Communist-in-ruste Gerben Wagenaar JOS COLER HANGT DERTIEN CLUBS OP AAN HUN VOORWAARDEN Inspiratieprobleem HAARLEM-CLAIM bij Telstar en DWS OP ERE-DIVISIE BETROKKEN BIJ FUSIE MET EDO verzet zich heftig tegen „winkelsluiting” 'SI 13 I MAANDAG 17 MEI 1971 12 (Van onze sportredactie) Schot in roos Grapje Taak Lijdensweg Race Strafschop Weinig zin Acht sprekers niininiinnniiiiiiiiininiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiininiiiinniiiiiiiiiiiI mniffliiiiniiminnimniiiiiiiiiiiiM^ (Van onze sportredactie) voorstel aangenomen van het bestuur van de Sectie Betaald Voetbal, dat een sa nering van het betaalde voetbal tot acht endertig clubs omvatte. (Dat wil zeggen: een saneringsfonds van 2.8 miljoen gulden dankzij een opslag van vijf cent op een totorijtje en een be lofte van voorzitter van de Sectie Ama teur Voetbal Van Marie de terugkeren- den met open armen te ontvangen. Wagenaar bereikte met zijn optreden, waarin hij hoe kan het anders de arbeiders niet vergat („Over de spelers, die het slachtoffer dreigen te worden, hoor ik hier geen woord”), dat nog eens duidelijk werd vastge steld, dat er slechts een voorlopige lijst van dertien bestaat. Dat nog een definitieve opsomming van veroor deelden moet volgen en dat de KNVB mogelijk een nieuwe norm (in plaats van de toeschouwersaantallen van het seizoen 1969-1970 bijvoorbeeld de aan tallen van 1970-1971) zal vaststellen. Al is dat laatste niet erg waarschijn lijk. in staat te doelpunten”) was er onder de spelers geen opwinding te bespeuren. Ook niet nadat Mühren de penalty af rondde. Het Haarlemse team was er van overtuigd dat de treffers er anders toch wel waren gekomen. Peys: „Ze zijn te sterk. „We begon nen met mandekking. Maar na een paar minuten had ik al door dat dat hele maal niet kon. Daarna heb ik maar gauw op positiedekking laten overschakelen. Dat leek me heel wat veiliger. Ik heb die Cruyff Fred André van Telstar eens he lemaal gek zien spelen. Hij rolde de bal constant tussen de benen van André door. Zoiets had ons ook kunnen gebeuren als we mandekking hadden blijven spelen. In de vierde minuut van de tweede helft kopte Swart na een misverstand in de verdediging van Haarlem nummer drie in en de vierde treffer scoorde de rechtsbuiten met nog zes minuten te spe len. Hij vonnist met behulp van toezeggin gen van de demissionaire minister van CRM Marga Klompé de dertien via hun eigen eisen. „Ik ben blij u mee te kunnen delen, dat wij ter elfder ure er in geslaagd zijn aan uw voorwaarden te voldoen”. Dit is de broek van Johan Cruyff nadat Gerrit Peys aan het kledingstuk had getrokken. Het jongetje ondernam een sprint terwijl de wedstrijd AjaxHaar lem doorging om de broek op te halen. Voor hem is het een waardevol souvenir. Het was dus te begrijpen dat Gerben Wagenaar een taak voor zich zag wegge legd in het Congresgebouw. Het is voor hem wellicht teleurstellend, dat Volewij- ckers niet door zijn inspanningen waar schijnlijk van de lijst zal worden afge voerd. Er zijn redenen om aan te nemen dat de club uit Amsterdam-Noord in het betaalde voetbal blijft omdat ADO en Holland Sport besloten hebben toch nog te fusioneren omdat EDO en Haarlem het zelfde van plan zijn en omdat Baronie dinsdag besluit zich uit het betaalde voet bal terug te trekken. Volewijckers komt op de zwarte lijst als de op één na minst Het tweede Ajax doelpunt kwam pas in de vijfentwintigste minuut tot stand. Van der Kroft kende Ajax een strafschop toe omdat verdediger De Haan Cruyff vast hield in het strafschopgebied. Erg druk maakte Haarlem zich niet over de straf schop. Behoudens een reactie van Van Duffelen („Die scheidsrechter overdreef wel. Dat was toch geen overtreding om een strafschop voor te geven. Bovendien was Cruyff in die positie helemaal niet (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vanmiddag