KAMPEERGELEGENHEID WORDT UITGEBREID Geen verhuur Reeënstand Hoge Veluwe weer op peil i gametuwtydmee-ganaardenmb! ook als u 2000,-, ƒ5000.- of 10.000,- wilt lenen! Massaal bezoek nadelig voor waterwinning, natuurbehoud en rustige recreatie A&K NI™ jachtgenot I IJmond-clubs nog volop in de slag Toegangsgelden voor Noordhollands Duinreservaat blijven gehandhaafd R Fietstochten door Noord-Holland ZWIJNEN EN VOSSEN ATEN KALFJES OP korfbalteam Bedenkelijke vestigingen op industrieterrein Driehoekstoernooi Bruidsboetiek van l als ’t heel apart mag zijn TEL. 15000 En zij leefden nog lang en gelukkig. Een sprookje, dat nog elke dag geschreven wordt. Twee mensen. Een blik. Een enkel woord. De vervulling van hun wensen. De grote dag. De prinsesmooie bruid, in haar vorstelijke japon. Voor haar gemaakt, voor haar smaak en haar persoonlijkheid. Want dat is het kenmerk van At/K. Persoonlijke wensen worden naar maat vervuld. Een collectie van zo’n 400 aparte modellen in speciale keuzekamers, kleeddames bij u thuis een paar uur voor ’t grote moment. Het lijkt een sprookje. Maar de bruidsboetiek van A»K maakt het waar! 7 ZATERDAG 15 MEI 1971 1. 2. 3. Fauna 4. 5. Haarlem, Beverwijk, Hoorn REESTAND WILD ZWIJN Minister Schut: s kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een be- heersnota doen verschijnen over het Noordhollands Duinreservaat, waarin tevens een leidraad is opgenomen voor het toekomstige beheer. Hieruit ko men een aantal belangrijke punten naar voren: Het jachtgenot in het duinreservaat wordt niet verhuurd. Men blijft de huidige methode van de jacht handhaven. De toegangsgelden voor het reservaat blijven gehandhaafd. Aan de randen van het reservaat zal op de thans in agrarisch gebruik zijnde gronden worden overgegaan tot stichting van dagcampings. Bij de Kruisberg komt mogelijk een kiosk ten gerieve van de bezoekers van het duinterrein. De kampeergelegenheid zal worden uitgebreid met een kamp voor jeugdgroepen en er zal meer aandacht worden besteed aan het bieden van ontspanning op de kampeerterreinen. Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld f 2000,— in handen, betaling in 18 x 127,07. Of 5000,-iri han den, betaling In 24 x f 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x 340,79. Ook voor andere bedragen Vervuiling 9 Kamperen TAXI 3000 TEL. 23 00 0 ?el VA bvw I W ADVERTENTIE ADVERTENTIE 5000 Milli111linir '1' T J en TeJ. 14864 Voor Deze cijfers mogen een ernstige waar schuwing inhouden om met kracht tegen iedere verdere aanslag op het onvervang bare waterwinterrein en natuurgebied te waken, zo schrijven Gedeputeerde Staten. Het Noordhallonds duinreservaat is voor velen een enorme trekpleister. Zelfs direkt aan de rand van de par keerplaatsen kan er zijn vertier zoe ken, getuige deze foto genomen aan de rand van het duinterrein bij „Zee- veld” in Bdkkum. (Van onze correspondent) DEN HAAG Wanneer vestigingen van groothandelsbedrü ven, detailhandelsbedrjj - ven en cash-and-carrybedrijven op indu strieterrein zich veelvuldig gaan voordoen, is dat een zeer bedenkeitfke ontwikkeling uit een oogpunt van ruimtelijke ordening. Dit zegt minister Schut van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening in ant woord op vragen van de Kamerleden No tenboom (KVP), De Mooij (ARP), Portheine (WD) en W. Scholten (CHU). De minister vindt dat deze ontwikkeling kan leiden tot verstoring van een goede stedelijke milieuvorming met de daaraan verbonden risico’s voor de in plaatselijke winkelcentra en de daar gevestigde be drijven geïnvesteerde kapitalen. De minis ter acht het een taak