STUDENTEN-REISBUREAU (ruim 40.000 boekingen per jaar!) ZOEKT NIEUWE KLANTEN Iedere jongere die dagonderwijs volgt kan nu meeprofiteren van spotgoedkope vakantiereizen DE KOMENDE WET OP DE DIERPROEVEN meent de N.B.B.V. „Toch wel twijfels,” 1 w «SI 15 A ZATERDAG 15 MEI 1971 Erbij Jeugdhoteis Sluiting Zeereizen Geen inspraak Controle ONLANGS publiceerden wij een artikel over het wetsontwerp op de dierproeven, waarbij wij op het merkwaardige feit wezen, dat de Ned. Bond tot Bestrijding van de Vivisectie, door haar actie voor voor verbeteringen daarin, de tot standkoming van de wet dreigde te vertragen en zo zijn doel voorbij te schieten. Ingekomen reacties waren ons aanleiding tot dieper- gaand onderzoek. Vergeten groep Optimaal i r 5 1 (Van een onzer verslaggevers) l 1 in Amsterdam l 1 AAA/VWVVVVVVtAftA/UVtAA/VWVVVVVtAh/VVtAAAAAAAAAA/WVVWWV VWWWVWWWWWWWWWWVWMMWWMWWWWVWMll r l 1 l t 1 r i i s 1 t 1 r Door die omzetvergroting is het niet langer mogelijk, een dergelijk miljoe nenbedrijf door tijdelijke studenten- saties die geen winst beogen, zoals het studenten reisbureau NBBS. In 1927 opgericht (in Leiden) met het doel, de internationale verbroedering der „wor dende academici” te bevorderen, boekt het thans (1970) zo’n 40.000 reizen per jaar met een omzet van acht miljoen gulden. Een paar voorbeelden van de tarieven: voor 24 enkele reis per boot naar Enge land, voor 65 heen en weer naar Parijs per trein, en voor 574 een vliegretour naar de V.S. ling van het NBBS-bestuur is enigs zins merkwaardig. Kandidaten worden opgeroepen per advertentie of het be stuur kiest zelf zijn nieuwe bestuurs leden. ren en daarmee is zo’n vergunning in feite vrijwel waardeloos”. Een persoonlijke vergunning geeft voorts de mogelijkheid na te gaan of van de aanvrager een minimum aan zorg vuldigheid mag worden verwacht. VOORTS WENST de Bond, dat ver doving verplicht wordt gesteld. Dit is nu geheel aan de proefnemer overgela ten. Het belang van de proef zal deze VOORZITTER Hans Visser ’t Hooft maakt zich wel zorgen over de situa- beeld in Parijs, waar het zomers al tijd overvol is. Activiteiten als eigen hotels exploiteren en het geheel ver zorgen van vakanties naar landen als Griekenland, Joego-Slavië of Spanje, de drie grootste trekpleisters, werden pas na 1948 ontwikkeld. In dat jaar begon het allemaal echt groot door het organiseren van rei zen naar de Verenigde Staten in sa ai zouden daarin vertegenwoordigers van de Bond worden benoemd, dan zou den dezen met hun wetenschap niets kunnen doen, zonder zich aan schending der geheimhouding schuldig te maken”. VERBOD van dierproeven als er al ternatieve methoden zijn, zoekt men volgens de Bond in het wetsontwerp te vergeefs: „De ontwikkeling van alter natieven staat slechts als een wenselijk- geven. Door het goedkopere luchtver keer kwatri hieraan in 1967 een einde. heid in de Memorie van Toelichting en is dus een vrijblijvende zaak”. TEGENOVER die teruggang in za ken elders, staat dan weer binnenkort de opening van het vierde verkoop punt van het NBBS in Amsterdam, waar men in de zomer van 1970 dui delijk te weinig ruimte had om alle studenten uit binnen- en buitenland op te vangen. De gids met alle aanbiedingen en voordeelreizen van het NBBS is dezer dagen bij alle universitaire studenten in de bus gevallen terwijl sinds 1 april tachtig man gereed staan om op de NBBS-kantoren, die in alle universi teitssteden te vinden zijn, de student een aangename, maar vooral goedko pere vakantie te bezorgen. HOE SNEL het NBBS ondanks al les groeit, blijkt wel uit het feit dat er vijf jaar geleden nog maar 10.000 boekingen verricht werden en nu dus al zo’n 40.000. Informaties verstrekt het N.B.B.S. (Nederlands Bureau voor Buitenlandse Stndentenbetrekkingen) Rapenburg 6, Leiden 1 j 3 t a 1 r heeft men zich in die amorele sfeer van immorele handelingen te onthouden”. DE CONTROLE op de dierproeven is in het wetsontwerp toegedacht aan