om kwart voor drie spreekt het bestuur van Haarlem en dat van EDO met de KNVB over de fusie van de twee Haarlemse voetbalverenigingen. In het pakket met voorwaarden, dat de twee ingewilligd willen zien voordat zij definitief besluiten samen te gaan, zit een claim op de open plaats, die Holland Sport in de eredivisie achter laat nu het fusioneert met ADO. Vol gens voorzitter Hut van Haarlem is het één van de belangrijkste eisen van de twee. Een begrijpelijke ma noeuvre ook omdat Haarlem na het verlies, dat het gistermiddag tegen Ajax leed (40) en het gelijke spel dat Excelsior ADO afdwong alle hoop op een normale prolongatie van het eredivisieschap heeft laten varen. slechte vereniging voor. Het zal dus mits op de definitieve lijst niet al te veel wij zigingen worden aangebracht niet meer worden opgevoerd. Die definitieve veroordeling zal trou wens maar op negen en misschien nog wel op nog minder clubs van toepassing zijn, omdat ook Heracles en FC Twente op het punt staan hutje bij mutje te gooi en. ter Jos Coler de afgevaardigde van Ajax Timman wees op de consequenties van een dergelijke stap. „Artikel zes van het reglement Competitie-wedstrijden voor ziet in een dergelijke situatie. Het is ver boden de competitie te beïnvloeden door opzettelijk een zwak elftal in het veld te sturen of opzettelijk te verliezen. Ondanks Wagenaar en ondanks een sterk redenaar als de ZFC-er Stienstra gingen de dertien natuurlijk wel ten on der. Met honderdentwintig tegen negen tien en zeven blanco stemmen werd het Als om twee uur Coler de vergadering heropent melden zich acht sprekers van de dertien: Gerards (Limburgia), Stien- Het eerste doelpunt kwam tot stand na 40 minuten tempoloos voetbal in de eerste helft. Telstar en DWS hadden er hun voornaamste taak van gemaakt de bal zo zuiver mogelijk uit te verdedigen. De 4000 toeschouwers kregen erg weinig sur prises. Telstar speelde met één uitgespro ken spits, die echter veel te weinig steun kreeg om onrust te zaaien in de fysiek sterke centrumverdediging van DWS, waarin Bianchi en Overweg, vooral in de lucht, een zeer goede wedstrijd speel den. Spits Joop de Jongs enige grote ver dienste in het treffen met DWS school Met een zo weinig inspirerende tegen stander had Ajax er kennelijk weinig zin zich bovenmatig in te spannen. Het dui delijkste voorbeeld van die loomheid was wel Dick van Dijk. Van Dijk tot gister middag met Johan Cruyff topscorer in het betaalde voetbal blunderde onophou delijk. (Peys: „volgens mij kan die jon gen helemaal niet voetballen.”) Hij miste zeker vier opgelegde kansen, die het doel- puntengemiddelde van zyn werkgever nog wat hadden kunnen opschroeven. Hij ging in zijn onoplettendheid zelfs zo ver, dat hij een van de voet van Suur- bier in het doel van Poldervaart huppe lende bal nog even aanraakte. Het doel punt werd door scheidsrechter Van der Kroft terecht afgekeurd wegens buiten spel van Van Dijk. Trainer Michels wilde niet alleen Dick van Dijk noemen als schuldige aan het dorre spel van zijn elftal. „Bij Ajax lie pen wel vijf of zes spelers, die slecht voetbalden. Natuurlijk valt Van Dijk wat meer op omdat hij die kansen verprut ste.” Al in de derde minuut van het duel stelde Ajax de twee winstpunten veilig, die het nodig heeft in de race om het landskampioenschap. Swarts voorzet werd door Johan Cruyff correct afge werkt. Hoe rechts rechts was in Den Haag kan geïllustreerd worden met behulp van een tweetal uitspraken van representant Jos Coler. Hoewel op middelbare leeftijd zelfvoldaan: „Sportjeugd zoekt het niet in drugs en demonstraties. De sportjeugd kan een uitlaat zijnEn veroorde lend met de instelling van een negentien de eeuws werkgever: „De spelers, die ik sprak over de reclame op shirts zijn Tekenend voor hun houding is het grap je van de voorzitter van RCH Baarssen over fusie: „De kip stelt het varken voor te fusioneren omdat zij voor een uitsmij ter meer zouden krijgen dan voor een ei en een plak ham. Het varken stemt toe, maar komt de volgende dag terug met de vraag hoe de verdeling van de ver diensten zal geschieden. „Nou”, zegt de kip, „we delen gewoon samen”. „Ja”, zegt het varken, „maar wanneer”. „Na dat we de uitsmijter hebben afgeleverd” zegt de kip. ,Maar dan ben ik dood” zegt het varken. „Ja natuurlijk” zegt de kip, „maar bij een fusie gaat er altijd één dood Zaterdag overleggen de dertien nog een keer in Utrecht. Zij moeten namelijk voor 1 juni hun standpunt bekend maken. JOHN DRIESKENS. Kennelijk door medelijden gedreven, biedt Jos Coler een schorsing van de vergadering aan. Besloten wordt echter met de behandeling van dit punt (num mer vier op de agenda) te wachten tot na de lunchpauze. De dertien wachten de lunch niet af. Om zes over twaalf sluipen ze de zaal uit. Gevolgd door het financieel genie van de FBO Hilbrink. Om zeven over twaalf volgt Hoogenwo- ning, eveneens van de FBO. Tijdens de lunch overleggen de dertien druk in een hoek van de hal. Zij organiseren de ver dediging. Zij besluiten te proberen de boot af te houden. in het doelpunt, dat hij maakte. De meer malen oprukkende rechtsback Thijs Wijn- gaarde demonstreerde vijf minuten voor rust voor de vierde maal dat de linker- verdedigingsflank van DWS te zwak be zet was. Hij trok van rechts voor, waarop de tegenvallende Fens de bal half passend liet doorlopen naar De Jong, die DWS- doelman Jongbloed beheerst schuivend passeerde. De Amsterdammers waren nauwelijks geschokt. Brand nam in de rust geen maatregelen, hij beperkte zich tot een peptalk, die DWS na vijf minuten in de tweede helft vergeten was. Bij Tel star liet Bond zich iets vaker zien in de voorhoede, maar evenmin als Stanic im poneerde hij. Fred André en Paul van Egmond, die op het middenveld nogal eens een duel uitvocht met spelverdeler Klaas Nuninga, probeerden hun ploeg te stimuleren, maar de zege kon niet veilig gesteld worden. De kansen kwamen zelfs aan de andere kant. Nadat Deijkers met Bonsink de spits van DWS vormend te zacht had gericht op het doel van Paul van der Meeren, zorgde Steeman even later, 22 mi nuten na rust voor een nog betere kans. Deijkers besefte te laat dat de voorzet van Seeman door Van der Meeren gemist was om meteen in te knallen. Eenmaal bij zijn positieven was zijn inzet in twee de instantie juist zacht genoeg voor Wijn- gaarde om nog op de doellijn redding te kunnen brengen. De grotere actieradius van de Amster dammers bracht tien minuten later de toch voor Telstar zure gelijkmaker. Een slap pass je door het centrum. Flinkevleu- gel was de leverancier, bracht Muller de beloning voor zijn harde werk op het middenveld. Terwijl vijf Telstar-spelers stonden toe te kijken werd hun doelman vakkundig gepasseerd: 1-1. Teltar, dat voor de gelijkmaker ge speeld had alsof er niets meer te verlie zen viel, leefde weer een beetje op. De resterende dertien minuten waren echter te kort om de schande van het schlemie lige DWS-doelpunt weg te werken. In de allerlaatste minuut probeerde Van Essen, onopvallend meer naar voren gekomen, nog met het hoofd te scoren. Jongbloed was gepasseerd, maar de steeds ijveriger Flinkevleugel was tijdig op de doellijn. Joop Brand was het opvallend eens met zijn collega Rab en dat terwijl de ploe gen elkaar zo vriendelijk gevonden had den in het gelijke spel. Brand: „Het was zoals Kick Smit me zei; bij rust hadden we al met 3-0 voor moeten staan. Ik heb allemaal verhalen gehoord over Telstar, als zou het zo’n superploeg zijn; ik heb er niets van gemerkt.” En Rab: „Hoe kun je de overwinning op zo’n manier uit handen geven.” Haarlem had het verlies van de twee punten al ingecalculeerd. Het elftal, dat gecoacht werd door het bestuurslid Go- sen