Trainen in rustige NOG EEN EGYPTISCHE MINISTER ONTSLAGEN omgeving Amerika wil praten met Sovjet-Unie Lavastroom van Etna is Ramp treft Frans dorpjes dicht genaderd bruiloftsfeest]’ e Vast werk! Complot tegen Sadat had gisteren moeten worden uitgevoerd II J Fa. B. ENGELENBERG I Een Herculesarbeid Schietpartij in Belfast: 1 dode Premier Gandhi g HOOGOVENS IJMUIDEN hoopt op zege Oostpakistanen trJ h. - k Olmenbeschermers OVER WEDERZIJDSE TROEPENVERMINDERING GEVOLGEN VAN UITBARSTINGEN NEMEN DERTIEN DODEN DOOR NU ERNSTIGE VORMEN AAN INSTORTEN DANSVLOER aangevallen door straatschenders 2 Kip a ft ■Hl «I i 3 MAANDAG 17 MEI 1971 Klacht REDUCEERVENTIELEN Hoogovens kan bedrijfspersoneel plaatsen. Goed salaris. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Maximum leeftijd 50 jaar. Hoofdkantoor 2, afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000). OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN (Van onze redacteur in Rome) ROME De uitbarsting van de Etna, die al meer dan zes weken duurt, begint ernstige vormen aan te nemen. Het is in ieder geval de grootste uit barsting sinds het jaar 1951. Tot nu toe is er nog geen schade toegebracht aan de dorpen op de dichtbevolkte hellingen van de berg. Maar de lava stroom heeft wel reeds enkele weken geleden het vulcanologisch observa torium, dat op 2.941 meter hoogte ligt, geheel verwoest. tldl W W m3 Si t" ’VVVVVVVVVVWVVVVWWVWWVVVVVVVVWWVVVVVVVVVVV I K t ADVERTENTIE 1 de zij de zal 7il- del teit liet de de de „Hy zegt dat we niet naar de wyn moe ten vragen maar hem zo moeten drinken. Wij willen echter graag weten of het inder daad wijn is en of het zoete dan wei zure w(jn is”, zo meende Rogers. In dit verband herhaalde Rogers met grote nadruk de ar gumenten van de regering-Nixon tegen de door senator Mike Mansfield voorgestelde eenzijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa. De spanningen in Europa zouden volgens hem slechts door een wederzijdse terugtrek king kunnen worden verminderd. Aanne- hebbende blad „Al Achram” worden ver vangen door Sabri, de verantwoordelijke man voor de inter-Arabische betrekkingen in het secretariaat-generaal van de Arabi sche Socialistische Unie en nauw mede werker van ex-Minister van Binnenlandse Zaken Chaarawi Gomaa. ming van het voorstel van Mansfield het troepencontingent van 300.000 tot 150.000 terug te brengen zou, zo meende Rogers, catostrofale gevolgen hebben. i list :ijn ille De ide BELFAST (AFP/RTR) By een schiet partij tussen een patrouille Britse mili tairen en enkele burgers zyn zaterdag avond in het centrum van Belfast een dode en vier gewonden gevallen. jtte in ko- sen te en, de op ?en cht nte or- na sen er ge ren ide ing B. ks- een lag 26 zen rn- Sag /an urg om oge re gen )en ge- rail iter ht- en ti jen ite iet ien ra in ?e- an ie- jen )n- :en oe- )n- die at- ?e- ;er uis A. er- het aar >en ikt. J. er- aen K 1 24- om rin nd, de- sis STOCKHOLM (Reuter) De bewakers van de 15 olmen in het centrum van Stock holm die moeten wijken voor de ingang van een nieuw metrostation, hebben in de nacht van zaterdag op zondag weer slag moeten leveren, nu met zo’n 150 „Raggare” (in leren jacks geklede jongelui die Stock holm afstropen op zoek naar moeilijkhe den). De „Raggare” stormden massaal op de bewakers (die naar gelang het uur van de dag in aantal variëren van 100 tot 2000) en tun tentjes af maar slaagden er niet in, wellicht ook dankzij een korte maar hevige regenbui, de groenbehoeders te verdrijven. Drie van de olmenverdedigers liepen ver wondingen op. Een grote politiemacht was ter plaatse maar maakte geen aanstalten in het gevecht tussenbeide te komen. De „Raggare” schijnen te hebben gezwo ren de olmen zelf te rooien als de autori teiten niet gauw erin zullen slagen de be wakers te verdrijven. Door de consternatie, het late uur en de duisternis was het onmogelijk tussen de balken en de planken de drenkelingen die in de put terecht waren gekomen, on- middellijk te hulp te schieten. Pas een uur later verscheen de vrijwillige brand weer van een naburige gemeente ter