het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, een instantie, zelf nauw bij grote dier- proefexperimenten betrokken en dus naar de mening van de Bond „van sector vrij te doen wat hem goeddunkt en die vrijheid krijgt nu een wettelijke basis”. menwerking met de Nederlandse re gering, die, na de acties in Indone sië, twee troepentransportschepen, de Grote Beer en de Zuiderkruis over compleet had. De studenten mochten die schepen voor de grote oversteek gebruiken. Het waren reizen die zich een zekere faam verwierven door de educatieve programma’s die tijdens de vijf dagen durende zeereis werden ge- tie in Amsterdam. Het NBBS heeft daar sinds kort een eigen hotel, het „Hans Brinker Stutel” met 250 bed den, maar dat is lang niet genoeg om alle studenten deze zomer een slaap plaats te bieden. „In een gesprek heeft burgemeester Samkalden”, zo vertelt De Smeth, „ons alle steun beloofd, maar het wordt aan ons overgelaten om ge bouwen te zoeken waar nog zo’n jeugd- hotel gevestigd kan worden. Terwijl ze in zo’n gemeente toch verdomd goed weten of er wat leeg staat.” NA DIT SUCCES volgde in 1957 de „Volkswagentours.” Amerikaanse vrouwelijke studenten maakten, met een Nederlandse student als leider en chauffeur, een reis door Europa. „Toen kregen ze nog cultuur te zien”, verzucht De Smeth, die het jammer dezelfde instelling als de visisectoren”. Hij bepleit toezicht door een ambtelijke dienst van deskundige ambtenaren (geen leken), getest op hun zorgvuldig heid. Een andere grief van de Bond is, dat alles zich achter gesloten deuren, blijft afspelen. „Wie vergunning vraagt en waardoor, wie vergunning krijgt en waarvoor, het blijft allemaal binnens kamers”, aldus de Bond. „Dit gemis aan openheid is een zaak, die niet meer in deze tijd past en allerlei vermoedens wekt, die ook in het belang van de proefnemers beter niet gewekt kun nen worden. Ook de beraadslagingen en de rapporten van de adviescommissie voor de dierproeven zijn geheim. Zelfs 15 jaar geleden moest men, om één nieuw medisch middel te vinden, 3000 stoffen testen, thans 6000. In 1955 kost te de ontwikkeling van één geneesmid del gemiddeld 0.75 miljoen dollar, in 1967 reeds 17.5 miljoen dollar. De le vensduur der middelen wordt steeds korter. Een Engels onderzoek in 1965 toonde aan, dat 60 pet der produkten korter dan 10 jaar op de markt was, 25 pet zelfs korter dan 5 jaar, om daar na vervangen te worden wegens niet- doeltreffendheid, schadelijke bijwerkin gen of betere (en iets duurdere) mid delen. Wij besteden in Nederland aan gezondheidszorg ca. 2 miljard gulden per jaar: negen maal zoveel als in 1953; en jaarlijks wordt het meer. „Spoedig een onbetaalbare zaak”, meent de Bond. Hij bepleit veel meer fundamenteel onderzoek naar de werkelijke oorzaken van ziekten, met name ook de psychi sche, en naar de vraag van de weer stand daartegen. Maar naar de vaste overtuiging van de bond kunnen noch mogen bij dit onderzoek dierproeven worden gebruikt: „De mens is anders dan het dier”. de zin van de nieuwe Unesco-defini- tie en daar vallen dus de werken de jongeren buiten, ook al volgen zij misschien nog middag- of avondonder wijs.” Overigens is de LATA ons wel ter- wille geweest. Zo kunnen onze „klan ten” bij voorbeeld tegen sterk gere duceerde prijzen zelfs enkele reizen per vliegtuig naar vrijwel alle be stemmingen ter wereld boeken, ter wijl de commerciële reisorganisaties alleen goedkope retourtickets annex meerdaags verblijf verkopen mogen.” VOOREERST een aan de persoon te verlenen vergunning, zodat deze bij mis bruik daadwerkelijk kan worden inge trokken. „Een stimulans voor zorgvul digheid”, meent de Bond, ontbreekt ge heel in het wetsontwerp, dat alleen ver gunningen kent, te verlenen aan instel lingen. Niemand zal verwachten of zelfs bepleiten, dat bij misbruik een gehele universiteit of b.v. Organon zal worden stilgelegd. Dit zal dan ook nooit gebeu- vindt dat deze vorm van toerisme nu ook