van de gemeentebe sturen om de ontwikkeling in goede ba nen te leiden. Of eigenlijk niet, want het gebeurt geregeld, dat een wandelaar op de Wild- jagen voor de voet blijkt geen belangstel ling te bestaan. De feitelijke jachtbeoefe- ning gebeurt binnen de bepalingen van de Jachtwet met een strikte inachtneming van de weidelijkheid. (De regels van een eer zaam jachtgebruik). Het jachtopzieners- corps is de laatste tijd niet meer aange vuld en voornamelijk gelegen in het feit dat de jacht minder belangrijk is gewor den. Een herstel namelijk van de vroegere toestand, waarbij het natuurlijk surplus een ruime bejaging mogelijk maakte, valt niet meer te verwachten. De toenemende recreatie en de veranderingen van de be- groeiingstoestanden van het terrein be ïnvloeden de aanfok van het wild ongun stig. Het aantal jachtopzieners is in de loop der jaren verminderd van 12 tot 7. De financiële ontwikkeling van het ter rein leiden tot een toenemend verlies met 50.000,per jaar. Het tekort van het ter reinbeheer heeft zich gestabiliseerd rond de 1.2 miljoen gulden. Gezien het feit, dat het bezoek tot een paar miljoen-man- recreatiedagen per jaar is gestegen moet echter het jaarlijks tekort alleszins ver antwoorden worden geacht, zo menen G.S. teld. Verder bestond de wildstand uit 75 reeën en 100 stuks zwartwild (wil de zwijnen). Het spreekt vanzelf, dat het park daarnaast huisvesting biedt aan talloze vogelsoorten. Unieke waar nemingen van de wildschutten waren dit voorjaar een ooievaar en een schar relaar IJMUIDEN ADVERTENTIE De nauwgezette aandacht van de wildschutten heeft vorig jaar voorko men, dat de reeënstand voor de Hoge Veluwe verloren is gegaan. Aan de geweien van de reebokken kon men na melijk constateren, dat de dieren kwa litatief zienderogen achteruit gingen. Een van de oorzaken hiervan was waarschijnlijk het samengaan van de reeën en zwijnen. De tot het grof wild behorende zwijnen vergrepen zich aan de reekalfjes, terwijl ook de vossen hun aandeel in de aftakeling van d« reestand moeten hebben gehad. Het na tionale park heeft inmiddels echter maatregelen getroffen en er zijn onder meer reeën van de Kroondomeinen en de Waterleidingduinen overgebracht naar de Hoge Veluwe. Volgend jaar krijgt het nationale park er nog een trekpleister bij. De belangstellenden kunnen dan ook terecht in een nieuw te openen bezoe kerscentrum, waar over- de flora en fauna van het park alle mogelijke in formatie wordt gegeven. In een apar te afdeling van dit bezoekerscentrum worden pogingen in het werk gesteld om de mensen het natuurschoon van de Hoge Veluwe wat actiever te laten beleven. Die activiteit denkt men te zoeken op het gebied van fotografe ren, filmen en werken met materiaal, dat afkomstig is uit het park. Ook moet het volgend jaar mogelijk zijn voor amateurschilders en tekenaars om spullen te lenen, waarmee zij bui ten aan het werk kunnen gaan. De creatieven onder ons kunnen dus nog beter een jaartje wachten met hun be zoek aan de Hoge Veluwe, maar voor alle andere natuurliefhebbers wordt het hoog tijd, dat zij ontdekken, wat er tussen Otterloo en Hoenderloo aan puur natuur voor hen gereserveerd is. De afschaffing van de toegangsgelden voor het duinterrein is in de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven (het dagelijks beheer van de terreinen is op gedragen aan de directie van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land) uitvoerig aan de orde gekomen. Twee leden van de raad bepleitten dat het reser vaat gratis toegankelijk diende te zijn voor de bezoekers. De twee landgoederen. Linnaeushof