I Is waterfluoridering Weer een medisch verantwoord? PÜP Juridisch toelaatbaar? MILIEUHYGIËNISCH DENKEN EN DOEN DER MASSA „smeer- IS ONTOELAATBAARS „FLUORIDE? MISSCHIEN! MAAR DAN NIET IN HET DRINKWATER” WEINIGEN OFFEREN TOT WELZIJN „SPELEN MET VUUR” F»» ZATERDAG 15 MEI 1971 16 Erbij e 1 L MR. J. GEVERS. H. C. MOOLENBURGH (arts) Het wenst dat het drinkwater zelf zuiver drink water zal blijven”. IS THANS, nu er 2.6 miljoen Nederlanders gefluorideerd water drinken, niet de tijd gekomen om ons te bezinnen? Hoewel deze maatregel een gunstige invloed heeft op de remming van de tand- cariës in het blijvende gebit (het melkgebit ondervindt er weinig of geen nut van), is ondanks uitge breide publikaties op tandheelkun dig gebied weinig of geen onder zoek gedaan op medisch gebied. S TOEVOEGING VAN FLUOR aan het drinkwater ter voorkoming van cariës (tandbederf) ge wenst of ongewenst? Een vraag waarover de me ningen der experts ver uiteenlopen en die dan ook niet met een categorisch „ja” of „nee” te beantwoorden is. Reden waarom wij een aantal deskundigen verzoch ten, elk vanuit het eigen specialisme en de eigen verant woordelijkheid, hun visie op deze materie te geven. Die experts zijn in het algemeen tegenstanders van dwang- Een bron van sterke milieuver vuiling is de verbrandingsmotor, die via de uitlaatgassen het gif tige koolmonoxyde in de lucht brengt. Door het bijstellen van de carburateur wordt de lucht-ben- zine-verhouding gewijzigd, waar door het percentage kooldioxyde stijgt. Maar het gevolg is dat hier door de oorspronkelijke hoeveel heid stikstofdioxyde (nog giftiger!) in de uitlaatgassen wordt verdub beld. emotioneerde actie tegen elk gebruik van fluoride ter voorkoming en bestrijding van tandcariës wil voeren. Niets is minder waar. Het comité erkent dat een ver standige toepassing van fluoride in tal van gevallen aan vaardbaar, ja gewenst kan zijn. PROF. DR. H. A. SCHWEIGART. president van een internationale vere niging ter bestrijding der beschavings- ziekten, ziet in gefluorideerd drinkwa ter een gevaarlijke beperking van de menselijke vrijheid! Wetenschappelijk staat niet met vol komen zekerheid vast, dat deze wijze van toediening van fluoriden niet op den langen duur schadelijk voor de mens zou kunnen zijn. En: tandbederf wordt niet veroorzaakt door een tekort fluor! matige waterfluoridering, maar hun specifieke bezwaren daartegen worden dermate grondig geargumenteerd, dat de objectiviteit van de meningsvorming geen geweld wordt aangedaan. Eerst: De doelstelling van het Comité Waakzaamheid Drinkwater Haarlem e.o., voor ons geformuleerd door mr. A. W e n s i n g, oud-lid der Provinciale Staten van Noord-Holland en voorzitter van genoemd Comité: DE VRAAG is gesteld of het comité een massale ge- 1. Verse granen zoals, tarwe, rogge, haver, boekweit, gerst Steeds als volle graankorrel gebruikt Men kar ze nuttigen als volkorenbrood, maar ook in brij vorm, door vers gemalen graankorrels te weken met water en ze dan te vermengen met melk of melkprodukten en vruchten. 2. In natuurlijke ongekookte toestand eetbare voedingsmiddelen Vruchten uit eigen land: appels, peren, ker- OP WELKE terreinen moet het on derzoek naar de gevolgen van water fluoridering liggen? IN HET voorlichtingsblad „Fluoride- ringsfeiten”dat aan alle huisartsen is toegezonden, schrijft professor dr. P. Muntendam: „Bij het schrijven van deze bijdrage aan voorlichting inzake de drinkwaterfluoridering moet ik den ken aan de in luxe band gebundelde handtekeningen, duizenden in getal welke in het begin van deze eeuw de regering werden aangeboden tenein de te voorkomen, dat zij wettelijke maatregelen zou uitvaardigen met be trekking tot de inenting tegen pokken. Lange jaren sierde deze leren band mijn kamer, doch de actualiteit van de inhoud verdween”. De glimlach van de Hooggeleerde zal niet worden gedeeld door de hon derden ouders die