N marihuana van Komedie waaraan 12 jaar wordt gewerkt C Hoe is het ontstaan bescherming in FIETSENBOOM Medisch beroepsgeheim in het geding MAG ARTS OUDERS INLICHTEN ALS HIJ MINDERJARIGE DE PIL VOORSCHRIJFT? Aartsbisschop van Parijs neemt kerkbestormers Opsporing „HERVORMINGSUNIVERSITEIT” IN BREMEN: Vormingswerk voor militairen bepleit „Enterovioform bij normaal gebruik onschadelijk” MAANDAG 17 MEI 1971 10 Dit woord: LEKKER U Dit woord: STOELGANG Dit woord: LANKMOEDIG Z 1 RELATIESTORING BEROEPSGEHEIM POGING (Van onze redacteur in Bonn) BONN De regering van de piepkleine, maar steenrijke Westduitse deelstaat Bremen dreigt te worden aangeklaagd door de leiding van haar bijna tot stand gekomen „hervormingsuniversiteit”. Daarmee wordt een nieuwe scène toegevoegd aan een tragi-komedie, waaraan nu al twaalf jaar wordt gewerkt. De oude hanzestad werd in 1959 door West-Duitslands wetenschappelijke raad aangewezen als vestigingsplaats voor een universi teit. Een deel van de regenten had daar al lang naar uitgekeken (want con current Hamburg bezit sinds 1919 een universiteit), een ander deel (ver tegenwoordigers van handel en industrie) vreesde niet ten onrechte dat de uitbreiding der plaatselijke nijverheid er onder zou leiden. AANKLACHT Kettingreactie Brussel gaat verkeer regelen met computer Mi8 i be- Een constructie waar maar liefst i 88 fietsen mee tentoongesteld kunnen Waarschijnlijk is stoel afgeleid van het werkwoord staan. Het Grieks heeft stèlè voor: zuil, pilaar. Zuidvietnamese politiemannen bezig met het verzamelen van marihuana planten met de bedoeling deze te vernietigen. Dit gebeurt op Ameri kaans advies om de stroom van mari huana naar de V.S.-dienstplichtigen tegen te gaan. P a a fi o d h r I: d z V e t 1 t s t 1 1 i El ke n voor ving van gen de i die steil nisa kiez reet men de blac van raai O den com den ond kie? mei min E drs. ken leg: gen afg' Sto ma; var der nis: ner slui stel mii de De het uit: is. rei' ga: me wil CVf nai dri ma af, in ra: ip ha Er is een zegswijze: de lekkere tand zal er uit moeten vcor: er zal zuini ger geleefd moeten worden. Lekker betekent in die uitdrukking dus ook: belust op wat goed smaakt en dus duur is. van volgend jaar zal een groot deel van het verkeer op de grote Brusselse invalswegen en op de zogeheten „grote ring” gecontro leerd en geregeld worden door een com puter. De zaak heeft nog een andere zeer be langrijke kant. Een 16-jarig meisje dat de pil gebruikt, terwijl zij niet wil dat haar ouders dit weten, bewijst daarmee dat er een relatiestoornis bestaat tussen haar en haar ouders. De minderjarige, Deze recente gebeurtenis heeft sterk de aandacht getrokken, ook in ons land. Ook hier is het gebruikelijk dat consultatie bureaus (met toestemming van de patiën te) de huisarts inlichten indien haar de pil wordt voorgeschreven. In „Gezond gezin”, het maandblad van de Protestantse Stichting voor Verant woorde Gezinsvorming, schrijft de arts- sexuoloog P. J. F. Dupuis, voorzitter van deze stichting, dat een arts aan een min- (Van onze medische medewerker) HAARLEM. Hoe ver reikt het me disch beroepsgeheim van de arts. Mag een arts de ouders van een minderjarig meisje, aan wie hij de pil heeft voorge schreven, daarover inlichten? Dit vraag stuk is aktueel geworden nadat in Enge land een 16-jarig meisje zich tot een con sultatiebureau voor geboorteregeling had gewend. Zij kreeg een voorschrift voor de pil en, zoals gebruikelijk is, lichtte het bureau de huisarts in. Zonder de toe stemming van het meisje te vragen gaf deze de informatie door aan de ouders, waarop het consultatiebureau een klacht tegen de 64-jarige arts indiende wegens schending van het beroepsgeheim. In zijn verweer bracht de dokter naar voren dat hij een goede vriend van de ouders is, dat hij de ouders wilde waarschuwen voor de lichamelijke gevaren van de pil en zijn bezorgdheid wilde uiten over de morele en psychologische gevaren die het meisje bedreigden. Onderzeeboten. De Columbiaanse regering heeft twee onderzeeboten in West-Duits- land gekocht. De twee vaartuigen, waar van de waarde op 32 miljoen