Planbureau Alleen voor Aantal geboorten tijdelijk omhoog kleintjes D Problemen Zwembad van ’t Harde nu op zondag Nu ook „Leidse ruzie open PROF. DR. P. A. J. M. STEENKAMP Intens levend en sociaal bewogen man dagbladen nog niet in kabinet KvanVEELEN over Amersfoort „Engeland in juni in EEG” I SPAARGIRO Van uitstel kwam geen afstel Burgemeestersvoordracht Eén IJ tunnelbuis drie nachten dicht nutsspaarbank westnederland Fataal schot bij stoeipartijtje een heel jaar halve prijs (van de enkele reis) 2 dagen gratis in mei 2 J ZATERDAG 15 MEI 1971 ZA ft Werkdrift V olkspartij ™>g^SNSrBMT27 IJWOW B. en W. gaan in tegen raadsmeerderheid: Kamerleden vragen: Redt De Tijd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De man die nu de programma’s van de vijf partijen in elkaar moet passen, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, is een innemende per soonlijkheid met een grote belang stelling voor alles wat er in de sa menleving gebeurt. Het eerst wat op valt als men hem ontmoet, is zijn grote maatschappelijke geëngageerd heid, het tweede het enorme tempo waarin hij een doos biscuitjes naar binnen weet te werken. Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75. Prof. Steenkamp zou waarschijnlijk een Vraag folder voor volledige inlichtingen. 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Koop uw 65+kaart nu! EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK met betaalcheques 4- „Grote doders” Premier De Jong: /VWWVWVVWWVVVVWVVWXArWWVWVWWVVWVVVVVVWVVWWVVW (Vervolg van pagina 1) ADVERTENTIE vc (Van onze Haagse redactie) voorstel (Van onze redactie in Amsterdam) L ■l ADVERTENTIE ADVERTENTIE Die biscuitjes, die hij overigens nooit voor zich alleen houdt, geven van Steen kamp echter een vertekend beeld. Hij is allesbehalve het Bourgondische type, dat men nogal eens in de KVP kan aantreffen, maar veel meer een sober levend mens, die niet drinkt, een enkel sigaartje rookt en aan zijn maaltijden weinig aandacht be steedt. Zijn postuur is dan ook tenger, bij na jongensachtig. Hij is niet zo sterk van gestel, hetgeen hem er steeds van weer houden heeft een ministerspost te accep teren. De KVP heeft al eens tevergeefs een beroep op hem gedaan om minister van Sociale Zaken te worden. De Eindho- vense hoogleraar, economist van opleiding, zou het graag doen, maar heeft voldoende zelfkennis om te weten dat hij er waar schijnlijk onderdoor zou gaan. Hij leeft zo hartstochtelijk en houdt zich zo intens be zig met de dingen die om hem heen ge beuren, dat hij het waarschijnlijk niet lang zou volhouden. „Laat mijn vrouw het niet horen,” zei hij dezer dagen toen hij met zijn kandidatuur voor het premierschap werd geconfronteerd. In dat jaar was voor het eerst van een massaal geboorte-uitstel sprake. Er werden toen 13.622 kinderen minder geboren dan het C.B.S. aan het begin van dat jaar ver wacht had. De daaropvolgende jaren werd de breuk in het normale geboortepatroon nog duidelijker. In 1966 werden 25.100 kinderen minder geboren, in 1967 33.133 kinderen minder en in 1968 niet minder dan 42.970 kinderen minder geboren, waar- De voornaamste reden waarom de voor lopige stijging van het geboortepeil en de relatieve daling van de totale bevolking niet met elkaar in strijd zijn ligt in het feit dat het groter aantal geboorten, dat nu te verwachten is, een gevolg is van een geboorte-uitstel, waartoe veel mensen in 1965 besloten hebben. Deze uitgestelde ge boorten komen nu „aan de markt”, maar daarna treedt weer een zekere stabilisatie van de geboorten op en wel op een peil dat nog iets lager Egt dan we sinds 1965 gewend waren. goede premier zijn. Hij kan althans uit stekend een team