al tot het verleden behoort. „Nu zien ze natuurlijk weer net niets op zo’n Europa-tour”. Het kantoor dat het NBBS in New York had, is per 1 april gesloten: symptoom voor het duidelijk minder intensieve contact met de Verenigde Staten in de laatste jaren. TENSLOTTE vraagt de Bond aan dacht voor het feit, dat „terwijl de pu blicaties over nieuwe medische vond sten zich opstapelen, de moderne mens steeds zieker wordt. Het ziekteverzuim is anderhalf maal zo groot als enkele jaren geleden, de gemiddelde levens kansen van de man boven de veertig zijn weer dezelfde als die in 1900, 25 percent van de bevolking in de indu strielanden blijkt geestelijk zo ernstig gestoord, dat zij haar functies niet vol waardig kan benutten. De moderne mens doktert aan gevolgen, waar het gaat om kennis van oorzaken. ertoe kunnen brengen, niet te verdoven. De Bond wil voor die gevallen een ont heffing van de minister, zodat ook nog een andere, objectieve instantie, kan bezien, of dat werkelijk wel nodig is. Wanneer, zoals sommige visiesectoren, stellen, dit altijd gebeurt, zal men er weinig last van hebben, tenzij men niet van te voren de proef goed „plant” en er maar op los experimenteert. Dat is iets, wat de Bond in de toekomst zou willen voorkomen: „Ons ethisch norm besef verbiedt proeven op mensen, waarom dan ook geen verbod van be paalde, gruwzame, proeven op levende dieren? Zo de wetenschap al amoreel is wat de Bond bestrijdt dan nog krachten te laten leiden. Beroeps krachten nemen het werk volgend jaar over. Onder de 23 zusterorganisaties in het buitenland waarmee het NBBS intensief samenwerkt, waren zij wat dit betreft een van de „laatsten der mohikanen”. Al die studentenreisbu reaus draaien al lang op professione le basis. Het bestuur blijft wel uit studenten bestaan, zodat hun inspraak gewaar borgd blijft. De wijze van samenstel- IN HET REISWEZEN woedt een prijzenoorlog. Touroperators en reisbureaus trachten elkaar vliegen af te vangen met steeds billijker aanbiedingen van al of niet „verzorgde” vakantiereisjes en steeds vaker vraag je je af, hoe men tegen de thans gehan teerde tarieven de klanten nog een redelijke service an bieden. MAAR HOE SCHERP de reisprijzen ook liggen, het kan altijd nog goedkoper. Vooral via reisorgani- Sinds kort heeft het NBBS in Amster dam een eigen jeugdhotel, het hier naast afgebeelde „Hans Brinker Stu tel” (voor „STUdenten-hoTEL”) dat echter met zijn 250 bedden veel te klein is om alle gegadigden in de ko mende zomer onder te brengen. Er wordt nu ijverig uitgezien naar een tweede alternatief jongerenhotel. Merkwaardig detail: De gevel draagt, naast de Amsterdamse en nationale vlag ook de Amerikaanse „Star Spangled Banner” OM TENMINSTE iets te doen, heeft de NBBS geprobeerd een pand te hu ren waar, na een verbouwing, voor 500 man plaats zou zijn. De eigenaar vraagt echter een enorm hoge huur, waardoor de NBBS dit niet zonder subsidie kan doen. Behalve het hotel heeft het NBBS nog een achttal ho tels in het buitenland, zoals bijvoor- DAT ZIJN TARIEVEN die geen commerciële reisorganisatie kan aan bieden. En daarom is het vreemd dat het NBBS nog altijd zo weinig bekend heid geniet buiten de universitaire kringen. Dit temeer omdat sinds 1967 ook niet-studenten van de diensten van dit bureau (en van zijn spotprijzen! gebruik kunnen maken. In dat jaar bepaalde de Unesco namelijk dat het begrip „studerenden” uitgebreid kon worden tot allen die volledig dagon derwijs volgen en jonger zijn dan 30 jaar. De NBBS heeft die definitie overgenomen met het plezierige ge volg dat nu alle, die voorbereidend hoger-, middelbaar- en beroepsonder wijs volgen, met dit „studentenbu reau” mee op reis mogen. OOK NA de uitbreiding van zijn po tentiële klantenkring timmerde de NBBS weinig of niet aan de weg. Maar dat wordt nu anders. Leraren van allerlei middelbare scholen wor den aangeschreven en krijgen ruime documentatie (o.a. een compleet reis programma) om