Cees Priem contra Middelink HVS nu toch in veiligheid dankzij fraaie zege op DTS Zoetemelk verbaasde Spaanse klimexperts De Koning niet te stuiten in vlakke Haarlemmermeer-ronde Jeugdige Vet onttroonde belazerde” Scholte o HAARLEMMERS HADDEN BETER TEAMVERBAND Bracke bleef op eerste plaats veroorzaakten veel deining PLOEGMAAT HORDIJK LEGDE BASIS VOOR ZEGE Henk Hoogerwaard weer terug bij Eminent- Blokkeer □mloop van Kempen levensgevaarlijk Ree en Wals 17 MAANDAG 17 MEI 1971 Ar ie Hassink winnaar 99 Handicaps f- I (Van onze korfbalmedewerker) KA (Van onze sportredactie) •n kort een Matthijs de Koning kon na afloop van de Ronde van de Haarlemmermeer de bloemen in ontvangst nemen. (Van onze wielermedewerker) kost.” 12 12 10 8 6 4 2 2 69.58 61.81 70.84 73.02 64.42 56.16 29.16 27.40 controle op het gebruik van verboden sti mulerende middelen. 493 500 479 493 394 446 354 358 e e n t n le le •r d at [- et e ia !B n ts .8 et te :n ZWANENBURG. Na een tamelijk vlak koersverloop heeft Matthjjs de Ko ning zaterdag op overtuigende wijze de negentiende ronde om de Haarlemmer meer van de Halfwegse wielerclub „De Bataaf” gewonnen. In de slotfase van de strijd ontsnapte hij in de omgeving van de Nieuwe Brug met nog vijf kilome ter in het verschiet uit een zes man sterke kopgroep en ging tenslotte onbe dreigd in Zwanenburg als een groots triomfator over de eindstreep. Zijn Am- stel-ploegmaker Jan Hordijk had met en kele vinnige demarrages de vlucht voor bereid. De andere koplopers Ad v.d. Hoek, Cees van Dongen, Nico Vermeu len en de verrrassend goed rijdende Be- verwijker John Vendel waren daar door murw gemaakt. Toen De Koning dan ook keihard toesloeg, moesten zij het antwoord op zijn charge schuldig blijven. Het was voor de 22-jarige knaap uit Scher penzeel zijn tweede grote overwinning van dit seizoen. Twee weken eerder won hij in Frankrijk de etappekoers Circuit des Mines. De Hongaar Sandor Racz, die dit sei zoen het eerste team onder zijn hoede had kon nog niet van de beslissing op de hoogte worden gesteld, omdat hij, zo luid de een telegram, tot 26 mei afwezig was. Een akkoord met de heer Hoogerwaard was voor de laatste in verband met an dere contacten op zeer korte termijn nood zakelijk. Van sprankelende jachten en verwoede achtervolgingen viel in deze Haarlemmer- meerronde niet zo bar veel te bespeuren. Daarvoor lag het tempo trouwens veel In de omgeving van Leimuiden (93 km) zonderden Matthijs de Koning, Nanno Bak ker, Nico Vermeulen, Jan Hordijk, Cees van Dongen, Ad v.d. Hoek, Gerard Wes- sehus, Piet Verdonk, Ed de Vos, Cor Groe- newegen, John Vendel en Rhett van Trigt zich van de sterk geslonken hoofdmacht af en forceerden de beslissende ontsnap ping. Streekfavoriet Marcel Pennings had de slag gemist, begon nog wel aan een achtervolging, maar kreeg de voortijlende kopgroep niet te pakken. Daarin moest Bakker zijn positie door twee leke ban den prijsgeven. Groenewegen, Wesselius, Van Trigt, De Vos en Verdonk vielen ten prooi aan het zeer hoge tempo. De zes overgebleven aanvoerders gin gen hard door en hadden van achtervol gers niets te vrezen. Bij de tweede pas te hoog. Alleen de zwakkere broeders moesten afhaken en voorts werd het pe loton in de eerste grote omloop door een drietal valpartijen gedecimeerd. Toen