leiden en weet op hel dere wijze zijn gedachten te formuleren en voor het voetlicht te brengen. Dat heeft een onlangs uitgezonden tv-interview nog eens bewezen. Daarbij komt dat hij ge woon ontzettend aardig is en open staat voor andermans gedachten en opvattin gen. Hij is een van die zeldzame mensen die eerst naar een ander luisteren voordat ze met hun eigen verhaal komen. Daarbij maakt hij een open en eerlijke indruk, de indruk ook van een blijmoedig christen. Geloof draagt trouwens zijn leven. „Zonder dat zou ik onmiddellijk stoppen met al die De cijfers omtrent de nu te verwachten geboortentoeneming zien er volgens het C.B.S. per 1 januari 1970 als volgt uit: 1970: 239.000 geboorten, 3900 meer dan in 1967 verwacht werd; 1975: 268.100 geboorten (12.600 meer); 1980: 274.600 geboorten (2800 meer). dingen die ik doe,” heeft hij zijn studenten eens voorgehouden toen zij hem daarnaar vroegen. DEN HAAG. Welingelichte politieke kringen in Den Haag weten te meiden dat zich rond de dringende benoeming van een burgemeester van Amersfoort dezelf de politieke verwikkelingen afspelen als zich hebben voorgedaan by de benoeming enkele weken geleden van de nieuwe bur gemeester van Leiden. VI at 5 1 1 1 D s s I r I c In uitv stan het naa: mee besl of i Eldi is l ■w gen heit een hiel wa< woi bas en vra toe tan mei ins' bie ver wa gur me ree lij! kir I we nie voi wa sta 0V' ma alt ke lei gu pr di< gil vc tv va de fli In Den Haag heeft de 26-jange Nelly Rovers een winkeltje geopend met antiek kinderspeelgoed. Op zich niet bijzonder. Wel bijzonder: de ingang is maar 86 centimeter hoog. Vroeger was hier een opslagplaats voor wijn vaten, die konden er precies door heen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Hoewel het aantal geboorten in ons land sinds 1965 snel gedaald is, moet voor de eerstkomende jaren toch weer rekening worden gehouden met een vrij aanzienlijke stijging. Dat is de conclusie uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, welke binnenkort ge publiceerd zullen worden. Niettemin zal de totale bevolking van ons land tegen het eind van deze eeuw bijna een miljoen mensen minder omvatten dan tot voor kort werd aangenomen. Op grond van deze prognoses zal ons land in het jaar 2000 nogmaals 800.000 mensen minder herbergen. Het komt dan op een bevolkingstotaal van 17.1 miljoen. Het sterftecijfer, dat van het geboorte cijfer wordt afgetrokken om de natuur lijke groei van de bevolking te bepalen, ondergaat in de komende tien jaar even eens enige wijziging, aldus verwacht het C.B.S. Kanker, hart- en vaatziekten en ongelukken blijven in die tijd de drie „grote doders”. Met name de mannen zul len er nog meer dan tot nu toe door ge troffen worden. De gemiddelde levensduur van de man gaat daardoor een vol jaar achteruit en wel van 70,6 jaar in 1970 tot 69,5 jaar in 1980. De vrouw zal daaren tegen nog iets ouder worden. Haar ge middelde levensverwachting stijgt van 76,3 jaar in 1970 tot 76,6 in 1980. Voorlopig zal de totale bevolking van ons land een stuk hoger Eggen dan deze berekeningen van de natuurlijke groei aan geven, met name door de grote aantallen gastarbeiders. Het C.B.S. voegt aan zijn cijfers daarom een zeer beperkte prognose toe met betrekking tot de in- en uitgaande gastarbeiders. Voor 1971 komt het daarbij op 28.300 immigranten en 9.500 emigranten, hetgeen een netto toevloed van 18.800 per sonen betekent. Voor de drie volgende jaren verder dan 1975 loopt de prog nose niet komt het C.B.S. tot ongeveer gelijke waarden. Op die manier neemt de totale Nederlandse bevolking tussen 1970 (waarin zich netto 23.200 gastarbeiders hier vestigden) en 1975 met ongeveer 100.000 