Sint Niklaas, België, van de organisa ties voor r.k. werkende ouderen en jon geren is een overdruk verschenen van een Boliviaans affiche, waaronder een vertaling is afgedrukt en de aan leiding tot deze (her) publicatie is ge geven. Die tekst, bij een tekening van een kop van een baardige „revolutio nair”, luidt: „De onverminderde actualiteit van het Lijdensverhaal komt naar onze me ning uitstekend naar voren in deze affi che, die verspreid wordt door actiegroe pen voor gerechtigheid in het zeer ka tholieke land Bolivia. De vertaling van de tekst is als volgt: BELONING ter opsporing van een opruier, mede plichtig aan samenzwering tegen de ge vestigde orde, de genaamde JEZUS CHRISTUS armoedig voorkomen, werkman, slecht gevoed, met vreemdsoortige ideeën, gaat om met de gewone man van de straat en met werklozen, ook geheten: „De eerste voor de vrede, het licht voor onze wereld”, enz. Kenmerken: baard en lange haren, vertoont wonden in handen en voeten, aangebracht door eerbiedwaardige burgers, op bevel van de wettelijke overheden”. (De affiche formaat 57 x 44 cm., met originele versie en de hierboven geciteerde vertaling, kan tegen ƒ1.- per stuk worden besteld bij he+ infor matieblad voor het r.k. bisdom Breda: „Overweg”, Veemarktstraat 48, Bre da; tel. 01600-47414, of per postgiro 1066316 met vermelding van „affiche Bolivia”). Dr. Nijenhuis meende dat een sa mengaan van de hervormde en de lu therse kerk nooit mag leiden tot een reformatorisch blok, maar dat men als deel van het geheel moet bijdra gen aan de oecumenische ontwikke ling. De hervormde en gereformeer de kerken zullen zich ervan bewust moeten zijn dat ze heel gemakkelijk oecumene kunnen bedrijven en dat de kleinere kerken weleens bang zijn om opgeslokt te worden. Volgens dr. Weijland ligt de waar de van de lutherse kerk vooral in zijn levend geweten ten aanzien van de calvinistische overdrijvingen. Hij noemde het een wonder dat de evan gelisch lutherse kerk in Nederland er nog is.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 14