dollar wordt geraamd, zijn besteld bij een on derneming is Essen. MAAR IN dit stadium neemt de eigen schepping van de Bremer regering het niet meer. Het stichtingsbestuur heeft afgelopen maandag verklaard dat ze een aanklacht zal indienen tegen de rege ring als die niet van haar afwijzende be sluit terugkomt. Van nieuwe voorstellen kan geen spra ke zijn, aldus Von der Vring, omdat het team met oog op de „project-studie” zorgvuldig in elkaar was gezet. De SPD had gehoopt vlak vóór de Landdagverkiezingen, eveneens in okto ber, eindelijk de colleges te kunnen la ten beginnen. Maar het ziet er, in een tijd van grote behoefte aan meer plaat sen voor studenten (nergens wordt de numerus clausus zo scherp toegepast als in de Bondsrepubliek), niet naar uit dat Bremen in twaalf jaar een universiteit kan bouwen, al waren vergunning en kapitaal voorhanden. Het bijvoeglijke naamwoord lang luidde vroeger lanc of lanck. Vondel laat dit woord nog rijmen op klank eu in het Zuidafrikaans is lank geble ven. Bij ons is de overgang naar lang algemeen behalve voor het achter voegsel -lijk en in samenstellingen als sprinkhaan naast springen en lank moedig: eén lang, dus meegaand ge moed hebbende. Het woord komt in het Nieuwe Testament dikwijls voor in de betekenis: veel verdragend, ge duldig, bereid veel te vergeven. Het wordt in het bijzonder gezegd van God ten opzichte van de falende, zon dige mens. Evenals het Duitse langmil- tig is lankmoedig een vertaling van het Latijnse long animus dat weer een vertaling is van het Griekse makrothu- mos, groot- of lankmoedig. derjarig meisje de pil mag voorschrij ven zonder medeweten van de ouders. „Nagenoeg elk meisje, dat om de pil komt vragen, heeft al sexuele omgang ge had, soms op bijzonder riskante wijze. Hulp via de pil betekent een zeker uitslui ten van een ongewenste en vaak zelfs katastrofale zwangerschap. De arts zit formeel juridisch fout. „Maar”, zo schrijft dr. Dupuis, „welke ouders zullen de arts geen verwijten maken als ze hun dochter zwanger thuis krijgen en zij des gevraagd antwoordt dat zij wel om de pil bij de dokter geweest is, maar dat deze die niet wilde geven?” orthodox-gaullistische oud-ministers van Onderwijs Peyrefitte. Dat Kamerlid meende mgr. Marty weer tot de orde te moeten roepen in naam van het principe waardoor de mach ten van kerk en staat gescheiden worden. Een principe, dat Peyrefitte dan nog wat nadrukkelijker wenst te onderstrepen, omdat onlangs de kamerdebatten werden geopend over de overheidssteun aan het bijzondere onderwijs, die kort tevoren een algemene proteststaking van alle la gere en middelbare scholen hadden ont ketend. UTRECHT. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) be pleit in een nota „Vormingswerk voor mi litairen” het instellen van vormingswerk in de krijgsmacht, dat volgens de samen stellers de militairen dichter zal betrek ken bij de maatschappij als geheel, maar ook bij de krijgsmachtorganisatie. Voor al voor dienstplichtige militairen wordt het vormingswerk belangrijk genoemd. Vraagstukken als partijpolitiek, oorlog en vrede, vreemde staatsstelsels, vormen van rechtspraak, maatschappijvernieuwing, kunst, seksualiteit en dergelijke kunnen aandacht krijgen. De vorming dient, aldus de nota, tij dens de diensturen te geschieden. Het wordt ook wenselijk geacht, al vóór de diensttijd voorbereidingen te treffen. Vormingsleiders dienen, aldus de nota, volledig onafhankelijk te zijn van Defen sie. Inleiders kunnen uit de krijgsmacht komen, maar ook uit de burgermaat schappij: Politici en deskundigen op di verse terreinen. De huidige betekenissen van lekker zijn: smakelijk, aangenaam. Wij zeg gen: de taart was lekker en wij zaten lekker in het zonnetje. In het Middel nederlands verstond men onder lecker gesteld op goed eten en drinken, le vend voor de buik en vandaar ook: zinnelijk. Een lecker was een lekker bek, een smulpaap, maar ook: een los bol, een wellusteling. Het woord lek ker is een afleiding van het werk woord lekken of likken: met de tong over iets strijken. In de zeventiende- eeuwse blijspelen komt Lecker als