personen extra toe. Prjjs voor dagbladjournalistiek. Zes jour nalisten van het Rotterdamsch Nieuws blad zijn met hun gezamenlijke versla gen over de Rotterdamse havenstaking van vorige zomer bekroond met de prijs voor de dagbladjournalistiek 1971 van 2500 gulden. Deze prijs wordt elk jaar uitgeloofd door de vereniging De Ne derlandse Dagbladpers. Dit keer kwamen de mededingende inzendingen van vijf dagbladen. MARKIEZEN/ZON NE SC HERMEN mUIKEN/LUXAFLEX JAL0UZ1E6N I Voor Amersfoort zou de commisaris der Koningin in Utrecht, prof. Verdam (AR) een PvdA’er heben voorgedragen, maar zou het kabinet-De Jong op voordracht van minister Beernink reeds de voorlopige beslissing hebben genomen de Amsterdam se oud-wethouder Ham (VVD) te benoe men. Volgende week vrijdag komt de zaak waarschijnlijk opnieuw in het kabinet. Het is bekend dat de PvdA vasthoudt aan de benoeming van een partijgenoot in Amersfoort, dat vóór de kortgeleden overleden burgemeester, die VVD’er was, Doorgebroken in de traditionele politie ke zin is prof. Steenkamp niet. Hij mag Jan voorstander zijn van een rooms-rode coalitie („Als Den Uyl de deur op een kier zet, kruip ik er door,” zei hij onlangs voor de televisie), zijn grote ideaal is niet een sociaEstische arbeiderspartij als de PvdA, maar een grote volkspartij, links van het midden, waarin christenen en niet-christe- nen zich onder een vooruitstrevende noe mer verenigen. Als hij zijn informatie- opdracht heeft voltooid, zal prof Steen kamp stellig uit die richting nieuwe ini tiatieven nemen. De verliezingsuitslag is er tenminste volgens hem naar. stemmen verworpen. Het stichtingsbestuur had het gemeen tebestuur laten weten, niet langer de ver antwoordelijkheid te kunnen dragen als men deze niet aUe zeven dragen kreeg. Burgemeester Westerhuis zei vrijdag in een spoedeisende raadsvergadering dat de meerderheid van B. en W. thans in het algemeen belang het stichtingsbestuur toestemming heeft gegeven het bad op zondagmiddag open te stellen. Negen van de vijftien raadsleden heb ben nu in een telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken en aan de com missaris der koningin ernstig geprotes teerd tegen „de terzijdestelling van de raad”. Zij verlangen ingrijpen -„om de democratische rechten van de raad te herstellen”. DEN HAAG. „De ministers van C.R.M., Economische Zaken en van Fi nanciën houden zich bezig met de alge mene problematiek van de in financiële nood verkerende dagbladen”. Dit heeft minister-president De Jong gisteravond na afloop van het kabinetsberaad meege deeld. „Als het noodzakelijk is zal dit ka binet nog een beslissing nemen”, zei hij desgevraagd, al voegde hij er aan toe dat deze problematiek tijdens de kabi- netszitting van gisteren niet aan de orde is geweest. Over de moeilijkheden die bij het dagblad „De Tijd” bestaan zei hij: „Als de leiding van de Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven met minis ter Nelissen wil praten zal deze daartoe zeker bereid zijn”. AMSTERDAM. De 21-jarige Hendrika Verhoef, die donderdagnacht in een eet salon in de Molensteeg in Amsterdam per ongeluk door het hoofd werd geschoten, is in het Wilhelminagastuis overleden. Het schot werd af gevuurd door de 24-jarige eigenaar van het cafetaria. Het zou zijn afgegaan toen hij het meisje tijdens een stoeipartijtje voor de grap met het wapen bedreigde. De man is aangehouden. In het algemeen zullen de binnenlandse bestedingen wel minder toenemen dan de produktie, wat een verbetering van het saldo op de lopende rekening van de be talingsbalans tot gevolg kan hebben. Toch zal dat saldo dan negatief blijven. Voor 1971 blijft het tekort 1,5 miljard als de