en Leyduin zijn reeds al zon der betaling van een toegangsprijs te be treden. Stamt, zullen wel vrij belangrijke nieuwe investeringen moeten worden gedaan. Te vens willen G.S. het nijpende parkeerpro bleem bij Bakkum spoedig oplossen door de aanleg van nieuwe parkeerterreinen ten noorden van de Zeeweg. Daar de wijze waarop het kamperen wordt beoefend in de loop der jaren sterk is gewijzigd, is een groeiende behoefte ont staan aan een slecht-weer-verbiijf. Tevens zullen speelaccommodaties moeten worden aangelegd en zal de georganiseerde vrije tijdsbesteding van de kampeerders moeten worden bestudeerd en uitgewerkt. De voorkomende zeldzame plantengroei behoeven op dit moment veelal geen .bij zondere bescherming. Slechts in het terrein Bergen moeten beheersmaatregelen wor den genomen om een wetenschappelijk be langrijke vegitatie in stand te houden. De kerstden- en groencultuur dient als een uitstervend bedrijf te worden beschouwd, omdat het wegens de vrij grote arbeidsin- sensiteit niet lonend is. Nieuwe kerstden- cultures zullen niet meer worden opgezet. Het is duidelijk, zo menen G.S., dat bjj een massale toevloed en daarmee gepaard gaande grotere spreiding van het publiek een algemene vervuiling van het terrein niet zal zijn af te wenden. Op enige concentratiepunten doet zich reeds de noodzaak voor om toiletten te bouwen om vervuiling van de bodem met faecaliën zoveel mogelijk te voorkomen. De toename van het bezoek zal ook een grotere slijtage van het terrein veroorza ken. In het reservaat wordt per jaar 31.000.000 m3 water gewonnen. Thans zijn plannen in voorbereiding om door middel van een nieuwe infiltratie, bij voorkeur vanuit het Amsterdam-Rijnkanaal, de pro- duktiemogelijkheden opnieuw te vergroten. Want naar het zich laat aanzien, zal om streeks 1975 de waterbehoefte wederom boven de huidige produktiecapaciteit van de winningsgebieden met inbegrip van Andijk, zijn gestegen. Van de nieuwe in filtratie kan tenminste plaatselijk een ver rijking van het milieu worden verwacht door stijging van de grondwaterstand, ter wijl ook de vogelstand van de wateraan- voer zal gaan profiteren. De oppervlakte van het Noordhollands duinreservaat zal in de komende jaren enkele belangrijke en niet te vermijden verminderingen ondergaan. Het college van Gedeputeerde Staten streeft er naar om het verlies aan water wingebieden en natuurterrein zoveel mo gelijk te beperken. Het verlies wordt ver oorzaakt door een aantal projecten, die zijn opgenomen in streekplannen en daar van af te leiden bestemmingsplannen. In de toekomst wordt rekening gehouden met de weg Heemskerk-Wijk aan Zee, de hoog- ovenspoorlijn, de stichting van Castricum aan Zee, de westelijke rondweg om Cas tricum en Egmond Binnen, de uitbreiding van Egmond aan den Hoef, de weg bij Egmond aan Zee en de wegen bij Bergen aan Zee. Hoe groot het terreinverlies door deze gevallen precies is valt niet te voor zien. Ondanks de algemene erkende nood zaak, aldus G.S. van behoud van het duin terrein, bedroeg de vermindering van het oppervlakte van het duinterrein in de pe riode 1945-1950 0.41 ha, van 1950-1960 19 ha en van 1960-1970 ruim 93 ha. baan of de Deelense Start plotseling oog in oog staat met een hert of een wild zwijn. Wie in de voorjaarsmaan den naar de Hoge Veluwe gaat, heeft kans op een ontmoeting met een hele wilde biggenfamilie, die als men geluk heeft zo ijverig in de grond wroet, dat de toeschouwer van al dat harige gewriemel volstrekt niet wordt opgemerkt. Het Veluwse wild is in ie der geval dagelijks gade te slaan op de voederplaatsen. De