plaatse, maar toen de put eindelijk kon worden vrijgemaakt, waren al elf mensen gestikt of verdronken. Van de andere slachtoffers, die uit het wrakhout of het water konden worden bevrijd, zijn sedert dien nog twee mensen aan hun verwon dingen bezweken. De bruidegom die zeventig gasten voor zijn feest had uitgenodigd, heeft gisteren bij de justitie een klacht ingediend tegen de burgemeester, een 54-jarige boer, die hij persoonlijk voor de ramp verantwoor delijk stelt. De prefect heeft van zijn kant de burgemeester bevolen onmiddellijk op schrif. zijn verklaring van de catastrofe te geven. Op grond van die brief zou vanmorgen worden beslist of de burge meester eventueel zou moeten worden gearresteerd. Neutralisatie van president Sadat door hem alle vrijheid van handelingen te ontnemen; Bezetting van strategische punten in de hoofdstad; Arrestatie van bepaalde politieke per soonlijkheden en journalisten onder wie Mohamed Heykal. Heykal zou aan de top van het gezag- Volgens de speciale vertegenwoordiger van het blad in Cairo lijkt het erop dat deze groep van onafhankelij ken heeft ver loren wegens een overmatig vertrouwen in hun macht. De groep bezette inderdaad de sleutelposities in het leger (Mohammed Fawzi, Minister van Oorlog), de Arabische Socialistische Unie (Ali Sabri, Abdoel Mochsen Aboer Noer e.a.), de Nationale Vergadering (Labib Choekeir, voorzitter van de vergadering), de politie en de ge heime dienst (Chaarawi Gotnaat en Sami Charaf). De directe aanval die tijdens de bijeenkomst van dit centrale comité van de partij door Diaeddine Daoed werd ge lanceerd, en die de eis tot ontslag van pre sident Sadat inhield, moest echter tot een krachtig en snel antwoord van de president leiden en daarmee tot ontregeling van het complot, aldus El Anwar. Volgens het Libanese blad „Al Nahar” zjjn in Egypte tot dusver 110 arrestaties verricht, na ontdekking van „het komplot”, dat vr(jdag door Sadat werd onthuld. De arrestanten zouden in hoofdzaak le den zijn van het centrale comité van de „Arabische Socialistische Unie” en van de Nationale Vergadering. Voorts zou er een aantal hoge oficieren van de politie en van het leger onder de gearresteerden zijn. Dan zal gebeuren wat Den Uyl en Van Mierlo tijdens de verkiezingscampagne hebben voorzegd, namelijk, dat na de stembusstrijd de partijen die zich niet aan een regeringsprogramma wilden bin den hun eigen programma’s zouden ver loochenen. De linkse partijen hebben zichzelf tegen de verleiding beveiligd door tevoren een regeerakkoord te sluiten en te beloven, alleen op basis van dat ak koord te willen regeren. Hadden zij dat niet gedaan, dan zou prof. Steenkamp on getwijfeld nu werken in de richting van een coalitie tussen de progressieve en een deel van de conservatieve partijen. Die weg is geblokkeerd en het blijkt nu wel dat de progressieven bewust op deze si tuatie hebben aangestuurd. Zij dwingen confessionelen en V.V.D. te bekennen dat een verkiezingsprogramma zonder stem busakkoord een onhoudbare zaak is. De grote moeilijkheid van prof. Steenkamp ligt besloten in de vraag of hij de meer derheidspartijen stuk voor stuk zal kun nen bepraten die bekentenis dan maar te doen. Zijn tweede grote probleem zal zijn, de prioriteiten voor een samenwerking zodanig te kiezen dat iedere partij er ten minste nog iets van haar eigen aanbiedin gen in terug kan vinden. Als hij tot de conclusie moet komen dat die twee eisen onmogelijk kunnen worden vervuld, is de impasse compleet. Maar het moet hem weken kosten om daarachter te komen. Hij heeft beloofd openhartig te zullen zijn over zijn ervaringen. Die zullen boeiend genoeg zijn. fVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVXiH/VVVVVVVVVVXA/VVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV VWWXA/VWWVVVVVVX/V/WWVA/X/VXA/WVXA/WVVWWWWWVVVWWVVVWXA/WVVWWWWWWWVWWVVWVWVWVWWVVVVWWVWVVWWVWWVWVV Kort tevoren had zij tijdens een toe spraak in een vluchtelingenkamp bij de stad Siltsjar in Annam gezegd, zich niet te willen mengen in de binnenlandse zaken van Pakistan. Maar, zo zei zij, de