sindsdien een kind hebben moeten missen of achterlijk zagen worden door encephalitis post- vaccinalis. Onze bevolking koopt de immuniteit tegen de gevreesde pokken voor de prijs van enkele kinderlevens per jaar. Dat is een verschrikkelijk feit. Enkelen moeten sterven om velen te redden. aan de Universiteit van Ottawa wer den bij alle dialysepatiënten die on derzocht werden in meerdere of mindere mate botziekten gevonden, waardoor de botten heel makkelijk braken; in Rochester N.Y. overleed zelfs eén patiënt. Conclusie- ons Haarlems dialyse-centrum wordt dan wel een groot afnemer van on gefluorideerd water: 400 liter per spoeling, dit circa 2 maal oer week, nu nog voor ongeveer 20 natiënten, in de komende jaren hopelijk voor meer: daar kan qua waterverbruik een huisvrouw niet tegen op. WAT KAN ER dan in de tussentijd aan de cariës gedaan worden? Het al ternatief van de drinkwaterfluoride ring is het verstrekken van fluorta- bletten, b.v. aan de meest bedreigde groepen kinderen. Het voordeel van de fluortabletten is dat daardoor de fluor- concentratie in de mond ca. 400 maal hoger wordt dan bij drinkwaterfluori dering, waardoor zowel het glazuur van het melkgebit versterkt wordt als ook door het ingeslikte fluor het zich vormende glazuur van het komende gebit. Als er tijdens deze medicatie on- Prof. Muntendam’s voorbeeld in ver band met de fluoridering is niet onge lukkig gekozen. Integendeel, het is pro fetisch. Drinkwaterfluoridering mag voor de massa tamelijk veilig zijn voor een minderheid is zij dat niet. De berichten van Engelse, Duitse. Amerikaanse en Zuidafrikaanse ge leerden spreken ondubbelzinnige taal: diarrhoeën, exzemen, migraine, nier- klachten zijn gezien en bewezen, en EEN EENVOUDIG rekensommetje zal dit wel duidelijk maken. Haarlem zet per jaar 7.700.000 m3 water om en om deze hoeveelheid te fluorideren is 7.7 ton (TON) fluoride nodig. Voor de cariësbestrijding is, volgens het rapport de bevolking, per dag, nodig 1 mg fluo ride. Dit komt voor de gehele Haar lemse bevolking van 172.617 inwoners neer op 63 kg en 5.2 gram fluoride per jaar. D.w.z. van de 7.700 kg fluoride wordt 7.637 kg niet gebruikt is dus niet nodig geweest en komt via het riool water terug in het milieu (deze cijfers van wateromzet en inwonertal zijn ge nomen per 31 dec. 1970). En weer is de vraag niet beantwoord, wat deze tonnen fluoride in het milieu gaan doen! Het fluoride-ion is een bacterie-rem- DE GANG van de mens over onze aarde heeft beslist geen lich tend spoor achtergelaten. Woes tijnen zijn grotendeels schep pingen van de mens. Zolang het aantal mensen in verhouding tot de natuur, waar hij volkomen van afhankelijk is, nog piet groot was, laten wij zeggen tot en met de negentiende eeuw, zolang waren er nog geen milieu-hygiënische problemen. Hoewel, in het boek Job lezen wij: „De aarde, waaruit het brood voortkomt onder haar wordt er gewoeld als door vuur” (Job 28 :5). HET ZOU interessant zijn in een apart artikel alle waarschuwende stem men uit het verre en het naderbij ge komen verleden eens te herhalen. Maar nu het aantal mensen sterk is toegenomen, nu zijn er werkelijk moei lijkheden. Technisch kan de mens schier alles, zijn wereld gaat hij ver ruimen, letterlijk en figuurlijk, maar diezelfde Job vraagt: „Maar de wijs heid waar wordt zij gevonden, en waar toch is de verblijfplaats van het inzicht?” Milieu-hygiënisch gezien: waar is de juiste verhouding tegenover de naaste? INSEKTEN kunnen nuttig zijn, maar zijn ook vaak lastig. We kunnen ze be strijden met DDT. Maar DDT stapelt zich op in de lichaamsvetten en wordt dan ook schadelijk voor het lichaam. De zo noodzakelijke wasmiddelen be vatten veel fosfaten en na gebruik lo zen we deze fosfaten in het riool. Het gevolg is een verstoring van het biolo gisch evenwicht in het milieu en het is wéér mis! Steeds weer komt soms pas na ja ren aan het licht, dat we