ei gennaam voor, bijv, in Hoofts Wa nenar, waar de slimme knecht zo heet. DE STADSREGERING pakte de za ken echter stevig en overeenkomstig de universitaire traditie aan, met als ge volg dat de toch al niet geheel welkome school onmiddellijk fel werd aangeval len. Wie in Bremen woont, voelt naar men beweert een zo grote afstand tot het van historie gespeende ommeland, dat de inmiddels op gang gekomen dis cussie over universitaire hervormingen de regering van de stad heel goed kan zijn ontgaan. TOEGEGEVEN MOET echter worden dat de jeugdige regerende burgemeester Hans Koschnik de sfeer onmiddellijk goed heeft aangevoeld toen geleerde jongeren in zijn SPD (de „Juso’s”) en vooral ook de grote studentenorganisatie VDS duidelijk maakten dat hier de eer ste kans lag om de Bondsrepubliek een moderne universiteit te bieden. Deze ontwikkeling veroorzaakte de eerste sensatie. De inmiddels gevormde stichtingscommissie, onder leiding van respectabele hoogleraren, viel al gauw uiteen. Haar laatste voorzitter, prof. Bargmann uit Kiel, sprak in 1967 de banvloed uit over de al zo druk bespro ken universiteit, waarvan de eerste steen nog altijd moest worden gelegd. Nooit zou een wetenschapsman van for maat aan dit instituut zijn medewerking verlenen. De jongeren benutten echter hun kans. De Bremer regering van sociaal-demo- craten (SPD) en liberalen (FDP) aan vaardde een stichtingssenaat, waarin naast zes professoren, drie assistenten en drie studenten (twee met een man daat van de VDS) zitting zouden nemen. Toen die voor het eerst vergaderde, was het 1968. Het universiteitsgebouw be stond nog steeds alleen maar op papier. handelend met het oordeel des onder- scheids (dat haar in de eerste plaats door haar ouders werd bij gebracht) meent zelf te weten wat het beste voor haar is. Als zij het daar niet met haar ouders over eens wordt is de relatie o.uders-kind verstoord. Op dit punt kan hét beroepsgeheim van de arts en het persoonlijk geheim van de minderjarige elkaar kruisen. De medicus wordt hier geconfronteerd met een uit haar voegen geraakte ouder-kind-relatie, waardoor hij in grote moeilijkheden kan komen. Hij kan het meisje de gevraagde pil voorschrijven en haar adviseren dit aan haar ouders mee te delen, hoewel hij vol gens dr. Schuurmans Stekhoven dan reeds in overtreding is. Ook dr. Dupuis schrijft in „Gezond Gezin” dat geprobeerd moet worden het gesprek tussen het meisje en haar ouders op gang te brengen, maar dat de arts de pil wel moet voorschrijven. „Medisch Contact” zal die uit haar voe gen geraakte ouder-kind-relatie, als be langrijk onderdeel van de psycho-hygiëne nog eens uitvoerig bespreken. De taak van de huisarts is door het snel toegenomen gebruik /an de anti-con- ceptiepil de laatste jaren verzwaard door de kans op conflicten bij het voorschrij ven van de pil aan minderjarige meisjes, waarbij het beroepsgeheim, de wettelijke voorschriften over het voorschrijven van geneesmiddelen en zijn morele opvattin gen over zijn verplichtingen jegens de ouders in het geding kunnen komen. (Van een onzer redacteuren) HAARLEM Enterovioform is een be kend huisgeneesmiddel dat al vele jaren tegen diarrhee gebruikt wordt. Vooral in de zomer en op vakantie in zuidelijke landen bewijst het goede diensten ter be teugeling van buikloop en zcmerdiarree, terwijl er jarenlang niets gebleken was van mogelijke schadelijke nevenwerkin gen. De medische vakpers, waaronder het jongste „Geneesmiddelenbulletin” van ons ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft evenwel recentelijk melding gemaakt van enkele gevallen waarin Enterovioform waarschijnlijk een aandoening van de oogzenuw heeft ver oorzaakt. Het onderzoek hiernaar is in middels van diverse zijden (onder andere door de fabrikant van het middel, Ciba- Geigy) ter hand genomen, waarbij reeds is komen vast te staan dat Enterovioform uitsluitend bij zeer langdurig gebruik (ge durende vele maanden) en in veel te gro te dagelijkse doses, gevaar zou kunnen opleveren voor zenuwaandoeningen. Voor huis-, tuin- en keukendiarree is en blijft Enterovioform, óók volgens de