vluch telingenstroom van Pakistanen naar India dwingt dit land er toe, zich bezorgd te voelen over de strijd van Bangla Desj. India heeft zaterdag Pakistan ervan be schuldigd opzettelijk de vlucht van twee miljoen Pakistanen naar India te bewerk stelligen. Deze situatie kan tot een bedrei ging van de vrede in Azië leiden, zo werd gezegd in een nota van de regering van India aan de Pakistaanse Hoge Commis saris. India wil dat er een einde komt aan wat het noemt de terreur van het Paki staanse leger tegen de vluchtelingen. Het behoudt zich het recht voor van Pakistan schadevergoeding te verlangen voor de lasten die het door het zorgen voor de vluchtelingen uit Oost-Pakistan moet dra gen. Officiële kringen in Calcutta schatten dat het totale aantal vluchtelingen in de komende week tot zes miljoen zou kunnen stijgen. Op het ogenblik komen er onge veer 100.000 per dag de grens over. Gisteren is de toeloop van toeristen bij zonder groot geweest. Ze verwekten een grote chaos vooral omdat de wegen op verschillende punten zijn onderbroken. Het mooiste gezicht heeft men natuurlijk per vliegtuig. Vandaar dat er tal van kleine particuliere vliegtuigen boven de krater rondvliegen. Een daarvan is gis termiddag neergestort. De beide inzit tenden, jongelui uit Catania zijn omge komen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Doordat zaterdagavond in het dorpje Sallen by Bayeux in Norman die een dansvloer het plotseling begaf, verkeerde een bruiloftsfeest in een dra ma dat 13 familieleden en vrienden van het jonge paar met de dood moesten be kopen. Elf andere gasten werden voor een deel zeer ernstig gewond en moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Onder de blijkbaar vermolmde vloer van de feestzaal van het dorp bevond zich een put van zeven meter diepte, die gedeeltelijk met water was gevuld. Toen het musette-orkestje even na midder nacht juist een afscheidswals had inge zet, zakte plotseling de houten vloer in elkaar en verdween onder luid gegil een dozijn dansparen met de planken in die put. kunnen hebben, maar het heeft intussen wel aangetoond dat een komende regering met een groot deel van de leuzen, die in die programma’s werden onderstreept, niets meer kan aanvangen. Het gaat nu om essentiële economische noodmaatrege len die buiten de ideële uitgangspunten van de partijen zijn komen te liggen en die voor de landsregering, van welke sa menstelling ook, niet te omzeilen zullen zijn. Prof. Steenkamp beschikt over ac tuele en dringende argumenten om de bereidheid tot samenwerken van de par tijen af te dwingen, waarbij de eerste eis zal zijn dat die partijen hun intussen al enigszins verouderd programma even ver geten of tenminste in sterk geselecteerde vorm herzien. De informateur zal fractieleiders moeten vertellen dat slechts op die manier het land uit impasse kunnen helpen. Menige partij daarbij het risico lopen, haar gezicht te verliezen tegenover een deel van haar kiezers. - WASHINGTON (DPA/Reuter) De Amerikaanse regering is bereid op korte termyn met de Sovjet-Unie te gaan on derhandelen over een wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in Europa. Minister van Buitenlandse Zaken William Rogers deelde gisteren in een televisie- interview mee dat de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, Jacob Beam, spoedig naar de Russische regering zal gaan om een verduidelijking te vragen van het re cente aanbod van partijleider Leonid Breznjev over troepenvermindering. De informateur is zijn werk begonnen. Prof. Steenkamp heeft een taak aanvaard die als een van de Herculeswerken kan gelden, een opdracht die bij de huidige politieke verhoudingen in ons land alleen door een optimist van nature kan worden ondernomen met enige hoop op succes. Toch kan men zich ook wel voorstellen dat deze uitdaging een jong, ambitieus geleerde als prof. Steenkamp sterk intri geert, ook al verheelt hij zich blijkens zijn eerste uitlatingen niet dat zijn pad de eerstkomende weken geplaveid zal zijn met teleurstellingen. Prof. Steen kamp is niet in de eerste