de renners dan ook voor de eerste keer door Zwanenburg joegen Ron Smit, Gerard Wesselius, Jan Ribbers en Jan Overweg hadden toen een kleine voorsprong was de hoofdmacht al tot 42 man geslonken. Een nieuw valpartijtje op de Vijfhuizer- weg deed ook kanshebbers als Dick Groen, Piet Kleine en Rob Engel de das om. Eindstand Kampioen P. Vet H. Sundquest H. Scholte Chr. Nobels - B. Velthuis G. Klinkert J. Schmitt A. van Ham <-- RIJSWIJK. Na een afwezigheid van bijna twee jaar keert Henk Hoogerwaard per 1 juni terug als trainer-coach van Emi- Rijswtfkse eredivisievolleybalclub Eml- nent-Blokkeer. Aldus is dit weekeinde be sloten na gesprekken tussen spelers en bestuur en de heer Hoogerwaard. BERGEYK. Henk Scholte, de 13-vou- dige libre-kampioen, is onttroond. Niet door de ervaren en bekende rivaal Hans Sundquest, maar door een „groentje” in de nationale biljartwereld: Piet Vet, de 22-jarige kantoorbediende uit het Noord- hollandse plaatsje Berkhout. Piet Vet de buteerde vorig jaar in Zeelst, waar hij als vierde eindigde in de titelstrijd voor de ereklasse libre. Toen werd de 38-jarige Henk Scholte kampioen met een alleszins acceptabel moyenne van 184.21. Gisteren legde Piet Vet beslag op de eerste plaats met een algemeen gemiddelde van 69.58, hetgeen wel kenmerkend is voor de slech te kwaliteit van dit toernooi, dat bij veel te warm weer werd gehouden in het Bra bantse grensplaatsje Bergeyk. Desalniettemin mag de prestatie van Piet Vet er zijn. Weliswaar verloor hij zaterdagavond in drie beurten van de ge tergde en door de pijn van een liesbreuk geplaagde „tijger” Henk Scholte, die ’s middags in een beurt was verslagen door Sundquest, maar de magere, tot het uiterste gespannen Piet Vet speelde het toch klaar om zondag in de finale tij dens een twee uur durende carotteslag in twaalf beurten te winnen van Hans Sund quest, die daarmee zijn eerste verlies leed en door een nadeliger moyenne naar de tweede plaats werd verwezen. terhof zelf gaf de voorkeur aan de Ronde van Engeland. Welnu, dan gaat hij naar de Ronde van Engeland.” En Middelink verder: „Maar Priem wenst nu helemaal niet meer naar mij te luisteren. Vorig jaar reed in Enge land bij het wereldkampioenschap de hele Nederlandse ploeg voor hem en hij kwam tenslotte in een zeer kans rijke positie in de kopgroep, maar en kele kilometers voor het einde kreeg hij kramp en was uitgeschakeld. Hij werd slechts zesde. Dat was niet ge beurd als hij naar mij geluisterd had. Ik had hem namelijk aangewezen voor de Ronde van Schotland als voor bereiding voor het wereldkampioen schap. Maar Priem weigerde in Schot land te starten. Als hij dat wel gedaan had, was hij beter vertrouwd geweest met het parcours van de wereldkam pioenschappen in Engeland.” Middelink stelt verder verbolgen vast: „Priem wil niet deelnemen aan de gezamenlijke trainingen voor bet weeldkampioenschap. Het is toch vol slagen ondenkbaar dat een voetballer in het Nederlands elftal wordt opge steld als hij niet op de centrale trai ningen komt. Daarom overweeg ik Priem uit de selectie voor het wereld kampioenschap te zetten.” Wel gaat Middelink ermee akkoord dat Cees Joop Zoetemelk heeft het klassement om de bergprijs gewonnen in de ronde van Spanje. Het eindklassement voor de bergprijs is: 1. Zoetemelk 