omdat de trainer John Eelman voor zijn examen voor de A-licentie een ana lyse moest maken van het duel tussen Sparta en MW, betrad het veld van Ajax zonder enige hoop. Gerrit Peys gaf dat na de wedstrijd zonder meer toe: „Wat moet je anders? Alleen Feijenoord kan het zich hier mis schien permitteren op winst te spelen. Maar zelfs PSV gaat in Amsterdam met een zelfde mentaliteit het veld op als wij. „Wij hebben geprobeerd lekker te voet ballen. Niet meer en niet minder. We hadden in het begin van de wedstrijd na tuurlijk met zijn allen in het hok kun nen gaan liggen, maar dat helpt tegen Ajax echt niet. Dat elftal had gewoon een tempo hoger geschakeld en dan hadden we toch moeten afhaken. DEN HAAG Communist-in-ruste Gerben Wagenaar stal zaterdag de show. „Rooie Gerben”, inmiddels grijs geworden, verzette zich in Den Haag in een vergadering van de Sectie Be taald Voetbal van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, heftig tegen een coupe van rechts. Tegen de achtendertig „groot (ere) -voetbalbe- drijven” en de voorzitter van de sec tie Jos Coler. Wagenaar, een vertegen woordiger van dertien kleine zelf standigen, die met behulp van een saneringslyst met ondergang worden bedreigd, gebruikte in het kil- moderne Congresgebouw al zijn er varing om winkelsluiting voor die voetbal-middenstandertjes te voor komen. Hij trad op als een rasecht provocateur. Met succes verwarring zaaiend, zodat zelfs Jos Coler de lei draad van de hem door de pressie groep van de achtendertig (de FBO) verstrekte richtlijnen kwijtraakte. Hun lijdensweg volgt hieronder: Pas om twaalf uur komt Jos Coler met zijn zwarte piet. Voor die tijd van elf tot twaalf verbergt hij de kaart angst vallig in zijn mouw. Hij opent zoetsappig met een overzicht van de competitie, geeft daarna het nationale elftal ’n school meesterachtige schrobbering voor zijn slechte prestaties en komt pas, nadat hij zijn vreugde heeft geuit over de hoofd afdeling voor de sport op het departe ment van CuReMa en de clubs besmuikt lachend heeft geadviseerd het dames voetbal niet af te stoten, maar in de hand te houden, aan het genadeschot toe. Over die race om de landstitel is de laatste dagen nog al wat te doen ge weest. Michels geïrriteerd door het zwa re programma dat zijn elftal moet ver werken nu het zowel in de Europa Cup als in de Nederlandse beker en in de competitie nog kansen heeft verklaar de er veel voor te voelen aanstaande zon dag zijn B-team naar Utrecht te zenden. Gistermiddag kwam hij gedeeltelijk op die woorden terug .Niet hij, zo beweer de hij, maar het bestuur van Ajax zou die beslissing kunnen nemen. Terwijl ook de spelers, die geïnteresseerd zijn in een fi nancieel zo gunstig mogelijke afwikkeling van zaken, een stem in het kapittel zou den bezitten.” Maar, „aldus de Ajax-trai- ner, „daaraan gaan we pas denken na woensdagavond. Als we zeker zijn van de Nederlandse beker. Kennelijk reageerde de Amsterdamse trainer zo voorzichtig omdat zaterdag tij dens de vergadering van de sectie Be taald Voetbal van de KNVB de voorzit- stra (ZFC), Kruizinga (RBC), Baarssen (RCH), Stolk (Hermes DVS), Hooge- veen (Gooiland), Bossink (AGOVV) en Gerben Wagenaar (Volewijckers). Ge rards tracht medelijden op te wekken. („Ik ben drieënveertig jaar bij de ver eniging en vijfentwintig jaar voorzitter. Limburgia kan nergens in Limburg aansluiting krijgen”) Stienstra is hard („Ik vertrouw niemand meer. Ik zeg mijn vertrouwen op in de FBO”) Kruizinga zoekt het in spitsvondigheid („RBC heeft gemiddeld achttienhonderd toeschouwers. Dat maakt op zestigduizend inwoners een percentage van 2,25 percent. Dat is een hoger percentage dan bijvoorbeeld DWS boekt”) Hoogeveen noemt zich im pulsief („Ik had die drieduizend gulden contributie van de FBO beter in mijn zak kunnen houden, dan had ik voor dat geld een goede