bevindin gen der Nederlandse gezondheidsautori- ten, in de juiste dosering (6-8 tabletten per dag, maximaal 4 weken) een goed en vol komen onschuldig huismiddel. Voor kin deren moet die dosering heel nauwkeu rig (in overleg met de huisarts) worden vastgesteld, maar dat geldt voor elk ge neesmiddel. Alleen in die gevallen waarin Enterovioform (bij twee vrij zeldzame ziekten) in aanzienlijke hogere doserin gen door een arts werd voorgeschreven, doet men er goed aan, de huisarts of specialist in kwestie nog eens te raad plegen in het licht van de hierboven ge noemde mogelijke schadelijke gevolgen van extreem Enterovioform-gebruik. jarige in artikel 234 B.W. iets verfijnd door de zinsnede: „Een minderjarige die met oordeel des onderscheids handelt is bekwaam rechtshandelingen te verrich ten met toestemming van zijn wettelijke vertegenwoordiger”. Het voorschrijven van de pil en de daarmee gepaard gaande controle zal men heel wel als een medische (be)handeling kunnen beschouwen, zo vervolgt het ar tikel in Medisch Contact. Volgens het wetsartikel heeft een minderjarige met het oordeel des onderscheids naar Ne derlands recht voor een medische behan deling altijd nog de toestemming van de ouders nodig. In het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde heeft dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven onlangs als zijn visie gegeven -■’at het vanzelf spreekt dat de arts niet bevoegd is pilrecepten af te geven aan minderjarige meisjes zonder schriftelijke verklaring van ouders of voogden. Blijft vooreerst de noodzaak voor de arts te be oordelen of de minderjarige patiënt met oordeel des onderscheids handelt en of de behandeling medisch noodzakelijk is. „Medisch Contact”, het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst wijdt een redactioneel hoofdartikel aan deze kwestie onder het opschrift „Be roepsgeheim en minderjarigheid”. In dit geval is er inderdaad sprake van een schending van het beroepsgeheim, omdat gegevens aangaande patiënten alleen mo gen worden doorgegeven in het belang van de patiënt en op voorwaarde dat deze daarmee akkoord gaat. De redactie vindt het een duidelijke zaak, die hiermee ech ter niet is afgedaan, omdat ook het stand punt van de ouders in de meningsvor ming betrokken dient te worden. In ons modern burgerlijk recht is de minderja rige handelingsonbekwaam. Wel wordt de absolute onbekwaamheid van de minder- Het woord stoel wordt omschreven als: zetel voor één p:rsoon met vier poten en een rugleuning. Maar het werd en wordt waarschijnlijk in be paalde kringen ook nog gebruikt voor: preekstoel. Men zegt: dominee is op stoel en bedoelt daarmee: de kerk dienst is al begonnen. Ook in de bete kenis macht wordt stoel gebruikt in: de Pauselijke stoel. In de samenstel ling stoelgang is stoel: het verplaats bare geheim gemak, in de wandeling stilletje genoemd. De betekenis van stoelgang, een vooral in medische kringen gebezigde term, is: ontlas ting. TWEE JAAR later mislukte een po ging van de zes professoren om de las tige studenten kwijt te raken. Studenten en assistenten verklaarden zich bereid met een nieuwe groep hoogleraren het werk voort te zetten. Directeur van de stichtingssenaat werd daarop de 33-jari- ge vice-president van de „Juso’s”, Tho mas von der Vring. Voor alles wat rechts is en aan de weg timmert, was toen de boot aan. De CDU- oppositie adviseerde CDU-regeringen in andere deelstaten tegen het verlenen van subsidies te stemmen. De algemeen geachte burgemeester Koschnik werd echter ook buiten het eigen tandje niet in de steek gelaten. Hij diende er slechts op toe te zien dat de ontwikkelingen bin nen de perken van de grondwet zouden blijven. De machtige en conservatieve Springer-pers stelde vast dat in Bremen „een rode kaderspitze” werd gebouwd. worden vormt een spectaculaire blik- vanger op een internationale beurs voor etalagemateriaal in Tokio, s •.