106 pnt. 2. Ba- lague (Sp.) 82; pnt.) 3. David 71 pnt., 4. Ocana 53 pnt. (Van onze sportredactie) VELDHOVEN. Voortdurende slagre gens, angstaanjagende onweersbuien en complete wolkbreuken hebben van de Omloop van de Kempen een levensge vaarlijke wielerrace gemaakt. De 20-jari- ge Amstelrenner Arie Hassink uit het Gel derse Neede doorstond alle verschrikkin gen nog het best en toonde zich in de striemende regen de snelste in een kop groep van vier man aan de finish in Veld hoven, waar ook de start van deze 181 ki lometer lange klassieker lag. De klacht van Scholte heeft wel dege lijk grond, want er zijn op dit toernooi al teveel arbitrale blunders begaan. We volstaan met enkele voorbeelden: zater dagmiddag tijdens de partij Scholte-Sund- quest, maakte laatstgenoemde bij zijn 463ste carambole wel degelijk biljardé ofwel queuté de pomerans was nog in contact met de eigen speelbal op het mo ment dat de tweede bal werd geraakt. Maar arbiter Beers had het niet gezien. De overige toeschouwers en officials wel. Maar de beslissing van de scheidsrechter is nu eenmaal wet. Na de partij, die in één beurt werd beslist, gaf Sundquest zijn duidelijke fout toe, maar hij was door gegaan alsof er niets aan de hand was. Scholte daarover: „nou, dan hoeft het voor mij niet meer.” Zondagmiddag, bij de partij Nobels- Scholte toen Nobels aan stoot was veranderde arbiter Beers de ballen van plaats, toen hij een stofje van het laken sage van Zwanenburg er moest toen nog een kleine ronde van 17 km. ge reden worden volgde het peloton al op ruim vier minuten. Op de Vijfhuizerdijk begon Hordijk zijn vluchtmakers met fel le demarrages te tarten en bereikte daar mee dat zijn ploegmakker De Koning in het zicht van de finish kon ontsnappen. Er was toen voor de anderen geen hou den meer aan. Hordijk maakte zich ui teraard helemaal geen zorgen over deze vlucht. De dappere John Vendel moest in de slotfase afhaken en Nico Vermeulen moest het door een aflopende voorband vooral in de bochten voorzichtig aan doen. Behalve Vendel kwam van de streek- rijders ook de jonge Rhett van Trigt heel knap voor de dag. De uitslag: 1. M. de Koning, Scherpen zeel, de 147 km. in 3.19.15; 2. A. v. d. Hoek, Dirksland, in 3.19.20; 3. J. Hor dijk, Rotterdam; 4. C. van Dongen, Bre da; 5. N. Vermeulen, Amsterdam; 6. J. Vendel, Beverwijk; 7. P. Verdonk, Zaan dam, in 3.24.05; 8. R. van Trigt, Hille- gom, in 3.24.11; S. G. Wesselius, Oude We tering; 10. E. de Vos,, 11. C. Groenewe gen, 12. C. Leunis in 3.24.26; 13. G. Kne- temann, allen Amsterdam; 14. J. v. d. Beek Barneveld; 15. R. Cornelisse, Amsterdam De als ploegenprijs aan deze ronde ver bonden „Schiphol”-trofee ging voor de derde keer en nu definitief naar Amstel. wilde vegen. Bovendien zag deze arbiter, tijdens dezelfde beurt van Nobels, enkele keren vastliggende ballen over het hoofd. Scholte zat zich daarover uiteraard zeer op te winden en dat is zijn spel niet ten goede gekomen. Het is ook een aanneme lijke verklaring voor zijn nederlaag. Scholte had al voor het toernooi aan- gekondigd te zullen stoppen met het li- brespel. Voor zijn laatste partij zei hij gisteren: „ik heb er geen zin meer in. Misschien dat ik het probeer in het drie- bandenspel.” Debutant Chris Nobels eindigde als ver dienstelijke vierde. Hij