het ene gat van de milieuvervuiling stoppen met het andere omdat we nog steeds pas achteraf gaan kijken waar deze stoffen blijven, wat ze doen en wat we er voor terugkrijgen. Hier heb ik slechts drie gevallen ge noemd, waarvan de laatste twee alge meen bekend zijn. De eerste is pas kort geleden gepubliceerd (chemisch weekblad nr. 13-1967, pag. 13). Wat ik hier zeggen wil is, dat we nog steeds alles in ons milieu stoppen, wat we kwijt willen, zonder van tevo ren te hebben onderzocht welke veran deringen deze stoffen eventueel teweeg kunnen brengen. Bij de fluoridering van het drinkwa ter gaat het weer dezelfde kant op. 3. Er moeten onderzoekingen plaats vinden bij de huisartsen: Shea e.a. beschrijven uitvoerig 7 patiënten met ziekteverschijnselen die gena zen door de fluortoediening te sta ken. Publikaties van dit soort pa tiënten zijn er in Nederland nog niet, wellicht door chronisch tijds gebrek van de huisarts waardoor hij zich onvoldoende kan oriënteren, daardoor minder hierop is gespitst en in ieder geva] niet toekomt aan publikaties. Om deze vraag te beoordelen moet men rekening houden èn met het Waterleidingbesluit èn met de Wet op de Geneesmid delenvoorziening. Op grond van het Waterleidingbesluit mogen aan het water wel stoffen worden toegevoegd, maar uitsluitend met als doel bereiding van drinkwater; voor toevoeging van stoffen met andere doeleinden is de vooraf gaande goedkeuring van de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid vereist. verwachte bijverschijnselen optreden, dan kan op vrij eenvoudige wijze (veel eenvoudiger dan bij drinkwaterfluori dering) de fluortoediening gestaakt worden. Het bezwaar dat er over de drinkwaterfluoridering wel onderzoek gedaan is en resultaat bereikt is ter wijl over de tablettoediening weinig bekend is, is weinig steekhoudend, maar behoort alleen een aansporing te zijn tot verder onderzoek. Het argument dat de doorsnee moe der vergeten zou haar kind de fluor tabletten te geven, getuigt van een schromelijke onderschatting van de moederzorg zoals mij uit jarenlange ervaring op de consultatiebureaus is gebleken uit de zorgvuldige toediening van de vitamine A - D-druppels of ta bletten, 96 percent van de zuigelingen bezoekt een consultatiebureau. Haarlemse moeders, verdedig u! Laat zien dat u wilt zorgen voor het gebit van uw kinderen door minder snoep, voor het hart van uw kinderen door minder patat en door op aanraden van uw arts vitamine A - D en zo nodig fluor-tabletten te geven. H. H. GEVERS POTGIESER, arts. Literatuur: F. E. Reitsma, Tijdschrift voor Soc. Gen. k. 47 nr. 11, pg 350. Shea e.a., Ann. af All. 25, 389. Feltman en Kosel, Journ. Dent. Med. 16, 190. Kretchmer e.a., Journ. Adm. Med. Ass. 1963, 1030. Taves e.a., Arch. Int. Med. 1965. 167. of nauwelijke gedaan. Wèl is bekend dat besproeiing met gefluorideerd wa ter schade berokkent aan planten speciaal bolgewassen dus vooral kaskwekers zijn hier nu gewaarschuwd. Op grond hiervan kan geen andere beslist niet loze kreet volgen: „Be zint eer ge begint”. DRS. G. W. GRIMBERGEN, bioloog delijke epidemie, maar tegen tandbe derf, dat een gevolg is van verkeer de voeding en niet een gevolg van ge brek aan fluoride in het water. In Tiel-Culemborg dan? Het proefobject bij uitstek? Men bewees daar dat bij fluoridering van het drinkwater 56 per cent minder tandbederf onder de jeugd optrad. Dat wisten we al lang. Het enige wat van belang was, n.l. in deze streek met behulp van alle huisartsen bijverschijnselen op te sporen, heeft men nauwkeurig achterwege gelaten. Een laboratorium-arts, die in Tiel alarm sloeg over chronische diarrhoe- en werd zelfs ontslagen. Medisch ge sproken een dilettantenopvoering, om geen onvriendelijker v oord te gebrui ken. Drinkwaterfluoridering wil zeggen: weinigen opofferen voor een wat be ter gebit van velen. Men heeft getracht de tegenstanders te brandmerken als