wildkansel bij het Zwarte Veld bijvoorbeeld (een ge camoufleerde tribune voor kijklusti- gen) biedt vaak uitzicht op een grote concentratie van edelherten met prach tige geweien. In het vroege voorjaar hebben de wildschutten van de Hoge Veluwe weer eens de balans opge maakt van de lopende levende have van het natuurreservaat. Toen bleek het rood wild te bestaan uit onge veer 150 edelherten, terwijl er 130 moe flons (wilde baarschapen) werden ge- (Van een medewerker) IJMOND. In de tweede klasse A moeten de meeste clubs nog drie wed strijden spelen en alle drie IJmond-ver- tegenwoordigers zitten nog volop in de slag. De Kennemers en Velsen hebben nog kampioenskansen, waarbij De Ken nemers ongetwijfeld favoriet is, maar ook het Zaanse Zilvermeeuwen heeft nog goede kansen. Velsen heeft de kampioens kansen niet meer in eigen hand, maar is zeker niet uitgeschakeld, omdat het zo wel tegen Zilvermeeuwen als De Kenne mers moet spelen. Ook het Beverwijkse DEM heeft nog belangen op het spel staan: DEM staat net in de veilige zone, maar moet nog enkele punten behalen om veilig te blijven. DEM heeft maar twee ploegen onder zich staan en een daarvan is het Haar lemse Ripperda. Ripperda heeft een achterstand van drie punten op DEM met nog drie wedstrijden te gaan. Zon dag wordt DEMRipperda gespeeld en voor de Beverwijkers zal een zege prak tisch het behoud van het tweedeklasser- schap betekenen. Maar ook een gelijk spel is DEM zeer welkom, zodat we Ripperda zondag in een aanvallende rol zullen zien. De Kennemers gaat op bezoek bij DWV dat zich de vorige week bij Velsen vei lig stelde. De Amsterdammers beschik ken over een technisch knap spelende ploeg. Het wordt een moeilijke wedstrijd voor De Kennemers dat juist in deze pe riode ondervindt hoe moeilijk het is om favoriet te zijn. Velsen speelt zijn uitwedstrijd tegen HRC al op zaterdagavond omdat HRC zondag een toernooi heeft. De wedstrijd begint om 18.00 uur. Een derde lid, dat in principe eveneens voorstander is van afschaffing van de toegangsgelden heeft zijn stem nog voor behouden met het oog op de financiële consequenties. De exploitatie van het re servaat bedroeg in 1969 748.000. Wanneer er geen toegangsregeling meer zou gelden, zou dit bedrag belangrijk hoger komen te liggen. In de nota schrijven Gedeputeerde Sta ten, dat door de afschaffing de aard van het bezoek aan het duinreservaat thans veelal de rustige gezinsrecreatie nieuwe elementen worden toegevoegd. Deze wij ziging zou eveneens wel eens van nadeli ge invloed kunnen zijn op de waterwin ning, het natuurbehoud en op de vormen van rustige recreatie, die een aanzienlijke omvang hebben aangenomen. (Van een medewerker) SPAARNDAM. Door de Ijsclub „Nova Zembla” uit Spaarndam en de Ijs club voor Haarlem en omstreken worden donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) voor de tweede keer fietstoertochten over 50 en 150 km door Noord-Holland gehouden. Start en eindpunt zijn in Spaarndam. De grote tocht kan ook vanuit Scharwoude worden gereden. De start in Spaarndam vindt ’s mor gens tussen acht en negen uur plaats bij het speeltuingebouw „Nieuw Leven”. De tocht van 150 km voert in grote trekken via Buitenhuis, Assendelft, Purmerend, De Zaan, Ilpendam, Monnickendam, Vo lendam, Edam, Scharwoude, Avenhorn, Spanbroek, Heerhugowaard, Langedijk, Koedijk, Alkmaar, Heiloo, Limmen, Uit geest, Heemskerk, Beverwijk, Driehuis en Bloemendaal naar Spaarndam. Er zijn vier controleposten onderweg met twee verplichte rustpauzes. Er kan voor een tocht van 150 km ook gestart worden bij café „De Karperput” tussen