vijzelde zijn alge meen gemiddelde op tot 73.02, hetgeen achteraf het beste moyenne van dit toer nooi bleek te zijn. De overige deelnemers kwamen tot ma tige verrichtingen. De Rotterdammer Jaap Schmitt en André van Ham uit Eg- mond aan Zee bleven zelfs royaal bene den de moyenne-grens van 40 en degra deren naar de eerste klasse. Ploegleider Herman Krott van Amstel, die een opmerkelijk succesvol weekeinde beleefde (zaterdag won zijn renner Mat thijs de Koning de Ronde van de Haar lemmermeer en in de Omloop van de Kempen had hij dus Hassink als win naar, terwijl Amstel in beide koersen het ploegenklassement won), Herman Krott dan stelde na afloop vast: „Het is een enorm geluk geweest dat er slechts 78 renners van start gingen, want anders waren de ongelukken wellicht nog erger geweest”. Van die 78 vertrekkers bereik ten 29 renners de eindstreep. Al na 11 kilometer, in het dorp Oerle, smakte meer dan de helft van het peloton tegen het wegdek: meer dan veertig ren ners waren bij deze massale valpartij be trokken. Met zware schaafwonden aan het rechterbeen verliet ondermeer Cees Priem uit Goes, de winnaar van Olym- pia’s Ronde, huilend het strijdtoneel. Snikkend kroop hij weg in een van de volgwagens en liet zich onmiddellijk terug naar Veldhoven brengen. Ook kansheb bers als Juul Bruessing, Fons van Kat wijk, Jan Spetgens, Louis Westrus en Henk Botterhuis werden door die valpar tij uitgeschakeld. Er zouden overigens nog talrijke valpartijen volgen. Broer Geldens uit Valkenwaard was daarbij het meest gedupeerde slachtoffer: hij brak een bovenbeen. De weinig geroutineerde organisatie van deze Omloop en de even eens nauwelijks ervaren begeleiders van de rijkspolitie bleken niet geheel tegen de moeilijkheden opgewassen, waardoor de volgerskaravaan voortdurend nerveus in beweging was. De uitslag: 1. Hassink (Neede) 181 km in 4.05.07, 2. Delnoy (Nijswiller) zelfde tijd, 3. Adriaans (Haps,) zelfde tijd, 4. Smits (Baarlo) zelfde tijd, 5. v.d. Laar (Son) 4.05.21, 6. Cornelisse (Nijmegen, 7. Kleine (Hollandscheveld), 8. Hulsebosch (Nijeveen), 9. Swinkels (Goirle), 10. De Koning (Scherpenzeel), 26. Smit (Half weg). Priem niet in aanmerking wil komen voor de ploegentijdrit tijdens de we reldkampioenschappen. In München en Moskou zal het Nederlands team daar voor trainen. Middelink: „Ik heb daar voor acht man in gedachten en Priem, die niet wil, is daar niet bij.” Middelink tenslotte: „Nog deze week zal Priem door de sportcommissie van de KNWU ter verantwoording worden geroepen voor zijn uitlatingen.” Het plan is dat de Schipper en Goud, bei den lid van de sportcommissie, met Priem en zijn ploegleider Liebregts een onderhoud zullen hebben. Lie bregts liet echter al weten: „Ik geloof niet dat Priem gaat. Hij vindt het te ver om daarvoor helemaal naar Den Haag te gaan. In dit opzicht heb ik ook weinig invloed op hem. Hij stip pelt zijn eigen plan uit. Zijn enige doel is een geslaagde prof te worden.” Priem zit wel in de ploeg voor de Ronde van Oostenrijk die van 5 t.m. 12 juni wordt gehouden. De KNWU heeft verder de volgende Nederlandse wielrenners aangewezen: Cees Priem, winnaar van Olympia’s Ronde van Ne derland, Juul Bruessing, Theo van der Loo en Frits Schür. Het is nog niet be kend welke ploegleider dit Nederland