fanatieke neuroti ci. Men heeft die groep zelfs psycho logisch onderzocht, maar geen groot ste gemene deler kunnen vinden. Ik zal u zeggen wat die is: die groep be staat uit hen die menen dat het geluk van de massa niet gekocht mag wor den met het opofferen van individuele enkelingen. Het wordt tijd dat wij eens psychologist gaan uitzoeken velke roep giftig natriumsilicofluori- 'p in het drinkwater wil stoppen. De strijd om zuiver water is oud als de vereld. Mogen velen beseffen dat het om meer gaat dan wat uitstel van tandbederf. dat bewijs is geleverd met het beruch te blindonderzoek waarbij de patiënt in een ziekenhuis werd opgenomen en afwisselend wel en niet gefluorideerd water dronk zonder dat hij wist wan neer. De klachten vlamden op bij ge fluorideerd water en verdwenen bij gedestilleerd water. In streken waar het water al langer gefluorideerd is, zag men botafwijkingen. De griezeli ge statistiek van Rapaport over de toename van het aantal mongoloïde ge boorten in een gefluorideerd gebied is nog een twistpunt. TOEN MEN de pokken-entingen in voerde wist men niet dat er iets als encephalitis kon volgen. Bij de fluo ridering van drinkwater weet men wèl dat er bijverschijnselen zijn, maar die komen niet in de voorlichtingspers te recht. Die pers is in hoge mate ge kleurd. Let u maar op het bovenge noemde blaadje. Waarom niet even erbij gemeld dat het Institut Pasteur fluoridering voor Frankrijk heeft af geraden wegens niet bewezen onschade lijkheid. West-Duitsland staat wel ir de lijst omdat daar één waterleiding bedrijfje gefluorideerd is. Waarom ver zwijgt men dat fluoridering daai vei der verboden is vegens waarschuwt' ger van wetenschappelijke zijde? dat fatsoenlijke voorlichting? BIJ DRINKWATER-fluoridering zul len weer enkelen lijden om velen te helpen. Deze keer niet tegen een do- 2. Er moet een beter inzicht komen in het waterverbruik van zuigelin gen en kinderen van verschillende leeftijden in Nederland: het zou kunnen zijn dat zuigelingen, die cir ca 1 Itr. water per dag drinken, een relatief hoge dosering krijgen, ter wijl anderzijds kleuters, die over het algemeen weinig water drinken, te weinig krijgen. Dat toch in Tiel, ondanks weinig drinken door kleu ters, een effect van drinkwater fluoridering te zien is, zou ver klaard kunnen worden uit de fluor- stapeling in het bot tijdens het eer ste aalve ’evensjaar. Op deze rede nering doorgaand zouden dus on der de 15-jarigen in Tiel met een slecht gebit ondanks waterfluoride ring (ca. 25 percent) een groot aan tal kinderen moeten zijn die borst voeding hebben gekregen. Als dit zo is, is het zinvoller zuigelingen bij gebleken onschadelijkheid (zie bo ven) desnoods hoge doseringen in de fles of bij de borstvoeding te ge ven dan de gehele bevolking op ge fluorideerd drinkwater aan te slui ten! Reeds hieruit blijkt dat het on derzoek in Tiel eenzijdig tandheel kundig is opgezet en thans nog me disch moet worden bewerkt. mer en het zijn onder andere de bac teriën, die ons bij de milieuhygiëne be hulpzaam zijn, bijvoorbeeld, rioolwa terzuivering. Wordt dit micro-biologisch evenwicht verstoord, dan zitten we met de zoveelste oorzaak van milieuvervui ling, waarvan we nu kunnen zeggen: „Het is onze eigen schuld, hadden we de zaak van tevoren maar grondig moet bestuderen”. Bacteriële en oecologische onderzoekingen zijn niet 4. Uit onderzoek is gebleken dat fluor zich opstapelt in de botten. In hoe verre dit op den duur bij kunstma tig gefluorideerd drinkwater bot afwijkingen geeft, waardoor er bij zonder pijnlijke botuitsteeksels kun nen ontstaan, is in Nederland on bekend. Nu, 17 jaren na het begin van de fluoridering in Tiel, wordt een begin gemaakt met een bevol kingsonderzoek aldaar naar de bot dichtheid (persoonlijke mededeling van prof. Backer Dirks) Een gun stige invloed op de ontkalking van de botten op oudere leeftijd, waar door ze immers zo gemakkelijk bre ken, is hier in Nederland nog niet onderzocht. 