contractlonen na 1 juli maar 4 pet stijgen. Wordt het 6 pet, dan wordt het saldo nog 100 miljoen ongunstiger en valt de prijs stijging ook iets hoger uit. Het Centraal Plan Bureau denkt dat de omzetbelasting (hoog tarief) in 1972 verder zal moeten stijgen van 14 tot 14,5 pet om een belastingverlies van 250 miljoen te compenseren. Het rijk zal naar verwach ting ongeveer 175 miljoen opbrengst der ven door verdere belastingharmonisatie in de EEG en de volgende fase van de Ken- nedyronde, door aanpassing van de loon- en inkomstenbelasting aan de prijsstijging (derving 500 miljoen) en het schrappen van de wiebeltax, de verhoging of verla ging van een reeks belastingen al naar ge lang de conjunctuur dat vraagt (belasting derving 650 miljoen). Het CPB is voor zijn prognoses uitge gaan van de volgende veronderstellingen voor 1972. er komen 2.000 huizen extra bij; de bruto rijksuitgaven stijgen met 2.300 miljoen; de huursubsidies lopen op van 500 tot 700 miljoen; de prijsstijging in de bouwnijverheid vraagt totaal 500 miljoen; de huren stijgen per 1 april volgend jaar 6 pet, terwijl er voor oudere huizen wat extra verhoging door aanpassing van het oude aan het nieuwe huurni veau te verwachten is; Er zullen zich autonome prijsverhogin gen voordoen o.m. door hogere agrari sche inkomens (EEG-regelingen)ho gere vervoer- en PTT-tarieven (over heid) de werknemerslasten stijgen met 0,75 pet van het premieplichtig inkomen, die voor de werkgevers met 0,9 pet; eind 1971 zal de economische bedrijvig heid in de industrie iets aantrekken Zou de wiebeltax in 1972 op 3 pet ge handhaafd blijven, dan wordt de prijsstij ging 4,5 tot 4,6 pet in 1972 en de koop krachtverbetering 4-3,6 pet. Wordt de con tractloonstijging na 1 juli 8 pet (in plaats van 6) dan kan de koopkrachtverbetering in 1972 de 5 pet overtreffen en kan de prijssijging variëren tussen de 4,5 en 5,3 pet. Het CPB heeft de laatste mogelijk heden als varianten op de prognoses in de nota opgenomen. AMSTERDAM. De buis van de IJ- tunnel in Amsterdam voor het verkeer vanuit Purmerend naar het centrum zal in de komende week gedurende drie nachten gesloten zijn. De sluitingen be ginnen in de nacht van maandag 17 op dinsdag 18 mei om een kwartier na mid dernacht. ’s Morgens om zes uur gaat de tunnelbuis weer open. De twee andere nachten zijn die van 18 op 19 en van 19 op 20 mei. opstelt als prof. Steenkamp. Zo is hij steeds gefascineerd geweest door de vraag hoe het mogelijk was dat Adolf Hitler in 1933 de macht kon grijpen. Om die vraag be antwoord te krijgen heeft hij zich uitvoe rig verdiept in de ontwikkeling van de Weimar-republiek. Die studie heeft zijn politieke belangstelling verdiept en hem zijn opstelting in het politieke midden in gegeven, evenals zijn af keer van politiek etxtremisme en terreur van de straat, waardoor Europa eens diep in de ellende is gestort. De belangstelhng van prof. Steenkamp gaat trouwens verder. Een interview met hem loopt gauw uit op een breed gesprek over politiek en religie, waarbij hij zijn oekumenische gezindheid niet onder stoe len of banken steekt. Hij kan met waar dering spreken over zijn „reformatorische vrienden”, waaraan ook zijn proefschrift is gewijd, dat handelde over de gedachte Van de bedrijfsorganisatie in protestants- christelijke kring. Die oekumenische ge zindheid blijkt ook uit de naam die hij een van zijn zoons gaf: Paulus, naar de „doorbraak-apostel”, die het christelijk geloof de wereld in bracht. DOORNSPIJK. Het zwembad „De Hoksenberg” in ’t Harde (gemeente Doornspijk) gaat binnenkort ook op zon dagmiddag van 14.00 tot 18.00 uur open. Dit is een beslissing van de meerderheid van het college van B. en