se team zal vergezellen. Joop Midde link zal dat in ieder geval niet zijn. Uitslag van het eerste gedeelte van de zeventiende etappe: 1. Scheers (Belg.), 138 km. van Avila naar Madrid in 3 uur 16 min. 37 sec. 2. Gonzales Linares (Sp.) 3.16.57 3. Perurena (Sp.) 3.17.55, 4. Gui mard (Fr.) en vervolgens het peloton in dezelfde tijs als Perurena. De uitslag van het tweede gedeelte van de laatste etappe is 1. Pijnen 4.500 m. in 7 min. en 14 sec., 2. Gonzales Linares 7.20,2, 3. David 7.27,0, 4. Bracke 7.28.1, 5. Karstens 7.28,9, 6. Schepers 7.30,4. Eindklassement: 1. Bracke (Bel.) 73 uur 50 min. 5 sec.; 2. Schepers (Ned.) 73.50.24, 3. David (Bel.) 73.51.04, 4. Oca na (Sp.) 73.51.56, 5. Lasa (Sp.) 73.52.23, 6. Galera (Sp.) 73.52.42, 7. Zoetemelk (Ned) 73.52.53, 8. Tamames (Sp.) 73.55.20, 9. Martos (Sp.) 73.55.50, 10. Poulidor (Fr.) 73.53.06, 11. Balaguer (Sp73.56.22, 12. Schutz (Lux.) 73.56.44, 13. Linares (Sp.) 73.57.52, 14. Guimard (Fr.) 73.58.38, 15. Sahaguu (Sp.) 73.59.46, 16. Menendez <Sp.) 73.59.59, 17 Perurena (Sp.) 74.00.33, 18. Loubourdette (Fr.) 74.01.14, 19. Diaz (Sp.) 74.01.13, 20 Aja (Sp.) 74.02.10, 29. Pijnen (Ned.) 74.05.54, 37. Dolman (Ned) 74.15.23, 38. Tabak (Ned.) 74.16.30, 40. Karstens (Ned.) 74.19.15, 41. Prinsen (Ned). 74.20.20, 50. Vianen (Ned.) 74.33.10 60. Rentmeester (Ned.) 74.48.53. Deze uitslag is onder voorbehoud van de contra-expertise, die de renners Le- tort en Schepers hebben aangevraagd nadat zij positief hadden gereageerd bij (Van onze sportredactie) VELDHOVEN. Een scherp con flict is in de afgelopen dagen gegroeid tussen de 20-jarige Cees Priem uit Goes, winnaar van Olympia’s Ronde van Nederland en Joop Middelink, de wegcoach van de KNWU. Middelink overweegt zelfs ernstig Priem uit de selectie voor het wereldkampioenschap te zetten. Reeds tijdens Olympia’s Ron de liet Priem met nadruk weten dat hij zelf wel zijn programma zou bepa len en niet wenste in te gaan op de volgens hem te talrijke uitnodigingen van Middelink voor zware buitenlandse wedstrijden. Hij zei verder onder an dere de coach niet te vertrouwen. Een woedende Joop Middelink ver telde gisteren na afloop van de Om loop van de Kempen niet langer van plan te zijn „de onjuiste uitlatingen” van Priem te nemen. Middelink: „Het is niet waar dat ik Priem een te zwaar programma opdring. Na de wereld kampioenschappen van het vorig jaar en opnieuw aan het begin van dit sei zoen heb ik met Priem en zijn ploeg leider Piet Liebregts het programma doorgenomen. Daarmee heb ik Priem zelf de keus gelaten. Dat doe ik altijd. Een voorbeeld: ik had liever gehad dat Popke Oosterhof mee zou gaan naar de Ronde van Oostenrijk, maar Oos- MADRID. De laatste etappe van de 26e Ronde van Spanje heeft zich in gro te lijnen nauwelijks onderscheiden van de voorgaande zestien ritten. Zoals zo vaak in de afgelopen weken w as de strijdlust van de renners minimaal en het weer uitzonderlijk slecht. In de mid dag reed de grote groep weinig geani meerd de laatste kilometers van Avila naar Madrid, de overwinning latend aan nummer laatst uit het klassement Scheers die na 91 km. wegsprong en niet meer werd achterhaald. in evenwicht, totdat een paar Haarlem se fouten de set via 12-15 de Enkhuizen- se haven binnenloodste. Ondanks dit verlies was toch wel