hun leerlingen op deze unieke mogelijkheden te kunnen wijzen. Maar toch was nog slechts 15 percent van de 40.000 boekingen in 1970 afkomstig uit de kring van niet- studenten en dat is, volgens be stuurslid Joost de Smeth, die de lei ding van verkoop en propaganda heeft, veel te weinig. EEN CATEGORIE komt helaas (nog) niet aan bod: de werkende jon geren. „We zouden ook graag iets voor hen doen,” vindt de 21-jarige De Smeth, „maar dat is in de gegeven omstandigheden onmogelijk. De IATA (de internationale organisatie die de prijzen voor het luchtvervoer vaststelt) kent namelijk alleen een extra-voor- delige regeling voor „studerenden” in HOEWEL MEN misschien het tegen deel zou verwachten, kunnen de dier- proefnemers zich wél met het wetsont werp verenigen. Zij stellen voorts, dat de wet aan de praktijk niets zal veran deren, immers, de dieren worden in de Nederlandse laboratoria reeds optimaal behandeld. Zo gezien lijkt er met de wet ook niet die haast, die sommigen ermee schijnen te hebben. Immers, voor de dieren veranderd er niets. „Dat is helaas inderdaad juist”, al dus de Bond, op zijn verzoek door ons gehoord. „En dat terwijl er zeer veel zou moeten veranderen. Hoewel in Ne derland alles achter gesloten deuren plaats vindt, is er geen enkele reden aan te nemen, dat hier de proeven hu maner zouden zijn dan b.v. in Duits land, Engeland of de VS. Bij ons publi ceert men over de proeven vrijwel niets en zeker geen foto’s, of zeer onschul dige. In het buitenland doet men dat wel. Wat daaruit blijkt is meer dan ge noeg om te verlangen, dat er werkelijke waarborgen komen voor een humane behandeling der proefdieren. „Die geeft de wet slechts schijnbaar”, zegt de Bond, „De regeling beschermt eer de visisec- tor dan het dier. In wezen blijft de visi- BIJ DE vergunningprocedure is geen andere partij dan die der proefnemers. De Bond heeft geen inspraak, en kan dus geen bezwaren indienen of beroep aantekenen: „Het dier heeft dus nie mand die voor zijn belangen opkomt”. Wat de aantallen proefdieren betreft, noemt de Bond ca 3 mln gewervelde dieren, waarvan plm la/a mln gefokt worden in de proefdierbedrij ven te Zeist en Rijswijk. „Daarnaast zijn er”, aldus de Bond „tientallen contractfokkers en ve le, (soms door de overheid gesubsidieer de), dierenhandelaren bona fide en minder bona fide. Het stelen van honden en katten is een wijd verbreid kwaad. Dat wordt uiteraard in de hand gewerkt door de gevolgde praktijk. Gevraagd naar de houding van de Anti-Vivisectie Stichting, die zich voor het ontwerp heeft verklaard, wijst de Bond erop, dat deze stichting zijns inziens niet één ar tikel in de regeling kan noemen, dat het dier wezenlijk beschermt. Overigens merkt de Bond op dat dr. Kruisinga kort na het indienen van het ontwerp lid werd van het Comité van Aanbeve ling van de Anti-Vivisectie Stich ting. IS DAT zo erg, als de dieren hier „op timaal behandeld” werden? „Inderdaad”, zegt de Bond, „want optimaal betekent: „Op de best mogelijke wijze met het oog op de proef”. Het belang van het dier is daaraan volledig ondergeschikt. Voorts is deskundigheid geen waarborg voor de aanwezigheid van ethisch normbesef, welgezindheid jegens het dier. „Het voortdurend verwarren van deze twee begrippen door de visisecto ren is een bewijs van onwetenschappe lijkheid, zo u wilt, of een bewuste mis leiding”, aldus de Bond. De Bond is tegen dierproeven uit de overtuiging, dat de mens eerbied moet hebben voor het leven in het algemeen en voor le vende wezens in het bijzonder. De mens behoort deze goed te behandelen, en moet hij doden, dan dient dat snel en pijnloos te geschieden. In deze visie zijn proeven, waarbij dieren ernstig en soms langdurig moeten lijden, ontoelaatbaar”. Voorzover dierproeven nog niet kunnen worden gemist, verlangt de Bond „in ieder geval een aantal waarborgen voor een humane behandeling van het dier”.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15