plaats een poli ticus, hij is een leraar en zijn deskundig heid ligt voornamelijk op het gebied van de moderne maatschappelijke ontwikke lingsfactoren. Hij heeft een afgeronde stelling ten aanzien van de structuur en de richting van de huidige samenleving en van de gebreken, die vooral de econo mische apparatuur van deze samenleving op het moment vertoont. Ofschoon zijn titel „informateur” is, zal hij waarschijn lijk meer moeten doen dan informaties inwinnen. Hij zal ook informaties moeten geven, met name toelichting ten aanzien van de uiterste mogelijkheden die binnen het kader van de huidige politieke pro gramma’s te vinden zijn tot het construe ren van een samenwerkingsbasis. Die uiterste mogelijkheden moeten rekening houden met datgene wat primair in alge mene zin voor ons land van belang is. Hij zal de partijbesturen via de fractie leiders moeten proberen te wennen aan de gedachte, dat zinvol regeren in de huidige omstandigheden enkele onvermij delijke prioriteiten eist, zonder welke het Nederlandse maatschappijbeeld onherroe pelijk verminkingen zou gaan vertonen. Of die prioriteiten uitdrukkelijk tot de programma’s der samenwerkende partijen behoren of niet, zal minder van belang zijn dan de vraag of zij op dit moment bereid zijn die prioriteiten voor lief te nemen. Er zit een kleine kans in dat prof. Steenkamp autoriteit genoeg bezit om d,e fractieleiders tot dat standpunt over te halen. Hij heeft bovendien enkele sterke argumenten, die eigenlijk pas zijn opgere zen na de formulering van de verkie zingsprogramma’s. De financiële inzich ten van prof. Zijlstra, de valutacrisis, de voortgaande ontkoppeling van de samen spraak tussen werkgevers en werknemers in de bouw, de snelle neergang van en kele grote bedrijven, dat alles was nog niet actueel genoeg om een fundamentele invloed op de verkiezingsprogramma’s te Doelstraat 39 - Haarlem - Tel, 312206 De onderhandelingen zouden kunnen worden gevoerd in de vorm van een Euro pese veiligheidsconferentie of in een andere vprm maar dan in ieder geval ook met deelname vna Amerika’s bondgenoten. De eerste Amerikaanse stap is volgens Rogers deze verduidelijking in Moskou te halen, de tweede de intergeallieerde bespreking op de NAVO-conferentie begin juni in Lis sabon. Rogers noemde het aanbod van Breznjev „een beetje vaag”, maar voegde er aan toe dat de Verenigde Staten „zeer dringend” in onderhandelingen over wederzijde troepen terugtrekking zijn geïnteresseerd. De 31-jarige pater Tony D’Alton, een Johannesburgse priester en specialist op de vijfkamp, vindt de begraaf plaats West Park een ideale plaats om te trainen. „Ik heb weinig tijd om te trainen en het is lekker dichtbij mijn kerk. Bovendien is het hier erg rustig”, aldus de katholieke geeste lijke die overigens zei dat hij nooit over de graven heenloopt. 1867 heeft op drie punten de grote auto weg vernield die bekend staat als de Ma- reneve, de weg die van de subtropische zee voert naar de eeuwige sneeuw die de top van de Etna bedekt. Drie bruggen in deze weg, die nog niet helemaal voltooid is, zijn vernield. Beneden de 1.000 meter beginnen dorpen en de bebouwde gronden op bijzonder vruchtbare hellingen van berg. Tot nu toe is er slechts één huis in vlammen opgegaan, maar daarentegen zyn zeer veel grote boomgaarden verwoest. Meestal gaat het om de aanplantingen van kastanjes en van hazelnoten. De bomen branden tengevolge van de enorme hitte reeds voor de lava ze heeft bereikt. Op een afstand van drie i vier meter vatten ze al vlam. NEW DELHI (AFP) Premier Gandhi van India heeft verklaard, dat zy hoopt, dat de stryd van het volk van Bangla Desj (Bengaalse natie) niet vergeefs is en dat het op zekere dag zyn onafhankelijkheid kan krijgen en een democratische rege ring in Oost-Pakistan kan vormen. Volgens de voorlopige informaties zou de burgemeester van Sallen niet het recht hebben gehad de feestzaal te verhuren, omdat het lokaal al sinds geruime tijd officieel buiten gebruik was gesteld. Om die reden had de gendarmerie ook geen controle meer op de algemene staat