5. Dan nog één punt: in Haarlem heb ben wij een bqzonder mooi centrum voor kunstnierbehandelingen Nu is bekend dat tijdens deze behandelin gen met gefluorideerd water de fluor- conc^ntratie in ^et bloed en in de botten zeer hoog wordt; in een rap port van medische medewerkers Mag de mens het milieu dat hij delen moet met de ander zomaar verontrei nigen? Of is fluor-toevoeging aan wa ter en bodem soms geen verontreini ging? ONZE EEUW heeft inzicht gekregen in de wonderschone opbouw van alle levende wezens, ook dat van de mens. Technisch gesproken is elke plant, elk dier, elk mens een stukje precisiewerk van superieure fijntechniek, met eigen systemen, met eigen wetten, met voorts eigen regulaties, waar elke vreemde inmenging verstoring betekent; nog sterker, elk organisme, dus de mens ook, is een geheel van delen, dat Ml zeggen: lijdt één lid, dan lijden alle leden. Een gebit is een deel van een geheel lichaam. Kortzichtigheid, een gevolg van beperkte opleiding, ziet slechts een deel met voorbijgaan van het geheel. Tandbederfbestrijding is noodzakelijk, mag geen dag langer uit gesteld worden. Oorzaken van dat be derf: uitsluitend slechte voeding. Re medie: betere voeding. CONCLUSIE: het probleem grondig' aanpakken; niet aa niapwerk doen met materiaal dat niet in het lichaam, mi lieu in engere zin, en niet in aarde en water, milieu in ruimere zin, thuishoort, althans niet in die massale hoeveelheid die fluoriderings-doordrijvers wensen. P. VAN ZALINGE, bioloog. De bezwaren echter die het ziet gelden de dwang matige massale toepassing via het leiding water zonder medische begeleiding, en dit dus ook voor personen voor wie het niet nodig is, ja zelfs gevaarlijk kan zijn. Het propageert verstrekking en gebruik van fluoride- tabletten via consultatiebureaus e.d. (dus wèl onder me dische begeleiding), en voorts het wegnemen van de belangrijkste oorzaak van tandbederf door een beperking van het suikergebruik, het snoepen. 1. In de eerste plaats op de zuigelin- genconsulatiebureaus; komen er onder de zuigelingen met flesvoe ding in gefluorideerde streken (fluoropname per dag tot 0,9 mgr. volgens het rapport van de Volks gezondheid 1970, nr. 19 pg 52 is de aanbevolen dosering in tabletvorm voor baby’s slechts 0,25 mgr.!) meer allergische of maag-darmaan- doeningen voor dan bij kinderen in niet-gefluorideerde gebieden of bij borstkinderen? Kosel en Feltman geven voor een kraamkliniek in New Yersey 1 percent ziektegeval len Dij baby’s op die genazen door geen fluor meer te geven. sen, abrikozen, pruimen, perziken, druiven, etc. Bessenvruchten: aardbeien, frambo zen, rode en zwarte bessen, bra men, kruisbessen, rozebottels, etce tera. Zuidvruchten: sinaasappels, mandarijnen, druiven, grapefruit, bananen, ananas, meloenen, citroe nen etcetera. Salades en bladgroen ten: kropsla,veldsla, spinazie, tuin kers, andijvie, witlof, rode en witte kool, boerenkool etcetera. Kruiden: peterselie, kervel etcetera. Voorts bonenkruid, kervel etcetera. Wortel- achtigen: worteltjes, ramenas, ra dijsjes, bieten, koolraap, uien, knof look etcetera. Stengel en bloem- groenten: rabarber, bloemkool. Groentevruchten: tomaten, komkom mers, paprika. Noten: walnoten, (verse, geen gezwavelde), hazelno ten, paranoten, amandelen, kokos noten etcetera (geen pinda’s, dat zijn geen noten). 3. Verse melk van gezonde koeien. Liefst als modelmelk. Vlees en vis kunnen met mate gegeten worden, wanneer men aan bovenstaande de grootste plaats inruimt. 