W. De ge meenteraad heeft eerder een voor opening op zondag met 9 tegen 6 door het geboortecijfer dat laatste jaar 18 percent beneden de prognoses bleef. Na deze onvermoede ontwikkeling corri geerde het C.B.S. in 1967 zijn verwach tingen. Nu weyd terdege rekening gehouden met „de nieuwe moraal” aangaande sex en geboortenregeling. Belangrijkste conse quentie was dat voor het eind van de eeuw een sterk verminderde bevolkings- toeneming werd voorzien. In plaats van de 20.1 miljoen volgens prognoses van 1965 kwam men tot 17.9 miljoen. Uit de „bevolkingsprognose voor Neder land 19702000” welke dezer dagen ver schijnt, blijkt nu evenwel dat in de bij stelling van 1967 onvoldoende rekening is gehouden kunnen worden met een drietal factoren, die de eerstkomende jaren het geboortepeil weer iets omhoog brengen. Geboortenregeling blijkt minder tot ge boortenbeperking te leiden dan verwacht was, maar meer tot uitstel van de eerste geboorte. Het aantal huwende vrouwen stijgt met zoveel méér dat de prognose voor 1969 met 9 percent werd overschre den. Bovendien wordt er op jeugdiger leeftijd getrouwd. Steenkamps werkdrift is befaamd. Hij is ’s morgens al voor dag en dauw op de Eindhovense hogeschool, waar hij veel werk maakt van de colleges in he", sociale recht. Daarnaast houdt hij zich bezig met bijkans alles wat met de vooruitgang van de samenleving te maken heeft: poEtiek, religie, economie en handel. Hij is lid van de Eerste Kamer, commissaris van de KLM, lid van het partijbestuur van de KVP. Hij leidde het conciEe van Noord- wijkerhout, ontwierp het programma van de KVP, zat in het bestuur van het Chris telijk Werkgeversverbond. De hoogleraar werkt erg systematisch. De debatten in de Eerste Kamer bevoorbeeld benut hij om bij te lezen zonder dat hem de essenties uit de discussies ontgaan. „Rooie Piet”, zoals hij om zijn voorkeur voor samenwerking met de PvdA aan het Binnenhof wordt genoemd, is een veelzijdig en sociaal bewogen man. Zijn vooruitstre vendheid komt voort uit zijn geloof. Het christendom is voor hem uitgangspunt voor maatschappelijke vernieuwing. Dat hij daardoor goed bij de linkervleugel in zijn partij en bij de vakbeweging Egt, kan hij ook zelf niet helpen. Hij is daar nooit op uit geweest, omdat elke persoonlijke ambitie hem vreemd is, Hoewel van huis uit werkgever (hij was mede-eigenaar van een vleesconservenfabriek in zijn geboor teplaats Uithoorn) is hij de man die het vertrouwen van de werknemers zou kun nen terugwinnen. De democratisering van de onderneming gaat hem evenzeer ter harte als die van de kerk. Een van zijn hobbies is geschiedenis, een onontbeerlijk vak voor iemand die poli tiek geïnteresseerd is en zich democratisch Een vry abrubte toeneming tot 1975 dus en daarna weer een geleidelijke daling. Voor 1985 voorziet het C.B.S. een vermin dering ten opzichte van de prognoses uit 1967 en wel met 12.300. Voor 1999 zou die daling zelfs 36.400 geboorten minder op leveren. altijd een PvdA-post is géweest. De PvdA stelt dat zij in de provincie Utrecht en ook in Amersfoort de grootste partij is, dat de provincie daarentegen een AR- oommissaris heeft en de stad Utrecht een CHU-burgemeester, zodat de tweede stad in de provincie aan de PvdA zou moeten toevallen. Dan nog heeft de PvdA in de provincie, naast Zeist, slechts twee burgemeesters. Voor zover bekend is geworden zou prof. Verdam het standpunt van de PvdA onderschrijven en zou hij bij minister Beernink een voordracht hebben inge diend met bovenaan de namen van twee PvdA’ers, prof. Troostwijk en de huidige burgemeester van Wageningen, het oud- Tweede-Kamerlid Westerhout. De volg orde is niet bekend. Minister Beernink