amateur kunnen kopen”) Stolk voelt zich misleid („Hermes DVS heeft een eigen liquide vermogen van tweehonderdduizend gulden. Er zijn niet veel clubs onder de achtendertig die daar op kunnen bogen”), Baarssen roept op tot bezinning („U bent bezig een schisma te veroorzaken. Houdt u toch niet aan al die regels”). Bossink is niet logisch („AGOVV heeft 500.000 gulden schuld. Van de gemeente krijgen we 250.000. AGOVV gaat door”) en Wagenaar tracht uitstel te krijgen („Het valt mij op, dat alle grote beslissingen in de KNVB kenne lijk bij verrassing moeten worden geno men. Ik betwijfel of het nodig is dat wij vandaag beslissen”). Allen delen mee zich niet terug te willen trekken uit het betaalde voetbal. Het verweer van Houddijk, voorzitter van Fortuna Vlaardingen, die zich vijf over twaalf opmaakt om namens de der tien het woord te voeren, was dan ook zwak. Tevoren heeft hij hulpzoekend om gekeken naar de achterste rijen, waar de dertien zich geconcentreerd hebben, of er soms iemand anders is, die in zijn plaats tot de verdediging wil overgaan. „Er is niet geheel voldaan aan de voorwaarden” Het schot in de roos veroorzaakte nogal wat beroering. Niet in het minst in de rijen van de dertien. Vergeten wordt zelfs smakelijk te lachen om de erg door zichtige verklaring van Coler waarom hij pas in het Congresgebouw met het nieuws kan komen; in plaats van de leden vroe ger in te lichten. „Eergisteren kwam de zaak pas rond”. Als de voorzitter be seft dat die termijn niet nipt genoeg is, voegt hij er haastig aan toe: „En giste ren had ik de laatste gegevens binnen VELSEN. Joop Brand, trainer van DWS, ziet het niet meer zo met zijn ploeg. Hij was na afloop van het gelijke spel, dat zijn ploeg tegen Telstar bereikte, nog wel kwaad te krijgen over het „af schuwelijke” falen van zijn spelers waar het de afwerking van enkele kansen be trof, maar zijn eigenlijke interesse gaat niet meer uit naar het eerste elftal van DWS. „Wij hebben nu het hoogste be reikt wat we in de eredivisie bereiken kunnen, een tiende plaats. In een jaar zijn we ver boven de degradatiezone uitge komen. En wat is het resultaat? De ge meente heeft er nog steeds geen dubbeltje voor over. Een ploeg als NEC krijgt 4 ton, wij geen cent. Is het dan een won der dat een man als Stoop er genoeg van krijgt zijn geld in het eerste te stoppen. Vrijdagavond is er met de gemeente ge praat over eventuele fusies. Het is me nu wel duidelijk geworden. Als er iets komt, dan is het FC Fabeltjesland, maar er komt niets.” De „dertien” bijeen in de hal tijdens de lunchpauze. Zaterdag waren zij niet in staat te voorkomen, dat de sectie Betaald Voetbal besloot het betaalde voetbal tot achtendertig clubs in te korten. voor. Dat kan ik me ook wel voorstellen, die vragen alleen maar om meer geld En dat zijn nog niet eens de enige zorgen van DWS. Men weet dat er vol gend jaar een uittocht van spelers moet plaatsvinden, maar de spelers zelf weten nog van niets. Nuninga: „Joop Brand heeft ons officieel nog niets verteld, we weten nog niet dat hij weggaat. Ikzelf wil nog wel een jaartje in Amsterdam voetballen als de financiële eisen inge willigd worden. Of dat nu in FC Amster dam is of niet. Wij spelen nu redelijk voetbal, iets te mooi, maar we zijn eigen lijk kampioen van de semiprofs.” Nunin ga wilde daarmee zeggen dat het ver schil tussen DWS en echte profs aan zienlijk is. Ook Telstar heeft niet alle maal echte profs, maar eigenaardiger was het gebrek aan inspiratie, waarin beide ploegen elkaar vonden. Jan Rab: „Een premie van 400 gulden is tegenwoordig het voetballen zeker ook niet meer waard. Er is op het eind van de competitie een enorm concentratie- probleem. Ik kreeg de tranen in mijn ogen toen ik zag hoe amateuristisch onze voorsprong uit handen werd gegeven.”

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13