Scharwoude en Schardam. De grote rustpauze van een half uur voor deze tocht is in Spaarndam. Er kan ’s morgens vanaf halfacht bi; de startplaats ingeschreven worden. Voor inschrijving is mögelijk bij de heer P. Nooy, Kerklaan 2, Spaarndam (tel. 02504- 237). Het inschrijfgeld voor de grote tocht is ƒ5 en voor de kleine tocht 3,50. Bij de huidige indeling van de kampeer terreinen kan geheel worden voldaan aan de vraag naar plaatsen voor trekkers en vakantiekampeerders. De wachtlijsten voor de verschillende andere vormen van kam peren hebben echter vaak een niet onaan zienlijke lengte. Aan uitbreiding denkt men echter niet. Wel lijkt het juist, aldus G.S. om aan de randen van het natuurge bied dagcampings toe te laten, omdat voor deze vormen van recreatie weinig moge lijkheden in het terrein aanwezig zijn. Voor de camping Castricum zullen ver moedelijk geen ingrijpende verbeteringen noodzakelijk zijn. Voor het kampeerterrein Bakkum, waar een groot gedeelte van de accommodatie nog uit de dertiger jaren (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM. Zondag zal te Hoboken bij Antwerpen op het terrein van „Bell Telephone” K.C. voor de 7de maal het in ternationaal Driehoekstoernooi worden ge speeld tussen de landenploegen van Bel gië, Engeland en Nederland. Het Nederlandse twaalftal komt al* volgt uit: Aanval: Dames: Noortje Borger (H.K.V.), Lenie de Vries (die Haghe); Heren: Drikus Klouwen, Janne Engelberts (beiden Archipel). Midden: Dames: Annie Raap (Ons Eibernest), Tan- nie Pouw (Ons Eibernest); Heren: Jan Wals, Tom v. Rhee (beiden Luto). Verdediging: Dames: Jirska Duivenvoorden (Ons Eiber nest), Adrie Kamminga (Blauw Wit); He ren: Wil Reuter (Luto), John Tims (Ons Eibernest). Reserves: Dames: Lida Baas (Koog Zaandijk), Yvon ne Abbenhuis (Die Haghe); Heren: Dick Stoeltie (Westerkwartier), Cort van Dijk (Blauw Wit). Van de tot dusver verspeelde toernooien won Nederland vier keer en België twee maal. - Garage Scheldestraat 87 BEVERWIJK: Garage Breestraat 55. (Van een onzer verslaggeefsters) HOENDERLOO. Wie deze zomer een dagtocht wil maken naar een van de mooiste natuurgebieden van Neder land en daar ongestoord van de prach tige flora en fauna wil genieten, kun nen wij een bezoek aan het drukbe zochte nationale pak „De Hoge Ve luwe” aanraden. Dit advies lijkt een tegenspraak te bevatten, maar de her ten, moeflons en wilde zwijnen in het natuurpark weten Wel beter. „De Hoge Veluwe is met zijn 570.000 bezoekers per jaar weliswaar een trekpleister voor de dagjesmensen, maar de enorme afmetingen van het park (5400 hectare) bieden zelfs op de drukste dagen de echte natuurliefheb ber de mogelijkheid om zich een een zaam grootgrondbezitter te wanen. De wildschutten (jachtopzieners) van het nationale park kunnen het getuigen: de bermen van de paden door de „groene stilte” zijn dan druk bezet evenals trouwens alle bermen langs de Nederlandse wegen maar vijf minuten lopen van de verharde weg zijn de stervelingen zeldzaam. De eekhoornstand is door het uitbreken van een ziekte sterk af genomen. Na 1966 werd de afschot van deze dieren beëindigd. Enig herstel van de stand lijkt thans weer te zijn ingetreden. In 1969 werden onder meer 4093 konijnen af geschoten, 250 ha zen, 349 verwilderde katten, 3446 fazan ten, 384 vlaamse gaaien en 239 eksters. De bejaging van het kleine wild geschiedt op drijfjachten. Het aantal jagers bedraagt per jacht veelal 4 a 5, de drijversploeg be staat uit ongeveer 10 personen. Voor het Oc /o o oW 0 °'i o Ir t'OrrS? w \|o j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7