zou ook nu van deze voordracht willen afwij ken en de heer Ham willen benoemen. Hij zou daarvoor reeds het fiat van zijn medeministers hebben gekregen. Dat nog geen beslissing is gevallen komt doordat de VVD zowel de burgemeesters post van Amersfoort had willen bezetten als die van Amstelveen. De VVD had voor Amstelveen het oud-Tweede-Kamerlid mevrouw Korver-Van Haaften, thans bur gemeester van Heiloo, op het oog. De VVD zou, zo meent men te weten, bereid zijn geweest Amersfoort voor de PvdA te la ten als de benoeming van een VVD’er zo wel in Amersfoort als Amstelveen „te veel van het goede” zou worden be schouwd. Sinds gisteren speelt deze aan geboden ruil echter niet meer mee omdat minister Beernink ter opvolging van zijn partijgenoot Rijnders, die met pensioen is gegaan, zijn partijgenoot jhr. Beelaerts van Blokland, burgemeester van Vianen, tot burgemeester van Amstelveen heeft benoemd. Enkele Tweede-Kamerleden hebben reeds aan de regering vragen gesteld over de moeilijkheden bij „De Tijd”. Het nieuwe K.V.P.-Kamerlid en oud-journa- list P. J. A. van der Sanden heeft een beroep gedaan op minister Nelissen om te bevorderen dat over het dagblad „De Tijd” op dit moment nog geen onherroe pelijke beslissingen worden genomen. Voorts wil de heer Van der Sanden ver nemen, of er op korte termijn beleidsbe slissingen van de regering te verwachten zijn over steun aan de dagbladpers in het algemeen. Ook de P.v.d.A.-Tweede-Kamerleden Roethof en Vrolijk hebben gevraagd of de regering bereid is onverwijld een zo danige beslissing te nemen dat het ver dwijnen van dagbladen wordt voorkomen. De redactie van „De Tijd” heeft vrij dagavond het volgende verklaard: „De redactie van „De Tijd”, verbijsterd door de mededeling dat de VNU binnen enke le weken de financiering van „De Tijd” zal stopzetten, wijst met verontwaardi ging de mogelijkheid af dat dit het einde van het enige landelijke katholieke dag blad zou betekenen. De redactie is vast besloten alles te doen om „De Tijd” te redden. Zij verwacht hierin niet alleen te staan. Zij doet een klemmend beroep op alle lezers, steun te verlenen door on middellijk zoveel nieuwe abonnees te werven dat „De Tijd” kan blijven. Het is onvoorstelbaar dat deze krant, na 126 jaar, gemist zou kunnen worden”. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalisten heeft verklaard zich vrijdagavond van harte en volledig achter de verklaring van de re dactie gesteld dat zij vastbesloten is „De Tijd” te redden. Het voortbestaan van het dagblad „De Tijd” is naar het oor deel van het NVJ-bestuur van essentieel belang voor de handhaving van de ver scheidenheid van de dagbladpers in Ne derland. Het NVJ-bestuur vindt het onvoorstel baar en onaanvaardbaar dat op het mo ment, dat een overheidsbeleid voor de dagbladpers in het verschiet ligt, het be stuur van de NVU heeft besloten de fi nanciering van „De Tijd” stop te zet ten. Met grote instemming heeft het NVJ- bestuur kennis genomen van het protest van de ondernemingsraad van „De Tijd” Ook protesteert het NVJ-bestuur tegen het feit dat de uitermate ingrijpende be slissingen over de werknemers buiten de ze werknemers om zijn genomen. DEN HAAG. Minister-president De Jong verwacht dat Engeland in juni tot de EEG zal toetreden. „Er is sprake van een doorbraak”, zo zei hij vrijdag in een terugblik op de toetredingsonderhandelin gen in Brussel, nadat deze in het weke lijkse kabinetsberaad aan de orde waren geweest. „De grootste kluif is achter de rug. Later in het jaar volgen nog de toetre dingsonderhandelingen met Denemarken, Noorwegen en Ierland”, aldus de premier. W-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2