4. Aardappelen liefst in de schil ge kookt. Rijst steeds met zilvervlies gebruiken daar zich juist daar de werkstoffen bevinden. Verder moet steeds langzaam gegeten worden, men moet grondig kauwen, er moet een gezellige sfeer heersen aan ta fel. Zorg iedere dag voor voldoende lichaamsbeweging, voor een over maat aan frisse lucht, voor voldoen de zonbestraling en voldoende nacht rust!! Vermijd zoveel mogelijk ver giften, zoals roken, alcohol, insec ticiden. etcetera, alsook zoveel mo gelijk alle voeding die wit meel en witte suiker bevat Wanneer u deze richtlijnen gaat volgen, dan zal bij u en uw kinderen het tandbederf ze ker verminderen. Van nog groter be lang is, dat uw algemene gezondheid zal verbeteren en de beschavings- ziekten minder vat op u krijgen.!. R. W. J. SCHREUDER, (arts) (Zie ook de volgende pagina) EXTRA TOEVOEGING van fluoriden zal het tandbederf tegengaan, maar ons lichaam zal blijven lijden onder de werkelijke oorzaak van het tand bederf, die gevormd wordt door een onvolwaardige gebreksvoeding, pro- dukten gemaakt van wit meel en de industrie-suikers: snoep, chocolade, gebak, wittebrood, gezoete frisdran ken etc. Deze voeding bevat vele brandstoffen, maar de werkstoffen zo als: vitaminen, enzymen, fermenten en mineralen vertonen grote tekorten. Vogens prof. Schweigart is het toe voegen van fluoriden aan het drinkwa ter, een spel met vuur dat een risico oplevert, met geen enkele kans op een volwaardige oplossing! EEN GEZONDE voeding, die ons lichaam fit en actief houdt, moet be staan uit natuurprodukten, die zo na tuurlijk mogelijk geconsumeerd moeten worden. Alleen aan deze voeding heeft de mens zich al miljoenen jaren aan gepast. Basis voor een gezonde voeding vor men: Waterleidingbedrij f Midden-Neder- land heeft daarom goedkeuring ge vraagd om fluoride aan het drinkwa ter toe te voegen, daar deze toevoe ging dient om de cariës tegen te gaan; de goedkeuring is verleend on der voorwaarde dat de fluoridering zal geschieden door toevoeging van na- triumsilicofluoride. Tegen deze beslissing zijn bezwaren ingediend bij de Kroon als zijnde de hoogste instantie voor dit soort zaken (niet de Hoge Raad, zoals onlangs in een perspublikatie abusievelijk werd vermeld). Bij dit bezwaar kwam on dermeer ter sprake dat de goedkeu ring van de minister in strijd zou zijn met de Wet op de Geneesmiddelen voorziening. Op grond van deze wet mogen bepaalde aangewezen stoffen slechts worden verstrekt door in de wet genoemde personen. Hieronder valt niet het Waterleidingbedrijf, zodat als brandende vraag resteert of de toe te voegen stof valt onder de „aange wezen” stoffen; als dit zo zou zijn, zou de minister inderdaad ten onrech te goedkeuring hebben verleend. ONDER DIE „aangewezen” stoffen silicofluoride; de vraag is dus hoe het natriumsilicofluoride zich in het water gedraagt. De meningen hierover zijn verdeeld: volgens de deskundigen die blijkens de uitspraak zijn gehoord, ge draagt het natriumsilicofluoride in het water zich als fluoride-ionen, volgens de bezwaarden als natriumfluoride. Onder de „aangewezen” stoffen vallen niet fluoride-ionen, maar natriumfluo ride is wel een „aangewezen” stof. Het ingediende bezwaar is dus op deze for mele grond afgewezen; anderzijds geeft de Kroon toe dat fluoridering een maatregel van medische aard is en daarom stelde zij de eis dat ook on gefluorideerd drinkwater aan of in huis ter beschikking moet worden gesteld voor hen die bezwaar hebben tegen ge fluorideerd drinkwater. AANGEZIEN deze laatste eis, be taalbaar ongefluorideerd drinkwater aan of in huis praktisch onuitvoerbaar is, kan tegen een gemeente die toch tot fluoridering overgaat met redelij ke kans op succes een kort geding aanhangig worden gemaakt. Laat Haarlem niet de verliezende gemeente worden. VOORDAT men overgaat tot een verdere uitbreiding van de drinkwa terfluoridering, is het mijns inziens noodzakelijk de publikaties over na dere onderzoekingen af te wachten, zo dat niet de situatie ontstaat zoals bij de „pil” die miljoenen vrouwen reeds „zonder schade” gebruikten voordat bleek dat enkelen van hen overleden aan een longembolie; hierna werd de samenstelling gewijzigd!

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 16