•«.SXX.X.s S «AW* W Deze elektronische verkeersregelaar krijgt onderdak bij het ministerie van Openbare Werken. Brussel volgt met die elektronische verkeersregeling het voor beeld van grote steden als Hamburg, Hel sinki, Wenen, Berlijn, Londen, Zürich en zovoort. Onder het wegdek van de voornaamste invalswegen en van de grote ring zal een signalennet aangebracht worden dat voor de computer het verkeer telt. Zo zal men een globaal beeld krijgen van het verkeers aanbod ter plaatse. Inderdaadzijn de jeugdige bouwers van de universiteit in Bremen van uit gesproken linkse signatuur. Von der Vring is een tegenstander van het kapi talisme, die zich niet ronduit een mar xist wil noemen, maar wel verklaart zeer veel van Karl Marx te hebben ge leerd. Onder zijn leiding kwam het, con cept voor een „hervormingsuniversi teit” tot stand, waarin volgens het sy steem van zogenoemde „project-studie” zou worden gewerkt. Ervaring daarmee is eigenlijk alleen opgedaan in de be ruchte „rode cellen” van de Westberlijn- se Vrije Universiteit. Het was ondenkbaar dat conservatieve professoren naar Bremen zouden ko men, waar zelfs volgens de wel conser vatieve maar ook hoogaangeslagen „Frankfurter Allgemeine Zeitung” een speelplaats voor revolutionaire ideolo gen” wordt aangelegd. Toen echter Tho mas von der Vring kortgeleden, bijna aan het einde van de lange worsteling want in oktober moet de universiteit worden geopend (nee, de gebouwen zijn nog altijd niet klaar) zijn staf aan de SPD/FDP-regering voorlegde en in bre de kring werd gevonden dat het al met al een heel redelijk team was, werden vijftien kandidaten (eenderde van de hele staf) voorlopig of definitief afgewe zen. ER WAS inmiddels volop gestookt. Dr. Christian Sigrist, kandidaat voor de leerstoel sociologie, zou eens hebben op geroepen tot een campagne tegen Sprin ger. De politicoloog Niels Kadritzke mocht dan minder revolutionair zijn dan hij in Dutschkes Berlijnse tijd was, zijn broer Ulf is nog altijd een rebel. Dit soort kritiek was er veel. De pluri formiteit, die de stichtingssenaat werd toegestaan, bleek uiteindelijk niet zo erg groot te zijn. Er waren SPD-politici die nu de con sequentie van hun jarenlange toegeven niet langer wensten te aanvaarden en te laat „halt” riepen. Maar vooral de per traditie conservatieve FDP vond plotseling dat ze lang genoeg door de SPD (met wie ze al 25 jaren een coalitie vormt) op sleeptouw was genomen. Daarbij is zonder twijfel doorslaggevend geweest dat de FDP met grote zorgen de Landdagverkiezingen van oktober te gemoet ziet en nog snel even een stoere houding heeft willen aannemen. Ze heeft zelfs met een breuk in de coalitie ge dreigd, waarover men bij de SPD harte lijk zou hebben gelachen. Wanneer al deze kettingreakties op de gauchistische betoging die op zichzelf niet zo heel veel om het lijf had één ding hebben duidelijk gemaakt, dan is het wel dat ook de Franse rooms-katho- lieke geestelijkheid zich de wet door de regering of haar woordvoerders niet lan ger al te bindend voor wil laten schrij ven. Een weigering, waartoe de Parijse aartsbisschop zich in dit geval te sterker geroepen voelde omdat hij het recht had het hele geschil tenslotte als een interne zaak tussen de kerk en enkele tientallen protestesterende revolutionairen te schouwen en te beoordelen. BRUSSEL (ANP). Tegen het eind (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De recente manifestatie van linkse extremisten, onder wie de fi losoof Jean-Paul Sartre en de cineast Jean-Luc Godard rond en zelfs in de Pa- rjjse kathedraal van de Sacré Coeur heeft een staart, en zelfs een dubbele staart, gekregen. Want niet alleen heeft een Parijse rechtbank dertien van die betogers, waar bij de genoemde en beroemde voortrek kers als gewoonlijk weer stelselmatig buiten schot werden geplaatst, tot vier en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld, maar bovendien heeft die veroor deling anderzijds weer een protest ont lokt aan de aartsbisschop van Parijs, mgr. Marty, die de strengheid van die straf betreurt. Tenslotte heeft het aarts bisschoppelijke communiqué, dat de link se kerkbestormers dus in zekere zin in be scherming nam, ook nog weer eens een tamelijk vinnige reaktie verwekt van de C 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 10