gebleken, dat HVS als geheel meer inhoud bezat. Aanval lend vooral door Joop Schultz (die steeds in de achterste linie werd vervangen door Jan v.d. Kuip, die het zware werk daar voortreffelijk opknapte) en door de ongrijpbare tandem Dinco v.d. Stoep- Bob de Poel, die vrijwel geen enkele combinatie zag mislukken. Deze zekerheden met daarbij in de derde set gevoegd de belangrijke aan vallende steun van Hans Wetterhan en vooral Hans Weber, die in deze wed strijd wel bijzonder sterk voor de dag kwam, brachten HVS middels 15-9 een belangrijke 2-1 voorsprong. De voorge voelens aan Haarlemse zijde, als zou de vierde set de beslissing brengen leken aanvankelijk nergens op te berusten, want zonder er hard voor te hoeven werken, kwamen de Westfriezen met 9-2 voor. Alsof dat nog niet genoeg was, werd het even later 13-5, en zoiets bete kent meestal een onafwendbare setne- derlaag. HVS heeft echter wel eens meer achter gestaan en zich wel vaker uit schijnbaar hopeloze situaties gered. Een paar fouten aan DTS-zijde brach ten de stand op 13-8 en in de service- beurt van de voor Hans Wetterhahn in het veld gekomen Jan v.d. Kuip volgde een totale instorting. Via 13-13 zorgde een zeer effectief eenmansblok van Bob de Poel voor de begeerde 15e punt, het totaal ontredderde DTS daarmee een il lusie armer makend. Joop Petersen, de gelegenheidscoach en oud speler van het le team van de Haarlemmers kon over zijn optreden te vreden zijn, maar er is door deze over winning een nieuwe Haarlemse zorg ont staan: er moet het volgend seizoen weer een eredivisieploeg in het veld staan. Het blijft natuurlijk voor de spelers een prestatie van formaat door met een vrij wel geheel nieuw team een zekere de gradatie aan het begin van het seizoen toch nog te ontlopen. Of dat het komen de seizoen weer lukt, is nog zeer de vraag. Het is bijvoorbeeld vrijwel ze ker, dat de remplacanten voor DTS en Cito sterker zullen zijn, hetgeen voor HVS niet veel goeds voorspelt. Die plaatsbekleders zijn inmiddels aan een zeer spannende promotiecompetitie bezig, waar door de verrassende winst van Sigi op US (3-1) en van Odulphus op NSH (3-1) een vrij onoverzichtelijke toestand is ontstaan. Met nog twee wed strijden voor de boeg is hier nog van al les mogelijk. Ook bij de dames is de zaak nog niet beklonken, al heeft HML CLV nu wel goede uitzichten op terug keer in de hoogste afdeling. De bezet ting van de tweede vrijgekomen plaats zal waarschijnlijk worden uitgemaakt tussen Valuas en BRC Winschoten. Voor de promotie naar de hoofdklasse is OVRA nog steeds in de strijd, maar het is niet zeker of de Haarlemmers erin zullen slagen de stap omhoog te vol brengen. Werd de vorige wedstrijd te gen het Amersfoortse VIOS met 3-1 ge wonnen, dit keer verloor OVRA de uit wedstrijd met dezelfde cijfers. Na een langdurige set, waarin de gevarieerd spelende OVRA-aanval vaak succes had, bleef de score tot aan het eind vrijwel in evenwicht tot de gasten bij 14-14 door drukten naar de 14-16 setwinst. Een bles sure die Hanke Nijhoff in deze fase uit schakelde, ontregelde echter de homo geniteit in de Haarlemse ploeg, die dan ook nogal gedicideerd de tweede en der de set verloor (15-5 en 15-8). Het herstel volgde pas bij een 8-2 achterstand in de 4e set, toen door goed aanvalswerk