en de licht- en andere installaties uitge oefend. ■w CAIRO/BEIROET (Reuter en AFP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren de minister van Verhindingen Kamal Henry Badir van zijn functie ontheven en in zijn plaats Abdel Malek Saad benoemd. Dit heeft het persbureau voor het Midden-Oosten bekendgemaakt. Badir is de zeven de minister die sinds donderdag door Sadat naar huis wordt gestuurd. Men neemt aan dat hij ook deel uitmaakte van de groep die naar het heet een samenzwering tegen de staat beraamden. De dorpen die het meest gevaar lopen zijn San Alfio en Fomazzo, dorpen die uitbarsting van 1852. Op het ogenblik is beide grote schade hebben geleden bij de de lavastroom op 300 meter afstand van die beide plaatsjes, maar doordat de lava zich bevindt in de vrij diepe bedding van het riviertje schijnt er geen direct gevaar te zijn. In ieder geval zijn er voorzorgs- maatregeleen genomen en kunnen beide plaatsen onmiddellijk worden ontruimd wanneer dat nodig mocht blijken. Vele tienduizenden toeristen gaan voor al ’s avonds naar het prachtige schouw spel kijken. Prachtig voor de toeschou wers en bijzonder smartelijk voor de be woners van de streek die hun boomgaar den in vlammen zien opgaan. De boeren trachten de grond, voor zover die in ge vaar is, ijlings te verkopen waarbij de koper dan het risico op zich neemt dat die boomgaarden eventueel vernield wor den. Maar hij kan ook geluk hebben en de lava kan in een andere richting stro men zodat hij grond voor een zeer lage prijs heeft gekocht. De lava stroomt in de richting van de zee die zij waarschijnlijk zal bereiken in de buurt van het stadje Giarre. Deze vlam mende modder, want zo kan men de gloeiende massa’s het best beschrijven, be weegt zich gewoonlijk vrij langzaam voort. De helling van de berg is op het betrok ken punt echter erg steil, zodat al on middellijk een snelheid wordt bereikt van meer dan 50 meter per uur en zowel vrij dag als zaterdag werden zelfs snelheden gemeten van 350 meter per uur. Dat is voor lava ongehoord snel, het gaat zelfs om een snelheidsrecord voorzover althans de archieven over uitbarstingen van de Etna zijn bijgehouden. De oorzaak van die grote snelheid is daarin gelegen dat de stroom de droge bedding van een riviertje, de Cubano, heeft gevonden en dus weinig weerstand ont moet. De schade is de laatste dagen groot. Juist die uitbarsting van de krater in Toen ongeveer twee weken geleden een tweede uitbarsting volgde, een veel hef tigere, op een hoogte van 1867 meter waarby een nieuwe krater werd gevormd, begon het gevaar dreigend te worden. De ze krater bevindt zich dus iets boven de helft van de berghelling waarvan de hoog ste top 3.263 meter boven de zeespiegel ligt. Uit de nieuwe krater daalt een zeer brede en zeer sterk gloeiende lavastroom neer, meer dan 100 meter breed en tussen de 12 en 20 meter hoog. „.-.s Na de ramp in een dansgelegenheid in Saint-Laurent, waar vorig jaar november 155 jonge mensen in een brand omkwa men, had de Franse regering systema tische alle openbare gelegenheden, als theaters en bioscopen overal in het land aan over het algemeen scherpe inspecties onderworpen. Maar de feestzaal in Sallen was in die landelijke controle nu juist weer niet opgenomen geweest omdat dit zaal tje officieel niet meer werd gebruikt. En vandaar dan ook dat gisteren het hele dorp al een dreigende vinger van be schuldiging richtte naar de burgemeester die, volgens zijn plaatsgenoten nu 13 do den op zijn geweten zou hebben. Sadat heeft tevens generaal Saad Mo hamed El Hoesseini El Chazll tot opper bevelhebber van de strijdkrachten be noemd. Hij vervangt generaal Mohamed Achmed Sadek die al tot Minister van Oorlog was gemaakt. In dit verband weet het Libanese blad „El Anwar” te melden dat ’t complot te gen president Sadat eigenlijk gisteren ten uitvoer had moeten worden gebracht. Het complot, geleid door Ali Sabri en zijn vrienden die zich hadden verenigd in de „groep van onafhankelijken” bestond uit drie fasen: -■ i,

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3