van vooral Henk Kinders OVRA zich naar 12-12 optrok, maar voldoende was het niet. Want met 15-13 setwinst ging VIOS met de punten strijken. Van de drie ge gadigden gaan er twee over, zodat nu al les afhangt van de laatste twee ontmoe tingen tussen VONK en VIOS en tussen OVRA en VONK. In Coevorden was OVRA kansloos, terwijl hier persé ge wonnen zal moeten worden, wil er vol gend seizoen een Haarlemse ploeg in de Hoofdklasse opereren. Zaterdag om half acht staat OVRA voor de zware opgave tegen VONK, een treffen dat in de Ken- nemer Sporthal zal plaatsvinden. Dames: HML/ CLV 4-6, Valuas 4-4, BRC Winsch. 4-4, Dynamo 4-2. Heren: US 4-6, Sigi 4-4, NSH 4-4, Odulphus 4-2. VVVVVgryvVVVVVVVVl/VVVVVVVVVVVVVVVVVVWlAFVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV»Af\A/VVVVVVVVVVin/VVVVt^ .A Henk Scholte had zondagmiddag ook nog kans op het kampioenschap, maar om dat waar te maken diende de veel voudige titelhouder dan zelf te winnen van Chris Nobels, mocht Sundquest niet win nen van Vet en diende laatstgenoemde te zegevieren over Sundquest in meer dan drie beurten. Zoals gezegd eindigden twee van die drie voorwaarden in het voordeel van de Eindhovenaar, maar Scholte zelf faalde: hij verloor in vier beurten van de 27-jarige Haarlemse hotelier Nobels en eindigde daardoor als derde. Buiten zijn handicaps als suikerziekte, hartkwaal, liesbreuk en vormverlies door te weinig wedstrijden, had Henk Scholte voor zijn verlies toch een heel scherpe verklaring „ik ben nog nooit zo bena deeld door de arbiters. Er waren er op dit toernooi vier die niet bekwaam wa ren voor hun taak: C. Beers, B. Jansen, J. Mangé en J. Dietz. Ik ben belazerd en dat heeft mij het kampioenschap ge- HAARLEM. Veroorzaakte aan het einde van het vorig seizoen de overschrij ving van de Blauw Wit-spelers Tom van Ree en Jan Wals naar LUTO grote dei ning in de korfbalwereld, ditmaal zorgde dit tweetal andermaal voor een sensatie, omdat zij na het spelen van de wedstrijd Blauw WitLUTO wederom als lid heb ben bedankt voor de vereniging LUTO. (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. Zaterdag is ook in de eredivisie van de volleybalcompetitie het doek gevallen. Twee beslissingswed strijden waren nodig om de zaak af te ronden met als gevolg verdriet bij het Eindhovense Karanoi en DTS uit Enk- huizen, maar vreugde bij Boemerang en bij HVS, want beide laatste ploegen slaagden erin het eredivisieschap voor tenminste één jaar veilig te stellen. Boemerang deed dat in Culemborg, waar Karanoi op toch wel overtuigende wijze werd verslagen middels 16-14, 15-8, 9-15 en 15-10, waarmee de Amsterdam se ploeg, die halverwege het seizoen in een reddeloze positie was beland, toch heeft bewezen dat terugval naar de hoofdklasse voor een dergelijk gere nommeerd team tot de onmogelijkheden behoorde. Een gelukkige dag ook voor HVS, dat in Wormer voor de derde maal bewees sterker te zijn dan DTS, waarmee het lot van de Enkhuizenaren nu definitief werd bezegeld. Dat betekent voor het Westfriese volleybal een grote slag, want de belangstelling was altijd enorm. Ook in de sporthal in Wormer bleek weer eens welk ’n massa supporters DTS op de been kan brengen. De talrijke mutsen met het opschrift: „DTS degra deren? Dat nooit!!!” vormden een bijdrage aan de niet mis te verstane be doelingen, waarmee de aanhang zou trachten DTS in de eredivisie te hou den. Dat dit toch niet is gelukt, is in de eerste plaats een verdienste van HVS geweest, want de Haarlemmers hebben in feite de gehele wedstrijd gedicteerd. Voor de ongeveer 800 toeschouwers werd dat in de eerste set al duidelijk. HVS veroverde de eerste punten, maar op de opslag van Bob de Poel stond er een blokkering aan het net waar DTS geen raad mee wist, zodat de voor sprong opliep tot 9-2, waarna er verder geen gevaar meer te duchten viel. 15-6 in een eerste set, waarin DTS naar de vorm liep te zoeken, waarin veel mis lukte en waarin het speltempo zeer laag lag als gevolg van de abnormaal hoge temperatuur. Ook in de tweede set lie pen de Haarlemmers uit tot 7-3 maar toen stokte er iets. DTS kwam terug, maakte gelijk en tot 12-12 bleef de score Het korte tijdritje kon de leiderspositie van Bracke, die in deze ronde voortdu rend de onmisbare steun van zijn ploeg genoot Wilfried David heeft gehad, niet meer in gevaar brengen. De houder van het werelduurrecord, bracht daarmee de eerste echt grote etappewedstrijd op zijn naam. In 1968 was Bracke ook in de Ron de van Frankrijk lang bij de kansheb bers, maar in de afsluitende tijdrit bleef Herman van Springel hem voor en ver sloeg Jan Jansen de twee Belgen. Op de erelijst van Bracke staan wereldtitels in de achtervolging in 1964 en 1968 en twee de plaatsen in 1965 en 1966. Ferdinand Bracke was eerder dit sei zoen op de derde plaats geëindigd in de ronde van België. In Madrid vertelde hij: „In eigen land voelde ik dat het goed ging, maar tegen Merckx kon ik werke lijk niet op. Nu Merckx er in Spanje niet bij was wist ik voor mezelf dat ik een plaats verdiende op de lijst van favorie ten voor deze ronde”. In de zestiende etappe had Joop Zoe temelk Spanje land dat grote klim mers leverde in de wielergeschiedenis opnieuw versteld doen staan. De blon de renner uit Rijpwetering klom moei teloos omhoog met Luis Ocana naar de passen van Navacerrade en Los Leones en kwam respectievelijk als tweede (na Fuente) als vierde (achter David, Ocana Aja) boven. Daarna had Zoetelmelk om 1— - uit het veld weg te springen. Hij kwam met wel compacte peleton, waaruit David de sprint voor de tweede plaats won, aan. In de beklimming van de Col de Na- varereda ontstond e en kopgroep met Ocana, Zoetemelk, Tamaes, Balague, Da vid, Fuente en Schutz. De groep kreeg bij de beklimming van de Col de Los Leo nes aanvulling van onder anderen Aja, Letort, Lasa en Poulidor. In de afdalingen naar Avila werden de koplopers achterhaald, vooral door de Inspanningen van Ferdi Bracke en diens ploeggenoten. Maar Zoetemelk sprong, met nog zeven kilometer te rijden op nieuw weg. De jacht op de eenzame vluchter, vooral geanimeerd door Wil fried David, bleef tevergeefs. Uitslag van de 16e etappe: 1. Zoete melk (Ned.) de 102 km. in 3.03.12, 2. Wil fried David (B.) 3.03.47, 3. Gomez Moral (Sp.) 4. Avilleria (Sp.), 5. Guimard (Fr.) (Fr.), 6. Aja (Sp.), 7. Gabica (Sp.). Ver volgens het peloton in dezelfde tijd 3.03.47 Bij de uitvallers' waren Krekels en Van Katwijk. en nog voldoende reserves over voor de finish te Segovia voorsprong van 35 seconden op het vrij-

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 17